Daneshenaft logo
جمعه 29 دی ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 17 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11537
ضرورت تنوع بخشی به منابع در سبد انرژی کشور
علی تیموری یادکوری، کارشناس ارشد مطالعات انرژی

یکی از محورهای توسعه و پیشرفت هر کشوری وجود زیرساخت‌های توسعه یافته و در اختیار داشتن منابع انرژی است.

امروزه انرژی یکی از نیازهای پایه برای استمرار توسعه اقتصادی، رفاه اجتماعی، بهبود کیفیت زندگی و امنیت جوامع است. با پیشرفت روزافزون بشر و صنعتی تر شدن جهان بر اهمیت منابع انرژی در زندگی افزوده شده است. به عنوان شاهد این ادعا می توان به افزایش مصرف گاز طبیعی به عنوان یکی از پاک ترین منابع انرژی فسیلی اشاره نمود که مصرف آن در طی سه دهه(2010-1980) به دو برابر افزایش یافته است.

 

رویکرد استفاده از انرژی‌های نوین

استفاده از منابع مختلف انرژی در کشورها موضوع مهمی است به طوری که در رتبه بندی کشورها در استفاده از انرژی پاک کشور ایسلند که دارای بالاترین رتبه در تولید سرانه ی انرژی پاک می باشد در رتبه سوم این رتبه بندی قرار می گیرد و مهم تر از آن این که تغییرات اقلیمی کمترین تاثیر را بر مدیریت انرژی کشور داشته باشد. در همین رابطه کشور بوتان در فصل پر آبی علاوه بر رفع احتیاجات کامل کشور،  40% از درآمدهای صادراتی را به امر انرژی اختصاص می دهد ولی در فصل خشکسالی همین کشور در خصوص انرژی مصرفی نیاز خود را از کشور هند تامین می نماید.

در بسیاری از جوامع دست اندر کاران مدیریت انرژی در تدارک تنوع بخشی به منابع تامین انرژی کشورشان بوده و بتدریج در حال جایگزینی قسمتی از سوخت های فسیلی با منابع انرژی تجدیدپذیر هستند و در این مسیر توفیق نسبی نیز داشته اند. البته کشور ایران با وابستگی بیش از 65 درصدی سبد انرژی به گاز طبیعی در این مقوله با تاخیر وارد شده است که این موضوع به گونه ای محور اصلی منتقدان سیاستگذاری و مدیریت انرژی کشور شده است. به نظر می رسد وجود منابع انرژی فسیلی ارزان قیمت در ایران و هزینه های گزاف اولیه و نیاز به زیرساخت های ورود انرژی های تجدید پذیر از دلایل عدم تنوع بخشی به منابع انرژی در بازار فعلی است.

تحلیل گران حوزه انرژی بر این اعتقادند چنانچه منابع مالی مناسب به منظور تولید انرژی خورشید، باد و آب بکار گرفته شود و سطح تولید الکتریسیته از این منابع تجدیدپذیر افزایش یابد، کشورهای متکی به انرژی های نفت و گاز می توانند به استقلال انرژی بیشتری دست یابند. این در حالی است که سهم کنونی کشور ایران از انرژی های تجدید پذیر کمتر از 1% بوده و شکی نیست بر اساس قوانین و مقررات داخلی و بین المللی بایستی به تدریج در پی تنوع بخشی به منابع انرژی باشیم. این امر موجب امنیت بخشی به منابع و منافع ملی خواهد بود که وابستگی صرف به یک راه حل و گزینه حتی در مباحث مدیریتی از نظر روانشناسی مردود است و همواره بایستی استراتژی جایگزین در دسترس داشت.

 

معایب انرژی‌های تجدیدپذیر

وجود تمام مزایای انرژی های تجدید پذیر از جمله  کاهش آلودگی زیست محیطی نسبت به انرژی های فسیلی، رایگان و نامحدود بودن و پایداری و سازگاری با محیط زیست را بایستی به همراه نکاتی که می توان از معایب انرژی های تجدید پذیر به شرح ذیل بر شمرد مد نظر داشت:

1- تولید توانی معادل توان تولیدی از منابع فسیلی توسط انرژی های تجدیدپذیر بسیار دشوار است چرا که راندمان انرژی های تجدید پذیر بسیار پایین می باشد.

2- قابل اعتماد نبودن انرژی های تجدید پذیر از مشکلات اساسی می باشد که وابسته به شرایط آب و هوایی می باشد.

3- انرژی تجدیدپذیر فراهم شده به راحتی قابل انتقال و ذخیره سازی نخواهد بود.

4- از آنجا که تکنولوژی انرژی های تجدیدپذیر نوین می باشد نیاز به سرمایه گذاری اولیه با مبالغ و هزینه ای بالا و تامین زیرساخت های اساسی که می تواند زمان بر باشد خواهد بود.

بدنبال وقوع انقلاب صنعتی چهارم و تلفیق فناوری های مختلف مرزهای بین فیزیک، دنیای دیجیتال و بیولوژی بسیار کمرنگ شده و امکان ذخیره سازی انرژی های تجدیدپذیر نیز با هزینه ای بالا میسر شده است. اخیراً فعالیت های تحقیقاتی منجر به رشد و توسعه این گونه تاسیسات در اروپا به منظور تبدیل انرژی الکتریسیته دریافتی از خورشید و باد به گازهای هیدروژن و متان مصنوعی( Synthetic Methane) مهیا شده است و امید می رود ذخیره سازی انرژی های تجدیدپذیر نیز در آینده همچون سایر مباحث نوین نیز در این مرز و بوم محقق گردد.  

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت، نفت‌داران بزرگ جهان همچون اوپک و روسیه عوامل متعدد کاهنده قیمت نفت همچون افزایش شاخص دلار، نفت‌شیل و افزایش میزان تولید نفت آمریکا و ذخایر جهانی نفت را نادیده بگیرند، به واقع نمی‌دانند با تهدید خودروهای برقی چه کنند؟!
از زمان تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یکی از مهم‌ترین اقداماتی که متعاقب توسعه بنگاه‌های بزرگ صنعتی و زنجیره‌های تامین این بنگاه‌ها صورت گرفت، توسعه منطقه‌ای بوده است.
آخرین نشست سالانه و سراسری سهامداران خرد و کلان هلدینگ خلیج فارس که در روزهای پایانی مهرماه برگزار شد، حامل یک پیام نوآورانه و جدید بود:

يادداشت
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ دید صرف اقتصادی و کسب درآمد از برگزاری نمایشگاه و به تبع آن افزایش هزینه‌های شرکت در نمایشگاه با بهانه‌های واهی، رویه‌ای غلط و به شدت برخلاف منافع ملی و اقتصاد کشور است.
مقدم شركت‌كنندگان و بازدیدكنندگان را به چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و انرژی كیش گرامی می‌داریم.
عبدالرسول دشتی/ هفته گذشته فرصتی فراهم شد تا به اتفاق تعدادی از مدیران هلدینگ خلیج فارس با سفر به لردگان از مراحل پیشرفت اجرائی این طرح بازدید داشته باشیم.
مریم شریعتی، كارشناس روابط عمومی و ارتباطات/ دانش روابط عمومی با آن كه عمری بیش از صدسال ندارد، اما چنان نقش حیاتی در تداوم موفقیت سازمان ها پیدا كرده است كه ناگزیر باید نگاهی اساسی به آن بیندازیم.
امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت/ استحکام درونی برجام و توازن منافع یکی از دلایل تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از سوی ترامپ، رییس جمهوری آمریکا است.
گفتمان
دبیر مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران: اهمیت به تحقیقات، زیر‌ساخت‌ها را در کشور می‌سازد.
برای راحتی حال پرسنل و خانواده‌های محترم آنها مرکز مشاوره در یک فضای مناسب راه‌اندازی شده است. در 6 ماهه نخست سال 2500 نفر به این مرکز مراجعه داشته‌اند که از این تعداد 206 نفر بازنشسته بوده اند.
گزارش: مهدی فتحی/ دانش نفت: نفتکش سانچی ۹ روز در دل آب با آتش جنگید ولی در نهایت غرق شد و به زیر آب رفت اما ابهامات آن از قبیل چگونگی برخورد دو کشتی، دقایق پر التهابی که به دریانوردان گذشته است،‌ دلیل نجات نیافتن کارکنان و پرسش‌های دیگر همچنان در کانال‌های خبری رسمی و غیررسمی دست به دست می‌چرخد.
بر اساس مطالعات انجام شده، اقامت در مناطق مسکونی مجاور با صنایع پتروشیمی منجر به افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد، ریه، مغز و خون خواهد شد، هم چنین این آلودگی ها باعث ایجاد مشکلات باروری، عقیم شدن، سقط و تولد نوزادان دارای نقص ژنتیکی می شود.
The year 2018, for a few days since that day, has been good for oil, with the fall in storage, the oil price trend has risen and black gold has entered the canal at $ 68 per barrel.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :