Daneshenaft logo
چهارشنبه 1 فروردین ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
یکشنبه 2 خرداد ماه 1395 | کد مطلب : 9598
مهندس میرمعزی:
مسئولیت اجتماعی شرکت در ایران سال های طولانی مغفول مانده است


در پروژه‌های اجرا شده در پیش و حتی پس از انقلاب، توسط شرکت‌های خارجی تنها کار توسعه انجام شده است و این شرکت‌ها به دلیل حضور کوتاه‌مدت خود در ایران نیازی به توجه به مسئولیت های اجتماعی احساس نکرده اند


در پروژه‌های اجرا شده در پیش و حتی پس از انقلاب، توسط شرکت‌های خارجی تنها کار توسعه انجام شده است و این شرکت‌ها به دلیل حضور کوتاه‌مدت خود در ایران نیازی به توجه به مسئولیت های اجتماعی احساس نکرده اند

 

 

 

دانش نفت: مسئولیت اجتماعی شرکت در صنعت نفت از مقوله‌های مهم و اساسی در این زمینه است که می‌تواند نقش مهمی در رضایت‌‌مندی ساکنان بومی جوامع بیرونی صنایع و موفقیت صنعت نفت داشته باشد. این امر در سال‌های اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته است به طوری که در اجرای پروژه‌ها، بحث مسئولیت اجتماعی از همان ابتدا لحاظ می‌شود. به دلیل برگزاری دومین همایش مسئولیت اجتماعی شرکت در صنعت نفت، با مهندس سیدمهدی میرمعزی، مدیرعامل شرکت گسترش انرژی پاسارگاد به گفت‌وگو نشسته­ایم که در ادامه می‌­‌آید:

 

جناب آقای میرمعزی؛ نقش شرکت ملی نفت ایران در ترویج و گسترش مسئولیت اجتماعی چیست؟

به نظر من با نهایی شدن نسل جدید قراردادهای نفتی موسوم به IPC ، توجه بیشتری به آثار مثبت اجتماعی و زیست محیطی پروژه‌ها انجام می‌شود. بنابراین بهتر است در شرکت ملی نفت ایران برنامه­ای متمایز تعریف و به شاخص­ها و مولفه­های آن پرداخته شود.

 

با اجرایی شدن قراردادهای جدید نفتی و ورود شرکت‌های خارجی به ایران، ارزیابی شما از پذیرش مسئولیت اجتماعی توسط این شرکت­ها چگونه است؟

با اجرایی شدن قراردادهای IPC مسلماً شرکت­های خارجی زمان طولانی­تری در کنار مردم و در منطقه حضور خواهند داشت و در سیاست­های کاری­شان خود را ملزم به رعایت مسئولیت اجتماعی و مسائل زیست محیطی می‌دانند. علاوه برآن، این شرکت‌ها توجه به مسئولیت اجتماعی را برای خود یک مزیت دانسته و آن را در گزارش‌های سالانه خود منتشر می‌کنند.

 

شرکت ملی نفت ایران چه راهکارهایی برای ملزم کردن شرکت‌ها در توجه بیشتر به مسئولیت اجتماعی اندیشیده است؟

بدیهی است شرکتی که بیش از 15 سال در منطقه فعالیت خواهد کرد باید خود را با محیط سازگار و تعاملی دو سویه میان خود، اجتماع، نهاد و محیط زیست منطقه ایجاد کند. این امر از اصولی است که شرکت­های نفتی خود را به آن ملزم و معتقد می‌دانند. کشور میزبان نیز انتظار دارد نوع این تعامل در قراردادها گنجانده شود. این موضوع می‌تواند یا داوطلبانه و یا از سوی میزبان شاخص­بندی شده باشد و بسته به نوع فرهنگ، درجه توسعه‌یافتگی و مشخصات زیست محیطی منطقه اولویت‌بندی شده و متغیر است. در این راستا بسترسازی اجتماعی مناسب‌تر در منطقه موجب تعامل بهتر و سود بیشتر جامعه شده و رابطه­ای برد - برد که کارفرمایان، پیمانکاران، جامعه و محیط زیست را در برمی­گیرد شکل گرفته و نگرش­های عمومی به نفت اصلاح می­شود. چراکه با وجود رشد اقتصادی منطقه که با حضور صنعت نفت اتفاق می­افتد و به طور طبیعی باید مورد استقبال واقع شود، نگاه­های انتقادی بسیاری نیز به سوی این صنعت روانه می‌شود. بنابراین بهتر است با یک برنامه­ریزی مناسب و عمل به مسئولیت­های اجتماعی جلوی این آسیب‌ها گرفته شود. به عنوان نمونه، باید در مناطق عملیاتی، مراکز آموزشی حرفه­ای ایجاد شود چراکه این مراکز آموزشی به پایگاهی برای تربیت نیروی انسانی ماهر در منطقه تبدیل خواهد شد که نه تنها مورد نیاز منطقه بلکه مورد نیاز کشور است. بی‌تردید اگر مطالعه و پیش نیاز پروژه‌ها بسته به منطقه­ای که شرکت­ها مستقر می‌شوند صورت گیرد تاثیر بسیار زیادی در اولویت‌بندی­ها خواهد داشت، بنابراین با این شناخت، نقش شرکت در مسئولیت اجتماعی به درستی ایفا می­شود.

 

به نظر شما انتخاب درست مولفه­­های اجتماعی در منطقه چه تاثیری بر نقش مسئولیت اجتماعی خواهد داشت؟

اگر اولویت­بندی نیازهای منطقه صورت نگیرد باعث کاهش بهره­وری و عدم انطباق کار انجام شده با نیاز منطقه خواهد شد. برای نمونه، در مناطقی که پروژه از اکتشاف آغاز می­شود تا رسیدن به آثار مثبت پروژه، زمان طولانی نیاز است. این امر ممکن است برای مردم منطقه قابل تحمل نباشد بنابراین در این مناطق باید فعالیت­های متناسب با دوره اکتشاف تعریف شود و توقع ایجاد شده در میان مردم را مرتفع ساخت. بی‌تردید اگر هوشمندانه عمل شود در اولین مرحله تامین نیروی انسانی توسط شرکت از منطقه صورت می­گیرد. شرکت­های خارجی در این زمینه فرمت‌های آموزشی خوبی تعریف و بسیار پیشرو هستند. بنابراین با توجه به قراردادهای جدید مبنی بر توانمندسازی نیروهای داخلی توسط شرکت‌های خارجی می­توان بخشی از دوره بهره­برداری را به مردم منطقه سپرد و با این کار قسمتی از انتظارات و نیاز منطقه را برآورده کرد که این امر مسئولیت اجتماعی محسوب می­شود. برای مثال شرکت پتروناس با حضور در پروژه‌های نفتی کشور عراق به تربیت و آموزش نیروهای این کشور پرداخته است که در رابطه­ای دوسویه هم به نفع مردم و هم به سود آن شرکت است چراکه دیگر نیازی به ورود نیروی کار از کشورهای دیگر نیست و رابطه­ای برد برد در این زمینه شکل می‌گیرد. در نتیجه بسته به نیاز منطقه، انتخاب مولفه مناسب نقش پررنگی در مسئولیت‌پذیری اجتماعی بازی خواهد کرد.

 

به عنوان پرسش پایانی، فکر می‌کنید چه دلیلی باعث شده تاکنون شرکت‌های خارجی حاضر در صنعت نفت ایران، آنطور که باید و شاید به مقوله مسئولیت اجتماعی توجه نداشته باشند؟

در پروژه‌های اجرا شده در پیش و حتی پس از انقلاب، توسط شرکت‌های خارجی تنها کار توسعه انجام شده است و این شرکت‌ها به دلیل حضور کوتاه‌مدت خود در ایران نیازی به توجه به مسئولیت­های اجتماعی احساس نکرده­اند. البته مسئولان نیز توجه چندانی به این موضوع نداشته و شرکت‌های خارجی را ملزم به اجرای مسئولیت‌های اجتماعی خود نکرده‌اند. همه این موارد دست به دست همه داد تا مسئولیت اجتماعی شرکت، سال­های طولانی در ایران مغفول بماند. البته امیدوارم با اجرایی شدن نسل جدید قراردادهای نفتی موسوم به IPC شاهد توجه بیشتر به این  مقوله باشیم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سال 96 با همه سختی‌ها و خوشی‌هایش به پایان رسید، هر چند سختی‌ها و چالش‌هایش، به خوشی‌هایش به طور ملموسی می‌چربید.
محسن حائری‌نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ اکتشاف نفت در پنجم خردادماه سال ۱۲۸۷ هجری شمسی با گشودن فصل تازه‌ای در تاریخ ایران، حیات اقتصادی و اجتماعی این کشور را متحول کرد و به دنبال آن تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت ایران در روز ۲۹ اسفندماه سال ‎۱۳۲۹، نقطه عطفی در تاریخ سیاسی، اقتصادی ایران به شمار می‌رود.
ذخایر اندک نفت و گاز اتحادیه اروپا در کنار مصرف بالای این اتحادیه پارادوکسی را ایجاد کرده که باعث وابستگی روزافزون اتحادیه اروپا به کشورهای دارنده نفت و گاز شده، اما باید گفت جای ایران به عنوان بزرگ‌ترین دارنده گاز جهان در لیست تامین کنندگان گاز اروپا بسیار خالی است.

يادداشت
داستان ملی شدن نفت در خاطره نسل ما به «شاهنامه آزادی» تبدیل شده است؛ از ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ نه یک حدیث تاریخی، که سرود آزادی است و سرود آزادی سر از قید زمان برمی‌کشد، چیزی را می‌سراید و چیزی را می‌ستاید که هنوز اتفاق نیفتاده یا به تمام و کمال اتفاق نیفتاده و آرزو می‌شود که در آینده اتفاق بیفتد.
شمس‌الدین سیاسی‌راد، مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو/ پیامد افزایش چشمگیر قیمت نفت در ایران (به دلیل سوء مدیریت و عدم پیش بینی) که منجر به افزایش درآمدهای نفتی و تزریق این درآمدها به اقتصاد کشور شده که در نهایت نه تنها منجر به رشد اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده و رشد ناخالص داخلی نشد بلکه به دلیل افزایش هزینه‌ها و بی‌انضباطی پولی و مالی موجب ایجاد مشکل در اقتصاد و بیمارشدن اقتصاد کشور شد.
علی‌اکبر اولیا، رییس سازمان ملی بهره‌وری / اختصاص جایزه بهره‌وری، یکی از برگ‌های برنده توسعه و رقابت‌پذیری بخش معدن در منطقه و جهان است و باید فرهنگ جایزه بهره‌وری را به طور جدی توسعه دهیم.
بهمن سوری، فعال اقتصادی و کارشناس صنعت بیمه/ نقش اصلی بیمه کاهش ریسک است. هر چه احتمال ریسک بالاتر باشد، احتمال اینکه کسب و کار در آن زمینه سرمایه‌گذاری کند، کمتر است، اما شرکت‌های بیمه در اقتصاد و اقتصاد مقاومتی نقشی بیش از این دارند.
زینب‌خاتون ایرانی / امروزه یکی از راه‌های دسترسی به بازارهای اقتصادی حضور در بخش های فرهنگی و انجام فعالیت‌های عام‌المنفعه شهرها و حتی کشورها است.
گفتمان
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.
روابط عمومی می‌تواند جایگاه افراد و سازمان را ارتقا دهد. آقای بوجارزاده و مجموعه روابط عمومی‌ شرکت به عقیده من نقش خود را به خوبی ایفا کرده‌ا‌ند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :