Daneshenaft logo
سه شنبه 12 اسفند ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
دوشنبه 29 دی ماه 1399 | کد مطلب : 44239
مهندس ابوالفضل عزیزی، مدیر منابع انسانی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس تاکید کرد:
برنامه جدی هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس برای جذب نیروی انسانی از طریق آزمون


هلدینگ خلیج فارس این ظرفیت را دارد که بتواند تعداد زیادی از جوان‌های مستعد و نخبه را در خودش جا بدهد و این‌ها بتوانند آینده این صنعت را بسازند.

فرآیند آزمون استخدامی شرکت سهامی پتروشیمی بندر امام رسما از روز بیست و سوم دی‌ماه آغاز شد. مهندس ابوالفضل عزیزی، مدیر منابع انسانی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در مورد کلیات برنامه ی این آزمون توضیحاتی را ارائه کرد. وی گفت: یکی از وظایف مدیریت ارشد هر سازمان تامین نیروی انسانی مناسب و کارآمد و در زمان مناسب برای شرکت است. این یکی از وظایف اصلی مدیریت هر سازمان، مدیریت منابع انسانی است. در واقع در بحث نیروی انسانی مناسب منظور این است که ما بتوانیم نیروهای انسانی را برای سازمان تأمین کنیم که به لحاظ احراز شرایط شغلی در سطح مطلوب و مورد نظر باشند و همچنین به لحاظ حوزه رفتاری و روانشناختی نیز بتوانند با استانداردهای مورد نظر تطابق داشته باشند. وی در ادامه تصریح کرد: هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در کنار شرکت‌های تولیدی و طرح‌هایش نیاز به این دارد که بتواند برای این طرح‌هایی که در دست اقدام است، نیروهای انسانی اش را تأمین کند و همین طور برای شرکت‌هایی که در حال تولید هستند و در حال بهره برداری هستند هم نیروهای مورد نیازش را بتواند بتواند تامین بکند.

مهندس عزیزی، مدیر منابع انسانی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس درباره تجربیات هلدینگ در بحث تامین نیروی انسانی تصریح کرد: در رابطه با طرح‌ها، خوشبختانه تجربه خیلی خوبی در هلدینگ خلیج فارس تجمیع شده است. همانطور که مستحضر هستید، آزمون‌های متعددی را در هلدینگ خلیج فارس تاکنون داشته‌ایم. نمونه‌های آن آزمون بیدبلند بوده که حدود سیصد نفر نیرو جذب شده است. آزمون لردگان و آزمون هنگام و آپادانا هم برگزار شده است و در آینده هم انشاءا... این نوید وجود دارد که ما برای طرحهای در دست اقدام نیروهای جدید جذب کنیم.

وی تصریح کرد: هلدینگ خلیج فارس این ظرفیت را دارد که بتواند تعداد زیادی از جوان‌های مستعد و نخبه را در خودش جا بدهد و اینها بتوانند آینده این صنعت را بسازند. به طور مشخص علاوه بر این مواردی که تا حالا در طرح‌ها جذب شده‌اند، امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم آزمون استخدامی شرکت یادآوران خلیج فارس برگزار کنیم که در منطقه جفیر اهواز است و همین طور آزمون شرکت‌های دیگرمان در عسلویه مثل صدف عسلویه و سایر طرح‌ها که امید است به لطف خدا و یاری دوستان این نیروها تامین بشود.

مهندس عزیزی در مورد جذب نیروی انسانی در پتروشیمی بندر امام نیز تصریح کرد: میانگین سنی نیروی انسانی در پتروشیمی بندر امام بالاست. پتروشیمی بندر امام یکی از اولین و پیشکسوت‌ترین و قدیمی‌ترین پتروشیمی‌ها سطح کشور است. این شرکت در حال حاضر 3500 نفر نیروی مستقیم دارد و تعدادی از این نیروها به زمان بازنشستگی نزدیک شده‌اند. برای اینکه این نیروها را جایگزین کنیم راههای مختلفی وجود داشت. می توانست از مجموعه نیروهای موجود باشد و می‌توانستیم از این طریق تأمین کنیم. ولی در جهت ایجاد اشتغال در کشور و به کارگیری نیروهای منطقه ماهشهر، مدیریت ارشد هلدینگ خلیج فارس، مجوز برگزاری این آزمون را دادند که ما بتوانیم در قالب آزمون، این نیروها را برای پتروشیمی بندر امام تامین کنیم.

وی در پاسخ به سوالی که چرا آزمون استخدامی به صورت سراسری برگزار شده است، گفت: هیچ قانون مصوبی در مجلس شورای اسلامی و قانون اساسی مبنی بر اینکه بتوانیم این مجوز را داشته باشیم که صرفا از نیروهای ثالث و بومی منطقه استفاده کنیم، وجود ندارد. بند شش اصل 28 قانون اساسی و بند 9 اصل 3 قانون اساسی دقیقا ما را منع کرده است و در واقع ما محدودیت و معذوریت قانونی داریم که بتوانیم تمام نیروها را به صورت صرف بومی جذب کنیم. علاوه بر این در ماده 41 قانون مدیریت خدمات کشوری هم این ممنوعیت تصریح شده است. یعنی ما دو خط قرمز قانونی برای این داریم که بتوانیم درواقع همه ی نیروها را صرفا از منطقه ماهشهر بگیریم. علاوه بر این محدودیت‌ها آرای صادره از دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال آزمون‌های قبلی وجود دارد که به کرات این آراء توسط هیات عمومی دیوان صادر شده است. شماره آراء و تاریخ آرا مشخص ست. بنابراین ما چنانچه آزمون می‌خواستیم به صورت صرف منطقه ماهشهر حتی بومی استانی برگزار کنیم، این محدودیت برای ما وجود دارد و ما به هیچ وجه به لحاظ قانونی این اجازه را نداریم که این آزمون را به صورت صرف منطقه ای برگزار کنیم.وی در تکمیل سخنان خویش افزود: به طور کل اعمال ضریب در هیچ بخشی از قانون وجود ندارد. اعمال ضریب وجود نداشته و این ضریبی که در واقع الان برای منطقه در نظر گرفته شده است در راستای حمایت از جوانان و عزیزان ساکن در منطقه بومی است. ضریبی که ما در نظر داشتیم در واقع خیلی ضریب پایین تر از این ضریب بود اما با نشستی که با دوستان و مسئولین محترم شهر از جمله دو نماینده محترم داشتیم این ضریب افزایش پیدا کرد و ما هم با استفاده از نظرات مشاورین و متخصصین یک راهکار قانونی برای این مطلب پیدا کردیم که بتوانیم این ضریب را در حد یک و چهار دهم بیاوریم که واقعا یک ضریب بی‌نظیر است. کمتر آزمونی به ویژه در سطح صنعت نفت با ضریب یک و چهار دهم بومی در نظر گرفته شده است. این ضریب واقعا نگاه هلدینگ خلیج فارس و مدیریت ارشد آن به منطقه ماهشهر بوده و بخشی از مسئولیت‌های اجتماعی بوده که این شرکت به عهده گرفته که انجام بدهد و انصافا نگاه ما این است که حداکثر تعداد قبول شدگان از منطقه ماهشهر یا از استان خوزستان باشند و از منطقه بومی باشند، منتها خودشان هم باید انشاا... تلاش بکنند و با مطالعه بیشتر دروس، با زمانی که الان تا یک ماه دیگر در اختیار دارند تلاش بکنند که بتوانند خودشان را از لحاظ درسی و هم در آزمون کتبی و هم در آزمون مصاحبه تقویت بکنند و حضوری بتوانند حد نصاب لازم را کسب کنند.

 

مدیر منابع انسانی شرکت سهامی پتروشیمی بندر امام:

به دنبال جایگزینی نیروها و خون تازه‌ای در پتروشیمی بندر امام هستیم

مهندس علیرضا محمدی، مدیر منابع انسانی شرکت سهامی پتروشیمی بندر امام نیز گفت: جدای از آزمون استخدامی که ما از مدتها پیش به دنبالش بودیم از مدتها پیش به دنبال جایگزینی نیروها و خون تازه‌ای در پتروشیمی بندر امام بوده ایم. خوشبختانه این به نتیجه رسید و این آزمون قرار است برگزار بشود. جای خیلی خوشحالی و خرسندی است که این کار دارد انجام می‌شود. پتروشیمی بندر امام با توجه به اینکه یکی از بزرگترین پتروشیمی ها است و وظیفه خویش در جذب نیروی انسانی و به کارگیری نیروی انسانی در منطقه را به خوبی ایفا کرده است. ما در دو بخش نیروی انسانی داریم. بخش کارفرمایی و بخش پیمانکاری و شرکتی که مجموعا 8300 نفر در پتروشیمی بندر امام مشغول به خدمت هستند که اکثر آنها بومی هستند و مشغول به کار هستند و این آزمون هم کمک می‌کند و یک تعداد جدیدی وارد به چرخه تولید می‌شوند.

وی به مردم بومی و متقاضیان استخدام توصیه کرد که اعتماد به نفس داشته باشند. وی گفت: بومی‌های عزیز چیزی از سایر داوطلبین سایر شهرهای کشور کم ندارند و می‌توانند با مطالعه و با یک رقابت برابر سهم بیشتری با توجه به امتیاز ویژه‌ای که قرار گرفته برای آنها (یک و چهار دهم) موفق بشوند و انشاا... در خدمتشان در پتروشیمی بندر امام در آینده باشیم.

مهندس محمدی در مورد شرایط حضور بانوان در این آزمون تصریح کرد: ما نیروی انسانی مناسب بر اساس احراز مشاغل و شرایط جذب می‌کنیم. ما در بحث مهندسی شیمی برای مشاغل بهره‌برداری و نوبت‌کار بهره‌برداری حوزه بهره‌برداری کار به صورت نوبت کاری انجام می‌شود و این شرایط واقعا برای انجام کار نیاز به شرایط خاص و ویژه‌ای دارد که بر اساس تجربیاتی که ما تاکنون در صنعت پتروشیمی داشتیم، عملا جذب نیروی زن برای شغل بهره‌برداری به صورت اجرایی امکان‌پذیر نیست ولی خوب خوشبختانه ما در سایر مشاغل با اینکه این مشاغل جزء حوزه های فنی و تخصصی و حتی تعمیراتی بوده‌اند سهمیه برای زن و مرد در نظر گرفته شده و این نشان‌دهنده این است که این خواست وجود داشته در بحث آزمون بندر امام که ما حضور بانوان محترم را حداکثر کنیم، اما به لحاظ شرایط خاص این شغل که بسیار شغل سخت و خاصی است انجام آن نیازمند به هم قوای جسمی و هم حضور شرایطی در زمانی خارج از منزل دارد. به هر صورت در مجموع برای شغل بهره‌برداری مجبور شدیم که جذب نیروی خانم در نظر نگیریم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اتکای بیش از اندازه تولید برق به منابع گاز طبیعی علاوه بر کاهش ارزش افزوده این منبع محدود منجر به از بین رفتن امنیت انرژی کشور می‌شود.
یکی از نقاط قوت مهم و برجسته صنعت نفت کشور، توزیع مناسب سرمایه‌های انسانی به‌ویژه کارشناسان و پژوهشگران توانمندی است که در گستره عملیاتی شرکت‌های بهره‌بردار فعالیت می‌کنند.
با افزایش سرعت تغییرات و رشد کسب و کارها، سرعت سقوط هم بالا رفته، تا جایی که در حال حاضر تنها 44 درصد رهبران صنعت بیش از 5 سال دوام می‌آورند، در این شرایط توجه به موضوع نوآوری پیشگیرانه ضرورت دارد.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :