Daneshenaft logo
جمعه 29 دی ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
یکشنبه 2 خرداد ماه 1395 | کد مطلب : 9599
مسئولیت اجتماعی یکی از الزامات توسعه پایدار است


ما باید به سمتی حرکت کنیم که قبل از اجرای پروژه ها، آمایش اجتماعی انجام و مشکلات ناشی از طرح بررسی شود


دانش نفت: پذیرش مسئولیت اجتماعی در محیط پیرامونی صنعت از اولویت­های دولت یازدهم است. اهمیت این موضوع تا آنجاست که در وزارت نفت، نهاد مشاور وزیر در امور اجتماعی ایجاد شده و این نهاد نوپا در اولین اقدام خود دومین همایش مسئولیت اجتماعی شرکت را برگزار نموده است. به این بهانه با مهندس عماد حسینی، معاون امور مهندسی وزیر نفت، مصاحبه‌ای انجام شده که در ادامه می­خوانید:

 

جناب آقای مهندس، لطفاً در ابتدا در مورد نقش مسئولیت اجتماعی در توسعه پایدار توضیح دهید.

مسئولیت اجتماعی یکی از الزامات توسعه پایدار است و فاکتورهای این توسعه، وابستگی مستقیم با این حوزه دارند. قطعاً برای رسیدن به پایداری در توسعه باید رضایت­مندی افراد و محیط اتفاق بیفتد و مسئولیت اجتماعی قادر است ما را به سمت الزامات توسعه پایدار اعم از جامعه، صنعت و ... برساند به همین دلیل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

آیا در صنعت نفت به مسئولیت اجتماعی پرداخته شده است؟

خوشبختانه محیط پیرامونی در صنعت نفت از اولویت­های دولت یازدهم بوده است و هنگام آغاز به کار وزارت نفت در دوره جدید مدیریتی موضوع مسئولیت اجتماعی در محیط پیرامونی مورد توجه ویژه قرار گرفت. این امر، دکتر روحانی رییس جمهور از وزارت نفت نیز تاکید و باعث ایجاد نهاد مشاور وزیر در امور اجتماعی شد. به نظر من اگر به دنبال پذیرش مسئولیت اجتماعی در محیط پیرامونی صنعت هستیم ابتدا باید یک برنامه­ریزی دقیق مدیریتی صورت گیرد تا افراد و محیط پیرامون با مشکل مواجه نشوند. واضح است در مناطقی که برداشت نفت و گاز صورت می­گیرد آسیب­هایی به محیط پیرامونی وارد می­شود بنابراین اگر یک برنامه­ریزی مدون در مسئولیت‌پذیری اجتماعی صورت گیرد می‌توانیم محیط پیرامونی را از آسیب مصون نگه داریم. اینجاست که نقش مسئولیت اجتماعی بیش از بیش مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

راهکارهای وزارت نفت برای ترویج مسئولیت اجتماعی بین شرکت‌ها چیست؟

وزارت نفت به‌دنبال راهکارهایی است تا مشکلاتی که به‌واسطه حضور صنعت نفت بوجود می­آید را مرتفع سازد. بنابراین برگزاری چنین همایش­هایی کمک می­کند تا لوازم و راه­های مقابله با انواع مشکلات بر سر راه صنعت شناسایی شود. البته محیط پیرامونی تعاریف مختلفی داشته و دارای فرهنگ­هایی متفاوت است، در نتیجه باید نحوه برخورد با نیز تفاوت داشته باشد. برای نمونه، یکی از راهکارهایی که در حوزه مسئولیت‌پذیری اجتماعی محیط پیرامونی را تحت تاثیر قرار می‌دهد بومی‌سازی صنعت نفت است. در نتیجه برگزاری این‌گونه همایش‌ها که دارای پنل‌های تخصصی هستند راهکارهای مقابله با آسیب‌های اجتماعی را شناسایی می­کند. در حال حاضر شورای سیاست‌گذاری مسئولیت اجتماعی در وزارت نفت در حال شکل­گیری بوده که وظیفه­ آن ارائه راهکارها و پیشنهادهای کاربردی در حوزه آسیب­های اجتماعی است و در این زمینه به‌زودی مصوبه‌هایی خواهد داشت.

 

به نظر جنابعالی، آیا دریافت مشوق می­تواند در جذب شرکت­ها به سمت مسئولیت‌پذیری اجتماعی موثر باشد؟

من فکر می‌کنم در ابتدای امر باید سیاست­گذاری انجام شود و تا حوزه مسئولیت اجتماعی جنبه حاکمیتی به خود نگیرد، قاعدتاً این مسیر به سختی پیش خواهد رفت و ممکن است با شکست مواجه شود. بنابر اهمیتی که ریاست جمهوری محترم در این حوزه قائل شده­اند، مشاور امور اجتماعی وزارت نفت به خوبی در حال پیگیری موضوعات مختلف این بخش است. البته این موضوع نباید تنها مورد توجه بخش دولتی قرار گیرد و بخش خصوصی باید خود را در این حوزه سهیم دانسته و هلدینگ­های مختلف نیز باید پذیرای آن باشند. در این راستا مسئولیت اجتماعی وظیفه­ای اخلاقی، انسانی و ملی است و برای تحقق آن نباید به دنبال مشوق بود. چه بسا حضور پر رنگ هلدینگ­ها و شرکت­ها در مسئولیت اجتماعی با توجه به رابطه دو سویه­ای که وجود دارد می‌تواند رابطه­ای برد - برد باشد و در توسعه پایدار آنها نقش پررنگی داشته باشد. به هرحال پروژه­های اجرا شده، برای پیشرفت کشور است، ولی نباید منافع اقتصادی بر منافع اجتماعی مقدم شود. ما باید به سمتی حرکت کنیم که قبل از اجرای پروژه­ها، آمایش اجتماعی انجام و مشکلات ناشی از طرح بررسی شود. در این راستا موارد مربوط به رفاه اجتماعی، بهداشت و درمان، منابع طبیعی و کشاورزی و ... باید مورد بررسی قرار گیرد. امیدواریم در آینده­ای نزدیک مسئولیت اجتماعی تبدیل به یک گفتمان و پروتکل شده و در تمامی پروژه­ها نقش پررنگی ایفا کند. شرکت‌ها و صنایع نیز بدون توجه به دریافت مشوق­های دولتی، خود را ملزم به توجه به مسائل پیرامونی و اجتماعی بدانند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت، نفت‌داران بزرگ جهان همچون اوپک و روسیه عوامل متعدد کاهنده قیمت نفت همچون افزایش شاخص دلار، نفت‌شیل و افزایش میزان تولید نفت آمریکا و ذخایر جهانی نفت را نادیده بگیرند، به واقع نمی‌دانند با تهدید خودروهای برقی چه کنند؟!
از زمان تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یکی از مهم‌ترین اقداماتی که متعاقب توسعه بنگاه‌های بزرگ صنعتی و زنجیره‌های تامین این بنگاه‌ها صورت گرفت، توسعه منطقه‌ای بوده است.
آخرین نشست سالانه و سراسری سهامداران خرد و کلان هلدینگ خلیج فارس که در روزهای پایانی مهرماه برگزار شد، حامل یک پیام نوآورانه و جدید بود:

يادداشت
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ دید صرف اقتصادی و کسب درآمد از برگزاری نمایشگاه و به تبع آن افزایش هزینه‌های شرکت در نمایشگاه با بهانه‌های واهی، رویه‌ای غلط و به شدت برخلاف منافع ملی و اقتصاد کشور است.
مقدم شركت‌كنندگان و بازدیدكنندگان را به چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و انرژی كیش گرامی می‌داریم.
عبدالرسول دشتی/ هفته گذشته فرصتی فراهم شد تا به اتفاق تعدادی از مدیران هلدینگ خلیج فارس با سفر به لردگان از مراحل پیشرفت اجرائی این طرح بازدید داشته باشیم.
مریم شریعتی، كارشناس روابط عمومی و ارتباطات/ دانش روابط عمومی با آن كه عمری بیش از صدسال ندارد، اما چنان نقش حیاتی در تداوم موفقیت سازمان ها پیدا كرده است كه ناگزیر باید نگاهی اساسی به آن بیندازیم.
امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت/ استحکام درونی برجام و توازن منافع یکی از دلایل تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از سوی ترامپ، رییس جمهوری آمریکا است.
گفتمان
دبیر مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران: اهمیت به تحقیقات، زیر‌ساخت‌ها را در کشور می‌سازد.
برای راحتی حال پرسنل و خانواده‌های محترم آنها مرکز مشاوره در یک فضای مناسب راه‌اندازی شده است. در 6 ماهه نخست سال 2500 نفر به این مرکز مراجعه داشته‌اند که از این تعداد 206 نفر بازنشسته بوده اند.
گزارش: مهدی فتحی/ دانش نفت: نفتکش سانچی ۹ روز در دل آب با آتش جنگید ولی در نهایت غرق شد و به زیر آب رفت اما ابهامات آن از قبیل چگونگی برخورد دو کشتی، دقایق پر التهابی که به دریانوردان گذشته است،‌ دلیل نجات نیافتن کارکنان و پرسش‌های دیگر همچنان در کانال‌های خبری رسمی و غیررسمی دست به دست می‌چرخد.
بر اساس مطالعات انجام شده، اقامت در مناطق مسکونی مجاور با صنایع پتروشیمی منجر به افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد، ریه، مغز و خون خواهد شد، هم چنین این آلودگی ها باعث ایجاد مشکلات باروری، عقیم شدن، سقط و تولد نوزادان دارای نقص ژنتیکی می شود.
The year 2018, for a few days since that day, has been good for oil, with the fall in storage, the oil price trend has risen and black gold has entered the canal at $ 68 per barrel.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :