Daneshenaft logo
یکشنبه 31 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
چهارشنبه 22 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11559
در رگ‌سفید قلم عاجز از وصف قهرمانان است!


هر چند که در علم روابط عمومی و رسانه می‌خوانیم قلم و تصویر هر کدام قادرند برای مخاطب، وضعیتی را ترسیم کنند که گویی خود در آن جا حضور داشته‌اند، اما باید اعتراف کرد اینجا نه قلم‌ها و نه دوربین‌ها قادر نیستند، رشادت‌هایی را توصیف کنند که هر روز در جدال با آتش مهیب چاه ۱۴۷ رقم می‌خورد.

اینجا صحنه‌ای است که نقش‌آفرینانش، فراموش کرده‌اند و چه بسا از اول واقف نبوده‌اند، که هر یک قهرمانی تمام عیارند.

اینجا رگ‌سفید است؛ آتش زبانه می‌کشد و دما از مرز ۱۰۰۰ می‌گذرد و فشار دهانه چاه از 2400 عبور می‌کند.

آری اینجا رگ‌سفید است جایی که داعیه‌داران صنعت حفاری در قبل از انقلاب، نتوانستند دو چاهی را که در این منطقه فوران کرده بود، مهار کنند. آری آمریکایی‌ها را می‌گویم.

با بررسی تاریخچه حفاری در میدان رگ‌سفید در می‌یابیم که در سال ۱۹۶۶ و در ادامه در 20 اکتبر 1975 دو دکل شرکت آمریکایی RMB در حین حفاری دچار فوران شده و طعمه آتش می‌شوند‌ و متخصصان در هر دو حادثه، به دلیل فشار بالا موفق به مهار از بالا نشدند و به ناچار مجبور به حفر چاه انحرافی و کنترل از عمق شدند.

آری این روزها آتش رگ‌سفید را نه قلم و نه تصویر نمی توانند بازگو کند.

قلم باز می‌ایستد و تصویر در می‌ماند که اینان کيستند که این‌گونه به مصاف آتش می‌روند.

شدت حرارتش از دوردست می‌سوزاند و آنان که تجربه مهار چاه‌های مختلف را دارند، اذعان می‌کنند رگ‌سفید با دیگر چاه‌هايي که مهار شده، متفاوت است.

اما این مردان مصمم به فتح چاه از سطح‌اند و اراده‌ای آمیخته با رنگ و بوی عشق در کار است تا یک بار دیگر لوای عزت و اعتلای وطن برافراخته شود و طنین ما می‌توانیم در کوهساران جنوب بپیچد. به این مردان خداقوت بگویید و یقین داشته باشید که دست از تلاش بر نمی‌دارند. مصمم‌اند آن‌گونه که اگر لازم باشد رود زهره را که سهل است شعبه‌ای از آبی آسمانگون خلیج فارس را در دهانه آتش‌زای رگ‌سفید ۱۴۷ فرو خواهند ریخت و گنجینه زمین را از چنگال اژدها رها خواهند ساخت.

اینجا وقتی در کنارشان قرار می‌گیری نمی‌دانی از کدام یک قلم بزنی که دیگری را از قلم نیندازی.

از سید جوانی بگوئیم که راننده اتی واگن است و همراه بابا احمدی به دل آتش می‌زند تا استينگر را در دهانه هايدريل بگذارند یا از صفی‌خانی و شهباز صفری و بچه‌های ایمنی گچساران و آغاجاری و اهواز قلم بزنیم که گویی سال‌هاست در کنار هم کار کرده‌اند و این‌روزها وظيفه خطیر خنک کردن آتی واگن و بچه‌های خط مقدم را دارند.

کدام قلمی است که بتواند این‌روزها از رگ‌سفید حکایت کند و در برابر تلاش و مجاهدت این مردان سر تعظیم فرود نیاورد.

نمی‌دانی از مسعود حیدری و مهران مکوندی و حقیقی و سپهری ودريس و لرکي قلم بزنی یا مراد کمالی که نگران راننده‌های بلدوزرها و آتی واگن، مدام در حال رفت و آمد است.

آری قلم نمی‌تواند از نیروهای جوانی بگويد که عاشقانه به ميدان رگ‌سفید آمده‌اند و امروز امیدوارتر از دیروزشان آماده می‌شوند تا فردا دوباره به مصاف آتش رگ‌سفید بروند.

و چه زیباست مهندس عالی‌پور به عنوان رئیس ستاد مهار چاه، پس از هر بار عملیات، تا کسب اطمینان از خروج آخرین نيرو از عرصه آتش، در میدان می‌ماند و به فرماندهان و نیروهای نفت و حفاری خداقوت می‌گوید، بی‌آنکه بشود اثری از خستگی را در چهره‌اش مشاهده کرد او تا همین جای کار هم ثابت کرد که مرد روزهای دشوار است.

ما برای آن که ایران گوهری تابان شود

رنج دوران برده‌ایم...

 

علی‌مراد کاظم‌پور، خبرنگار اعزامی روابط عمومی مناطق نفتخیز جنوب

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
موضوع افزایش ضریب بازیافت میادین نفتی ایران به طور بی‌واسطه‌ای گره سختی به موضوع سرمایه و سرمایه‌گذاری خورده است، چه اینکه افزایش هر بشکه نفت از چاه‌های نفتی به منابع مالی و سرمایه‌گذاری بر روی این چاه‌های ایران بستگی دارد.
ایران یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان نفت و گاز طبیعی در جهان محسوب می‌گردد. با توجه به اینکه منابع نفتی و گازی، اصلی‌ترین منبع طبیعی زیر زمینی در ایران است، شاید بتوان از دیدگاه کالایی و ملی، آن را به عنوان اصلی‌ترین و مهمترین کالای تولید شده در کشور دانست.
محسن حائری‌ نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO) / اوپک سال‌هاست در بازار جهانی نفت دارای نقش کلیدی است و می‌توان آن را «مدیریت بازار» شناخت و OPEC نقش سازنده‌ای در مدیریت بازار داشته است و می‌تواند ثبات لازم را در بازار نفت به وجود آورد و هدف از تشکیل این سازمان چیزی جز ایجاد یک اجماع با هدف کنترل قدرت و زیاده‌خواهی‌های شرکت‌های بزرگ نفتی که بر ذخایر مالکان نفت چنگ زده بودند نبوده است.

يادداشت
مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس اخیرا در گفتگو با رسانه‌ها (نیپنا سه‌شنبه 5 تیر‌ماه 97) و انتشار آن در برخی جراید دیگر، در حالی از تولید 45 میلیون تن محصول در شرکت‌های زیرمجموعه صحبت کرده است که اجرای تعدادی از طرح‌های در دست اجرای این شرکت بر اساس دیدگاه جدید وی و عدم تامین بودجه مورد نیاز دچار تاخیر و بلاتکلیفی شده‌اند.
سیدمهدی حسینی، کارشناس ارشد حوزه انرژی/ نفت که همیشه بازیگر اصلی صحنه کنش‌های سیاسی آمریکا و ایران بوده است این بار هم با خروج ترامپ از برجام در صدر لیست تحریم‌ها علیه ایران قرار گرفته است.
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
گفتمان
داریوش مختاری، کارشناس حوزه آب/ آلودگی آب دریا موجب بروز بیماری‌های پوستی در صیادان می‌شود و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.
The issue of increasing the recycling rate of Iranian oilfields is directly linked to the issue of capital and investment, which is dependent on the growth of barrels of oil from oil wells to finance and investment on these wells in Iran.
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :