Daneshenaft logo
پنجشنبه 6 تیر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 3 اسفند ماه 1397 | کد مطلب : 22767
نگاه تحلیلی دانش نفت به دستاوردهای سفر رییس مجلس و هیأت نفتی و اقتصادی به بزرگترین اقتصاد دنیا؛
رمزگشایی سفر به چین
احمد مددی

آیا «سی‌ان‌پی‌سی» به فاز 11 پارس جنوبی باز می‌گردد؟ صادرات نفت ایران به چین افزایش می‌یابد؟ مشکلات ارزی با کونلون بانک چین مرتفع می‌شود؟

رئیس مجلس شورای اسلامی در تشریح دستاوردهای سفر دو روزه هفته گذشته خود و هیأت همراه که شامل بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصادی و دارایی، عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی، غلامرضا تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس و فریدون حسنوند رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی به کشور چین بود، می گوید: در این سفر مذاکرات متعددی در سطوح متفاوت و در بخش‌های مختلف بین مقامات مسئول ایران و چین انجام شد و دوستانی که از هیأت دولت و مجلس شورای اسلامی در این سفر حضور داشتند، هر کدام با همتایان خود بحث‌های تخصصی در زمینه‌های مختلف داشتند. اجرای 17 سند همکاری میان تهران- پکن، گفت‌و‌گو درباره فروش نفت و تضمین همکاری‌ها در دوران تحریم، بخشی از مذاکرات هیات بلندپایه ایرانی با حضور رییس مجلس، سه وزیر و رییس کل بانک مرکزی در پکن بوده است. بر این اساس، آنچه از اخبار و شواهد بر می آید، حکایت از سفر موفقیت آمیز هیات دیپلماتیک کشورمان به چین بزرگترین اقتصاد دنیا دارد، کمااینکه رییس مجلس چه در بدو ورود به کشور و چه در گزارش خود به نمایندگان مجلس در جلسه‌ای غیر رسمی، نتایج آن را موفقیت آمیز توصیف کرده است. علیرضا رحیمی، یک عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در این باره گفت‌: رییس مجلس شورای اسلامی در جلسه‌ای غیر رسمی گزارشی از سفر به چین و ژاپن به نمایندگان ارائه داد.وی اظهار کرد: رییس مجلس شورای اسلامی در مورد گفت‌وگوها و رایزنی‌های انجام شده به نمایندگان گزارشی را ارائه کرد و بر این مساله تاکید داشت که سفرها موفقیت آمیز بوده است. لاریجانی در بدو ورود به تهران نیز با تاکید بر اینکه ایران و چین در زمینه مسائل بین‌المللی و اقتصادی نگاه مثبت و سازنده‌ای دارند، گفت که در سفر اخیرش به چین راهکارهای عملی برای پررنگ‌تر شدن روابط دو کشور مورد بررسی قرار گرفت. لاریجانی با بیان اینکه ایران و چین در زمینه‌های مختلف نگاه مشترک و هم‌راستایی دارند، گفت: میان دو کشور چه در زمینه مسائل منطقه‌ای و چه در زمینه مسائل بین‌المللی و همچنین در موضوع همکاری‌های اقتصادی در ابعاد مختلف نقطه نظرات مشترکی وجود دارد. البته رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان اظهار امیدواری کرده که با پیگیری‌های انجام شده، روابط متقابل دو کشور پررنگ‌تر شود.

اما ناظران معتقدند؛ برای درک بهتر دستاوردهای سفر لاریجانی و هیات همراه ایشان، اندکی باید صبر کرد تا شواهد عینی حاصل شود. اشاره ناظران و تحلیلگران به اتفاقاتی است که به تازگی در روابط اقتصادی و به ویژه نفتی بین ایران و چین به وجود آمده است. بر اساس آخرین گزارش های رسمی از منابع معتبر بین‌المللی، سهم ایران سهم ایران از صادرات نفت به بازار چین کاهش محسوسی داشته و در عوض عربستان سعودی از روسیه به عنوان بزرگترین صادرکننده نفت به چین در نوامبر سبقت گرفته و به برتری ۱۹ ماهه روسیه در بزرگترین واردکننده نفت جهان خاتمه داده است. آمار اداره کل گمرک چین نشان می‌دهد؛ عربستان سعودی در نوامبر ۶.۵۶ میلیون تن یا معادل ۱.۵۹۶ میلیون بشکه در روز نفت به چین صادر کرد که ۵۰ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت. روسیه با صادرات ۶.۵۵ میلیون تن یا معادل ۱.۵۹۳ میلیون بشکه در روز نفت در نوامبر که ۳۰ درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت، در جایگاه دوم قرار گرفته است. عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است تلاش می‌کند سهم بازارش در چین را توسعه دهد به خصوص که تقاضا از سوی پالایشگاههای جدید چینی این کشور را واداشته برای داشتن سهم بیشتری از این بازار، به رقابت با روسیه بپردازد. طبق گزارش رویترز، آرامکوی عربستان پنج توافق عرضه نفت امضا کرده که مجموع قراردادهای سال ۲۰۱۹ این شرکت با خریداران چینی را به ۱.۶۷ میلیون بشکه در روز می‌رساند. چین همچنین واردات نفت از آمریکا را که در اکتبر بدنبال تشدید تنش‌های تجاری میان این دو کشور متوقف شده بود را از سر گرفته است. اما نکته اینجاست که صادرات نفت ایران به چین در ماه میلادی گذشته ۳۸۸ هزار و ۷۲۶ بشکه در روز بود که ۳۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش داشته است و این در حالی است که چین برای خرید ۳۶۰ هزار بشکه در روز نفت از ایران به مدت ۱۸۰ روز از آمریکا معافیت گرفته است.

علاوه بر آن، موضوع مهم دیگر بین ایران و چین تعیین تکلیف فاز 11 پارس جنوبی است که با گذشت چندین ماه از خروج توتال از این ابر پروژه، «سی‌ان‌پی‌سی» چین هنوز هیچ اقدام موثری درباره توسعه این فاز  انجام نداده است. یک سال و 8 ماه از روزی که قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی میان شرکت ملی نفت ایران و کنسرسیومی به رهبری شرکت توتال بسته شد، می‌گذرد. 12 تیر ماه سال 1396 بود که این قرارداد به ارزش 4.8 میلیارد دلار منعقد شد که توتال در آن سهمی 50.1 درصدی، شرکت سی ان پی سی چین سهمی 30 درصدی و شرکت پتروپارس سهمی 19.9 درصدی داشت. تقریبا یک سال پس از انعقاد این قرارداد، شرکت فرانسوی توتال در واکنش به تحریم‌های اعمال شده از سوی ایالات متحده بر ایران، عنوان کرد که ادامه فعالیت در این پروژه برایش غیر‌ممکن است. پس از طی فرآیندی که این خروج را رسمیت بخشید، طبق مفاد قرارداد سهم شرکت توتال به شرکت سی‌ان‌پی‌سی چین انتقال یافته و قدرالسهم CNPC را به 80.1 درصد افزایش داد. شوربختانه اکنون و از زمانی که توسعه فاز 11 «متوقف» شده است، شرکت سی ان پی سی اقدامی را در جهت این پروژه انجام نداده است. بر این اساس، یکی از ماموریت های مهم دیگر وزیر نفت در چین پیگیری مساله قرارداد فاز 11 بوده است، موضوعی که هنوز نتایج آن مشخص نگردیده است. شرکت سی ان پی سی یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های نفت و گازی چین و همچنین شرکتی بزرگ در دنیا است. فوربز در لیست 500 شرکت اول دنیا بر اساس درآمد، که در سال 2017 منتشر کرده بود، این شرکت را در رتبه 4‌ام قرار داد. سی ان پی سی حضور خود در پروژه‌های نفت و گاز ایران را از سال 2004 آغاز کرد و با شدت گرفتن تحریم‌های غربی علیه ایران، در بسیاری از پروژه‌های نفت و گاز ایران فعال شد. این حضور در موارد قابل توجهی با موفقیت همراه بود. طرح توسعه آزادگان شمالی یکی از مهم‌ترین پروژه‌هایی بوده است که سی ان پی سر در آن حضور داشته است. این شرکت در پروژه‌های نفتی عراق نیز حضوری پررنگ داشته است. پیشتر و پس از آنکه رویترز در خبری بدون منبع رسمی مدعی شد که شرکت سی ان پی سی از پروژه فاز 11 پارس جنوبی ایران کنار رفته است، محمد مشکین‌فام مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در نشستی خبری در توضیح روند حضور این شرکت عنوان کرده بود: « اگرچه در رسانه‌ها اعلام شده که شرکت چینی از توسعه فاز 11 کناره‌گیری کرده است، اما هیچ موضع‌گیری رسمی از سوی چینی‌ها اعلام نشده و فرآیند انتقال سهم و توسعه فاز 11 در حال پیگیری است و به زودی وضعیت پیمانکار فاز 11 مشخص خواهد شد.»

پروژه فاز 11 پارس جنوبی ایران از منظر عظمت و درآمدزایی پروژه‌ای کم‌رقیب در دنیا به حساب می‌آید. بسیاری این مساله را مطرح می‌کنند که خروج شرکت‌های بین‌المللی حوزه انرژی از این پروژه 4.8 میلیارد دلاری، نه فقط برای ایران بلکه برای این شرکت‌ها با ضریب بیشتری عدم‌النفع به همراه خواهد داشت. قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی تنها قراردادی بود که در قالب قراردادهای جدید نفتی ایران موسوم به IPC منعقد شد. در این مدل قراردادی برای نخستین‌بار به شرکت‌ها اجازه داده می‌شد برای مدت زمان طولانی‌تری در حدود 20 سال، در پروژه‌ها حضور داشته باشند. این مساله بر جذابیت جذب سرمایه در این حوزه افزود. در مراسم انعقاد این قرارداد که تیر ماه 96 برگزار همچنین مدیرعامل شاخه بین‌المللی شرکت ملی نفت چین امضای قرارداد فاز 11 را ورق خوردن صفحه جدیدی در تاریخ صنعت نفت ایران قلمداد کرد. «لو» قرارداد توسعه فاز 11 را مثال خوبی برای ادامه همکاری‌های شرکت ملی نفت ایران و سایر شرکت‌های بزرگ بین‌المللی در آینده دانست و اعلام کرد: «پس از امضای این قرارداد، سرمایه‌گذاران بیشتری به ایران خواهند آمد و در توسعه صنعت نفت و گاز این کشور مشارکت خواهند داشت». این مدیر چینی با اشاره به سابقه طولانی حضور این شرکت در صنعت نفت ایران گفت: «از سال 1990 و از زمانی که ‍CNPC به بازار ایران وارد شد علاقه‌مندی خود به بخش‌های مختلف این صنعت را نشان داد. امروز نیز اطمینان داریم که با حضور توتال به عنوان طرف عملیاتی در این قرارداد و نیز پتروپارس به عنوان شریک ایرانی، دستاوردهای بزرگی در زمینه دانش و تولید در تولید پارس جنوبی خواهیم داشت».

از جمله مباحث مهم دیگر در مذاکرات ایران و چین موضوع نقل و انتقال مالی بوده است، موضوعی که با بسته شدن کانال مالی بین این دو کشور در کونلون بانک چین، مشکلات جدی ای را برای ایران به وجود آورده است. چندی پیش در گفتگویی که با یکی از مدیران صنعت نفت داشتم، او از بسته شدن این بانک ابراز نگرانی شدیدی کرده  و به نگارنده گفت: «یکی از مسائل و مشکلات امروزه‌مان در بحث ارزی و دریافت‌های ارزی‌مان، بحث مشکلات ارزی با «کونلون بانک چین» است. عموما در حال حاضر شرکت‌های نفت و گاز در این بخش با این چالش مواجه هستند. ببینید! ما دریافتی‌هایی به صورت ارزی داریم که اینها الان در کونلون بانک چین بلاک شده و متاسفانه قابل تبدیل شدن به ارز نیست. بخش زیادی از پول‌های ما در این بانک چینی است که در سالیان قبل آنجا رفته و این پول‌ها به مرور با توجه به نیاز شرکت‌ها نقد می‌شده و به عنوان خونی در رگ‌های شرکت‌ها به گردش درمی‌آمد اما الان بزرگترین چالش ما حل شدن مسائل فیما بین با کونلون بانک است که حل این مسئله حتما باید اولویت اصلی دولتمردان و مقامات تصمیم‌گیر باشد».

به هر تقدیر، امیدواریم سفر هیات دیپلماتیک کشورمان به چین پردستاورد بوده باشد، سفری که بلافاصله پس از بازگشت هیات ایرانی، پای بن سلمان سعودی در خاک چین را تجربه کرد. گویی جنگی تمام عیار در حوزه اقتصادی در میان است، جنگی که به طرز مستقیمی با ثبات و امنیت کشور گره خورده است.

 

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سیدحمید حسینی، فعال اقتصادی در حوزه صادرات فرآورده‌های نفتی/ وزارت نفت دائم با مشتریان صوری روبه‌روست که می‌خواهند از کارش سر در بیاورند و به‌جای خرید نفت، اطلاعات ما را به آمریکا بفروشند.
کوروش کرم‌پور حقیقی، عضو هیئت‌ رئیسه کمیسیون انرژی مجلس/ هرگونه اخلال در روند فروش نفت و ارزآوری از این حوزه، آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به دولت در حوزه مالی می‌زند.
روزگار غریبی شده است. در این زمانه عجیب و غریب، وزیر نفت که پرچمدار مبارزه با تحریم‌های نفتی ایالات متحده است، بی‌رحمانه و غیر‌منصفانه زیر شدیدترین انتقادات و هجمه‌ها قرار گرفته است.

يادداشت
ایمان نیکزاد، کارشناس ارشد انرژی/ اکوادور یکی از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است که با تولید میانگین روزانه حدود ۵۵۰ هزار بشکه نفت خام، پنجمین تولیدکننده نفت خام آمریکای جنوبی و با ۸.۳ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام، سومین کشور این منطقه پس از ونزوئلا و برزیل از نظر میزان ذخایر نفتی به شمار می‌رود.
ایران هم‌اکنون در مجتمع‌های پتروشیمی زاگرس، خارک، فن‌آوران و مرجان ظرفیت تولید سالانه بیش از ۶.۶ میلیون تن متانول را دارد و براساس شواهد موجود، تا پنج‌ سال آینده این مقدار به ۲۵ میلیون تن خواهد رسید.
غلامرضا شرفی، عضو کمیسیون انرژی مجلس/ توسعه ظرفیت پالایشگاهی و پتروپالایشگاه‌ها ازجمله راهکارهای مقابله با تحریم‌های نفتی محسوب می‌شود و تحریم‌های آمریکا را می‌توان با رفتن به سمت تولید فراورده‌های نفتی بی اثر کرد.
ظرفیت موجود در صادرات فرآورده‌های نفتی به کشورهای منطقه و به‌ویژه افغانستان یکی از فرصت‌های مناسب ایران برای عبور از تحریم‌های نفتی است و رفتن به سمت تولید محصولات پترو پالایشگاهی می‌تواند نقش مهمی در جهت تحقق شعار رونق تولید ایفا کند.
عقیل براتی، رییس پژوهش و فناوری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ سه پروژه فناورانه در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت اجرا می شود و برای این پروژه‌ها مصوبه‌های شورای پژوهش و هیئت مدیره شرکت ملی نفت دریافت شده است.
گفتمان
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.
مهندس نیما باقرسایی، بیش از 17 سال سابقه كار مفید در حوزه‌های مهندسی، ساخت و بازرگانی را در رزومه کاری خویش ثبت کرده است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :