Daneshenaft logo
پنجشنبه 28 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
دوشنبه 16 مرداد ماه 1396 | کد مطلب : 11106
از تنفیذ و تحلیف تا راه‌های ناتمام نفت
احمد مددی

مراسم تحلیف دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران، عصر شنبه در شرایطی برگزار شد که از لحاظ تعداد شرکت‌کنندگان خارجی در این مراسم، بی‌سابقه بود.

هم تعداد هیات‌های خارجی شرکت‌کننده و هم سطح حضور آنها با دوره‌های قبلی مراسم تحلیف غیر‌قابل مقایسه بود که این امر یک پیام روشن داشت: «بهبود روابط ایران و جامعه جهانی در دولت یازدهم» که آثار آن را در آینده بیشتر شاهد خواهیم بود. رییس جمهور در مراسم تحلیف خود به دستاوردهای دولت یازدهم پرداخت و دورنمایی از مسیر حرکت دولت دوازدهم ترسیم کرد. مسیری که قطعا با تداوم تعامل مطلوب و عزتمندانه با جامعه جهانی، با تاکید بر سه اصلی پایه ای و کلیدی جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی، یعنی عزت، حکمت و مصلحت همراه خواهد بود.

دولت یازدهم گام های استواری در بهبود روابط ایران با جامعه جهانی برداشت که بدون تردید، گام نخست آن لغو تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران بود. طبیعتا نواختن هر‌گونه ساز مخالف از سوی دولت جدید آمریکا به ریاست دونالد ترامپ، نه تنها موجب نقض برجام نمی‌شود، بلکه انزوای هر چه بیشتر دولت جدید آمریکا در جامعه جهانی را به همراه خواهد داشت. پایبندی بر برجام، شاه‌کلید سخنان میهمانان اروپایی مراسم تحلیف رییس جمهور کشورمان به‌ویژه موگرینی مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و حاصل عملکرد دولت روحانی بود و نشانه‌های آن در مراسم تحلیف روحانی برای آغاز دوره ریاست جمهوری او آشکار بود. بنابراین مسیری که دولت یازدهم آغاز کرده، اکنون وارد مرحله تازه‌ای شده است و این مسیر، هم به جهت رای قاطع ملت در انتخابات ریاست جمهوری 29 اردیبهشت و هم به دلیل استقبال گسترده جامعه جهانی از تحلیف روحانی در آستانه آغاز دولت دوازدهم، با توان بیشتری ادامه خواهد یافت. البته ای کاش رقبای انتخاباتی روحانی هم در این مراسم حضور داشتند تا نویدبخش افزایش وفاق ملی و اتحاد عمومی، برای دوره تازه دولت روحانی بودیم.

هرچند انتظار این بود که دکتر حسن روحانی همچون دوره قبل ریاست جمهوری، در روز تحلیف، کابینه خود را معرفی کند، اما این بار ترجیح داده تا از بخشی از فرصت قانونی خود استفاده کند تا سرانجام با برخی رایزنیها و نهایی کردن اسامی برخی وزرا که حضورشان در کابینه هنوز قطعی نشده، احتمالا کابینه خود را روز سهشنبه به پارلمان معرفی کند. هنوز در مورد برخی وزرا تردید وجود دارد اما بعید به نظر میرسد برای وزارت نفت، فردی به غیر از بیژن زنگنه به مجلس معرفی شود. زنگنه که عملکردش، مورد توجه رییس جمهور قرار گرفته و حتی در سخنان روحانی در مراسم تحلیف، بخشی نیز به عملکرد مثبت وزارت نفت اختصاص یافته بود، همچنان مورد توجه رییس جمهور قرار دارد. او به وزارت نفت ثبات دوبارهای بخشید، قدرت ایران را در اوپک بازگرداند، تولید نفت و سپس تولید گاز ایران را افزایش داد، نخستین قرارداد نفتی از نوع جدید را با کنسرسیومی متشکل از توتال و سیان پیسی و شرکت ایرانی پتروپارس نهایی کرد تا خط شکن تحریم‌های خودساخته آمریکای ترامپ باشد و در یک کلام، بیشترین تاثیرگذاری اقتصادی را در دولت در فضای پسابرجام داشت. به همین دلیل همواره زنگنه را به عنوان وزیر موفق دولت در کنار محمدجواد ظریف قرار می‌دهند.

به نظر می‌رسد به دور از فضای سیاسی یا احساسی، زنگنه همچنان بهترین گزینه برای تصدی مسوولیت وزارت نفت باشد. چرا که راه‌های ناتمامی دارد که در این دوره می‌تواند تکمیل کند. ضمن اینکه در دوره اول وزارت او، اندک اندک، تزریق روح جوانی به وزارت نفت آغاز شده که هرچند سرعت بالایی ندارد اما فی‌نفسه مثبت است و با توجه به نوع نگرش حامیان زنگنه و طیف جوان حامی او، به نظر می‌رسد حضور جوانان در وزارت نفت را سرعت بیشتری ببخشد. زنگنه در این دوره، هم می‌تواند کارهای ناتمام خود را تکمیل کند و هم زمینه‌ساز حضور جوانان متخصص در رده‌های بالای مدیریتی وزارت نفت باشد.

امید که تحلیف باشکوه رییس جمهور در آستانه دولت دوازدهم که پس از تنفیذ رای مردم توسط مقام معظم رهبری صورت گرفت، تداوم‌دهنده مسیر رشد و توسعه کشور در دولت دوازدهم باشد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
کینه عربستان نسبت به کشورمان واقعا «شتری» است. این کشور گویی قصد ندارد از دشمنی و عداوت کینه‌توزانه‌اش بر علیه کشورمان دست بردارد و همچنان خود را به عنوان بزرگترین کینه‌توز و دشمن منطقه ای ایران معرفی می‌کند.
سیدحسن صالحی، رییس امور پژوهش و فنآوری شرکت گاز استان همدان/ صنعت گاز جمهوری اسلامی ایران با قدمتی بیش از نیم قرن حضور مؤثر، قریب به چهار دهه پر افتخار آن متعلق به سال‌های بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی است.
دانش نفت: از جمله نکات مهمی که مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس به عنوان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور در صحبت اخیر خویش با کارکنان این شرکت داشته است، این مطلب بود که هلدینگ خلیج‌فارس جای نیروهای حرفه‌ای است و این شرکت جای کارآموزی نیست.

يادداشت
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
این شرکت تقریبا سهم شاخص و جایگاه برجسته‌ای در میزان رشد، پیشرفت، توسعه، ایجاد ثروت و کسب درآمد برای صنعت پتروشیمی کشور و فناوری های مرتبط ندارد. حال این سوال مطرح است که آیا این رتبه و جایگاه نازل برای مدیریت کلان صنعت پتروشیمی قابل قبول است؟ بدون تردید، پاسخ صنعت منفی است.
اگر ضریب بازیافت‌مان بالاتر بود با این نفت قابل استحصالی که کشف شده است می‌توانستیم ۱۵۰ میلیارد بشکه نفت بیشتر تولید کنیم. این ۱۵۰ میلیارد بشکه همان نفتی است که در این شرایط زیر زمین می‌ماند و به آن دسترسی نخواهیم داشت.
گفتمان
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :