Daneshenaft logo
چهارشنبه 2 خرداد ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 29 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11722
گزارش دانش نفت از بیست‌وسومین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی؛
پژوهشگران عرصه پزشکی کشور مورد تقدیر قرار گرفتند


دبیر مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران: اهمیت به تحقیقات، زیر‌ساخت‌ها را در کشور می‌سازد.

 دانش نفت: با حضور معاون اول رییس جمهور، بیست و سومین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی، از سوی وزارت بهداشت و با هدف ارتقای کیفی سطح جشنواره به ویژه در نحوه گزینش برترین پژوهشگران علوم پزشکی کشور برگزار شد.

در این جشنواره، محققان با شاخص‌هایی چون داوطلب نویسنده اول یا مسئول، مقاله اصل پژوهشی، انتشار مقاله در سه سال اخیر در مجلات معتبر علمی، دارا بودن ارجاع مقالات حداقل 30 مورد در مجلات ISI و IF مجلات حداقل 10، ارزیابی شدند. برگزیدگان نهایی به عنوان اشخاص حقیقی و حقوقی و نهادهای حقوقی بیست و سومین جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی شامل؛ 11 محقق و پژوهشگر برتر،‌ 3 دانشگاه علوم پزشکی، یک پژوهشکده علوم پزشکی، 6 مرکز تحقیقاتی، 3 کمیته تحقیقات دانشجویی و 2 مجله علمی پژوهشی بودند. همچنین در این مراسم از نفرات برگزیده بیست و سومین جشنواره تحقیقات علوم پزشکی رازی قدردانی شد.

سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در این جشنواره عنوان کرد: ایران در علم و فناوری یکی از مهمترین محورهای مطرح است، ولی متاسفانه در عمل، کمتر برای حوزه‌های پژوهش و تحقیقات هزینه کردیم و علیرغم اینکه در اسناد بالادستی کشور که مهم‌ترین آن سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بوده است و باید 2 درصد از اعتبارات کشور در امر پژوهش هزینه شود، ولی در عمل این میزان کمتر از حد مصوبات است.

 این مقام مسئول در خصوص برخی از مشکلات ایجاد شده در حوزه‌های پزشکی؛ عنوان کرد: در خوزستان مشکل تنفسی برای مردم این شهرستان ایجاد شد و دچار حمله آسماتیک شدند به گونه‌ای که ما در کمتر از 2 روز بالغ بر هزاران بیمار را پذیرش کردیم و در ابتدا تصور می کردیم که این امر ناشی از باران اسیدی است اما مطالعات به ما نشان داد که این حمله آسماتیک ناشی از کاشت نوعی درخت بوده که توسط شهرداری در خوزستان کاشته شده که با هرس کردن مناسب این درختان این مشکل برطرف شد. همچنین پارازیت و اثراتی که امواج آن بر روی سلامتی مردم دارد مسئله دیگری بود که به دلیل نگرانی‌های موجود با دستور رئیس‌جمهور مطالعاتی را در این زمینه آغاز کردیم و به کرات به ما اعلام شد که در صورت مضر بودن این امواج موظف هستیم به مردم اطلاع‌رسانی کنیم. نمونه ‌ای دیگر از مشکلات کشور آلودگی آب تهران بود که بر اساس دستور دکتر جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، این امر پیگیری شد و با بهره‌برداری سد ماملو این مشکل نیز برطرف گردید.

 

برای حل مشکلات در شرایط تحریم باید به دانشمندان اتکا کنیم

در ادامه این جشنواره، دکتر اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه همه سیاست های توسعه ای کشور زمانی موفق خواهد بود که به توسعه علم و فناوری متکی باشد، اظهار کرد: با اتخاذ این راهبرد در سالهای اخیر دانشمندان کشور به صحنه آمدند و رتبه ایران را در تولید علم و فناوری افزایش یافت. اداره کشور از طریق فروش منابع طبیعی دشوار است و در سالهای آینده غیرممکن خواهد بود و باید به روش های دیگر رو بیاوریم کهکی از مهمترین روش ها اتکا به مغز دانشمندان و نیروی انسانی کشور است. حوزه پزشکی به دلیل پیوند عمیقی که با زندگی و سلامت عموم مردم دارد و نیز به دلیل ظرفیت بسیار بالای کشور در این بخش می تواند در موضوع پژوهش نیز نقش محوری تری ایفا کند و خوشبختانه بخش پزشکی ایران به نقطه ای رسیده که هر ایرانی و هر مسئولی به آن افتخار می کند..

 

اطلس بار بیماری ها را به چاپ رساندیم

در حاشیه برگزاری این جشنواره، با دکتر نازیلا رضایی پزشک و دبیر مرکز تحقیقات بیماری های غیر واگیر که به نمایندگی از این مرکز جایزه انتخاب این مرکز به عنوان رتبه اول مراکز تحقیقاتی را از دست معاون اول ریس جمهور دریافت کرده بود به گفتگو نشستیم. وی  در این باره می گوید: امسال در جشنواره رازی رتبه اول مراکز تحقیقاتی با سابقه کار بیش از 3 سال را گرفتیم و این سومین سال متوالی است که رتبه اول مراکز تحقیقاتی کشور را کسب می‌کنیم. کارهایی که در مرکز تحقیقات غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی تهران انجام می شود، در حیطه های مختلف و بر اساس الویتهای کشور است. یکی از آنها محاسبه بار بیماری ها از سال 1990 تا 2015 در سطح ملی و استانی در کشور جمهوری اسلامی ایران بوده و اطلس بار بیماری ها را هم به چاپ رساندیم که سال گذشته توسط مقام محترم رییس جمهور، وزیر محترم بهداشت و وزیر محترم کشور رونمایی شد و اطلاعات آن در اختیار همه استاندارها، روسا و اساتید دانشگاه های علوم پزشکیسراسر کشور، سازمانها و واحد های مختلف آموزشی و پژوهشی کشور و اساتید و محققان دانشگاه ها قرار گرفت.

در حال حاضر در پژوهش در خصوص عوامل خطر متابولیک از قبیل؛ چاقی، فشار خون ، دیابت، چربی خون بالا و مصرف سیگار، و میزان فعالیت فیزیکی هستیم. غیر از این، حیطه دیگری که در حال کار کردن روی آن هستیم میزان شیوع سرطان به تفکیک دو جنس در گروه‌های سنی مختلف به تفکیک 70 علت سرطان در 31 استان کشور از سال 1990 تا 2016 می باشد که اطلس آن هم بزودی منتشر خواهد شد که در آن اطلاعات جامعی را در مورد شیوع انواع سرطان در ایران را خواهید دید.

 این مقام مسئول با اشاره به عوامل دیگری که روی آنها در حال تحقیق هستند و از عوامل مشکل زا برای همه مردم به حساب می آید؛ بیان کرد: یکی عوامل مشکل زا در کشور ما آلودگی هوا و آلایندگی به فلزات سنگین است و هم اکنون اکثر توجهات روی این قسمت است و علت به وجود آمدن یکسری از بیماری ها از جمله سرطان، بیماریهای تنفسی و ... همین مسئله می باشد. ما در حال انجام یکسری پروژه های تحقیقاتی در زمینه آلاینده ها و اثرات فلزات سنگین هستیم تا بتوانیم با شناخت برخی عوامل تا حدودی به شهروندان کشور کمک کنیم.

 

در حال تحقیق روی علل سوانح و حوادث در کشور هستیم

دبیر مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر در خصوص سوانح و حوادثی که در کشور موجب مرگ و میرهای متعددی می شود عنوان کرد: پروژه دیگری که در حال انجام هستیم در خصوص راهکاری جهت کاهش سوانح و حوادث است

حوادث ترافيكي علاوه بر مرگ و میر هزینه های مستقیم و غیر مستقیم هزينه‌هاي اقتصادی و اجتماعی زیادی را از قبیل هزینه درمان، هزینه از دست دادن درآمد خانواده در طول دوران بستری، هزینه و زمان صرف شده برای آموزش حرفه جدید به بیمارانی که بر اثرحوادث ترافيكي قادر به انجام حرفه قبلی خود نیستند، کاهش بهره وری جامعه، توقف فعالیت ها و مدیریت سازمان های تحت مسئولیت بیماران ترومایی یا فوت شده به جامعه تحمیل کرده است. در کشور ایران با توجه به نرخ بالای حوادث ترافیکی مساله بشدت بغرنج شده بگونه ای که تمامی مقامات مسئول و حتی شخص مقام معظم رهبری نگرانی های خود را برای حل این مساله بيان کرده اند.

بر اساس بررسی های انجام شده هزینه وارد بر بخش سلامت جامعه از حوادث ترافیکی 67 درصد کل هزینه تصادفات است کهعنی 7.4 درصد تولید ناخالص ملی که شامل هزینه فوت، معلولیت، از دست رفتن کیفیت زندگی و آثار فرهنگی و اجتماعی ( 2/50 درصد)، هزینه های پزشکی مصدومین ( 11 درصد)، هزینه زمان از دست رفته (1/5 درصد) و هزینه اختلال در جامعه و محل کار و لزوم جایگزینی نیروی کار (5 درصد) است. بنابراین هر گونه کاهش درنرخ تصادفات مي تواند علاوه بر جنبه انسانی آن صرفه جویی های اقتصادی کلان بویژه در حوره بهداشت و درمان کشور ايجاد کند.

با اين نگاه که با کنترل رفتار رانندگی راننده و نظارت بر آن و ارائه بازخوردهاي مختلف مي توان به اصلاح فرهنگ رانندگی و کاهش قابل توجه سوانح ترافیکی پرداخت. همچنین نقص فنی خودرو نیز از دیگر عوامل خطرآفرين در حوادث رانندگی است و بنابراین نظارت بر آن و رفع مشکلات فنی می تواند باعث پیشگیری از سانحه قبل از وقوع گردد. دستگاه تلماتیکس در مرکز تحقیقات بيماریهای غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی تهران بر همین مبنا طراحي و ساخته شده است و در حال حاضر روی 2000 هزار خودرو که در حال تردد در سراسر کشور هستند، نصب شده است.

در سامانه تلماتیکس رویکرد بر دو بخش از اين حوزه ها یعنی راننده و خودرو است. نظارت بر وضعیت رانندگی و رفتاررانندگی خطرناک از مهمترین راهکارهای کنترل حوادث ترافیکی مي باشد.اين پارامترهای رفتاری که در سیستم مورد بررسی و تحليل قرار مي گیرند عبارتند از سرعت غیر مجاز، شتاب زياد،ترمز سنگین، خستگی راننده، کاهش سرعت ناگهانی در هنگام رانندگی است و بر مبنای رفتار راننده و بروز رفتارهای خظرناک مانند سرعت غیرمجاز و ..

سامانه امتیاز رانندگی فرد را محاسبه و گزارش مربوطه را بصورت بازخورد پيامکی و يا کارنامه رانندگی به فرد گزارش مي‌دهد که اين بازخورد مي تواند تاثیر بسزایی در بهبود فرهنگ رانندگی و اصلاح رفتار راننده داشته باشد و در صورت اشکال خودرو اطلاع‌رسانی می‌شود. و همچنین از این اطلاعات ارسالی می‌توانیم نقاط پر خطر جاده ای را پیدا کنیم. امیدواریم این دستگاه در آینده به صورت همگانی بر روی کلیه خودروها نصب گردد.

این مقام مسئول در ادامه بیان کرد: جدید ترین کاری که با یک انرژی و حساسیت بیشتری در حال انجام آن هستیم، مشکل آلاینده ها است زیرا مشکل روز محسوب می شود. دکتر رضایی ابراز کرد: از وزارت بهداشت و درمان و همچنین ارگان هایی که به موضوع تحقیقات اهمیت می دهند، تشکر می کنیم؛ زیرا فقط با انجام کارهای تحقیقاتی می توان بهک سوال و مشکل، مبتنی بر شواهد پاسخ داد؛ اما لازمه آن حمایت همه‌جانبه مسئولان محترم به امر پژوهش است و خواهش می‌کنم که با دید بهتر و رویکرد مناسب‌تر با موضوعات تحقیقاتی برخورد کنند. اکثر کارهای تحقیقاتی که ما انجام می‌دهیم، جزو الویت‌های کشور برای پاسخ به حل یک مشکل در کشور است بنابراین تحت حمایت وزارت بهداشت و سیاستگذران تا کنون قرار گرفته و ما انتظار داریم که این حمایت ها هر روز بیشتر و بهترشود.  

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اوضاع شلوغ سیاسی و بحث‌هایی که بر سر پیوستن ایران به FATF پدید آمد بار دیگر فرصتی به دست گروهی داد که با ورود به پرونده کرسنت علیه دولت جوسازی کنند.
تنها 14 ماه زمان برای محسن دلاویز کافی بود تا شرکتی را که دچار روزمرگی محض شده بود را به اوج عزت و مایه افتخار صنعت نفت رهنمون سازد.
وزیر محترم نفت در حاشیه مراسم امضای موافقتنامه همکاری ایران و کنسرسیوم پرگس انگلیس در واکنش به اظهارنظرهای اخیر برخی وزیران کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) مبنی بر تامین نفت مورد نیاز بازار در صورت تحریم ایران گفته است که؛ «نامردی هم حدی دارد، سختی برای همه است در شرایط سخت هیچ همسایه‌ای نباید از سختی همسایه‌اش پایکوبی کند».

يادداشت
در بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت نفت شاهد حضور پررنگ شرکت‌های خصوصی و نیمه خصوصی و پیشتازی آنان در این آوردگاه بودیم، به طوری که مدیر نمایشگاه 23 صنعت نفت، حضور این شرکت‌ها را کم نظیر توصیف کرده است.
محسن آقایی/ برداشت گاز ایران از مخزن مشترک پارس جنوبی در سال گذشته به ۵۷۰ میلیون متر مکعب رسید و این عدد موجب شد که ایران در برداشت از میدان مشترک گازی پارس جنوبی از قطر پیشی بگیرد.
مهندس سید شمس‌الدین مومنی، کارشناس ارشد انرژی /ایران با در اختیار داشتن ۹ درصد ذخایر نفت و ۱۸ درصد ذخایر گاز جهان بازیگری مهم در عرصه تامین انرژی جهان است هر چند این نقش به‌ویژه در مورد گاز آنطور که شایسته و بایسته است، نیست اما دیر یا زود سهم 10 درصدی ایران در تجارت جهانی گاز با توجه به زیرساخت‌ها و دارندگی‌مان در منابع بی‌بدیل با شروطی خاص قابل تحقق خواهد بود.
رویا درویشی، اردلان مقدم/ نمایشگاه بین‌المللی کار از تاریخ 5 الی 8 اردیبهشت‌ماه همزمان با نمایشگاه آرایشی و بهداشتی در تهران محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی، برگزار شد.
محسن آقایی/ مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران در چهارمین همایش تولید پایدار گاز به روشنی از تغییر در ماموریت‌های کنونی شرکت ملی گاز سخن گفته است. مهندس عراقی مدیریت تامین گاز کشور، رضایت مشتری، رقابتی شدن این صنعت و حضور فعال در تجارت جهانی گاز را مهم‌ترین ماموریت و وظیفه کنونی این شرکت نام برده است.
گفتمان
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :