Daneshenaft logo
پنجشنبه 27 دی ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 15 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11656
انحلال شرکت ملی صادرات گاز چرا؟!
انحلال شرکت ملی صادرات گاز چرا؟!
احمد مددی

اگر در صادرات گاز به خوبی بازاریابی نموده و بتوانیم سهم 10 درصدی خود را از تجارت جهانی گاز بر طبق برنامه چشم انداز به دست بیاوریم، بی تردید، گاز در عرصه درآمدزایی برای کشور به رقیبی جدی برای نفت مبدل خواهد شد

 

روز سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ خبری بر روی خروجی خبرگزاری ها آمد که اندکی تعجب برانگیز شد. خبر این بود که با حکم مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران منصوب شده است. این خبر آنجایی تعجب برانگیز بود که درست یکسال پیش و در دی ماه سال 95 با دستور وزیر نفت، شرکت ملی صادرات گاز ایران به طور رسمی منحل گردیده و مدیریت صادرات گاز در شرکت ملی نفت راه‌اندازی شده بود!

هر چند در خبر روز سه شنبه گذشته و در توجیه ابلاغ حکم مهران امیر معینی، مدیر عامل جدید شرکت ملی صادرات گاز ایران، پایان نیافتن عملیات تغییر ساختار شرکت ملی صادرات گاز ایران به مدیریت را علت صدور حکم اعلام کرده و در ادامه عنوان شده که در حکم صادر شده بنا بر قانون احکام، از لفظ شرکت استفاده شده اما به محض تکمیل فرآیند تغییر ساختار، عنوان به مدیریت تغییر خواهد یافت.

 در دی ماه سال گذشته نیز تغییرات جدید ساختاری در بدنه شرکت ملی نفت ایران، دلیل انحلال شرکت ملی صادرات گاز ایران و ایجاد یک مدیریت جدید تحت عنوان «صادرات گاز» در شرکت نفت عنوان شده بود. در آن برهه، با گذشت بیش از سه ماه از بازنشستگی علیرضا کاملی از مدیرعاملی شرکت ملی صادرات گاز ایران با انحلال این شرکت، مدیر جدید صادرات گاز شرکت ملی نفت ایران هم منصوب شد. «علی امیرانی» فردی بود که حتی از سوی کاردر به عنوان سرپرست مدیریت صادرات گاز ایران منصوب گردیده بود.


تصمیمات سال 95

با تغییر و تحولات ساختاری در شرکت ملی نفت ایران در دی ماه سال 95 مقرر شده بود تا سایر مدیریت‌های تابع شرکت ملی نفت ایران موظف به همکاری با مدیریت صادرات گاز ایران همکاری کنند. از سوی دیگر مطابق با تغییرات جدید ساختاری قرار بود مباحث مربوط به تجارت گاز ایران از مسیر خط لوله گاز توسط شرکت ملی گاز ایران و مباحث مربوط به صادرت گاز از مسیر ال ان جی توسط مدیریت صادرات گاز ایران پیگیری شود. در همین حال بیژن زنگنه، آذر ماه پارسال در جمع خبرنگاران با اشاره به انحلال شرکت ملی صادرات گاز، گفته بود: شرکت صادرات گاز منحل و زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران قرار می‌گیرد چراکه به دنبال خصوصی سازی آن بودند درحالی که خصوصی سازی شرکت ملی گاز معنا ندارد به همین دلیل آن‌  را به مدیریت تبدیل کردیم تا به بخش خصوصی واگذار نشود. وزیر نفت، تاکید کرده بود: البته بخش صادرات گاز با لوله، در زیرمجموعه شرکت ملی گاز ایران قرار می‌گیرد و فعالیت این بخش ادامه دارد.


چرا انحلال؟

سوال جدی این است که با انتصاب هفته گذشته، آیا روند انحلال شرکت صادرات گاز متوقف شده است و اصولا چه  اصراری برای انحلال این شرکت (صرف نظر از اینکه به دنبال خصوصی سازی آن بودند) احساس شده است؟

حال سوال جدی تر و راهبردی این است که به واقع چه دلیل محکمه پسندی وجود دارد که صادرات گاز دو تکه و جزیره ای اداره شود؟! و چرا این مهم توسط متولی آن یعنی شرکت ملی گاز ایران به صورت یکپارچه مدیریت نمی شود؟ مگر نه این است که شرکت های متناظر با شرکت ملی گاز ایران در دنیا، کلیه عملیات صادرات گاز چه از طریق خطوط لوله و چه ال ان جی را مدیریت می کنند. شرکت گازپروم نمونه شاهد این مدعاست که به تنهایی کلیه عملیات صادرات گاز از روسیه به اقصی نقاط دنیا را مدیریت می کند و اکنون بزرگترین و خوشنام ترین شرکت در سطح دنیا محسوب می شود.

در این میان صاحبنظران معتقدند؛ اتخاذ رویکردی واحد و یکپارچه کردن روند صادرات گاز (چه خطوط لوله، چه ال ان جی و ... ) از طریق یک شرکت موجب ایجاد برندی واحد در جهان گاز و پرهیز از سرگردانی متقاضیان گاز در اقصی نقاط دنیا خواهد شد. هر چند هنوز شرکت ملی گاز با چالش های متعددی در عرصه تولید و دخیل نبودن در همه ابعاد آن مواجه است، اما بی تردید یکپارچگی صادرات گاز و تجمیع همه فعالیت های مرتبط با آن در شرکتی واحد، تصمیم گیر و تصمیم ساز، مزیت ها و منافع اقتصادی سرشاری برای کشورمان به همراه خواهد داشت.

در توضیح این مهم که سازمان خصوصی سازی به دنبال خصوصی کردن شرکت ملی صادرات گاز است نیز بایستی به مسولان این سازمان گوشزد نماییم که با خصوصی سازی های شتابزده و بعضا مساله دار در صنعت پتروشیمی، با دستان خودمان برند شرکت ملی صنایع پتروشیمی(NPC)  را در جهان پتروشیمی نابود کردیم و این برند دیگر جایگاهی در دنیا ندارد، حال می خواهیم برند گاز در دنیا را به چالش بکشیم! در همین حال، مگر می شود شرکتی را که قرار است برای کشور درآمدزایی سرشار ایجاد کرده و منافع آن را به حساب خزانه واریز کند، خصوصی کرد؟!

به اعتقاد نگارنده، اگر در صادرات گاز به خوبی بازاریابی نموده و بتوانیم سهم 10 درصدی خود را از تجارت جهانی گاز بر طبق برنامه چشم انداز به دست بیاوریم، بی تردید، گاز در عرصه درآمدزایی برای کشور به رقیبی جدی برای نفت مبدل خواهد شد. این مهم با توجه به حرکت دنیا به سمت خرید انرژی های پاک و استفاده کمتر از انرژی های فسیلی بیش از پیش قابل درک و عینی تر است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
برنده مزایده اخیر پتروشیمی بیستون کرمانشاه همان مالک پالایشگاه کرمانشاه است، پالایشگاهی که به شیوه‌ای غیرقانونی در سال ٩٥ واگذار شده است.
غالب بودن وجه اقتصادی توافق پاریس به دلیل هدف قرار گرفتن حوزه انرژی ایجاب می‌کند که اسناد بالادستی اقتصادی با اقدامات موردنظر توافق پاریس، تطابق داشته باشد، امری که مورد غفلت قرارگرفته است.
اعمال و تشدید تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه تحریم‌های آیسا (داماتو) و به دنبال آن تحریم‌های اخیر، ایجاب می‌کند راه‌حل‌های جدیدی به منظور مقابله با این تحریم‌ها پیش گرفته شود.

يادداشت
کورش هاشمی، پروانه غریبی/ موتورهای کنونی تولیدی برای خودروهای سواری در کشور، در بازه توانی ۱۱۳-۵۷ اسب بخار و بازه گشتاوری ۱۴۸-۱۰۱ نیوتن‌متر هستند و حجم این موتورهای چهار سیلندر ۱,۴ تا ۱.۸ لیتر با مصرف سوخت ۷.۲ تا ۱۲.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. این فاصله بسیار زیاد با میانگین مصرف سوخت خودروها در دنیا بیانگر بیش از دو دهه عقب‌ماندگی در این عرصه است.
شعیب بهمن، رییس موسسه راهبردپژوهان جهان معاصر/ یکصدوهفتادوپنجمین نشست اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در حالی در وین برگزار شد که برخی کشورها از تصمیم‌گیری‌های کلی و بدون اجماع برخی کشورها ناراضی بودند.
محمد میرزایی/ آلودگی هوا به عنوان چهارمین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می‌شود و بر اساس مطالعات انجام شده ۱۰ درصد از مرگ و میرهای موجود در ایران بر اثر آلودگی هوا اتفاق می‌افتد، به‌طوری که در سال ۲۰۱۶، آلودگی هوا سبب مرگ ۳۳ هزار نفر در ایران شده است.
فرهاد قلی‌نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر/ برای بهره‌برداری از میدان گازی مشترک با قطر، صنایع در مدت ۳۵ ماه فرصت استقرار در منطقه را داشتند، به همین علت مهلت پرداختن به ضوابط زیست‌محیطی برای آنها فراهم نمی‌شود و مجوزی هم برای آنها صادر نمی‌شود که در ادامه همین نداشتن مجوز، زمینه‌ساز تخلفات و مشکلات بعدی شده است.
امیر دودآبی‌نژاد، معاون فنی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق/ مشکل اصلی انرژی‌های تجدیدپذیر تجمیع منابع مالی عوارض برق است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :