Daneshenaft logo
پنجشنبه 6 تیر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 16 فروردین ماه 1398 | کد مطلب : 22880
دانش نفت در سال رونق تولید بررسی کرد؛
چهره نفت در سال 98
احمد مددی

1-سال نو مبارک! امسال از سوی رهبر معظم انقلاب، شعار سال، «رونق تولید» نامگذاری شده است.

رونق تولید شعاری عمیق و پرمغز است که رعایت الزامات آن تحولی جدی در کشور و در حوزه اشتغال، تنوع و توسعه محصولات تولیدی ایجاد خواهد کرد. در این میان و در کنار همه الزاماتی چون: مدیریت نقدینگی در جهت افزایش تولید، مقابله با واردات بی رویه و افزایش کیفیت محصولات داخلی، رفع موانع دست‌وپاگیر و ثبات قوانین توسط دولت و مجلس، اصلاح نحوه وصول مالیات بر ارزش افزوده و ... ، تامین نقدینگی بنگاه‌های تولیدی در هر حوزه ای برای استفاده حداکثری از ظرفیت و خطوط تولید نقشی مهم و راهبردی است. به بیان دیگر نقش بانک‌ها در تحقق شعار کلیدی رونق تولید از همه ارکان دیگر مهم تر است. به بیان خودمانی‌تر، بانک‌ها به جای آنکه پای تولید را بکشند، باید دست تولید را بگیرند و رمز موفقیت در تحقق سال «رونق تولید» در همین بیان خودمانی نهفته است.

2-از قدیم ضرب‌المثلی ایرانی داریم که می‌گوید: «سالی که نکوست از بهارش پیداست». خوشبختانه بارش‌های پر قدرت سال 98 موجب شد که رخت خشکسالی از تن کشورمان بیرون بیاید. در همین حال اما نمی‌توان از خساراتی که این بارش ها در برخی از نقاط کشورمان بر جای گذاشت و تعدادی از هموطنانمان را به کام مرگ کشاند و تعداد زیادی را نیز سیل زده کرد، چشم پوشی نمود. در همین حال، به گفته مسئولان از «خشکسالی» وارد «ترسالی» شده ایم و این نوید روزهایی خوب و روشن در زمینه فراوانی در تولید، رونق تولید، اشتغال در حوزه کشاورزی و مهاجرت معکوس را می‌دهد. امید است این سال ترسال، به همت و مدیریت مسئولان به بهترین نحوی به پیش برود. نگارنده معتقد است؛ آب آبادانی می آورد و «رونق تولید» با آبادانی در هم تنیده و گره خورده است. در این میان، برخی معاندان کشورمان نیز تلاش کردند از سیل اخیر ماهی مراد خویش را صید کنند، غافل از اینکه دم خروس آنان بیرون است! پمپئو، وزیر خارجه آمریکا گفته که «سوء مدیریت در برنامه‌ریزی شهری و عدم آمادگی برای شرایط اضطراری باعث فاجعه سیل شده است». البته شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان آمریکا پاسخ وی را داد و اعلام کرد: از ورود ترامپ به کاخ سفید تا امروز حداقل ۳۱۲۱ نفر در ۳ تندباد ایرما، هاروی و ماریا کشته و ۱۶۵میلیارد دلار خسارت به آمریکا وارد شده است! حال سوال این است که چگونه پمپئو، وزیر خارجه یکی از بلاخیز ترین کشورهای جهان با کارنامه‌ای وحشتناک از مرگ و میر افراد در سوانح طبیعی می تواند ایران را متهم کند؟

3-یکی از اهداف مهم دولت ها برای ایجاد رونق تولید و باز شدن گره‌ها و بروکراسی‌های پیچیده، سپردن امور اقتصادی به مردم و واگذاری بنگاهها به بخش خصوصی است. شوربختانه دولت‌ها در زمان‌های مختلف در این مهم نمره قبولی نگرفته‌اند تا جایی که شاهد هستیم غالب واگذاری‌ها بیشتر شبیه یک شوخی تلخ و بیشتر خصوصی‌بازی بوده است. نتیجه اکثر خصوصی‌سازی‌ها، اخراج‌های گسترده و سوله‌های خالی از کار و تولید و واگذاری بنگاههای پربازده به افراد نزدیک به باندهای قدرت و ثروت بوده است. مبرهن است که خصوصی‌سازی با رانت و فساد همراه بوده است و این عوامل موجب شد که بنگاهها نه تنها به مردم واگذار نشود که اقتصاد کشور دچار طوفان های سهمگین رانت و فساد گردد. نتیجه چنین خیانتهایی موجب گردیده است که متولی اصلی واگذاری ها ممنوع الخروج شده و شاید در سال جاری شاهد بازگشت بنگاه‌های واگذار شده به دولت و واگذاری مجدد و بادقت آن به مردم باشیم. البته در این مسیر (بازگشت بنگاه‌هایی که با خصوصی‌بازی واگذار شده است) ، حتما فریادها و صداهای ناحقی شنیده خواهد شد، اما با اراده جدیدی که در دستگاه قضایی دیده می شود، این امیدواری وجود دارد که این صداها در نطفه خفه شده و بیت المال به اصل خویش بازگردد و در فرآیندی استاندارد به مردم واقعی واگذار گردد. نگارنده معتقد است؛ اجرای درست اصل 44 قانون اساسی و واگذاری بنگاه‌های اقتصادی به مردم، رونق تولید در همه ابعاد را در پی خواهد داشت. شوربختانه گزارش تفریغ بودجه سال۹۶، روایت هزاران خیانت به کارگران مظلوم ایرانی است. در این گزارش، تنها در خصوصی سازی ۸ شرکت، اختلاف فاحش ۵/۵ هزار میلیارد تومانی دیده می شود. خواندن برخی واگذاری های خیانت بار که در این گزارش آمده، خالی از لطف نیست؛ ارزش واقعی شرکت پالایش نفت کرمانشاه ۶۱۷ میلیارد تومان بوده که با ۷۰ % تخفیف به ۱۹۹ میلیارد تومان فروخته‌ شده است. آلومنیوم هرمزگان ۵۰۰ میلیارد تومان زیر قیمت فروخته‌ شده است! کشت ‌و صنعت مغان ۲هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان ارزان فروخته‌ شده است. زمین ۳۰۰ میلیارد تومانی با  ۹۱ % تخفیف فقط 26.5 میلیارد تومان فروخته‌ شده است. ماشین‌سازی و دو شرکت دیگر تبریزی در سال ۹۷ به قیمت سال ۹۴ فروخته‌ شده است!! این موارد تنها بخشی از خصوصی‌سازی‌های پر مسئله است و هنوز پرونده واگذاری هایی چون هلدینگ پتروشیمی باختر، پتروشیمی بیستون و .... باز نشده است. حال سوال این است که آیا مسببان چنین واگذاری های رانت گونه ای محاکمه خواهند شد؟

4- دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا از بدو به دست گیری قدرت در این کشور اقدامات عجیب، خصمانه و متهورانه زیادی بر علیه برخی کشورها انجام داده است. از جمله اقدام‌هایی که اقتصاد دنیا را تحت تاثیر خویش قرار داد، آغاز جنگ تجاری با چین، اروپا و تحریم روسیه بوده است. علاوه بر این جنگ های اقتصادی، ترامپ سه اقدام خصمانه بر علیه جهان انجام داد که این ۳ اقدام خصمانه عبارتند از ۱-به رسمیت شناختن بیت المقدس به عنوان پایتخت رژیم غاصب اسرائیل۲-خروج از برجام و ۳-به رسمیت شناختن بلندی‌های جولان سوریه به نام رژیم صهیونیستی. نکته مهم در این سه اقدام، محکومیت جهانی و عدم همراهی غالب کشورها به ویژه کشورهای قدرتمند جهان بوده است. اما به اعتقاد ناظران، هر ۳ اقدام انجام شده از سوی دونالد ترامپ و هیئت افراطی او در کابینه ایالات متحده، به نفع رژیم صهیونیستی طراحی و تبیین شده است و آنان هر سه اقدام دونالد ترامپ را به مثابه دهن کجی هیات آمریکایی به مصالح جهان و منافع دنیا ارزیابی کرده اند.

5-همانطور که در بالا اشاره شد، خروج از برجام نشان دهنده اقدام خصمانه آمریکا بر علیه کشورمان بوده است. اما فارغ از اینکه برجام فواید زیادی برای کشورمان به همراه داشت که از جمله آن می توان به فروش آسان نفت و دریافت عواید حاصل از فروش نفت به کشور و ورود مقطعی سرمایه و سرمایه گذاران خارجی به کشور بود، اما برخی دیگر معتقدند؛ درست است که برجام عواید و منافع مادی حاصل از صادرات نفت را به کشور بازگرداند، اما وابستگی کشورمان را به نفت بیشتر کرد و به تبع آن، اقتصاد کشورمان را شکننده تر و آسیب پذیر تر کرد. این در حالی است که تحریم های همه جانبه آمریکا و غرب بر ضد ایران تا پیش از سال ۹۲ موجب شد که سهم نفت از درآمدهای نفتی و سهم نفت از بودجه کل کشور به کمترین میزان خودش برسد. این سهم در سال ۹۵ حدود بیست و پنج درصد بود، اما اتفاق برجام وضعیت دخل و خرج دولت را دگرگون کرد و سهم نفت از بودجه به سی و پنج درصد افزایش پیدا کرد، یعنی آن چیزی که اکنون در بودجه ۹۸ مشاهده می شود. در حقیقت باید اذعان کنیم؛ در نبود پلن و نقشه راه، با برجام «نفتی تر» شده و گرایش دولت به استفاده از درآمدهای نفتی سرشار و درآمدهای آسان و سهل الوصول بیشتر شد. بر این اساس، به نظر می رسد، تدبیرپردازان کشور برای آتیه این مرز و بوم بایستی فکری نو و طرحی نو تدبیر نمایند چه اینکه برجام نتوانست اهداف ایران را در کسب منافع سرشار و جذب سرمایه‌گذاری محقق کند و اجرای ناقص برجام توسط اروپایی ها نیز به عقب‌گرد ایران در اقتصاد منجر گردیده است.

6-  نظرسنجی آژانس‌ها و موسسات بین‌المللی مرتبط با نفت نشان می‌دهد که میانگین قیمت نفت در سال جاری ۶۷ دلار در هر بشکه است. بنا بر نتایج نظرسنجی "اس اند پی گلوبال پلاتس" از بانک‌ها و کارگزاران بزرگ نفت، نفت برنت احتمالاً در سال ۲۰۱۹ در همین حدود ۶۷ دلار در هر بشکه می‌ماند اما این توازن به دلیل کاهش تولید اوپک و تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا، شکننده خواهد ماند. این در حالی است که در نظرسنجی قبلی پلاتس که در سه ماهه پیش انجام گرفته بود، قیمت نفت برنت برای تحویل فوری، ۷۵.۵۰ دلار در هر بشکه پیش بینی شده بود. همچنین شرکت کنندگان در نظرسنجی پلاتس قیمت هر بشکه نفت برنت در سال ۲۰۲۰ را ۶۸ دلار در هر بشکه پیش بینی کردند. در همین حال، اگرچه پس از توافق عربستان سعودی و روسیه برای اجرای دور جدید کاهش عرضه، قیمت نفت از حدود ۵۰ دلار در هر بشکه بهبود پیدا کرد، اما نتوانست از مرز ۷۰ دلار عبور کند. این دو کشور اواخر سال ۲۰۱۸ برای تعدیل تأثیر تحریم‌های آمریکا علیه صادرات نفت ایران، شیرهای نفت خود را باز کردند، اما صدور معافیت آمریکا به هشت کشور، اوپک و متحدانش را غافلگیر کرد و این تولیدکنندگان ناچار شدند دوباره به محدودیت عرضه بازگردند. نشست بعدی تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک به منظور تصمیم‌گیری درباره سیاست تولید، در ژوئن برگزار خواهد شد. از سوی دیگر تولید نفت شیل آمریکا نیز رو به رشد است. «اس اند پی گلوبال پلاتس آنالیتیکس» رشد سریع‌تر تولید نفت شیل در منطقه پرمیان باسین را انتظار دارد و پیش بینی می‌کند 2.6 میلیون بشکه در روز ظرفیت خط لوله در سال ۲۰۱۹ و اوایل سال ۲۰۲۰ فعال خواهد شد و مشکلات مربوط به انتقال نفت از این منطقه را برطرف خواهد کرد. طبق آخرین آمار، با کاهش تولید اوپک و غیراوپک و تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا، نفت برنت رشد ۲۷ درصدی و نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا رشد ۳۲ درصدی را برای سه ماهه اول سال ۲۰۱۹ رقم زد. اما آنچه مبرهن است اینکه؛ نفت 67 دلاری برای کشور و اقتصادی که به درآمدهای آن متکی شده است، عدد مناسبی نیست و ماحصل این قیمت نازل، ایجاد مشکلات مالی و کسری بودجه برای دولت در سال جاری خواهد بود. تحلیلگران و اقتصاددانان معتقدند؛ با توجه به اقدامات خصمانه آمریکا در تحریم فروش نفت ایران و محدودیت در دریافت مطالبات نفتی، بهترین شیوه اداره کشور در درون‌زایی و برون‌گرایی اقتصاد تحت لوای اقتصاد مقاومتی خواهد بود. به اعتقاد نگارنده، کلید پیشرفت کشور و در امان ماندن اقتصاد کشور از نقشه‌های تحریمی غرب، در «رونق تولید» در کشور با اجرای همه الزامات پیش گفته آن است.

7- اما صنعت نفت ایران در سال 98 چگونه چهره ای به خود خواهد گرفت؛ آرام یا نگران!؟ پیش از پاسخ به این سوال، بایستی واقعیات صنعت نفت در سال جاری را از همه جوانب مورد مداقه و بررسی قرار دهیم. در زمینه فروش نفت، قطعا نگرانی‌های جدی وجود خواهد داشت. اردیبهشت‌ماه آینده، موعد پایان معافیت‌های نفتی است و مقامات آمریکا از قطع کامل جریان فروش نفت ایران و پایان معافیت‌ها خبر می‌دهند، هر چند ناظران، تحلیلگران و آژانس‌های معتبر جهانی، به صفر رساندن صادرات نفت ایران را بعید می دانند، اما همراهی چند کشور دارای معافیت خرید نفت از ایران با تحریم‌های آمریکا نگرانی‌ها را تشدید کرده است. از هشت کشور دارای معافیت شامل: چین، هند، کره‌جنوبی، ترکیه، یونان، ژاپن، ایتالیا و تایوان، کشورهای یونان، ایتالیا و تایوان اصلا نفتی از ایران نخریدند و این احتمال وجود دارد که ژاپن و کره جنوبی نیز به این سه کشور بپیوندند که با این وصف، فروش نفت ایران تنها به سه کشور چین، هند و ترکیه محدود خواهد شد که این مهم برای صادرات نفت ایران و میزان آن نگران کننده است. هر چند آمریکا اعلام کرده که هدف نهایی اش به صفر رساندن صادرات نفت ایران و قطع درآمدهای نفتی است، اما مقامات مسئول کشورمان نیز تلاش های گسترده و محرمانه ای را برای متنوع کردن راه‌ها و مقاصد فروش نفت ایران آغاز کرده اند تا این رویای آمریکایی محقق نشود. البته تهدید ایران را نیز بایستی جدی در نظر گرفت، آنجا که حسن روحانی، رییس جمهوری ایران سال گذشته در جمع مردم شاهرود با تاکید بر تداوم فروش نفت این کشور گفت: «آمریکا بداند نفت‌مان را می‌فروشیم و آنها قادر نیستند و نمی‌توانند جلوی فروش نفت ایران را بگیرند. اگر آمریکا بخواهد روزی جلوی فروش نفت ایران را بگیرد، نفتی از خلیج فارس صادر نمی‌شود».

در همین حال، در حوزه سرمایه گذاری در میادین نفتی بایستی بگوییم که 98 ، سال سختی برای صنعت نفت خواهد بود چه اینکه میادین نفت و گاز فراوانی در انتظار توسعه هستند، اما منابع محدود خواهد بود. در این میان، توسعه پروژه‌های غرب کارون از اهمیت بالایی برخوردار است. میادین مشترک نفتی آزادگان شمالی و جنوبی، یاداوران، یاران، جفیر و دارخوین که به عنوان میادین نفتی غرب کارون شناخته می‌شوند و در یک محدوده جغرافیایی 150 کیلومتر و عرض تقریبی 55 کیلومتر واقع شده اند، تشنه سرمایه‌گذاری هستند. علاوه بر آن میادین دریایی مشترک با کشورهای منطقه در دریای خزر و خلیج فارس نیز همین شرایط را دارند. در همین حال امضای ۹ قرارداد از مجموعه بستههای قراردادی طرح نگهداشت و افزایش توان تولید در میدان‌های نفتی در دست بهرهبرداری کشور، بین شرکتهای تابعه شرکت ملی نفت ایران و پیمانکاران ایرانی برنده مناقصات در ۰۲ بهمن ۱۳۹۷ به عنوان گامی مهم در توسعه پروژه‌های نفتی با سرمایه و دانش ایرانی ارزیابی می‌شود. این قراردادها بین دو شرکت تابعه شرکت ملی نفت ایران و هفت شرکت ایرانی امضا و تکلیف 9 بسته کاری از مجموع 33 بسته کاری تعریفشده در این طرح مشخص شد. شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب قرارداد پروژههای کبود، گچساران خامی، لالی آسماری و نرگسی را به ترتیب با شرکتهای شرکت حفاری و اکتشاف انرژی‌گستر پارس، شرکت ملی حفاری ایران، شرکت پتروگوهر فراساحل کیش و شرکت حفاری دانا کیش امضا کرد و قرارداد دو پروژه منصوری آسماری و رامشیر نیز بین شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب و شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) امضا شد. شرکت نفت مناطق مرکزی ایران نیز قرارداد پروژههای دانان، سعادتآباد و نفتشهر را به ترتیب با گروه مپنا، شرکت گلوبال پتروتک کیش و شرکت ملی حفاری ایران امضا کرد. البته پیشتر و در اواخر مهرماه سال گذشته، شرکت نفت فلات قاره ایران برای پروژه سیوند و اسفند، با شرکت پتروایران قرارداد همکاری امضا کرده بود. به این ترتیب تاکنون قرارداد 10 بسته کاری طرح نگهداشت و افزایش توان تولید نفت امضا شده است. طرح نگهداشت و افزایش توان تولید در میدان‌های نفتی در دست بهره‌برداری کشور با پیشبینی بیش از 6 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای اجرا در طول سه سال تعریف شده است. این طرح ملی که با هدف بهرهمندی از توان شرکت‏های ایرانی و اشتغال‌زایی در دستور کار قرار گرفته، مشتمل بر 33 پروژه است که 29 پروژه در بخش خشکی و چهار پروژه در بخش فراساحل را شامل میشود. این پروژهها با میانگین سرمایه‌گذاری حدود 220 میلیون دلار و در محدوده جغرافیایی هفت استان نفت‌خیز کشور (خوزستان، بوشهر، فارس و هرمزگان، کرمانشاه، ایلام و کهگیلویه و بویر احمد) اجرا خواهند شد و پیشبینی می‌شود با اجرای آنها، ظرفیت تولید نفت خام کشور به‌طور میانگین حدود 300 هزار بشکه در روز افزایش یابد. نصب و ارتقای تأسیسات سطح‌الارضی، اجرای خطوط لوله نفت و گاز، عملیات حفاری، تعمیر و تکمیل چاه، نصب و ارتقای تجهیزات سرچاهی و اجرای جاده‌های دسترسی و موقعیت‌ چاه‌ها از اهم فعالیت‌های پیش بینی شده در اجرای بستههای کاری این طرح است. همچنین در راستای استفاده از توان سازندگان داخلی نیز فهرستی از کالاهای پر مصرف این طرح که امکان ساخت داخل آنها وجود دارد از سوی معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری تهیه و پیمانکاران ملزم به سفارشگذاری اقلام این فهرست به شرکتهای ایرانی شدهاند. از سوی دیگر، فهرست هشتادوچهارگانه ممنوعیت خرید کالاها و تجهیزات خارجی دارای تولید مشابه داخل ابلاغی وزیر نفت و نیز تصویبنامه هیئت وزیران در خصوص ممنوعیت خرید کالاهای خارجی دارای تولید مشابه داخلی به عنوان مدارک الزامآور در این پیمانها گنجانده شده است. افزون بر این، تحقق وظایف و مسئولیت‌های اجتماعی شرکت ملی نفت ایران از طریق انجام پروژه‌های عامالمنفعه در روستاها و شهرهای محل اجرای هر پروژه و با هماهنگی مقامات استانی از دیگر نکات حائز اهمیت در فرآیند اجرای این طرح خواهد بود.

در حوزه پتروشیمی به نظر می‌رسد وضع آرام‌تر است. در سال گذشته دو پتروشیمی مرجان و پردیس به همراه فاز نخست نیروگاه مجتمع پتروشیمی دماوند با حضور رییس جمهوری افتتاح شدند و در ادامه هم برخی پتروشیمی‌های مهم همچون متانول کاوه به مرحله پیش‌راه‌اندازی رسیدند. پیشرفت عملیات اجرایی و افزایش تولیدات و صادرات محصولات واحدهای در حال بهره‌برداری هم رکوردهایی قابل توجه داشتند. بیژن زنگنه، وزیر نفت نیز وعده افتتاح فاز اول الفین پتروشیمی بوشهر، الفین ایلام، متانول سبلان، اوره و آمونیاک لردگان، پتروشیمی میاندوآب و پالایشگاه گاز بیدبلند را داده که همه اینها نوید سالی پرکار و پرخبر را در این حوزه می‌دهد.

اما شاید در حوزه گاز در بهترین نقطه قرار داریم چه اینکه نفس ها در گازرسانی به شماره افتاده و آخرین روند گازرسانی‌ها را پشت سر می‌گذاریم. در سال گذشته بسیاری از آخرین شهرها و روستاهای بدون گاز کشور در استان‌های مختلف از نعمت گاز برخوردار شدند و ضریب نفوذ گاز، شاهد افزایشی چشمگیر بود و از همه مهم‌تر اینکه با وجود افزایش مشترکان گاز نسبت به سال گذشته، زمستان را بدون کوچک‌ترین افت فشار به پایان رساندیم. در این سال، در مجموع بیش از یک‌هزار کیلومتر خط لوله انتقال گاز اجرا شد و به بهره‌برداری رسید، ظرفیت فرآورش گاز به روزانه بیش از 800 میلیون مترمکعب افزایش یافت که این میزان معادل تولید روزانه 5 میلیون بشکه نفت خام است. اما شرکت ملی گاز برای جهانی شدن و حضور در بازارهای منطقه‌ای و جهانی نیازمند حرکتی جدی است. بهره‌برداری از موقعیت منطقه‌ای و جغرافیایی کشور برای تجارت گاز، ادامه تامین گاز بخش‌های مصرفی کشور، بهینه‌سازی مصرف انرژی گاز، توانمندسازی بخش خصوصی، گسترش تحقیقات بنیادی و توسعه و ارتقای فناوری در بخش گاز، از مهم‌ترین برنامه‌های آتی شرکت ملی گاز ایران اعلام شده است که با این ترسیم، شرکت ملی گاز در نقطه امن و آرامی قرار گرفته است.

در آخر و در حوزه پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیز به نقطه امن خودکفایی و حتی خود اتکایی (صادرات) در تولید بنزین در سال گذشته رسیده ایم و از نقطه نظر تامین و توزیع فرآورده‌های حیاتی همچون بنزین و نفتگاز کمترین نگرانی وجود ندارد. به نظر می‌رسد در ادامه بایستی در زمینه فرهنگ درست استفاده از انرژی و بهینه‌سازی مصرف، طرح‌های جدید و روزآمدی را به منصه اجرا گذاشته تا عنوان زشت پرمصرف ترین و پراتلاف‌ترین مردمان جهان در انرژی را از خود دور کنیم!

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سیدحمید حسینی، فعال اقتصادی در حوزه صادرات فرآورده‌های نفتی/ وزارت نفت دائم با مشتریان صوری روبه‌روست که می‌خواهند از کارش سر در بیاورند و به‌جای خرید نفت، اطلاعات ما را به آمریکا بفروشند.
کوروش کرم‌پور حقیقی، عضو هیئت‌ رئیسه کمیسیون انرژی مجلس/ هرگونه اخلال در روند فروش نفت و ارزآوری از این حوزه، آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به دولت در حوزه مالی می‌زند.
روزگار غریبی شده است. در این زمانه عجیب و غریب، وزیر نفت که پرچمدار مبارزه با تحریم‌های نفتی ایالات متحده است، بی‌رحمانه و غیر‌منصفانه زیر شدیدترین انتقادات و هجمه‌ها قرار گرفته است.

يادداشت
ایمان نیکزاد، کارشناس ارشد انرژی/ اکوادور یکی از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است که با تولید میانگین روزانه حدود ۵۵۰ هزار بشکه نفت خام، پنجمین تولیدکننده نفت خام آمریکای جنوبی و با ۸.۳ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام، سومین کشور این منطقه پس از ونزوئلا و برزیل از نظر میزان ذخایر نفتی به شمار می‌رود.
ایران هم‌اکنون در مجتمع‌های پتروشیمی زاگرس، خارک، فن‌آوران و مرجان ظرفیت تولید سالانه بیش از ۶.۶ میلیون تن متانول را دارد و براساس شواهد موجود، تا پنج‌ سال آینده این مقدار به ۲۵ میلیون تن خواهد رسید.
غلامرضا شرفی، عضو کمیسیون انرژی مجلس/ توسعه ظرفیت پالایشگاهی و پتروپالایشگاه‌ها ازجمله راهکارهای مقابله با تحریم‌های نفتی محسوب می‌شود و تحریم‌های آمریکا را می‌توان با رفتن به سمت تولید فراورده‌های نفتی بی اثر کرد.
ظرفیت موجود در صادرات فرآورده‌های نفتی به کشورهای منطقه و به‌ویژه افغانستان یکی از فرصت‌های مناسب ایران برای عبور از تحریم‌های نفتی است و رفتن به سمت تولید محصولات پترو پالایشگاهی می‌تواند نقش مهمی در جهت تحقق شعار رونق تولید ایفا کند.
عقیل براتی، رییس پژوهش و فناوری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ سه پروژه فناورانه در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت اجرا می شود و برای این پروژه‌ها مصوبه‌های شورای پژوهش و هیئت مدیره شرکت ملی نفت دریافت شده است.
گفتمان
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.
مهندس نیما باقرسایی، بیش از 17 سال سابقه كار مفید در حوزه‌های مهندسی، ساخت و بازرگانی را در رزومه کاری خویش ثبت کرده است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :