Daneshenaft logo
شنبه 4 بهمن ماه 1399 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 6 اردیبهشت ماه 1398 | کد مطلب : 22948
دکتر علی محمد احمدى در گفتگو با دانش نفت تشریح کرد:
طرح واقعی کردن قیمت انرژى با استفاده از یارانه مصرف‌كنندگان عمده از طریق سهمیه مساوى به هر ایرانى


خرید و فروش كوپن انرژى آزاد بوده تا آن بخش از جامعه كه خودرو و یا دستگاه مصرف كننده دیگر ندارند با قیمت آزاد، كوپن خود را بفروشند و باتوجه به اینكه هر ایرانى كوپن خود را دارد، انگیزه براى فروش آن با قیمت جهانى و در نتیجه واقعى شدن قیمت انرژى كشور، دستاورد این طرح است.

 

مجرى طرح جامع توسعه پايدار و صاحب تز دكتراى خط مشى گذارى توسعه پايدار انرژى كشور، چكيده سالها پژوهش علمى و بررسى ميدانى در خصوص موضوع واقعى شدن قيمت انرژى در ايران را در يك مصاحبه اختصاصى با دانش نفت، ارائه نمود. شايان ذكر است، موضوع واقعى شدن قيمت انرژى، عليرغم تصويب شدن در برنامه اول ٥ ساله توسعه كه دكتر علي محمد احمدى از تدوين كنندگان آن در كميسيون برنامه و بودجه مجلس سوم بوده و تا برنامه ششم، هنوز به اجرا در نيامده و همچنان عامل مهم بى ثباتى اقتصاد ايران به شمار مى رود. ايشان سرفصلهاى طرحى كه در حال تهيه آن  با كمك تيمى از نمايندگان ادوار مجلس است را بدين ترتيب برشمرد تا در مصاحبه بعدى جزئيات بيشترى از آنرا ارائه نمايد. تشریح و تبیین دکتر احمدی به شرح ذیل است؛

مرحله اول طرح : محاسبه سرانه كل انرژى مصرفى كشور شامل حمل و نقل، صنعت، روشنايى، خانگى و ... .

           تبصره ١-تعيين ميزان يارانه پنهان در انرژى مصرفى كشور كه عمده آن را بخش كوچكى از افرادجامعه بهره مى برند نيز در اين مرحله انجام مى شود.

مرحله دوم : تحويل كوپن معادل مجموع  انرژى مرحله اول به هر خانوار ايرانى بصورت سهميه مساوى به نسبت تعداد اعضاء (به دارندگان خودرو يا دستگاه مصرف كننده انرژى و كسانى كه خودرو يا دستگاه مصرف كننده ندارند بصورت سرانه مساوى).

مرحله سوم : فروش معادل انرژى با قيمتى زير قيمت بازار آزاد از طريق دولت يا توليد كنندگان انرژى به كليه دارندگان كوپن.

           تبصره ٢-  خريد و فروش كوپن انرژى آزاد بوده تا آن بخش از جامعه كه خودرو و يا دستگاه مصرف كننده ديگر ندارند با قيمت آزاد، كوپن خود را بفروشند.

بدين ترتيب، با مكانيزم بازار آزاد تا واقعى شدن قيمت انرژى در ايران و بدون دخالت دولت در قيمت گذارى انرژى ادامه مى يابد. زيرا باتوجه به اينكه هر ايرانى كوپن خود را دارد، انگيزه براى فروش آن با قيمت جهانى و در نتيجه واقعى شدن قيمت انرژى كشور، دستاورد اين طرح است. 

در همین حال، با خبر شدیم که دكتر احمدى، قرارداد پروژه بازيافت و فروش گازفلر كليه پالايشگاههاى عسلويه با سرمايه گذارى خارجى را به سرانجام رسانده است. او در این باره به دانش نفت گفت: عليرغم جوسازى برخى رسانه ها و شرايط نامناسب بين المللى، اين قرارداد با حمايت و هدايت وزير محترم نفت و سه بار طرح آن در هيأت مديره شركت نفت و اعمال نظرات شركت نفت، اواخر سال گذشته منعقد گرديد و شرط قانونى نافذ شدن قرارداد تأييد وزير نفت و ارايه تضمين ارزى بانكى توسط شركت خارجى سرمايه گذار است. وی تصریح کرد: شركت خارجى سرمايه گذار ٣ ماه مهلت دارد تا تضامین لازم را ارائه نماید و پس از آن به محض صدور تأييد وزير محترم، اجراى قرارداد آغاز خواهد شد تا انشاء الله طى سه سال عسلويه از دود فلر پالايشگاه ها به طور کامل پاك شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
توسعه فازهای میدان گازی پارس جنوبی، بسیاری از معادلات و پیش‌فرض‌های تشدید تحریم‌های آمریکا علیه صنعت نفت کشور را برهم زد، به‌طوری که صنایع نفت و گاز ایران توانست بر بسیاری از چالش‌های پیش روی صادرات منابع انرژی فائق آمده و با تنوع‌بخشی در این بخش و فروش فرآورده‌های حاصل از پالایش نفت، گاز و محصولات وابسته به آن، مسیر عبور از تنگنای تحریم را هموارتر کند.
بلومبرگ طی گزارشی نوشت تنگه هرمز، آبراه باریک دهانه خلیج فارس، کمتر پیش می‌آید که از مرکز تنش‌های جهانی به دور باشد.
طرح ساخت خط لوله گوره - جاسک به طول 1100 کیلومتر و به قطر 42 اینچ که برای انتقال یک‌میلیون بشکه نفت خام در روز از پایانه نفتی گوره واقع در شمال غرب استان بوشهر به غرب منطقه جاسک در ساحل دریای عمان طراحی شده و در دست اجراست یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین پروژه‌های صنعت نفت ایران محسوب می‌شود.

يادداشت
ایران با دارا بودن حدود ۹.۶ درصد ذخایر نفت (رتبه چهارم) و ۱۷.۵ درصد ذخایر گاز (رتبه دوم) در جهان، نقش تعیین‌کننده‌ای را در صنعت نفت و گاز و پتروشیمی دارد.
عبدالرسول دشتی/ هشتم دی‌ماه در تقویم رسمی کشور به عنوان روز پتروشیمی نامگذاری شده و بدون شک این عنوان ارزشمند حاصل تلاش همه کارکنان زحمتکش و بی‌ادعای این صنعت است.
پس از خروج شرکت‌های سرویس‌دهنده غربی از ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا، سرمایه‌گذاران و شرکت‌های ایرانی به منظور جلوگیری از وارد شدن هرگونه خللی به صنعت نفت کشور با تمام توان فنی، مهندسی و مالی خود وارد میدان عمل شدند.
اکبر نعمت الهی/ در فاصله کمتر از ده روز تا انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت آمریکا وزیر نفت جمهوری اسلامی، مهندس بیژن زنگنه و سه مدیر اقتصادی را تحریم کرد تا به این وسیله ثابت شود الزاماً کسانی که شعار می‌دهند به نفع کشورشان کار نمی‌کنند و خاری در چشم آمریکایی‌ها هستند. زنگنه از میان موج مخالفت‌ها و بدرفتاری‌ها خود را به موقعیتی رسانده است که اکنون آمریکایی‌ها مانده‌اند در مچ انداختن با او از چه رویه‌ای استفاده کنند.
اتخاذ سیاست شکل‌گیری شرکت‌های اکتشاف و تولید ایرانی از سوی وزارت نفت چه دستاوردی داشته است؟
گفتمان
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.
با قاطعیت اعلام می‌کنیم که در دانش فنی واحدهای آمونیاک و اوره در داخل کشور خودکفا هستیم، علاوه بر آن با مشابهت‌سازی و اعمال برخی اصلاحات، قادر به ساخت واحدهای تولید اتیلن و عمده واحدهای پایین‌دستی‌های مربوط به آن هستیم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :