Daneshenaft logo
سه شنبه 19 آذر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 6 اردیبهشت ماه 1398 | کد مطلب : 22948
دکتر علی محمد احمدى در گفتگو با دانش نفت تشریح کرد:
طرح واقعی کردن قیمت انرژى با استفاده از یارانه مصرف‌كنندگان عمده از طریق سهمیه مساوى به هر ایرانى


خرید و فروش كوپن انرژى آزاد بوده تا آن بخش از جامعه كه خودرو و یا دستگاه مصرف كننده دیگر ندارند با قیمت آزاد، كوپن خود را بفروشند و باتوجه به اینكه هر ایرانى كوپن خود را دارد، انگیزه براى فروش آن با قیمت جهانى و در نتیجه واقعى شدن قیمت انرژى كشور، دستاورد این طرح است.

 

مجرى طرح جامع توسعه پايدار و صاحب تز دكتراى خط مشى گذارى توسعه پايدار انرژى كشور، چكيده سالها پژوهش علمى و بررسى ميدانى در خصوص موضوع واقعى شدن قيمت انرژى در ايران را در يك مصاحبه اختصاصى با دانش نفت، ارائه نمود. شايان ذكر است، موضوع واقعى شدن قيمت انرژى، عليرغم تصويب شدن در برنامه اول ٥ ساله توسعه كه دكتر علي محمد احمدى از تدوين كنندگان آن در كميسيون برنامه و بودجه مجلس سوم بوده و تا برنامه ششم، هنوز به اجرا در نيامده و همچنان عامل مهم بى ثباتى اقتصاد ايران به شمار مى رود. ايشان سرفصلهاى طرحى كه در حال تهيه آن  با كمك تيمى از نمايندگان ادوار مجلس است را بدين ترتيب برشمرد تا در مصاحبه بعدى جزئيات بيشترى از آنرا ارائه نمايد. تشریح و تبیین دکتر احمدی به شرح ذیل است؛

مرحله اول طرح : محاسبه سرانه كل انرژى مصرفى كشور شامل حمل و نقل، صنعت، روشنايى، خانگى و ... .

           تبصره ١-تعيين ميزان يارانه پنهان در انرژى مصرفى كشور كه عمده آن را بخش كوچكى از افرادجامعه بهره مى برند نيز در اين مرحله انجام مى شود.

مرحله دوم : تحويل كوپن معادل مجموع  انرژى مرحله اول به هر خانوار ايرانى بصورت سهميه مساوى به نسبت تعداد اعضاء (به دارندگان خودرو يا دستگاه مصرف كننده انرژى و كسانى كه خودرو يا دستگاه مصرف كننده ندارند بصورت سرانه مساوى).

مرحله سوم : فروش معادل انرژى با قيمتى زير قيمت بازار آزاد از طريق دولت يا توليد كنندگان انرژى به كليه دارندگان كوپن.

           تبصره ٢-  خريد و فروش كوپن انرژى آزاد بوده تا آن بخش از جامعه كه خودرو و يا دستگاه مصرف كننده ديگر ندارند با قيمت آزاد، كوپن خود را بفروشند.

بدين ترتيب، با مكانيزم بازار آزاد تا واقعى شدن قيمت انرژى در ايران و بدون دخالت دولت در قيمت گذارى انرژى ادامه مى يابد. زيرا باتوجه به اينكه هر ايرانى كوپن خود را دارد، انگيزه براى فروش آن با قيمت جهانى و در نتيجه واقعى شدن قيمت انرژى كشور، دستاورد اين طرح است. 

در همین حال، با خبر شدیم که دكتر احمدى، قرارداد پروژه بازيافت و فروش گازفلر كليه پالايشگاههاى عسلويه با سرمايه گذارى خارجى را به سرانجام رسانده است. او در این باره به دانش نفت گفت: عليرغم جوسازى برخى رسانه ها و شرايط نامناسب بين المللى، اين قرارداد با حمايت و هدايت وزير محترم نفت و سه بار طرح آن در هيأت مديره شركت نفت و اعمال نظرات شركت نفت، اواخر سال گذشته منعقد گرديد و شرط قانونى نافذ شدن قرارداد تأييد وزير نفت و ارايه تضمين ارزى بانكى توسط شركت خارجى سرمايه گذار است. وی تصریح کرد: شركت خارجى سرمايه گذار ٣ ماه مهلت دارد تا تضامین لازم را ارائه نماید و پس از آن به محض صدور تأييد وزير محترم، اجراى قرارداد آغاز خواهد شد تا انشاء الله طى سه سال عسلويه از دود فلر پالايشگاه ها به طور کامل پاك شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
در پایان نشست کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با وزیر نفت، جمله‌ای به نقل از وزیر در رسانه‌ها با این مضمون منتشر شد: قانع نشدند و قصد قانع شدن هم ندارند!!!
طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس کلید خورده و ناکارآمدی در انعقاد قراردادهای میدان‌های مشترک نفتی و گازی از دلایل این استیضاح عنوان شده؛ حال آنکه دستاوردهای ملموس وزارت نفت در پارس جنوبی و غرب کارون، توسعه میدان‌های مشترک را به پای ثابت فهرست نقاط قوت این وزارتخانه بدل کرده است.
زنگنه یکی از معماران کلیدی الگوی اقتصاد مقاومتی ایران در مسیر ایجاد ارزش‌افزوده و تبدیل دارایی‌های فکری به توسعه اقتصادی و همچنین خودکفایی در منابع اصلی به شمار می‌رود.

يادداشت
علی گلمرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی/ یکی از معضلات اساسی کشور، اتکا بودجه دولت به فروش نفت خام است و این موضوع در برهه‌های مختلف بر عملکرد دولت برای اداره کشور تاثیرات منفی گذاشته است.
سیروس تالاری، رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران/ با توجه به این‌که پنج میلیارد دلار در سال ظرفیت صادرات تجهیزات صنعت نفت در کشور وجود دارد، تقاضای ما از دولت این است که روی این موضوع سرمایه‌گذاری کند.
سیدمحمد میرزامحمدزاده/ فعالیت‌های عام‎ المنفعه وزارت نفت که بر اساس مسئولیت‌های اجتماعی آن انجام می‌شود، گستردگی‌های بسیاری دارد. شرکت ملی نفت ایران به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، فعالیت‌های مسئولیت‌های اجتماعی خود را از مسیر مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‎خیز محقق می‌کند.
عربستان سعودی پس از استقبال سرد سرمایه‌گذاران خارجی حتی با ارزش‌گذاری پایین‌تر ۱.۷ تریلیون دلار، به سرمایه‌گذاران داخلی و منطقه‌ای برای فروش ۱.۵ درصد از سهام آرامکو تکیه کرده است.
فرهاد احمدی، مدیرعامل سابق شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت/ اصلاح آیین نامه قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی ضرورت دارد و باید در سرمایه‌‌گذار خارجی اطمینان ایجاد کنیم، تضامین لازم را حاصل کنیم تا وارد شود.
گفتمان
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :