Daneshenaft logo
دوشنبه 23 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
یکشنبه 2 خرداد ماه 1395 | کد مطلب : 9599
مسئولیت اجتماعی یکی از الزامات توسعه پایدار است


ما باید به سمتی حرکت کنیم که قبل از اجرای پروژه ها، آمایش اجتماعی انجام و مشکلات ناشی از طرح بررسی شود


دانش نفت: پذیرش مسئولیت اجتماعی در محیط پیرامونی صنعت از اولویت­های دولت یازدهم است. اهمیت این موضوع تا آنجاست که در وزارت نفت، نهاد مشاور وزیر در امور اجتماعی ایجاد شده و این نهاد نوپا در اولین اقدام خود دومین همایش مسئولیت اجتماعی شرکت را برگزار نموده است. به این بهانه با مهندس عماد حسینی، معاون امور مهندسی وزیر نفت، مصاحبه‌ای انجام شده که در ادامه می­خوانید:

 

جناب آقای مهندس، لطفاً در ابتدا در مورد نقش مسئولیت اجتماعی در توسعه پایدار توضیح دهید.

مسئولیت اجتماعی یکی از الزامات توسعه پایدار است و فاکتورهای این توسعه، وابستگی مستقیم با این حوزه دارند. قطعاً برای رسیدن به پایداری در توسعه باید رضایت­مندی افراد و محیط اتفاق بیفتد و مسئولیت اجتماعی قادر است ما را به سمت الزامات توسعه پایدار اعم از جامعه، صنعت و ... برساند به همین دلیل از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

 

آیا در صنعت نفت به مسئولیت اجتماعی پرداخته شده است؟

خوشبختانه محیط پیرامونی در صنعت نفت از اولویت­های دولت یازدهم بوده است و هنگام آغاز به کار وزارت نفت در دوره جدید مدیریتی موضوع مسئولیت اجتماعی در محیط پیرامونی مورد توجه ویژه قرار گرفت. این امر، دکتر روحانی رییس جمهور از وزارت نفت نیز تاکید و باعث ایجاد نهاد مشاور وزیر در امور اجتماعی شد. به نظر من اگر به دنبال پذیرش مسئولیت اجتماعی در محیط پیرامونی صنعت هستیم ابتدا باید یک برنامه­ریزی دقیق مدیریتی صورت گیرد تا افراد و محیط پیرامون با مشکل مواجه نشوند. واضح است در مناطقی که برداشت نفت و گاز صورت می­گیرد آسیب­هایی به محیط پیرامونی وارد می­شود بنابراین اگر یک برنامه­ریزی مدون در مسئولیت‌پذیری اجتماعی صورت گیرد می‌توانیم محیط پیرامونی را از آسیب مصون نگه داریم. اینجاست که نقش مسئولیت اجتماعی بیش از بیش مورد توجه قرار می‌گیرد.

 

راهکارهای وزارت نفت برای ترویج مسئولیت اجتماعی بین شرکت‌ها چیست؟

وزارت نفت به‌دنبال راهکارهایی است تا مشکلاتی که به‌واسطه حضور صنعت نفت بوجود می­آید را مرتفع سازد. بنابراین برگزاری چنین همایش­هایی کمک می­کند تا لوازم و راه­های مقابله با انواع مشکلات بر سر راه صنعت شناسایی شود. البته محیط پیرامونی تعاریف مختلفی داشته و دارای فرهنگ­هایی متفاوت است، در نتیجه باید نحوه برخورد با نیز تفاوت داشته باشد. برای نمونه، یکی از راهکارهایی که در حوزه مسئولیت‌پذیری اجتماعی محیط پیرامونی را تحت تاثیر قرار می‌دهد بومی‌سازی صنعت نفت است. در نتیجه برگزاری این‌گونه همایش‌ها که دارای پنل‌های تخصصی هستند راهکارهای مقابله با آسیب‌های اجتماعی را شناسایی می­کند. در حال حاضر شورای سیاست‌گذاری مسئولیت اجتماعی در وزارت نفت در حال شکل­گیری بوده که وظیفه­ آن ارائه راهکارها و پیشنهادهای کاربردی در حوزه آسیب­های اجتماعی است و در این زمینه به‌زودی مصوبه‌هایی خواهد داشت.

 

به نظر جنابعالی، آیا دریافت مشوق می­تواند در جذب شرکت­ها به سمت مسئولیت‌پذیری اجتماعی موثر باشد؟

من فکر می‌کنم در ابتدای امر باید سیاست­گذاری انجام شود و تا حوزه مسئولیت اجتماعی جنبه حاکمیتی به خود نگیرد، قاعدتاً این مسیر به سختی پیش خواهد رفت و ممکن است با شکست مواجه شود. بنابر اهمیتی که ریاست جمهوری محترم در این حوزه قائل شده­اند، مشاور امور اجتماعی وزارت نفت به خوبی در حال پیگیری موضوعات مختلف این بخش است. البته این موضوع نباید تنها مورد توجه بخش دولتی قرار گیرد و بخش خصوصی باید خود را در این حوزه سهیم دانسته و هلدینگ­های مختلف نیز باید پذیرای آن باشند. در این راستا مسئولیت اجتماعی وظیفه­ای اخلاقی، انسانی و ملی است و برای تحقق آن نباید به دنبال مشوق بود. چه بسا حضور پر رنگ هلدینگ­ها و شرکت­ها در مسئولیت اجتماعی با توجه به رابطه دو سویه­ای که وجود دارد می‌تواند رابطه­ای برد - برد باشد و در توسعه پایدار آنها نقش پررنگی داشته باشد. به هرحال پروژه­های اجرا شده، برای پیشرفت کشور است، ولی نباید منافع اقتصادی بر منافع اجتماعی مقدم شود. ما باید به سمتی حرکت کنیم که قبل از اجرای پروژه­ها، آمایش اجتماعی انجام و مشکلات ناشی از طرح بررسی شود. در این راستا موارد مربوط به رفاه اجتماعی، بهداشت و درمان، منابع طبیعی و کشاورزی و ... باید مورد بررسی قرار گیرد. امیدواریم در آینده­ای نزدیک مسئولیت اجتماعی تبدیل به یک گفتمان و پروتکل شده و در تمامی پروژه­ها نقش پررنگی ایفا کند. شرکت‌ها و صنایع نیز بدون توجه به دریافت مشوق­های دولتی، خود را ملزم به توجه به مسائل پیرامونی و اجتماعی بدانند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت‌کوره با کیفیت و تامین‌کننده اصلی سوخت کشتی‌ها در منطقه از یک طرف و دارا بودن بنادر و شرایط جغرافیایی از سوی دیگر دارای موقعیت استثنایی برای توسعه سوخت‌رسانی دریایی است که متاسفانه با توجه به این پتانسیل‌ها هنوز تا جایگاه شایسته خود فاصله زیادی دارد.
کشور امارات در حالی بازاری انحصاری در بانکرینگ دارد که بخش قابل توجهی از مواد اولیه خود را به صورت خام از ایران خریداری می‌کند.
کارت سوخت با هدف جلوگیری از قاچاق سوخت به خارج از کشور و مدیریت مصرف سوخت مجددا احیا می‌شود.

يادداشت
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
عزت‌الله صیادنیا طیبی، دانشجوی دکترای اقتصاد نفت دانشگاه علامه طباطبایی/ بازار نفت مثل هر کالایی در دنیا تابع عرضه و تقاضاست ولی استراتژیک بودن این کالا باعث شده در بحث عرضه و تقاضا جوانب دیگری علاوه بر منافع اقتصادی را دخیل بدانیم.
عمده‌ترین معامله‌گران نفت جهان انتظار ندارند قیمت نفت در سال آینده میلادی از ۶۵ دلار برای هر بشکه کمتر شود و فراتر رفتن این قیمت‌ها از مرز ۱۰۰ دلار را محتمل می‌دانند.
محسن جلیلوند، مدرس روابط بین‌الملل/ کمتر از یک ماه به آغاز دور دوم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا باقی مانده است و با وجود اینکه مقامات این کشور تاکید دارند این تحریم‌ها بسیار برای ایران خطرناک است، اما برخی مقامات دولتی معتقدند که هرآنچه باید بعد از تحریم ۱۳ آبان رخ می‌داد، طی سه ماه گذشته انجام شده است و قرار نیست اتفاق بسیار بزرگی رخ دهد.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :