Daneshenaft logo
پنجشنبه 28 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 17 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11537
ضرورت تنوع بخشی به منابع در سبد انرژی کشور
علی تیموری یادکوری، کارشناس ارشد مطالعات انرژی

یکی از محورهای توسعه و پیشرفت هر کشوری وجود زیرساخت‌های توسعه یافته و در اختیار داشتن منابع انرژی است.

امروزه انرژی یکی از نیازهای پایه برای استمرار توسعه اقتصادی، رفاه اجتماعی، بهبود کیفیت زندگی و امنیت جوامع است. با پیشرفت روزافزون بشر و صنعتی تر شدن جهان بر اهمیت منابع انرژی در زندگی افزوده شده است. به عنوان شاهد این ادعا می توان به افزایش مصرف گاز طبیعی به عنوان یکی از پاک ترین منابع انرژی فسیلی اشاره نمود که مصرف آن در طی سه دهه(2010-1980) به دو برابر افزایش یافته است.

 

رویکرد استفاده از انرژی‌های نوین

استفاده از منابع مختلف انرژی در کشورها موضوع مهمی است به طوری که در رتبه بندی کشورها در استفاده از انرژی پاک کشور ایسلند که دارای بالاترین رتبه در تولید سرانه ی انرژی پاک می باشد در رتبه سوم این رتبه بندی قرار می گیرد و مهم تر از آن این که تغییرات اقلیمی کمترین تاثیر را بر مدیریت انرژی کشور داشته باشد. در همین رابطه کشور بوتان در فصل پر آبی علاوه بر رفع احتیاجات کامل کشور،  40% از درآمدهای صادراتی را به امر انرژی اختصاص می دهد ولی در فصل خشکسالی همین کشور در خصوص انرژی مصرفی نیاز خود را از کشور هند تامین می نماید.

در بسیاری از جوامع دست اندر کاران مدیریت انرژی در تدارک تنوع بخشی به منابع تامین انرژی کشورشان بوده و بتدریج در حال جایگزینی قسمتی از سوخت های فسیلی با منابع انرژی تجدیدپذیر هستند و در این مسیر توفیق نسبی نیز داشته اند. البته کشور ایران با وابستگی بیش از 65 درصدی سبد انرژی به گاز طبیعی در این مقوله با تاخیر وارد شده است که این موضوع به گونه ای محور اصلی منتقدان سیاستگذاری و مدیریت انرژی کشور شده است. به نظر می رسد وجود منابع انرژی فسیلی ارزان قیمت در ایران و هزینه های گزاف اولیه و نیاز به زیرساخت های ورود انرژی های تجدید پذیر از دلایل عدم تنوع بخشی به منابع انرژی در بازار فعلی است.

تحلیل گران حوزه انرژی بر این اعتقادند چنانچه منابع مالی مناسب به منظور تولید انرژی خورشید، باد و آب بکار گرفته شود و سطح تولید الکتریسیته از این منابع تجدیدپذیر افزایش یابد، کشورهای متکی به انرژی های نفت و گاز می توانند به استقلال انرژی بیشتری دست یابند. این در حالی است که سهم کنونی کشور ایران از انرژی های تجدید پذیر کمتر از 1% بوده و شکی نیست بر اساس قوانین و مقررات داخلی و بین المللی بایستی به تدریج در پی تنوع بخشی به منابع انرژی باشیم. این امر موجب امنیت بخشی به منابع و منافع ملی خواهد بود که وابستگی صرف به یک راه حل و گزینه حتی در مباحث مدیریتی از نظر روانشناسی مردود است و همواره بایستی استراتژی جایگزین در دسترس داشت.

 

معایب انرژی‌های تجدیدپذیر

وجود تمام مزایای انرژی های تجدید پذیر از جمله  کاهش آلودگی زیست محیطی نسبت به انرژی های فسیلی، رایگان و نامحدود بودن و پایداری و سازگاری با محیط زیست را بایستی به همراه نکاتی که می توان از معایب انرژی های تجدید پذیر به شرح ذیل بر شمرد مد نظر داشت:

1- تولید توانی معادل توان تولیدی از منابع فسیلی توسط انرژی های تجدیدپذیر بسیار دشوار است چرا که راندمان انرژی های تجدید پذیر بسیار پایین می باشد.

2- قابل اعتماد نبودن انرژی های تجدید پذیر از مشکلات اساسی می باشد که وابسته به شرایط آب و هوایی می باشد.

3- انرژی تجدیدپذیر فراهم شده به راحتی قابل انتقال و ذخیره سازی نخواهد بود.

4- از آنجا که تکنولوژی انرژی های تجدیدپذیر نوین می باشد نیاز به سرمایه گذاری اولیه با مبالغ و هزینه ای بالا و تامین زیرساخت های اساسی که می تواند زمان بر باشد خواهد بود.

بدنبال وقوع انقلاب صنعتی چهارم و تلفیق فناوری های مختلف مرزهای بین فیزیک، دنیای دیجیتال و بیولوژی بسیار کمرنگ شده و امکان ذخیره سازی انرژی های تجدیدپذیر نیز با هزینه ای بالا میسر شده است. اخیراً فعالیت های تحقیقاتی منجر به رشد و توسعه این گونه تاسیسات در اروپا به منظور تبدیل انرژی الکتریسیته دریافتی از خورشید و باد به گازهای هیدروژن و متان مصنوعی( Synthetic Methane) مهیا شده است و امید می رود ذخیره سازی انرژی های تجدیدپذیر نیز در آینده همچون سایر مباحث نوین نیز در این مرز و بوم محقق گردد.  

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
کینه عربستان نسبت به کشورمان واقعا «شتری» است. این کشور گویی قصد ندارد از دشمنی و عداوت کینه‌توزانه‌اش بر علیه کشورمان دست بردارد و همچنان خود را به عنوان بزرگترین کینه‌توز و دشمن منطقه ای ایران معرفی می‌کند.
سیدحسن صالحی، رییس امور پژوهش و فنآوری شرکت گاز استان همدان/ صنعت گاز جمهوری اسلامی ایران با قدمتی بیش از نیم قرن حضور مؤثر، قریب به چهار دهه پر افتخار آن متعلق به سال‌های بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی است.
دانش نفت: از جمله نکات مهمی که مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس به عنوان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور در صحبت اخیر خویش با کارکنان این شرکت داشته است، این مطلب بود که هلدینگ خلیج‌فارس جای نیروهای حرفه‌ای است و این شرکت جای کارآموزی نیست.

يادداشت
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
این شرکت تقریبا سهم شاخص و جایگاه برجسته‌ای در میزان رشد، پیشرفت، توسعه، ایجاد ثروت و کسب درآمد برای صنعت پتروشیمی کشور و فناوری های مرتبط ندارد. حال این سوال مطرح است که آیا این رتبه و جایگاه نازل برای مدیریت کلان صنعت پتروشیمی قابل قبول است؟ بدون تردید، پاسخ صنعت منفی است.
اگر ضریب بازیافت‌مان بالاتر بود با این نفت قابل استحصالی که کشف شده است می‌توانستیم ۱۵۰ میلیارد بشکه نفت بیشتر تولید کنیم. این ۱۵۰ میلیارد بشکه همان نفتی است که در این شرایط زیر زمین می‌ماند و به آن دسترسی نخواهیم داشت.
گفتمان
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :