Daneshenaft logo
شنبه 30 دی ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 4 شهریور ماه 1396 | کد مطلب : 11175
ضرورت جانشین‌پروری و اعتماد به جوانان در نفت


احمد مددی، مدیرمسوول نشریه بین‌المللی تخصصی دانش نفت/ ماراتن انتخاب وزرای دولت دوازدهم با یك جا مانده به نام بیطرف به پایان رسید و ١٦ وزیر روحانی توانستند از پیچ تند بهارستان به سلامت عبور كنند.

در این میان شیخ‌الوزرا علاوه بر اینكه ٤ سال دوم وزارت و در مجموع سیزدهمین سال وزارت بر نفت را آغاز كرد اما از حیث رای‌آوری و كسب رای اعتماد، ركوردی قابل توجه از خود بر جای گذاشت و توانست نظر ٢٣٠ نماینده مجلس را به برنامه‌هایش جلب كند، هر چند ٣٥ رای مخالف هم نكته‌ای نیست كه بتوان از آن چشم‌پوشی كرد و بدان بی‌توجه بود.

بدین ترتیب ٢٧ امین سال وزارت مهندس زنگنه آغاز شد. آری ٢٧ سال كه به مثابه گذران عمر یك جوان می‌ماند. شیخ الوزرا نیز در حول و حوش همین سال عمر بود كه مسوولیت‌های سنگین به دوش گرفت و كمی پس از آن قبای وزارت بر تن كرد.

در حقیقت اعتماد و اطمینان به جوانی جسور و پاكدست در آن سال‌ها، اكنون مدیری ساخته كه ناظران منصف او را در زمره موفق‌ترین مدیران پس از انقلاب ارزیابی می‌كنند.

به بیان دیگر، انتصاب جوانان در سطوح عالی مدیریتی و اعتماد، پشتگرمی و اجازه سعی و خطا كردن به آنان موجب خواهد شد كه بتوانیم در آتیه‌ای نزدیك مدیرانی شجاع، كاربلد و پیشرو تربیت كنیم و لامحاله همان‌ها هستند كه خواهند توانست چرخ‌های اقتصاد و صنعت و مدیریت كشور را به حركت درآورند.

نكته قابل تامل و تاسف آن است كه در این زمینه دولت‌ها و وزرا از ابتدای انقلاب، موفق عمل نكرده‌ و نتوانسته‌اند در زمینه جانشین‌پروری، جوان‌سالاری و شایسته‌گزینی به نحو شایسته عمل كنند.

مثال روشن این مهم در وزارت نفت كاملا خودنمایی می‌كند. نگارنده و قاطبه دلسوزانه صنعت نفت نگران آینده نفت و پسازنگنه هستند، چه اینكه شوربختانه در زمینه جانشین‌پروری و شایسته‌گزینی هیچ اقدام روشنی از سوی تدبیرپردازان صنعت نفت از صدر تا ذیل صورت نگرفته است.

واقعا جای نگرانی جدی است كه تفكرات توسعه‌ای زنگنه و میل و اشتیاق وی به پیشرفت و سرمایه‌گذاری در نفت را چه كسی پس از وی ادامه خواهد داد؟!

علاوه بر آن، چالش‌های متعدد منابع انسانی در صنعت نفت به حدی بغرنج شده كه وزیر نفت در اولین اظهارنظر پس از انتخاب دوباره بدان اشاره و از رویكرد خویش برای اقدامی اساسی در این حوزه خبر می‌دهد.

این چالش مهم در كلان صنعت نفت نیز به چشم می‌خورد و بایستی شیخ‌الوزرا گامی عملی و عینی در این خصوص بردارد. البته وزیر نفت علائم جدی از خود بروز داده كه نشانه‌ای روشن از علاقه وی برای به كارگیری جوانان در سطوح بالای مدیریتی در صنعت نفت است.

براین اساس، طبق آخرین اظهارات حسن روحانی در جلسه رای‌گیری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم مشخص شد زنگنه همواره اصرار بر این داشته جای خود را در وزارت نفت به یک وزیر جوان‌تر بدهد.

طبق گفته رییس جمهور، زنگنه اصرار داشت یک جوان به عنوان وزیر نفت انتخاب شود و خودش با عنوان مشاور در کنار وی فعالیت کند.

روحانی در این جلسه گفت: زنگنه جوانی را انتخاب کرده بود و به من معرفی کرد و گفت این جوان را به عنوان وزیر نفت معرفی کن و من به عنوان مشاور در کنار این جوان می‌مانم تا بتواند وزارت نفت را اداره کند.این پیشنهاد در ابتدا برای من وسوسه‌انگیز بود، اما به ایشان گفتم آقای زنگنه من ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی می‌خواهم. این جوان می‌تواند این سرمایه را جذب کند که هنگامی که این حرف را زدم آقای زنگنه به تردید افتاد. من گفتم وزیری می‌خواهم که نامش برای جذب سرمایه برند باشد و ... .

آری، بی‌شك، این نكته نشان از اعتقاد قلبی زنگنه به مدیریت جوانان دارد، اعتقادی كه حتی حاضر می‌شود از وزارت خویش بگذرد و یك جوان را به رییس جمهور معرفی نماید.

حال و با توجه به نگاه عمیق شیخ‌الوزرا به جوانان و نگرانی عمیق تر دلسوزان به دوران پسازنگنه بسیار شایسته خواهد بود مهندس زنگنه نسبت به انتصاب قائم مقامی جوان و جسور به مثابه خودش در كابینه نفت اقدام نماید.

بی‌تردید گماردن جوانی شجاع، پاكدست، متخصص و دارای روابط مؤثر با اصحاب رسانه، تعامل مثبت با مجلس و حاكمیت و از همه مهم‌تر هماهنگ و همسو با تفكرات شیخ الوزرا به بسیاری از چالش‌های صنعت نفت در مقطع كنونی و آتی پایان خواهد داد. بر این اساس، دلسوزان نفت به جد نگران پسازنگنه هستند.

بی‌تردید ٤ سال آتی زنگنه نیز مانند برق و باد می‌گذرد و از همین حالا بایستی تفكرات زنگنه در مدیریت و بدنه نفت جاری و ساری شده و این تفكر می‌تواند نقشه راه صنعت نفت در پس از ١٤٠٠ شمسی را ترسیم نماید.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت، نفت‌داران بزرگ جهان همچون اوپک و روسیه عوامل متعدد کاهنده قیمت نفت همچون افزایش شاخص دلار، نفت‌شیل و افزایش میزان تولید نفت آمریکا و ذخایر جهانی نفت را نادیده بگیرند، به واقع نمی‌دانند با تهدید خودروهای برقی چه کنند؟!
از زمان تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یکی از مهم‌ترین اقداماتی که متعاقب توسعه بنگاه‌های بزرگ صنعتی و زنجیره‌های تامین این بنگاه‌ها صورت گرفت، توسعه منطقه‌ای بوده است.
آخرین نشست سالانه و سراسری سهامداران خرد و کلان هلدینگ خلیج فارس که در روزهای پایانی مهرماه برگزار شد، حامل یک پیام نوآورانه و جدید بود:

يادداشت
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ دید صرف اقتصادی و کسب درآمد از برگزاری نمایشگاه و به تبع آن افزایش هزینه‌های شرکت در نمایشگاه با بهانه‌های واهی، رویه‌ای غلط و به شدت برخلاف منافع ملی و اقتصاد کشور است.
مقدم شركت‌كنندگان و بازدیدكنندگان را به چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و انرژی كیش گرامی می‌داریم.
عبدالرسول دشتی/ هفته گذشته فرصتی فراهم شد تا به اتفاق تعدادی از مدیران هلدینگ خلیج فارس با سفر به لردگان از مراحل پیشرفت اجرائی این طرح بازدید داشته باشیم.
مریم شریعتی، كارشناس روابط عمومی و ارتباطات/ دانش روابط عمومی با آن كه عمری بیش از صدسال ندارد، اما چنان نقش حیاتی در تداوم موفقیت سازمان ها پیدا كرده است كه ناگزیر باید نگاهی اساسی به آن بیندازیم.
امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت/ استحکام درونی برجام و توازن منافع یکی از دلایل تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از سوی ترامپ، رییس جمهوری آمریکا است.
گفتمان
دبیر مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران: اهمیت به تحقیقات، زیر‌ساخت‌ها را در کشور می‌سازد.
برای راحتی حال پرسنل و خانواده‌های محترم آنها مرکز مشاوره در یک فضای مناسب راه‌اندازی شده است. در 6 ماهه نخست سال 2500 نفر به این مرکز مراجعه داشته‌اند که از این تعداد 206 نفر بازنشسته بوده اند.
گزارش: مهدی فتحی/ دانش نفت: نفتکش سانچی ۹ روز در دل آب با آتش جنگید ولی در نهایت غرق شد و به زیر آب رفت اما ابهامات آن از قبیل چگونگی برخورد دو کشتی، دقایق پر التهابی که به دریانوردان گذشته است،‌ دلیل نجات نیافتن کارکنان و پرسش‌های دیگر همچنان در کانال‌های خبری رسمی و غیررسمی دست به دست می‌چرخد.
بر اساس مطالعات انجام شده، اقامت در مناطق مسکونی مجاور با صنایع پتروشیمی منجر به افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد، ریه، مغز و خون خواهد شد، هم چنین این آلودگی ها باعث ایجاد مشکلات باروری، عقیم شدن، سقط و تولد نوزادان دارای نقص ژنتیکی می شود.
The year 2018, for a few days since that day, has been good for oil, with the fall in storage, the oil price trend has risen and black gold has entered the canal at $ 68 per barrel.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :