Daneshenaft logo
سه شنبه 12 اسفند ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 4 بهمن ماه 1399 | کد مطلب : 44254
مهندس سپهر سپهری در گفتگو با دانش نفت تاکید کرد:
حمایت عملی پتروایران از شرکت‌های دانش بنیان داخلی


توجه صنعت نفت و کارفرما به سازنده‌های با کیفیت داخلی نباید فقط در زمانی باشد که تحریم‌ها شدید است یا خارجی‌ها نمی‌آیند بلکه این توجه باید حتی در دوره پساتحریم و حتی با حضور خارجی‌ها هم ادامه پیدا کند.

 

شركت توسعه پتروايران به عنوان يكی از شركت‌های تابعه شركت ملی نفت ايران و در زمينه توسعه ميادين نفت و گاز فعاليت می نمايد. با توجه به رویکرد اخیر شرکت ملی نفت ایران در اجرای پروژه‌ها در قالب مدل جديد قراردادهای نفتی، این شرکت به عنوان يكی از شركت‌های داخلی دارای قابليت لازم برای فعاليت در حوزه اكتشاف و توليدE&P ، مورد تائيد وزارت نفت قرار گرفت.

مهندس سپهر سپهری، مدیر عامل شرکت پتروایران در حاشیه نمایشگاه بیست و پنجم نفت تهران در گفتگویی با دانش نفت تصریح کرد: شرکت توسعه پترو ایران در سال گذشته فعالیت‌هایش را به عنوان یک شرکت جنرال کانتراکتور و پیمانکار عمومی متمرکز کرد. وی در ادامه افزود: پترو ایران چون یک شرکت جنرال کانتراکتور و به اصطلاح پیمانکار عمومی و شرکت‌ E&P (معروف به شرکت‌های اکتشاف و تولید) است، دامنه متنوعی از پروژه‌ها را می‌تواند پیگیری کرده و انجام بدهد.

مهندس سپهر سپهری با اشاره به دو ویژگی خاص شرکت پتروایران به عنوان یکی از شرکتهای بزرگ پیمانکاری کشور و زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران به عنوان جنرال کانتراکتور در سابقه حدود دو دهه ی این شرکت و شرکت‌ E&P تاکید کرد: در حال حاضر انواع مختلف پروژه‌های توسعه ای در خشکی و دریا توسط شرکت توسعه پتروایران در حال انجام است.

وی در ادامه افزود: در دو سال اخیر که با دستور مقام عالی وزارت، شرکت‌های E&P (معروف به شرکت‌های اکتشاف و تولید) ایرانی تشکیل شدند، شرکت پترو ایران یکی از شرکتهای رتبه بالای E&P داخلی است و وظیفه اصلی شرکت‌های E&P توسعه ی میادین به تنهایی یا به همراه شریک خارجی است. پس در این دو زمینه به عنوان پیمانکار عمومی و E&P داخلی در سال گذشته توانستیم فعالیت‌های خیلی خوبی انجام بدهیم.

مهندس سپهری با اشاره به پروژه‌های در دست اجرای پتروایران گفت: در دو مناقصه طرحهای نگهداشت و افزایش تولید مناطق نفت خیزجنوب توانسته‌ایم برنده مناقصه بشویم. این دو پروژه شامل پروژه‌های منصورآباد و بينک است که جزء پروژه‌های EPC و EPD هستند. در یک سال گذشته ما توانستیم این دو پروژه را برنده شویم. این دو پروژه از همان به اصطلاح پروژه‌هایی است که کار یک پیمانکار جنرال کانتراکتور به عنوان EPC و EPD است که هم فعالیت‌های سطح‌الارض دارد و هم فعالیت‌های تحت‌الارض. یعنی ویژگی های این پروژه‌ها این است که هم فعالیتهای حفاری دارد و تکمیل چاه‌های موجود و هم فعالیت‌های سطح‌الارضی خطوط لوله، واحدهای بهره‌برداری، تلمبه‌خانه و ایستگاه تقویت فشار گاز. پروژه سیری که در فلات قاره است هم توسط شرکت DCI زیر مجموعه شرکت پتروایران در حال انجام است که در سال گذشته با رشد بسیار خوبی روبه رو بوده است و توانسته رضایت کارفرما را جلب کند.

مهندس سپهری اقدامات شرکت پتروایران در مورد E&P را مورد اشاره قرار داد و گفت: یکی دیگر از کارهایی که ما در سال گذشته انجام دادیم، امضای تفاهم‌نامه با شرکت ملی نفت ایران و یک شریک خارجی برای ارائه پیشنهاد فنی و طرح توسعه میدان سوسنگرد بوده است. تفاهم نامه سه جانبه ای امضا شده است بین پترو ایران، شرکت ملی نفت ایران و در حقیقت شریک روسی. این از آن وجه E&P ماست. چون ما یک شرکت E&P شناخته شده هستیم و یک توسعه میدان داریم با شریک خارجی. پروژه‌ای که انشاءا... اگر با شرکت نفت توافق کنیم، توسعه میدان سوسنگرد را هدف‌گذاری کرده و برآورد ما از اجرای آن بیش از یک میلیارد یورو است و پروژه بسیار بزرگ و خوبی است.

وی در دسته‌بندی فعالیت‌های پتروایران گفت: فعالیت‌های ما در سه دسته‌بندی است؛ فعالیت‌هایی که به عنوان شرکت GC در حال انجام هستیم که همان سه پروژه EPC و EPD است. پروژه‌های سیری، منصور آباد و بینک که توسط خود شرکت پترو ایران و زیر مجموعه در حال انجام است. قسمت دوم بحث E&P است که در حال مذاکره با شریک روسی و شرکت نفت برای ارائه طرح فنی توسعه میدان سوسنگرد هستیم. قسمت سوم و پراهمیت فعالیت‌های شرکت پتروایران حمایت از شرکت‌های دانش بنیان داخلی است که در نمایشگاه امسال نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی، غرفه ای اختصاصی به شرکت‌های دانش‌بنیان تخصیص داده‌ایم و در زمینه تکنیک‌های فرآیندی و تولیدی که توسط شرکت‌های دانش بنیان ایرانی داخلی طراحی و اجرا می شود ما به عنوان پتروایران و شرکت‌های دانش بنیان در حال کار و فعالیت هستیم. تمرکزمان روی سیستم‌های فشارافزایی چند فازی و به اصطلاح سیستم‌های پمپ‌های چند فازی است. این تجهیزات ساخت داخل کشور شامل شیرآلات و انواع کارهای تعمیراتی برای تعمیر خطوط لوله «های‌تک» است. در حال حاضر ما با شرکت‌های دانش بنیان تفاهم نامه و قراردادهای خیلی خوبی امضا کرده‌ایم که امیدواریم در همین نمایشگاه بتوانیم چند کار مشترک با آنها به پیش ببریم.

مهندس سپهری در پایان بر همکاری و حمایت از شرکت‌ها و سازندگان با کیفیت داخلی تاکید کرد و گفت: تاکید بسیار زیادی برای کار با شرکت‌ها و سازندگان داخلی دارم. نمایشگاه نفت بهترین فرصت از لحاظ توجه به شرکت‌های سازنده داخلی است. من این جمله را قبلا تکرار کردم. باز هم می خواهم تکرار کنم که. چون توانمندی ساخت داخل، الان به حدی رسیده است که تقریبا هشتاد درصد کالای مورد نیاز صنعت نفت توسط سازندگان داخلی تولید می شود. پس این نمایشگاه فرصت بسیار خوبی است که ما با سازندگان داخلی برای پروژه‌های جاری و حتی معرفی آنها به شریک خارجی، برای توسعه میدان سوسنگرد مذاکره داشته باشیم و انشاءا... بتوانیم در حمایت از ساخت داخل در این نمایشگاه کار عملی و عینی انجام بدهیم.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اتکای بیش از اندازه تولید برق به منابع گاز طبیعی علاوه بر کاهش ارزش افزوده این منبع محدود منجر به از بین رفتن امنیت انرژی کشور می‌شود.
یکی از نقاط قوت مهم و برجسته صنعت نفت کشور، توزیع مناسب سرمایه‌های انسانی به‌ویژه کارشناسان و پژوهشگران توانمندی است که در گستره عملیاتی شرکت‌های بهره‌بردار فعالیت می‌کنند.
با افزایش سرعت تغییرات و رشد کسب و کارها، سرعت سقوط هم بالا رفته، تا جایی که در حال حاضر تنها 44 درصد رهبران صنعت بیش از 5 سال دوام می‌آورند، در این شرایط توجه به موضوع نوآوری پیشگیرانه ضرورت دارد.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :