Daneshenaft logo
چهارشنبه 26 دی ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 13 بهمن ماه 1396 | کد مطلب : 11760
سازمان متعالی، سازمان بهره‌ور
دکترمحمدعلی محمدی، مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی

نگاه و نگرش سیستمی به ما آموخته كه، برای رسیدن به بهره‌وری هرچه بیشتر و عملكرد مطلوب، بایستی همه اجزای سازمان دارای ویژگی‌ها و شرایط لازم به علاوه هدفمندی و نتیجه‌گرایی با تعامل مؤثر باشند.

به عبارت دیگر خروجی و ستانده‌های یك نظام حاصل كمیت و كیفیت خوب اجزای نظام است. تقوم عملكرد به قابلیت‌ها و همچنین تقوم توسعه قابلیت‌ها به كمیت و كیفیت عملكرد، یك واقعیت مهم است كه باید بخوبی درك و فهمیده شود تا حركت و فعالیت دچار نقص، انحراف و وقفه نگردد.

سازمان بهره‌ور یك قابلیت است و بهره‌وری نتیجه آن. به قول معروف از كوزه همان برون تراود كه در اوست. عملكرد سازمان‌ها نتیجه دو دسته عوامل مختلف است كه جملگی اثرگذار و اثرپذیرند. دسته اول عوامل درون سازمانی و قابل كنترل و دسته دوم عوامل برون سازمانی و غیرقابل كنترل كه تحت عنوان عوامل محیطی نیز شناخته می‌شوند البته محیط نزدیك یا قلمرو مهم‌تر و مؤثرتر از محیط دور یا كلان است.

هنگامی كه شما به ارزیابی یك سازمان می‌پردازید سه نوع تحلیل ضروری و مهم است. تحلیل عملكرد، تحلیل عوامل درون سازمانی و قابلیت‌ها و تحلیل محیط. تحلیل عملكرد مبانی مقایسه‌ای گوناگونی دارد كه از جمله مهم‌ترین آنها تحلیل روند و مقایسه با دوره‌های زمانی گذشته، مقایسه با دوره پایه، مقایسه با اهداف، مقایسه با متوسط صنعت ومقایسه با مهمترین رقیب یا رقبا است.

تحلیل عملكرد نیازمند شاخص‌ها و سنجه‌های مختلف ولی جامع و فراگیر است. بهترین نگاه برای تحلیل و ارزیابی عملكرد یك نظام و سازمان، نگاه از دیدگاه ذی‌نفعان مختلف سازمان است شامل مشتریان، صاحبان سرمایه و سهام، كاركنان و جامعه. هر كدام از این ذی‌نفعان توقعات و  انتظارات خاص خود را دارند كه بسیاری از موارد هم‌راستا و هم‌جهت با یكدیگر نیستند و در عین حال به یك اندازه حائز اهمیت نمی‌باشند اما همگی مهم و كلیدی هستند. به همین دلیل مدل‌های تعالی سازمانی با دقت كامل به این موضوع توجه كرده‌اند و برای هریك از این گروه‌ها، معیارها و نشانگرهای بسیاری را جهت بررسی و ممیزی تعیین و تعریف كرده‌اند و جایزه ملی تعالی سازمانی كه چهارده سال است بهخوبی و با حمایت سازمان‌ها و بنگاه‌های اقتصادی و حاكمیتی اجرا می‌شود، نیز به تبعیت از مدل‌های تعالی سازمانی معتبر بین‌المللی اینگونه معیارها را در مدل بررسی و ارزیابی خود دارد.

نتایج حاصل از این تحلیل، عملكرد مثبت بعلاوه عارضه‌های یك سازمان را نشان می‌دهد كه علائم مفید و راهنما برای درك وضعیت و قضاوت و در عین حال علل‌یابی و ریشه‌یابی مسائل سازمان بعنوان مقدمه‌ای ضروری برای حل آنها است. لذا تحلیل عملكرد نقطه شروع تحلیل و ارزیابی یك سازمان است.

تحلیل بعدی، تحلیل قابلیت‌ها و توانمندی‌های یك سازمان است. برای این نوع تحلیل نیز نیاز به مدل و معیارهای روشن، جامع و قابل قبول علمی است كه به نتایج حاصل از ارزیابی بتوان اعتماد كرد. مهم حصول اطمینان از جامعیت و علمی بودن بررسی و ارزیابی است. توانمندی‌های یك سازمان در نظام رهبری و مدیریت، كاركنان، فرآیندها و فناوری آن، فضای عملیاتی و توان جلب مشاركت و همكاری شركاء و همكاران بیرونی  نهفته است كه هریك از آنها در قالب یك حوزه كامل نیازمند مطالعه و بررسی دقیق و كارشناسی است و باید مجموعه پارامترها و عوامل هر حوزه از قابلیت‌ها و توانمندی‌ها را بدرستی تعریف و تبیین كرد كه مدل‌های تعالی سازمانی نیز بخوبی این نیاز را پوشش می‌دهند و تحت عنوان توانمندسازها با دقت و وسواس خاصی به بیان معیارها و زیرمعیارها و رابطه آنها با یكدیگر می‌پردازند كه چنانچه ارزیاب با دقت لازم و مطابق با آن به ممیزی و ارزیابی یك سیستم و سازمان بپردازد می‌توان تا حد زیادی به نتایج حاصل از فرایند ارزیابی مطمئن و امیدوار بود. بدون تردید قابلیت و شایستگی‌های فرد ارزیابی‌كننده تحت عنوان ارزیاب تعالی سازمانی بعلاوه روش ارزیابی كه ترجیحا" تیمی و مبتنی بر خرد و قضاوت جمعی است، عوامل كلیدی كیفیت ارزیابی هستند. در فرایند جایزه ملی تعالی سازمانی نیز علاوه بر مدل برگرفته از مدل‌های تعالی سازمانی معتبر بین‌المللی، با دقت بسیار به پرورش و انتخاب ارزیابان تعالی سازمانی برای انجام ارزیابی‌ها پرداخته می شود و با دقت و حساسیت خاصی امتیازدهی صورت می‌گیرد. سازمانی كه امتیاز بالایی براساس این نوع تحلیل و ارزیابی كسب می‌كند، مطمئنا" یك سازمان متعالی و بهره‌ور است كه حاصل آن توان رقابت‌پذیری بالا است و نتیجه اصلی و واقعی آن در حوزه نتایج و عملكرد سازمان در معیارهای بهره‌وری، كارآیی، اثربخشی، كیفیت، نوآوری، سودآوری و رضایت كاركنان و جامعه خود را نشان می‌دهد.

تحلیل آخر، تحلیل محیط است اعم از محیط نزدیك و محیط دور و كلان. محیط بیرونی شامل فضای كسب و كار، میزان توسعه‌یافتگی زیرساخت‌ها، كیفیت و كمیت سیاست‌ها، قوانین و مقررات، میزان دسترسی به منابع، تعاملات بین‌المللی، ساختار اقتصادی و سیاسی، وضعیت مالیاتی، ثبات قیمت‌ها، وضعیت تقاضا فرهنگ جامعه و سایر موارد نیازمند مطالعه، بررسی، تحلیل و ارزیابی است. چرا كه تاثیر قابل توجهی بر عملكرد و توانمندسازهای یك سازمان دارند. معمولا" مدل‌های مختلفی برای حصول اطمینان از بررسی جامع و كامل محیط شامل عوامل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فناوری، قانونی و زیست محیطی وجود دارند كه می‌توان با بهره‌گیری از آنها، تحلیل علمی و كارشناسی از محیط بیرونی و نهایتا" ارزیابی درست و منطقی داشت. البته یك سازمان متعالی و بهره‌ور فقط متاثر از محیط بیرونی نیست بلكه بدلیل توان و قابلیت و عملكرد، بر محیط خود نیز اثرگذار است.

نكته آخر اینكه در دنیایی كه همه چیز نسبی است نباید بدنبال قطعیت باشیم. سازمان متعالی، سیستم در مسیر تكامل و رشد است و هر اندازه توسعه یافته‌تر و كامل‌تر شود ولی هیچگاه به نقطه پایانی فرایند تكامل نمی‌رسد و لحظه‌ای كه رشد و تكامل متوقف شود لحظه مرگ و نابودی سیستم و سازمان است. لذا واژه سازمان متعالی، واژه‌ای برای حالتی نسبی است و بیانگر عزم، اراده، رویكرد و هدفمندی یك سازمان برای طی طریق تكامل است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
برنده مزایده اخیر پتروشیمی بیستون کرمانشاه همان مالک پالایشگاه کرمانشاه است، پالایشگاهی که به شیوه‌ای غیرقانونی در سال ٩٥ واگذار شده است.
غالب بودن وجه اقتصادی توافق پاریس به دلیل هدف قرار گرفتن حوزه انرژی ایجاب می‌کند که اسناد بالادستی اقتصادی با اقدامات موردنظر توافق پاریس، تطابق داشته باشد، امری که مورد غفلت قرارگرفته است.
اعمال و تشدید تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه تحریم‌های آیسا (داماتو) و به دنبال آن تحریم‌های اخیر، ایجاب می‌کند راه‌حل‌های جدیدی به منظور مقابله با این تحریم‌ها پیش گرفته شود.

يادداشت
کورش هاشمی، پروانه غریبی/ موتورهای کنونی تولیدی برای خودروهای سواری در کشور، در بازه توانی ۱۱۳-۵۷ اسب بخار و بازه گشتاوری ۱۴۸-۱۰۱ نیوتن‌متر هستند و حجم این موتورهای چهار سیلندر ۱,۴ تا ۱.۸ لیتر با مصرف سوخت ۷.۲ تا ۱۲.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. این فاصله بسیار زیاد با میانگین مصرف سوخت خودروها در دنیا بیانگر بیش از دو دهه عقب‌ماندگی در این عرصه است.
شعیب بهمن، رییس موسسه راهبردپژوهان جهان معاصر/ یکصدوهفتادوپنجمین نشست اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در حالی در وین برگزار شد که برخی کشورها از تصمیم‌گیری‌های کلی و بدون اجماع برخی کشورها ناراضی بودند.
محمد میرزایی/ آلودگی هوا به عنوان چهارمین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می‌شود و بر اساس مطالعات انجام شده ۱۰ درصد از مرگ و میرهای موجود در ایران بر اثر آلودگی هوا اتفاق می‌افتد، به‌طوری که در سال ۲۰۱۶، آلودگی هوا سبب مرگ ۳۳ هزار نفر در ایران شده است.
فرهاد قلی‌نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر/ برای بهره‌برداری از میدان گازی مشترک با قطر، صنایع در مدت ۳۵ ماه فرصت استقرار در منطقه را داشتند، به همین علت مهلت پرداختن به ضوابط زیست‌محیطی برای آنها فراهم نمی‌شود و مجوزی هم برای آنها صادر نمی‌شود که در ادامه همین نداشتن مجوز، زمینه‌ساز تخلفات و مشکلات بعدی شده است.
امیر دودآبی‌نژاد، معاون فنی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق/ مشکل اصلی انرژی‌های تجدیدپذیر تجمیع منابع مالی عوارض برق است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :