Daneshenaft logo
پنجشنبه 6 تیر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 26 بهمن ماه 1397 | کد مطلب : 22749
شهر هوشمند، نیاز امروز و ضرورت فردا


حسین سلیمانی، کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و فعال انرژی در شرکت فرا سکو عسلویه/ یکی از اصلی‌ترین مسائلی که در سال‌های اخیر مورد توجه بیشتر کشورهای پیشرفته صنعتی است موضوع صرفه‌جویی در انرژی و منابع است.

همچنین امروزه در جهان جمعیت شهرنشینی به سرعت در حال افزایش می ­باشد. در حال حاضر ۵5 درصد از مردم دنیا در شهرها زندگی می­ کنند که پیش ­بینی می‌شود این آمار تا سال ۲۰۵۰ به 70 درصد خواهد رسید. از عوامل اساسی توسعه پایدار کشورها ومسائل بسیار مهم برای مدیران شهری، توجه به عوامل زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی می‌باشد تا همگام با رشد جمعیت، خدمات عمومی مناسب نیز برای آن­ها تأمین شود. هوشمندسازی شهرها یک قدم مهم برای رسیدن به توسعه پایدار و حفظ منابع و انرژی برای نسل‌های آینده می ­باشد.

یکی دیگر از موارد اهمیت شهرهوشمند این است که امروزه با رشد چشمگیر اطلاعات و فناوری­های نوین شاهد تحول و توسعه خوبی در حوزه اداره امور شهری هستیم که نادیده گرفتن آن باعث بی ­نظمی در اداره شهرها و عدم ارائه خدمات مناسب و... می ­شود.

از طرفی مدت زمان انجام کارهای گوناگون در حال کم شدن است. دولت‌های بسیاری در جهان درصدد هستند تا از جنبه‌های مختلف فناوری در شهرها استفاده کنند و خدماتی را که با صرف کمترین زمان در تمام امور زندگی شهری به بالاترین سطح بهره‌وری دست می یابند، ارائه نمایند. وقتی از تمام امور می­ گوییم منظورمان تمام بخش‌ها شامل حمل و نقل، آب و فاضلاب، برق، مسائل مربوط به اینترنت، بهداشت و درمان، دولت الکترونیک و مشارکت مردمی در امور شهری و برای تمام افراد با سوابق شغلی/تحصیلی و مدارک و گواهینامه‌های معتبر است.

تعریف شهر هوشمند

شهر هوشمند به شهری گفته می­شود که در آن از فناوری اطلاعات و ارتباطات[1] برای ارتقای کیفیت سطح زندگی ساکنانش در تمام ابعاد زندگی مانند حمل و نقل مسافر و کالا و خدمات عمومی همراه با کاهش مصرف منابع انرژی و هزینه‌های مصرفی استفاده می­شود. هدف شهر هوشمند ارائه خدمات بهتر و راحت­تر به شهروندان با استفاده از انرژی کمتر است.

معیارهای هوشمند بودن یک شهر شامل حکمرانی هوشمند[2]  و دولت الکترونیک، شهروند هوشمند [3]، محیط زندگی هوشمند[4]  ، خانه هوشمند [5]، اقتصاد هوشمند[6] ، حمل و نقل هوشمند[7]  و انرژی هوشمند[8]  می­باشد.

در شهر هوشمند انواع مختلف حسگرهای الکترونیکی بر روی وسایل شخصی وعمومی برای جمع‌آوری، تحلیل و ارسال اطلاعات به سیستم کنترل­ کننده مرکزی استفاده می‌شود، که این اطلاعات برای مدیریت منابع انرژی، حمل ونقل، دارایی‌ها و امکانات شهری مفید است. یک شهر هوشمند از بخش‌های مختلفی تشکیل می‌شود که بر اساس سیاست‌های تدوین شده توسط مدیران شهری می‌تواند جهت‌گیری‌های متفاوتی داشته باشد.

به عنوان مثال، دوربین­ ها و چراغ­ های راهنمایی هوشمند، اطلاعات از حسگرهای کار گذاشته شده در شهر مانند خیابان­ ها را دریافت کرده و تصمیماتی هوشمندانه و سریع برای برطرف کردن حجم ترافیکی بالا در شهرها گرفته می ­شود. همچنین خودروهای مجهز به حسگرها در شهر هوشمند بهترین راه را برای رسیدن اشخاص به مقصد نشان می­ دهند. یا مثلا در حوزه کارهای شهرداری داده‌های دریافتی از حسگرهای سطل‌های زباله هوشمند، به شرکت‌های جمع ­آوری­ کننده ارسال می‌شود و در زمان بندی وتعیین انتخاب مسیر برای حمل و دفع زباله، بهترین تصمیمات اخذ می‌گردد.


با سه مثال واقعی از شهرهای هوشمند سازوکار این شهرها را بیشتر دریابیم:

1. سنگاپور: دولت از فناوری ای استفاده می‌کند که اگر در مکان‌هایی که کشیدن سیگار ممنوع است، کسی شروع به سیگار کشیدن کند اطلاع می‌دهد.  همچنین با استفاده از دوربین‌، بر جمعیت درحال عبور و مرور در هر نقطه از شهر نظارت می‌کند.

بیشترین اطلاعات را از چرخ و فلک این شهر که ارتفاع 165 متری دارد، جمع‌آوری می‌کنند که عملکرد شهر را نشان می­ دهد و کمک می­ کند که نقاط اصلی شهر مانند فروشگاه های اصلی و یا بیمارستان­ ها و... را راحت­ تر کنترل کرد.

2. دبی: در این شهر 50 خدمت بانظارت 22 بخش دولتی به صورت هوشمندانه پذیرش و اجرا می‌شود. خدماتی مانند تولید نرم افزارهای هوشمند تلفن همراه جهت انجام فعالیت­ های روزانه و فعالیت‌های مالی از قبیل: ثبت نام خودرو، گرفتن تاکسی، پیگیری بسته‌ها، قبض‌های الکترونیکی، ‌پیدا کردن خودپرداز، پیگیری وضعیت ویزا، گزارش تخلفات و... ارائه می ­شود.

3. بارسلون: در این شهر انرژی به مقدار زیادی ذخیره می ­شود. چراغ­ های خیابان­ ها، تنها زمانی که رفت و آمد در آن­ها زیاد باشد روشن می­ شوند. اطلاعات در هنگام پارک کردن خودرو توسط حسگرها و سیستم کنترل کننده مرکزی به راننده و شهروندان دیگر داده می ­شود. زباله های شهری پس از بسته بندی توسط زباله‌دان‌های هوشمند به­ صورت هوشمند جداسازی و بازیافت می ­شوند.

بهره وری انرژی

در شهر هوشمند ساختم ان­هایی وجود دارد که از امکانات سازگار با محیط زیست استفاده  می­کنند تا بدین­وسیله مصرف انرژی را به حداقل برسانند. مثلا استفاده ازانرژی خورشیدی برای تولید برق نمونه ­ای از این امکانات می­ باشد. حتی خودروهای هوشمند دراین ساختمان­ها به وسیله انرژی خورشیدی شارژ می ­گردند.

 این پیشرفت‌ها به ­گونه‌ای است که ساکنین ساختمان می­ توانند از طریق برنامه ­ای در تبلت، گوشی یا لپ تاپ خود مشاهده کنند که کدام نواحی و چه چیزهایی بیشترین مصرف انرژی را دارند .این تنها یک ساختمان نیست که اینگونه به صورت هوشمند عمل می­کند بلکه سایرساختمان­ ها نیز می­توانند همین وضعیت را داشته باشند به­ طوری ­که می­ توان از مجموع آن­ها یک شهر هوشمند داشت که با شهرهای فعلی تفاوت دارد.

در یک ساختمان هوشمند می­توان ویژگی­ ها و امکانات زیر را داشت:

می ­توان نور داخل ساختمان را بانور محیط بیرون تنظیم کرد. مثلا اگر نور محیط بیرون زیاد است، نور داخل را کم می­ کنیم و برعکس.

می­ توان استفاده از وسایل برقی را به زمانی که اوج مصرف انرژی نیست موکول کرد.

می ­توان محل­ های خالی ساختمان را تاریک نگه داشت یا حسگرهایی نصب کرد که هنگام ورود افراد چراغ ها روشن شوند.

می­توان وسایل گرمایشی و سرمایشی را به­ گونه ای تنظیم کرد که وقتی افراد در ساختمان نیستند خاموش باشند و همچنین کمی قبل از ورود افراد به ساختمان روشن شوند.

همین ویژگی­ ها و امکانات را می­توان در درون یک شهر نیز عملی کرد به عنوان مثال:

درشهر، می­ توان از طریق نصب و کنترل حسگرها چراغ ­های خیابان را تنها زمانی که رفت و آمد در آن خیابان زیاد باشد روشن کرد. حسگرها و دوربین­ ها برای ردیابی کیفیت هوا، درجه حرارت، آلودگی صوتی و تشخیص میزان ترافیک استفاده می ­شوند در نتیجه با شناسایی مشکلات در مراحل اولیه می­توانند از ایجاد مشکلات بزرگتر جلوگیری کنند و همین امر باعث کاهش انرژی و هزینه مصرفی می­شود. شهرهوشمند می­تواند با استفاده درست از انرژی درموارد فوق و سایر موارد مشابه ، میلیاردها ریال صرفه جویی کند و از این طریق به اقتصاد کشور کمک کند و در استفاده از منابع قناعت صورت گیرد.

شش ویژگی یک شهر هوشمند

۱ در دسترس بودن زیرساخت‌های :ICTشهر هوشمند باید بتواند از شبکه‌ها و برنامه‌های دیجیتالی پشتیبانی کند. در یک شهر هوشمند، هدف استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات، افزایش بهره‌وری و کمک به رشد اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی می­باشد. دردسترس بودن و کیفیت بالای ICT، توسعه و رفاه را برای شهر به ارمغان می­آورد.

۲ کارآفرینی: در یک شهر هوشمند در بخش عمومی سرمایه گذاری توسط دولت برای جذب شرکت‌های خصوصی یک اصل اساسی است تا بتوان یک اقتصاد هوشمند را ایجاد کرد و نتیجه آن ایجادکارآفرینی باشد.

۳ مشارکت ساکنان شهری در خدمات عمومی: مشارکت ساکنان شهری در خدمات عمومی از طریق دولت الکترونیکی امکان پذیر است. خدمات دولتی باید از طریق ICT به تمام شهروندان، شرکت­ها و کارکنان شهری صورت گیرد. یک مثال موفق شهر ساوتهمپتون هلند می‌باشد که برای شهروندان خود کارت‌های هوشمند درست کرده است. این نرم افزار کارت هوشمند، نمونه‌ای برجسته از دسترسی شهروندان به خدمات عمومی و همچنین چند سرویس خصوصی است.

۴ صنایع پیشرفته: یک شهر هوشمند باید منابع انسانی خلاق و باهوش را جذب کند تا بتواند به صنایع پیشرفته دسترسی پیدا کند.

۵ سرمایه اجتماعی: در یک شهر هوشمند، افراد باید دائما در حال یادگیری و ایجاد نوآوری باشند. شهروندان و دولت‌ باید بتوانند از فناوری اطلاعات و ارتباطات استفاده کنند؛ بنابراین نیاز به یادگیری دارند. هرگاه سرمایه اجتماعی یک شهر نادیده گرفته شود، می‌تواند نتایج منفی به دنبال داشته باشد.

۶ توسعه پایدار: در رشد شهری یک شهر هوشمند باید به کمبود منابع نیز توجه شود. بنابراین باید استفاده محتاطانه و قابل تجدید از منابع طبیعی محدود موردتوجه قرار گیرد. درنتیجه دولت باید‌ روش­های هوشمندی را ایجاد کند و برنامه‌های کاربردی مفیدی در جهت ارائه خدمات الکترونیکی تدوین کند تا فرصت‌های کسب و کار جدید برای افراد فراهم گردد.

نتیجه گیری

برای بسیاری از شهرها، هدف کلیدی در اجرای فناوری دیجیتال هوشمند، توسعه پایدار است. در شهرهای بزرگ می­توان با استفاده از فناوری دیجیتال، نظارت هوشمندی در مصرف انرژی ساختمان­ ها داشت. درنتیجه توسط یک سیستم کنترل مرکزی مصرف انرژی ساختمان­ های مسکونی و تجاری به حداقل رسیده و منافع مشترک ساختمان­ ها حفظ می­شود حتی کارهایی مانند خدمات آتش نشانی، کنترل وضعیت آب و هوا، تهویه مطبوع و روشنایی به راحتی قابل کنترل خواهد بود.

تحقیقات پیش بینی می­ کند که تا سال 2021 شهرها می ­توانند با هوشمندسازی نزدیک به 19 بیلیون دلار ذخیره کنند. اما با توجه به ایده های کالج ملی فنی و حرفه ای گرجستان گاهی لازم است برای ذخیره کردن پول، ابتدا پول خرج کرد. بازار جهانی شهر هوشمند پیش بینی می­ کند که تا سال 2021 پانزده بیلیون دلار جذب کند و این فقط مربوط به توسعه نرم‌افزارها می­ باشد. درنتیجه استفاده از سیستم­ های کنترل و نظارت شهر هوشمند باعث کاهش مصرف انرژی و کاهش هزینه­های مصرفی ساختمان ­ها ودرنهایت ذخیره سازی منابع مانند انرژی و پول می ­شود.


منبع :

1-Chris Richter, Sascha Kraus, Pasi Syrjä, "The Smart City as an opportunity for Entrepreneurship", International Journal of Entrepreneurial Venturing, 2015.

 

 [1] ICT(Information and Communications Technology)

[2] - Smart Governance

[3] Smart Citizen

[4] Smart Environment

[5] Smart Home

[6] Smart Economy

[7] Smart Mobility

[8] Smart Energy

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سیدحمید حسینی، فعال اقتصادی در حوزه صادرات فرآورده‌های نفتی/ وزارت نفت دائم با مشتریان صوری روبه‌روست که می‌خواهند از کارش سر در بیاورند و به‌جای خرید نفت، اطلاعات ما را به آمریکا بفروشند.
کوروش کرم‌پور حقیقی، عضو هیئت‌ رئیسه کمیسیون انرژی مجلس/ هرگونه اخلال در روند فروش نفت و ارزآوری از این حوزه، آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به دولت در حوزه مالی می‌زند.
روزگار غریبی شده است. در این زمانه عجیب و غریب، وزیر نفت که پرچمدار مبارزه با تحریم‌های نفتی ایالات متحده است، بی‌رحمانه و غیر‌منصفانه زیر شدیدترین انتقادات و هجمه‌ها قرار گرفته است.

يادداشت
ایمان نیکزاد، کارشناس ارشد انرژی/ اکوادور یکی از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است که با تولید میانگین روزانه حدود ۵۵۰ هزار بشکه نفت خام، پنجمین تولیدکننده نفت خام آمریکای جنوبی و با ۸.۳ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام، سومین کشور این منطقه پس از ونزوئلا و برزیل از نظر میزان ذخایر نفتی به شمار می‌رود.
ایران هم‌اکنون در مجتمع‌های پتروشیمی زاگرس، خارک، فن‌آوران و مرجان ظرفیت تولید سالانه بیش از ۶.۶ میلیون تن متانول را دارد و براساس شواهد موجود، تا پنج‌ سال آینده این مقدار به ۲۵ میلیون تن خواهد رسید.
غلامرضا شرفی، عضو کمیسیون انرژی مجلس/ توسعه ظرفیت پالایشگاهی و پتروپالایشگاه‌ها ازجمله راهکارهای مقابله با تحریم‌های نفتی محسوب می‌شود و تحریم‌های آمریکا را می‌توان با رفتن به سمت تولید فراورده‌های نفتی بی اثر کرد.
ظرفیت موجود در صادرات فرآورده‌های نفتی به کشورهای منطقه و به‌ویژه افغانستان یکی از فرصت‌های مناسب ایران برای عبور از تحریم‌های نفتی است و رفتن به سمت تولید محصولات پترو پالایشگاهی می‌تواند نقش مهمی در جهت تحقق شعار رونق تولید ایفا کند.
عقیل براتی، رییس پژوهش و فناوری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ سه پروژه فناورانه در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت اجرا می شود و برای این پروژه‌ها مصوبه‌های شورای پژوهش و هیئت مدیره شرکت ملی نفت دریافت شده است.
گفتمان
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.
مهندس نیما باقرسایی، بیش از 17 سال سابقه كار مفید در حوزه‌های مهندسی، ساخت و بازرگانی را در رزومه کاری خویش ثبت کرده است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :