Daneshenaft logo
جمعه 29 دی ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 1 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11597
یارانه‌بگیران و قیمت حامل‌های انرژی، دو مانع پیش روی لایحه بودجه ۹۷
حمیدرضا شکوهی

لایحه بودجه ۹۷ کل کشور در شرایطی تقدیم مجلس شورای اسلامی‌شده که به دلیل شفافیت بالا و توزیع گسترده بخش‌های مختلف لایحه پیشنهادی دولت در فضای مجازی، بیش از هر زمان دیگری مورد نقد و بررسی صاحبنظران و کارشناسان و حتی مردم قرار گرفته و از این جهت می‌توان بودجه ۹۷ را شفاف ترین بودجه سال‌های اخیر ارزیابی کرد.

بودجه ۹۷، بودجه ای یک هزار و ۱۹۴ تریلیون تومانی است که درآمدهای دولت از دو بخش مالیات و نفت به ترتیب ۱۲۸ هزار میلیارد تومان و ۱۰۱ هزار میلیارد تومان است. بودجه عمومیدولت در مجموع ۴۲۴ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. دولت بار دیگر نشان داده در صدد افزایش سهم مالیات در درآمدهای خود است و این امر نشاندهنده کاهش اتکای بودجه به نفت خواهد بود.

از دیگر ویژگیهای بودجه ۹۷ که مورد توجه رسانهها قرار گرفته و در شبکههای اجتماعی هم مردم به آن توجه فراوانی داشته اند، بودجه در نظر گرفته شده برای پرداخت یارانه نقدی است که ۲۳ هزار میلیادر تومان در نظر گرفته شده که نسبت به بودجه ۹۶ کاهش را نشان میدهد. بودجه یارانه نقدی در سال ۹۶، ۳۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود. بنابراین پیش بینی میشود با بودجه ای که برای پرداخت یارانه نقدی در سال ۹۷ در نظر گرفته شده تنها میتوان یارانه ۴۲ میلیون نفر را با مبلغ فعلی پرداخت کرد که به معنای احتمال حذف ۳۴ میلیون نفر از یارانه بگیران است. هرچند هنوز مشخص نیست دولت با چه ساز و کاری این تعداد یارانه بگیران را حذف میکند، اما در هر صورت، مقوله چگونگی تداوم پرداخت یارانه نقدی و کاهش تعداد یارانه بگیران، بی تردید مهمترین چالش دولت و مجلس در بودجه ۹۷ خواهد بود.

موضوعات مربوط به نفت و حاملهای انرژی، از حساسیت برانگیزترین نکات بودجه ۹۷ است. نرخ دلار در بودجه ۳۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده که برخی صاحبنظران معتقدند پایین است و باید بالاتر در نظر گرفته میشد. قیمت نفت در بودجه ۵۵ دلار در نظر گرفته شده که هرچند بالاتر از قیمت نفت در بودجه ۲۰۱۸ اغلب کشورهای تولیدکننده نفت است، اما با توجه به قیمت کنونی نفت و پیشبینی قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ توسط موسسات بینالمللی، معقول به نظر میرسد و پیش بینی میشود دولت با نفت ۵۵ دلاری در بودجه مشکل چندانی نداشته باشد و حتی بتواند بخشی از درآمدهای نفتی را به حساب صندوق توسعه ملی واریز کند. در بودجه ۹۷، سهم صندوق توسعه ملی از صادرات نفت و میعانات گازی، ۳۲ درصد در نظر گرفته شده که ۲ درصد بالاتر از میزان پیشبینی شده در بودجه ۹۶ بوده است.

قیمت حاملهای انرژی هرچند در بودجه ۹۷ به طور دقیق تعیین نشده اما مجموع اظهارنظرهای مسوولان امر نشان میدهد احتمالا در سال ۹۷ شاهد نرخ بنزین ۱۵۰۰ تومانی و گازوییل ۴۰۰ تومانی خواهیم بود. وزیر نفت نیز هرچند قیمتها را به طور دقیق اعلام نکرده اما گفته با توجه به تاکید رییس جمهور مجموع قیمت بنزین و گازوییل پایین تر از ۲۰۰۰ تومان خواهد بود که همین اظهارنظر، قیمتهای ۱۵۰۰ و ۴۰۰ تومان برای هر لیتر بنزین و گازوییل را تایید میکند.

اگرچه تعیین قیمت حاملهای سوخت، حساسیت برانگیزترین بخش بودجه ۹۷ پس از یارانههای نقدی محسوب میشود، اما واقعیت آن است که حساسیت ایجادشده در مورد قیمت بنزین، بیشتر روانی است. طی پنج سال اخیر و پس از تک نرخی شدن قیمت بنزین، قیمت بنزین ثابت مانده است و این درحالیست که طی سالهای ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ و در زمان دولت محمود احمدی نژاد شاهد افزایش مداوم قیمت بنزین در قالب طرح سهمیه بندی بنزین بودیم که طی آن قیمت بنزین ابتدا و به طور ناگهانی ۴ برابر شد و سپس بنزین ۴۰۰ تومانی به ۷۰۰ و ۱۰۰۰ تومان افزایش قیمت داد و تمام این روند رشد قیمت در فاصله کمتر از ۵ سال رخ داد. در آن زمان قرار بر آن شد از محل صرفه جویی در مصرف بنزین که با توجه به سهمیه بندی سوخت مبلغ قابل اعتنایی از محل این صرفه جویی حاصل شده بود ناوگان حمل و نقل عمومیدر کلان شهرهایی همچون تهران توسعه یابد که عملا در این حوزه گامیبرداشته نشد و صرفا مردم شاهد محدودیتهای حاصل از سهمیه بندی بنزین و تورم حاصل از افزایش قیمت سوخت بودند.

در شرایط فعلی، در حالی برخی منتقدان دولت با افزایش ۵۰ درصدی قیمت سوخت مخالفت میکنند که در دوره سهمیه بندی بنزین، با طرح دولت وقت برای افزایش ۴ برابری قیمت بنزین همراه بودند و حتی پیگیری لازم برای چگونگی هزینه کرد مبالغ حاصل از صرفه جویی را انجام ندادند. ضمن اینکه افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین در سال آینده، اولا نخستین افزایش قیمت بنزین در ۵ سال اخیر محسوب میشود و علیرغم این افزایش قیمت، همچنان بنزین عرضه شده در ایران جزو ارزانترین بنزینهای عرضه شده در منطقه و جهان خواهد بود و ثانیا، قرار است بخشی از بودجه موردنیاز برای ایجاد اشتغال، از طریق افزایش قیمت بنزین تامین شود که گامیمثبت است.البته به مردم باید حق داد که با عنایت به مشخص نبودن چگونگی هزینه کرد درآمدهای حاصل از صرفه جویی در مصرف سوخت در دوران سهمیه بندی بنزین، نسبت به گفتار مسوولان درباره چگونگی هزینه کرد منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین برای اشتغالزایی بدگمان باشند، اما بدون تردید میتوان با ارائه گزارشهای صحیح به مردم، اطمینان آنها را دوباره جلب کرد. قطعا اگر مردم نتایج مثبت اشتغالزایی و رونق اقتصادی را از محل افزایش قیمت سوخت یا کاهش یارانه بگیران نقدی ببینند، در ادامه حمایت بیشتری از طرحهای دولت به عمل خواهند آورد.اما در حال حاضر، مهمترین مانع پیش روی بودجه ۹۷، مخالفتهای برخی نمایندگان مجلس با افزایش قیمت حاملهای انرژی و کاهش تعداد یارانه بگیران است که باید در انتظار بررسی جزییات بودجه در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس باشیم تا ببینیم بودجه ۹۷ که به اعتقاد من شجاعانه ترین بودجه تدوین شده توسط دولت روحانی در ۵ سال اخیر است چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت، نفت‌داران بزرگ جهان همچون اوپک و روسیه عوامل متعدد کاهنده قیمت نفت همچون افزایش شاخص دلار، نفت‌شیل و افزایش میزان تولید نفت آمریکا و ذخایر جهانی نفت را نادیده بگیرند، به واقع نمی‌دانند با تهدید خودروهای برقی چه کنند؟!
از زمان تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یکی از مهم‌ترین اقداماتی که متعاقب توسعه بنگاه‌های بزرگ صنعتی و زنجیره‌های تامین این بنگاه‌ها صورت گرفت، توسعه منطقه‌ای بوده است.
آخرین نشست سالانه و سراسری سهامداران خرد و کلان هلدینگ خلیج فارس که در روزهای پایانی مهرماه برگزار شد، حامل یک پیام نوآورانه و جدید بود:

يادداشت
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ دید صرف اقتصادی و کسب درآمد از برگزاری نمایشگاه و به تبع آن افزایش هزینه‌های شرکت در نمایشگاه با بهانه‌های واهی، رویه‌ای غلط و به شدت برخلاف منافع ملی و اقتصاد کشور است.
مقدم شركت‌كنندگان و بازدیدكنندگان را به چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و انرژی كیش گرامی می‌داریم.
عبدالرسول دشتی/ هفته گذشته فرصتی فراهم شد تا به اتفاق تعدادی از مدیران هلدینگ خلیج فارس با سفر به لردگان از مراحل پیشرفت اجرائی این طرح بازدید داشته باشیم.
مریم شریعتی، كارشناس روابط عمومی و ارتباطات/ دانش روابط عمومی با آن كه عمری بیش از صدسال ندارد، اما چنان نقش حیاتی در تداوم موفقیت سازمان ها پیدا كرده است كه ناگزیر باید نگاهی اساسی به آن بیندازیم.
امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت/ استحکام درونی برجام و توازن منافع یکی از دلایل تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از سوی ترامپ، رییس جمهوری آمریکا است.
گفتمان
دبیر مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران: اهمیت به تحقیقات، زیر‌ساخت‌ها را در کشور می‌سازد.
برای راحتی حال پرسنل و خانواده‌های محترم آنها مرکز مشاوره در یک فضای مناسب راه‌اندازی شده است. در 6 ماهه نخست سال 2500 نفر به این مرکز مراجعه داشته‌اند که از این تعداد 206 نفر بازنشسته بوده اند.
گزارش: مهدی فتحی/ دانش نفت: نفتکش سانچی ۹ روز در دل آب با آتش جنگید ولی در نهایت غرق شد و به زیر آب رفت اما ابهامات آن از قبیل چگونگی برخورد دو کشتی، دقایق پر التهابی که به دریانوردان گذشته است،‌ دلیل نجات نیافتن کارکنان و پرسش‌های دیگر همچنان در کانال‌های خبری رسمی و غیررسمی دست به دست می‌چرخد.
بر اساس مطالعات انجام شده، اقامت در مناطق مسکونی مجاور با صنایع پتروشیمی منجر به افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد، ریه، مغز و خون خواهد شد، هم چنین این آلودگی ها باعث ایجاد مشکلات باروری، عقیم شدن، سقط و تولد نوزادان دارای نقص ژنتیکی می شود.
The year 2018, for a few days since that day, has been good for oil, with the fall in storage, the oil price trend has risen and black gold has entered the canal at $ 68 per barrel.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :