Daneshenaft logo
پنجشنبه 28 دی ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 26 دی ماه 1394 | کد مطلب : 8991
مدیرعامل شرکت پتروشیمی بوعلی سینا در گفتگو با دانش نفت تاکید کرد:
تدوین و مدیریت سناریوهای رشد صنعت پتروشیمی در پساتحریم


با ورود به فضای بدون تحریم فرصت‌های جدید را با قوت‌های بوجود آمده در دوران تحریم و قوت هایی که از قبل وجود داشته است نباید از دست دهیم

گفتگو: احمد مددی

 

دانش نفت: دکتر محمدرضا صاحب نسق فاروجی، بیش از 25 سال در صنعت پتروشیمی به ایفای خدمت پرداخته است. او از سال 69 به استخدام پتروشیمی درآمده و شروع به کارش از پتروشیمی خراسان بوده است. ایشان  از خرداد 94 با حکم مهندس عادل نژاد سلیم، مدیر عامل هلدینگ خلیج فارس، در مسوولیت مدیرعاملی پتروشیمی بوعلی سینا منصوب می گردد. دکتر صاحب نسق در این گفتگو به فرصت های پتروشیمی در پساتحریم می پردازد. وی تاکید می کند که ارزیابی این صنعت نیازمند مطالعات زیربنایی، آینده پژوهی و همه جانبه است و از آنجائیکه مولد این صنعت وجود منابع غنی نفت و گاز در کشور ما بوده است، قطعاً باید در راستای رشد آن ولی بصورت مطالعه شده در کشور گام برداشته شود. مشروح این گفتگو در ادامه می آید. 

 

جناب دکتر، وضعیت صنعت پتروشیمی و چالش های آن را در برهه کنونی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

صنعت پتروشیمی، از نیروهای محرکه اصلی در اقتصاد کشور بخصوص در بخش نفت و انرژی است. رشد این صنعت بطور مستقیم با رشد اقتصادی کشور و ایجاد ارزش افزوده برای منابع غنی و غیرقابل جایگزین نفت و گاز کشور، کاهش بیکاری و رشد تولید دانش و فناوری در کشور همراه است. رکود چند ساله اخیر در پروژه‌های پتروشیمی همزمان با توسعه این صنعت نه تنها در کشورهای منطقه بلکه در سایر کشورها بالاخص کشورهای آسیای شرقی و جنوب شرقی ضرر هنگفتی به کشور در حال حاضر و در آینده وارد می‌کند. البته این بدان معنی نیست که در هر پروژه‌ای از پروژه‌های صنعت پتروشیمی سرمایه‌گذاری کنیم چه بسا لازم باشد با توجه به گذشت زمان طولانی از شروع برخی از پروژه‌های بررسی اقتصادی مجدد روی آنها صورت گرفته و تصمیم به اجرای آنها براساس تکنولوژی روز و آینده پژوهی در این صنعت صورت پذیرد .

 

به موضوع خصوصی سازی ها بپردازیم. متاسفانه آنگونه که در قانون پیش بینی شده بود خصوصی سازی ها به درستی به اجراء در نیامد، چرا؟

جواب به این سئوال در حد یک مصاحبه قطعاً ناقص و پر از ابهام خواهد بود. به نظر می رسد این موضوع در قالب یک کار تحقیقاتی جامع توسط اهل فن قابل طرح است .

 

کشور با 2 چالش عمده در پنجاه سالگی پتروشیمی مواجه بود؛ یکی واگذاری‌های شتابزده برخی واحدهای پتروشیمی و دیگری تحریم‌های ظالمانه. به نظر شما در پنجاه و یکمین سالگرد  پتروشیمی آیا این صنعت می تواند دوباره قد علم کند؟

قطعاً تمام همکاران و دست اندرکاران این صنعت منتظر ورود به فضای آینده با برداشتن تحریم‌ها هستند ولی این بدان معنا نیست که همه کارها متوقف شده و استراتژی‌های شرکتها فقط بر این مبنا پایه‌گذاری شده باشند. با ورود به فضای بدون تحریم فرصت‌های جدید را با قوت‌های بوجود آمده در دوران تحریم و قوت هایی که از قبل وجود داشته است نباید از دست دهیم و با پژوهش قبلی در آینده‌ای که این فضا ایجاد خواهد کرد باید سناریوهای رشد این صنعت بصورت مدون مدنظر قرار گرفته و مدیریت شوند .

 

راهکارها و پیشنهادات شما به عنوان یکی از کاربلدها و متخصصان صنعت پتروشیمی برای توسعه این صنعت در پسا تحریم چیست؟

آمادگی صنعت پتروشیمی کشور برای استفاده از فرصت‌های پساتحریم و زمینه‌های مساعد برای سرمایه گذاری‌ها و رشد این صنعت برای صاحبان لیسانیس، سرمایه‌گذاران و صاحبان تکنولوژی این صنعت بقدری روشن است که حضور بسیار فعال آنها در یکسال گذشته و تماس آنها برای همکاریهای طولانی مدت در این صنعت در سطح شرکتهای تراز اول بوضوح مشاهده گردید. با درایت و مطالعه در انتخاب بهترین‌ها در این همکاری‌ها بنای مستحکم با در اختیار گرفتن تکنولوژیهایی که در مرز دانش روز هستند برای این صنعت انشاالله پایه‌گذاری گردد .

 

برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی و برای برون رفت از رکود و سکونی که در طرح ها و پروژه های این صنعت وجود دارد، چه پیشنهادات عملیاتی را قابل ارایه دارید؟

شفافیت در قراردادهای همکاری با سرمایه‌گذاران خارجی و اطمینان بخشی به آنان در حفظ سرمایه‌هایشان تکیه بر استفاده از آخرین تکنولوژیها در هر بخش از پروژه‌های این صنعت با مطالعه دقیق و استفاده از تجربیات و دانش متخصصین کشورمان در این صنعت بخصوص پیشکسوتان این صنعت در دوره توسعه این صنعت در سالهای گذشته نقش بسیار ارزنده‌ای داشته‌اند و در حال حاضر برخی از آنها بازنشسته شده‌اند می‌تواند فضای جذب سرمایه‌گذاران خارجی را آماده‌تر کرده و با توجه به تمایل سرمایه‌گذاران عملیات اجرای همکاریها را از هم اکنون شروع کند.

 

نرخ خوراک پتروشیمی ها (خوراک گازی و مایع) به عنوان چالشی جدی بین وزارت نفت و واحدهای پتروشیمی است. به نظر شما تعیین نرخ خوراک بایستی چگونه وضع شود که شرکت های پتروشیمی رقابت پذیر شده و زیان نکنند؟

در این خصوص بررسی‌ها و مذاکرات بسیار زیادی در چند ماهه اخیر شده است و امیدواریم که بنحوی تعیین گردد که این صنعت بتواند در اقتصاد کلان کشور نقش خود را بنحوی در برنامه های طولانی مدت آینده کشور نقش آفرینی کند . به نظر اینجانب، نرخ خوراک بنحوی که بتواند توسعه پایدار این صنعت را تضمین کرده و رشد اقتصادی را بهبود بخشد مهمتر است .

 

صنعت پتروشیمی به شدت سرمایه بر است. پیشنهاد خاص جنابعالی به شرکت های داخلی برای مشارکت با شرکت های خارجی در پساتحریم چیست؟

مشارکت شرکتهای داخلی با شرکتهای خارجی در زمینه مهندسی و اجرای پروژه ها از قبل از تحریم هم وجود داشته است که امیدواریم مجدداً این همکاریها شروع و با قوت پیش برود. در زمینه سرمایه‌گذاری های مشترک با شرکتهای خارجی اگر بصورت شفاف و با رعایت حقوق طرفین بنحو شایسته ای بتواند شکل بگیرد بنظر می رسد بتواند شروع بسیار خوبی برای توسعه هر سریعتر این صنعت باشد. نمونه های مشابه در گذشته بسیار موفقیت آمیز بوده است .

 

صنعت پتروشیمی را در نیم قرن دوم حیات خود چگونه ارزیابی می کنید؟

ارزیابی این صنعت نیازمند مطالعات زیربنایی، آینده پژوهی و همه جانبه است. از آنجائیکه مولد این صنعت وجود منابع غنی نفت و گاز در کشور ما بوده است، قطعاً باید در راستای رشد آن ولی بصورت مطالعه شده در کشور گام برداشته شود .

 

با توجه به همایش مسئولیت های اجتماعی در صنعت نفت (CSR) به نظر شما مفهوم مسئولیت اجتماعی شرکت چیست؟ و شرکت نفت در خصوص ارتقاء این مسئولیت تاکنون چه نقشی ایفا کرده است؟ راهکارهای پیشنهادی جنابعالی چیست؟

یکی از مسئولیت‌های اجتماعی دست‌اندرکاران این صنعت رشد متوازن و پایدار با تکیه بر حفظ محیط زیست و حداقل مصارف انرژی است. در این راستا توجه روزافزون به محیط زیست و انرژی در چند سال اخیر و برنامه های مدون در سالهای آتی، توجه به مسئولیت‌های اجتماعی را بصورت اولویت‌های این صنعت نشان می‌دهد. توجه خاص در این زمینه با تربیت متخصصین مربوطه، رعایت استانداردهای زیست محیطی و الزام به کاهش مصارف انرژی و جلوگیری از هدر رفت آن نقش مهمی در ایفای این مسئولیت خواهد داشت .

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران در مجموع بزرگترین دارنده ذخیره‌گاه نفت و گاز در جهان است. این مهم همه ساله از سوی آژانس‌ها و مراکز بین‌المللی معتبر بررسی و اعلام و مهر تایید بر آن زده می‌شود.
افزایش نقدینگی در فرآیند تولید و نحوه تامین مالی صادرات از مهمترین چالش‌هایی است که بر سر راه بنگاه‌های صادراتی قرار دارد.
قیمت نفت که در روزهای سقوط موصل در ژوئن 2014 در نرخ‌های بالاتر از 100 دلار به ازای هر بشکه مبادله می‌شد، اکنون در مرحله ورود به دنیای بدون داعش و در عین حال در زمانه بالا گرفتنِ مجددِ ریسک‌های ژئوپلیتیک، به بالاترین میزان در سه سال گذشته رسیده و نفت خام برنت در کانال بیش از 60 دلاری مبادله می‌شود.

يادداشت
دکتر محمدعلی محمدی، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی/ دانش نفت: مفهوم انرژی یکی از ستون های مهم حیات اقتصادی، صنعتی وعلمی در دنیای امروز است که بدون آن، بی تردید زندگی و به طور خاص عرصه صنعتی و اقتصادی با مشکلات عدیده ای روبرو خواهد شد.
یکی از مهمترین راه های اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی توجه به تولید و اشتغال در حوزه های صنعتی از جمله صنعت نفت و گاز کشور است.
دکتر سید عبدالجلیل رضوی، کارشناس ارشد انرژی / سال 2018 تا بدینجا که چند روز از آن روز می‌ گذرد برای نفت خوش یمن بوده است چه اینکه با کاهش سطح ذخیره‌سازی‌ها، روند قیمت نفت صعودی بوده و طلای سیاه وارد کانال 68 دلار در هر بشکه شده است.
مهندس سید شمس الدین مومنی، کارشناس ارشد انرژی/ پارس جنوبی به مثابه یک «بیزینس اسکول» و یک کارگاه بزرگ مهارت آموزی به صحنه انتقال عملی تجربیات مبدل گشت که هم اکنون نمونه‌های موفق شرکت های ایرانی که از پارس جنوبی برآمده اند رامی توانیم به عینه مشاهده کنیم.
دولت وقت ایران از تابستان ۱۳۸۶ با هدف کاهش مصرف بنزین و مبارزه با قاچاق سوخت، کارت سوخت را در اختیار خودروداران گذاشت و سوخت‌گیری را منوط به داشتن این کارت کرد.
گفتمان
بر اساس مطالعات انجام شده، اقامت در مناطق مسکونی مجاور با صنایع پتروشیمی منجر به افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد، ریه، مغز و خون خواهد شد، هم چنین این آلودگی ها باعث ایجاد مشکلات باروری، عقیم شدن، سقط و تولد نوزادان دارای نقص ژنتیکی می شود.
The year 2018, for a few days since that day, has been good for oil, with the fall in storage, the oil price trend has risen and black gold has entered the canal at $ 68 per barrel.
دکتر مهرداد امیرآبادی: یکی از مراکز درمانی تحت پوشش صنعت نفت در شیراز پلی‌کلینیک تخصصی و فوق تخصصی مرکزی ارم است که به 25 هزار نفر از جمعیت تحت پوشش خدمت ارائه می‌دهد.
برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند فارغ از مباحث اثرگذاری روانی، اثر واقعی افزایش 50 درصدی قیمت بنزین بر تورم کلی کشور در حدود یک درصد خواهد بود و در صورتی که درآمد حاصله از این راه صرف اشتغال‌زایی شود، چنین تورمی می‌تواند توجیه‌پذیر باشد.
بسیاری از تحلیلگران برآورد می‌کنند که سال آینده (۲۰۱۸ میلادی) نقطه عطفی برای توسعه و پیشرفت صنعت خودروهای برقی و الکتریکی خواهد بود.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :