Daneshenaft logo
یکشنبه 27 مرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 14 تیر ماه 1398 | کد مطلب : 23168
احیای دوباره اوپک با تلاش‌های هوشمندانه ایران
احمد مددی

منطق سیاسی ایران و تلاش‌های مهندس زنگنه در اوپک تضعیف شده به اجماع اعضاء رسید تا ایران همچنان به عنوان عضوی موثر در این نهاد نفتی، نقش‌آفرینی کند.

مهندس زنگنه به درستی رویکرد ایران در این نشست که همانا حفاظت و صیانت از موجودیت اوپک بود را تبیین کرد و این مهم را در این سازمان جا انداخت که تصمیم‌های اوپک باید با اجماع گرفته شود و نباید تصمیم‌ها از خارج اوپک به این سازمان ابلاغ شود. به گفته زنگنه، اگر هم قرار است پخت‌وپزی (تصمیم‌گیری) صورت گیرد، باید در بین اعضای اوپک انجام شود. بدین ترتیب شواهد نشان می‌دهد که ایران تضمین‌هایی را که می‌خواست به دست آورده است. درباره اساسنامه و منشور همکاری اوپک و غیر اوپک هم اینگونه اعلام شده که این اساسنامه غیرالزام آور است و دوم و بسیار مهم، اینکه در قطعنامه پایانی نشست اوپک، امضا و توافق شده که این اساسنامه هیچ تأثیری بر اوپک و موجودیت آن ندارد. چرا که به گفته زنگنه، سنت این است که نخست اوپک توافق می‌کند که باید با اجماع باشد، سپس آن را به غیر اوپک ارائه می‌کند تا تأیید کند. زنگنه می‌گوید: ما درباره این مسئله و سازوکار تصمیم‌گیری توافق کردیم و اوپک به عنوان اوپک پابرجاست و این مقررات جدید، هیچ تأثیر منفی بر این موضوع ندارد.

اما از نشست صد و هفتاد و ششم اوپک که بگذریم، در می یابیم که بازار نفت شرایط خاصی را سپری می‌کند و این بازار از مولفه‌ها و شاخص‌های دیگری به غیر از آنچه در سال‌های اخیر شاهد بودیم، پیروی می‌کند. معنی این جمله آن است که بازیگران بازار نفت تغییر ساختاری کرده‌اند. اگر تا چندی پیش هر اقدام سعودی‌ها و روس‌ها در کاهش یا افزایش تولید نفت موجی بزرگ از افزایش یا کاهش قیمت نفت به راه می‌انداخت، اینک اینگونه نیست و حتما در این پروسه افزایش یا کاهش قیمت، بایستی بازیگران دیگری نقش‌آفرینی کنند. در این میان، مهم‌ترین بازیگر نوسان‌گیر بازار نفت، ایالات متحده آمریکاست که در هشت سال گذشته تولید نفت این کشور معادل کل تولید نفت ایران پیش از آغاز تحریم‌ها، یعنی بیش از سه و نیم میلیون بشکه نفت در روز، افزایش یافته است. این مهم آسیب‌پذیری آمریکا در برابر گسیختگی‌های عرضه نفت از خاورمیانه را به طرز شگفت آوری کاهش داده است. در همین حال، به جز آمریکا دیگر کشورهای غیر اوپک از مکزیک تا کانادا نیز بر تولید نفت خود افزوده‌اند. در دیگر سو از کانادا خبر می رسد که این کشور با استفاده از فناوری های جدید به زودی به قطب بالقوه ذخایر نفت و گاز جهان تبدیل خواهد شد.

بر این اساس، مشخص می شود که چرا تحریم های نفتی آمریکا بر علیه ایران و لغو معافیت های فروش نفت ایران تکانه ای شدید به بازار نفت نداد و تقریبا آب از آب تکان نخورد. این در حالی است که در دور پیشین تحریم‌های ایران در هشت سال پیش و زمانی که صادرات نفت لیبی نیز به دلیل سرنگونی قذافی و بی‌ثباتی در این کشور با وقفه رو به رو شد، بهای نفت به میزان قابل توجهی افزایش یافت و از مرز ۱۰۰ دلار برای هر بشکه فراتر رفت. این بدان معنا بود که بازار نفت تاب تحمل خروج نفت دو کشور عضو اوپک را به‌طور همزمان نداشت اما به دلایلی که برشمردیم، در دور کنونی تحریم‌ها بازار به میزان زیادی انعطاف‌پذیر شده است و واکنشی در قیمت‌ها که بیانگر بحران در بازار نفت باشد مشاهده نمی‌شود. در این بازار آشفته، علاوه بر نفت ایران، نفت ونزوئلا نیز تحریم می شود، صادرات نفت لیبی نیز یک بار دیگر دچار بی ثباتی می‌شود، یکی از خطوط لوله نفت روسیه دچار آلودگی می شود، تنش‌های ژئوپولیتیک همچون حادثه انفجار در چند نفتکش رخ می‌دهد و حوثی‌ها به تلمبه‌خانه نفت عربستان حمله می کنند، اما آب از آب تکان نمی‌خورد.

در همین حال، نقش اوپک در بازار جهانی نفت نیز دچار تغییرات شگرفی شده است و تقریبا این نقش مهم و اساسی به حاشیه رانده شده است. بر این مبنا، سهم ایران در تولید اوپک و نیز سهم اوپک در کل عرضه نفت جهانی کاهش یافته است. در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تولید نفت اوپک حدود ۳۱ میلیون بشکه نفت در روز بود یعنی مقداری بیش از ۵۰ درصد تولید نفت جهان. اما آماری که در ماه جاری توسط اوپک انتشار یافت نشان می‌دهد که تولید اعضای این سازمان در ماه میلادی گذشته (مه) کمتر از ۳۰ میلیون بشکه در روز بوده است. در همین حال، مصرف نفت جهان در 40 سال پیش ۶۰ میلیون بشکه در روز بود اما براساس گزارش ماه جاری آژانس بین‌المللی انرژی، این عدد به نود و نه میلیون و هشتصد هزار بشکه در روز رسیده است که به معنای کاهش بسیار قابل ملاحظه سهم اوپک در عرضه نفت جهانی است.

کلام پایانی اینکه؛ اقدام ایران در سرپا نگاه داشتن سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، اقدامی شایسته است چه اینکه با کنار رفتن دیر یا زود تنش های ژئوپولیتیک و قدرتنمایی های منطقه ای اعراب، پرهیز از سیاسی کاری و سر عقل آمدن برخی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، نقش این سازمان نفتی و با ریشه، دوباره در بازار نفت احیاء خواهد شد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
افزایش ضریب بازیافت، بزرگترین چالش فناوری صنعت نفت ایران است؛ این سخن بارها از زبان مدیران قدیم و جدید صنعت نفت بر زبان رانده شده است اما این چالش بزرگ هیچگاه مرتفع نگردیده است.
محسن حائری‌نژاد، رئیس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ صنعت نفت ایران یکی از مهمترین ذخایره دارنده همزمان نفت و گاز در دنیاست و از طرفی در دهه‌های آینده سوخت‌های متعارف و به طور مشخص نفت و گاز نقش اصلی را در تأمین انرژی جهان بازی می کنند.
با تصویب ورود شرکت ملی گاز ایران به حوزه بالادست صنعت نفت در اساسنامه این شرکت، راه برای ایجاد زنجیره ارزش گاز هموارتر می‌شود.

يادداشت
هوشنگ فضلی، کارشناس ارشد مسئولیت اجتماعی حوزه مشاور اجتماعی وزیر نفت/ به‌طور معمول زمانی که سخن از مفهوم شرکت و به‌ویژه شرکت خصوصی پیش می‌آید، پیش‌فرض ذهنی افراد به دغدغه‌های اقتصادی و سوددهی معطوف می‌شود. از اساس این ذهنیت درست است، زیرا ماهیت وجودی یک شرکت بر مقوله کسب‌وکار معطوف به سودآوری است.
محمد امین راد/ ۲ خرداد ۱۳۹۸ - کاردار آمریکا در بغداد اخبار مربوط به معافیت عراق از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در زمینه واردات برق و گاز را تایید کرد.
بررسی طرح‌های پالایشی کشور نشان می‌دهد که تنها روش مدنظر برای تامین مالی این قبیل از پروژه‌ها، استفاده از فاینانس خارجی بوده است در حالی که نقدینگی کشور به حدود 2000 هزار میلیارد تومان رسیده و برای ساخت سالانه یک پالایشگاه 250 هزار بشکه‌ای، جذب 3 درصد از این نقدینگی برای راه اندازی پالایشگاه‌های کشور کافی است.
نام اقتصاد مقاومتی که به میان می‌آید، باید صنعت پتروشیمی ایران را از پیشگامان این راه دانست که با حرکت در این مسیر کارنامه‌ای موفق ثبت کرده است. گواه این موضوع طرح‌های مختلف پتروشیمی است که در سال های اخیر افتتاح شده و نتیجه آن با رشد و تنوع تولید و همچنین صادرات برای اقتصاد کشور همراه بوده است.
حسن ضیا کاشانی، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران/ اکنون تنها ابزاری که برای کنترل مصرف سوخت در اختیار ما قرار دارد، استفاده از کارت هوشمند سوخت است.
گفتمان
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :