Daneshenaft logo
دوشنبه 3 اردیبهشت ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
یکشنبه 2 خرداد ماه 1395 | کد مطلب : 9599
مسئولیت اجتماعی یکی از الزامات توسعه پایدار است


ما باید به سمتی حرکت کنیم که قبل از اجرای پروژه ها، آمایش اجتماعی انجام و مشکلات ناشی از طرح بررسی شود


دانش نفت: پذیرش مسئولیت اجتماعی در محیط پیرامونی صنعت از اولویت­های دولت یازدهم است. اهمیت این موضوع تا آنجاست که در وزارت نفت، نهاد مشاور وزیر در امور اجتماعی ایجاد شده و این نهاد نوپا در اولین اقدام خود دومین همایش مسئولیت اجتماعی شرکت را برگزار نموده است. به این بهانه با مهندس عماد حسینی، معاون امور مهندسی وزیر نفت، مصاحبه‌ای انجام شده که در ادامه می­خوانید:

 

جناب آقای مهندس، لطفاً در ابتدا در مورد نقش مسئولیت اجتماعی در توسعه پایدار توضیح دهید.

مسئولیت اجتماعی یکی از الزامات توسعه پایدار است و فاکتورهای این توسعه، وابستگی مستقیم با این حوزه دارند. قطعاً برای رسیدن به پایداری در توسعه باید رضایت­مندی افراد و محیط اتفاق بیفتد و مسئولیت اجتماعی قادر است ما را به سمت الزامات توسعه پایدار اعم از جامعه، صنعت و ... برساند به همین دلیل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

آیا در صنعت نفت به مسئولیت اجتماعی پرداخته شده است؟

خوشبختانه محیط پیرامونی در صنعت نفت از اولویت­های دولت یازدهم بوده است و هنگام آغاز به کار وزارت نفت در دوره جدید مدیریتی موضوع مسئولیت اجتماعی در محیط پیرامونی مورد توجه ویژه قرار گرفت. این امر، دکتر روحانی رییس جمهور از وزارت نفت نیز تاکید و باعث ایجاد نهاد مشاور وزیر در امور اجتماعی شد. به نظر من اگر به دنبال پذیرش مسئولیت اجتماعی در محیط پیرامونی صنعت هستیم ابتدا باید یک برنامه­ریزی دقیق مدیریتی صورت گیرد تا افراد و محیط پیرامون با مشکل مواجه نشوند. واضح است در مناطقی که برداشت نفت و گاز صورت می­گیرد آسیب­هایی به محیط پیرامونی وارد می­شود بنابراین اگر یک برنامه­ریزی مدون در مسئولیت‌پذیری اجتماعی صورت گیرد می‌توانیم محیط پیرامونی را از آسیب مصون نگه داریم. اینجاست که نقش مسئولیت اجتماعی بیش از بیش مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

راهکارهای وزارت نفت برای ترویج مسئولیت اجتماعی بین شرکت‌ها چیست؟

وزارت نفت به‌دنبال راهکارهایی است تا مشکلاتی که به‌واسطه حضور صنعت نفت بوجود می­آید را مرتفع سازد. بنابراین برگزاری چنین همایش­هایی کمک می­کند تا لوازم و راه­های مقابله با انواع مشکلات بر سر راه صنعت شناسایی شود. البته محیط پیرامونی تعاریف مختلفی داشته و دارای فرهنگ­هایی متفاوت است، در نتیجه باید نحوه برخورد با نیز تفاوت داشته باشد. برای نمونه، یکی از راهکارهایی که در حوزه مسئولیت‌پذیری اجتماعی محیط پیرامونی را تحت تاثیر قرار می‌دهد بومی‌سازی صنعت نفت است. در نتیجه برگزاری این‌گونه همایش‌ها که دارای پنل‌های تخصصی هستند راهکارهای مقابله با آسیب‌های اجتماعی را شناسایی می­کند. در حال حاضر شورای سیاست‌گذاری مسئولیت اجتماعی در وزارت نفت در حال شکل­گیری بوده که وظیفه­ آن ارائه راهکارها و پیشنهادهای کاربردی در حوزه آسیب­های اجتماعی است و در این زمینه به‌زودی مصوبه‌هایی خواهد داشت.

 

به نظر جنابعالی، آیا دریافت مشوق می­تواند در جذب شرکت­ها به سمت مسئولیت‌پذیری اجتماعی موثر باشد؟

من فکر می‌کنم در ابتدای امر باید سیاست­گذاری انجام شود و تا حوزه مسئولیت اجتماعی جنبه حاکمیتی به خود نگیرد، قاعدتاً این مسیر به سختی پیش خواهد رفت و ممکن است با شکست مواجه شود. بنابر اهمیتی که ریاست جمهوری محترم در این حوزه قائل شده­اند، مشاور امور اجتماعی وزارت نفت به خوبی در حال پیگیری موضوعات مختلف این بخش است. البته این موضوع نباید تنها مورد توجه بخش دولتی قرار گیرد و بخش خصوصی باید خود را در این حوزه سهیم دانسته و هلدینگ­های مختلف نیز باید پذیرای آن باشند. در این راستا مسئولیت اجتماعی وظیفه­ای اخلاقی، انسانی و ملی است و برای تحقق آن نباید به دنبال مشوق بود. چه بسا حضور پر رنگ هلدینگ­ها و شرکت­ها در مسئولیت اجتماعی با توجه به رابطه دو سویه­ای که وجود دارد می‌تواند رابطه­ای برد - برد باشد و در توسعه پایدار آنها نقش پررنگی داشته باشد. به هرحال پروژه­های اجرا شده، برای پیشرفت کشور است، ولی نباید منافع اقتصادی بر منافع اجتماعی مقدم شود. ما باید به سمتی حرکت کنیم که قبل از اجرای پروژه­ها، آمایش اجتماعی انجام و مشکلات ناشی از طرح بررسی شود. در این راستا موارد مربوط به رفاه اجتماعی، بهداشت و درمان، منابع طبیعی و کشاورزی و ... باید مورد بررسی قرار گیرد. امیدواریم در آینده­ای نزدیک مسئولیت اجتماعی تبدیل به یک گفتمان و پروتکل شده و در تمامی پروژه­ها نقش پررنگی ایفا کند. شرکت‌ها و صنایع نیز بدون توجه به دریافت مشوق­های دولتی، خود را ملزم به توجه به مسائل پیرامونی و اجتماعی بدانند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
1-یكی از مدیران ارشد نفت اخیراً به من گفت: مناطق نفتخیز جنوب در حال حاضر روزی بیش از ٣ میلیون بشكه نفت تولید می‌كند اما حال و روز بودجه‌ای‌اش اصلا خوب نیست و احتمال دارد با افت جدی تولید نفت مواجه شود.
تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در سوریه موجب شد که قیمت نفت پس از مدتها از عدد 70 دلار در هر بشکه بگذرد.
بیش از 9 میلیارد دلار محصولات بخش معدن و صنایع معدنی در سال 96 صادر شده است.

يادداشت
زینب‌خاتون ایرانی، دانشجوی دکترای مدیریت کسب و کار حرفه ای DBA/ امروزه یکی از راه‌های دسترسی به بازارهای اقتصادی حضور در بخش‌های فرهنگی و انجام فعالیت های عام‌المنفعه شهرها و حتی کشورها است.
پیام باقری، نایب رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران/ نرخ بالای خوراک اختصاص داده شده برای تولید برق صادراتی، سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه در این زمینه را توجیه‌پذیر نمی‌کند.
حجت سیدعلی حسینی، پژوهشگر مطالعات اسلامی/ امروزه تعاملات اقتصادی از روند سنتی خود پا فراتر گذاشته و پول‌های فضای مجازی و بدون پشتوانه‌ مانند شبکه‌های لایت کوین و «بیت‌کوین» در رقابت با ارزهای متعارف در بازار جهانی توجه بسیاری را به خود جلب نموده که نوشته پیشرو درصدد بررسی چیستی و چگونگی این مسئله است.
دانش نفت: شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس یکی از هلدینگ‌های مهم و استراتژیک در صنعت پتروشیمی ایران و خاورمیانه است که پس از خصوصی‌سازی‌های صورت گرفته تحت لوای اصل 44 قانون اساسی تشکیل شده است.
حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ/ تمام متقاضیان غیردولتی، پس از نصب سامانه خورشیدی مورد تأیید این شرکت در شهر تهران، می‌توانند به فروش انرژی حاصل از تولید نیروگاه خورشیدی اقدام کنند.
گفتمان
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :