Daneshenaft logo
سه شنبه 4 اردیبهشت ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 15 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11656
انحلال شرکت ملی صادرات گاز چرا؟!
انحلال شرکت ملی صادرات گاز چرا؟!
احمد مددی

اگر در صادرات گاز به خوبی بازاریابی نموده و بتوانیم سهم 10 درصدی خود را از تجارت جهانی گاز بر طبق برنامه چشم انداز به دست بیاوریم، بی تردید، گاز در عرصه درآمدزایی برای کشور به رقیبی جدی برای نفت مبدل خواهد شد

 

روز سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ خبری بر روی خروجی خبرگزاری ها آمد که اندکی تعجب برانگیز شد. خبر این بود که با حکم مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران منصوب شده است. این خبر آنجایی تعجب برانگیز بود که درست یکسال پیش و در دی ماه سال 95 با دستور وزیر نفت، شرکت ملی صادرات گاز ایران به طور رسمی منحل گردیده و مدیریت صادرات گاز در شرکت ملی نفت راه‌اندازی شده بود!

هر چند در خبر روز سه شنبه گذشته و در توجیه ابلاغ حکم مهران امیر معینی، مدیر عامل جدید شرکت ملی صادرات گاز ایران، پایان نیافتن عملیات تغییر ساختار شرکت ملی صادرات گاز ایران به مدیریت را علت صدور حکم اعلام کرده و در ادامه عنوان شده که در حکم صادر شده بنا بر قانون احکام، از لفظ شرکت استفاده شده اما به محض تکمیل فرآیند تغییر ساختار، عنوان به مدیریت تغییر خواهد یافت.

 در دی ماه سال گذشته نیز تغییرات جدید ساختاری در بدنه شرکت ملی نفت ایران، دلیل انحلال شرکت ملی صادرات گاز ایران و ایجاد یک مدیریت جدید تحت عنوان «صادرات گاز» در شرکت نفت عنوان شده بود. در آن برهه، با گذشت بیش از سه ماه از بازنشستگی علیرضا کاملی از مدیرعاملی شرکت ملی صادرات گاز ایران با انحلال این شرکت، مدیر جدید صادرات گاز شرکت ملی نفت ایران هم منصوب شد. «علی امیرانی» فردی بود که حتی از سوی کاردر به عنوان سرپرست مدیریت صادرات گاز ایران منصوب گردیده بود.


تصمیمات سال 95

با تغییر و تحولات ساختاری در شرکت ملی نفت ایران در دی ماه سال 95 مقرر شده بود تا سایر مدیریت‌های تابع شرکت ملی نفت ایران موظف به همکاری با مدیریت صادرات گاز ایران همکاری کنند. از سوی دیگر مطابق با تغییرات جدید ساختاری قرار بود مباحث مربوط به تجارت گاز ایران از مسیر خط لوله گاز توسط شرکت ملی گاز ایران و مباحث مربوط به صادرت گاز از مسیر ال ان جی توسط مدیریت صادرات گاز ایران پیگیری شود. در همین حال بیژن زنگنه، آذر ماه پارسال در جمع خبرنگاران با اشاره به انحلال شرکت ملی صادرات گاز، گفته بود: شرکت صادرات گاز منحل و زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران قرار می‌گیرد چراکه به دنبال خصوصی سازی آن بودند درحالی که خصوصی سازی شرکت ملی گاز معنا ندارد به همین دلیل آن‌  را به مدیریت تبدیل کردیم تا به بخش خصوصی واگذار نشود. وزیر نفت، تاکید کرده بود: البته بخش صادرات گاز با لوله، در زیرمجموعه شرکت ملی گاز ایران قرار می‌گیرد و فعالیت این بخش ادامه دارد.


چرا انحلال؟

سوال جدی این است که با انتصاب هفته گذشته، آیا روند انحلال شرکت صادرات گاز متوقف شده است و اصولا چه  اصراری برای انحلال این شرکت (صرف نظر از اینکه به دنبال خصوصی سازی آن بودند) احساس شده است؟

حال سوال جدی تر و راهبردی این است که به واقع چه دلیل محکمه پسندی وجود دارد که صادرات گاز دو تکه و جزیره ای اداره شود؟! و چرا این مهم توسط متولی آن یعنی شرکت ملی گاز ایران به صورت یکپارچه مدیریت نمی شود؟ مگر نه این است که شرکت های متناظر با شرکت ملی گاز ایران در دنیا، کلیه عملیات صادرات گاز چه از طریق خطوط لوله و چه ال ان جی را مدیریت می کنند. شرکت گازپروم نمونه شاهد این مدعاست که به تنهایی کلیه عملیات صادرات گاز از روسیه به اقصی نقاط دنیا را مدیریت می کند و اکنون بزرگترین و خوشنام ترین شرکت در سطح دنیا محسوب می شود.

در این میان صاحبنظران معتقدند؛ اتخاذ رویکردی واحد و یکپارچه کردن روند صادرات گاز (چه خطوط لوله، چه ال ان جی و ... ) از طریق یک شرکت موجب ایجاد برندی واحد در جهان گاز و پرهیز از سرگردانی متقاضیان گاز در اقصی نقاط دنیا خواهد شد. هر چند هنوز شرکت ملی گاز با چالش های متعددی در عرصه تولید و دخیل نبودن در همه ابعاد آن مواجه است، اما بی تردید یکپارچگی صادرات گاز و تجمیع همه فعالیت های مرتبط با آن در شرکتی واحد، تصمیم گیر و تصمیم ساز، مزیت ها و منافع اقتصادی سرشاری برای کشورمان به همراه خواهد داشت.

در توضیح این مهم که سازمان خصوصی سازی به دنبال خصوصی کردن شرکت ملی صادرات گاز است نیز بایستی به مسولان این سازمان گوشزد نماییم که با خصوصی سازی های شتابزده و بعضا مساله دار در صنعت پتروشیمی، با دستان خودمان برند شرکت ملی صنایع پتروشیمی(NPC)  را در جهان پتروشیمی نابود کردیم و این برند دیگر جایگاهی در دنیا ندارد، حال می خواهیم برند گاز در دنیا را به چالش بکشیم! در همین حال، مگر می شود شرکتی را که قرار است برای کشور درآمدزایی سرشار ایجاد کرده و منافع آن را به حساب خزانه واریز کند، خصوصی کرد؟!

به اعتقاد نگارنده، اگر در صادرات گاز به خوبی بازاریابی نموده و بتوانیم سهم 10 درصدی خود را از تجارت جهانی گاز بر طبق برنامه چشم انداز به دست بیاوریم، بی تردید، گاز در عرصه درآمدزایی برای کشور به رقیبی جدی برای نفت مبدل خواهد شد. این مهم با توجه به حرکت دنیا به سمت خرید انرژی های پاک و استفاده کمتر از انرژی های فسیلی بیش از پیش قابل درک و عینی تر است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
1-یكی از مدیران ارشد نفت اخیراً به من گفت: مناطق نفتخیز جنوب در حال حاضر روزی بیش از ٣ میلیون بشكه نفت تولید می‌كند اما حال و روز بودجه‌ای‌اش اصلا خوب نیست و احتمال دارد با افت جدی تولید نفت مواجه شود.
تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در سوریه موجب شد که قیمت نفت پس از مدتها از عدد 70 دلار در هر بشکه بگذرد.
بیش از 9 میلیارد دلار محصولات بخش معدن و صنایع معدنی در سال 96 صادر شده است.

يادداشت
زینب‌خاتون ایرانی، دانشجوی دکترای مدیریت کسب و کار حرفه ای DBA/ امروزه یکی از راه‌های دسترسی به بازارهای اقتصادی حضور در بخش‌های فرهنگی و انجام فعالیت های عام‌المنفعه شهرها و حتی کشورها است.
پیام باقری، نایب رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران/ نرخ بالای خوراک اختصاص داده شده برای تولید برق صادراتی، سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه در این زمینه را توجیه‌پذیر نمی‌کند.
حجت سیدعلی حسینی، پژوهشگر مطالعات اسلامی/ امروزه تعاملات اقتصادی از روند سنتی خود پا فراتر گذاشته و پول‌های فضای مجازی و بدون پشتوانه‌ مانند شبکه‌های لایت کوین و «بیت‌کوین» در رقابت با ارزهای متعارف در بازار جهانی توجه بسیاری را به خود جلب نموده که نوشته پیشرو درصدد بررسی چیستی و چگونگی این مسئله است.
دانش نفت: شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس یکی از هلدینگ‌های مهم و استراتژیک در صنعت پتروشیمی ایران و خاورمیانه است که پس از خصوصی‌سازی‌های صورت گرفته تحت لوای اصل 44 قانون اساسی تشکیل شده است.
حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ/ تمام متقاضیان غیردولتی، پس از نصب سامانه خورشیدی مورد تأیید این شرکت در شهر تهران، می‌توانند به فروش انرژی حاصل از تولید نیروگاه خورشیدی اقدام کنند.
گفتمان
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :