Daneshenaft logo
دوشنبه 18 آذر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 17 خرداد ماه 1398 | کد مطلب : 23092
دانش نفت شاخصه‌های عملکردی بهزاد محمدی در راس NPC را بررسی می‌کند؛
به سوی جهش دوم صنعت پتروشیمی
احمد مددی

نکته کلیدی سخنان محمدی، تاکید او بر جهش دوم صنعت پتروشیمی است؛ آنجا که گفت: بی‌تردید می‌توان با هم‌افزایی، انطباق و همدلی شرکت‌ها و هلدینگ‌های پتروشیمی، روند تحقق «جهش دوم» صنعت «پیشرو پتروشیمی» را با راه‌اندازی طرح‌های نیمه تمام و افزایش ظرفیت این صنعت عملی کرد.

صنعت پتروشیمی با ۵۵ مجتمع تولیدی فعال که بخشی از آن در قالب دو هاب عملیاتی ماهشهر و عسلویه  و ۱۹ مجتمع تولیدی دیگر در سایر مناطق کشور از جمله در مسیر خط لوله اتیلن غرب فعالیت می‌کنند، حجم تولیدی ۵۵ میلیون تن را ثبت می‌کند که نشانه عظمت این صنعت است. ۱۸ گروه محصول پلیمری با ۳۰۰ گرید محصولات پلیمری و ۴۴ نوع محصول شیمیایی نشانه گستردگی این صنعت است. صنعتی با درآمد ۱۷.۱ میلیارد دلاری که از این میزان ۱۲.۱ میلیارد دلار درآمد ارزی حاصل از صادرات است و زمینه اشتغال مستقیم ۶۷ هزار نیروی انسانی متخصص و مهندسان و کارگران را در مجتمع‌های مختلف را فراهم ساخته و ۴۱ هزار نفر نیز به طور مستقیم در طرح ها و پروژه‌های صنعت پتروشیمی فعالیت می‌کنند. اینها ویژگی‌های صنعتی استراتژیک است که نیازمند راهبری توسط مدیری با تفکر استراتژیک است.

از زمانی که مهندس بهزاد محمدی به عنوان مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی انتخاب شده، اگرچه از گوشه و کنار با انتقاداتی عمدتا مغرضانه از سوی معدود افراد مواجه شده که مخالف ورود مدیری خارج از پتروشیمی به این صنعت بودند، اما با این حال وی تلاش کرده با عنایت به تجربیات مدیریتی پیشین، مدیریتی متفاوت در شرکت ملی صنایع پتروشیمی در پیش بگیرد. او سه سال سابقه مدیریتی در شرکتی به عظمت اویک - مهندسی و ساختمان صنایع نفت – داشت؛ شرکتی که سه دهه سابقه در اجرای پروژه‌های صنعت نفت،گاز و پتروشیمی در کارنامه دارد. محمدی پیش از آنکه به اویک برود، در اویکو - شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت – مدیریت می کرد؛ شرکتی که اجرای پروژه‌هایی مانند راه‌اندازی و بهره‌برداری پروژه‌ های فازهای ١٢، ١٧و١٨، ٢٠و٢١ پارس جنوبی، NGL سیری و پالایشگاه پنجم پارس جنوبی را در کارنامه خود ثبت کرده است. این سوابق موجب شده مهندس محمدی از زمانی که بر کرسی مدیریتی NPC تکیه بزند، همچون تجربیات قبلی خود، در صدد ساخت و توسعه عملیاتی باشد.

شرکت ملی صنایع پتروشیمی اگرچه پس از واگذاری‌ها، عملا نقش اجرایی در ساخت مجتمع‌های پتروشیمی ندارد، اما به دلیل ضعف مالی بخش خصوصی و عدم حمایتهای لازم از سرمایه‌گذاران، همچنان نقشی غیرقابل انکار و موثر در به ثمر رساندن پروژه‌های پتروشیمی ایفا می‌کند و با حضور مهندس محمدی، شرکت ملی صنایع پتروشیمی بیش از هر زمان دیگری درگیر ساخت و توسعه پروژه‌های پتروشیمی شده که نوعی دلگرمی را به سرمایه‌گذاران و فعالان بخش خصوصی در صنعت پتروشیمی هدیه کرده است. جالب اینجاست که در ابلاغیه اخیر وزیرنفت به بهزاد محمدی، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم برنامه‌ها و پروژه‌هایی که به‌عنوان اولویت‌های سال ۱۳۹۸ شرکت ملی نفت ایران در برنامه ملی اقتصاد مقاومتی، معرفی شده تا مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، «مجری این برنامه‌ها و پروژه‌ها» باشد، عملا پروژه‌های عملیاتی و توسعه‌ای و نه طرح‌های انتزاعی است تا اثبات شود مهندس بیژن زنگنه با چشمان باز و استراتژی مشخص، مدیری همچون محمدی را در راس شرکت ملی صنایع پتروشیمی قرار داده است. تکمیل و بهره‌برداری از مجتمع‌های پتروشیمی متانول بوشهر (فاز ۱)، متانول کاوه و الفین ایلام، مهمترین برنامه‌های مشخص شده برای پتروشیمی در سال جاری است که در ابلاغیه وزیر نفت به محمدی مورد تاکید قرار گرفته است. اما این پروژه های اولویت دار، تنها پروژه‌هایی نیست که در سال جاری، شرکت ملی صنایع پتروشیمی پیگیری می‌کند و طی دو ماهی که از آغاز سال کاری جدید سپری شده، مجموعه عملکردها و بازدیدهای دوره ای، پرحجم و چشمگیر محمدی نشان می دهد او در صدد به ثمر رساندن تمام طرح های توسعه ای این صنعت در موعد مقرر است.

او در اواسط اردیبهشت‌ماه در نمایشگاه نفت تهران، از بهره‌برداری از ۱۸ طرح پتروشیمی تا سال 1400 خبر داد که با بهره‌برداری از آنها تولید قابل فروش با 70 درصد رشد به ۵۱ میلیون تن می‌رسد که به گفته او مصداق جهش دوم در این صنعت است. محمدی در همان کنفرانس خبری، صنعت پتروشیمی را صنعتی کارآمد و استراتژیک توصیف کرد که به دلیل تاثیر آن در اقتصاد و درآمدزایی از اهمیت بالایی برخوردار است. او به روشنی گفت که صنعت پتروشیمی ایران یک بنگاه اقتصادی نیست، بلکه نظام اقتصادی است و تأثیر زیادی در درآمد زایی دارد تا نشان دهد اهمیت صنعت پتروشیمی از منظر او بهویژه در دوران تحریم و کاهش فروش نفت تا چه حد است.

همچنین یکی از اولویت‌های محمدی، رصد نیازهای صنایع تکمیلی و محصولات مورد مصرف در صنایع پایین‌دست پتروشیمی و تکمیل زنجیره ارزش است که بارها توسط او مورد تاکید قرار گرفته است.

البته درگیری در پروژه‌های اجرایی در جهت حمایت از بخش خصوصی فعال در صنعت پتروشیمی، به معنای فراموشی نقش بالادستی شرکت ملی صنایع پتروشیمی از جمله در حوزه رگولاتوری نبوده است. محمدی اگرچه واگذاری‌ها در خصوصی‌سازی را کار درستی می‌داند اما به شکل آن انتقاد دارد و البته خود را درگیر گذشته نکرده و گفته که تمرکز شرکت ملی صنایع پتروشیمی روی طراحی نقشه توسعه پایدار صنعت پتروشیمی است: «وقت ما صرف تهیه نقشه راه و عاقبت به خیری صنعت پتروشیمی و تاب‌آوری و پایداری صنعت خواهد شد. البته بنگاه اقتصادی به دنبال سودآوری است اما شرکت ملی صنایع پتروشیمی اصرار دارد که سرمایه‌گذاری‌ها منتج به استفاده از نقشه کلان توسعه کشور باشد.»

مروری بر عملکرد محمدی فقط در کمتر از دو هفته منتهی به نهم خرداد نشاندهنده حجم فعالیتهای نظارتی و مبین شاخصه‌های عملکردی اوست که تلاش کرده ضمن اولویت‌بندی پروژه‌ها، نگرشی دقیق و از نزدیک – و نه صرفا از مرکز – به پروژه‌ها داشته باشد. عملکرد روشنی که کم و بیش با همین فشردگی در طول ماه‌های حضور او در راس NPC مشهود بوده است و البته عملکرد چشمگیری که در برخی مدیرانی که ادعای سبقه و سابقه در پتروشیمی را داشته اند، قابل قیاس نیست.

شنبه ۲۸ اردیبهشت:

آخرین وضعیت پیشرفت طرح‌های اولویت‌دار صنعت پتروشیمی در جلسه‌ای به میزبانی معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی بررسی شد. این دومین جلسه مشترک مدیران عامل هلدینگ‌ها و شرکت‌های پتروشیمی پس از جلسه بهمن‌ماه گذشته بود که طی آن ضمن تشریح موانع و چالش‌های فراروی طرح‌های اولویت دار و عوامل بازدارنده در مسیر توسعه صنعت پتروشیمی، مشاوره و راهکارهای لازم در جهت تسهیل اجرای این طرح‌ها ارائه شد.

در این جلسه، مدیران عامل شرکت‌های پتروشیمی‌های ایلام، لردگان،گچساران هنگام، پالایش گاز بیدبلند، پالایش گاز یادآوران و نیز طرح جمع‌آوری گازهای مشعل به عنوان طرح‌های توسعه‌ای هلدینگ خلیج فارس با ارائه گزارش‌هایی روند ساخت و عملیاتی طرح‌های در دست اجرای این شرکت‌ها را  تشریح کردند و مدیران طرح کیمیای پارس خاورمیانه و صنایع پتروشیمی سبلان از طرح‌های در دست اجرای شرکت هلدینگ پتروفرهنگ و طرح‌های پتروشیمی میاندوآب، پارس فنل و دی پلیمرآرین از طرح‌های زیر مجموعه شرکت هلدینگ باختر و نیز طرح‌های پلیمرپادجم و صنایع پتروشیمی مسجد سلیمان از طرح‌های عملیاتی صندوق بازنشستگی کشوری هر کدام به طور جداگانه، توضیحاتی از وضعیت پیشرفت پروژه‌ها و مسائل و مشکلات طرح‌های گفته شده ارائه دادند.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم در این جلسه، ضمن تاکید بر لزوم شتاب در ساخت طرح‌های اولویت‌دار صنعت پتروشیمی، گفت:  شرکت ملی صنایع پتروشیمی در مسیر شناسایی و رفع موانع و چالش‌های موجود پروژه‌ها  حداکثر همکاری و پیگیری را انجام خواهد داد. اما نکته کلیدی سخنان محمدی، تاکید او بر جهش دوم صنعت پتروشیمی بود؛ آنجا که گفت: بی‌تردید می‌توان با هم افزایی، انطباق و همدلی شرکت‌ها و هلدینگ‌های پتروشیمی، روند تحقق «جهش دوم» صنعت «پیشرو پتروشیمی» را با راه‌اندازی طرح‌های نیمه تمام و افزایش ظرفیت این صنعت عملی کرد.

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت:

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از روند ساخت چند طرح توسعه‌ای صنعت پتروشیمی از جمله پتروشیمی اتیلن گلایکول پارس فنل، دی پلیمرآرین و پتروپالایش کنگان در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس (عسلویه) بازدید کرد و درجریان آخرین مراحل ساخت این طرح‌ها قرار گرفت. او در جریان این بازدید ها بر لزوم شتاب در روند ساخت این طرح ها و نیز رفع برخی مشکلات و موانع پیش روی اجرا تاکید کرد و مدیران عامل طرح‌های درحال ساخت نیز گزارشی از آخرین روند ساخت و تکمیل این طرح‌های توسعه‌ای را ارائه کردند.

چهارشنبه یکم خرداد:

بهزاد محمدی مدیر‌عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از طرح پتروپالایش کنگان، یکی از بزرگترین طرح‌های تامین خوراک صنعت پتروشیمی بازدید و سپس در جلسه ای با حضور مدیران ارشد این پروژه شرکت کرد و گفت‌: این طرح بزرگ و ارزشمندی است که گاز خروجی فاز 12 پارس جنوبی را  را جداسازی و تفکیک کرده و ۳.۵ میلیون محصول دارای ارزش افزوده بالا برای خوراک صنعت پتروشیمی فراهم می کند. پروژه ای خوش ساخت که سبک ساخت پروژه، یکنواختی در تکمیل پروژه و همچنین وجود تجهیزات با کیفیت از نکات برجسته طرح پتروپالایش کنگان است.

چهارشنبه هشتم خرداد:

بهزاد محمدی در جلسه هماهنگی توسعه منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، حمایت همه جانبه NPC از سرمایه‌گذاران در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی را اعلام کرد و گفت: از سرمایه گذاران در طرح‌های توسعه‌ای منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی با هدف تکمیل زنجیره ارزش حمایت همه جانبه می کنیم. او گفت که باید در منطقه ماهشهر نگاه توسعه محور نهادینه شود و در این مسیر از سرمایه‌گذاران در این منطقه استقبال می کنیم . باید برخی مشکلات حضور سرمایه‌گذاران را به ویژه در منطقه ماهشهر مرتفع کرد تا بتوانیم  توسعه هاب دوم ماهشهر را محقق کنیم. محمدی در آن جلسه هم به نقش مهم صنایع پایین‌دستی و تولید محصولات نهایی تاکید کرد و گفت: تکمیل زنجیره ارزش و توجه به صنایع تکمیلی می‌تواند ارزش افزوده‌ مطلوبی را به همراه داشته باشد.

معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی همان روز و قبل از آن جلسه هماهنگی، در جریان بازدید از چند طرح و مجتمع پتروشیمی در ماهشهر بر لزوم کار کارشناسی و دقیق در اجرای پروژه نوسازی اسکله‌ها تاکید کرد. او در آن روز از طرح ترمیم، بازسازی و استانداردسازی اسکله‌های صادراتی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی، طرح شیرین‌سازی مجتمع پتروشیمی بوعلی، طرح پتروکیمیای ابن سینا، طرح پتروناد و مجتمع پتروشیمی مارون بازدید کرد و درجریان آخرین وضعیت فعالیت این طرح‌ها‌ی توسعه‌ای منطقه قرار گرفت. او در جلسه ای که در پتروشیمی مارون برگزار شد شرکت کرد.

پنجشنبه نهم خرداد:

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: طرح جامع توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی در این شرکت در حال تدوین است. بهزاد محمدی در آیین آغاز عملیات اجرایی طرح پتروشیمی سنقر کرمانشاه با بیان اینکه یکی از مهمترین برنامه‌های ویژه وزارت نفت توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی است، اظهار کرد: ساخت این طرح متناسب با شرایط منطقه برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود و امیدواریم با تلاش هلدینگ خلیج فارس در بازه زمانی ۱۲-۱۴ ماه شاهد بهره‌برداری از این طرح باشیم.وی، پتروشیمی را صنعتی جذاب و رو به جلو در دنیا معرفی کرد و گفت: این صنعت در حال رشد، دارای تنوع و تعدد محصولات پتروشیمی است و با استفاده از فناوری‌های نو در این صنعت می‌توانیم با شتاب بیشتری در مسیر توسعه حرکت کنیم.مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه رشد سالانه نفت‌خام در جهان یک درصد است و این رقم در صنعت پتروشیمی تا ۹ درصد است، ادامه داد: حجم تجارت صنعت پتروشیمی در جهان سالانه ۳۸۰۰ میلیارد دلار است که ما نیز با توجه به ذخایر سرشار نفت و گاز می‌توانیم صنعت پتروشیمی کشور را با شتاب بیشتری توسعه دهیم. محمدی تصریح کرد: چهار عنصر خوراک، دانش و فناوری، سرمایه و بازار برای ایجاد یک طرح از مهمترین عوامل به شمار می‌آید و از این رو ما نیز برنامه‌گذاری جامع و مفصلی را با هدف تحقق جهش دوم صنعت پتروشیمی با توجه به تنوع خوراک‌های در دسترس، انجام داده‌ایم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس کلید خورده و ناکارآمدی در انعقاد قراردادهای میدان‌های مشترک نفتی و گازی از دلایل این استیضاح عنوان شده؛ حال آنکه دستاوردهای ملموس وزارت نفت در پارس جنوبی و غرب کارون، توسعه میدان‌های مشترک را به پای ثابت فهرست نقاط قوت این وزارتخانه بدل کرده است.
زنگنه یکی از معماران کلیدی الگوی اقتصاد مقاومتی ایران در مسیر ایجاد ارزش‌افزوده و تبدیل دارایی‌های فکری به توسعه اقتصادی و همچنین خودکفایی در منابع اصلی به شمار می‌رود.
بر طبق نمودار زیر و آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان می‌دهد که این کشور هشتاد و نه هزار بشکه در روز بیشتر از میزانی که در سپتامبر واردات داشت، نفت صادر کرده است.

يادداشت
علی گلمرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی/ یکی از معضلات اساسی کشور، اتکا بودجه دولت به فروش نفت خام است و این موضوع در برهه‌های مختلف بر عملکرد دولت برای اداره کشور تاثیرات منفی گذاشته است.
سیروس تالاری، رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران/ با توجه به این‌که پنج میلیارد دلار در سال ظرفیت صادرات تجهیزات صنعت نفت در کشور وجود دارد، تقاضای ما از دولت این است که روی این موضوع سرمایه‌گذاری کند.
سیدمحمد میرزامحمدزاده/ فعالیت‌های عام‎ المنفعه وزارت نفت که بر اساس مسئولیت‌های اجتماعی آن انجام می‌شود، گستردگی‌های بسیاری دارد. شرکت ملی نفت ایران به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، فعالیت‌های مسئولیت‌های اجتماعی خود را از مسیر مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‎خیز محقق می‌کند.
عربستان سعودی پس از استقبال سرد سرمایه‌گذاران خارجی حتی با ارزش‌گذاری پایین‌تر ۱.۷ تریلیون دلار، به سرمایه‌گذاران داخلی و منطقه‌ای برای فروش ۱.۵ درصد از سهام آرامکو تکیه کرده است.
فرهاد احمدی، مدیرعامل سابق شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت/ اصلاح آیین نامه قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی ضرورت دارد و باید در سرمایه‌‌گذار خارجی اطمینان ایجاد کنیم، تضامین لازم را حاصل کنیم تا وارد شود.
گفتمان
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :