Daneshenaft logo
یکشنبه 25 آذر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 15 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11654
ضرورت ذخیره‌سازی گاز طبیعی در کشور ایران
علی تیموری یادکوری- کارشناس ارشد مطالعات انرژی

محدودیت منابع فسیلی و آثار زیست محیطی ناشی از مصرف آن از جمله دلایلی است که دولتمردان مدیریت انرژی کشورها را بر آن داشته است تا در مصرف منابع متنوع انرژی جانب احتیاط را رعایت و جایگزینی منابع با آلایندگی بیشتر را با سایر منابع پاک در دستور کار قرار دهند.

 

 دغدغه کشورهایی که در آینده وارد کننده منابع انرژی خواهند بود را با نگاهی به آمار و ارقام استخراجی از گزارش‌های محافل پژوهشی انرژی به خوبی می‌توان دریافت که به قدری این موضوع حائز اهمیت است که حتی در برنامه‌های کوتاه مدت خود تدابیری بدین منظور  اندیشده‌اند و مهم‌ترین راه برون رفت از نوسانات تولید و مصرف را در ذخیره‌سازی گاز طبیعی به عنوان سوختی نسبتاً پاک می‌دانند.

 

چرا ذخیره‌سازی گاز طبیعی؟؟

علی‌رغم گذشت قریب به سه دهه از مطرح شدن اولین مباحث در خصوص ذخیره‌سازی گاز طبیعی در ایران، هنوز دیدگاه‌هایی در راستای انتقاد از این مقوله و عدم نیاز به طرح و توسعه چنین صنعتی در بدنه صنعت نفت ایران وجود دارد. شاید مهم ترین محوری که موافقین این انتقاد بر آن تکیه می‌زنند وجود ذخایر بیکران  نفت و گاز طبیعی باشد که از نظر آنان می تواند استثنایی برای این کشور قائل گردد.

در حالی که در همسایگی کشور ایران، کشور روسیه با ذخایری کم و بیش یکسان از گاز طبیعی نقش بسیار پر رنگی در صنعت ذخیره‌سازی گاز طبیعی داشته و به خوبی از مزایای این صنعت سبز بهره برده و تعاملات و مناسبات خویش را علاوه بر کسب سهم خود از بازار تجارت بین المللی گاز طبیعی با قاره سبز گسترش داده است. وابستگی کشورهای اروپایی به بازار انحصاری گاز روسیه حتی در برهه‌ای از زمان موجب ایجاد مشکلات و رنجش خاطر آنها گردیده است. پس غیر منطقی نخواهد بود که بگوییم اروپا در جستجوی بازار جایگزین و رقیب روسیه باشد تا با خاطری آسوده و مطمئن زمستان های سخت و سرد را پشت سر بگذارد.


پیش‌بینی عرضه و تقاضای جهانی گاز طبیعی در سالیان آتی(Natural gas &Geopolitics from 1970 to 2040)

 

آنچه از منظر کارشناسی در بیان دلایلی که برای کشوری همچون ایران به لحاظ سیمای جغرافیایی و موقعیت ژئوپلیتیک ممتاز در خاور‌میانه و نقش پر رنگ در تعاملات بین‌المللی قابل ذکر است را می‌توان در چرایی ذخیره سازی گاز طبیعی این گونه  مطرح نمود:

1- اکثریت قریب به اتفاق مخازن نفت و گاز کشور در جنوب و جنوب غربی کشور واقع شده‌اند، در حالی که بخش عمده مصرف گاز طبیعی مربوط به شهرهای مرکزی و شمالی کشور هستند. بدیهی است ظرفیت انتقال گاز از جنوب به شمال کشور محدود بوده بنابراین ایجاد زیر‌ساخت‌های لازم برای مدت کوتاهی به صرفه اقتصادی نخواهد بود.

2- ظرفیت برداشت روزانه از مخازن بر اساس اصول مسلم فنی و بر پایه تولید صیانتی محدود خواهد بود که گاهاً ممکن است بنا به افت تدریجی برداشت روزانه از میادینی که در نیمه دوم عمر تولیدی هستند روندی کاهشی را در پیش گرفته که نیاز به احداث واحد‌های تقویت فشار و ایستگاه‌های فشرده سازی خواهند داشت.

3- گاز طبیعی  معمولاً در نزدیکی مراکز عمده مصرف در تابستان از محل ظرفیت مازاد بر مصرف ذخیره‌سازی می‌گردد تا در مواقع بروز حوادث غیر منتظره در کمترین زمان ممکن به شبکه خطوط اصلی تزریق گردد.

4- وابستگی قریب به 70 درصدی در سبد انرژی کشور به گاز طبیعی در جهان بی نظیر است و همین وابستگی مطلق به گاز طبیعی مخاطراتی را دارد که مدیریت آن در مواقع بحرانی ابزارهای خاص خود را می طلبد که در این زمینه ذخیره سازی گاز طبیعی در این کشور اثبات نموده است پشتوانه مطمئنی بوده است.

5- ذخیره‌سازی گاز طبیعی در مواقع بحرانی و در مشکلات و تنگناها وظیفه دارد نقش بی بدیلی از خود به نمایش بگذارد و در مواقع عادی یا در تابستان انتظاری نمی رود. به طوری که در بند فوق الذکر ملاحظه نمودید سرمایه گذاری می شود تا در یک فرصت طلایی از آن استفاده گردد.

6- اذعان داریم که شدت مصرف انرژی در ایران بسیار بالاست، به گونه ای که تقاضای داخلی گاز همپای عرضه گاز طبیعی پیش می‌رود و مجال ظرفیت مازاد بر مصرف این کالای استراتژیک را در زمستان نمی دهد.

7- جهان صنعتی با شتابی فزاینده انرژی را می بلعد و  و مخازن نفت و گاز طبیعی کشورمان در نیمه دوم عمرشان هستند. از طرفی روند کشف منابع هیدروکربوری سیر نزولی در جهان دارد.

8- واردات گاز طبیعی از کشور‌های همسایه بنا بدلایل مختلف سیاسی، جنگ، تعارض منافع، مشتری های رقیب و غیره امکان قطعی دارد که سالیان گذشته این مشکل را تجربه نموده‌ایم.

9- خطوط لوله انتقال گاز هر کشوری آسیب‌پذیر بوده و توسط بلایای طبیعی از جمله سیل، زلزله، جنگ، خرابکاری و هر گونه رخداد غیر‌منتظره‌ای تهدید گردد که تجربه این مسائل را نیز در گذشته نه چندان دور داشته ایم.

10- پاسخگویی به کشورهایی که وارد کننده گاز طبیعی از ایران خواهند بود نیز مسئله مهمی است که بنا بر مفاد قرارداد در صورت عدم پایبندی بنا به دلایل مختلف جرائم خاص خود را دارد که جهت جبران این ظرفیت نیز می توان به ذخیره‌سازی گاز طبیعی پناه برد.

 

نتیجه‌گیری

فلذا شناسایی و توسعه مخازن زیرزمینی گاز طبیعی در کشور با در نظر گرفتن عواملی چون وابستگی مفرط سبد انرژی به گاز طبیعی، وجود ذخایر عظیم گاز طبیعی، رشد تولید و مصرف قابل توجه در سالیان اخیر، نیاز به افزایش ظرفیت پالایشگاهها و تاسیسات پتروشیمی، تثبیت جایگاه کشور در بازارهای جهانی، ایجاد پشتوانه‌ای مطمئن برای مدیریت صادرات و واردات، امکان مدیریت بهتر بحران در مواقع لزوم و ملاحظات امنیتی و پدافندی  مقوله ذخیره سازی گاز طبیعی ضرورتی انکار ناپذیز است که برای کشورمان از اولویت بالایی برخوردار است.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اجلاس اوپک 175 با تصمیم بر کاهش یک میلیون و دویست هزار بشکه‌ای نفت در وین به پایان رسید اما نمی‌توان از آینده نامعلوم این سازمان 58 ساله اظهار نگرانی نکرد.
بر اساس آمار منتشر شده بانک جهانی نمودار شدت انرژی ایران در چند سال اخیر روندی تقریبا صعودی دارد؛ یعنی نه تنها شدت انرژی کاهش پیدا نکرده بلکه در بازه ۱۴ ساله افزایش پیدا کرده است.
محسن دلاویز، مشاور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ انرژی در اقتصاد و امنیت سیاسی کشورها نقشی اساسی دارد و نحوه مصرف آن نیز تعیین کننده درجه توسعه یافتگی کشورهاست.

يادداشت
علیرضا سلطانی، کارشناس حوزه انرژی/ گستردگی و تنوع منابع نفت و گاز از یک سو و پایین بودن قیمت حامل‌های انرژی در کشور، ایران را به یکی از بالاترین کشورهای مصرف کننده سوخت‌های فسیلی بدل کرده، مصرف گاز طبیعی در ایران معادل مصرف گاز در کشور چین و همچنین معادل کل مصرف کشورهای حوزه اتحادیه اروپاست.
حسین علیمراد، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی/ شرکت ملی صنایع پتروشیمی می‌تواند به عنوان یک حامی در فرآیند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به منظور کاهش ریسک سرمایه‌گذاری حضور یابد.
محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس/ با افزایش نرخ دلار نزدیک به هزاران میلیارد تومان درآمد مازاد برای دولت ایجاد شده است و بانک مرکزی پاسخی در خصوص محل هزینه‌کرد این درآمد نمی‌دهد.
علی شمس اردکانی، رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران/ در این سال‌ها بهتر بود به‌جای آن که منبع درآمد ایران، پول نفت باشد، از آن در سرمایه‌گذاری برای تولید و اشتغال‌زایی استفاده شده بود؛ چراکه نفت دارایی نسل بعدی است و کسی حق حراج آن را ندارد.
احمد محبی، کارشناس انرژی/ خیز آمریکا و عربستان برای تصاحب بازار گاز عراق که با هدف کاهش نفوذ اقتصادی ایران در عراق و ایجاد بازاری جدید برای خود است، اگرچه راه به جایی نخواهد برد اما نیازمند توجه و هوشیاری کشورمان است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :