Daneshenaft logo
سه شنبه 29 مرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 6 اردیبهشت ماه 1398 | کد مطلب : 22948
دکتر علی محمد احمدى در گفتگو با دانش نفت تشریح کرد:
طرح واقعی کردن قیمت انرژى با استفاده از یارانه مصرف‌كنندگان عمده از طریق سهمیه مساوى به هر ایرانى


خرید و فروش كوپن انرژى آزاد بوده تا آن بخش از جامعه كه خودرو و یا دستگاه مصرف كننده دیگر ندارند با قیمت آزاد، كوپن خود را بفروشند و باتوجه به اینكه هر ایرانى كوپن خود را دارد، انگیزه براى فروش آن با قیمت جهانى و در نتیجه واقعى شدن قیمت انرژى كشور، دستاورد این طرح است.

 

مجرى طرح جامع توسعه پايدار و صاحب تز دكتراى خط مشى گذارى توسعه پايدار انرژى كشور، چكيده سالها پژوهش علمى و بررسى ميدانى در خصوص موضوع واقعى شدن قيمت انرژى در ايران را در يك مصاحبه اختصاصى با دانش نفت، ارائه نمود. شايان ذكر است، موضوع واقعى شدن قيمت انرژى، عليرغم تصويب شدن در برنامه اول ٥ ساله توسعه كه دكتر علي محمد احمدى از تدوين كنندگان آن در كميسيون برنامه و بودجه مجلس سوم بوده و تا برنامه ششم، هنوز به اجرا در نيامده و همچنان عامل مهم بى ثباتى اقتصاد ايران به شمار مى رود. ايشان سرفصلهاى طرحى كه در حال تهيه آن  با كمك تيمى از نمايندگان ادوار مجلس است را بدين ترتيب برشمرد تا در مصاحبه بعدى جزئيات بيشترى از آنرا ارائه نمايد. تشریح و تبیین دکتر احمدی به شرح ذیل است؛

مرحله اول طرح : محاسبه سرانه كل انرژى مصرفى كشور شامل حمل و نقل، صنعت، روشنايى، خانگى و ... .

           تبصره ١-تعيين ميزان يارانه پنهان در انرژى مصرفى كشور كه عمده آن را بخش كوچكى از افرادجامعه بهره مى برند نيز در اين مرحله انجام مى شود.

مرحله دوم : تحويل كوپن معادل مجموع  انرژى مرحله اول به هر خانوار ايرانى بصورت سهميه مساوى به نسبت تعداد اعضاء (به دارندگان خودرو يا دستگاه مصرف كننده انرژى و كسانى كه خودرو يا دستگاه مصرف كننده ندارند بصورت سرانه مساوى).

مرحله سوم : فروش معادل انرژى با قيمتى زير قيمت بازار آزاد از طريق دولت يا توليد كنندگان انرژى به كليه دارندگان كوپن.

           تبصره ٢-  خريد و فروش كوپن انرژى آزاد بوده تا آن بخش از جامعه كه خودرو و يا دستگاه مصرف كننده ديگر ندارند با قيمت آزاد، كوپن خود را بفروشند.

بدين ترتيب، با مكانيزم بازار آزاد تا واقعى شدن قيمت انرژى در ايران و بدون دخالت دولت در قيمت گذارى انرژى ادامه مى يابد. زيرا باتوجه به اينكه هر ايرانى كوپن خود را دارد، انگيزه براى فروش آن با قيمت جهانى و در نتيجه واقعى شدن قيمت انرژى كشور، دستاورد اين طرح است. 

در همین حال، با خبر شدیم که دكتر احمدى، قرارداد پروژه بازيافت و فروش گازفلر كليه پالايشگاههاى عسلويه با سرمايه گذارى خارجى را به سرانجام رسانده است. او در این باره به دانش نفت گفت: عليرغم جوسازى برخى رسانه ها و شرايط نامناسب بين المللى، اين قرارداد با حمايت و هدايت وزير محترم نفت و سه بار طرح آن در هيأت مديره شركت نفت و اعمال نظرات شركت نفت، اواخر سال گذشته منعقد گرديد و شرط قانونى نافذ شدن قرارداد تأييد وزير نفت و ارايه تضمين ارزى بانكى توسط شركت خارجى سرمايه گذار است. وی تصریح کرد: شركت خارجى سرمايه گذار ٣ ماه مهلت دارد تا تضامین لازم را ارائه نماید و پس از آن به محض صدور تأييد وزير محترم، اجراى قرارداد آغاز خواهد شد تا انشاء الله طى سه سال عسلويه از دود فلر پالايشگاه ها به طور کامل پاك شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
افزایش ضریب بازیافت، بزرگترین چالش فناوری صنعت نفت ایران است؛ این سخن بارها از زبان مدیران قدیم و جدید صنعت نفت بر زبان رانده شده است اما این چالش بزرگ هیچگاه مرتفع نگردیده است.
محسن حائری‌نژاد، رئیس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ صنعت نفت ایران یکی از مهمترین ذخایره دارنده همزمان نفت و گاز در دنیاست و از طرفی در دهه‌های آینده سوخت‌های متعارف و به طور مشخص نفت و گاز نقش اصلی را در تأمین انرژی جهان بازی می کنند.
با تصویب ورود شرکت ملی گاز ایران به حوزه بالادست صنعت نفت در اساسنامه این شرکت، راه برای ایجاد زنجیره ارزش گاز هموارتر می‌شود.

يادداشت
هوشنگ فضلی، کارشناس ارشد مسئولیت اجتماعی حوزه مشاور اجتماعی وزیر نفت/ به‌طور معمول زمانی که سخن از مفهوم شرکت و به‌ویژه شرکت خصوصی پیش می‌آید، پیش‌فرض ذهنی افراد به دغدغه‌های اقتصادی و سوددهی معطوف می‌شود. از اساس این ذهنیت درست است، زیرا ماهیت وجودی یک شرکت بر مقوله کسب‌وکار معطوف به سودآوری است.
محمد امین راد/ ۲ خرداد ۱۳۹۸ - کاردار آمریکا در بغداد اخبار مربوط به معافیت عراق از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در زمینه واردات برق و گاز را تایید کرد.
بررسی طرح‌های پالایشی کشور نشان می‌دهد که تنها روش مدنظر برای تامین مالی این قبیل از پروژه‌ها، استفاده از فاینانس خارجی بوده است در حالی که نقدینگی کشور به حدود 2000 هزار میلیارد تومان رسیده و برای ساخت سالانه یک پالایشگاه 250 هزار بشکه‌ای، جذب 3 درصد از این نقدینگی برای راه اندازی پالایشگاه‌های کشور کافی است.
نام اقتصاد مقاومتی که به میان می‌آید، باید صنعت پتروشیمی ایران را از پیشگامان این راه دانست که با حرکت در این مسیر کارنامه‌ای موفق ثبت کرده است. گواه این موضوع طرح‌های مختلف پتروشیمی است که در سال های اخیر افتتاح شده و نتیجه آن با رشد و تنوع تولید و همچنین صادرات برای اقتصاد کشور همراه بوده است.
حسن ضیا کاشانی، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران/ اکنون تنها ابزاری که برای کنترل مصرف سوخت در اختیار ما قرار دارد، استفاده از کارت هوشمند سوخت است.
گفتمان
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :