Daneshenaft logo
یکشنبه 31 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 1 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11597
یارانه‌بگیران و قیمت حامل‌های انرژی، دو مانع پیش روی لایحه بودجه ۹۷
حمیدرضا شکوهی

لایحه بودجه ۹۷ کل کشور در شرایطی تقدیم مجلس شورای اسلامی‌شده که به دلیل شفافیت بالا و توزیع گسترده بخش‌های مختلف لایحه پیشنهادی دولت در فضای مجازی، بیش از هر زمان دیگری مورد نقد و بررسی صاحبنظران و کارشناسان و حتی مردم قرار گرفته و از این جهت می‌توان بودجه ۹۷ را شفاف ترین بودجه سال‌های اخیر ارزیابی کرد.

بودجه ۹۷، بودجه ای یک هزار و ۱۹۴ تریلیون تومانی است که درآمدهای دولت از دو بخش مالیات و نفت به ترتیب ۱۲۸ هزار میلیارد تومان و ۱۰۱ هزار میلیارد تومان است. بودجه عمومیدولت در مجموع ۴۲۴ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. دولت بار دیگر نشان داده در صدد افزایش سهم مالیات در درآمدهای خود است و این امر نشاندهنده کاهش اتکای بودجه به نفت خواهد بود.

از دیگر ویژگیهای بودجه ۹۷ که مورد توجه رسانهها قرار گرفته و در شبکههای اجتماعی هم مردم به آن توجه فراوانی داشته اند، بودجه در نظر گرفته شده برای پرداخت یارانه نقدی است که ۲۳ هزار میلیادر تومان در نظر گرفته شده که نسبت به بودجه ۹۶ کاهش را نشان میدهد. بودجه یارانه نقدی در سال ۹۶، ۳۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود. بنابراین پیش بینی میشود با بودجه ای که برای پرداخت یارانه نقدی در سال ۹۷ در نظر گرفته شده تنها میتوان یارانه ۴۲ میلیون نفر را با مبلغ فعلی پرداخت کرد که به معنای احتمال حذف ۳۴ میلیون نفر از یارانه بگیران است. هرچند هنوز مشخص نیست دولت با چه ساز و کاری این تعداد یارانه بگیران را حذف میکند، اما در هر صورت، مقوله چگونگی تداوم پرداخت یارانه نقدی و کاهش تعداد یارانه بگیران، بی تردید مهمترین چالش دولت و مجلس در بودجه ۹۷ خواهد بود.

موضوعات مربوط به نفت و حاملهای انرژی، از حساسیت برانگیزترین نکات بودجه ۹۷ است. نرخ دلار در بودجه ۳۵۰۰ تومان در نظر گرفته شده که برخی صاحبنظران معتقدند پایین است و باید بالاتر در نظر گرفته میشد. قیمت نفت در بودجه ۵۵ دلار در نظر گرفته شده که هرچند بالاتر از قیمت نفت در بودجه ۲۰۱۸ اغلب کشورهای تولیدکننده نفت است، اما با توجه به قیمت کنونی نفت و پیشبینی قیمت نفت در سال ۲۰۱۸ توسط موسسات بینالمللی، معقول به نظر میرسد و پیش بینی میشود دولت با نفت ۵۵ دلاری در بودجه مشکل چندانی نداشته باشد و حتی بتواند بخشی از درآمدهای نفتی را به حساب صندوق توسعه ملی واریز کند. در بودجه ۹۷، سهم صندوق توسعه ملی از صادرات نفت و میعانات گازی، ۳۲ درصد در نظر گرفته شده که ۲ درصد بالاتر از میزان پیشبینی شده در بودجه ۹۶ بوده است.

قیمت حاملهای انرژی هرچند در بودجه ۹۷ به طور دقیق تعیین نشده اما مجموع اظهارنظرهای مسوولان امر نشان میدهد احتمالا در سال ۹۷ شاهد نرخ بنزین ۱۵۰۰ تومانی و گازوییل ۴۰۰ تومانی خواهیم بود. وزیر نفت نیز هرچند قیمتها را به طور دقیق اعلام نکرده اما گفته با توجه به تاکید رییس جمهور مجموع قیمت بنزین و گازوییل پایین تر از ۲۰۰۰ تومان خواهد بود که همین اظهارنظر، قیمتهای ۱۵۰۰ و ۴۰۰ تومان برای هر لیتر بنزین و گازوییل را تایید میکند.

اگرچه تعیین قیمت حاملهای سوخت، حساسیت برانگیزترین بخش بودجه ۹۷ پس از یارانههای نقدی محسوب میشود، اما واقعیت آن است که حساسیت ایجادشده در مورد قیمت بنزین، بیشتر روانی است. طی پنج سال اخیر و پس از تک نرخی شدن قیمت بنزین، قیمت بنزین ثابت مانده است و این درحالیست که طی سالهای ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۲ و در زمان دولت محمود احمدی نژاد شاهد افزایش مداوم قیمت بنزین در قالب طرح سهمیه بندی بنزین بودیم که طی آن قیمت بنزین ابتدا و به طور ناگهانی ۴ برابر شد و سپس بنزین ۴۰۰ تومانی به ۷۰۰ و ۱۰۰۰ تومان افزایش قیمت داد و تمام این روند رشد قیمت در فاصله کمتر از ۵ سال رخ داد. در آن زمان قرار بر آن شد از محل صرفه جویی در مصرف بنزین که با توجه به سهمیه بندی سوخت مبلغ قابل اعتنایی از محل این صرفه جویی حاصل شده بود ناوگان حمل و نقل عمومیدر کلان شهرهایی همچون تهران توسعه یابد که عملا در این حوزه گامیبرداشته نشد و صرفا مردم شاهد محدودیتهای حاصل از سهمیه بندی بنزین و تورم حاصل از افزایش قیمت سوخت بودند.

در شرایط فعلی، در حالی برخی منتقدان دولت با افزایش ۵۰ درصدی قیمت سوخت مخالفت میکنند که در دوره سهمیه بندی بنزین، با طرح دولت وقت برای افزایش ۴ برابری قیمت بنزین همراه بودند و حتی پیگیری لازم برای چگونگی هزینه کرد مبالغ حاصل از صرفه جویی را انجام ندادند. ضمن اینکه افزایش ۵۰ درصدی قیمت بنزین در سال آینده، اولا نخستین افزایش قیمت بنزین در ۵ سال اخیر محسوب میشود و علیرغم این افزایش قیمت، همچنان بنزین عرضه شده در ایران جزو ارزانترین بنزینهای عرضه شده در منطقه و جهان خواهد بود و ثانیا، قرار است بخشی از بودجه موردنیاز برای ایجاد اشتغال، از طریق افزایش قیمت بنزین تامین شود که گامیمثبت است.البته به مردم باید حق داد که با عنایت به مشخص نبودن چگونگی هزینه کرد درآمدهای حاصل از صرفه جویی در مصرف سوخت در دوران سهمیه بندی بنزین، نسبت به گفتار مسوولان درباره چگونگی هزینه کرد منابع حاصل از افزایش قیمت بنزین برای اشتغالزایی بدگمان باشند، اما بدون تردید میتوان با ارائه گزارشهای صحیح به مردم، اطمینان آنها را دوباره جلب کرد. قطعا اگر مردم نتایج مثبت اشتغالزایی و رونق اقتصادی را از محل افزایش قیمت سوخت یا کاهش یارانه بگیران نقدی ببینند، در ادامه حمایت بیشتری از طرحهای دولت به عمل خواهند آورد.اما در حال حاضر، مهمترین مانع پیش روی بودجه ۹۷، مخالفتهای برخی نمایندگان مجلس با افزایش قیمت حاملهای انرژی و کاهش تعداد یارانه بگیران است که باید در انتظار بررسی جزییات بودجه در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس باشیم تا ببینیم بودجه ۹۷ که به اعتقاد من شجاعانه ترین بودجه تدوین شده توسط دولت روحانی در ۵ سال اخیر است چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
موضوع افزایش ضریب بازیافت میادین نفتی ایران به طور بی‌واسطه‌ای گره سختی به موضوع سرمایه و سرمایه‌گذاری خورده است، چه اینکه افزایش هر بشکه نفت از چاه‌های نفتی به منابع مالی و سرمایه‌گذاری بر روی این چاه‌های ایران بستگی دارد.
ایران یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان نفت و گاز طبیعی در جهان محسوب می‌گردد. با توجه به اینکه منابع نفتی و گازی، اصلی‌ترین منبع طبیعی زیر زمینی در ایران است، شاید بتوان از دیدگاه کالایی و ملی، آن را به عنوان اصلی‌ترین و مهمترین کالای تولید شده در کشور دانست.
محسن حائری‌ نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO) / اوپک سال‌هاست در بازار جهانی نفت دارای نقش کلیدی است و می‌توان آن را «مدیریت بازار» شناخت و OPEC نقش سازنده‌ای در مدیریت بازار داشته است و می‌تواند ثبات لازم را در بازار نفت به وجود آورد و هدف از تشکیل این سازمان چیزی جز ایجاد یک اجماع با هدف کنترل قدرت و زیاده‌خواهی‌های شرکت‌های بزرگ نفتی که بر ذخایر مالکان نفت چنگ زده بودند نبوده است.

يادداشت
مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس اخیرا در گفتگو با رسانه‌ها (نیپنا سه‌شنبه 5 تیر‌ماه 97) و انتشار آن در برخی جراید دیگر، در حالی از تولید 45 میلیون تن محصول در شرکت‌های زیرمجموعه صحبت کرده است که اجرای تعدادی از طرح‌های در دست اجرای این شرکت بر اساس دیدگاه جدید وی و عدم تامین بودجه مورد نیاز دچار تاخیر و بلاتکلیفی شده‌اند.
سیدمهدی حسینی، کارشناس ارشد حوزه انرژی/ نفت که همیشه بازیگر اصلی صحنه کنش‌های سیاسی آمریکا و ایران بوده است این بار هم با خروج ترامپ از برجام در صدر لیست تحریم‌ها علیه ایران قرار گرفته است.
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
گفتمان
داریوش مختاری، کارشناس حوزه آب/ آلودگی آب دریا موجب بروز بیماری‌های پوستی در صیادان می‌شود و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.
The issue of increasing the recycling rate of Iranian oilfields is directly linked to the issue of capital and investment, which is dependent on the growth of barrels of oil from oil wells to finance and investment on these wells in Iran.
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :