Daneshenaft logo
سه شنبه 7 بهمن ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 20 دی ماه 1399 | کد مطلب : 44227
اعتماد وزارت نفت به شرکت‌های داخلی، زمینه‌ساز رونق پایدار اقتصادی
دکتر علی خنیفر، مدیرعامل شرکت لوله‌سازی اهواز

طرح ساخت خط لوله گوره - جاسک به طول 1100 کیلومتر و به قطر 42 اینچ که برای انتقال یک‌میلیون بشکه نفت خام در روز از پایانه نفتی گوره واقع در شمال غرب استان بوشهر به غرب منطقه جاسک در ساحل دریای عمان طراحی شده و در دست اجراست یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پروژه‌های صنعت نفت ایران محسوب می‌شود.

 اگرچه در رسانه‌ها، بیشتر روی جنبه سیاسی موضوع ساخت این خط لوله، یعنی دور زدن تنگه هرمز و بی‌نیازی کشور از عبور از تنگه هرمز برای صادرات نفت خام در زمان ناآرامی‌های احتمالی و حوادث غیرمترقبه در این نقطه استراتژیک تأکید شده است اما در واقع این پروژه می‌تواند با تنوع‌بخشی به مبادی صادراتی نفت ایران، نفت را به‌جای خلیج‌فارس، در دریای عمان در اختیار مشتریان قرار دهد و این به معنای بی‌نیاز ساختن مشتریان نفت ایران از عبور از تنگه هرمز و خرید نفت با ریسک کمتر و هزینه حمل پایین‌تر است که امتیاز بزرگی برای نفت ایران محسوب می‌شود.

اما از منظری دیگر، ساخت خط لوله گوره جاسک در شرایط تحریم، فرصت مساعدی برای ایجاد رونق اقتصادی و اشتغال‌زایی در کشور ایجاد کرده که در شرایط رکود حاصل از تحریم‌های ناعادلانه غرب و همچنین شیوع ویروس کرونا، اتفاقی بزرگ و غنیمتی قابل‌تأمل است. در واقع در شرایطی که تحریم و کرونا دست‌به‌دست هم داده تا برخی پروژه‌های اقتصادی کشور دچار چالش‌های اجرایی شود، خط لوله گوره جاسک به همت تولیدکنندگان ایرانی و شرکت‌های داخلی، با سرعت پیش می‌رود تا مصداق بارزی از تأثیرات و برکات توجه به تولید ملی باشد.

نقش لوله‌سازی اهواز به‌عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه صندوق بازنشستگی کشوری در تأمین لوله‌های پوشش‌دار پروژه عظیم خط انتقال گوره جاسک در شرایط تحریم، تقدیر وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت را به خاطر فروریختن دیوارهای تحریم در پی داشت تا همکاری این شرکت با سایر شرکت‌های ایرانی فعال در این پروژه اثبات کند حمایت از شرکت‌های داخلی، نه‌تنها بی اثرکننده تحریم است، بلکه نقش مهمی در ایجاد رونق اقتصادی و رشد و توسعه صنعتی در کشور خواهد داشت.

در مقاطعی، بی‌توجهی به برخی شرکت‌های داخلی در حوزه‌های مختلف از جمله لوله‌سازی موجب شد این شرکت‌ها با مشکلاتی مواجه شوند اما در مقاطع مهم و حساس، از زمان هشت سال دفاع مقدس گرفته تا شرایط تحریم ناعادلانه غرب، شرکت‌های باسابقه و دغدغه مند، همواره توانمندی خود را اثبات کرده و تلاش داشته‌اند باری از روی دوش اقتصاد کشور برداشته و در رشد و رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال سهیم باشند.

اگر به شرکت‌های داخلی اعتماد شود و آن‌ها در پروژه‌های صنعتی در حوزه‌های مختلف ازجمله صنعت نفت فعال شوند، نه‌تنها فرصت مناسبی برای بهره‌گیری از توان و ظرفیت و تجربه بالای این شرکت‌ها در داخل کشور فراهم می‌شود، بلکه با حفظ و حتی رشد اشتغال‌زایی، گام مهمی در جهت نیل به اهداف عالیه اقتصادی کشور برداشته خواهد شد. هر فرصت کاری که در اختیار شرکت‌های داخلی قرار گیرد، به معنای فراهم ساختن زمینه اشتغال برای تعدادی از جوانان و متخصصان این مرزوبوم است. این امر به‌ویژه در استان‌هایی همچون خوزستان که اشتغال به‌هیچ‌وجه متناسب با ظرفیت‌ها و امکانات موجود در این استان نیست، از اهمیت بیشتری برخوردار است. لذا حمایت از شرکت‌های داخلی که البته به معنای حمایت مالی نیست، بلکه به معنای سهیم کردن این شرکت‌ها در پروژه‌های صنعتی کشور است هم در رشد اقتصادی کشور، هم اشتغال‌زایی، هم جهش تولید ملی، هم رونق اقتصادی و هم بی‌اثر کردن تحریم‌ها، تأثیری بی‌بدیل خواهد داشت.

اگر باور کنیم که برخی از شرکت‌های داخلی، اگر موردحمایت قرار گیرند و به آن‌ها اعتماد شود، توان بالایی در بی‌نیاز ساختن کشور از حضور شرکت‌های خارجی دارند، آنگاه با تداوم این نگرش حمایتی، که خوشبختانه در مجموعه نفت در پروژه‌هایی همچون خط لوله گوره جاسک یا پروژه 28 مخزن مناطق نفت‌خیز جنوب و موارد مشابه به منصه ظهور رسیده، زمینه رشد این شرکت‌ها را به سطح شرکت‌های بزرگ فرامرزی و حتی فرامنطقه ای فراهم خواهیم ساخت که در نهایت افتخاری برای همین مرز و بوم خواهد بود.

اگرچه بعضاً تحریم، به‌اجبار موجب نگرش مثبت مجموعه‌های حاکمیتی به شرکت‌های داخلی می‌شود و فرصت‌هایی در اختیار تولیدکنندگان ایرانی قرار می‌دهد که در شرایط بدون تحریم از آن‌ها سلب می‌شد اما بااین‌وجود تولیدکنندگان ایرانی، حامی تحریم نیستند و تمایل دارند در شرایط عادی، به تبادل اطلاعات و کسب فناوری‌های روز جهان از شرکت‌های خارجی بپردازند تا خود را برای هر شرایط دشواری قوی‌تر کنند. در مجموع، بسیاری از شرکت‌های ایرانی در صورت تداوم اعتماد مسئولان، چه در دوران تحریم و چه در دوران بدون تحریم، توانایی دارند تجهیزات موردنیاز پروژه‌ها را با کمترین هزینه و بالاترین کیفیت تولید کنند و در اختیار متقاضیان قرار دهند و روزبه‌روز در جهت ارتقا فنی و تخصصی خود بکوشند؛ موضوعی که کارنامه عملکرد بسیاری از شرکت‌های داخلی مؤید آن است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
بخش خصوصی اکنون سرمایه‌های خاموش صنعت انرژی کشور هستند و باید ساز و کاری در کشور لحاظ شود تا پس از باز شدن درهای کشور به روی سرمایه‌گذاران خارجی از بخش داخلی فعال غفلت نشود و با ترکیب بخش داخل و سرمایه‌گذار خارجی به دنبال هم‌افزایی و توسعه کشور بود.
توسعه فازهای میدان گازی پارس جنوبی، بسیاری از معادلات و پیش‌فرض‌های تشدید تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت کشور را برهم زد، به‌طوری که صنایع نفت و گاز ایران توانست بر بسیاری از چالش‌های پیش روی صادرات منابع انرژی فائق آمده و با تنوع‌بخشی در این بخش و فروش فرآورده‌های حاصل از پالایش نفت، گاز و محصولات وابسته به آن، مسیر عبور از تنگنای تحریم را هموارتر کند.
بلومبرگ طی گزارشی نوشت تنگه هرمز، آبراه باریک دهانه خلیج فارس، کمتر پیش می‌آید که از مرکز تنش‌های جهانی به دور باشد.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :