Daneshenaft logo
دوشنبه 3 اردیبهشت ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 17 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11537
ضرورت تنوع بخشی به منابع در سبد انرژی کشور
علی تیموری یادکوری، کارشناس ارشد مطالعات انرژی

یکی از محورهای توسعه و پیشرفت هر کشوری وجود زیرساخت‌های توسعه یافته و در اختیار داشتن منابع انرژی است.

امروزه انرژی یکی از نیازهای پایه برای استمرار توسعه اقتصادی، رفاه اجتماعی، بهبود کیفیت زندگی و امنیت جوامع است. با پیشرفت روزافزون بشر و صنعتی تر شدن جهان بر اهمیت منابع انرژی در زندگی افزوده شده است. به عنوان شاهد این ادعا می توان به افزایش مصرف گاز طبیعی به عنوان یکی از پاک ترین منابع انرژی فسیلی اشاره نمود که مصرف آن در طی سه دهه(2010-1980) به دو برابر افزایش یافته است.

 

رویکرد استفاده از انرژی‌های نوین

استفاده از منابع مختلف انرژی در کشورها موضوع مهمی است به طوری که در رتبه بندی کشورها در استفاده از انرژی پاک کشور ایسلند که دارای بالاترین رتبه در تولید سرانه ی انرژی پاک می باشد در رتبه سوم این رتبه بندی قرار می گیرد و مهم تر از آن این که تغییرات اقلیمی کمترین تاثیر را بر مدیریت انرژی کشور داشته باشد. در همین رابطه کشور بوتان در فصل پر آبی علاوه بر رفع احتیاجات کامل کشور،  40% از درآمدهای صادراتی را به امر انرژی اختصاص می دهد ولی در فصل خشکسالی همین کشور در خصوص انرژی مصرفی نیاز خود را از کشور هند تامین می نماید.

در بسیاری از جوامع دست اندر کاران مدیریت انرژی در تدارک تنوع بخشی به منابع تامین انرژی کشورشان بوده و بتدریج در حال جایگزینی قسمتی از سوخت های فسیلی با منابع انرژی تجدیدپذیر هستند و در این مسیر توفیق نسبی نیز داشته اند. البته کشور ایران با وابستگی بیش از 65 درصدی سبد انرژی به گاز طبیعی در این مقوله با تاخیر وارد شده است که این موضوع به گونه ای محور اصلی منتقدان سیاستگذاری و مدیریت انرژی کشور شده است. به نظر می رسد وجود منابع انرژی فسیلی ارزان قیمت در ایران و هزینه های گزاف اولیه و نیاز به زیرساخت های ورود انرژی های تجدید پذیر از دلایل عدم تنوع بخشی به منابع انرژی در بازار فعلی است.

تحلیل گران حوزه انرژی بر این اعتقادند چنانچه منابع مالی مناسب به منظور تولید انرژی خورشید، باد و آب بکار گرفته شود و سطح تولید الکتریسیته از این منابع تجدیدپذیر افزایش یابد، کشورهای متکی به انرژی های نفت و گاز می توانند به استقلال انرژی بیشتری دست یابند. این در حالی است که سهم کنونی کشور ایران از انرژی های تجدید پذیر کمتر از 1% بوده و شکی نیست بر اساس قوانین و مقررات داخلی و بین المللی بایستی به تدریج در پی تنوع بخشی به منابع انرژی باشیم. این امر موجب امنیت بخشی به منابع و منافع ملی خواهد بود که وابستگی صرف به یک راه حل و گزینه حتی در مباحث مدیریتی از نظر روانشناسی مردود است و همواره بایستی استراتژی جایگزین در دسترس داشت.

 

معایب انرژی‌های تجدیدپذیر

وجود تمام مزایای انرژی های تجدید پذیر از جمله  کاهش آلودگی زیست محیطی نسبت به انرژی های فسیلی، رایگان و نامحدود بودن و پایداری و سازگاری با محیط زیست را بایستی به همراه نکاتی که می توان از معایب انرژی های تجدید پذیر به شرح ذیل بر شمرد مد نظر داشت:

1- تولید توانی معادل توان تولیدی از منابع فسیلی توسط انرژی های تجدیدپذیر بسیار دشوار است چرا که راندمان انرژی های تجدید پذیر بسیار پایین می باشد.

2- قابل اعتماد نبودن انرژی های تجدید پذیر از مشکلات اساسی می باشد که وابسته به شرایط آب و هوایی می باشد.

3- انرژی تجدیدپذیر فراهم شده به راحتی قابل انتقال و ذخیره سازی نخواهد بود.

4- از آنجا که تکنولوژی انرژی های تجدیدپذیر نوین می باشد نیاز به سرمایه گذاری اولیه با مبالغ و هزینه ای بالا و تامین زیرساخت های اساسی که می تواند زمان بر باشد خواهد بود.

بدنبال وقوع انقلاب صنعتی چهارم و تلفیق فناوری های مختلف مرزهای بین فیزیک، دنیای دیجیتال و بیولوژی بسیار کمرنگ شده و امکان ذخیره سازی انرژی های تجدیدپذیر نیز با هزینه ای بالا میسر شده است. اخیراً فعالیت های تحقیقاتی منجر به رشد و توسعه این گونه تاسیسات در اروپا به منظور تبدیل انرژی الکتریسیته دریافتی از خورشید و باد به گازهای هیدروژن و متان مصنوعی( Synthetic Methane) مهیا شده است و امید می رود ذخیره سازی انرژی های تجدیدپذیر نیز در آینده همچون سایر مباحث نوین نیز در این مرز و بوم محقق گردد.  

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
1-یكی از مدیران ارشد نفت اخیراً به من گفت: مناطق نفتخیز جنوب در حال حاضر روزی بیش از ٣ میلیون بشكه نفت تولید می‌كند اما حال و روز بودجه‌ای‌اش اصلا خوب نیست و احتمال دارد با افت جدی تولید نفت مواجه شود.
تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در سوریه موجب شد که قیمت نفت پس از مدتها از عدد 70 دلار در هر بشکه بگذرد.
بیش از 9 میلیارد دلار محصولات بخش معدن و صنایع معدنی در سال 96 صادر شده است.

يادداشت
زینب‌خاتون ایرانی، دانشجوی دکترای مدیریت کسب و کار حرفه ای DBA/ امروزه یکی از راه‌های دسترسی به بازارهای اقتصادی حضور در بخش‌های فرهنگی و انجام فعالیت های عام‌المنفعه شهرها و حتی کشورها است.
پیام باقری، نایب رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران/ نرخ بالای خوراک اختصاص داده شده برای تولید برق صادراتی، سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه در این زمینه را توجیه‌پذیر نمی‌کند.
حجت سیدعلی حسینی، پژوهشگر مطالعات اسلامی/ امروزه تعاملات اقتصادی از روند سنتی خود پا فراتر گذاشته و پول‌های فضای مجازی و بدون پشتوانه‌ مانند شبکه‌های لایت کوین و «بیت‌کوین» در رقابت با ارزهای متعارف در بازار جهانی توجه بسیاری را به خود جلب نموده که نوشته پیشرو درصدد بررسی چیستی و چگونگی این مسئله است.
دانش نفت: شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس یکی از هلدینگ‌های مهم و استراتژیک در صنعت پتروشیمی ایران و خاورمیانه است که پس از خصوصی‌سازی‌های صورت گرفته تحت لوای اصل 44 قانون اساسی تشکیل شده است.
حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ/ تمام متقاضیان غیردولتی، پس از نصب سامانه خورشیدی مورد تأیید این شرکت در شهر تهران، می‌توانند به فروش انرژی حاصل از تولید نیروگاه خورشیدی اقدام کنند.
گفتمان
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :