Daneshenaft logo
شنبه 28 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
یکشنبه 2 خرداد ماه 1395 | کد مطلب : 9600
دکتر رزیتا شهباز کشوری، دبیر اجرایی همایش CSR مطرح کرد:
همایش مسئولیت اجتماعی شرکت فراتر از صنعت نفت گام برداشت


دکتر کشوری: مدیران صنعت نفت بدون الزام، این مسئولیت اجتماعی را پذیرفته اند و در این حوزه پیشگام هستند


دانش نفت: دکتر رزیتا شهباز کشوری، با اشاره به برگزاری موفق دومین دوره برگزاری همایش مسئولیت اجتماعی شرکت تصریح کرد: در همایش امسال حوزه مسئولیت اجتماعی شرکت فراتر از صنعت نفت بود.

دکتر رزیتا شهباز کشوری، دبیر اجرایی همایش CSR ، درباره حضور شرکت­های مختلف صنعت کشور در دومین دوره همایش مسئولیت اجتماعی شرکت گفت: در مبحث همایش مسئولیت اجتماعی شرکت، که برای بار دوم در کشور برگزار شد، اگر تمرکز را فراتر از متولی این دوره از همایش که شرکت ملی نفت ایران است ببریم، در یکی از جلسات سیاست­گذاری که با حضور قائم مقام محترم وزیر نفت جناب آقای وزیری هامانه برگزار گردید، به دستور ایشان حوزه مسئولیت اجتماعی شرکت را فراتر از صنعت نفت قرار دادیم و از تمام افرادی که در حوزه مسئولیت اجتماعی شرکت قدم برداشته­اند، دعوت شد تا در این همایش حضور یابند.

دکتر رزیتا کشوری با اشاره به متولی این دوره از همایش CSR عنوان کرد: از عمده دلایلی که موجب شد در دومین دوره برگزاری همایش مسئولیت اجتماعی، شرکت ملی نفت متولی کار شود این بود که جناب آقای مهندس زنگنه، وزیر محترم نفت،  CSR را در الزامات کاری شرکت­های زیر مجموعه قرار داده است و امیدواریم در آینده­ای نزدیک CSR در اساسنامه همه صنایع طبق دستور وزاری مربوطه قرار گیرد، زیرا برخی شرکت­هایی که در صنایع مختلف در حوزه مسئولیت­های اجتماعی فعالیت داشته­اند، علاوه بر کسب تجربه بدنبال آنند که دولت چه گامی در این حوزه برداشته­است که البته بهتر است در این حوزه دنباله­رو نباشیم و با آموختن روش های صحیح انجام فعالیت­های این حوزه در مسئولیت اجتماعی سهیم شویم.

وی با اشاره به فعالیت­هایی که صنعت نفت در حوزه CSR انجام داده است گفت: در حوزه مسئولیت اجتماعی شرکت، صنعت نفت فعالیت­های بسیاری انجام داده است که در همایش CSR در بخش­های مختلفی از جمله سالن پوسترها، کارنامه CSR ، میزان هزینه صرف شده جهت CSR و رونمایی از 4 شرکت اصلی فعال در حوزه CSR این تلاش­ها در معرض دید عموم قرار گرفت که امید است الگویی برای صنایع مختلف کشور باشد . وی افزود: مدیران صنعت نفت بدون الزام این مسئولیت اجتماعی را پذیرفته­اند و در این حوزه پیشگام هستند. در صنعت بانکداری نیز اقداماتی در این زمینه صورت گرفته­است و سه بانک مهم ملت، صادرات و پارسیان در حوزه مسئولیت اجتماعی شرکت اقدامات و کمک­های موثری داشته­اند.

دبیر اجرایی همایش CSR ، در پایان به نقش مهم کمیته اجرایی دومین دوره همایش مسئولیت اجتماعی شرکت اشاره کرد و گفت: کشورهای متعددی در جهان پیرامون CSR فعالیت­های بسیاری انجام داده­اند، اما متاسفانه در کشور ایران CSR جایگاه مناسب خود را نیافته است و مفهوم آن برای بسیاری از بنگاه­های اقتصادی بیگانه است و این امر موجب می­گردد که مسئولیت سنگینی بر دوش کمیته اجرایی این همایش قرار داده شود، زیرا علاوه بر اینکه این همایش باید در خور وزارت نفت برگزار می شد باید مفهوم، محورها و اهداف همایش را نیز بیان می کرد تا بر اساس استراتژی­­های تعیین شده پیاده سازی خوبی صورت گیرد که البته این همایش توانست به همه دغدغه هاد پاسخ در خور و شایسته بدهد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سرانجام سازوکار بورس نفت از سوی شرکت ملی نفت ایران اعلام شد که بر اساس آن فروش به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر سنا) بصورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد.
استفاده از قرارداد پالایش که به Processing agreement معروف است، یکی از روش‌‌هایی است که کشور می‌‌تواند به وسیله آن و از طریق فروش فرآورده‌های نفتی در زمان بسیار کوتاه، دستیابی به درآمدهای ارزی خود را تضمین کند.
با نزدیک شدن موعد تحریم‌های نفتی ایران، راهکارهای مختلف مقابله با تحریم طی مذاکره بین ایران و اروپا درحال بررسی است؛ مذاکراتی که هرچند تاکنون جزئیات آن اعلام نشده اما به اعتقاد کارشناسان به‌نظر نتیجه‌بخش است و آینده نفت ایران آن‌طور که آمریکا آرزو می‌کرد، سیاه نخواهد شد.

يادداشت
عبدالرسول دشتی، کارشناس پتروشیمی و رییس اسبق ستاد کارت سوخت/ استفاده از کارت سوخت مزایای زیادی دارد و در دوره‌ای که اجرا می شد، توسط مردم مدیریت مصرف سوخت در حال انجام بود.
هندی‌ها رسما اعلام کردند در دوران تحریم نمی توانند واردات نفت از ایران را صفر کنند و وادرات از ایران را تنها کمی کاهش خواهند داد.
محسن آقایی/ تولید مستمر گاز از فازهای پارس جنوبی و میادین گازی شرکت نفت مناطق مرکزی، این فرصت طلایی را پیش روی تدبیرپردازان صنعت نفت کشورمان قرار داده که با جایگزین کردن گاز به جای فرآورده در صنایع مختلف و نیروگاه‌ها، نسبت به صادرات فرآورده های نفتی به بازارهای منطقه‌ای و جهانی اقدام کنند.
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :