Daneshenaft logo
چهارشنبه 1 فروردین ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 15 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11654
ضرورت ذخیره‌سازی گاز طبیعی در کشور ایران
علی تیموری یادکوری- کارشناس ارشد مطالعات انرژی

محدودیت منابع فسیلی و آثار زیست محیطی ناشی از مصرف آن از جمله دلایلی است که دولتمردان مدیریت انرژی کشورها را بر آن داشته است تا در مصرف منابع متنوع انرژی جانب احتیاط را رعایت و جایگزینی منابع با آلایندگی بیشتر را با سایر منابع پاک در دستور کار قرار دهند.

 

 دغدغه کشورهایی که در آینده وارد کننده منابع انرژی خواهند بود را با نگاهی به آمار و ارقام استخراجی از گزارش‌های محافل پژوهشی انرژی به خوبی می‌توان دریافت که به قدری این موضوع حائز اهمیت است که حتی در برنامه‌های کوتاه مدت خود تدابیری بدین منظور  اندیشده‌اند و مهم‌ترین راه برون رفت از نوسانات تولید و مصرف را در ذخیره‌سازی گاز طبیعی به عنوان سوختی نسبتاً پاک می‌دانند.

 

چرا ذخیره‌سازی گاز طبیعی؟؟

علی‌رغم گذشت قریب به سه دهه از مطرح شدن اولین مباحث در خصوص ذخیره‌سازی گاز طبیعی در ایران، هنوز دیدگاه‌هایی در راستای انتقاد از این مقوله و عدم نیاز به طرح و توسعه چنین صنعتی در بدنه صنعت نفت ایران وجود دارد. شاید مهم ترین محوری که موافقین این انتقاد بر آن تکیه می‌زنند وجود ذخایر بیکران  نفت و گاز طبیعی باشد که از نظر آنان می تواند استثنایی برای این کشور قائل گردد.

در حالی که در همسایگی کشور ایران، کشور روسیه با ذخایری کم و بیش یکسان از گاز طبیعی نقش بسیار پر رنگی در صنعت ذخیره‌سازی گاز طبیعی داشته و به خوبی از مزایای این صنعت سبز بهره برده و تعاملات و مناسبات خویش را علاوه بر کسب سهم خود از بازار تجارت بین المللی گاز طبیعی با قاره سبز گسترش داده است. وابستگی کشورهای اروپایی به بازار انحصاری گاز روسیه حتی در برهه‌ای از زمان موجب ایجاد مشکلات و رنجش خاطر آنها گردیده است. پس غیر منطقی نخواهد بود که بگوییم اروپا در جستجوی بازار جایگزین و رقیب روسیه باشد تا با خاطری آسوده و مطمئن زمستان های سخت و سرد را پشت سر بگذارد.


پیش‌بینی عرضه و تقاضای جهانی گاز طبیعی در سالیان آتی(Natural gas &Geopolitics from 1970 to 2040)

 

آنچه از منظر کارشناسی در بیان دلایلی که برای کشوری همچون ایران به لحاظ سیمای جغرافیایی و موقعیت ژئوپلیتیک ممتاز در خاور‌میانه و نقش پر رنگ در تعاملات بین‌المللی قابل ذکر است را می‌توان در چرایی ذخیره سازی گاز طبیعی این گونه  مطرح نمود:

1- اکثریت قریب به اتفاق مخازن نفت و گاز کشور در جنوب و جنوب غربی کشور واقع شده‌اند، در حالی که بخش عمده مصرف گاز طبیعی مربوط به شهرهای مرکزی و شمالی کشور هستند. بدیهی است ظرفیت انتقال گاز از جنوب به شمال کشور محدود بوده بنابراین ایجاد زیر‌ساخت‌های لازم برای مدت کوتاهی به صرفه اقتصادی نخواهد بود.

2- ظرفیت برداشت روزانه از مخازن بر اساس اصول مسلم فنی و بر پایه تولید صیانتی محدود خواهد بود که گاهاً ممکن است بنا به افت تدریجی برداشت روزانه از میادینی که در نیمه دوم عمر تولیدی هستند روندی کاهشی را در پیش گرفته که نیاز به احداث واحد‌های تقویت فشار و ایستگاه‌های فشرده سازی خواهند داشت.

3- گاز طبیعی  معمولاً در نزدیکی مراکز عمده مصرف در تابستان از محل ظرفیت مازاد بر مصرف ذخیره‌سازی می‌گردد تا در مواقع بروز حوادث غیر منتظره در کمترین زمان ممکن به شبکه خطوط اصلی تزریق گردد.

4- وابستگی قریب به 70 درصدی در سبد انرژی کشور به گاز طبیعی در جهان بی نظیر است و همین وابستگی مطلق به گاز طبیعی مخاطراتی را دارد که مدیریت آن در مواقع بحرانی ابزارهای خاص خود را می طلبد که در این زمینه ذخیره سازی گاز طبیعی در این کشور اثبات نموده است پشتوانه مطمئنی بوده است.

5- ذخیره‌سازی گاز طبیعی در مواقع بحرانی و در مشکلات و تنگناها وظیفه دارد نقش بی بدیلی از خود به نمایش بگذارد و در مواقع عادی یا در تابستان انتظاری نمی رود. به طوری که در بند فوق الذکر ملاحظه نمودید سرمایه گذاری می شود تا در یک فرصت طلایی از آن استفاده گردد.

6- اذعان داریم که شدت مصرف انرژی در ایران بسیار بالاست، به گونه ای که تقاضای داخلی گاز همپای عرضه گاز طبیعی پیش می‌رود و مجال ظرفیت مازاد بر مصرف این کالای استراتژیک را در زمستان نمی دهد.

7- جهان صنعتی با شتابی فزاینده انرژی را می بلعد و  و مخازن نفت و گاز طبیعی کشورمان در نیمه دوم عمرشان هستند. از طرفی روند کشف منابع هیدروکربوری سیر نزولی در جهان دارد.

8- واردات گاز طبیعی از کشور‌های همسایه بنا بدلایل مختلف سیاسی، جنگ، تعارض منافع، مشتری های رقیب و غیره امکان قطعی دارد که سالیان گذشته این مشکل را تجربه نموده‌ایم.

9- خطوط لوله انتقال گاز هر کشوری آسیب‌پذیر بوده و توسط بلایای طبیعی از جمله سیل، زلزله، جنگ، خرابکاری و هر گونه رخداد غیر‌منتظره‌ای تهدید گردد که تجربه این مسائل را نیز در گذشته نه چندان دور داشته ایم.

10- پاسخگویی به کشورهایی که وارد کننده گاز طبیعی از ایران خواهند بود نیز مسئله مهمی است که بنا بر مفاد قرارداد در صورت عدم پایبندی بنا به دلایل مختلف جرائم خاص خود را دارد که جهت جبران این ظرفیت نیز می توان به ذخیره‌سازی گاز طبیعی پناه برد.

 

نتیجه‌گیری

فلذا شناسایی و توسعه مخازن زیرزمینی گاز طبیعی در کشور با در نظر گرفتن عواملی چون وابستگی مفرط سبد انرژی به گاز طبیعی، وجود ذخایر عظیم گاز طبیعی، رشد تولید و مصرف قابل توجه در سالیان اخیر، نیاز به افزایش ظرفیت پالایشگاهها و تاسیسات پتروشیمی، تثبیت جایگاه کشور در بازارهای جهانی، ایجاد پشتوانه‌ای مطمئن برای مدیریت صادرات و واردات، امکان مدیریت بهتر بحران در مواقع لزوم و ملاحظات امنیتی و پدافندی  مقوله ذخیره سازی گاز طبیعی ضرورتی انکار ناپذیز است که برای کشورمان از اولویت بالایی برخوردار است.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سال 96 با همه سختی‌ها و خوشی‌هایش به پایان رسید، هر چند سختی‌ها و چالش‌هایش، به خوشی‌هایش به طور ملموسی می‌چربید.
محسن حائری‌نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ اکتشاف نفت در پنجم خردادماه سال ۱۲۸۷ هجری شمسی با گشودن فصل تازه‌ای در تاریخ ایران، حیات اقتصادی و اجتماعی این کشور را متحول کرد و به دنبال آن تصویب قانون ملی شدن صنعت نفت ایران در روز ۲۹ اسفندماه سال ‎۱۳۲۹، نقطه عطفی در تاریخ سیاسی، اقتصادی ایران به شمار می‌رود.
ذخایر اندک نفت و گاز اتحادیه اروپا در کنار مصرف بالای این اتحادیه پارادوکسی را ایجاد کرده که باعث وابستگی روزافزون اتحادیه اروپا به کشورهای دارنده نفت و گاز شده، اما باید گفت جای ایران به عنوان بزرگ‌ترین دارنده گاز جهان در لیست تامین کنندگان گاز اروپا بسیار خالی است.

يادداشت
داستان ملی شدن نفت در خاطره نسل ما به «شاهنامه آزادی» تبدیل شده است؛ از ۲۹ اسفند ۱۳۲۹ تا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ نه یک حدیث تاریخی، که سرود آزادی است و سرود آزادی سر از قید زمان برمی‌کشد، چیزی را می‌سراید و چیزی را می‌ستاید که هنوز اتفاق نیفتاده یا به تمام و کمال اتفاق نیفتاده و آرزو می‌شود که در آینده اتفاق بیفتد.
شمس‌الدین سیاسی‌راد، مدیر آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو/ پیامد افزایش چشمگیر قیمت نفت در ایران (به دلیل سوء مدیریت و عدم پیش بینی) که منجر به افزایش درآمدهای نفتی و تزریق این درآمدها به اقتصاد کشور شده که در نهایت نه تنها منجر به رشد اقتصادی و ایجاد ارزش افزوده و رشد ناخالص داخلی نشد بلکه به دلیل افزایش هزینه‌ها و بی‌انضباطی پولی و مالی موجب ایجاد مشکل در اقتصاد و بیمارشدن اقتصاد کشور شد.
علی‌اکبر اولیا، رییس سازمان ملی بهره‌وری / اختصاص جایزه بهره‌وری، یکی از برگ‌های برنده توسعه و رقابت‌پذیری بخش معدن در منطقه و جهان است و باید فرهنگ جایزه بهره‌وری را به طور جدی توسعه دهیم.
بهمن سوری، فعال اقتصادی و کارشناس صنعت بیمه/ نقش اصلی بیمه کاهش ریسک است. هر چه احتمال ریسک بالاتر باشد، احتمال اینکه کسب و کار در آن زمینه سرمایه‌گذاری کند، کمتر است، اما شرکت‌های بیمه در اقتصاد و اقتصاد مقاومتی نقشی بیش از این دارند.
زینب‌خاتون ایرانی / امروزه یکی از راه‌های دسترسی به بازارهای اقتصادی حضور در بخش های فرهنگی و انجام فعالیت‌های عام‌المنفعه شهرها و حتی کشورها است.
گفتمان
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.
روابط عمومی می‌تواند جایگاه افراد و سازمان را ارتقا دهد. آقای بوجارزاده و مجموعه روابط عمومی‌ شرکت به عقیده من نقش خود را به خوبی ایفا کرده‌ا‌ند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :