Daneshenaft logo
جمعه 29 دی ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
چهارشنبه 22 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11559
در رگ‌سفید قلم عاجز از وصف قهرمانان است!


هر چند که در علم روابط عمومی و رسانه می‌خوانیم قلم و تصویر هر کدام قادرند برای مخاطب، وضعیتی را ترسیم کنند که گویی خود در آن جا حضور داشته‌اند، اما باید اعتراف کرد اینجا نه قلم‌ها و نه دوربین‌ها قادر نیستند، رشادت‌هایی را توصیف کنند که هر روز در جدال با آتش مهیب چاه ۱۴۷ رقم می‌خورد.

اینجا صحنه‌ای است که نقش‌آفرینانش، فراموش کرده‌اند و چه بسا از اول واقف نبوده‌اند، که هر یک قهرمانی تمام عیارند.

اینجا رگ‌سفید است؛ آتش زبانه می‌کشد و دما از مرز ۱۰۰۰ می‌گذرد و فشار دهانه چاه از 2400 عبور می‌کند.

آری اینجا رگ‌سفید است جایی که داعیه‌داران صنعت حفاری در قبل از انقلاب، نتوانستند دو چاهی را که در این منطقه فوران کرده بود، مهار کنند. آری آمریکایی‌ها را می‌گویم.

با بررسی تاریخچه حفاری در میدان رگ‌سفید در می‌یابیم که در سال ۱۹۶۶ و در ادامه در 20 اکتبر 1975 دو دکل شرکت آمریکایی RMB در حین حفاری دچار فوران شده و طعمه آتش می‌شوند‌ و متخصصان در هر دو حادثه، به دلیل فشار بالا موفق به مهار از بالا نشدند و به ناچار مجبور به حفر چاه انحرافی و کنترل از عمق شدند.

آری این روزها آتش رگ‌سفید را نه قلم و نه تصویر نمی توانند بازگو کند.

قلم باز می‌ایستد و تصویر در می‌ماند که اینان کيستند که این‌گونه به مصاف آتش می‌روند.

شدت حرارتش از دوردست می‌سوزاند و آنان که تجربه مهار چاه‌های مختلف را دارند، اذعان می‌کنند رگ‌سفید با دیگر چاه‌هايي که مهار شده، متفاوت است.

اما این مردان مصمم به فتح چاه از سطح‌اند و اراده‌ای آمیخته با رنگ و بوی عشق در کار است تا یک بار دیگر لوای عزت و اعتلای وطن برافراخته شود و طنین ما می‌توانیم در کوهساران جنوب بپیچد. به این مردان خداقوت بگویید و یقین داشته باشید که دست از تلاش بر نمی‌دارند. مصمم‌اند آن‌گونه که اگر لازم باشد رود زهره را که سهل است شعبه‌ای از آبی آسمانگون خلیج فارس را در دهانه آتش‌زای رگ‌سفید ۱۴۷ فرو خواهند ریخت و گنجینه زمین را از چنگال اژدها رها خواهند ساخت.

اینجا وقتی در کنارشان قرار می‌گیری نمی‌دانی از کدام یک قلم بزنی که دیگری را از قلم نیندازی.

از سید جوانی بگوئیم که راننده اتی واگن است و همراه بابا احمدی به دل آتش می‌زند تا استينگر را در دهانه هايدريل بگذارند یا از صفی‌خانی و شهباز صفری و بچه‌های ایمنی گچساران و آغاجاری و اهواز قلم بزنیم که گویی سال‌هاست در کنار هم کار کرده‌اند و این‌روزها وظيفه خطیر خنک کردن آتی واگن و بچه‌های خط مقدم را دارند.

کدام قلمی است که بتواند این‌روزها از رگ‌سفید حکایت کند و در برابر تلاش و مجاهدت این مردان سر تعظیم فرود نیاورد.

نمی‌دانی از مسعود حیدری و مهران مکوندی و حقیقی و سپهری ودريس و لرکي قلم بزنی یا مراد کمالی که نگران راننده‌های بلدوزرها و آتی واگن، مدام در حال رفت و آمد است.

آری قلم نمی‌تواند از نیروهای جوانی بگويد که عاشقانه به ميدان رگ‌سفید آمده‌اند و امروز امیدوارتر از دیروزشان آماده می‌شوند تا فردا دوباره به مصاف آتش رگ‌سفید بروند.

و چه زیباست مهندس عالی‌پور به عنوان رئیس ستاد مهار چاه، پس از هر بار عملیات، تا کسب اطمینان از خروج آخرین نيرو از عرصه آتش، در میدان می‌ماند و به فرماندهان و نیروهای نفت و حفاری خداقوت می‌گوید، بی‌آنکه بشود اثری از خستگی را در چهره‌اش مشاهده کرد او تا همین جای کار هم ثابت کرد که مرد روزهای دشوار است.

ما برای آن که ایران گوهری تابان شود

رنج دوران برده‌ایم...

 

علی‌مراد کاظم‌پور، خبرنگار اعزامی روابط عمومی مناطق نفتخیز جنوب

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت، نفت‌داران بزرگ جهان همچون اوپک و روسیه عوامل متعدد کاهنده قیمت نفت همچون افزایش شاخص دلار، نفت‌شیل و افزایش میزان تولید نفت آمریکا و ذخایر جهانی نفت را نادیده بگیرند، به واقع نمی‌دانند با تهدید خودروهای برقی چه کنند؟!
از زمان تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یکی از مهم‌ترین اقداماتی که متعاقب توسعه بنگاه‌های بزرگ صنعتی و زنجیره‌های تامین این بنگاه‌ها صورت گرفت، توسعه منطقه‌ای بوده است.
آخرین نشست سالانه و سراسری سهامداران خرد و کلان هلدینگ خلیج فارس که در روزهای پایانی مهرماه برگزار شد، حامل یک پیام نوآورانه و جدید بود:

يادداشت
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ دید صرف اقتصادی و کسب درآمد از برگزاری نمایشگاه و به تبع آن افزایش هزینه‌های شرکت در نمایشگاه با بهانه‌های واهی، رویه‌ای غلط و به شدت برخلاف منافع ملی و اقتصاد کشور است.
مقدم شركت‌كنندگان و بازدیدكنندگان را به چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و انرژی كیش گرامی می‌داریم.
عبدالرسول دشتی/ هفته گذشته فرصتی فراهم شد تا به اتفاق تعدادی از مدیران هلدینگ خلیج فارس با سفر به لردگان از مراحل پیشرفت اجرائی این طرح بازدید داشته باشیم.
مریم شریعتی، كارشناس روابط عمومی و ارتباطات/ دانش روابط عمومی با آن كه عمری بیش از صدسال ندارد، اما چنان نقش حیاتی در تداوم موفقیت سازمان ها پیدا كرده است كه ناگزیر باید نگاهی اساسی به آن بیندازیم.
امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت/ استحکام درونی برجام و توازن منافع یکی از دلایل تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از سوی ترامپ، رییس جمهوری آمریکا است.
گفتمان
دبیر مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران: اهمیت به تحقیقات، زیر‌ساخت‌ها را در کشور می‌سازد.
برای راحتی حال پرسنل و خانواده‌های محترم آنها مرکز مشاوره در یک فضای مناسب راه‌اندازی شده است. در 6 ماهه نخست سال 2500 نفر به این مرکز مراجعه داشته‌اند که از این تعداد 206 نفر بازنشسته بوده اند.
گزارش: مهدی فتحی/ دانش نفت: نفتکش سانچی ۹ روز در دل آب با آتش جنگید ولی در نهایت غرق شد و به زیر آب رفت اما ابهامات آن از قبیل چگونگی برخورد دو کشتی، دقایق پر التهابی که به دریانوردان گذشته است،‌ دلیل نجات نیافتن کارکنان و پرسش‌های دیگر همچنان در کانال‌های خبری رسمی و غیررسمی دست به دست می‌چرخد.
بر اساس مطالعات انجام شده، اقامت در مناطق مسکونی مجاور با صنایع پتروشیمی منجر به افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد، ریه، مغز و خون خواهد شد، هم چنین این آلودگی ها باعث ایجاد مشکلات باروری، عقیم شدن، سقط و تولد نوزادان دارای نقص ژنتیکی می شود.
The year 2018, for a few days since that day, has been good for oil, with the fall in storage, the oil price trend has risen and black gold has entered the canal at $ 68 per barrel.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :