Daneshenaft logo
پنجشنبه 3 اسفند ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 29 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11721
دکتر محمد محمدی رئیس بهداشت ودرمان صنعت نفت گچساران تبیین کرد:
بیماری‌های غیر واگیر شایع‌ترین بیماری‌ها بین پرسنل صنعت نفت گچساران
گفتگو: الهه طائمه

برای راحتی حال پرسنل و خانواده‌های محترم آنها مرکز مشاوره در یک فضای مناسب راه‌اندازی شده است. در 6 ماهه نخست سال 2500 نفر به این مرکز مراجعه داشته‌اند که از این تعداد 206 نفر بازنشسته بوده اند.

 دانش نفت: دکتر محمد محمدی، رئیس بهداشت ودرمان صنعت نفت گچساران می گوید: جمعیت تحت پوشش در این منطقه شامل 2500 نفر پرسنل رسمی  و1290 نفر بازنشسته صنعت نفت هستند که به همـــــراه خانواده‌هایشان  به 15 هزار نفر می‌رسند و به تمام این افراد خدمات پزشکی ارائه می شود همچنین تعداد کارکنان رسمی و قراردادی تحت پوشش طب صنعتی و بهداشت 3800 نفر می باشند که در 9 ماهه نخست سال 1396 بالغ بر 3200 نفر تحت معاینات سلامت قرار گرفته اند و روزانه 25 الی 30 نفر از شاغلین در مرکز سلامت کار ویزیت می شوند.

این مقام مسئول با اشاره به قدمت بیمارستان بعثت صنعت نفت گچساران تاکید کرد: با توجه به اینکه بخشی از ساختمان بیمارستان بعثت صنعت نفت گچساران بسیار قدیمی قسمتی دیگر از این بیمارستان 25 سال سابقه احداث دارد، یک بیمارستان جدید 64 تختخوابی در حال ساخت است که 90 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است و مشکلی که در بیمارستان جدید وجود دارد این است که در زمین مناسبی تعبیه نشده است و فضای کافی جهت پارکینیگ مراجعین و پرسنل ندارد. که باید بگویم در این مورد آینده نگری خوبی صورت نگرفته است. برای بیمارستان جدید 141 قلم تجهیزات سرمایه ای  تصویب شده است که از این 141 قلم حدود 80 قلم آن جهت به روزرسانی تجهیزات پزشکی قبلی  است و  باقی آنها جهت راه اندازی  بخش‌های جدید می‌باشد، از جمله دستگاه آرتروسکوپی، سیستوسکوپی، سینوسکوپی، لاپاروسکوپی، میکروسکوپ  ENT ، اتوکلاو فلش، دستگاه سنگ شکن. همچنین بخش پاتولوژی آزمایشگاه مجهز به دستگاههای جدید شده است. بخش آی سی یو از یک تخت به 3 تخت افزایش می یابد. دستگاه های الکتروشکوک جدید و  تخت مخصــــــوص آی سی یو و ونتیلاتورهای بیهوشی خریداری شده است . کلینیک آندوسکوپی مجهز به بهترین اندوسکوپ شده است.

دکتر محمدی در مورد خدماتی که در بیمارستان بعثت صنعت نفت گچساران به بیماران ارائه می شود گفت: در این بیمارستان 3 پزشک متخصص داخلی: 1 پزشک نورولوژیست، 3 پزشک متخصص بیهوشی، 2 پزشک ارتوپدی و 1 پزشک جراح مغز اعصاب، 3 پزشک متخصص رادیولوژی، 2 پزشک متخصص زنان  و 2 پزشک متخصص طب اورژانس، 2 پزشک متخصص جراحی عمومی، 2 پزشک متخصص اطفال، 1 روانپزشک، 1 نفر متخصص چشم، 1 نفر متخصص ارولوژیست، یک نفر متخصص پوست و یک نفر متخصص ENT خدمات مورد نظر را به بیماران تحت پوشش ارائه می دهند، به لحاظ شرایط خاصی که وجود دارد، اگر مورد اورژانسی غیر شرکتی اتفاق بیفتد، معاینات و درمان های اولیه جهت این بیماران انجام می شود و سپس به   بیمارستانهای تابعه علوم پزشکی ارجاع می شوند.

 

مسئولان محترم سازمان برای به روز رسانی  آمبولانس های فعلی قول  مساعدت داده اند

دکتر محمدی در مورد وضعیت ناوگان آمبولانس بیمارستان اظهار کرد: در منطقه گچساران گستردگی زیاد است به این خاطر نیاز بیشتری  هم به ناوگان آمبولانس در  بخش بهداشت ودرمان وجود دارد، در همین راستا جناب آقای دکتر سمیع مدیر عامل محترم سازمان برای به روز رسانی آمبولانس های بیمارستان قول مساعدت داده اند.  این منطقه تا شیراز یا اهواز 3 ساعت فاصله زمانی دارد و آمبولانس های پیشرفته مورد نیاز است.

 

8 درمانگاه طب صنعتی در منطقه گچساران فعال است

رئیس بهداشت ودرمان صنعت نفت گچساران در خصوص تعداد درمانگاه های صنعتی تابعه ابراز کرد: در مجمـوع 8 درمانگاه در مراکز صنعتی فعال است و پزشکیار در آنها مستقر می‌باشد. همچنیــن  یـک درمانگاه صنعتی در شرف استقرار است. یک درمانگاه صنعتی سیاهمکان داریم که قرار است پزشک تمام وقت در آن  استقرار یابد و بعنوان درمانگاه مرکزی معرفی شود زیرا تقریبا" به تمام درمانگاهها دسترسی دارد .درضمن برنامه ریزی شده است که کارشناسان روانشناسی ضمن مراجعه به مراکز صنعتی مواردی را که نیاز به خدمات مشاوره ای و روانشناسی دارند شناسائی و جهت پیگیری و درمان آنها اقدام کنند.

 

ماهیانه 2500 مورد به بخش دندانپزشکی مراجعه می کنند

این مقام مسئول با اشاره به خدمات دندانپزشکی که در این منطقه به بیماران ارائه می شود، بیان کرد: کلینیک دندانپزشکی یکی از دغدغه های مهم کارکنان و خانواده آنان بوده است، هم اکنون کلینیک دندانپزشکی صنعت نفت گچساران  با 4 دندانپزشک استخدامی، 7 دندانپزشک پرکیس و یک متخصص اندو و یک نفر بهداشتکار دهان و دندان مشغول به ارائه خدمت  است و بطور متوسط روزانه 130  نفر از پرسنل و خانواده های صنعت نفت خدمات دندانپزشکی دریافت می نمایند.

 

اتاق عمل جراحی دندانپزشکی مخصوص کودکان راه اندازی شده است

این مقام مسئول در خصوص راه اندازی اتاق عمل جراحی دندانپزشکی اطفال در بیمارستان بعثت صنعت نفت گچساران، یادآور شد: ما سومین مرکزی هستیم که این کار را انجام داده ایم. این اتاق عمل جراحی مخصوص کودکان و افراد دچار عقب ماندگی ذهنی است که نیاز به خدمات دندانپزشکی دارند و هر هفته  3 تا 4 مورد بیمار مورد جراحی قرار می گیرند و از اعزامشان به مراکز دیگر و اتلاف هزینه و زمان جلوگیری می شــــود. راه اندازی کمیته تغذیه کارکنان از دیگر برنامه هائی بود که برای رعایت روش صحیح تغذیه پرسنل و جلوگیـــری از بیماری های مرتبط با تغذیه صورت گرفت و در این رابطه بصورت دوره ای کلاس های آموزشی تعریف شده است.

 

آمار بیماری های 6 ماهه نخست سال

دکتر محمدی در مورد آمار مراحعات به بخش های مختلف بیمارستان صنعت نفت بیان  کرد: در 6 ماهه نخست سال آمار مراجعه به پزشکان عمومی 45300 نفر، دندانپزشکی 18000 نفر، کلینیک تغذیه 505 نفر، کلینیک‌های تخصصی 22 هزار نفر، بخش مامائی 1800 نفر ، کلنیک اپتومتری 2200 نفر و کلینیک اودیومتری 2100 نفربوده است. مراجعین به قسمت اورژانس در همین زمان 2300 نفر بوده است.

 

برای راحتی حال پرسنل، مرکز مشاوره و روانپزشکی راه اندازی کرده ایم

رئیس بهداشت و درمان صنعت نفت در مورد بررسی معضلات پرسنل صنعت نفت در بخش روانشناسی و مشاوره عنوان کرد: برای راحتی حال پرسنل و خانواده های محترم آنها مرکز مشاوره در یک فضای مناسب راه اندازی شده است. در 6 ماهه نخست سال 2500 نفر به این مرکز مراجعه داشته اند که از این تعداد 206 نفر بازنشسته بوده اند.

 

بیماری های غیر واگیر شایع ترین بیماری ها بین پرسنل صنعت نفت در گچساران است

این مقام مسئول در مورد شایع ترین بیماری هائی که در بین پرسنل صنعت نفت در گچساران وجود دارد، خاطر نشان کرد  بیماریهای غیر واگیر از جمله افزایش فشاخون ، دیابت ، افزایش چربی خون و چاقی جزء معضلاتی است که تمام شهرهای کشور با آن دست و پنجه  نرم می کنند که به طبع این بیماری ها در این شهرستان نیز شایع بوده  و برنامه های غربالگری و درمانی این بیماران در حال انجام است. در مورد برنامه ترک سیگار و دخانیات، آموزشهائی صورت می گیرد و در یک پروسه زمانی آدامس و بر چسب نیکوتین به افراد داده می شد که نسبتا" مؤثر بوده است وجهت تداوم این کار در حال برنامه ریزی هستیم.

این مقام مسئول در ادامه بیان کرد: در مراکز مختلف صنعتی برنامه های ورزشی پیشنهاد شده و در حال انجام است و پرسنل حداقل یک رشته ورزشی را برای تمرین و تغییر سبک زندگی انتخاب می کنند.

رئیس بهداشت و درمان صنعت نفت در مورد امکاناتی که برای بیماران سرطانی در بیمارستان بعثت گچساران وجود دارد، خاطر نشان کرد: در این مرکز برای بیماران امکانات فوق تخصصی نداریم و به مراکز بالاتر ارجــاع می شوند. اما اگر پروتکل درمانی آنها مشخص شده باشد، تزریق داروها برای این افراد در این مرکز امکان پذیر است. همچنین برای بیماران کلیوی که با مشکل سنگ کلیه مواجه هستند، خرید یکدستگاه سنگ شکن پیشرفته در حال انجام است. در بخش رادیولوژی و سونوگرافی هم آخرین ورژن دستگاه سونوگرافی خریداری شده است و روزانه 25 الی 30 نفر مراجعه کننده به بخش سونوگرافی داریم. ماموگرافی دیژیتال خریداری شده است که در بیمارستان جدید استقرار می یابد. 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
فورچون (fortune) هر ساله فهرست ۵۰۰ شرکت برتر دنیا از لحاظ درآمد را گزارش می‌کند. این گزارش چند ماه پس از پایان هر سال‌مالی پس از بررسی اطلاعات و صورت‌های اساسی‌ مالی شرکت‌ها منتشر می‌شود و در اختیار فعالان اقتصادی قرار می‌گیرد.
در اقتصاد امروز، انتقال اطلاعات صحیح مالی به مراکز تصمیم‌گیری، اهمیت بسیار زیادی دارد. سهامدارانی که سرمایه خود را در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهند، برای آگاهی از چگونگی اداره سرمایه‌های خود و صحت عمل و کارآیی مدیران، ابزاری جز صورت‌های مالی و گزارش‌های سالانه شرکت‌ها در اختیار ندارند.
طی سالیان اخیر، به آن میزان که به نقش بنگاه‌های کوچک و متوسط در اقتصاد کشور توجه و بر آن تاکید شده، شاهد توجه به بنگاه‌های بزرگ اقتصادی و صنعتی نبوده‌ایم.

يادداشت
سیامك قاسمى/ اقتصاد ایران را چالش های بنیادین مختلفی تهدید می کند. چالش‌هایی که هر یک همانند یک بمب ساعتی می‌تواند بسیاری از ساختارهای اجتماعی و سیاسی کشور را به خطر اندازد و متاسفانه به نظر می‌رسد که مهمترین راهبرد حاکمیت در سطح کلان در شرایط فعلی به تعویق انداختن زمان انفجار این بمب های ساعتی است .
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ در سال‌های اخیر چین از سازندگان تجهیزات خورشیدی خود از طریق وام‌های ارزان و یارانه حمایت کرده است. این امر هزینه‌ها را کاهش داده و به سرازیر شدن پنل‌های خورشیدی ارزان به بازارهایی مانند آمریکا و اروپا منجر شده است.
احمد مددی/ به راستی تا چه زمانی چشم آبی‌ها و چشم بادامی‌های چینی باید برای کاتالیست‌های ما تعیین تکلیف کنند و چه زمانی قرار است با مافیای وارد‌کنندگان کاتالیست در کشور مبارزه و برخورد جدی شود؟
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ تجهیزات فرسوده در صنعت نفت و سایر صنایع مرتبط، تهدیدی بالقوه است که سایه آن بر سر نفت سنگینی می‌کند و باید تلاش کنیم به فعلیت نرسد. در غیر این صورت برای پشیمانی و یافتن مقصر، بسیار دیر خواهد بود.
سید نورالدین شهنازی‎زاده، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه نفت / ۲ سال از توافق برجام گذشت؛ توافقی که نه تنها در توسعه تعاملات بین‎المللی صنعت نفت ایران اثرگذار بود، بلکه در تقویت انگیزه، توان و قابلیت‎های شرکت‎های داخلی فعال در این صنعت نیز نقش بسزایی ایفا کرده است.
گفتمان
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.
روابط عمومی می‌تواند جایگاه افراد و سازمان را ارتقا دهد. آقای بوجارزاده و مجموعه روابط عمومی‌ شرکت به عقیده من نقش خود را به خوبی ایفا کرده‌ا‌ند.
شرکت تجارت صنعت پتروشیمی از جمله شرکت‌های موفق خدماتی پشتیبانی هلدینگ خلیج فارس است که هر چند از عمر تاسیس آن چند بهار بیشتر نمی‌گذرد، اما در طول حیات کوتاه خویش توانسته به عنوان بازوی اثربخش و مطمئن هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در بازرگانی پتروشیمی در داخل و حوزه بین‌الملل ایفای نقش پیشرو نماید.
جهان سوم جایی است که اگر بخواهی خانه ات آباد شود، باید کشورت ویران شود و اگر بخواهی کشور را آباد کنی، خانه‌ات ویران می‌شود.
یکی از شروط اساسی که سازمان‌ها و بنگاه‌های بزرگ اقتصادی را سرپا نگه می‌دارد و آنان را در دنیای امروز که رقابت شرط اصلی ماندگاری است، حفظ می‌کند، بدون تردید دیده شدن و عرضه توانمندی‌هاست.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :