Daneshenaft logo
یکشنبه 27 مرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 6 اردیبهشت ماه 1398 | کد مطلب : 22950
مدیریت خوردگی: آنچه هست و آنچه نیست
دکتر رضا جواهردشتی

وقتی این نویسنده در سال 1380 کتاب «مدیریت خوردگی» خود را نوشت و با مساعدت شرکت ملی گاز ایران به چاپ رساند، هرگز تصور نمی‌کرد که روزی در وزارت نفت سندی به امضا وزیر محترم نفت در این خصوص و به همین نام به شکل دستورالعمل به کلیه شرکت‌ها ابلاغ گردد.

خوردگی یک واکنش ترمودینامیکی است که قابل توقف نیست و فقط می‌توان آن را تا حدودی کنترل نمود. بررسی‌های اقتصادی در خصوص زیان‌های اقتصادی خوردگی که به کمک مدل‌های چهارگانه آن از بیش از شصت سال پیش در سراسر دنیا انجام شده نشان داده که هزینه مستقیم خوردگی می‌تواند تا 6 درصد تولید ناخالص داخلی یک کشور هم برسد. در ایران علیرغم سابقه تدریس و تحقیق نزدیک به نیم قرن در زمینه علم و مهندسی خوردگی، وجود انجمن خوردگی ایران با بیست و پنج سال سابقه و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی متنوع، هنوز هم رقم صحیحی از میزان خوردگی در دسترس نیست. اگر با توجه به شباهت صنایع  نفت و گاز ما با بعضی کشورهای همسایه مان، فرض کنیم که زیان صنایع ما نیز درحد زیان آنها باشد، با احتساب دلار چهارهزار تومانی، حداقل زیان مستقیم سالانه  خوردگی به کل صنایع ما (از جمله نفت، گاز و پتروشیمی) بیش از هشت برابر بودجه عمرانی کل کشور در سال 95 خواهد بود. اهمیت مهندسی تابعی از از دو عامل ریسک و هزینه است. یعنی اگر چیزی هم ریسکش و هم هزینه‌اش بالا بود  بنابراین از اهمیت مهندسی بالایی برخوردار است. تمام تعاریفی که از مدیریت خوردگی ارایه شده‌اند آن را وابسته به بررسی ریسک خوردگی کرده‌اند. به عبارت دیگر، «مدیریت خوردگی» به بررسی عامل ریسک خوردگی می پردازد و مبحثی مهندسی و کارشناسی است در صورتی که «مدیریت دانش خوردگی» به بررسی هزینه خوردگی پرداخته و مبحثی مدیریتی و سیاست‌گذارانه است. امید است با قدم‌های مثبتی که در سال‌های اخیر برداشته شده در کنار تقویت جنبه کارشناسی تدبیر خوردگی که همان مدیریت خوردگی است، با انتخاب مدل صحیح و بومی تدبیر خوردگی و مدیریت دانش خوردگی  هزینه سالانه خوردگی را هم به شکل هزینه مستقیم آن و هم به شکل هزینه غیر مستقیم آن بر روی محیط زیست و اتلاف انرژی به شکل علمی محاسبه کنیم و با ارایه مواردی مانند کوتاه شدن زمان تعمیرات (به جای تقلیل هزینه تعمیرات) راه را به بیراهه نرویم: مدیریت خوردگی تدبیر مهندسی خوردگی بر اساس استانداردها و قوانین مرتبط است وهمراه با تلاش برای بومی کردن، نباید روح علمی آن نادیده گرفته شود.


دکتر رضا جواهر دشتی، مشاور و مدرس بین‌المللی خوردگی مورد تایید انجمن نفت آمریکا ( (SPEو همچنین ASME می‌باشند. ایشان بیش از بیست سال سابقه کار مهندسی و رفع مشکل خوردگی در صنایع مختلف از جمله نفت و گاز و پتروشیمی در سطح ملی و بین‌المللی داشته و بیش از پنج هزار ساعت انتقال تجربه از طریق آموزش در سطح بین المللی و ملی را دارا می‌باشند. ایشان نویسنده اولین کتاب به زبان فارسی در مورد مدیریت خوردگی و ابداع کننده نظریه مدیریت دانش خوردگی هستند. علاوه بر مشارکت در پروژه های متعدد، ایشان نویسنده اصلی هفت کتاب در زمینه خوردگی و خوردگی میکروبی هستند که در سطح بین المللی بعنوان مرجع  مورد استفاده محققان و مهندسان می‌باشد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
افزایش ضریب بازیافت، بزرگترین چالش فناوری صنعت نفت ایران است؛ این سخن بارها از زبان مدیران قدیم و جدید صنعت نفت بر زبان رانده شده است اما این چالش بزرگ هیچگاه مرتفع نگردیده است.
محسن حائری‌نژاد، رئیس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ صنعت نفت ایران یکی از مهمترین ذخایره دارنده همزمان نفت و گاز در دنیاست و از طرفی در دهه‌های آینده سوخت‌های متعارف و به طور مشخص نفت و گاز نقش اصلی را در تأمین انرژی جهان بازی می کنند.
با تصویب ورود شرکت ملی گاز ایران به حوزه بالادست صنعت نفت در اساسنامه این شرکت، راه برای ایجاد زنجیره ارزش گاز هموارتر می‌شود.

يادداشت
هوشنگ فضلی، کارشناس ارشد مسئولیت اجتماعی حوزه مشاور اجتماعی وزیر نفت/ به‌طور معمول زمانی که سخن از مفهوم شرکت و به‌ویژه شرکت خصوصی پیش می‌آید، پیش‌فرض ذهنی افراد به دغدغه‌های اقتصادی و سوددهی معطوف می‌شود. از اساس این ذهنیت درست است، زیرا ماهیت وجودی یک شرکت بر مقوله کسب‌وکار معطوف به سودآوری است.
محمد امین راد/ ۲ خرداد ۱۳۹۸ - کاردار آمریکا در بغداد اخبار مربوط به معافیت عراق از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در زمینه واردات برق و گاز را تایید کرد.
بررسی طرح‌های پالایشی کشور نشان می‌دهد که تنها روش مدنظر برای تامین مالی این قبیل از پروژه‌ها، استفاده از فاینانس خارجی بوده است در حالی که نقدینگی کشور به حدود 2000 هزار میلیارد تومان رسیده و برای ساخت سالانه یک پالایشگاه 250 هزار بشکه‌ای، جذب 3 درصد از این نقدینگی برای راه اندازی پالایشگاه‌های کشور کافی است.
نام اقتصاد مقاومتی که به میان می‌آید، باید صنعت پتروشیمی ایران را از پیشگامان این راه دانست که با حرکت در این مسیر کارنامه‌ای موفق ثبت کرده است. گواه این موضوع طرح‌های مختلف پتروشیمی است که در سال های اخیر افتتاح شده و نتیجه آن با رشد و تنوع تولید و همچنین صادرات برای اقتصاد کشور همراه بوده است.
حسن ضیا کاشانی، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران/ اکنون تنها ابزاری که برای کنترل مصرف سوخت در اختیار ما قرار دارد، استفاده از کارت هوشمند سوخت است.
گفتمان
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :