Daneshenaft logo
جمعه 30 شهریور ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 15 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11654
ضرورت ذخیره‌سازی گاز طبیعی در کشور ایران
علی تیموری یادکوری- کارشناس ارشد مطالعات انرژی

محدودیت منابع فسیلی و آثار زیست محیطی ناشی از مصرف آن از جمله دلایلی است که دولتمردان مدیریت انرژی کشورها را بر آن داشته است تا در مصرف منابع متنوع انرژی جانب احتیاط را رعایت و جایگزینی منابع با آلایندگی بیشتر را با سایر منابع پاک در دستور کار قرار دهند.

 

 دغدغه کشورهایی که در آینده وارد کننده منابع انرژی خواهند بود را با نگاهی به آمار و ارقام استخراجی از گزارش‌های محافل پژوهشی انرژی به خوبی می‌توان دریافت که به قدری این موضوع حائز اهمیت است که حتی در برنامه‌های کوتاه مدت خود تدابیری بدین منظور  اندیشده‌اند و مهم‌ترین راه برون رفت از نوسانات تولید و مصرف را در ذخیره‌سازی گاز طبیعی به عنوان سوختی نسبتاً پاک می‌دانند.

 

چرا ذخیره‌سازی گاز طبیعی؟؟

علی‌رغم گذشت قریب به سه دهه از مطرح شدن اولین مباحث در خصوص ذخیره‌سازی گاز طبیعی در ایران، هنوز دیدگاه‌هایی در راستای انتقاد از این مقوله و عدم نیاز به طرح و توسعه چنین صنعتی در بدنه صنعت نفت ایران وجود دارد. شاید مهم ترین محوری که موافقین این انتقاد بر آن تکیه می‌زنند وجود ذخایر بیکران  نفت و گاز طبیعی باشد که از نظر آنان می تواند استثنایی برای این کشور قائل گردد.

در حالی که در همسایگی کشور ایران، کشور روسیه با ذخایری کم و بیش یکسان از گاز طبیعی نقش بسیار پر رنگی در صنعت ذخیره‌سازی گاز طبیعی داشته و به خوبی از مزایای این صنعت سبز بهره برده و تعاملات و مناسبات خویش را علاوه بر کسب سهم خود از بازار تجارت بین المللی گاز طبیعی با قاره سبز گسترش داده است. وابستگی کشورهای اروپایی به بازار انحصاری گاز روسیه حتی در برهه‌ای از زمان موجب ایجاد مشکلات و رنجش خاطر آنها گردیده است. پس غیر منطقی نخواهد بود که بگوییم اروپا در جستجوی بازار جایگزین و رقیب روسیه باشد تا با خاطری آسوده و مطمئن زمستان های سخت و سرد را پشت سر بگذارد.


پیش‌بینی عرضه و تقاضای جهانی گاز طبیعی در سالیان آتی(Natural gas &Geopolitics from 1970 to 2040)

 

آنچه از منظر کارشناسی در بیان دلایلی که برای کشوری همچون ایران به لحاظ سیمای جغرافیایی و موقعیت ژئوپلیتیک ممتاز در خاور‌میانه و نقش پر رنگ در تعاملات بین‌المللی قابل ذکر است را می‌توان در چرایی ذخیره سازی گاز طبیعی این گونه  مطرح نمود:

1- اکثریت قریب به اتفاق مخازن نفت و گاز کشور در جنوب و جنوب غربی کشور واقع شده‌اند، در حالی که بخش عمده مصرف گاز طبیعی مربوط به شهرهای مرکزی و شمالی کشور هستند. بدیهی است ظرفیت انتقال گاز از جنوب به شمال کشور محدود بوده بنابراین ایجاد زیر‌ساخت‌های لازم برای مدت کوتاهی به صرفه اقتصادی نخواهد بود.

2- ظرفیت برداشت روزانه از مخازن بر اساس اصول مسلم فنی و بر پایه تولید صیانتی محدود خواهد بود که گاهاً ممکن است بنا به افت تدریجی برداشت روزانه از میادینی که در نیمه دوم عمر تولیدی هستند روندی کاهشی را در پیش گرفته که نیاز به احداث واحد‌های تقویت فشار و ایستگاه‌های فشرده سازی خواهند داشت.

3- گاز طبیعی  معمولاً در نزدیکی مراکز عمده مصرف در تابستان از محل ظرفیت مازاد بر مصرف ذخیره‌سازی می‌گردد تا در مواقع بروز حوادث غیر منتظره در کمترین زمان ممکن به شبکه خطوط اصلی تزریق گردد.

4- وابستگی قریب به 70 درصدی در سبد انرژی کشور به گاز طبیعی در جهان بی نظیر است و همین وابستگی مطلق به گاز طبیعی مخاطراتی را دارد که مدیریت آن در مواقع بحرانی ابزارهای خاص خود را می طلبد که در این زمینه ذخیره سازی گاز طبیعی در این کشور اثبات نموده است پشتوانه مطمئنی بوده است.

5- ذخیره‌سازی گاز طبیعی در مواقع بحرانی و در مشکلات و تنگناها وظیفه دارد نقش بی بدیلی از خود به نمایش بگذارد و در مواقع عادی یا در تابستان انتظاری نمی رود. به طوری که در بند فوق الذکر ملاحظه نمودید سرمایه گذاری می شود تا در یک فرصت طلایی از آن استفاده گردد.

6- اذعان داریم که شدت مصرف انرژی در ایران بسیار بالاست، به گونه ای که تقاضای داخلی گاز همپای عرضه گاز طبیعی پیش می‌رود و مجال ظرفیت مازاد بر مصرف این کالای استراتژیک را در زمستان نمی دهد.

7- جهان صنعتی با شتابی فزاینده انرژی را می بلعد و  و مخازن نفت و گاز طبیعی کشورمان در نیمه دوم عمرشان هستند. از طرفی روند کشف منابع هیدروکربوری سیر نزولی در جهان دارد.

8- واردات گاز طبیعی از کشور‌های همسایه بنا بدلایل مختلف سیاسی، جنگ، تعارض منافع، مشتری های رقیب و غیره امکان قطعی دارد که سالیان گذشته این مشکل را تجربه نموده‌ایم.

9- خطوط لوله انتقال گاز هر کشوری آسیب‌پذیر بوده و توسط بلایای طبیعی از جمله سیل، زلزله، جنگ، خرابکاری و هر گونه رخداد غیر‌منتظره‌ای تهدید گردد که تجربه این مسائل را نیز در گذشته نه چندان دور داشته ایم.

10- پاسخگویی به کشورهایی که وارد کننده گاز طبیعی از ایران خواهند بود نیز مسئله مهمی است که بنا بر مفاد قرارداد در صورت عدم پایبندی بنا به دلایل مختلف جرائم خاص خود را دارد که جهت جبران این ظرفیت نیز می توان به ذخیره‌سازی گاز طبیعی پناه برد.

 

نتیجه‌گیری

فلذا شناسایی و توسعه مخازن زیرزمینی گاز طبیعی در کشور با در نظر گرفتن عواملی چون وابستگی مفرط سبد انرژی به گاز طبیعی، وجود ذخایر عظیم گاز طبیعی، رشد تولید و مصرف قابل توجه در سالیان اخیر، نیاز به افزایش ظرفیت پالایشگاهها و تاسیسات پتروشیمی، تثبیت جایگاه کشور در بازارهای جهانی، ایجاد پشتوانه‌ای مطمئن برای مدیریت صادرات و واردات، امکان مدیریت بهتر بحران در مواقع لزوم و ملاحظات امنیتی و پدافندی  مقوله ذخیره سازی گاز طبیعی ضرورتی انکار ناپذیز است که برای کشورمان از اولویت بالایی برخوردار است.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
1-قانون منع بکارگیری بازنشستگان در شورای نگهبان به تصویب نهایی رسید و بر اساس آن معاونان وزرا و استانداران بازنشسته نیز باید بروند و با شغل دولتی خداحافظی کنند.
برای بی اثرکردن تحریم‌های نفتی باید فروش سنتی نفت و استفاده از نظام بانکی بین‌المللی را کنار گذاشته و درآمد حاصل از فروش را به صورت ریالی تسویه کرد.
موقعیت ممتاز ایران در ترانزیت، استفاده از فرصت ها و درآمدهای ترانزیتی که با تغییر شرایط در تعاملات بین المللی کمترین تاثیر را می پذیرد.

يادداشت
حمیدرضا قریشی، پژوهشگر اقتصادی/ ۲۰ شرکت پتروشیمی به دلیل دریافت مواد اولیه با نرخ ۳۸۰۰ تومان و فروش ارزصادراتی به قیمت بازارثانویه، از ۳۰هزارمیلیارد تومان رانت بهره‌مند هستند.
آمار می‌گوید حدود ۱۷ میلیارد یورو محصولات فولادی و عمدتا پتروشیمی از فروردین ماه تاکنون صادر شده اما تنها ۴ میلیارد یورو از آن برای تامین مالی واردات رسمی کشور در سامانه نیما عرضه شده است.
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی/ در حالی که کشورهای دارنده منابع فسیلی از الحاق به توافقنامه پاریس حذر دارند، برخی با نادیده گرفتن مزیت منابع فسیلی ایران، الحاق به آن را که اجرایش ۵۲ میلیارد دلار هزینه دارد، پیگیری می‌کنند.
دکتر تورج دهقانی، مدیرعامل شرکت مهندسی و توسعه‌ نفت/ بر اساس اهداف سند چشم‌انداز ۱۴۰۴ و سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، یکی از محورهای اصلی فعالیت وزارت نفت (و به تبع آن شرکت ملی نفت ایران) افزایش ذخایر راهبردی، حفظ و توسعه ظرفیت تولید نفت خام است.
دکتر علی مبینی دهکردی، رئیس موسسه مطالعات بین‎المللی انرژی / با اجرای طرح فناوری بازیافت دی‎اکسیدکربن (CDR) می‎توان شاهد کاهش هدررفت دی‎اکسیدکربن در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی بود.
گفتمان
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.
داریوش مختاری، کارشناس حوزه آب/ آلودگی آب دریا موجب بروز بیماری‌های پوستی در صیادان می‌شود و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.
The issue of increasing the recycling rate of Iranian oilfields is directly linked to the issue of capital and investment, which is dependent on the growth of barrels of oil from oil wells to finance and investment on these wells in Iran.
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :