Daneshenaft logo
سه شنبه 12 اسفند ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
چهارشنبه 1 بهمن ماه 1399 | کد مطلب : 44248
سخنگوی دولت:
تحولات بزرگی در زمینه فرآورده‌های نفتی ایجاد شده است


سخنگوی دولت گفت: تحولات و اتفاق‌های مهمی در حوزه فرآورده‌های نفتی محقق شده است که اگر این سرمایه‌گذاری در زمان لازم انجام نمی‌شد، در شرایط فشار تحریم‌ها برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، کشور با بحران عمیقی روبه‌رو می‌شد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، علی ربیعی، روز سه‌شنبه، ۳۰ دی‌ماه در نشست خبری که از طریق ویدئوکنفرانس برگزار شد، گفت: متأسفیم کسانی در داخل به نام انتقاد از دولت و با چشم بستن به رفتارهای مجرمانه آمریکا و پیامدهای ویرانگر آن در زندگی مردم، دولت را در خط مقدم این مبارزه بی‌امان تخریب کردند. با حداقل انصاف می‌توانستند ببینند که این دولت نه‌تنها در سال‌های قبل از آوار کردن تحریم‌ها بر سر مردم ما یکی از درخشان‌ترین دوره‌های رشد اقتصادی را مدیریت کرد، بلکه در همین دوره هم که بسیاری انتظار تورم را در امسال داشتند، مانع از تحقق آن شد.

وی افزود: این مدیریت اقتصادی درست زمانی اتفاق افتاد که بحران غیرمنتظره کرونا بار مضاعفی را به دولت تحمیل کرده بود. مردم می‌توانند منصفانه قضاوت کنند و سره را از ناسره جدا کنند.

سخنگوی دولت با اشاره به بررسی بودجه در مجلس تصریح کرد: دولت لایحه بودجه را با توجه به نیاز به افزایش سطح تولید و اشتغال جدید و با نگاهی به تلاش برای عقب راندن تحریم و کسب حقوق از دست رفته ملت ایران و ضرورت حضور اقتصاد ایران در بازارهای جهانی تدوین کرد.

ربیعی گفت: بودجه از اختیارات دولت و رئیس‌جمهوری است و همان‌طور که از سوی برخی مقام‌های شورای نگهبان نیز چند روز پیش اعلام شد، شاکله بودجه نباید تغییر داده شود و اختیار لایحه بودجه برعهده دولت است.

وی افزود: امیدوار هستیم با تعامل‌هایی که بنا شد میان دولت و مجلس صورت بگیرد، بودجه‌ای با تفاهم و هماهنگی در اجرا و داشتن زمینه‌های اجرایی از مجلس دریافت کنیم. 

سخنگوی دولت با اشاره به دستاوردهای دولت در صنعت نفت و گاز که در هفته‌های گذشته رونمایی شد، تصریح کرد: توسعه گازرسانی در کشور، افزایش تولید گاز طبیعی در پارس‌جنوبی و تکیه بر توان داخل در دستور کار دولت قرار دارد. اکنون شاهد روند رو به رشدی در این حوزه‌ها هستیم، به‌طوری که هم‌اکنون ۹۸ درصد جمعیت خانوار شهری و ۸۲ درصد خانوار روستایی از گاز طبیعی بهره‌مندند.

ربیعی عنوان کرد: ۲۴ استان کشور، استان سبز گازرسانی محسوب می‌شوند که این تعداد تا پایان امسال به ۲۸ استان خواهد رسید و ۹۵ درصد جمعیت کشور از گاز طبیعی بهره‌مند خواهند شد.

وی گفت: تعداد شهرهای گازرسانی شده در سال ۹۲، هزار و ۵۱ شهر بود که این تعداد تا پایان امسال به هزار و ۲۱۲ شهر خواهد رسید. همچنین تعداد روستاهای گازرسانی شده از سال ۹۲ تاکنون افزایش دو برابری داشته و از ۱۴ هزار روستا به ۳۲ هزار و ۲۱۹ روستا رسیده‌ایم که این تعداد تا پایان دولت دوازدهم به ۳۵ هزار روستا خواهد رسید.

 

تولید گاز در کشور با شتاب قابل توجهی افزایش یافته است

سخنگوی دولت با بیان اینکه تولید گاز در کشور با شتاب قابل توجهی افزایش یافته است، گفت: تولید گاز شیرین ایران اکنون به روزانه ۹۰۰ میلیون مترمکعب رسیده است که به دلیل افزایش ۲ و نیم برابری تولید گاز در پارس‌جنوبی از سال ۹۲ تاکنون بوده است.

ربیعی افزود: خطوط انتقال گاز کشور با تکیه بر توان داخلی و نیروهای متخصص، رکوردهایی تازه در انتقال گاز ثبت کردند و این مقدار اکنون به روزانه ۸۱۸ میلیون مترمکعب رسیده است و ظرفیت انتقال روزانه ۸۷۰ میلیون مترمکعب گاز هم وجود دارد.

 

ایران به‌عنوان صادرکننده بنزین در منطقه و جهان شناخته می‌شود

وی تأکید کرد: با روی کار آمدن دولت یازدهم و دوازدهم و تمرکز صنایع پالایشی بر روی طرح‌های عظیم و پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و نیز اجرای طرح‌های بهینه‌سازی و توسعه‌ای در پالایشگاه‌های مهم کشور، امروز نه‌تنها در مصرف بنزین به خودکفایی کامل رسیده‌ایم، بلکه به‌عنوان صادرکننده این فرآورده راهبردی در منطقه و جهان شناخته می‌شویم و در هفت ماه نخست امسال، حدود یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار درآمد از محل صادرات بنزین داشته‌ایم.

سخنگوی دولت گفت: این در حالی اتفاق افتاد که با توجه به مصرف افسارگسیخته بنزین در سال‌های گذشته، در صورتی که تمرکز لازم بر صنایع پالایشی و راه‌اندازی یکی پس از دیگری فازهای ستاره خلیج‌فارس محقق نمی‌شد، تولید پالایشگاهی‌ کشور کفاف نیازهای داخلی را نمی‌داد و در نتیجه رقم واردات بنزین افزایش می‌یافت که این موضوع می‌توانست در شرایط تحریم کشور را دچار بحران عمیقی کند.

ربیعی عنوان کرد: اعداد و ارقام شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران نشان می‌دهد ظرفیت پالایشی ایران از یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه در سال ۹۲ به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در سال ۹۹ افزایش یافته است.

وی گفت: روند توسعه‌ای تولید و صادرات بنزین و ظرفیت پالایشی ایران در حالی در هشت سال گذشته رو به رشد بوده است که صادرات فرآورده‌های نفتی ایران در فاصله سال‌های ۹۱ تا ۹۸، چهار برابر افزایش یافته و از ۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تن در سال ۱۳۹۱، به حدود ۲۳ میلیون تن در سال ١٣٩٨ رسیده است. در این مدت همچنین ظرفیت تولید بنزین از ۴۹ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر در سال ٩١ به ۱۰۷ میلیون لیتر در روز در سال ۹۸ رسید و ظرفیت تولید نفت‌گاز نیز از ۹۴ میلیون لیتر در روز در سال ۹۱ به ۱۱۳ میلیون لیتر در روز در سال ٩٨ رسید.

 

ظرفیت تولید بنزین با کیفیت یورو ۴ و ۵ به بیش از ۷۶ میلیون لیتر در روز در سال ۹۸ رسید

سخنگوی دولت عنوان کرد: علاوه بر رشد کمی کشور در تولید فرآورده‌های پالایشگاهی اتفاق مهمی که در صنایع پالایشی کشور رخ داد، رشد چشمگیر تولید فرآورده‌های کیفی یورو در سال‌های گذشته بود، به نحوی که ظرفیت تولید بنزین با کیفیت یورو ۴ و ۵ از صفر در سال ۹۱ به بیش از ۷۶ میلیون لیتر در روز در سال ۹۸ افزایش یافت.

ربیعی تصریح کرد: امروز کشورمان با تولید نزدیک به ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین در روز، خودکفا شده و مصرف ما کمی بیش از ۷۰ میلیون لیتر است، بنابراین این اعداد بزرگ و مهم به‌خوبی‌ نشان‌دهنده تحولات و اتفاق‌های مهمی هستند که در حوزه فرآورده‌های نفتی محقق شده است. اگر این سرمایه‌گذاری در زمان لازم انجام نمی‌شد، در شرایط فشارهای تحریم‌ها برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران، کشور با بحران عمیقی روبه‌رو می‌شد که وابستگی در بحث بنزین و بدون استفاده ماندن میعانات گازی از جمله مهم‌ترین آنها بود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اتکای بیش از اندازه تولید برق به منابع گاز طبیعی علاوه بر کاهش ارزش افزوده این منبع محدود منجر به از بین رفتن امنیت انرژی کشور می‌شود.
یکی از نقاط قوت مهم و برجسته صنعت نفت کشور، توزیع مناسب سرمایه‌های انسانی به‌ویژه کارشناسان و پژوهشگران توانمندی است که در گستره عملیاتی شرکت‌های بهره‌بردار فعالیت می‌کنند.
با افزایش سرعت تغییرات و رشد کسب و کارها، سرعت سقوط هم بالا رفته، تا جایی که در حال حاضر تنها 44 درصد رهبران صنعت بیش از 5 سال دوام می‌آورند، در این شرایط توجه به موضوع نوآوری پیشگیرانه ضرورت دارد.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :