مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی عنوان کرد:
راهکارهای درون‌زایی و برون‌نگری در اقتصاد

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در جشنواره حاتم با اعلام این دعوت گفت: سازمان مدیریت صنعتی با 55 سال تجربه با هدف توسعه ظرفیت مدیریت در کشور و عارضه یابی و آسیب‌شناسی روندها و فعالیت‌های مدیریتی، از دیر باز کلینیک‌های صنعت را طراحی کرده است که ماموریت آنها "عارضه‌یابی"،  "توانمندسازی" و رفع عارضه از بنگاه‌ها است و هم‌اکنون این فعالیت‌ها برای شهرک‌های صنعتی در کل کشور در حال انجام است.
کیانی بختیاری در ادامه به تشریح مبحث "درونزایی و برون نگری دراقتصاد و مدیریت کسب و کارها" پرداخت.
وی عنوان داشت: سال جاری سال حمایت از کالای ایرانی عنوان یافته است.این چندمین سال پیاپی است كه شعاری اقتصادی سرلوحه شروع سال قرار می‌گیرد که موید اهمیت نقش اقتصاد در اهداف کلان جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر است.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی افزود: چنین شعارهایی از آسیب‌شناسی حرکت کشور برمی‌آید و زمانی كه این توجه به مقوله‌ اقتصاد، در كنار ابلاغیه الگوی اقتصاد مقاومتی قرار می‌گیرد، نوع حركت مطلوب روشن‌تر می‌شود.
وی تاکید کرد: براساس سند راهبردی کشور، تمرکز بر اقتصاد مقاومتی، اولویت برنامه‌ریزی است و اقتصادی درون‌زا و برون‌گرا هدف‌گذاری شده است.
کیانی بختیاری بازیگران اثرگذار برتولید کالای ایرانی را مردم؛ بنگاه‌ها و سازمان‌ها و نهادها عنوان کرد و افزود: سازمان‌ها و نهاد ها باید در فرهنگ سازی؛ تبلیغ؛ جریان سازی؛ سیستم های تشویقی و تسهیل‌گری نقش ایفا کنند و تا جایی که می‌توانند مقررات زدایی  نمایند و تسهیل‌گر باشند و سیاست‌های تشویقی از جمله سیاست های کاهش مالیاتی و بحث های تعرفه ای را برای حمایت از کالای ایرانی در نظر داشته باشند.
وی خاطرنشان کرد: بنگاه‌ها ضلع مهم تولید کالای ایرانی با کیفیت و بازیگر اصلی پیاده‌سازی سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هستند و باید کیفیت کالا و خدمات را بالا ببرند و هزینه‌های تولید را کاهش دهند و خدمات را در تمامی مراحل بهبود ببخشند.
کیانی بختیاری تاکید کرد: یكی از جنبه‌های عملیاتی شدن راهبرد اقتصاد کشور، عملیاتی شدن آن در درون بنگاه‌های اقتصادی است و اگر بنگاه‌ها در این مسیر قرار نگیرند، امكان عملیاتی شدن این راهبرد بعید می نماید.
وی با تشریح یک الگوی ارزیابی  که برای موفقیت بنگاه‌ها طراحی شده است گفت: این الگو در راستای حمایت از تولید کننده داخلی با رویکرد درون زایی و برون نگری طراحی شده و در سازمان مدیریت صنعتی هم روی آن کار شده و در برخی از بنگاه ها مورد سنجش قرار گرفته و الگوی بسیار نتیجه بخشی است و بنگاه‌هایی که علاقه‌مند  هستند بر این مبنا سنجش شوند، سازمان مدیریت صنعتی به عنوان مسئولیت اجتماعی خود به آنها کمک می کند.
کیانی بختیاری کاربردهای این الگو را بررسی و تحلیل نقاط قوت و ضعف بنگاه‌های تولیدی؛ تبیین فرصت‌ها و تهدیدات پیش روی بنگاه‌ها و معرفی زمینه‌های بهبود به بنگاه های تولیدی در جهت افزایش تولید ملی عنوان کرد.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی، در خصوص بعد برون‌گرایی در کسب و کار یادآور شد: اقتصاد دانش بنیان که بند 2 سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در اقتصاد مقاومتی است که باید توجه شود وقتی از نگاه برون نگر صحبت می‌شود بدان معناست که باید خود را با تحول عصر دیجیتال همراه کنیم که این مکمل اقتصاد مقاومتی است.
وی در ادامه به توضیح ویژگی‌های عصر دیجیتال پرداخت و گفت: در کنار اقتصاد مقاومتی؛ توسعه فناوری دانش بنیان؛ تولید و اشتغال پایدار باید نگاه برون‌گرا و منطبق با تحولات اقتصادی جهانی داشته باشیم و بتوانیم  تهدید را به فرصت تبدیل نماییم.
كیانی بختیاری در خصوص رسالت سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران افزود: این سازمان توسعه‌ای با نقش‌های توسعه صنایع پیشرفته و مناطق كم برخوردار، همواره نقش تسهیل‌گری؛ بهم‌رسانی كسب و كار و تجاری‌سازی نمونه‌های صنعتی و نیز انتقال دانش فنی به بنگاه‌های كشور را ایفاء نموده و آماده مشاركت با بخش‌های خصوصی با توانمندی بالاست.
مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی در ادامه از برگزاركنندگان همایش تقدیر و تشكر نمود.

پنجشنبه 20 دی ماه 1397
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز است.