Daneshenaft logo
پنجشنبه 31 خرداد ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 3 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11492
جایزه ملی مدیریت انرژی رویکردی آگاهانه و جامع نسبت به مصرف انرژی


سهیل میزانی، مشاور سازمان مدیریت صنعتی و دبیر اجرایی جایزه ملی مدیریت انرژی/ یكی از مواردی كه در بین مدیران بنگاه‌های اقتصادی دیده می‌شود، نگاه به هزینه‌های بنگاه به ساده‌ترین وضعیت و بدون توجه به تاثیرگذاری هزینه‌ها بر روی یكدیگر و تاثیرات تشدیدكننده آن است.

 

در واقع اين مديران كه بر اساس منطق حاكم بر بنگاه‌هاي اقتصادي، بايستي به راهكارهايي براي مديريت هزينه و نهايتا سود آوري بنگاه بانديشند، در بسياري از موارد، هزينه‌ها را بدون هيچ نوع تحليلي و فقط بر مبناي پرداخت‌هايي كه انجام مي‌شود، مد نظر قرار مي‌دهند. در اين موارد اگرچه به نظر مي‌رسد كه مدير بنگاه اقتصادي با راهكارهاي مديريتي مختلف، سعي در كاهش هزينه‌ها و متعادل نمودن ترازوي هزينه - درآمد دارد، اما با توجه به عدم تحليل علت بروز هزينه‌ها، در بسياري از موارد، اين تلاش‌ها بي‌نتيجه است.

يكي از اين موارد، موضوع هزينه انرژي است. با توجه به سياست‌هاي دولت مبني بر كنترل قيمت‌هاي حامل‌هاي انرژي و فروش انرژي به قيمتي كمتر از قيمت واقعي آن كه البته اين موضوع در جايگاه خود قابل بحث مي‌باشد و در اين نوشته قصد بررسي آن نيست، رقم هزينه انرژي پرداختي كه در قبوض مصرف انرژي، اعم از گاز يا برق، درج مي‌گردد، نسبت به كل هزينه‌هاي توليد، عملا عدد قابل توجهي نيست. اما موضوع اصلي اين است كه اگر حتي اين رقم به عدد اصلي آن نيز نزديك شده و هزينه واقعي انرژي مصرفي نيز محاسبه و مصرف كننده ملزم به پرداخت شود هم، ديدگاه قالب، بررسي هزينه انرژي بر اساس رقم مندرج در قبض خواهد بود.

اما يكي از تحليل هايي كه جاي آن در بين مصرف كنندگان و بويژه صنايع خالي است، تحليل هزينه‌هاي تبعي ناشي از هدر رفت انرژي و استفاده از تكنولوژي‌هاي غير بهره‌ور در مقوله انرژي در صنعت است.

يك سوال ساده مي‌تواند موضوع را شفاف‌تر نمايد. انرژي هدر رفته از يك موتور چه مي‌شود؟ معمول ترين حالت وجود يك سيستم خنك كننده براي دور كردن اين حرارت است و اين موضوع به اين معنا است كه هزينه انرژي يك موتور، فقط هزينه انرژي نيست كه مستقيما مصرف مي‌نمايد، بلكه هزينه دور كردن اين حرارت از دست رفته و كليه هزينه‌هاي مترتب بر سرمايه گذاري و تعمير و تجهيز و بسياري از هزينه‌هاي ديگري است كه سيستم خنك كننده براي جذب حرارت ايجاد شده، به آن نياز است.

اگر در بررسي هزينه حامل‌هاي انرژي، به موضوع هزينه‌هاي مترتب بر كنترل و مديريت هدر رفت آن توجه شود، خواهيم ديد كه عدم استفاده از تجهيزات و ماشين آلات با بهره‌وري انرژي بالا، فقط به افزايش رقم درج شده در قبوض انرژي منجر نمي‌شود، بلكه بايد به كليه هزينه‌هاي تعميرات و نگهداري‌هاي انجام شده نيز با اين ديدگاه، توجه نمود. هزينه‌هايي مانند انواع خنك‌كننده‌ها، تعميرات و نگهداري‌هايي كه بر اثر اصطکاک و ايجاد خوردگي و گرماي حاصل از آن بوجود آمده اند، انواع روغن كاري ها و هزاران هزينه بسيار بالايي كه نتيجه بكار گيري تجهيزات غير بهره ور مي‌باشد.

اگرچه بر اساس اصول علمي، هيچ گاه نمي‌توان ماشيني داشت كه بهره وري آن صد درصد باشد، اما مديران محترم بنگاه هاي اقتصادي و بويژه صنعتي بايد به اين موضوع توجه جدي داشته باشند كه به دنبال هزينه انرژي در قبوض حامل هاي مختلف انرژي نباشند بلكه رد پاي مصرف بالاي انرژي و استفاده از تجهيزات غير بهره ور را در موضوعاتي همچون تعميرات و نگهداري ها نيز جستجو نمايند. اگر اين تحليل ها بتواند بصورت مناسبي انجام پذيرد و هزينه تعميرات و تجهيزاتي كه وجود آنها براي كنترل انرژي هدر رفته و يا تاثيرات آن، قابل استخراج باشد، مي‌توان دريافت كه شايد هزينه پرداختي كه بر مبناي پرداخت مستقيم بابت انرژي مي‌باشد، فقط جزء كوچكي از هزينه هاي انرژي و هدر رفت آن باشد.

خوشبختانه بسياري از مديران بنگاه هاي اقتصادي و صنعتي نسبت به موضوع مصرف انرژي با آگاهي تمام برخورد نموده و در عين در نظر داشتن موضوعاتي همچون آلودگي محيط زيست كه در حيطه مسئوليت هاي اجتماعي قرار دارد، هزينه هاي انرژي و هدر رفت آن را از منظر هزينه و درآمد، ولي بصورتي جامع، مورد بررسي قرار داده اند.

در كنار اين مطلب از چند سال گذشته، مجموعه اي از سازمان‌هاي تصميم گير در مديريت و نظارت بر مصرف انرژي گرد هم آمده و به منظور ايجاد زمينه اي براي معرفي و تقدير از اين مديران آگاهي كه مديريت انرژي را به عنوان يكي از وظايف انكار ناپذير خود تلقي مي‌نمايند، انديشيده اند.

اين سازمان ها عبارتند از: "سازمان انرژي‌هاي تجديد پذير و بهره‌وری انرژي برق"، "شركت بهينه سازي مصرف سوخت"،" ستاد بهينه سازي انرژي و محيط زيست معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري" و "سازمان ملي استاندارد ايران" كه در كنار "سازمان مديريت صنعتي" اقدام به طراحي يك جايزه در سطح ملي با عنوان "جايزه ملي مديريت انرژي" نموده‌اند. اين جايزه در سال جاري براي سومين بار در حال اجرا مي‌باشد.

این جایزه در 4 حوزه ”فرایندهای انرژی بر“، ”تجهیزات انرژی بر“، ”ساختمان های غیر مسکونی اداری“ و ”پروژه های کاهش مصرف انرژی“ برگزار می گردد.

بر اساس آمار موجود از ثبت نام های انجام شده که دارای شرایط اولیه شرکت در این جایزه بوده اند تا کنون استقبال بسیار مناسبی از سوی صنایع سیمان و صنایع پتروشیمی صورت گرفته است که این صنایع در کنار سایر متقاضیان از صنایع نفت و پالایشگاه، تولید کنندگان لاستیک و قند و شکر و لوازم خانگی همچون کولر های آبی و یخچال و فریزر و لباشسویی، مجموعه متنوعی از متقاضیان را گرد هم آورده است. ادامه حضور شرکت هایی که در سال‌های گذشته در این فرایند حضور داشته اند، نشان دهنده مقبولیت و اعتبار این جایزه در بین شرکت کنندگان و جامعه متخصص در زمینه مربوطه می باشد.

با توجه به زمانبندی انجام شده برای برگزاری این جایزه، هم اکنون فرايند ثبت نام و اخذ مدارک از متقاضیان در حال اتمام بوده و در ادامه نسبت به ارزیابی مدارک و در صورت تایید نسبت به حضور ارزیابان در محل انجام فعالیت های متقاضی و بررسی وضعیت اجرای سیستم‌های مدیریت انرژی‏، اقدام خواهد شد.

 دبیرخانه جایزه ملی مدیریت انرژی توانسته است با ایجاد ارتباط لازم با متخصصان در زمینه انرژی، جمعی از بیش از 50 نفر را به عنوان ارزیاب در شبکه منابع انسانی و متخصص خود ساماندهی نماید. این افراد در کنار اعضاء کمیته های مختلف راهبری و علمی ، مجموعه ای توانمند از افراد دارای دانش در زمینه مدیریت انرژی می باشند که وظیفه ارزیابی اطلاعات متقاضیان و حضور در سایت را بر عهده خواهند داشت. هم اكنون بر گزاري دوره هاي آموزشي ارزيابي در جريان مي‌باشد.

 بر اساس برنامه ریزی انجام شده، همایش نهایی این رویداد مانند سالهای گذشته در اواسط دي ماه خواهد بود. در جریان این همایش شرکت‌های برتر در زمینه‌های مختلف معرفی شده و بنابر رتبه های کسب شده و الگوی موجود،‏ تندیس ها و یا گواهینامه‌ها، توسط نمایندگانی از سازمان های مجری، اعطاء خواهد گردید.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
فقط از انسان جاه‌طلبی مثل ترامپ بر می‌آید که با سخنانی سخیف و غیر‌معمول به این فرد و آن سازمان حمله کند.
مهندس محمدحسن پیوندی، رییس هیئت مدیره هلدینگ تاپیکو/ برنامه‌های متنوعی برای آینده صنعت پتروشیمی پیش‌بینی شده است و با ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تولید پروپیلن، فرصتی جدید برای تحقق اهداف صنعت پتروشیمی فراهم می‌شود و به عنوان عامل اصلی توسعه صنایع میانی و پایین‌دستی، به اشتغال و جذب سرمایه‎گذار می‌‌انجامد.
رویکردهای شرکت ملی گاز در سال 97 همچنان توسعه‌ای است. این همان استراتژی‌ای است که مهندس عراقی مدیر‌عامل خوشنام شرکت ملی گاز ایران بدان اشاره و بر آن تاکید کرده بود.

يادداشت
دکتر ابوالفضل کیانی‌بختیاری/ سال 97 در حالی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری شد که طی سال‌های اخیر و تحت عناوین اقتصاد مقاومتی، به موضوع حمایت از کالای ایرانی در بطن مفاهیم و بندهای آن اشاره‌ای مستقیم گردیده است.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ حجم گاز درجای میدان کیش قابل توجه است. این میدان با حجم گاز درجای ۵۵.۵ تریلیون فوت‌مکعب و با ضریب بازیافت ۷۰درصد و حجم میعانات گازی ۵۱۴ میلیون بشکه است.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ برخی ژست‌های دوستانه مانند استفاده از ذخایر شناور عربستان سعودی قابل پیش‌بینی است، اما در واقعیت هیچ گزینه‌ای برای تغییر چیزی وجود ندارد.
محسن بهمنی، محقق ارشد گروه پژوهش‌های کاتالیستی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی/ کاتالیست تولید متانول از گاز سنتز که در گروه پژوهش‌های کاتالیستی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی تولید می‌شود آماده عرضه به مشتریان اروپایی است.
مهدی قافله‌باشی، رییس گروه پژوهش‌های پلیمری شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی/ شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، افزون بر داشتن لایسنس پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن، در زمینه افزودنی‌های PVC و کاتالیست‌های کرومی دستاوردهای گسترده‌ای دارد.
گفتمان
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :