مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران خبر داد؛
ثبت بالاترین رکورد ذخیره‌سازی گاز در كشور

به گزارش روابط عمومی، مهندس رامین حاتمی مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران در رابطه با میزان تزریق گاز و بازتولید از مخزن شوریجه D گفت: طي مدت هشت ماه ابتدای سال جاري علاوه بر تولید گاز، عمليات تزريق گاز در مخزن شوريجهD صورت گرفته كه نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۸ درصد افزايش داشته است، اين اقدام نقطه قابل‌اتکا جهت تأمین پايدار گاز مصرفي خانوارها و پشتيباني شبکه انتقال گاز در شمال و شمال شرق كشور می‌باشد.

مهندس حاتمی در رابطه با تاریخچه بازتولید گاز از مخزن شوریجه D گفت: مخزن شوریجه D میدان خانگیران، یکی از مهم‌ترین سازندهای گازی این میدان است که در سال ۱۳۶۶ کشف و به بهره‌برداری رسید. با توجه به ساختار مناسب مخزنی برای ذخیره‌سازی گاز انتخاب و عملیات ذخیره‌سازی گاز در این مخزن از سال ۱۳۹۳ شروع‌شده است.

وی افزود: تأمین انرژی پایدار در مناطق شمال و شمال شرق و بعد مسافت این مناطق از مراکز اصلی تولید گاز در جنوب کشور و لزوم كاهش وابستگي به واردات گاز، همواره یکی از دغدغه‌های شرکت نفت مناطق مركزي ايران به‌عنوان تنها تولیدکننده گاز در این مناطق بوده و توسعه شبکه گازرسانی و مصرف روزافزون گاز در کشور اهمیت ذخیره‌سازی را دوچندان نموده است.

رئيس هيات مديره شركت نفت مناطق مركزي ايران، ضمن بررسي عملكرد و برنامه ذخیره‌سازی گاز در منطقه عملياتي سراجه قم گفت: سال گذشته در منطقه عملياتي سراجه قم ۸۶۹ میلیون مترمکعب گاز ذخیره شد و طی سال ۱۳۹۹ اين میزان ذخیره‌سازی به ۱۰۱۴ میلیون مترمکعب رسید که از ابتدای سال ۱۳۹۰ و شروع ذخیره‌سازی در این میدان یک رکورد جدید محسوب می‌شود و پیش‌بینی می‌شود، امسال نيز با اضافه شدن حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعب گاز معادل ۱۷ درصد نسبت به سال گذشته، توان بازتولید به بیش از يك میلیارد مترمکعب در اين منطقه برسد.

مهندس رامين حاتمی درباره اهمیت طرح ذخیره‌سازی سراجه قم تصریح کرد: با توجه به روند افزایش مصرف گاز در کشور و سیاست‌گذاری شرکت ملی نفت ایران برای تضمین و تأمین سوخت در فصل سرد سال، تبدیل مخزن تخلیه‌شده سراجه قم به‌عنوان مخزن ذخیره‌سازی در دستور کار قرار گرفت. همچنین موقعیت جغرافیایی مناسب، مجاورت آن به استان تهران و خط لوله سراسر انتقال گاز، ضرورت اجرای این طرح ملی را دوچندان نمود تا در اوج مصرف گاز در فصل زمستان خللی در خدمت‌رسانی به هم‌وطنان ایجاد نشود.

چهارشنبه 21 آبان ماه 1399
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز است.