Daneshenaft logo
سه شنبه 29 مرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 23 فروردین ماه 1398 | کد مطلب : 22905
آیا ادغام دو غول بزرگ اقتصادی ایران در سال رونق تولید محقق می‌شود؟
تسخیر بازارهای جهانی پتروشیمی، روانکارها و قیر با ادغام هلدینگ خلیج‌فارس و تاپیکو
احمد مددی

با ادغام، جایگاه پتروشیمی ایران در منطقه ارتقاء خواهد یافت و ایران به اصلی‌ترین رقیب سابیک عربستان در منطقه تبدیل می‌شود. در عین حال بعد از این ادغام، جمع کل فروش این دو شرکت به محدوده ۱۵ میلیارد دلار خواهد رسید که بعد از سابیک عربستان دومین رتبه در منطقه خاور میانه محسوب می‌شود.

واگذاری‌های شتابزده در سال‌های اخیر اقتصاد کشور به ویژه در تجارت جهانی را تحت تاثیر خویش قرار داده است. این موضوع به ویژه در واگذاری‌های شرکت‌های پتروشیمی اثرات منفی خود را نشان داد تا جایی که برند خوشنام NPC (شرکت ملی صنایع پتروشیمی) در بازارهای جهانی، در فرآیند ناقص واگذاری‌ها رو به زوال رفت و اینک تنها یک نام از آن باقی مانده است. هم اکنون و در اثر خصوصی‌سازی‌ها و واگذاری‌ها، چندین و چند هلدینگ و شرکت پتروشیمی در کشور ایجاد شده اند و عملیات بازرگانی خارجی را نیز گاها بدون هماهنگی انجام می دهند که کمترین ضرر آن دامپینگ و ارزان فروشی فرآورده‌ها و محصولات پتروشیمی ایران بوده است. با این اوصاف و حساسیت‌های به وجود آمده، در میانه خردادماه 97 خبری در صدر اخبار نفتی قرار گرفت، خبری که نشان می داد اراده ای جدی برای نظم بخشی و اثربخشی بنگاه‌های اقتصادی در داخل و حوزه بین المللی در حال شکل گیری است. اما این خبر چه بود؟

هیات دولت تصمیم گرفت تا هلدینگ تاپیکو را در هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس از شرکت‌های زیر مجموعه صندوق بازنشستگی صنعت نفت ادغام کند. از این رو هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با افزایش سرمایه، سهام تاپیکو را خریداری خواهد کرد. در همان برهه بود که مرتضی لطفی، مدیر عامل وقت شستا با تایید ادغام دو غول پتروشیمی دولت «هلدینگ خلیج فارس» و «هلدینگ نفت و گاز تأمین اجتماعی» و اعلام موافقت وزارت‌خانه‌های دفاع، نفت، رفاه و تامین‌اجتماعی با کلیت این ادغام گفت: سابقه ادغام هلدینگ‌های بزرگ حوزه پتروشیمی در کشور وجود نداشته و بر همین اساس، اهمیت بررسی تمامی جوانب این ادغام به منظور حفظ حقوق سهامداران در اولویت قرار دارد. وی ادامه داد: هدف از این ادغام، راه‌اندازی شرکت پتروشیمی ایران بوده که هلدینگ‌های بزرگ پتروشیمی بر اساس ارزش دارایی‌های خود در این شرکت ادغام شوند. مدیرعامل شستا با اشاره به اینکه شرکت پتروشیمی ایران باید به اندازه رقیب عربستانی (سابیک) شود، تاکید کرد: هدف و دغدغه اصلی تمامی وزارتخانه‌ها حفظ حقوق افراد حقیقی و سهامداران خرد این هلدینگ ها ها در فرآیند ادغام است. وی خاطرنشان کرد: از آنجایی که وزارت اقتصاد مسئولیت سهام عدالت را بر عهده دارد، با این وزارت خانه نیز مذاکراتی انجام شده و پیگیر راهکار و شیوه قانونی برای حفظ ذینفعان و سهامداران آن هستیم.

۰۶ تير ۱۳۹۷ نیز جعفر ربیعی، مدیرعامل صنایع پتروشیمی خلیج فارس در مورد ادغام شرکت‌های پتروشیمی تاپیکو در هلدینگ بیان کرد: بر اساس دستور رییس جمهوری مبنی بر فروش اموال صندوق های بازنشستگی صندوق تامین اجتماعی، صندوق بازنشستگی کشوری، صندوق تامین اجتماعی نیروهای مسلح و صندوق بازنشستگی کارکنان نفت مسئول شدند که در این رابطه اقدام کنند. این مقام مسئول، ادامه داد: فرآیند اجرایی این دستور کمی پیچیده است که در اولین گام مجموعه‌های پتروشیمی تامین اجتماعی که در تاپیکو مجتمع هستند با سهام دار شدن شستا زیرمجموعه شرکت هلدینگ خلیج فارس خواهند شد در واقع سازمان تامین اجتماعی در یک فرآیند افزایش سرمایه سهام دار هلدینگ خلیج فارس خواهد شد و ما به عنوان محور صنعت پتروشیمی قرار می گیریم و بقیه شرکت‌ها را به تدریج وارد هلدینگ می کنیم البته این فرآیند طولانی بوده و اجرای آن مدتی طول می کشد اما در دولت و وزارتخانه‌های مربوطه اقدامات آن در حال اجرا است.

با این اظهارات، محافل اقتصادی در سال گذشته منتظر بودند بزرگ‌ترین ادغام اقتصاد ایران شکل بگیرد. در مرداد سال گذشته خبری در محافل رسانه ای دست به دست شد مبنی بر اینکه فرایند ادغام ۲ شرکت هلدینگ خلیج‌ فارس و تاپیکو به‌ عنوان بزرگ‌ترین شرکت‌های پتروشیمی ایران با فروش ۱۶درصد از سهام تاپیکو از ۲۴ مرداد‌ماه 97 آغاز می‌شود. آنطور که تأمین اجتماعی اعلام کرده بود، قرار بود ۲۴ مرداد‌ ماه ۱۶ درصد از سهام این شرکت به قیمت پایه هر سهم ۲۶۰ تومان راهی میز فروش شود که البته چنین نشد. طبق گفته مدیرعامل شستا در تاریخ ۱۳ خرداد ماه، قرار بود ادغام دو شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس و سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی از تاریخ ۲۴ مردادماه با واگذاری۱۶ درصد ازسهام «تاپیکو» به ارزش سه هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان کلید خورد که از قرار معلوم برای این بلوک مشتری پیدا نشد. مخدومی، مدیرعامل «تاپیکو» در خصوص چرایی عدم واگذاری این بلوک در تاریخ مذکور گفت: در روز 24 مردادماه 97، بلوک 16 درصدی «تاپیکو» به ارزش سه هزار و 300 میلیارد تومان (هر سهم 260 تومان) از سوی شستا روی میز فروش گذاشته شد که مشتری برای این بلوک حاضر به خرید نشد. وی البته این موضوع را نیز اشاره کرد که در این تاریخ هر مشتری که این میزان مبلغ پرداخت می‌کرد، می‌توانست در خرید شرکت کند و منحصر به حضور هلدینگ خلیج فارس نبود. شنیده‌ها حاکی از آن است که دو مشتری اصلی این بلوک، وزارت بهداشت و هلدینگ خلیج فارس بودند که در آن روز حاضر به پرداخت مبلغ اعلامی از سوی شستا نشدند. همچنین در مجمع عمومی عادی سالانه شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین نیز سهامدارن در خصوص زمان ادغام دو هلدینگ پتروشیمی از هیات رئیسه مجمع سوال پرسیدند که پاسخ شفافی در خصوص زمان دقیق این پروژه داده نشد. در آن زمان استیضاح ربیعی، وزیر وقت کار نیز مزید بر علت شد تا پروژه ادغام شکست بخورد.

آثار ادغام

اما آثار ادغام چه خواهد بود. هم‌اکنون ارزش سهام هلدینگ خلیج‌ فارس در بورس 40 هزار و 992 میلیارد تومان و تاپیکو 18 هزار و 827 میلیارد تومان است. مجموعه حاصل از این ادغام در مجموع حدود 60  هزار میلیارد تومان معادل ۶ میلیارد دلار ارزش خواهد داشت که دست‌کم معادل 14 درصد از کل ارزش بورس را در اختیار خواهد گرفت و به بزرگ‌ترین مجموعه سهامی در ایران تبدیل خواهد شد. اما این همه ماجرا نیست. با این ادغام، جایگاه پتروشیمی ایران در منطقه ارتقاء خواهد یافت و ایران به اصلی‌ترین رقیب سابیک عربستان در منطقه تبدیل می‌شود. در عین حال بعد از این ادغام، جمع کل فروش این دو شرکت به محدوده ۱۵ میلیارد دلار خواهد رسید که بعد از سابیک عربستان دومین رتبه در منطقه خاور میانه محسوب می‌شود. مقدار فروش شرکت سابیک عربستان هم‌اکنون نزدیک به ۶۰ میلیارد دلار است. اما اثر دیگر این ادغام به تجمیع شرکت‌های فعال در حوزه قیر و روانکارها منجر خواهد شد چه اینکه با ادغام تاپیکو در صندوق بازنشستگی صنعت نفت شرکت‌های بزرگی چون ایرانول و نفت سپاهان در حوزه تولید روغن تصمیمات واحد اتخاذ خواهند کرد، همچنین شرکت‌های نفت جی و پاسارگاد در زمینه تولید قیر نیز در راهبردی مشترک به تجارت قیر می پردازند. در اهمیت تصمیمات واحد و ضد دامپینگ در حوزه فرآورده‌های نفتی همین بس که بدانیم کشور کره جنوبی بدون داشتن ذخایر نفت و گاز، بیش از 4 برابر ایران قیر صادر می کند!

دلایل ادغام

بر این اساس، بخشی از دلایل این ادغام ناشی از ناهماهنگی در عرصه تصمیم‌گیری در این دو هلدینگ بزرگ نفت، گاز و پتروشیمی بود که وزیر نفت را مجاب کرد از دولت بخواهد زمینه این ادغام را فراهم کند زیرا وابستگی این دو شرکت بزرگ به ۲ وزارتخانه متفاوت، تمرکز مدیریت را در حوزه‌های پتروشیمی، روانکارها و قیر در مقابل شرکت‌های خارجی به‌ویژه رقبای منطقه‌ای از بین برده است. هم‌اکنون هلدینگ خلیج‌ فارس تحت نظارت صندوق بازنشستگی صنعت نفت، شرکت ملی صنایع پتروشیمی و وزارت نفت و تاپیکو تحت نظر تأمین اجتماعی و وزارت رفاه اداره می‌شود. این متمرکز نبودن عرصه مدیریت در این صنعت منجر به کاهش مزیت رقابتی این صنعت در مقابل شرکت‌های خارجی و همینطور ابراز گلایه بیژن زنگنه، وزیر نفت شده بود. گویا براساس درخواست وزیر نفت قرار است دو هلدینگ غدیر و صندوق نفت هم در یکدیگر ادغام شوند که درباره اجرای این تصمیم و موافقت دولت هنوز اطلاعاتی در دست نیست. در همین حال، بعد از تصمیم به ادغام تاپیکو و هلدینگ خلیج فارس، خبر واگذاری پتروشیمی‌های امیرکبیر و شازند به گوش می‌رسد. بر طبق برخی شنیده‌ها، پتروشیمی جم در حال مذاکره برای خرید پتروشیمی امیر کبیر است. جم که با احتساب مجتمع‌های در حال کار و مجتمع‌های در حال راه اندازی ABS و Rubber و پروژه‌های در حال احداث تولید PP به روش PDH و راه اندازی شرکت تخصصی بازرگانی، حالا در قواره یک هلدینگ ظاهر شده، قصد توسعه و خرید سایر مجتمع‌ها را دارد.

کوتاه از هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس شرکت هلدینگ ایرانی است که در زمینه سرمایه‌گذاری و مدیریت بر مجتمع‌های پتروشیمی و کارخانجات شیمیایی، همچنین تولید مواد شیمیایی و محصولات پتروشیمی فعالیت می‌کند. شرکت پتروشیمی خلیج فارس در سال ۱۳۸۹ توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و با سرمایه‌گذاری بالغ بر ۸۰۰ میلیارد تومان راه‌اندازی شد. این شرکت در سال مالی ١٣٩۴ درآمدی بالغ بر ۲۵ هزار میلیارد تومان کسب نمود و به‌عنوان دومین شرکت ایران بر پایه میزان درآمد شناخته شد. شرکت پتروشیمی خلیج فارس هم‌اکنون با دارا بودن چندین شرکت تولیدی و خدماتی، به‌عنوان یکی از بزرگترین هلدینگ‌های پتروشیمی در خاورمیانه شناخته می‌شود. دفتر مرکزی این شرکت در تهران قرار دارد و بخشی از سهام آن، در بازار بورس اوراق بهادار تهران معامله می‌شود. شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران با در اختیار داشتن ۲۰ و یک صدم درصد، سهام عدالت 40 درصد، شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی صنعت نفت ۱۷ درصد، شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین 8.5 درصد، تابان فردا 8.1 درصد، سایر اعضا از طریق بورس 92/4 درصد و سهام ترجیحی کارکنان 0.76 درصد  از سهام شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، به‌عنوان بزرگترین سهام‌داران آن شناخته می‌شوند. برخی از شرکت‌های زیرمجموعه هلدینگ خلیج فارس عبارتند از: پتروشیمی بندرامام، پتروشیمی اروند، پتروشیمی تندگویان، پتروشیمی فجر، پتروشیمی بوعلی، پتروشیمی مبین، پتروشیمی کارون، پتروشیمی پارس، عملیات غیر صنعتی پازارگاد، پتروشیمی نوری، پالایشگاه بیدبلند، گروه پترول و ... اشاره کرد.

جایگاه هلدینگ در رتبه بندی ICIS

همه‌ساله موسسه ICIS شرکت‌های شیمیایی و پتروشیمیایی جهان را بر اساس عملکرد مالی آن‌ها رتبه‌بندی می‌کند و تمامی شرکتهای مطرح و فعال در صنعت پتروشیمی و شیمیایی جهان در این رده بندی مشارکت می نمایند. شاخصهای موثر بر این رده بندی میزان فروش، سود عملیاتی، سود خالص، دارایی‌ها و هزینه‌های تحقیق و توسعه و هزینه‌های سرمایه ای و نیروی انسانی می باشد. در سه سال گذشته شرکت آلمانی BASF در رتبه اول این شرکت­ها قرار داشته و شرکت‌های نامداری همچون ساینوپک چین، اگزون موبیل آمریکا، داو کمیکال و سابیک جزو پنج شرکت برتر این لیست قرار دارند. از میان شرکت‌های ایرانی نیز شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، شرکت نفت و گاز پارسیان و شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز تامین در این رده بندی شرکت داده شده و شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به عنوان بزرگترین شرکت ایرانی در رده‌بندی جدید این موسسه در رتبه ۳۸ واقع شده است. در طی دوسال گذشته این شرکت ضمن حفظ رتبه خود در جایگاه دوم خاورمیانه، با نوزده پله صعود به این جایگاه رسیده است.

جایگاه هلدینگ در بین شرکت‌های برتر ايران

برخی شاخص‌های هلدینگ خلیج فارس به شرح ذیل است:

- کسب عنوان دومین شرکت برتر در میان ۵۰۰ شرکت پس از بانک ملی ایران

- رتبه اول در شاخص ارزش افزوده با ارزش ۹۲۴۷۳.۳ میلیارد ریال

- رتبه اول بیشترین صادرات با۲۹۲۵۱۰۷  هزار دلار

- رتبه اول در بالاترین ارزش افزوده با ارزش افزوده ۱۰۱،۰۶۸ میلیارد ریال

- رتبه اول در بیشترین سود آوری

- رتبه اول در بالاترین ارزش بازار

- رتبه اول در گروه شرکتهای پتروشیمی

کوتاه از تاپیکو

شركت سرمایه‌ گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو)، یكی از شركت‌های وابسته به شركت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) است كه در یك دوره 13 ساله،‌ بسیاری از مراحل رشد و توسعه را به سرعت پشت سر گذارده است. سنگ بنای اولیه این شركت در بدو تاسیس با سرمایه 10 میلیون ریال در سال 1381 گذارده شده است. تاپیکو با دراختيار داشتن 32 شركت مديريتي و وابسته اصلي در صنايع نفت، گاز، پتروشيمي، صنایع لاستيك و سلولزي، سهم قابل توجهي در توليد و اشتغال كشور دارد. هم اکنون بیش از 18 هزار و ششصد و هفتاد  نفر بطور مستقیم در مجموعه شرکت‌های عضو هلدینگ تاپیکو مشغول به کار هستند. همچنین تنوع بالاي محصولات توليدي در شركت‌هاي این گروه بخصوص توليد 10 محصول از 12 محصول پتروشيمي در شاخص جهاني محصولات پتروشيمي (آيپكس)، اين شركت را در رده يكي از شركت‌هاي متنوع در سطح بین المللی قرار داده است. برخی شرکت‌های مدیریتی تاپیکو عبارتند از: شرکت نفت ایرانول، شرکت پتروشیمی غدیر، شرکت سرمایه‌ گذاری صنایع پتروشیمی PIIC، شركت سهامی پتروشیمی خراسان، شرکت پتروشیمی آبادان، شركت پتروشیمی فن آوران، شرکت پتروشیمی فارابی، شرکت سرمایه‌ گذاری و توسعه صنایع لاستیک، شرکت گروه صنعتی بارز، هلدینگ سلولزی تامین اجتماعی، شرکت صنایع کاغذسازی کاوه، شرکت صنایع چوب و کاغذ ایران (چوکا)، شرکت صنایع چوب خزر کاسپین، شرکت نگهداشت کاران، شرکت مهندسی و نصب فیرمکو پارس، شرکت ماشین سازی پارس، شركت بازرسی فنی و كنترل خوردگی (تكين كو)، شرکت پتروسینا و شرکت احداث و خودکفایی صنایع (شاخص). البته تاپیک در بسیاری از شرکت‌های پتروشیمی سهامدار و دارای جایگاه هیات مدیره ای نیز می باشد.

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
افزایش ضریب بازیافت، بزرگترین چالش فناوری صنعت نفت ایران است؛ این سخن بارها از زبان مدیران قدیم و جدید صنعت نفت بر زبان رانده شده است اما این چالش بزرگ هیچگاه مرتفع نگردیده است.
محسن حائری‌نژاد، رئیس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ صنعت نفت ایران یکی از مهمترین ذخایره دارنده همزمان نفت و گاز در دنیاست و از طرفی در دهه‌های آینده سوخت‌های متعارف و به طور مشخص نفت و گاز نقش اصلی را در تأمین انرژی جهان بازی می کنند.
با تصویب ورود شرکت ملی گاز ایران به حوزه بالادست صنعت نفت در اساسنامه این شرکت، راه برای ایجاد زنجیره ارزش گاز هموارتر می‌شود.

يادداشت
هوشنگ فضلی، کارشناس ارشد مسئولیت اجتماعی حوزه مشاور اجتماعی وزیر نفت/ به‌طور معمول زمانی که سخن از مفهوم شرکت و به‌ویژه شرکت خصوصی پیش می‌آید، پیش‌فرض ذهنی افراد به دغدغه‌های اقتصادی و سوددهی معطوف می‌شود. از اساس این ذهنیت درست است، زیرا ماهیت وجودی یک شرکت بر مقوله کسب‌وکار معطوف به سودآوری است.
محمد امین راد/ ۲ خرداد ۱۳۹۸ - کاردار آمریکا در بغداد اخبار مربوط به معافیت عراق از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در زمینه واردات برق و گاز را تایید کرد.
بررسی طرح‌های پالایشی کشور نشان می‌دهد که تنها روش مدنظر برای تامین مالی این قبیل از پروژه‌ها، استفاده از فاینانس خارجی بوده است در حالی که نقدینگی کشور به حدود 2000 هزار میلیارد تومان رسیده و برای ساخت سالانه یک پالایشگاه 250 هزار بشکه‌ای، جذب 3 درصد از این نقدینگی برای راه اندازی پالایشگاه‌های کشور کافی است.
نام اقتصاد مقاومتی که به میان می‌آید، باید صنعت پتروشیمی ایران را از پیشگامان این راه دانست که با حرکت در این مسیر کارنامه‌ای موفق ثبت کرده است. گواه این موضوع طرح‌های مختلف پتروشیمی است که در سال های اخیر افتتاح شده و نتیجه آن با رشد و تنوع تولید و همچنین صادرات برای اقتصاد کشور همراه بوده است.
حسن ضیا کاشانی، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران/ اکنون تنها ابزاری که برای کنترل مصرف سوخت در اختیار ما قرار دارد، استفاده از کارت هوشمند سوخت است.
گفتمان
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :