Daneshenaft logo
یکشنبه 31 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 4 شهریور ماه 1396 | کد مطلب : 11175
ضرورت جانشین‌پروری و اعتماد به جوانان در نفت


احمد مددی، مدیرمسوول نشریه بین‌المللی تخصصی دانش نفت/ ماراتن انتخاب وزرای دولت دوازدهم با یك جا مانده به نام بیطرف به پایان رسید و ١٦ وزیر روحانی توانستند از پیچ تند بهارستان به سلامت عبور كنند.

در این میان شیخ‌الوزرا علاوه بر اینكه ٤ سال دوم وزارت و در مجموع سیزدهمین سال وزارت بر نفت را آغاز كرد اما از حیث رای‌آوری و كسب رای اعتماد، ركوردی قابل توجه از خود بر جای گذاشت و توانست نظر ٢٣٠ نماینده مجلس را به برنامه‌هایش جلب كند، هر چند ٣٥ رای مخالف هم نكته‌ای نیست كه بتوان از آن چشم‌پوشی كرد و بدان بی‌توجه بود.

بدین ترتیب ٢٧ امین سال وزارت مهندس زنگنه آغاز شد. آری ٢٧ سال كه به مثابه گذران عمر یك جوان می‌ماند. شیخ الوزرا نیز در حول و حوش همین سال عمر بود كه مسوولیت‌های سنگین به دوش گرفت و كمی پس از آن قبای وزارت بر تن كرد.

در حقیقت اعتماد و اطمینان به جوانی جسور و پاكدست در آن سال‌ها، اكنون مدیری ساخته كه ناظران منصف او را در زمره موفق‌ترین مدیران پس از انقلاب ارزیابی می‌كنند.

به بیان دیگر، انتصاب جوانان در سطوح عالی مدیریتی و اعتماد، پشتگرمی و اجازه سعی و خطا كردن به آنان موجب خواهد شد كه بتوانیم در آتیه‌ای نزدیك مدیرانی شجاع، كاربلد و پیشرو تربیت كنیم و لامحاله همان‌ها هستند كه خواهند توانست چرخ‌های اقتصاد و صنعت و مدیریت كشور را به حركت درآورند.

نكته قابل تامل و تاسف آن است كه در این زمینه دولت‌ها و وزرا از ابتدای انقلاب، موفق عمل نكرده‌ و نتوانسته‌اند در زمینه جانشین‌پروری، جوان‌سالاری و شایسته‌گزینی به نحو شایسته عمل كنند.

مثال روشن این مهم در وزارت نفت كاملا خودنمایی می‌كند. نگارنده و قاطبه دلسوزانه صنعت نفت نگران آینده نفت و پسازنگنه هستند، چه اینكه شوربختانه در زمینه جانشین‌پروری و شایسته‌گزینی هیچ اقدام روشنی از سوی تدبیرپردازان صنعت نفت از صدر تا ذیل صورت نگرفته است.

واقعا جای نگرانی جدی است كه تفكرات توسعه‌ای زنگنه و میل و اشتیاق وی به پیشرفت و سرمایه‌گذاری در نفت را چه كسی پس از وی ادامه خواهد داد؟!

علاوه بر آن، چالش‌های متعدد منابع انسانی در صنعت نفت به حدی بغرنج شده كه وزیر نفت در اولین اظهارنظر پس از انتخاب دوباره بدان اشاره و از رویكرد خویش برای اقدامی اساسی در این حوزه خبر می‌دهد.

این چالش مهم در كلان صنعت نفت نیز به چشم می‌خورد و بایستی شیخ‌الوزرا گامی عملی و عینی در این خصوص بردارد. البته وزیر نفت علائم جدی از خود بروز داده كه نشانه‌ای روشن از علاقه وی برای به كارگیری جوانان در سطوح بالای مدیریتی در صنعت نفت است.

براین اساس، طبق آخرین اظهارات حسن روحانی در جلسه رای‌گیری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم مشخص شد زنگنه همواره اصرار بر این داشته جای خود را در وزارت نفت به یک وزیر جوان‌تر بدهد.

طبق گفته رییس جمهور، زنگنه اصرار داشت یک جوان به عنوان وزیر نفت انتخاب شود و خودش با عنوان مشاور در کنار وی فعالیت کند.

روحانی در این جلسه گفت: زنگنه جوانی را انتخاب کرده بود و به من معرفی کرد و گفت این جوان را به عنوان وزیر نفت معرفی کن و من به عنوان مشاور در کنار این جوان می‌مانم تا بتواند وزارت نفت را اداره کند.این پیشنهاد در ابتدا برای من وسوسه‌انگیز بود، اما به ایشان گفتم آقای زنگنه من ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی می‌خواهم. این جوان می‌تواند این سرمایه را جذب کند که هنگامی که این حرف را زدم آقای زنگنه به تردید افتاد. من گفتم وزیری می‌خواهم که نامش برای جذب سرمایه برند باشد و ... .

آری، بی‌شك، این نكته نشان از اعتقاد قلبی زنگنه به مدیریت جوانان دارد، اعتقادی كه حتی حاضر می‌شود از وزارت خویش بگذرد و یك جوان را به رییس جمهور معرفی نماید.

حال و با توجه به نگاه عمیق شیخ‌الوزرا به جوانان و نگرانی عمیق تر دلسوزان به دوران پسازنگنه بسیار شایسته خواهد بود مهندس زنگنه نسبت به انتصاب قائم مقامی جوان و جسور به مثابه خودش در كابینه نفت اقدام نماید.

بی‌تردید گماردن جوانی شجاع، پاكدست، متخصص و دارای روابط مؤثر با اصحاب رسانه، تعامل مثبت با مجلس و حاكمیت و از همه مهم‌تر هماهنگ و همسو با تفكرات شیخ الوزرا به بسیاری از چالش‌های صنعت نفت در مقطع كنونی و آتی پایان خواهد داد. بر این اساس، دلسوزان نفت به جد نگران پسازنگنه هستند.

بی‌تردید ٤ سال آتی زنگنه نیز مانند برق و باد می‌گذرد و از همین حالا بایستی تفكرات زنگنه در مدیریت و بدنه نفت جاری و ساری شده و این تفكر می‌تواند نقشه راه صنعت نفت در پس از ١٤٠٠ شمسی را ترسیم نماید.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
موضوع افزایش ضریب بازیافت میادین نفتی ایران به طور بی‌واسطه‌ای گره سختی به موضوع سرمایه و سرمایه‌گذاری خورده است، چه اینکه افزایش هر بشکه نفت از چاه‌های نفتی به منابع مالی و سرمایه‌گذاری بر روی این چاه‌های ایران بستگی دارد.
ایران یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان نفت و گاز طبیعی در جهان محسوب می‌گردد. با توجه به اینکه منابع نفتی و گازی، اصلی‌ترین منبع طبیعی زیر زمینی در ایران است، شاید بتوان از دیدگاه کالایی و ملی، آن را به عنوان اصلی‌ترین و مهمترین کالای تولید شده در کشور دانست.
محسن حائری‌ نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO) / اوپک سال‌هاست در بازار جهانی نفت دارای نقش کلیدی است و می‌توان آن را «مدیریت بازار» شناخت و OPEC نقش سازنده‌ای در مدیریت بازار داشته است و می‌تواند ثبات لازم را در بازار نفت به وجود آورد و هدف از تشکیل این سازمان چیزی جز ایجاد یک اجماع با هدف کنترل قدرت و زیاده‌خواهی‌های شرکت‌های بزرگ نفتی که بر ذخایر مالکان نفت چنگ زده بودند نبوده است.

يادداشت
مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس اخیرا در گفتگو با رسانه‌ها (نیپنا سه‌شنبه 5 تیر‌ماه 97) و انتشار آن در برخی جراید دیگر، در حالی از تولید 45 میلیون تن محصول در شرکت‌های زیرمجموعه صحبت کرده است که اجرای تعدادی از طرح‌های در دست اجرای این شرکت بر اساس دیدگاه جدید وی و عدم تامین بودجه مورد نیاز دچار تاخیر و بلاتکلیفی شده‌اند.
سیدمهدی حسینی، کارشناس ارشد حوزه انرژی/ نفت که همیشه بازیگر اصلی صحنه کنش‌های سیاسی آمریکا و ایران بوده است این بار هم با خروج ترامپ از برجام در صدر لیست تحریم‌ها علیه ایران قرار گرفته است.
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
گفتمان
داریوش مختاری، کارشناس حوزه آب/ آلودگی آب دریا موجب بروز بیماری‌های پوستی در صیادان می‌شود و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.
The issue of increasing the recycling rate of Iranian oilfields is directly linked to the issue of capital and investment, which is dependent on the growth of barrels of oil from oil wells to finance and investment on these wells in Iran.
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :