Daneshenaft logo
جمعه 30 شهریور ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
یکشنبه 2 خرداد ماه 1395 | کد مطلب : 9598
مهندس میرمعزی:
مسئولیت اجتماعی شرکت در ایران سال های طولانی مغفول مانده است


در پروژه‌های اجرا شده در پیش و حتی پس از انقلاب، توسط شرکت‌های خارجی تنها کار توسعه انجام شده است و این شرکت‌ها به دلیل حضور کوتاه‌مدت خود در ایران نیازی به توجه به مسئولیت های اجتماعی احساس نکرده اند


در پروژه‌های اجرا شده در پیش و حتی پس از انقلاب، توسط شرکت‌های خارجی تنها کار توسعه انجام شده است و این شرکت‌ها به دلیل حضور کوتاه‌مدت خود در ایران نیازی به توجه به مسئولیت های اجتماعی احساس نکرده اند

 

 

 

دانش نفت: مسئولیت اجتماعی شرکت در صنعت نفت از مقوله‌های مهم و اساسی در این زمینه است که می‌تواند نقش مهمی در رضایت‌‌مندی ساکنان بومی جوامع بیرونی صنایع و موفقیت صنعت نفت داشته باشد. این امر در سال‌های اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته است به طوری که در اجرای پروژه‌ها، بحث مسئولیت اجتماعی از همان ابتدا لحاظ می‌شود. به دلیل برگزاری دومین همایش مسئولیت اجتماعی شرکت در صنعت نفت، با مهندس سیدمهدی میرمعزی، مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد به گفت‌وگو نشسته­ایم که در ادامه می‌­‌آید:

 

جناب آقای میرمعزی؛ نقش شرکت ملی نفت ایران در ترویج و گسترش مسئولیت اجتماعی چیست؟

به نظر من با نهایی شدن نسل جدید قراردادهای نفتی موسوم به IPC ، توجه بیشتری به آثار مثبت اجتماعی و زیست محیطی پروژه‌ها انجام می‌شود. بنابراین بهتر است در شرکت ملی نفت ایران برنامه­ای متمایز تعریف و به شاخص­ها و مولفه­های آن پرداخته شود.

 

با اجرایی شدن قراردادهای جدید نفتی و ورود شرکت‌های خارجی به ایران، ارزیابی شما از پذیرش مسئولیت اجتماعی توسط این شرکت­ها چگونه است؟

با اجرایی شدن قراردادهای IPC مسلماً شرکت­های خارجی زمان طولانی­تری در کنار مردم و در منطقه حضور خواهند داشت و در سیاست­های کاری­شان خود را ملزم به رعایت مسئولیت اجتماعی و مسائل زیست محیطی می‌دانند. علاوه برآن، این شرکت‌ها توجه به مسئولیت اجتماعی را برای خود یک مزیت دانسته و آن را در گزارش‌های سالانه خود منتشر می‌کنند.

 

شرکت ملی نفت ایران چه راهکارهایی برای ملزم کردن شرکت‌ها در توجه بیشتر به مسئولیت اجتماعی اندیشیده است؟

بدیهی است شرکتی که بیش از 15 سال در منطقه فعالیت خواهد کرد باید خود را با محیط سازگار و تعاملی دو سویه میان خود، اجتماع، نهاد و محیط زیست منطقه ایجاد کند. این امر از اصولی است که شرکت­های نفتی خود را به آن ملزم و معتقد می‌دانند. کشور میزبان نیز انتظار دارد نوع این تعامل در قراردادها گنجانده شود. این موضوع می‌تواند یا داوطلبانه و یا از سوی میزبان شاخص­بندی شده باشد و بسته به نوع فرهنگ، درجه توسعه‌یافتگی و مشخصات زیست محیطی منطقه اولویت‌بندی شده و متغیر است. در این راستا بسترسازی اجتماعی مناسب‌تر در منطقه موجب تعامل بهتر و سود بیشتر جامعه شده و رابطه­ای برد - برد که کارفرمایان، پیمانکاران، جامعه و محیط زیست را در برمی­گیرد شکل گرفته و نگرش­های عمومی به نفت اصلاح می­شود. چراکه با وجود رشد اقتصادی منطقه که با حضور صنعت نفت اتفاق می­افتد و به طور طبیعی باید مورد استقبال واقع شود، نگاه­های انتقادی بسیاری نیز به سوی این صنعت روانه می‌شود. بنابراین بهتر است با یک برنامه­ریزی مناسب و عمل به مسئولیت­های اجتماعی جلوی این آسیب‌ها گرفته شود. به عنوان نمونه، باید در مناطق عملیاتی، مراکز آموزشی حرفه­ای ایجاد شود چراکه این مراکز آموزشی به پایگاهی برای تربیت نیروی انسانی ماهر در منطقه تبدیل خواهد شد که نه تنها مورد نیاز منطقه بلکه مورد نیاز کشور است. بی‌تردید اگر مطالعه و پیش نیاز پروژه‌ها بسته به منطقه­ای که شرکت­ها مستقر می‌شوند صورت گیرد تاثیر بسیار زیادی در اولویت‌بندی­ها خواهد داشت، بنابراین با این شناخت، نقش شرکت در مسئولیت اجتماعی به درستی ایفا می­شود.

 

به نظر شما انتخاب درست مولفه­­های اجتماعی در منطقه چه تاثیری بر نقش مسئولیت اجتماعی خواهد داشت؟

اگر اولویت­بندی نیازهای منطقه صورت نگیرد باعث کاهش بهره­وری و عدم انطباق کار انجام شده با نیاز منطقه خواهد شد. برای نمونه، در مناطقی که پروژه از اکتشاف آغاز می­شود تا رسیدن به آثار مثبت پروژه، زمان طولانی نیاز است. این امر ممکن است برای مردم منطقه قابل تحمل نباشد بنابراین در این مناطق باید فعالیت­های متناسب با دوره اکتشاف تعریف شود و توقع ایجاد شده در میان مردم را مرتفع ساخت. بی‌تردید اگر هوشمندانه عمل شود در اولین مرحله تامین نیروی انسانی توسط شرکت از منطقه صورت می­گیرد. شرکت­های خارجی در این زمینه فرمت‌های آموزشی خوبی تعریف و بسیار پیشرو هستند. بنابراین با توجه به قراردادهای جدید مبنی بر توانمندسازی نیروهای داخلی توسط شرکت‌های خارجی می­توان بخشی از دوره بهره­برداری را به مردم منطقه سپرد و با این کار قسمتی از انتظارات و نیاز منطقه را برآورده کرد که این امر مسئولیت اجتماعی محسوب می­شود. برای مثال شرکت پتروناس با حضور در پروژه‌های نفتی کشور عراق به تربیت و آموزش نیروهای این کشور پرداخته است که در رابطه­ای دوسویه هم به نفع مردم و هم به سود آن شرکت است چراکه دیگر نیازی به ورود نیروی کار از کشورهای دیگر نیست و رابطه­ای برد برد در این زمینه شکل می‌گیرد. در نتیجه بسته به نیاز منطقه، انتخاب مولفه مناسب نقش پررنگی در مسئولیت‌پذیری اجتماعی بازی خواهد کرد.

 

به عنوان پرسش پایانی، فکر می‌کنید چه دلیلی باعث شده تاکنون شرکت‌های خارجی حاضر در صنعت نفت ایران، آنطور که باید و شاید به مقوله مسئولیت اجتماعی توجه نداشته باشند؟

در پروژه‌های اجرا شده در پیش و حتی پس از انقلاب، توسط شرکت‌های خارجی تنها کار توسعه انجام شده است و این شرکت‌ها به دلیل حضور کوتاه‌مدت خود در ایران نیازی به توجه به مسئولیت­های اجتماعی احساس نکرده­اند. البته مسئولان نیز توجه چندانی به این موضوع نداشته و شرکت‌های خارجی را ملزم به اجرای مسئولیت‌های اجتماعی خود نکرده‌اند. همه این موارد دست به دست همه داد تا مسئولیت اجتماعی شرکت، سال­های طولانی در ایران مغفول بماند. البته امیدوارم با اجرایی شدن نسل جدید قراردادهای نفتی موسوم به IPC شاهد توجه بیشتر به این  مقوله باشیم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
1-قانون منع بکارگیری بازنشستگان در شورای نگهبان به تصویب نهایی رسید و بر اساس آن معاونان وزرا و استانداران بازنشسته نیز باید بروند و با شغل دولتی خداحافظی کنند.
برای بی اثرکردن تحریم‌های نفتی باید فروش سنتی نفت و استفاده از نظام بانکی بین‌المللی را کنار گذاشته و درآمد حاصل از فروش را به صورت ریالی تسویه کرد.
موقعیت ممتاز ایران در ترانزیت، استفاده از فرصت ها و درآمدهای ترانزیتی که با تغییر شرایط در تعاملات بین المللی کمترین تاثیر را می پذیرد.

يادداشت
حمیدرضا قریشی، پژوهشگر اقتصادی/ ۲۰ شرکت پتروشیمی به دلیل دریافت مواد اولیه با نرخ ۳۸۰۰ تومان و فروش ارزصادراتی به قیمت بازارثانویه، از ۳۰هزارمیلیارد تومان رانت بهره‌مند هستند.
آمار می‌گوید حدود ۱۷ میلیارد یورو محصولات فولادی و عمدتا پتروشیمی از فروردین ماه تاکنون صادر شده اما تنها ۴ میلیارد یورو از آن برای تامین مالی واردات رسمی کشور در سامانه نیما عرضه شده است.
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی/ در حالی که کشورهای دارنده منابع فسیلی از الحاق به توافقنامه پاریس حذر دارند، برخی با نادیده گرفتن مزیت منابع فسیلی ایران، الحاق به آن را که اجرایش ۵۲ میلیارد دلار هزینه دارد، پیگیری می‌کنند.
دکتر تورج دهقانی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه‌ نفت/ بر اساس اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، یکی از محورهای اصلی فعالیت وزارت نفت (و به تبع آن شرکت ملی نفت ایران) افزایش ذخایر راهبردی، حفظ و توسعه ظرفیت تولید نفت خام است.
دکتر علی مبینی دهکردی، رئیس موسسه مطالعات بین‎المللی انرژی / با اجرای طرح فناوری بازیافت دی‎اکسیدکربن (CDR) می‎توان شاهد کاهش هدررفت دی‎اکسیدکربن در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بود.
گفتمان
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.
داریوش مختاری، کارشناس حوزه آب/ آلودگی آب دریا موجب بروز بیماری‌های پوستی در صیادان می‌شود و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.
The issue of increasing the recycling rate of Iranian oilfields is directly linked to the issue of capital and investment, which is dependent on the growth of barrels of oil from oil wells to finance and investment on these wells in Iran.
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :