Daneshenaft logo
جمعه 29 دی ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 15 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11656
انحلال شرکت ملی صادرات گاز چرا؟!
انحلال شرکت ملی صادرات گاز چرا؟!
احمد مددی

اگر در صادرات گاز به خوبی بازاریابی نموده و بتوانیم سهم 10 درصدی خود را از تجارت جهانی گاز بر طبق برنامه چشم انداز به دست بیاوریم، بی تردید، گاز در عرصه درآمدزایی برای کشور به رقیبی جدی برای نفت مبدل خواهد شد

 

روز سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ خبری بر روی خروجی خبرگزاری ها آمد که اندکی تعجب برانگیز شد. خبر این بود که با حکم مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران منصوب شده است. این خبر آنجایی تعجب برانگیز بود که درست یکسال پیش و در دی ماه سال 95 با دستور وزیر نفت، شرکت ملی صادرات گاز ایران به طور رسمی منحل گردیده و مدیریت صادرات گاز در شرکت ملی نفت راه‌اندازی شده بود!

هر چند در خبر روز سه شنبه گذشته و در توجیه ابلاغ حکم مهران امیر معینی، مدیر عامل جدید شرکت ملی صادرات گاز ایران، پایان نیافتن عملیات تغییر ساختار شرکت ملی صادرات گاز ایران به مدیریت را علت صدور حکم اعلام کرده و در ادامه عنوان شده که در حکم صادر شده بنا بر قانون احکام، از لفظ شرکت استفاده شده اما به محض تکمیل فرآیند تغییر ساختار، عنوان به مدیریت تغییر خواهد یافت.

 در دی ماه سال گذشته نیز تغییرات جدید ساختاری در بدنه شرکت ملی نفت ایران، دلیل انحلال شرکت ملی صادرات گاز ایران و ایجاد یک مدیریت جدید تحت عنوان «صادرات گاز» در شرکت نفت عنوان شده بود. در آن برهه، با گذشت بیش از سه ماه از بازنشستگی علیرضا کاملی از مدیرعاملی شرکت ملی صادرات گاز ایران با انحلال این شرکت، مدیر جدید صادرات گاز شرکت ملی نفت ایران هم منصوب شد. «علی امیرانی» فردی بود که حتی از سوی کاردر به عنوان سرپرست مدیریت صادرات گاز ایران منصوب گردیده بود.


تصمیمات سال 95

با تغییر و تحولات ساختاری در شرکت ملی نفت ایران در دی ماه سال 95 مقرر شده بود تا سایر مدیریت‌های تابع شرکت ملی نفت ایران موظف به همکاری با مدیریت صادرات گاز ایران همکاری کنند. از سوی دیگر مطابق با تغییرات جدید ساختاری قرار بود مباحث مربوط به تجارت گاز ایران از مسیر خط لوله گاز توسط شرکت ملی گاز ایران و مباحث مربوط به صادرت گاز از مسیر ال ان جی توسط مدیریت صادرات گاز ایران پیگیری شود. در همین حال بیژن زنگنه، آذر ماه پارسال در جمع خبرنگاران با اشاره به انحلال شرکت ملی صادرات گاز، گفته بود: شرکت صادرات گاز منحل و زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران قرار می‌گیرد چراکه به دنبال خصوصی سازی آن بودند درحالی که خصوصی سازی شرکت ملی گاز معنا ندارد به همین دلیل آن‌  را به مدیریت تبدیل کردیم تا به بخش خصوصی واگذار نشود. وزیر نفت، تاکید کرده بود: البته بخش صادرات گاز با لوله، در زیرمجموعه شرکت ملی گاز ایران قرار می‌گیرد و فعالیت این بخش ادامه دارد.


چرا انحلال؟

سوال جدی این است که با انتصاب هفته گذشته، آیا روند انحلال شرکت صادرات گاز متوقف شده است و اصولا چه  اصراری برای انحلال این شرکت (صرف نظر از اینکه به دنبال خصوصی سازی آن بودند) احساس شده است؟

حال سوال جدی تر و راهبردی این است که به واقع چه دلیل محکمه پسندی وجود دارد که صادرات گاز دو تکه و جزیره ای اداره شود؟! و چرا این مهم توسط متولی آن یعنی شرکت ملی گاز ایران به صورت یکپارچه مدیریت نمی شود؟ مگر نه این است که شرکت های متناظر با شرکت ملی گاز ایران در دنیا، کلیه عملیات صادرات گاز چه از طریق خطوط لوله و چه ال ان جی را مدیریت می کنند. شرکت گازپروم نمونه شاهد این مدعاست که به تنهایی کلیه عملیات صادرات گاز از روسیه به اقصی نقاط دنیا را مدیریت می کند و اکنون بزرگترین و خوشنام ترین شرکت در سطح دنیا محسوب می شود.

در این میان صاحبنظران معتقدند؛ اتخاذ رویکردی واحد و یکپارچه کردن روند صادرات گاز (چه خطوط لوله، چه ال ان جی و ... ) از طریق یک شرکت موجب ایجاد برندی واحد در جهان گاز و پرهیز از سرگردانی متقاضیان گاز در اقصی نقاط دنیا خواهد شد. هر چند هنوز شرکت ملی گاز با چالش های متعددی در عرصه تولید و دخیل نبودن در همه ابعاد آن مواجه است، اما بی تردید یکپارچگی صادرات گاز و تجمیع همه فعالیت های مرتبط با آن در شرکتی واحد، تصمیم گیر و تصمیم ساز، مزیت ها و منافع اقتصادی سرشاری برای کشورمان به همراه خواهد داشت.

در توضیح این مهم که سازمان خصوصی سازی به دنبال خصوصی کردن شرکت ملی صادرات گاز است نیز بایستی به مسولان این سازمان گوشزد نماییم که با خصوصی سازی های شتابزده و بعضا مساله دار در صنعت پتروشیمی، با دستان خودمان برند شرکت ملی صنایع پتروشیمی(NPC)  را در جهان پتروشیمی نابود کردیم و این برند دیگر جایگاهی در دنیا ندارد، حال می خواهیم برند گاز در دنیا را به چالش بکشیم! در همین حال، مگر می شود شرکتی را که قرار است برای کشور درآمدزایی سرشار ایجاد کرده و منافع آن را به حساب خزانه واریز کند، خصوصی کرد؟!

به اعتقاد نگارنده، اگر در صادرات گاز به خوبی بازاریابی نموده و بتوانیم سهم 10 درصدی خود را از تجارت جهانی گاز بر طبق برنامه چشم انداز به دست بیاوریم، بی تردید، گاز در عرصه درآمدزایی برای کشور به رقیبی جدی برای نفت مبدل خواهد شد. این مهم با توجه به حرکت دنیا به سمت خرید انرژی های پاک و استفاده کمتر از انرژی های فسیلی بیش از پیش قابل درک و عینی تر است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت، نفت‌داران بزرگ جهان همچون اوپک و روسیه عوامل متعدد کاهنده قیمت نفت همچون افزایش شاخص دلار، نفت‌شیل و افزایش میزان تولید نفت آمریکا و ذخایر جهانی نفت را نادیده بگیرند، به واقع نمی‌دانند با تهدید خودروهای برقی چه کنند؟!
از زمان تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یکی از مهم‌ترین اقداماتی که متعاقب توسعه بنگاه‌های بزرگ صنعتی و زنجیره‌های تامین این بنگاه‌ها صورت گرفت، توسعه منطقه‌ای بوده است.
آخرین نشست سالانه و سراسری سهامداران خرد و کلان هلدینگ خلیج فارس که در روزهای پایانی مهرماه برگزار شد، حامل یک پیام نوآورانه و جدید بود:

يادداشت
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ دید صرف اقتصادی و کسب درآمد از برگزاری نمایشگاه و به تبع آن افزایش هزینه‌های شرکت در نمایشگاه با بهانه‌های واهی، رویه‌ای غلط و به شدت برخلاف منافع ملی و اقتصاد کشور است.
مقدم شركت‌كنندگان و بازدیدكنندگان را به چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و انرژی كیش گرامی می‌داریم.
عبدالرسول دشتی/ هفته گذشته فرصتی فراهم شد تا به اتفاق تعدادی از مدیران هلدینگ خلیج فارس با سفر به لردگان از مراحل پیشرفت اجرائی این طرح بازدید داشته باشیم.
مریم شریعتی، كارشناس روابط عمومی و ارتباطات/ دانش روابط عمومی با آن كه عمری بیش از صدسال ندارد، اما چنان نقش حیاتی در تداوم موفقیت سازمان ها پیدا كرده است كه ناگزیر باید نگاهی اساسی به آن بیندازیم.
امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت/ استحکام درونی برجام و توازن منافع یکی از دلایل تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از سوی ترامپ، رییس جمهوری آمریکا است.
گفتمان
دبیر مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران: اهمیت به تحقیقات، زیر‌ساخت‌ها را در کشور می‌سازد.
برای راحتی حال پرسنل و خانواده‌های محترم آنها مرکز مشاوره در یک فضای مناسب راه‌اندازی شده است. در 6 ماهه نخست سال 2500 نفر به این مرکز مراجعه داشته‌اند که از این تعداد 206 نفر بازنشسته بوده اند.
گزارش: مهدی فتحی/ دانش نفت: نفتکش سانچی ۹ روز در دل آب با آتش جنگید ولی در نهایت غرق شد و به زیر آب رفت اما ابهامات آن از قبیل چگونگی برخورد دو کشتی، دقایق پر التهابی که به دریانوردان گذشته است،‌ دلیل نجات نیافتن کارکنان و پرسش‌های دیگر همچنان در کانال‌های خبری رسمی و غیررسمی دست به دست می‌چرخد.
بر اساس مطالعات انجام شده، اقامت در مناطق مسکونی مجاور با صنایع پتروشیمی منجر به افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد، ریه، مغز و خون خواهد شد، هم چنین این آلودگی ها باعث ایجاد مشکلات باروری، عقیم شدن، سقط و تولد نوزادان دارای نقص ژنتیکی می شود.
The year 2018, for a few days since that day, has been good for oil, with the fall in storage, the oil price trend has risen and black gold has entered the canal at $ 68 per barrel.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :