Daneshenaft logo
شنبه 28 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 17 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11537
ضرورت تنوع بخشی به منابع در سبد انرژی کشور
علی تیموری یادکوری، کارشناس ارشد مطالعات انرژی

یکی از محورهای توسعه و پیشرفت هر کشوری وجود زیرساخت‌های توسعه یافته و در اختیار داشتن منابع انرژی است.

امروزه انرژی یکی از نیازهای پایه برای استمرار توسعه اقتصادی، رفاه اجتماعی، بهبود کیفیت زندگی و امنیت جوامع است. با پیشرفت روزافزون بشر و صنعتی تر شدن جهان بر اهمیت منابع انرژی در زندگی افزوده شده است. به عنوان شاهد این ادعا می توان به افزایش مصرف گاز طبیعی به عنوان یکی از پاک ترین منابع انرژی فسیلی اشاره نمود که مصرف آن در طی سه دهه(2010-1980) به دو برابر افزایش یافته است.

 

رویکرد استفاده از انرژی‌های نوین

استفاده از منابع مختلف انرژی در کشورها موضوع مهمی است به طوری که در رتبه بندی کشورها در استفاده از انرژی پاک کشور ایسلند که دارای بالاترین رتبه در تولید سرانه ی انرژی پاک می باشد در رتبه سوم این رتبه بندی قرار می گیرد و مهم تر از آن این که تغییرات اقلیمی کمترین تاثیر را بر مدیریت انرژی کشور داشته باشد. در همین رابطه کشور بوتان در فصل پر آبی علاوه بر رفع احتیاجات کامل کشور،  40% از درآمدهای صادراتی را به امر انرژی اختصاص می دهد ولی در فصل خشکسالی همین کشور در خصوص انرژی مصرفی نیاز خود را از کشور هند تامین می نماید.

در بسیاری از جوامع دست اندر کاران مدیریت انرژی در تدارک تنوع بخشی به منابع تامین انرژی کشورشان بوده و بتدریج در حال جایگزینی قسمتی از سوخت های فسیلی با منابع انرژی تجدیدپذیر هستند و در این مسیر توفیق نسبی نیز داشته اند. البته کشور ایران با وابستگی بیش از 65 درصدی سبد انرژی به گاز طبیعی در این مقوله با تاخیر وارد شده است که این موضوع به گونه ای محور اصلی منتقدان سیاستگذاری و مدیریت انرژی کشور شده است. به نظر می رسد وجود منابع انرژی فسیلی ارزان قیمت در ایران و هزینه های گزاف اولیه و نیاز به زیرساخت های ورود انرژی های تجدید پذیر از دلایل عدم تنوع بخشی به منابع انرژی در بازار فعلی است.

تحلیل گران حوزه انرژی بر این اعتقادند چنانچه منابع مالی مناسب به منظور تولید انرژی خورشید، باد و آب بکار گرفته شود و سطح تولید الکتریسیته از این منابع تجدیدپذیر افزایش یابد، کشورهای متکی به انرژی های نفت و گاز می توانند به استقلال انرژی بیشتری دست یابند. این در حالی است که سهم کنونی کشور ایران از انرژی های تجدید پذیر کمتر از 1% بوده و شکی نیست بر اساس قوانین و مقررات داخلی و بین المللی بایستی به تدریج در پی تنوع بخشی به منابع انرژی باشیم. این امر موجب امنیت بخشی به منابع و منافع ملی خواهد بود که وابستگی صرف به یک راه حل و گزینه حتی در مباحث مدیریتی از نظر روانشناسی مردود است و همواره بایستی استراتژی جایگزین در دسترس داشت.

 

معایب انرژی‌های تجدیدپذیر

وجود تمام مزایای انرژی های تجدید پذیر از جمله  کاهش آلودگی زیست محیطی نسبت به انرژی های فسیلی، رایگان و نامحدود بودن و پایداری و سازگاری با محیط زیست را بایستی به همراه نکاتی که می توان از معایب انرژی های تجدید پذیر به شرح ذیل بر شمرد مد نظر داشت:

1- تولید توانی معادل توان تولیدی از منابع فسیلی توسط انرژی های تجدیدپذیر بسیار دشوار است چرا که راندمان انرژی های تجدید پذیر بسیار پایین می باشد.

2- قابل اعتماد نبودن انرژی های تجدید پذیر از مشکلات اساسی می باشد که وابسته به شرایط آب و هوایی می باشد.

3- انرژی تجدیدپذیر فراهم شده به راحتی قابل انتقال و ذخیره سازی نخواهد بود.

4- از آنجا که تکنولوژی انرژی های تجدیدپذیر نوین می باشد نیاز به سرمایه گذاری اولیه با مبالغ و هزینه ای بالا و تامین زیرساخت های اساسی که می تواند زمان بر باشد خواهد بود.

بدنبال وقوع انقلاب صنعتی چهارم و تلفیق فناوری های مختلف مرزهای بین فیزیک، دنیای دیجیتال و بیولوژی بسیار کمرنگ شده و امکان ذخیره سازی انرژی های تجدیدپذیر نیز با هزینه ای بالا میسر شده است. اخیراً فعالیت های تحقیقاتی منجر به رشد و توسعه این گونه تاسیسات در اروپا به منظور تبدیل انرژی الکتریسیته دریافتی از خورشید و باد به گازهای هیدروژن و متان مصنوعی( Synthetic Methane) مهیا شده است و امید می رود ذخیره سازی انرژی های تجدیدپذیر نیز در آینده همچون سایر مباحث نوین نیز در این مرز و بوم محقق گردد.  

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سرانجام سازوکار بورس نفت از سوی شرکت ملی نفت ایران اعلام شد که بر اساس آن فروش به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر سنا) بصورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد.
استفاده از قرارداد پالایش که به Processing agreement معروف است، یکی از روش‌‌هایی است که کشور می‌‌تواند به وسیله آن و از طریق فروش فرآورده‌های نفتی در زمان بسیار کوتاه، دستیابی به درآمدهای ارزی خود را تضمین کند.
با نزدیک شدن موعد تحریم‌های نفتی ایران، راهکارهای مختلف مقابله با تحریم طی مذاکره بین ایران و اروپا درحال بررسی است؛ مذاکراتی که هرچند تاکنون جزئیات آن اعلام نشده اما به اعتقاد کارشناسان به‌نظر نتیجه‌بخش است و آینده نفت ایران آن‌طور که آمریکا آرزو می‌کرد، سیاه نخواهد شد.

يادداشت
عبدالرسول دشتی، کارشناس پتروشیمی و رییس اسبق ستاد کارت سوخت/ استفاده از کارت سوخت مزایای زیادی دارد و در دوره‌ای که اجرا می شد، توسط مردم مدیریت مصرف سوخت در حال انجام بود.
هندی‌ها رسما اعلام کردند در دوران تحریم نمی توانند واردات نفت از ایران را صفر کنند و وادرات از ایران را تنها کمی کاهش خواهند داد.
محسن آقایی/ تولید مستمر گاز از فازهای پارس جنوبی و میادین گازی شرکت نفت مناطق مرکزی، این فرصت طلایی را پیش روی تدبیرپردازان صنعت نفت کشورمان قرار داده که با جایگزین کردن گاز به جای فرآورده در صنایع مختلف و نیروگاه‌ها، نسبت به صادرات فرآورده های نفتی به بازارهای منطقه‌ای و جهانی اقدام کنند.
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :