Daneshenaft logo
جمعه 29 دی ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
یکشنبه 2 خرداد ماه 1395 | کد مطلب : 9602
دکتر تورج دهقانی:
مسئولیت اجتماعی بخش مهمی از تعریف کلان توسعه پایدار است


برگزاری همایش مسئولیت‌پذیری شرکت و تشریح محتوا و مفاهیم برای ذی نفعان این عرصه کمک شایانی به آشنایی و ایجاد تعهد شرکت‌ها نسبت به مقوله مسئولیت اجتماعی دارد


در صورتی که اقدامات بشری تنها برای کسب منفعت اقتصادی، رفاه اجتماعی و توسعه باشد و در کنار این اقدامات به توسعه پایدار که مسئولیت اجتماعی بخش مهمی از تعریف کلان آن است توجهی نشود رشد به صورت تک‌بعدی شکل می‌¬گیرد و شاهد توسعه پایدار نخواهیم بود

 

 

دانش نفت: مسئولیت اجتماعی را بخش مهمی از تعریف کلان توسعه پایدار می‌داند و معتقد است در صورتی که اقدامات بشری تنها برای کسب منفعت اقتصادی و رفاه اجتماعی باشد و در کنار این اقدامات به توسعه پایدار که مسئولیت اجتماعی بخش مهمی از تعریف کلان آن است توجهی نشود رشد به صورت تک‌بعدی شکل گرفته و شاهد توسعه پایدار نخواهیم بود. دکتر تورج دهقانی، مدیرعامل شرکت سرمایه­گذاری تاسیسات دریایی در گفت‌وگو با «دانش‌نفت» گفت: شرکت‌های بزرگ جهانی در حال حاضر بیش از گذشته موضوع مسئولیت اجتماعی را در چشم‌انداز خود گنجانده و به آن توجه می‌کنند. این گفت‌وگو در ادامه می‌آید:

 

جناب آقای دکتر؛ لطفاً در مورد نقش مسئولیت اجتماعی در توسعه پایدار توضیح دهید.

به نظر من، یکی از تفاوت­های عمده میان کشورهای پیشرفته و در حال توسعه، توجه به مقوله توسعه پایدار است. این موضوع در مفهوم کلی، علاوه بر سرمایه­گذاری که به رشد و رفاه شرکت می­انجامد، توجه به ذی­نفعان و جامعه را نیز دربرخواهد داشت. معمولاً در کشورهای پیشرفته بر اساس مفهوم توسعه پایدار به پروتکل‌­های بین‌‌المللی و نیازهای منطقه مورد نظر مانند مسائل زیست محیطی و اقلیمی توجه بیشتری می­شود. به طور طبیعی هر فعالیت اقتصادی در حوزه نفت و گاز با توجه به ماهیت آن، تبعات زیست محیطی و اجتماعی در پی خواهد داشت. بنابراین قوانین شفاف و روشن و تعهدات بسیار دقیقی برای شرکت­ها و بنگاه­هایی که در آن عرصه فعالیت دارند تدوین شده و شرکت‌ها ملزم به انجام این تعهدات هستند. توسعه پایدار در کشورهای در حال توسعه چندان مورد توجه قرار نداشته و به عنوان یک ضرورت به آن نگاه نمی­شود. البته خوشبختانه در سال­های اخیر در سطح کشور توسعه پایدار و به تبع آن مسئولیت اجتماعی شرکت در بنگاه­های اقتصادی مورد توجه واقع شده و از حالت شعارگونه به سمت ضرورت ایجاد پیش رفته است. به بیان ساده‌تر، شرکت‌ها در کنار کسب سود که هدف اصلی آنهاست، بر تاثیر فعالیت‌های خود بر جامعه پیرامونی بیش از گذشته حساس شده و در برنامه چشم­انداز خود، بخشی از سرمایه را صرف عمل به این تعهدات می‌کنند.

 

چه عاملی باعث توجه بیش از پیش شرکت­ها به مسئولیت اجتماعی شده است؟

به اعتقاد من اگر شرکت‌ها به بازخورد اثرات رفتاری در حوزه تخصصی خود بر جامعه توجه نداشته و مسئولیت‌پذیر نباشند ممکن است آثار این فعالیت­ها چالش­های مهمی برای آنها بوجود آورد. به بیان دیگر در صورتی که اقدامات بشری تنها برای کسب منفعت اقتصادی، رفاه اجتماعی و توسعه باشد و در کنار این اقدامات به توسعه پایدار که مسئولیت اجتماعی بخش مهمی از تعریف کلان آن است توجهی نشود رشد به صورت تک‌بعدی شکل می‌­گیرد و شاهد توسعه پایدار نخواهیم بود. بنابراین امروزه همه شرکت­ها اعم از نفتی و غیر نفتی که جزو غول­‌های اقتصادی جهان محسوب می‌شوند در چشم‌­انداز خود حتماً موضوع مسئولیت اجتماعی را گنجانده‌­اند و نهادها و پروتکل‌­‌های جهانی در این‌باره تاسیس شده است و سرمایه‌­گذاری‌های زیادی در این راستا شکل می­گیرد. پس مسئولیت اجتماعی اگر چه یک پدیده ذاتی جامعه انسانی است اما با توجه به پیشرفت سریع آن، باید به عنوان به عنوان یک ضرورت و بخشی از ویژگی­ها و الزامات زندگی بشری مطرح شود. در این راستا با توجه به پیچیدگی‌هایی که در نوع زندگی انسان وجود دارد، انواع سازمان­ها، نهادهای دولتی و غیر دولتی، شرکت­ها و بنگاه‌های اقتصادی، NGOها، ارگان­ها و ... با گستره و تنوع زیاد شکل گرفته‌اند.

 

به نظر شما در پذیرش مسئولیت اجتماعی توسط شرکت‌ها تا چه میزان نیاز به اجرای برنامه‌های سخت‌گیرانه و تدوین قانون است؟

در سازمان‌­های بین­المللی از طریق تنظیم قوانین و مقررات، مسئولیت­ها و تعهداتی در نظر گرفته شده است که با توجه به میزان آلایندگی محیطی این قوانین سخت‌گیرانه‌تر هم می­شود. این امر یک مسیر برای پاسخگویی به تعهدات شرکت به‌صورت شفاف و روشن است. این قوانین و پروتکل‌های بین­المللی با برگزاری جلسات سالانه متناسب با شرایط زمانی به‌طور مستمر بروزرسانی شده که باعث وضع قوانین سختگیرانه­تر، بهینه­تر، دقیق­تر و دارای پشتوانه علمی می­شود. از سوی دیگر شرکت­های پیشرو در اقتصاد جهانی به‌ویژه شرکت­های بزرگ نفتی مانند توتال، شل، بی‌پی و ... که به دنبال قوام و حیات خود هستند به فعالیت­هایشان  به صورت بلندمدت و یک استراتژی راهبردی نگاه می­کنند. بر این اساس، با حضور در هر کشور برای انجام پروژه حتماً یک برنامه توسعه­ای ویژه آن منطقه تدوین کرده و  و به تعهدات و مسئولیت‌های اجتماعی خود عمل خواهند کرد. این موضوع نشان‌دهنده اهمیت مبحث مسئولیت اجتماعی  است که در سطح جهانی روز‌به‌روز افزایش می­یابد. بنابراین ما نیز با الگوبرداری از این شرکت‌های پیشرو، باید در داخل کشور، قوانین و بسترهای اجرایی لازم برای عمل کردن شرکت‌ها و سازمان­های فعال اقتصادی به تعهدات اجتماعی خود را تدوین نماییم.

 

نقش برگزاری همایش CSR در پذیرش شرکت­ها و ورودشان به این حوزه مهم را چگونه ارزیابی می­کنید؟

برگزاری همایش مسئولیت‌پذیری شرکت و تشریح محتوا و مفاهیم برای ذی­نفعان این عرصه کمک شایانی به آشنایی و ایجاد تعهد شرکت‌ها نسبت به مقوله مسئولیت اجتماعی دارد. به عبارت دیگر با برگزاری این همایش­ها، فرهنگ‌ توجه به مسئولیت اجتماعی در شرکت‌ها ایجاد شده و آنها با شتاب بیشتری در پذیرش این تعهد حرکت خواهند کرد.

 

به عنوان پرسش پایانی، شرکت فنی و مهندسی تاسیسات دریایی در راستای عمل به تعهدات و مسئولیت اجتماعی خود چه اقداماتی انجام داده است؟

 با توجه به زمینه­های ایجاد شده در مجموعه شرکت فنی و مهندسی تاسیسات دریایی، مسئولیت‌پذیری اجتماعی جایگاه ویژه­ای پیدا کرده و این شرکت از پیشگامان توجه به مسئولیت اجتماعی در صنعت نفت کشور است. در این راستا نسبت به توانمندی و امکاناتی که در اختیار داریم اقدامات خوبی انجام شده است. البته به دلیل نوع فعالیت شرکت و حوزه فعالیت آن که در عسلویه و خرمشهر با بحران­های اجتماعی بسیار است، مجموعه تاسیسات دریایی در دو دهه گذشته به رفع این مشکلات پرداخته است. در این راستا اقداماتی از قبیل به‌کارگیری و اشتغال­زایی مردم منطقه و آموزش افراد بومی مناطق انجام شده و موسسه آموزش عالی تاسیسات دریایی در خرمشهر راه‌اندازی شده است. همچنین در سطح فرهنگی و ورزشی نیز تیم فوتسال آقایان و تیم هندبال بانوان را راه­اندازی کرده‌ایم که هر کدام داری رتبه­های برتر در رده­های داخلی و آسیایی هستند. البته این بنگاه اقتصادی در سال­های اخیر با رکود اقتصادی مواجه بوده است اما امیدواریم با بهبود فضای کسب و کار در آینده، بستر مناسبی در اجرا و انجام مسئولیت اجتماعی شرکت ایجاد شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت، نفت‌داران بزرگ جهان همچون اوپک و روسیه عوامل متعدد کاهنده قیمت نفت همچون افزایش شاخص دلار، نفت‌شیل و افزایش میزان تولید نفت آمریکا و ذخایر جهانی نفت را نادیده بگیرند، به واقع نمی‌دانند با تهدید خودروهای برقی چه کنند؟!
از زمان تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یکی از مهم‌ترین اقداماتی که متعاقب توسعه بنگاه‌های بزرگ صنعتی و زنجیره‌های تامین این بنگاه‌ها صورت گرفت، توسعه منطقه‌ای بوده است.
آخرین نشست سالانه و سراسری سهامداران خرد و کلان هلدینگ خلیج فارس که در روزهای پایانی مهرماه برگزار شد، حامل یک پیام نوآورانه و جدید بود:

يادداشت
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ دید صرف اقتصادی و کسب درآمد از برگزاری نمایشگاه و به تبع آن افزایش هزینه‌های شرکت در نمایشگاه با بهانه‌های واهی، رویه‌ای غلط و به شدت برخلاف منافع ملی و اقتصاد کشور است.
مقدم شركت‌كنندگان و بازدیدكنندگان را به چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و انرژی كیش گرامی می‌داریم.
عبدالرسول دشتی/ هفته گذشته فرصتی فراهم شد تا به اتفاق تعدادی از مدیران هلدینگ خلیج فارس با سفر به لردگان از مراحل پیشرفت اجرائی این طرح بازدید داشته باشیم.
مریم شریعتی، كارشناس روابط عمومی و ارتباطات/ دانش روابط عمومی با آن كه عمری بیش از صدسال ندارد، اما چنان نقش حیاتی در تداوم موفقیت سازمان ها پیدا كرده است كه ناگزیر باید نگاهی اساسی به آن بیندازیم.
امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت/ استحکام درونی برجام و توازن منافع یکی از دلایل تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از سوی ترامپ، رییس جمهوری آمریکا است.
گفتمان
دبیر مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران: اهمیت به تحقیقات، زیر‌ساخت‌ها را در کشور می‌سازد.
برای راحتی حال پرسنل و خانواده‌های محترم آنها مرکز مشاوره در یک فضای مناسب راه‌اندازی شده است. در 6 ماهه نخست سال 2500 نفر به این مرکز مراجعه داشته‌اند که از این تعداد 206 نفر بازنشسته بوده اند.
گزارش: مهدی فتحی/ دانش نفت: نفتکش سانچی ۹ روز در دل آب با آتش جنگید ولی در نهایت غرق شد و به زیر آب رفت اما ابهامات آن از قبیل چگونگی برخورد دو کشتی، دقایق پر التهابی که به دریانوردان گذشته است،‌ دلیل نجات نیافتن کارکنان و پرسش‌های دیگر همچنان در کانال‌های خبری رسمی و غیررسمی دست به دست می‌چرخد.
بر اساس مطالعات انجام شده، اقامت در مناطق مسکونی مجاور با صنایع پتروشیمی منجر به افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد، ریه، مغز و خون خواهد شد، هم چنین این آلودگی ها باعث ایجاد مشکلات باروری، عقیم شدن، سقط و تولد نوزادان دارای نقص ژنتیکی می شود.
The year 2018, for a few days since that day, has been good for oil, with the fall in storage, the oil price trend has risen and black gold has entered the canal at $ 68 per barrel.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :