Daneshenaft logo
یکشنبه 31 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
یکشنبه 2 خرداد ماه 1395 | کد مطلب : 9599
مسئولیت اجتماعی یکی از الزامات توسعه پایدار است


ما باید به سمتی حرکت کنیم که قبل از اجرای پروژه ها، آمایش اجتماعی انجام و مشکلات ناشی از طرح بررسی شود


دانش نفت: پذیرش مسئولیت اجتماعی در محیط پیرامونی صنعت از اولویت­های دولت یازدهم است. اهمیت این موضوع تا آنجاست که در وزارت نفت، نهاد مشاور وزیر در امور اجتماعی ایجاد شده و این نهاد نوپا در اولین اقدام خود دومین همایش مسئولیت اجتماعی شرکت را برگزار نموده است. به این بهانه با مهندس عماد حسینی، معاون امور مهندسی وزیر نفت، مصاحبه‌ای انجام شده که در ادامه می­خوانید:

 

جناب آقای مهندس، لطفاً در ابتدا در مورد نقش مسئولیت اجتماعی در توسعه پایدار توضیح دهید.

مسئولیت اجتماعی یکی از الزامات توسعه پایدار است و فاکتورهای این توسعه، وابستگی مستقیم با این حوزه دارند. قطعاً برای رسیدن به پایداری در توسعه باید رضایت­مندی افراد و محیط اتفاق بیفتد و مسئولیت اجتماعی قادر است ما را به سمت الزامات توسعه پایدار اعم از جامعه، صنعت و ... برساند به همین دلیل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

آیا در صنعت نفت به مسئولیت اجتماعی پرداخته شده است؟

خوشبختانه محیط پیرامونی در صنعت نفت از اولویت­های دولت یازدهم بوده است و هنگام آغاز به کار وزارت نفت در دوره جدید مدیریتی موضوع مسئولیت اجتماعی در محیط پیرامونی مورد توجه ویژه قرار گرفت. این امر، دکتر روحانی رییس جمهور از وزارت نفت نیز تاکید و باعث ایجاد نهاد مشاور وزیر در امور اجتماعی شد. به نظر من اگر به دنبال پذیرش مسئولیت اجتماعی در محیط پیرامونی صنعت هستیم ابتدا باید یک برنامه­ریزی دقیق مدیریتی صورت گیرد تا افراد و محیط پیرامون با مشکل مواجه نشوند. واضح است در مناطقی که برداشت نفت و گاز صورت می­گیرد آسیب­هایی به محیط پیرامونی وارد می­شود بنابراین اگر یک برنامه­ریزی مدون در مسئولیت‌پذیری اجتماعی صورت گیرد می‌توانیم محیط پیرامونی را از آسیب مصون نگه داریم. اینجاست که نقش مسئولیت اجتماعی بیش از بیش مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

راهکارهای وزارت نفت برای ترویج مسئولیت اجتماعی بین شرکت‌ها چیست؟

وزارت نفت به‌دنبال راهکارهایی است تا مشکلاتی که به‌واسطه حضور صنعت نفت بوجود می­آید را مرتفع سازد. بنابراین برگزاری چنین همایش­هایی کمک می­کند تا لوازم و راه­های مقابله با انواع مشکلات بر سر راه صنعت شناسایی شود. البته محیط پیرامونی تعاریف مختلفی داشته و دارای فرهنگ­هایی متفاوت است، در نتیجه باید نحوه برخورد با نیز تفاوت داشته باشد. برای نمونه، یکی از راهکارهایی که در حوزه مسئولیت‌پذیری اجتماعی محیط پیرامونی را تحت تاثیر قرار می‌دهد بومی‌سازی صنعت نفت است. در نتیجه برگزاری این‌گونه همایش‌ها که دارای پنل‌های تخصصی هستند راهکارهای مقابله با آسیب‌های اجتماعی را شناسایی می­کند. در حال حاضر شورای سیاست‌گذاری مسئولیت اجتماعی در وزارت نفت در حال شکل­گیری بوده که وظیفه­ آن ارائه راهکارها و پیشنهادهای کاربردی در حوزه آسیب­های اجتماعی است و در این زمینه به‌زودی مصوبه‌هایی خواهد داشت.

 

به نظر جنابعالی، آیا دریافت مشوق می­تواند در جذب شرکت­ها به سمت مسئولیت‌پذیری اجتماعی موثر باشد؟

من فکر می‌کنم در ابتدای امر باید سیاست­گذاری انجام شود و تا حوزه مسئولیت اجتماعی جنبه حاکمیتی به خود نگیرد، قاعدتاً این مسیر به سختی پیش خواهد رفت و ممکن است با شکست مواجه شود. بنابر اهمیتی که ریاست جمهوری محترم در این حوزه قائل شده­اند، مشاور امور اجتماعی وزارت نفت به خوبی در حال پیگیری موضوعات مختلف این بخش است. البته این موضوع نباید تنها مورد توجه بخش دولتی قرار گیرد و بخش خصوصی باید خود را در این حوزه سهیم دانسته و هلدینگ­های مختلف نیز باید پذیرای آن باشند. در این راستا مسئولیت اجتماعی وظیفه­ای اخلاقی، انسانی و ملی است و برای تحقق آن نباید به دنبال مشوق بود. چه بسا حضور پر رنگ هلدینگ­ها و شرکت­ها در مسئولیت اجتماعی با توجه به رابطه دو سویه­ای که وجود دارد می‌تواند رابطه­ای برد - برد باشد و در توسعه پایدار آنها نقش پررنگی داشته باشد. به هرحال پروژه­های اجرا شده، برای پیشرفت کشور است، ولی نباید منافع اقتصادی بر منافع اجتماعی مقدم شود. ما باید به سمتی حرکت کنیم که قبل از اجرای پروژه­ها، آمایش اجتماعی انجام و مشکلات ناشی از طرح بررسی شود. در این راستا موارد مربوط به رفاه اجتماعی، بهداشت و درمان، منابع طبیعی و کشاورزی و ... باید مورد بررسی قرار گیرد. امیدواریم در آینده­ای نزدیک مسئولیت اجتماعی تبدیل به یک گفتمان و پروتکل شده و در تمامی پروژه­ها نقش پررنگی ایفا کند. شرکت‌ها و صنایع نیز بدون توجه به دریافت مشوق­های دولتی، خود را ملزم به توجه به مسائل پیرامونی و اجتماعی بدانند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
موضوع افزایش ضریب بازیافت میادین نفتی ایران به طور بی‌واسطه‌ای گره سختی به موضوع سرمایه و سرمایه‌گذاری خورده است، چه اینکه افزایش هر بشکه نفت از چاه‌های نفتی به منابع مالی و سرمایه‌گذاری بر روی این چاه‌های ایران بستگی دارد.
ایران یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان نفت و گاز طبیعی در جهان محسوب می‌گردد. با توجه به اینکه منابع نفتی و گازی، اصلی‌ترین منبع طبیعی زیر زمینی در ایران است، شاید بتوان از دیدگاه کالایی و ملی، آن را به عنوان اصلی‌ترین و مهمترین کالای تولید شده در کشور دانست.
محسن حائری‌ نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO) / اوپک سال‌هاست در بازار جهانی نفت دارای نقش کلیدی است و می‌توان آن را «مدیریت بازار» شناخت و OPEC نقش سازنده‌ای در مدیریت بازار داشته است و می‌تواند ثبات لازم را در بازار نفت به وجود آورد و هدف از تشکیل این سازمان چیزی جز ایجاد یک اجماع با هدف کنترل قدرت و زیاده‌خواهی‌های شرکت‌های بزرگ نفتی که بر ذخایر مالکان نفت چنگ زده بودند نبوده است.

يادداشت
مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس اخیرا در گفتگو با رسانه‌ها (نیپنا سه‌شنبه 5 تیر‌ماه 97) و انتشار آن در برخی جراید دیگر، در حالی از تولید 45 میلیون تن محصول در شرکت‌های زیرمجموعه صحبت کرده است که اجرای تعدادی از طرح‌های در دست اجرای این شرکت بر اساس دیدگاه جدید وی و عدم تامین بودجه مورد نیاز دچار تاخیر و بلاتکلیفی شده‌اند.
سیدمهدی حسینی، کارشناس ارشد حوزه انرژی/ نفت که همیشه بازیگر اصلی صحنه کنش‌های سیاسی آمریکا و ایران بوده است این بار هم با خروج ترامپ از برجام در صدر لیست تحریم‌ها علیه ایران قرار گرفته است.
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
گفتمان
داریوش مختاری، کارشناس حوزه آب/ آلودگی آب دریا موجب بروز بیماری‌های پوستی در صیادان می‌شود و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.
The issue of increasing the recycling rate of Iranian oilfields is directly linked to the issue of capital and investment, which is dependent on the growth of barrels of oil from oil wells to finance and investment on these wells in Iran.
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :