Daneshenaft logo
سه شنبه 12 اسفند ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
دوشنبه 29 دی ماه 1399 | کد مطلب : 44245
کارشناس ارشد آموزش شرکت ملی حفاری ایران:
آموزش‌های کنترل فوران چاه منطبق با استانداردهای بین‌المللی است


کارشناس ارشد آموزش شرکت ملی حفاری ایران گفت: دوره‌های آموزشی کنترل فوران چاه های نفت و گاز که از سوی این شرکت ارائه می‌شود به طور کامل منطبق با استانداردهای روز بین المللی است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی حفاری ایران ابوطالب ساسان نژاد با بیان اینکه این دوره‌ها سال های متمادی در سطوح مختلف به صورت حضوری از سوی اداره آموزش و تجهیز نیروی انسانی شرکت ارائه می شد، افزود: در پی شیوع ویروس کرونا، برای پیشگیری از وقفه در آموزش، استفاده از بستر فضای مجازی در دستور کار قرار گرفت.

وی گفت: آموزش تخصصی کارکنان در صنعت نفت همواره مورد اهتمام ویژه قرار داشته و دارد و شرکت ملی حفاری ایران از سال 1363 با ایجاد مرکز تکنولوژی حفاری، برگزاری دوره های آموزشی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت را در راستای پرورش نیروهای متخصص و کارآزموده و روز آمدی و افزایش سطح آموزش های فنی و تخصصی کارکنان برنامه ریزی و در قالب برنامه های مدون اجرایی کرده است. 

ساسان نژاد که از مدرسان مورد تایید آموزش مرکزی شرکت ملی نفت ایران در زمینه تدریس مبانی و دستورالعمل‌های کاربردی در ارتباط با کنترل فوران چاه ها (IWCF) است، اظهار کرد: برگزاری این دوره ها جزو الزامات این مرکز است که شامل کلیه مدیران، روسا، مسئولان و کارکنان مرتبط با عملیات حفاری اعم از دکل و خدمات جانبی پیرامونی آن می گردد. 

کارشناس ارشد آموزش حفاری شرکت ملی حفاری ایران که  14 سال  سابقه کار در این شرکت از جمله 8 سال به عنوان مدرس دارد و از دانش آموختگان مرکز آموزش تکنولوژی حفاری و دانش آموخته دانشگاه صنعت نفت رشته مهندسی نفت (حفاری و بهره‌برداری) است، افزود: با صراحت می توان ادعا کرد که برگزاری دوره های آموزش کنترل فوران چاه از سوی این شرکت نقش بسیار مهمی در انجام ایمن عملیات حفاری با وجود ریسک بالای کار داشته و در نتیجه فراگیری آموزش‌ها و معلومات فنی کارکنان موارد متعدد فوران و نشت نفت و گاز در هنگام حفاری پیش از رسیدن به مرز بروز حادثه تحت کنترل قرار گرفته و با رفع اشکال کار در کمال سلامت دنبال شده است. 

وی در پیوند با این مطلب و با تاکید بر اینکه در موضوع فوران‌ها اولین اشتباه می تواند آخرین اشتباه تلقی گردد، گفت: فوران چاه در صورت عدم کنترل به موقع می تواند آسیب های جدی برای کارکنان، تجهیزات، محیط زیست پیرامونی و مخزن رقم بزند که با شناخت رفتار چاه،  بررسی و دقت عمل در روند عملیات،  برخورداری از دانش فنی و آشنایی با راهکارهای علمی، تخصصی و تجربی و اخذ تصمیم به موقع، از چنین حوادثی پیشگیری و ممانعت به عمل می آید. 

ساسان نژاد با بیان اینکه اداره آموزش و تجهیز نیروی انسانی شرکت با هماهنگی و هم افزایی با آموزش مرکزی شرکت ملی نفت ایران از تمام ظرفیت ها برای آموزش های تخصصی از جمله کنترل فوران استفاده می کند، اظهار کرد: وجود اساتید مورد تایید صنعت نفت، فضای مناسب، برخورداری از تجهیزات آموزشی به ویژه دو دستگاه شبیه ساز حفاری ثابت و پورتابل و استفاده از منابع آموزشی روز جهان موجب شده که  شرکت ملی حفاری ایران سهم بسزایی در مباحث آموزشی در صنعت نفت ایفا نماید. 

مدرس آموزش دوره‌های کنترل فوران چاه‌های نفت و گاز افزود: فراگیران در این دوره‌ها  به صورت تئوری و عملی آموزش می بینند و در فضای شبه واقعی حساسیت ها و خطرات را لمس و با راهکارهایی که بتوانند در مواقع حادثه بهترین عکس العمل و تصمیم را با حداقل هزینه اتخاذ نمایند، آشنا می شوند و همین مساله موجب گردیده که این آموزش ها مورد اقبال مجموعه کارکنان و شرکت ها قرار بگیرد. 

ساسان نژاد گفت: با همه گیری ویروس کرونا و اتخاد تدابیر پیشگیرانه برای مهار این ویروس و مقابله با آن بحث آموزش های مجازی به جد مورد اهتمام در جوامع مختلف قرار گرفته و ملی حفاری نیز در راستای اعمال شیوه نامه های بهداشتی، این تهدید را به فرصت تبدیل و کاربست بستر فضای مجازی را برای استمرار آموزش ها و ممانعت از ایجاد وقفه در آن در دستور کار قرار داده است. 

کارشناس ارشد آموزش حفاری شرکت ملی حفاری ایران گفت: در همین ارتباط  با اعلام اسامی در رده های شغلی و واجدین شرایط در سمت های مختلف، دوره ها در سطوح  2 ، 3 و 4 طبق ضوابط استاندارد برنامه ریزی و به صورت حداقل سه دوره در هفته برگزار می شود و فراگیران رو در رو و از طریق تصویری آموزش و مورد پرسش و پاسخ و رفع اشکال قرار می گیرند و در پایان دوره با نظارت آموزش مرکزی شرکت ملی نفت ایران در آزمون پایان دوره شرکت و در صورت قبولی گواهینامه با اعتبار دو سال دریافت خواهند کرد. 

وی با این توضیح که این آموزش ها ضبط و قابل دسترسی برای کارکنان است و  در همین حال با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی، آموزش و آزمون عملی با شبیه ساز در سطوح ۳ و ۴ نیز برگزار و فراگیران بر اساس جداول آموزشی مدون و برنامه ریزی شده در این دوره ها شرکت می کنند، افزود: اداره آموزش و تجهیز نیروی انسانی شرکت ملی حفاری ایران آمادگی دارد که نسبت به ارائه این دوره‌ها برای شرکت‌های داخلی و همچنین متخصصان و کارشناسان شرکت های نفتی در سایر کشورها  اقدام نماید.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اتکای بیش از اندازه تولید برق به منابع گاز طبیعی علاوه بر کاهش ارزش افزوده این منبع محدود منجر به از بین رفتن امنیت انرژی کشور می‌شود.
یکی از نقاط قوت مهم و برجسته صنعت نفت کشور، توزیع مناسب سرمایه‌های انسانی به‌ویژه کارشناسان و پژوهشگران توانمندی است که در گستره عملیاتی شرکت‌های بهره‌بردار فعالیت می‌کنند.
با افزایش سرعت تغییرات و رشد کسب و کارها، سرعت سقوط هم بالا رفته، تا جایی که در حال حاضر تنها 44 درصد رهبران صنعت بیش از 5 سال دوام می‌آورند، در این شرایط توجه به موضوع نوآوری پیشگیرانه ضرورت دارد.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :