Daneshenaft logo
یکشنبه 31 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 15 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11656
انحلال شرکت ملی صادرات گاز چرا؟!
انحلال شرکت ملی صادرات گاز چرا؟!
احمد مددی

اگر در صادرات گاز به خوبی بازاریابی نموده و بتوانیم سهم 10 درصدی خود را از تجارت جهانی گاز بر طبق برنامه چشم انداز به دست بیاوریم، بی تردید، گاز در عرصه درآمدزایی برای کشور به رقیبی جدی برای نفت مبدل خواهد شد

 

روز سه شنبه ۱۲ دی ۱۳۹۶ خبری بر روی خروجی خبرگزاری ها آمد که اندکی تعجب برانگیز شد. خبر این بود که با حکم مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت ملی صادرات گاز ایران منصوب شده است. این خبر آنجایی تعجب برانگیز بود که درست یکسال پیش و در دی ماه سال 95 با دستور وزیر نفت، شرکت ملی صادرات گاز ایران به طور رسمی منحل گردیده و مدیریت صادرات گاز در شرکت ملی نفت راه‌اندازی شده بود!

هر چند در خبر روز سه شنبه گذشته و در توجیه ابلاغ حکم مهران امیر معینی، مدیر عامل جدید شرکت ملی صادرات گاز ایران، پایان نیافتن عملیات تغییر ساختار شرکت ملی صادرات گاز ایران به مدیریت را علت صدور حکم اعلام کرده و در ادامه عنوان شده که در حکم صادر شده بنا بر قانون احکام، از لفظ شرکت استفاده شده اما به محض تکمیل فرآیند تغییر ساختار، عنوان به مدیریت تغییر خواهد یافت.

 در دی ماه سال گذشته نیز تغییرات جدید ساختاری در بدنه شرکت ملی نفت ایران، دلیل انحلال شرکت ملی صادرات گاز ایران و ایجاد یک مدیریت جدید تحت عنوان «صادرات گاز» در شرکت نفت عنوان شده بود. در آن برهه، با گذشت بیش از سه ماه از بازنشستگی علیرضا کاملی از مدیرعاملی شرکت ملی صادرات گاز ایران با انحلال این شرکت، مدیر جدید صادرات گاز شرکت ملی نفت ایران هم منصوب شد. «علی امیرانی» فردی بود که حتی از سوی کاردر به عنوان سرپرست مدیریت صادرات گاز ایران منصوب گردیده بود.


تصمیمات سال 95

با تغییر و تحولات ساختاری در شرکت ملی نفت ایران در دی ماه سال 95 مقرر شده بود تا سایر مدیریت‌های تابع شرکت ملی نفت ایران موظف به همکاری با مدیریت صادرات گاز ایران همکاری کنند. از سوی دیگر مطابق با تغییرات جدید ساختاری قرار بود مباحث مربوط به تجارت گاز ایران از مسیر خط لوله گاز توسط شرکت ملی گاز ایران و مباحث مربوط به صادرت گاز از مسیر ال ان جی توسط مدیریت صادرات گاز ایران پیگیری شود. در همین حال بیژن زنگنه، آذر ماه پارسال در جمع خبرنگاران با اشاره به انحلال شرکت ملی صادرات گاز، گفته بود: شرکت صادرات گاز منحل و زیر مجموعه شرکت ملی نفت ایران قرار می‌گیرد چراکه به دنبال خصوصی سازی آن بودند درحالی که خصوصی سازی شرکت ملی گاز معنا ندارد به همین دلیل آن‌  را به مدیریت تبدیل کردیم تا به بخش خصوصی واگذار نشود. وزیر نفت، تاکید کرده بود: البته بخش صادرات گاز با لوله، در زیرمجموعه شرکت ملی گاز ایران قرار می‌گیرد و فعالیت این بخش ادامه دارد.


چرا انحلال؟

سوال جدی این است که با انتصاب هفته گذشته، آیا روند انحلال شرکت صادرات گاز متوقف شده است و اصولا چه  اصراری برای انحلال این شرکت (صرف نظر از اینکه به دنبال خصوصی سازی آن بودند) احساس شده است؟

حال سوال جدی تر و راهبردی این است که به واقع چه دلیل محکمه پسندی وجود دارد که صادرات گاز دو تکه و جزیره ای اداره شود؟! و چرا این مهم توسط متولی آن یعنی شرکت ملی گاز ایران به صورت یکپارچه مدیریت نمی شود؟ مگر نه این است که شرکت های متناظر با شرکت ملی گاز ایران در دنیا، کلیه عملیات صادرات گاز چه از طریق خطوط لوله و چه ال ان جی را مدیریت می کنند. شرکت گازپروم نمونه شاهد این مدعاست که به تنهایی کلیه عملیات صادرات گاز از روسیه به اقصی نقاط دنیا را مدیریت می کند و اکنون بزرگترین و خوشنام ترین شرکت در سطح دنیا محسوب می شود.

در این میان صاحبنظران معتقدند؛ اتخاذ رویکردی واحد و یکپارچه کردن روند صادرات گاز (چه خطوط لوله، چه ال ان جی و ... ) از طریق یک شرکت موجب ایجاد برندی واحد در جهان گاز و پرهیز از سرگردانی متقاضیان گاز در اقصی نقاط دنیا خواهد شد. هر چند هنوز شرکت ملی گاز با چالش های متعددی در عرصه تولید و دخیل نبودن در همه ابعاد آن مواجه است، اما بی تردید یکپارچگی صادرات گاز و تجمیع همه فعالیت های مرتبط با آن در شرکتی واحد، تصمیم گیر و تصمیم ساز، مزیت ها و منافع اقتصادی سرشاری برای کشورمان به همراه خواهد داشت.

در توضیح این مهم که سازمان خصوصی سازی به دنبال خصوصی کردن شرکت ملی صادرات گاز است نیز بایستی به مسولان این سازمان گوشزد نماییم که با خصوصی سازی های شتابزده و بعضا مساله دار در صنعت پتروشیمی، با دستان خودمان برند شرکت ملی صنایع پتروشیمی(NPC)  را در جهان پتروشیمی نابود کردیم و این برند دیگر جایگاهی در دنیا ندارد، حال می خواهیم برند گاز در دنیا را به چالش بکشیم! در همین حال، مگر می شود شرکتی را که قرار است برای کشور درآمدزایی سرشار ایجاد کرده و منافع آن را به حساب خزانه واریز کند، خصوصی کرد؟!

به اعتقاد نگارنده، اگر در صادرات گاز به خوبی بازاریابی نموده و بتوانیم سهم 10 درصدی خود را از تجارت جهانی گاز بر طبق برنامه چشم انداز به دست بیاوریم، بی تردید، گاز در عرصه درآمدزایی برای کشور به رقیبی جدی برای نفت مبدل خواهد شد. این مهم با توجه به حرکت دنیا به سمت خرید انرژی های پاک و استفاده کمتر از انرژی های فسیلی بیش از پیش قابل درک و عینی تر است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
موضوع افزایش ضریب بازیافت میادین نفتی ایران به طور بی‌واسطه‌ای گره سختی به موضوع سرمایه و سرمایه‌گذاری خورده است، چه اینکه افزایش هر بشکه نفت از چاه‌های نفتی به منابع مالی و سرمایه‌گذاری بر روی این چاه‌های ایران بستگی دارد.
ایران یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان نفت و گاز طبیعی در جهان محسوب می‌گردد. با توجه به اینکه منابع نفتی و گازی، اصلی‌ترین منبع طبیعی زیر زمینی در ایران است، شاید بتوان از دیدگاه کالایی و ملی، آن را به عنوان اصلی‌ترین و مهمترین کالای تولید شده در کشور دانست.
محسن حائری‌ نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO) / اوپک سال‌هاست در بازار جهانی نفت دارای نقش کلیدی است و می‌توان آن را «مدیریت بازار» شناخت و OPEC نقش سازنده‌ای در مدیریت بازار داشته است و می‌تواند ثبات لازم را در بازار نفت به وجود آورد و هدف از تشکیل این سازمان چیزی جز ایجاد یک اجماع با هدف کنترل قدرت و زیاده‌خواهی‌های شرکت‌های بزرگ نفتی که بر ذخایر مالکان نفت چنگ زده بودند نبوده است.

يادداشت
مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس اخیرا در گفتگو با رسانه‌ها (نیپنا سه‌شنبه 5 تیر‌ماه 97) و انتشار آن در برخی جراید دیگر، در حالی از تولید 45 میلیون تن محصول در شرکت‌های زیرمجموعه صحبت کرده است که اجرای تعدادی از طرح‌های در دست اجرای این شرکت بر اساس دیدگاه جدید وی و عدم تامین بودجه مورد نیاز دچار تاخیر و بلاتکلیفی شده‌اند.
سیدمهدی حسینی، کارشناس ارشد حوزه انرژی/ نفت که همیشه بازیگر اصلی صحنه کنش‌های سیاسی آمریکا و ایران بوده است این بار هم با خروج ترامپ از برجام در صدر لیست تحریم‌ها علیه ایران قرار گرفته است.
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
گفتمان
داریوش مختاری، کارشناس حوزه آب/ آلودگی آب دریا موجب بروز بیماری‌های پوستی در صیادان می‌شود و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.
The issue of increasing the recycling rate of Iranian oilfields is directly linked to the issue of capital and investment, which is dependent on the growth of barrels of oil from oil wells to finance and investment on these wells in Iran.
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :