Daneshenaft logo
چهارشنبه 26 دی ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
یکشنبه 2 خرداد ماه 1395 | کد مطلب : 9599
مسئولیت اجتماعی یکی از الزامات توسعه پایدار است


ما باید به سمتی حرکت کنیم که قبل از اجرای پروژه ها، آمایش اجتماعی انجام و مشکلات ناشی از طرح بررسی شود


دانش نفت: پذیرش مسئولیت اجتماعی در محیط پیرامونی صنعت از اولویت­های دولت یازدهم است. اهمیت این موضوع تا آنجاست که در وزارت نفت، نهاد مشاور وزیر در امور اجتماعی ایجاد شده و این نهاد نوپا در اولین اقدام خود دومین همایش مسئولیت اجتماعی شرکت را برگزار نموده است. به این بهانه با مهندس عماد حسینی، معاون امور مهندسی وزیر نفت، مصاحبه‌ای انجام شده که در ادامه می­خوانید:

 

جناب آقای مهندس، لطفاً در ابتدا در مورد نقش مسئولیت اجتماعی در توسعه پایدار توضیح دهید.

مسئولیت اجتماعی یکی از الزامات توسعه پایدار است و فاکتورهای این توسعه، وابستگی مستقیم با این حوزه دارند. قطعاً برای رسیدن به پایداری در توسعه باید رضایت­مندی افراد و محیط اتفاق بیفتد و مسئولیت اجتماعی قادر است ما را به سمت الزامات توسعه پایدار اعم از جامعه، صنعت و ... برساند به همین دلیل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

آیا در صنعت نفت به مسئولیت اجتماعی پرداخته شده است؟

خوشبختانه محیط پیرامونی در صنعت نفت از اولویت­های دولت یازدهم بوده است و هنگام آغاز به کار وزارت نفت در دوره جدید مدیریتی موضوع مسئولیت اجتماعی در محیط پیرامونی مورد توجه ویژه قرار گرفت. این امر، دکتر روحانی رییس جمهور از وزارت نفت نیز تاکید و باعث ایجاد نهاد مشاور وزیر در امور اجتماعی شد. به نظر من اگر به دنبال پذیرش مسئولیت اجتماعی در محیط پیرامونی صنعت هستیم ابتدا باید یک برنامه­ریزی دقیق مدیریتی صورت گیرد تا افراد و محیط پیرامون با مشکل مواجه نشوند. واضح است در مناطقی که برداشت نفت و گاز صورت می­گیرد آسیب­هایی به محیط پیرامونی وارد می­شود بنابراین اگر یک برنامه­ریزی مدون در مسئولیت‌پذیری اجتماعی صورت گیرد می‌توانیم محیط پیرامونی را از آسیب مصون نگه داریم. اینجاست که نقش مسئولیت اجتماعی بیش از بیش مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

راهکارهای وزارت نفت برای ترویج مسئولیت اجتماعی بین شرکت‌ها چیست؟

وزارت نفت به‌دنبال راهکارهایی است تا مشکلاتی که به‌واسطه حضور صنعت نفت بوجود می­آید را مرتفع سازد. بنابراین برگزاری چنین همایش­هایی کمک می­کند تا لوازم و راه­های مقابله با انواع مشکلات بر سر راه صنعت شناسایی شود. البته محیط پیرامونی تعاریف مختلفی داشته و دارای فرهنگ­هایی متفاوت است، در نتیجه باید نحوه برخورد با نیز تفاوت داشته باشد. برای نمونه، یکی از راهکارهایی که در حوزه مسئولیت‌پذیری اجتماعی محیط پیرامونی را تحت تاثیر قرار می‌دهد بومی‌سازی صنعت نفت است. در نتیجه برگزاری این‌گونه همایش‌ها که دارای پنل‌های تخصصی هستند راهکارهای مقابله با آسیب‌های اجتماعی را شناسایی می­کند. در حال حاضر شورای سیاست‌گذاری مسئولیت اجتماعی در وزارت نفت در حال شکل­گیری بوده که وظیفه­ آن ارائه راهکارها و پیشنهادهای کاربردی در حوزه آسیب­های اجتماعی است و در این زمینه به‌زودی مصوبه‌هایی خواهد داشت.

 

به نظر جنابعالی، آیا دریافت مشوق می­تواند در جذب شرکت­ها به سمت مسئولیت‌پذیری اجتماعی موثر باشد؟

من فکر می‌کنم در ابتدای امر باید سیاست­گذاری انجام شود و تا حوزه مسئولیت اجتماعی جنبه حاکمیتی به خود نگیرد، قاعدتاً این مسیر به سختی پیش خواهد رفت و ممکن است با شکست مواجه شود. بنابر اهمیتی که ریاست جمهوری محترم در این حوزه قائل شده­اند، مشاور امور اجتماعی وزارت نفت به خوبی در حال پیگیری موضوعات مختلف این بخش است. البته این موضوع نباید تنها مورد توجه بخش دولتی قرار گیرد و بخش خصوصی باید خود را در این حوزه سهیم دانسته و هلدینگ­های مختلف نیز باید پذیرای آن باشند. در این راستا مسئولیت اجتماعی وظیفه­ای اخلاقی، انسانی و ملی است و برای تحقق آن نباید به دنبال مشوق بود. چه بسا حضور پر رنگ هلدینگ­ها و شرکت­ها در مسئولیت اجتماعی با توجه به رابطه دو سویه­ای که وجود دارد می‌تواند رابطه­ای برد - برد باشد و در توسعه پایدار آنها نقش پررنگی داشته باشد. به هرحال پروژه­های اجرا شده، برای پیشرفت کشور است، ولی نباید منافع اقتصادی بر منافع اجتماعی مقدم شود. ما باید به سمتی حرکت کنیم که قبل از اجرای پروژه­ها، آمایش اجتماعی انجام و مشکلات ناشی از طرح بررسی شود. در این راستا موارد مربوط به رفاه اجتماعی، بهداشت و درمان، منابع طبیعی و کشاورزی و ... باید مورد بررسی قرار گیرد. امیدواریم در آینده­ای نزدیک مسئولیت اجتماعی تبدیل به یک گفتمان و پروتکل شده و در تمامی پروژه­ها نقش پررنگی ایفا کند. شرکت‌ها و صنایع نیز بدون توجه به دریافت مشوق­های دولتی، خود را ملزم به توجه به مسائل پیرامونی و اجتماعی بدانند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
برنده مزایده اخیر پتروشیمی بیستون کرمانشاه همان مالک پالایشگاه کرمانشاه است، پالایشگاهی که به شیوه‌ای غیرقانونی در سال ٩٥ واگذار شده است.
غالب بودن وجه اقتصادی توافق پاریس به دلیل هدف قرار گرفتن حوزه انرژی ایجاب می‌کند که اسناد بالادستی اقتصادی با اقدامات موردنظر توافق پاریس، تطابق داشته باشد، امری که مورد غفلت قرارگرفته است.
اعمال و تشدید تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه تحریم‌های آیسا (داماتو) و به دنبال آن تحریم‌های اخیر، ایجاب می‌کند راه‌حل‌های جدیدی به منظور مقابله با این تحریم‌ها پیش گرفته شود.

يادداشت
کورش هاشمی، پروانه غریبی/ موتورهای کنونی تولیدی برای خودروهای سواری در کشور، در بازه توانی ۱۱۳-۵۷ اسب بخار و بازه گشتاوری ۱۴۸-۱۰۱ نیوتن‌متر هستند و حجم این موتورهای چهار سیلندر ۱,۴ تا ۱.۸ لیتر با مصرف سوخت ۷.۲ تا ۱۲.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. این فاصله بسیار زیاد با میانگین مصرف سوخت خودروها در دنیا بیانگر بیش از دو دهه عقب‌ماندگی در این عرصه است.
شعیب بهمن، رییس موسسه راهبردپژوهان جهان معاصر/ یکصدوهفتادوپنجمین نشست اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در حالی در وین برگزار شد که برخی کشورها از تصمیم‌گیری‌های کلی و بدون اجماع برخی کشورها ناراضی بودند.
محمد میرزایی/ آلودگی هوا به عنوان چهارمین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می‌شود و بر اساس مطالعات انجام شده ۱۰ درصد از مرگ و میرهای موجود در ایران بر اثر آلودگی هوا اتفاق می‌افتد، به‌طوری که در سال ۲۰۱۶، آلودگی هوا سبب مرگ ۳۳ هزار نفر در ایران شده است.
فرهاد قلی‌نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر/ برای بهره‌برداری از میدان گازی مشترک با قطر، صنایع در مدت ۳۵ ماه فرصت استقرار در منطقه را داشتند، به همین علت مهلت پرداختن به ضوابط زیست‌محیطی برای آنها فراهم نمی‌شود و مجوزی هم برای آنها صادر نمی‌شود که در ادامه همین نداشتن مجوز، زمینه‌ساز تخلفات و مشکلات بعدی شده است.
امیر دودآبی‌نژاد، معاون فنی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق/ مشکل اصلی انرژی‌های تجدیدپذیر تجمیع منابع مالی عوارض برق است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :