Daneshenaft logo
دوشنبه 18 آذر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 6 اردیبهشت ماه 1398 | کد مطلب : 22950
مدیریت خوردگی: آنچه هست و آنچه نیست
دکتر رضا جواهردشتی

وقتی این نویسنده در سال 1380 کتاب «مدیریت خوردگی» خود را نوشت و با مساعدت شرکت ملی گاز ایران به چاپ رساند، هرگز تصور نمی‌کرد که روزی در وزارت نفت سندی به امضا وزیر محترم نفت در این خصوص و به همین نام به شکل دستورالعمل به کلیه شرکت‌ها ابلاغ گردد.

خوردگی یک واکنش ترمودینامیکی است که قابل توقف نیست و فقط می‌توان آن را تا حدودی کنترل نمود. بررسی‌های اقتصادی در خصوص زیان‌های اقتصادی خوردگی که به کمک مدل‌های چهارگانه آن از بیش از شصت سال پیش در سراسر دنیا انجام شده نشان داده که هزینه مستقیم خوردگی می‌تواند تا 6 درصد تولید ناخالص داخلی یک کشور هم برسد. در ایران علیرغم سابقه تدریس و تحقیق نزدیک به نیم قرن در زمینه علم و مهندسی خوردگی، وجود انجمن خوردگی ایران با بیست و پنج سال سابقه و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی متنوع، هنوز هم رقم صحیحی از میزان خوردگی در دسترس نیست. اگر با توجه به شباهت صنایع  نفت و گاز ما با بعضی کشورهای همسایه مان، فرض کنیم که زیان صنایع ما نیز درحد زیان آنها باشد، با احتساب دلار چهارهزار تومانی، حداقل زیان مستقیم سالانه  خوردگی به کل صنایع ما (از جمله نفت، گاز و پتروشیمی) بیش از هشت برابر بودجه عمرانی کل کشور در سال 95 خواهد بود. اهمیت مهندسی تابعی از از دو عامل ریسک و هزینه است. یعنی اگر چیزی هم ریسکش و هم هزینه‌اش بالا بود  بنابراین از اهمیت مهندسی بالایی برخوردار است. تمام تعاریفی که از مدیریت خوردگی ارایه شده‌اند آن را وابسته به بررسی ریسک خوردگی کرده‌اند. به عبارت دیگر، «مدیریت خوردگی» به بررسی عامل ریسک خوردگی می پردازد و مبحثی مهندسی و کارشناسی است در صورتی که «مدیریت دانش خوردگی» به بررسی هزینه خوردگی پرداخته و مبحثی مدیریتی و سیاست‌گذارانه است. امید است با قدم‌های مثبتی که در سال‌های اخیر برداشته شده در کنار تقویت جنبه کارشناسی تدبیر خوردگی که همان مدیریت خوردگی است، با انتخاب مدل صحیح و بومی تدبیر خوردگی و مدیریت دانش خوردگی  هزینه سالانه خوردگی را هم به شکل هزینه مستقیم آن و هم به شکل هزینه غیر مستقیم آن بر روی محیط زیست و اتلاف انرژی به شکل علمی محاسبه کنیم و با ارایه مواردی مانند کوتاه شدن زمان تعمیرات (به جای تقلیل هزینه تعمیرات) راه را به بیراهه نرویم: مدیریت خوردگی تدبیر مهندسی خوردگی بر اساس استانداردها و قوانین مرتبط است وهمراه با تلاش برای بومی کردن، نباید روح علمی آن نادیده گرفته شود.


دکتر رضا جواهر دشتی، مشاور و مدرس بین‌المللی خوردگی مورد تایید انجمن نفت آمریکا ( (SPEو همچنین ASME می‌باشند. ایشان بیش از بیست سال سابقه کار مهندسی و رفع مشکل خوردگی در صنایع مختلف از جمله نفت و گاز و پتروشیمی در سطح ملی و بین‌المللی داشته و بیش از پنج هزار ساعت انتقال تجربه از طریق آموزش در سطح بین المللی و ملی را دارا می‌باشند. ایشان نویسنده اولین کتاب به زبان فارسی در مورد مدیریت خوردگی و ابداع کننده نظریه مدیریت دانش خوردگی هستند. علاوه بر مشارکت در پروژه های متعدد، ایشان نویسنده اصلی هفت کتاب در زمینه خوردگی و خوردگی میکروبی هستند که در سطح بین المللی بعنوان مرجع  مورد استفاده محققان و مهندسان می‌باشد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس کلید خورده و ناکارآمدی در انعقاد قراردادهای میدان‌های مشترک نفتی و گازی از دلایل این استیضاح عنوان شده؛ حال آنکه دستاوردهای ملموس وزارت نفت در پارس جنوبی و غرب کارون، توسعه میدان‌های مشترک را به پای ثابت فهرست نقاط قوت این وزارتخانه بدل کرده است.
زنگنه یکی از معماران کلیدی الگوی اقتصاد مقاومتی ایران در مسیر ایجاد ارزش‌افزوده و تبدیل دارایی‌های فکری به توسعه اقتصادی و همچنین خودکفایی در منابع اصلی به شمار می‌رود.
بر طبق نمودار زیر و آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد که این کشور هشتاد و نه هزار بشکه در روز بیشتر از میزانی که در سپتامبر واردات داشت، نفت صادر کرده است.

يادداشت
علی گلمرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی/ یکی از معضلات اساسی کشور، اتکا بودجه دولت به فروش نفت خام است و این موضوع در برهه‌های مختلف بر عملکرد دولت برای اداره کشور تاثیرات منفی گذاشته است.
سیروس تالاری، رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران/ با توجه به این‌که پنج میلیارد دلار در سال ظرفیت صادرات تجهیزات صنعت نفت در کشور وجود دارد، تقاضای ما از دولت این است که روی این موضوع سرمایه‌گذاری کند.
سیدمحمد میرزامحمدزاده/ فعالیت‌های عام‎ المنفعه وزارت نفت که بر اساس مسئولیت‌های اجتماعی آن انجام می‌شود، گستردگی‌های بسیاری دارد. شرکت ملی نفت ایران به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، فعالیت‌های مسئولیت‌های اجتماعی خود را از مسیر مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‎خیز محقق می‌کند.
عربستان سعودی پس از استقبال سرد سرمایه‌گذاران خارجی حتی با ارزش‌گذاری پایین‌تر ۱.۷ تریلیون دلار، به سرمایه‌گذاران داخلی و منطقه‌ای برای فروش ۱.۵ درصد از سهام آرامکو تکیه کرده است.
فرهاد احمدی، مدیرعامل سابق شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت/ اصلاح آیین نامه قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی ضرورت دارد و باید در سرمایه‌‌گذار خارجی اطمینان ایجاد کنیم، تضامین لازم را حاصل کنیم تا وارد شود.
گفتمان
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :