Daneshenaft logo
چهارشنبه 26 دی ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
چهارشنبه 22 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11559
در رگ‌سفید قلم عاجز از وصف قهرمانان است!


هر چند که در علم روابط عمومی و رسانه می‌خوانیم قلم و تصویر هر کدام قادرند برای مخاطب، وضعیتی را ترسیم کنند که گویی خود در آن جا حضور داشته‌اند، اما باید اعتراف کرد اینجا نه قلم‌ها و نه دوربین‌ها قادر نیستند، رشادت‌هایی را توصیف کنند که هر روز در جدال با آتش مهیب چاه ۱۴۷ رقم می‌خورد.

اینجا صحنه‌ای است که نقش‌آفرینانش، فراموش کرده‌اند و چه بسا از اول واقف نبوده‌اند، که هر یک قهرمانی تمام عیارند.

اینجا رگ‌سفید است؛ آتش زبانه می‌کشد و دما از مرز ۱۰۰۰ می‌گذرد و فشار دهانه چاه از 2400 عبور می‌کند.

آری اینجا رگ‌سفید است جایی که داعیه‌داران صنعت حفاری در قبل از انقلاب، نتوانستند دو چاهی را که در این منطقه فوران کرده بود، مهار کنند. آری آمریکایی‌ها را می‌گویم.

با بررسی تاریخچه حفاری در میدان رگ‌سفید در می‌یابیم که در سال ۱۹۶۶ و در ادامه در 20 اکتبر 1975 دو دکل شرکت آمریکایی RMB در حین حفاری دچار فوران شده و طعمه آتش می‌شوند‌ و متخصصان در هر دو حادثه، به دلیل فشار بالا موفق به مهار از بالا نشدند و به ناچار مجبور به حفر چاه انحرافی و کنترل از عمق شدند.

آری این روزها آتش رگ‌سفید را نه قلم و نه تصویر نمی توانند بازگو کند.

قلم باز می‌ایستد و تصویر در می‌ماند که اینان کيستند که این‌گونه به مصاف آتش می‌روند.

شدت حرارتش از دوردست می‌سوزاند و آنان که تجربه مهار چاه‌های مختلف را دارند، اذعان می‌کنند رگ‌سفید با دیگر چاه‌هايي که مهار شده، متفاوت است.

اما این مردان مصمم به فتح چاه از سطح‌اند و اراده‌ای آمیخته با رنگ و بوی عشق در کار است تا یک بار دیگر لوای عزت و اعتلای وطن برافراخته شود و طنین ما می‌توانیم در کوهساران جنوب بپیچد. به این مردان خداقوت بگویید و یقین داشته باشید که دست از تلاش بر نمی‌دارند. مصمم‌اند آن‌گونه که اگر لازم باشد رود زهره را که سهل است شعبه‌ای از آبی آسمانگون خلیج فارس را در دهانه آتش‌زای رگ‌سفید ۱۴۷ فرو خواهند ریخت و گنجینه زمین را از چنگال اژدها رها خواهند ساخت.

اینجا وقتی در کنارشان قرار می‌گیری نمی‌دانی از کدام یک قلم بزنی که دیگری را از قلم نیندازی.

از سید جوانی بگوئیم که راننده اتی واگن است و همراه بابا احمدی به دل آتش می‌زند تا استينگر را در دهانه هايدريل بگذارند یا از صفی‌خانی و شهباز صفری و بچه‌های ایمنی گچساران و آغاجاری و اهواز قلم بزنیم که گویی سال‌هاست در کنار هم کار کرده‌اند و این‌روزها وظيفه خطیر خنک کردن آتی واگن و بچه‌های خط مقدم را دارند.

کدام قلمی است که بتواند این‌روزها از رگ‌سفید حکایت کند و در برابر تلاش و مجاهدت این مردان سر تعظیم فرود نیاورد.

نمی‌دانی از مسعود حیدری و مهران مکوندی و حقیقی و سپهری ودريس و لرکي قلم بزنی یا مراد کمالی که نگران راننده‌های بلدوزرها و آتی واگن، مدام در حال رفت و آمد است.

آری قلم نمی‌تواند از نیروهای جوانی بگويد که عاشقانه به ميدان رگ‌سفید آمده‌اند و امروز امیدوارتر از دیروزشان آماده می‌شوند تا فردا دوباره به مصاف آتش رگ‌سفید بروند.

و چه زیباست مهندس عالی‌پور به عنوان رئیس ستاد مهار چاه، پس از هر بار عملیات، تا کسب اطمینان از خروج آخرین نيرو از عرصه آتش، در میدان می‌ماند و به فرماندهان و نیروهای نفت و حفاری خداقوت می‌گوید، بی‌آنکه بشود اثری از خستگی را در چهره‌اش مشاهده کرد او تا همین جای کار هم ثابت کرد که مرد روزهای دشوار است.

ما برای آن که ایران گوهری تابان شود

رنج دوران برده‌ایم...

 

علی‌مراد کاظم‌پور، خبرنگار اعزامی روابط عمومی مناطق نفتخیز جنوب

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
برنده مزایده اخیر پتروشیمی بیستون کرمانشاه همان مالک پالایشگاه کرمانشاه است، پالایشگاهی که به شیوه‌ای غیرقانونی در سال ٩٥ واگذار شده است.
غالب بودن وجه اقتصادی توافق پاریس به دلیل هدف قرار گرفتن حوزه انرژی ایجاب می‌کند که اسناد بالادستی اقتصادی با اقدامات موردنظر توافق پاریس، تطابق داشته باشد، امری که مورد غفلت قرارگرفته است.
اعمال و تشدید تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه تحریم‌های آیسا (داماتو) و به دنبال آن تحریم‌های اخیر، ایجاب می‌کند راه‌حل‌های جدیدی به منظور مقابله با این تحریم‌ها پیش گرفته شود.

يادداشت
کورش هاشمی، پروانه غریبی/ موتورهای کنونی تولیدی برای خودروهای سواری در کشور، در بازه توانی ۱۱۳-۵۷ اسب بخار و بازه گشتاوری ۱۴۸-۱۰۱ نیوتن‌متر هستند و حجم این موتورهای چهار سیلندر ۱,۴ تا ۱.۸ لیتر با مصرف سوخت ۷.۲ تا ۱۲.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. این فاصله بسیار زیاد با میانگین مصرف سوخت خودروها در دنیا بیانگر بیش از دو دهه عقب‌ماندگی در این عرصه است.
شعیب بهمن، رییس موسسه راهبردپژوهان جهان معاصر/ یکصدوهفتادوپنجمین نشست اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در حالی در وین برگزار شد که برخی کشورها از تصمیم‌گیری‌های کلی و بدون اجماع برخی کشورها ناراضی بودند.
محمد میرزایی/ آلودگی هوا به عنوان چهارمین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می‌شود و بر اساس مطالعات انجام شده ۱۰ درصد از مرگ و میرهای موجود در ایران بر اثر آلودگی هوا اتفاق می‌افتد، به‌طوری که در سال ۲۰۱۶، آلودگی هوا سبب مرگ ۳۳ هزار نفر در ایران شده است.
فرهاد قلی‌نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر/ برای بهره‌برداری از میدان گازی مشترک با قطر، صنایع در مدت ۳۵ ماه فرصت استقرار در منطقه را داشتند، به همین علت مهلت پرداختن به ضوابط زیست‌محیطی برای آنها فراهم نمی‌شود و مجوزی هم برای آنها صادر نمی‌شود که در ادامه همین نداشتن مجوز، زمینه‌ساز تخلفات و مشکلات بعدی شده است.
امیر دودآبی‌نژاد، معاون فنی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق/ مشکل اصلی انرژی‌های تجدیدپذیر تجمیع منابع مالی عوارض برق است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :