Daneshenaft logo
چهارشنبه 1 فروردین ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 3 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11492
جایزه ملی مدیریت انرژی رویکردی آگاهانه و جامع نسبت به مصرف انرژی


سهیل میزانی، مشاور سازمان مدیریت صنعتی و دبیر اجرایی جایزه ملی مدیریت انرژی/ یكی از مواردی كه در بین مدیران بنگاه‌های اقتصادی دیده می‌شود، نگاه به هزینه‌های بنگاه به ساده‌ترین وضعیت و بدون توجه به تاثیرگذاری هزینه‌ها بر روی یكدیگر و تاثیرات تشدیدكننده آن است.

 

در واقع اين مديران كه بر اساس منطق حاكم بر بنگاه‌هاي اقتصادي، بايستي به راهكارهايي براي مديريت هزينه و نهايتا سود آوري بنگاه بانديشند، در بسياري از موارد، هزينه‌ها را بدون هيچ نوع تحليلي و فقط بر مبناي پرداخت‌هايي كه انجام مي‌شود، مد نظر قرار مي‌دهند. در اين موارد اگرچه به نظر مي‌رسد كه مدير بنگاه اقتصادي با راهكارهاي مديريتي مختلف، سعي در كاهش هزينه‌ها و متعادل نمودن ترازوي هزينه - درآمد دارد، اما با توجه به عدم تحليل علت بروز هزينه‌ها، در بسياري از موارد، اين تلاش‌ها بي‌نتيجه است.

يكي از اين موارد، موضوع هزينه انرژي است. با توجه به سياست‌هاي دولت مبني بر كنترل قيمت‌هاي حامل‌هاي انرژي و فروش انرژي به قيمتي كمتر از قيمت واقعي آن كه البته اين موضوع در جايگاه خود قابل بحث مي‌باشد و در اين نوشته قصد بررسي آن نيست، رقم هزينه انرژي پرداختي كه در قبوض مصرف انرژي، اعم از گاز يا برق، درج مي‌گردد، نسبت به كل هزينه‌هاي توليد، عملا عدد قابل توجهي نيست. اما موضوع اصلي اين است كه اگر حتي اين رقم به عدد اصلي آن نيز نزديك شده و هزينه واقعي انرژي مصرفي نيز محاسبه و مصرف كننده ملزم به پرداخت شود هم، ديدگاه قالب، بررسي هزينه انرژي بر اساس رقم مندرج در قبض خواهد بود.

اما يكي از تحليل هايي كه جاي آن در بين مصرف كنندگان و بويژه صنايع خالي است، تحليل هزينه‌هاي تبعي ناشي از هدر رفت انرژي و استفاده از تكنولوژي‌هاي غير بهره‌ور در مقوله انرژي در صنعت است.

يك سوال ساده مي‌تواند موضوع را شفاف‌تر نمايد. انرژي هدر رفته از يك موتور چه مي‌شود؟ معمول ترين حالت وجود يك سيستم خنك كننده براي دور كردن اين حرارت است و اين موضوع به اين معنا است كه هزينه انرژي يك موتور، فقط هزينه انرژي نيست كه مستقيما مصرف مي‌نمايد، بلكه هزينه دور كردن اين حرارت از دست رفته و كليه هزينه‌هاي مترتب بر سرمايه گذاري و تعمير و تجهيز و بسياري از هزينه‌هاي ديگري است كه سيستم خنك كننده براي جذب حرارت ايجاد شده، به آن نياز است.

اگر در بررسي هزينه حامل‌هاي انرژي، به موضوع هزينه‌هاي مترتب بر كنترل و مديريت هدر رفت آن توجه شود، خواهيم ديد كه عدم استفاده از تجهيزات و ماشين آلات با بهره‌وري انرژي بالا، فقط به افزايش رقم درج شده در قبوض انرژي منجر نمي‌شود، بلكه بايد به كليه هزينه‌هاي تعميرات و نگهداري‌هاي انجام شده نيز با اين ديدگاه، توجه نمود. هزينه‌هايي مانند انواع خنك‌كننده‌ها، تعميرات و نگهداري‌هايي كه بر اثر اصطکاک و ايجاد خوردگي و گرماي حاصل از آن بوجود آمده اند، انواع روغن كاري ها و هزاران هزينه بسيار بالايي كه نتيجه بكار گيري تجهيزات غير بهره ور مي‌باشد.

اگرچه بر اساس اصول علمي، هيچ گاه نمي‌توان ماشيني داشت كه بهره وري آن صد درصد باشد، اما مديران محترم بنگاه هاي اقتصادي و بويژه صنعتي بايد به اين موضوع توجه جدي داشته باشند كه به دنبال هزينه انرژي در قبوض حامل هاي مختلف انرژي نباشند بلكه رد پاي مصرف بالاي انرژي و استفاده از تجهيزات غير بهره ور را در موضوعاتي همچون تعميرات و نگهداري ها نيز جستجو نمايند. اگر اين تحليل ها بتواند بصورت مناسبي انجام پذيرد و هزينه تعميرات و تجهيزاتي كه وجود آنها براي كنترل انرژي هدر رفته و يا تاثيرات آن، قابل استخراج باشد، مي‌توان دريافت كه شايد هزينه پرداختي كه بر مبناي پرداخت مستقيم بابت انرژي مي‌باشد، فقط جزء كوچكي از هزينه هاي انرژي و هدر رفت آن باشد.

خوشبختانه بسياري از مديران بنگاه هاي اقتصادي و صنعتي نسبت به موضوع مصرف انرژي با آگاهي تمام برخورد نموده و در عين در نظر داشتن موضوعاتي همچون آلودگي محيط زيست كه در حيطه مسئوليت هاي اجتماعي قرار دارد، هزينه هاي انرژي و هدر رفت آن را از منظر هزينه و درآمد، ولي بصورتي جامع، مورد بررسي قرار داده اند.

در كنار اين مطلب از چند سال گذشته، مجموعه اي از سازمان‌هاي تصميم گير در مديريت و نظارت بر مصرف انرژي گرد هم آمده و به منظور ايجاد زمينه اي براي معرفي و تقدير از اين مديران آگاهي كه مديريت انرژي را به عنوان يكي از وظايف انكار ناپذير خود تلقي مي‌نمايند، انديشيده اند.

اين سازمان ها عبارتند از: "سازمان انرژي‌هاي تجديد پذير و بهره‌وری انرژي برق"، "شركت بهينه سازي مصرف سوخت"،" ستاد بهينه سازي انرژي و محيط زيست معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري" و "سازمان ملي استاندارد ايران" كه در كنار "سازمان مديريت صنعتي" اقدام به طراحي يك جايزه در سطح ملي با عنوان "جايزه ملي مديريت انرژي" نموده‌اند. اين جايزه در سال جاري براي سومين بار در حال اجرا مي‌باشد.

این جایزه در 4 حوزه ”فرایندهای انرژی بر“، ”تجهیزات انرژی بر“، ”ساختمان های غیر مسکونی اداری“ و ”پروژه های کاهش مصرف انرژی“ برگزار می گردد.

بر اساس آمار موجود از ثبت نام های انجام شده که دارای شرایط اولیه شرکت در این جایزه بوده اند تا کنون استقبال بسیار مناسبی از سوی صنایع سیمان و صنایع پتروشیمی صورت گرفته است که این صنایع در کنار سایر متقاضیان از صنایع نفت و پالایشگاه، تولید کنندگان لاستیک و قند و شکر و لوازم خانگی همچون کولر های آبی و یخچال و فریزر و لباشسویی، مجموعه متنوعی از متقاضیان را گرد هم آورده است. ادامه حضور شرکت هایی که در سال‌های گذشته در این فرایند حضور داشته اند، نشان دهنده مقبولیت و اعتبار این جایزه در بین شرکت کنندگان و جامعه متخصص در زمینه مربوطه می باشد.

با توجه به زمانبندی انجام شده برای برگزاری این جایزه، هم اکنون فرايند ثبت نام و اخذ مدارک از متقاضیان در حال اتمام بوده و در ادامه نسبت به ارزیابی مدارک و در صورت تایید نسبت به حضور ارزیابان در محل انجام فعالیت های متقاضی و بررسی وضعیت اجرای سیستم‌های مدیریت انرژی‏، اقدام خواهد شد.

 دبیرخانه جایزه ملی مدیریت انرژی توانسته است با ایجاد ارتباط لازم با متخصصان در زمینه انرژی، جمعی از بیش از 50 نفر را به عنوان ارزیاب در شبکه منابع انسانی و متخصص خود ساماندهی نماید. این افراد در کنار اعضاء کمیته های مختلف راهبری و علمی ، مجموعه ای توانمند از افراد دارای دانش در زمینه مدیریت انرژی می باشند که وظیفه ارزیابی اطلاعات متقاضیان و حضور در سایت را بر عهده خواهند داشت. هم اكنون بر گزاري دوره هاي آموزشي ارزيابي در جريان مي‌باشد.

 بر اساس برنامه ریزی انجام شده، همایش نهایی این رویداد مانند سالهای گذشته در اواسط دي ماه خواهد بود. در جریان این همایش شرکت‌های برتر در زمینه‌های مختلف معرفی شده و بنابر رتبه های کسب شده و الگوی موجود،‏ تندیس ها و یا گواهینامه‌ها، توسط نمایندگانی از سازمان های مجری، اعطاء خواهد گردید.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سال 96 با همه سختی‌ها و خوشی‌هایش به پایان رسید، هر چند سختی‌ها و چالش‌هایش، به خوشی‌هایش به طور ملموسی می‌چربید.
محسن حائری‌نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ اکتشاف نفت در پنجم خردادماه سال ۱۲۸۷ هجری شمسی با گشودن فصل تازه‌ای در تاریخ ایران، حیات اقتصادی و اجتماعی این کشور را متحول کرد و به دنبال آن تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت ایران در روز ۲۹ اسفندماه سال ‎۱۳۲۹، نقطه عطفی در تاریخ سیاسی، اقتصادی ایران به شمار می‌رود.
ذخایر اندک نفت و گاز اتحادیه اروپا در کنار مصرف بالای این اتحادیه پارادوکسی را ایجاد کرده که باعث وابستگی روزافزون اتحادیه اروپا به کشورهای دارنده نفت و گاز شده، اما باید گفت جای ایران به عنوان بزرگ‌ترین دارنده گاز جهان در لیست تامین کنندگان گاز اروپا بسیار خالی است.

يادداشت
داستان ملی شدن نفت در خاطره نسل ما به «شاهنامه آزادی» تبدیل شده است؛ از ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ نه یک حدیث تاریخی، که سرود آزادی است و سرود آزادی سر از قید زمان برمی‌کشد، چیزی را می‌سراید و چیزی را می‌ستاید که هنوز اتفاق نیفتاده یا به تمام و کمال اتفاق نیفتاده و آرزو می‌شود که در آینده اتفاق بیفتد.
شمس‌الدین سیاسی‌راد، مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو/ پیامد افزایش چشمگیر قیمت نفت در ایران (به دلیل سوء مدیریت و عدم پیش بینی) که منجر به افزایش درآمدهای نفتی و تزریق این درآمدها به اقتصاد کشور شده که در نهایت نه تنها منجر به رشد اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده و رشد ناخالص داخلی نشد بلکه به دلیل افزایش هزینه‌ها و بی‌انضباطی پولی و مالی موجب ایجاد مشکل در اقتصاد و بیمارشدن اقتصاد کشور شد.
علی‌اکبر اولیا، رییس سازمان ملی بهره‌وری / اختصاص جایزه بهره‌وری، یکی از برگ‌های برنده توسعه و رقابت‌پذیری بخش معدن در منطقه و جهان است و باید فرهنگ جایزه بهره‌وری را به طور جدی توسعه دهیم.
بهمن سوری، فعال اقتصادی و کارشناس صنعت بیمه/ نقش اصلی بیمه کاهش ریسک است. هر چه احتمال ریسک بالاتر باشد، احتمال اینکه کسب و کار در آن زمینه سرمایه‌گذاری کند، کمتر است، اما شرکت‌های بیمه در اقتصاد و اقتصاد مقاومتی نقشی بیش از این دارند.
زینب‌خاتون ایرانی / امروزه یکی از راه‌های دسترسی به بازارهای اقتصادی حضور در بخش های فرهنگی و انجام فعالیت‌های عام‌المنفعه شهرها و حتی کشورها است.
گفتمان
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.
روابط عمومی می‌تواند جایگاه افراد و سازمان را ارتقا دهد. آقای بوجارزاده و مجموعه روابط عمومی‌ شرکت به عقیده من نقش خود را به خوبی ایفا کرده‌ا‌ند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :