Daneshenaft logo
سه شنبه 24 فروردین ماه 1400 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 14 فروردین ماه 1400 | کد مطلب : 44318
صادرات فرآورده، برگ برنده ایران در شرایط تحریم؛
سال درخشش پالایش
آرزو عطائی

سال ۹۹ را با رشد ۴ برابری صادرات فرآورده‌های نفتی در کشور و پیوستن ایران به باشگاه صادرکنندگان بنزین و نقش مهم این صنعت در شرایط تحریم و کاهش صادرات نفت، می‌توان سال درخشش صنعت پالایش کشور نامید.

سال ۹۹ را می‌توان نقطه عطفی در صنعت پالایش کشور دانست؛ این صنعت توانست در سال ۹۹ با رشد قابل توجه صادرات فرآورده آن هم در شرایط تحریم و کاهش فروش نفت، نقشی مهم در درآمد ارزی و اقتصاد کشور ایفا کند.شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران با برنامه‌ریزی‌های دقیق گام به گام برای خودکفایی در تولید فرآورده‌های نفتی گام برداشت تا جایی که در سال ۹۹ نه‌تنها دیگر واردات بنزین در کشور متصور نیست، بلکه از محل صادرات فرآورده نفتی بیش از ۱.۴ میلیارد دلار درآمد نصیب کشور شد و این گام بزرگی است که امروز در صنعت پالایش کشور محقق شده و همگان از جمله بزرگمردان دولتی و غیردولتی و کارشناسان اقتصادی بر آن صحه گذاشته‌اند، حاصل هدف‌گذاری‌های مؤثر و کلیدی در زنجیره پالایش کشور از سال‌های پیش بود که هرکدام از آنها خود دستاوردی بزرگ و ملی به شمار می‌آید.در حقیقت می‌توان گفت رشد و توسعه هم‌زمان و هماهنگ همه حلقه‌های زنجیره صنعت پالایش کشور از مبادی تولید تا خطوط انتقال و مبادی ذخیره و زنجیره توزیع، نقطه قوت و کلیدی توسعه این صنعت در سال‌های گذشته بوده است. در گزارش پیش رو نگاهی به حرکت هماهنگ زنجیره‌های صنعت پالایش کشور داشته‌ایم.

 

دستیابی به ظرفیت پالایشی ۲.۳ میلیون بشکه‌ و رتبه نخست صادرات فرآورده در خاورمیانه

صنعت پالایش کشور در دور پیشین تحریم‌ها واردکننده بنزین بود و همین موضوع این صنعت را به‌عنوان یکی از اهداف تحریم تبدیل کرده بود، اما با تمرکز بر طرح‌های توسعه پالایشگاهی در سال‌های گذشته به‌ویژه تکمیل و بهره‌برداری از چهار فاز پالایشی در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس، صنعت پالایش کشور نه‌تنها در تولید فرآورده‌های نفتی خودکفا شد، بلکه این خودکفایی تبدیل به پلی برای افزایش صادرات فرآورده نفتی در کشور شد، به نحوی که ظرفیت پالایشی کشور که تا چند سال روی عدد یک میلیون و ۸۰۰ هزار بشکه ثابت مانده بود، در پایان سال ۹۹ به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز رسید.امروز ایران با رشد چهار برابری صادرات فرآورده، رتبه نخست صادرات فرآورده‌های نفتی در خاورمیانه را داراست بنابراین رشد و توسعه کمی و کیفی فرآورده‌های تولیدی در پالایشگاه‌های کشور نه‌تنها کشور را برای همیشه از واردات فرآورده (در صورت رعایت شیوه‌های مصرف و اصلاح الگوی مصرف) بی‌نیاز ساخت، بلکه رشد بیش از ۱۶ درصدی در ظرفیت پالایشی ایران در طول هشت سال گذشته را ثبت کرد.

 

رشد کیفی فرآورده‌های تولیدی و ثبت بالاترین آمار روزهای هوای پاک

افزون بر افزایش کمی فرآورده‌های تولیدی به‌ویژه بنزین و گازوئیل، فرآورده‌های تولیدی در صنعت پالایش کشور در سال‌های اخیر با رشد کیفی قابل‌توجه‌ای نیز روبه‌رو شدند، به نحوی که در سال‌های اخیر طبق آمار سازمان هواشناسی، بالاترین آمار تعداد روزهای هوای پاک در پایتخت و دیگر کلانشهرهای کشور ثبت شد، در حالی که در سال ۹۲ تنها ۶۰ میلیون لیتر بنزین در کشور تولید می‌شد، این رقم در سال ۹۹ به ۱۱۵ میلیون لیتر در روز رسید که نزدیک به ۸۰ میلیون لیتر آن بنزین با استانداردهای یوروست.صنعت پالایش کشور توانست با برنامه‌ریزی برای توسعه صنایع پالایشگاهی افزون بر افزایش قابل توجه کمیت فرآورده‌های تولیدی، کیفیت فرآورده‌های نفتی را نیز افزایش دهد و به سمت تولید فرآورده‌های با ارزش افزوده بالاتر گام بردارد.

 

بهره‌برداری از ۴ خط لوله مهم انتقال نفت و فرآورده

در زمستان سال ۹۹ چهار خط لوله مهم انتقال نفت و فرآورده نفتی در کشور نیز به بهره‌برداری رسید. با رشد و توسعه خطوط لوله انتقال نفت خام و فرآورده کشور و بهره‌برداری از بیش از یک هزار کیلومتر خط انتقال در دو سال گذشته، ظرفیت انتقال نفت و فرآورده‌های نفتی به نحو خیره‌کننده‌ای افزایش یافت.افزون بر افزایش ظرفیت انتقال، توسعه و بهره‌برداری چهار خط لوله مهم نایین - کاشان - ری، شازند - قم - ری و تبریز - خوی - ارومیه و آبادان - اهواز ضمن انتقال مطمئن و ایمن نفت و فرآورده‌های نفتی در کشور، به گفته علیرضا صادق‌آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، صرفه‌جویی سالانه ۴ هزار میلیارد تومانی برای کشور به همراه داشت؛ با بهره‌برداری از این خطوط از تردد روزانه ۳ هزار نفتکش ممانعت و از مصرف ۱۷۸ هزار لیتر نفت‌گاز در باک نفتکش‌های جاده‌پیما جلوگیری شد.

 

توسعه بی سر و صدای بنادر ماهشهر و رجایی و ایجاد ۴۰ میلیون تن ظرفیت صادراتی

توسعه بنادر ماهشهر و شهید رجایی به‌عنوان دو پروژه مهم صنعت پالایش کشور نیز در سال ۹۹ با اتکا به توان داخلی و در شرایط تحریم به بهره‌برداری رسید، اگرچه مراسم بهره‌برداری از طرح مهم توسعه بندر صادراتی ماهشهر به‌دلیل افزایش ظرفیت و توان صادراتی کشور، بارها به دلایل مختلف به تعویق افتاد. به هر حال نمی‌توان منکر این گام مهم صنعت پالایش کشور با تکیه بر توان داخلی و اعتماد به جوانان شد. با اجرای طرح‌های توسعه و احداث اسکله‌های جدید صادراتی در این دو بندر مهم و راهبردی، ظرفیت صادراتی کشور در بنادر یادشده از ۲۶ میلیون تن در سال به ۷۵ میلیون تن در سال و ظرفیت عملیاتی اسکله‌ها از سالانه ۱۸ میلیون تن به ۵۰ میلیون تن رسید.

 

بهره‌برداری از چند انبار نفت مهم و افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی فرآورده در شرایط کرونا

بهره‌برداری از چند انبار نفت مهم از جمله انبار نفت ارومیه با ظرفیت ۱۲۰ میلیون لیتر و انبار نفت ملایر با ظرفیت ۶۸ میلیون لیتر نیز از دیگر رخدادهای صنعت پالایش در سال ۹۹ بود. شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران توانست با بهره‌برداری از این دو انبار مهم و چند انبار دیگر در سال‌های گذشته، ظرفیت ذخیره‌سازی فرآورده‌های نفتی در کشور را به نحو قابل‌ملاحظه‌ای افزایش دهد.این افزایش ظرفیت ذخیره‌سازی در حالی در شرایط کرونا و کاهش مصرف بنزین و دیگر فرآورده‌های نفتی در کشور اتفاق افتاد که به اذعان مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران جزو معدود پالایشگران نفتی در جهان بود که در شرایط کرونا ظرفیت پالایشی خود را کاهش نداد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یک سال دیگر گذشت. به این بهانه، اهم اقدام‌ها و فعالیت‌ها در سطح شرکت ملی نفت ایران و شرکت‌های تابعه آن طی سال ۹۹ در گزارش «شانا» گردآوری شده است. دست مریزاد به همه کارکنان صنعت نفت.
موسسه صلح ایالات متحده پیش‌تر گزارشی با عنوان حقایق کلیدی درباره تنگه هرمز و نفت ایران به قلم آنیکا فولکسون منتشر کرده است که می‌توان همه آن را در یک جمله خلاصه کرد: «نفت ایران قابل جایگزینی نیست!».
سال ۹۹ را با رشد ۴ برابری صادرات فرآورده‌های نفتی در کشور و پیوستن ایران به باشگاه صادرکنندگان بنزین و نقش مهم این صنعت در شرایط تحریم و کاهش صادرات نفت، می‌توان سال درخشش صنعت پالایش کشور نامید.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :