Daneshenaft logo
دوشنبه 23 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 4 شهریور ماه 1396 | کد مطلب : 11175
ضرورت جانشین‌پروری و اعتماد به جوانان در نفت


احمد مددی، مدیرمسوول نشریه بین‌المللی تخصصی دانش نفت/ ماراتن انتخاب وزرای دولت دوازدهم با یك جا مانده به نام بیطرف به پایان رسید و ١٦ وزیر روحانی توانستند از پیچ تند بهارستان به سلامت عبور كنند.

در این میان شیخ‌الوزرا علاوه بر اینكه ٤ سال دوم وزارت و در مجموع سیزدهمین سال وزارت بر نفت را آغاز كرد اما از حیث رای‌آوری و كسب رای اعتماد، ركوردی قابل توجه از خود بر جای گذاشت و توانست نظر ٢٣٠ نماینده مجلس را به برنامه‌هایش جلب كند، هر چند ٣٥ رای مخالف هم نكته‌ای نیست كه بتوان از آن چشم‌پوشی كرد و بدان بی‌توجه بود.

بدین ترتیب ٢٧ امین سال وزارت مهندس زنگنه آغاز شد. آری ٢٧ سال كه به مثابه گذران عمر یك جوان می‌ماند. شیخ الوزرا نیز در حول و حوش همین سال عمر بود كه مسوولیت‌های سنگین به دوش گرفت و كمی پس از آن قبای وزارت بر تن كرد.

در حقیقت اعتماد و اطمینان به جوانی جسور و پاكدست در آن سال‌ها، اكنون مدیری ساخته كه ناظران منصف او را در زمره موفق‌ترین مدیران پس از انقلاب ارزیابی می‌كنند.

به بیان دیگر، انتصاب جوانان در سطوح عالی مدیریتی و اعتماد، پشتگرمی و اجازه سعی و خطا كردن به آنان موجب خواهد شد كه بتوانیم در آتیه‌ای نزدیك مدیرانی شجاع، كاربلد و پیشرو تربیت كنیم و لامحاله همان‌ها هستند كه خواهند توانست چرخ‌های اقتصاد و صنعت و مدیریت كشور را به حركت درآورند.

نكته قابل تامل و تاسف آن است كه در این زمینه دولت‌ها و وزرا از ابتدای انقلاب، موفق عمل نكرده‌ و نتوانسته‌اند در زمینه جانشین‌پروری، جوان‌سالاری و شایسته‌گزینی به نحو شایسته عمل كنند.

مثال روشن این مهم در وزارت نفت كاملا خودنمایی می‌كند. نگارنده و قاطبه دلسوزانه صنعت نفت نگران آینده نفت و پسازنگنه هستند، چه اینكه شوربختانه در زمینه جانشین‌پروری و شایسته‌گزینی هیچ اقدام روشنی از سوی تدبیرپردازان صنعت نفت از صدر تا ذیل صورت نگرفته است.

واقعا جای نگرانی جدی است كه تفكرات توسعه‌ای زنگنه و میل و اشتیاق وی به پیشرفت و سرمایه‌گذاری در نفت را چه كسی پس از وی ادامه خواهد داد؟!

علاوه بر آن، چالش‌های متعدد منابع انسانی در صنعت نفت به حدی بغرنج شده كه وزیر نفت در اولین اظهارنظر پس از انتخاب دوباره بدان اشاره و از رویكرد خویش برای اقدامی اساسی در این حوزه خبر می‌دهد.

این چالش مهم در كلان صنعت نفت نیز به چشم می‌خورد و بایستی شیخ‌الوزرا گامی عملی و عینی در این خصوص بردارد. البته وزیر نفت علائم جدی از خود بروز داده كه نشانه‌ای روشن از علاقه وی برای به كارگیری جوانان در سطوح بالای مدیریتی در صنعت نفت است.

براین اساس، طبق آخرین اظهارات حسن روحانی در جلسه رای‌گیری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم مشخص شد زنگنه همواره اصرار بر این داشته جای خود را در وزارت نفت به یک وزیر جوان‌تر بدهد.

طبق گفته رییس جمهور، زنگنه اصرار داشت یک جوان به عنوان وزیر نفت انتخاب شود و خودش با عنوان مشاور در کنار وی فعالیت کند.

روحانی در این جلسه گفت: زنگنه جوانی را انتخاب کرده بود و به من معرفی کرد و گفت این جوان را به عنوان وزیر نفت معرفی کن و من به عنوان مشاور در کنار این جوان می‌مانم تا بتواند وزارت نفت را اداره کند.این پیشنهاد در ابتدا برای من وسوسه‌انگیز بود، اما به ایشان گفتم آقای زنگنه من ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی می‌خواهم. این جوان می‌تواند این سرمایه را جذب کند که هنگامی که این حرف را زدم آقای زنگنه به تردید افتاد. من گفتم وزیری می‌خواهم که نامش برای جذب سرمایه برند باشد و ... .

آری، بی‌شك، این نكته نشان از اعتقاد قلبی زنگنه به مدیریت جوانان دارد، اعتقادی كه حتی حاضر می‌شود از وزارت خویش بگذرد و یك جوان را به رییس جمهور معرفی نماید.

حال و با توجه به نگاه عمیق شیخ‌الوزرا به جوانان و نگرانی عمیق تر دلسوزان به دوران پسازنگنه بسیار شایسته خواهد بود مهندس زنگنه نسبت به انتصاب قائم مقامی جوان و جسور به مثابه خودش در كابینه نفت اقدام نماید.

بی‌تردید گماردن جوانی شجاع، پاكدست، متخصص و دارای روابط مؤثر با اصحاب رسانه، تعامل مثبت با مجلس و حاكمیت و از همه مهم‌تر هماهنگ و همسو با تفكرات شیخ الوزرا به بسیاری از چالش‌های صنعت نفت در مقطع كنونی و آتی پایان خواهد داد. بر این اساس، دلسوزان نفت به جد نگران پسازنگنه هستند.

بی‌تردید ٤ سال آتی زنگنه نیز مانند برق و باد می‌گذرد و از همین حالا بایستی تفكرات زنگنه در مدیریت و بدنه نفت جاری و ساری شده و این تفكر می‌تواند نقشه راه صنعت نفت در پس از ١٤٠٠ شمسی را ترسیم نماید.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت‌کوره با کیفیت و تامین‌کننده اصلی سوخت کشتی‌ها در منطقه از یک طرف و دارا بودن بنادر و شرایط جغرافیایی از سوی دیگر دارای موقعیت استثنایی برای توسعه سوخت‌رسانی دریایی است که متاسفانه با توجه به این پتانسیل‌ها هنوز تا جایگاه شایسته خود فاصله زیادی دارد.
کشور امارات در حالی بازاری انحصاری در بانکرینگ دارد که بخش قابل توجهی از مواد اولیه خود را به صورت خام از ایران خریداری می‌کند.
کارت سوخت با هدف جلوگیری از قاچاق سوخت به خارج از کشور و مدیریت مصرف سوخت مجددا احیا می‌شود.

يادداشت
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
عزت‌الله صیادنیا طیبی، دانشجوی دکترای اقتصاد نفت دانشگاه علامه طباطبایی/ بازار نفت مثل هر کالایی در دنیا تابع عرضه و تقاضاست ولی استراتژیک بودن این کالا باعث شده در بحث عرضه و تقاضا جوانب دیگری علاوه بر منافع اقتصادی را دخیل بدانیم.
عمده‌ترین معامله‌گران نفت جهان انتظار ندارند قیمت نفت در سال آینده میلادی از ۶۵ دلار برای هر بشکه کمتر شود و فراتر رفتن این قیمت‌ها از مرز ۱۰۰ دلار را محتمل می‌دانند.
محسن جلیلوند، مدرس روابط بین‌الملل/ کمتر از یک ماه به آغاز دور دوم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا باقی مانده است و با وجود اینکه مقامات این کشور تاکید دارند این تحریم‌ها بسیار برای ایران خطرناک است، اما برخی مقامات دولتی معتقدند که هرآنچه باید بعد از تحریم ۱۳ آبان رخ می‌داد، طی سه ماه گذشته انجام شده است و قرار نیست اتفاق بسیار بزرگی رخ دهد.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :