Daneshenaft logo
پنجشنبه 31 خرداد ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 15 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11654
ضرورت ذخیره‌سازی گاز طبیعی در کشور ایران
علی تیموری یادکوری- کارشناس ارشد مطالعات انرژی

محدودیت منابع فسیلی و آثار زیست محیطی ناشی از مصرف آن از جمله دلایلی است که دولتمردان مدیریت انرژی کشورها را بر آن داشته است تا در مصرف منابع متنوع انرژی جانب احتیاط را رعایت و جایگزینی منابع با آلایندگی بیشتر را با سایر منابع پاک در دستور کار قرار دهند.

 

 دغدغه کشورهایی که در آینده وارد کننده منابع انرژی خواهند بود را با نگاهی به آمار و ارقام استخراجی از گزارش‌های محافل پژوهشی انرژی به خوبی می‌توان دریافت که به قدری این موضوع حائز اهمیت است که حتی در برنامه‌های کوتاه مدت خود تدابیری بدین منظور  اندیشده‌اند و مهم‌ترین راه برون رفت از نوسانات تولید و مصرف را در ذخیره‌سازی گاز طبیعی به عنوان سوختی نسبتاً پاک می‌دانند.

 

چرا ذخیره‌سازی گاز طبیعی؟؟

علی‌رغم گذشت قریب به سه دهه از مطرح شدن اولین مباحث در خصوص ذخیره‌سازی گاز طبیعی در ایران، هنوز دیدگاه‌هایی در راستای انتقاد از این مقوله و عدم نیاز به طرح و توسعه چنین صنعتی در بدنه صنعت نفت ایران وجود دارد. شاید مهم ترین محوری که موافقین این انتقاد بر آن تکیه می‌زنند وجود ذخایر بیکران  نفت و گاز طبیعی باشد که از نظر آنان می تواند استثنایی برای این کشور قائل گردد.

در حالی که در همسایگی کشور ایران، کشور روسیه با ذخایری کم و بیش یکسان از گاز طبیعی نقش بسیار پر رنگی در صنعت ذخیره‌سازی گاز طبیعی داشته و به خوبی از مزایای این صنعت سبز بهره برده و تعاملات و مناسبات خویش را علاوه بر کسب سهم خود از بازار تجارت بین المللی گاز طبیعی با قاره سبز گسترش داده است. وابستگی کشورهای اروپایی به بازار انحصاری گاز روسیه حتی در برهه‌ای از زمان موجب ایجاد مشکلات و رنجش خاطر آنها گردیده است. پس غیر منطقی نخواهد بود که بگوییم اروپا در جستجوی بازار جایگزین و رقیب روسیه باشد تا با خاطری آسوده و مطمئن زمستان های سخت و سرد را پشت سر بگذارد.


پیش‌بینی عرضه و تقاضای جهانی گاز طبیعی در سالیان آتی(Natural gas &Geopolitics from 1970 to 2040)

 

آنچه از منظر کارشناسی در بیان دلایلی که برای کشوری همچون ایران به لحاظ سیمای جغرافیایی و موقعیت ژئوپلیتیک ممتاز در خاور‌میانه و نقش پر رنگ در تعاملات بین‌المللی قابل ذکر است را می‌توان در چرایی ذخیره سازی گاز طبیعی این گونه  مطرح نمود:

1- اکثریت قریب به اتفاق مخازن نفت و گاز کشور در جنوب و جنوب غربی کشور واقع شده‌اند، در حالی که بخش عمده مصرف گاز طبیعی مربوط به شهرهای مرکزی و شمالی کشور هستند. بدیهی است ظرفیت انتقال گاز از جنوب به شمال کشور محدود بوده بنابراین ایجاد زیر‌ساخت‌های لازم برای مدت کوتاهی به صرفه اقتصادی نخواهد بود.

2- ظرفیت برداشت روزانه از مخازن بر اساس اصول مسلم فنی و بر پایه تولید صیانتی محدود خواهد بود که گاهاً ممکن است بنا به افت تدریجی برداشت روزانه از میادینی که در نیمه دوم عمر تولیدی هستند روندی کاهشی را در پیش گرفته که نیاز به احداث واحد‌های تقویت فشار و ایستگاه‌های فشرده سازی خواهند داشت.

3- گاز طبیعی  معمولاً در نزدیکی مراکز عمده مصرف در تابستان از محل ظرفیت مازاد بر مصرف ذخیره‌سازی می‌گردد تا در مواقع بروز حوادث غیر منتظره در کمترین زمان ممکن به شبکه خطوط اصلی تزریق گردد.

4- وابستگی قریب به 70 درصدی در سبد انرژی کشور به گاز طبیعی در جهان بی نظیر است و همین وابستگی مطلق به گاز طبیعی مخاطراتی را دارد که مدیریت آن در مواقع بحرانی ابزارهای خاص خود را می طلبد که در این زمینه ذخیره سازی گاز طبیعی در این کشور اثبات نموده است پشتوانه مطمئنی بوده است.

5- ذخیره‌سازی گاز طبیعی در مواقع بحرانی و در مشکلات و تنگناها وظیفه دارد نقش بی بدیلی از خود به نمایش بگذارد و در مواقع عادی یا در تابستان انتظاری نمی رود. به طوری که در بند فوق الذکر ملاحظه نمودید سرمایه گذاری می شود تا در یک فرصت طلایی از آن استفاده گردد.

6- اذعان داریم که شدت مصرف انرژی در ایران بسیار بالاست، به گونه ای که تقاضای داخلی گاز همپای عرضه گاز طبیعی پیش می‌رود و مجال ظرفیت مازاد بر مصرف این کالای استراتژیک را در زمستان نمی دهد.

7- جهان صنعتی با شتابی فزاینده انرژی را می بلعد و  و مخازن نفت و گاز طبیعی کشورمان در نیمه دوم عمرشان هستند. از طرفی روند کشف منابع هیدروکربوری سیر نزولی در جهان دارد.

8- واردات گاز طبیعی از کشور‌های همسایه بنا بدلایل مختلف سیاسی، جنگ، تعارض منافع، مشتری های رقیب و غیره امکان قطعی دارد که سالیان گذشته این مشکل را تجربه نموده‌ایم.

9- خطوط لوله انتقال گاز هر کشوری آسیب‌پذیر بوده و توسط بلایای طبیعی از جمله سیل، زلزله، جنگ، خرابکاری و هر گونه رخداد غیر‌منتظره‌ای تهدید گردد که تجربه این مسائل را نیز در گذشته نه چندان دور داشته ایم.

10- پاسخگویی به کشورهایی که وارد کننده گاز طبیعی از ایران خواهند بود نیز مسئله مهمی است که بنا بر مفاد قرارداد در صورت عدم پایبندی بنا به دلایل مختلف جرائم خاص خود را دارد که جهت جبران این ظرفیت نیز می توان به ذخیره‌سازی گاز طبیعی پناه برد.

 

نتیجه‌گیری

فلذا شناسایی و توسعه مخازن زیرزمینی گاز طبیعی در کشور با در نظر گرفتن عواملی چون وابستگی مفرط سبد انرژی به گاز طبیعی، وجود ذخایر عظیم گاز طبیعی، رشد تولید و مصرف قابل توجه در سالیان اخیر، نیاز به افزایش ظرفیت پالایشگاهها و تاسیسات پتروشیمی، تثبیت جایگاه کشور در بازارهای جهانی، ایجاد پشتوانه‌ای مطمئن برای مدیریت صادرات و واردات، امکان مدیریت بهتر بحران در مواقع لزوم و ملاحظات امنیتی و پدافندی  مقوله ذخیره سازی گاز طبیعی ضرورتی انکار ناپذیز است که برای کشورمان از اولویت بالایی برخوردار است.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
فقط از انسان جاه‌طلبی مثل ترامپ بر می‌آید که با سخنانی سخیف و غیر‌معمول به این فرد و آن سازمان حمله کند.
مهندس محمدحسن پیوندی، رییس هیئت مدیره هلدینگ تاپیکو/ برنامه‌های متنوعی برای آینده صنعت پتروشیمی پیش‌بینی شده است و با ایجاد زیرساخت‌های لازم برای تولید پروپیلن، فرصتی جدید برای تحقق اهداف صنعت پتروشیمی فراهم می‌شود و به عنوان عامل اصلی توسعه صنایع میانی و پایین‌دستی، به اشتغال و جذب سرمایه‎گذار می‌‌انجامد.
رویکردهای شرکت ملی گاز در سال 97 همچنان توسعه‌ای است. این همان استراتژی‌ای است که مهندس عراقی مدیر‌عامل خوشنام شرکت ملی گاز ایران بدان اشاره و بر آن تاکید کرده بود.

يادداشت
دکتر ابوالفضل کیانی‌بختیاری/ سال 97 در حالی از سوی مقام معظم رهبری به عنوان سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری شد که طی سال‌های اخیر و تحت عناوین اقتصاد مقاومتی، به موضوع حمایت از کالای ایرانی در بطن مفاهیم و بندهای آن اشاره‌ای مستقیم گردیده است.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ حجم گاز درجای میدان کیش قابل توجه است. این میدان با حجم گاز درجای ۵۵.۵ تریلیون فوت‌مکعب و با ضریب بازیافت ۷۰درصد و حجم میعانات گازی ۵۱۴ میلیون بشکه است.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ برخی ژست‌های دوستانه مانند استفاده از ذخایر شناور عربستان سعودی قابل پیش‌بینی است، اما در واقعیت هیچ گزینه‌ای برای تغییر چیزی وجود ندارد.
محسن بهمنی، محقق ارشد گروه پژوهش‌های کاتالیستی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی/ کاتالیست تولید متانول از گاز سنتز که در گروه پژوهش‌های کاتالیستی شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی تولید می‌شود آماده عرضه به مشتریان اروپایی است.
مهدی قافله‌باشی، رییس گروه پژوهش‌های پلیمری شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی/ شرکت پژوهش و فناوری پتروشیمی، افزون بر داشتن لایسنس پلی‌اتیلن و پلی‌پروپیلن، در زمینه افزودنی‌های PVC و کاتالیست‌های کرومی دستاوردهای گسترده‌ای دارد.
گفتمان
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :