Daneshenaft logo
سه شنبه 4 اردیبهشت ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 4 شهریور ماه 1396 | کد مطلب : 11175
ضرورت جانشین‌پروری و اعتماد به جوانان در نفت


احمد مددی، مدیرمسوول نشریه بین‌المللی تخصصی دانش نفت/ ماراتن انتخاب وزرای دولت دوازدهم با یك جا مانده به نام بیطرف به پایان رسید و ١٦ وزیر روحانی توانستند از پیچ تند بهارستان به سلامت عبور كنند.

در این میان شیخ‌الوزرا علاوه بر اینكه ٤ سال دوم وزارت و در مجموع سیزدهمین سال وزارت بر نفت را آغاز كرد اما از حیث رای‌آوری و كسب رای اعتماد، ركوردی قابل توجه از خود بر جای گذاشت و توانست نظر ٢٣٠ نماینده مجلس را به برنامه‌هایش جلب كند، هر چند ٣٥ رای مخالف هم نكته‌ای نیست كه بتوان از آن چشم‌پوشی كرد و بدان بی‌توجه بود.

بدین ترتیب ٢٧ امین سال وزارت مهندس زنگنه آغاز شد. آری ٢٧ سال كه به مثابه گذران عمر یك جوان می‌ماند. شیخ الوزرا نیز در حول و حوش همین سال عمر بود كه مسوولیت‌های سنگین به دوش گرفت و كمی پس از آن قبای وزارت بر تن كرد.

در حقیقت اعتماد و اطمینان به جوانی جسور و پاكدست در آن سال‌ها، اكنون مدیری ساخته كه ناظران منصف او را در زمره موفق‌ترین مدیران پس از انقلاب ارزیابی می‌كنند.

به بیان دیگر، انتصاب جوانان در سطوح عالی مدیریتی و اعتماد، پشتگرمی و اجازه سعی و خطا كردن به آنان موجب خواهد شد كه بتوانیم در آتیه‌ای نزدیك مدیرانی شجاع، كاربلد و پیشرو تربیت كنیم و لامحاله همان‌ها هستند كه خواهند توانست چرخ‌های اقتصاد و صنعت و مدیریت كشور را به حركت درآورند.

نكته قابل تامل و تاسف آن است كه در این زمینه دولت‌ها و وزرا از ابتدای انقلاب، موفق عمل نكرده‌ و نتوانسته‌اند در زمینه جانشین‌پروری، جوان‌سالاری و شایسته‌گزینی به نحو شایسته عمل كنند.

مثال روشن این مهم در وزارت نفت كاملا خودنمایی می‌كند. نگارنده و قاطبه دلسوزانه صنعت نفت نگران آینده نفت و پسازنگنه هستند، چه اینكه شوربختانه در زمینه جانشین‌پروری و شایسته‌گزینی هیچ اقدام روشنی از سوی تدبیرپردازان صنعت نفت از صدر تا ذیل صورت نگرفته است.

واقعا جای نگرانی جدی است كه تفكرات توسعه‌ای زنگنه و میل و اشتیاق وی به پیشرفت و سرمایه‌گذاری در نفت را چه كسی پس از وی ادامه خواهد داد؟!

علاوه بر آن، چالش‌های متعدد منابع انسانی در صنعت نفت به حدی بغرنج شده كه وزیر نفت در اولین اظهارنظر پس از انتخاب دوباره بدان اشاره و از رویكرد خویش برای اقدامی اساسی در این حوزه خبر می‌دهد.

این چالش مهم در كلان صنعت نفت نیز به چشم می‌خورد و بایستی شیخ‌الوزرا گامی عملی و عینی در این خصوص بردارد. البته وزیر نفت علائم جدی از خود بروز داده كه نشانه‌ای روشن از علاقه وی برای به كارگیری جوانان در سطوح بالای مدیریتی در صنعت نفت است.

براین اساس، طبق آخرین اظهارات حسن روحانی در جلسه رای‌گیری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم مشخص شد زنگنه همواره اصرار بر این داشته جای خود را در وزارت نفت به یک وزیر جوان‌تر بدهد.

طبق گفته رییس جمهور، زنگنه اصرار داشت یک جوان به عنوان وزیر نفت انتخاب شود و خودش با عنوان مشاور در کنار وی فعالیت کند.

روحانی در این جلسه گفت: زنگنه جوانی را انتخاب کرده بود و به من معرفی کرد و گفت این جوان را به عنوان وزیر نفت معرفی کن و من به عنوان مشاور در کنار این جوان می‌مانم تا بتواند وزارت نفت را اداره کند.این پیشنهاد در ابتدا برای من وسوسه‌انگیز بود، اما به ایشان گفتم آقای زنگنه من ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی می‌خواهم. این جوان می‌تواند این سرمایه را جذب کند که هنگامی که این حرف را زدم آقای زنگنه به تردید افتاد. من گفتم وزیری می‌خواهم که نامش برای جذب سرمایه برند باشد و ... .

آری، بی‌شك، این نكته نشان از اعتقاد قلبی زنگنه به مدیریت جوانان دارد، اعتقادی كه حتی حاضر می‌شود از وزارت خویش بگذرد و یك جوان را به رییس جمهور معرفی نماید.

حال و با توجه به نگاه عمیق شیخ‌الوزرا به جوانان و نگرانی عمیق تر دلسوزان به دوران پسازنگنه بسیار شایسته خواهد بود مهندس زنگنه نسبت به انتصاب قائم مقامی جوان و جسور به مثابه خودش در كابینه نفت اقدام نماید.

بی‌تردید گماردن جوانی شجاع، پاكدست، متخصص و دارای روابط مؤثر با اصحاب رسانه، تعامل مثبت با مجلس و حاكمیت و از همه مهم‌تر هماهنگ و همسو با تفكرات شیخ الوزرا به بسیاری از چالش‌های صنعت نفت در مقطع كنونی و آتی پایان خواهد داد. بر این اساس، دلسوزان نفت به جد نگران پسازنگنه هستند.

بی‌تردید ٤ سال آتی زنگنه نیز مانند برق و باد می‌گذرد و از همین حالا بایستی تفكرات زنگنه در مدیریت و بدنه نفت جاری و ساری شده و این تفكر می‌تواند نقشه راه صنعت نفت در پس از ١٤٠٠ شمسی را ترسیم نماید.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
1-یكی از مدیران ارشد نفت اخیراً به من گفت: مناطق نفتخیز جنوب در حال حاضر روزی بیش از ٣ میلیون بشكه نفت تولید می‌كند اما حال و روز بودجه‌ای‌اش اصلا خوب نیست و احتمال دارد با افت جدی تولید نفت مواجه شود.
تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در سوریه موجب شد که قیمت نفت پس از مدتها از عدد 70 دلار در هر بشکه بگذرد.
بیش از 9 میلیارد دلار محصولات بخش معدن و صنایع معدنی در سال 96 صادر شده است.

يادداشت
زینب‌خاتون ایرانی، دانشجوی دکترای مدیریت کسب و کار حرفه ای DBA/ امروزه یکی از راه‌های دسترسی به بازارهای اقتصادی حضور در بخش‌های فرهنگی و انجام فعالیت های عام‌المنفعه شهرها و حتی کشورها است.
پیام باقری، نایب رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران/ نرخ بالای خوراک اختصاص داده شده برای تولید برق صادراتی، سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه در این زمینه را توجیه‌پذیر نمی‌کند.
حجت سیدعلی حسینی، پژوهشگر مطالعات اسلامی/ امروزه تعاملات اقتصادی از روند سنتی خود پا فراتر گذاشته و پول‌های فضای مجازی و بدون پشتوانه‌ مانند شبکه‌های لایت کوین و «بیت‌کوین» در رقابت با ارزهای متعارف در بازار جهانی توجه بسیاری را به خود جلب نموده که نوشته پیشرو درصدد بررسی چیستی و چگونگی این مسئله است.
دانش نفت: شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس یکی از هلدینگ‌های مهم و استراتژیک در صنعت پتروشیمی ایران و خاورمیانه است که پس از خصوصی‌سازی‌های صورت گرفته تحت لوای اصل 44 قانون اساسی تشکیل شده است.
حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ/ تمام متقاضیان غیردولتی، پس از نصب سامانه خورشیدی مورد تأیید این شرکت در شهر تهران، می‌توانند به فروش انرژی حاصل از تولید نیروگاه خورشیدی اقدام کنند.
گفتمان
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :