Daneshenaft logo
چهارشنبه 26 دی ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 4 شهریور ماه 1396 | کد مطلب : 11175
ضرورت جانشین‌پروری و اعتماد به جوانان در نفت


احمد مددی، مدیرمسوول نشریه بین‌المللی تخصصی دانش نفت/ ماراتن انتخاب وزرای دولت دوازدهم با یك جا مانده به نام بیطرف به پایان رسید و ١٦ وزیر روحانی توانستند از پیچ تند بهارستان به سلامت عبور كنند.

در این میان شیخ‌الوزرا علاوه بر اینكه ٤ سال دوم وزارت و در مجموع سیزدهمین سال وزارت بر نفت را آغاز كرد اما از حیث رای‌آوری و كسب رای اعتماد، ركوردی قابل توجه از خود بر جای گذاشت و توانست نظر ٢٣٠ نماینده مجلس را به برنامه‌هایش جلب كند، هر چند ٣٥ رای مخالف هم نكته‌ای نیست كه بتوان از آن چشم‌پوشی كرد و بدان بی‌توجه بود.

بدین ترتیب ٢٧ امین سال وزارت مهندس زنگنه آغاز شد. آری ٢٧ سال كه به مثابه گذران عمر یك جوان می‌ماند. شیخ الوزرا نیز در حول و حوش همین سال عمر بود كه مسوولیت‌های سنگین به دوش گرفت و كمی پس از آن قبای وزارت بر تن كرد.

در حقیقت اعتماد و اطمینان به جوانی جسور و پاكدست در آن سال‌ها، اكنون مدیری ساخته كه ناظران منصف او را در زمره موفق‌ترین مدیران پس از انقلاب ارزیابی می‌كنند.

به بیان دیگر، انتصاب جوانان در سطوح عالی مدیریتی و اعتماد، پشتگرمی و اجازه سعی و خطا كردن به آنان موجب خواهد شد كه بتوانیم در آتیه‌ای نزدیك مدیرانی شجاع، كاربلد و پیشرو تربیت كنیم و لامحاله همان‌ها هستند كه خواهند توانست چرخ‌های اقتصاد و صنعت و مدیریت كشور را به حركت درآورند.

نكته قابل تامل و تاسف آن است كه در این زمینه دولت‌ها و وزرا از ابتدای انقلاب، موفق عمل نكرده‌ و نتوانسته‌اند در زمینه جانشین‌پروری، جوان‌سالاری و شایسته‌گزینی به نحو شایسته عمل كنند.

مثال روشن این مهم در وزارت نفت كاملا خودنمایی می‌كند. نگارنده و قاطبه دلسوزانه صنعت نفت نگران آینده نفت و پسازنگنه هستند، چه اینكه شوربختانه در زمینه جانشین‌پروری و شایسته‌گزینی هیچ اقدام روشنی از سوی تدبیرپردازان صنعت نفت از صدر تا ذیل صورت نگرفته است.

واقعا جای نگرانی جدی است كه تفكرات توسعه‌ای زنگنه و میل و اشتیاق وی به پیشرفت و سرمایه‌گذاری در نفت را چه كسی پس از وی ادامه خواهد داد؟!

علاوه بر آن، چالش‌های متعدد منابع انسانی در صنعت نفت به حدی بغرنج شده كه وزیر نفت در اولین اظهارنظر پس از انتخاب دوباره بدان اشاره و از رویكرد خویش برای اقدامی اساسی در این حوزه خبر می‌دهد.

این چالش مهم در كلان صنعت نفت نیز به چشم می‌خورد و بایستی شیخ‌الوزرا گامی عملی و عینی در این خصوص بردارد. البته وزیر نفت علائم جدی از خود بروز داده كه نشانه‌ای روشن از علاقه وی برای به كارگیری جوانان در سطوح بالای مدیریتی در صنعت نفت است.

براین اساس، طبق آخرین اظهارات حسن روحانی در جلسه رای‌گیری از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزرای پیشنهادی دولت دوازدهم مشخص شد زنگنه همواره اصرار بر این داشته جای خود را در وزارت نفت به یک وزیر جوان‌تر بدهد.

طبق گفته رییس جمهور، زنگنه اصرار داشت یک جوان به عنوان وزیر نفت انتخاب شود و خودش با عنوان مشاور در کنار وی فعالیت کند.

روحانی در این جلسه گفت: زنگنه جوانی را انتخاب کرده بود و به من معرفی کرد و گفت این جوان را به عنوان وزیر نفت معرفی کن و من به عنوان مشاور در کنار این جوان می‌مانم تا بتواند وزارت نفت را اداره کند.این پیشنهاد در ابتدا برای من وسوسه‌انگیز بود، اما به ایشان گفتم آقای زنگنه من ۱۰۰ میلیارد دلار سرمایه خارجی می‌خواهم. این جوان می‌تواند این سرمایه را جذب کند که هنگامی که این حرف را زدم آقای زنگنه به تردید افتاد. من گفتم وزیری می‌خواهم که نامش برای جذب سرمایه برند باشد و ... .

آری، بی‌شك، این نكته نشان از اعتقاد قلبی زنگنه به مدیریت جوانان دارد، اعتقادی كه حتی حاضر می‌شود از وزارت خویش بگذرد و یك جوان را به رییس جمهور معرفی نماید.

حال و با توجه به نگاه عمیق شیخ‌الوزرا به جوانان و نگرانی عمیق تر دلسوزان به دوران پسازنگنه بسیار شایسته خواهد بود مهندس زنگنه نسبت به انتصاب قائم مقامی جوان و جسور به مثابه خودش در كابینه نفت اقدام نماید.

بی‌تردید گماردن جوانی شجاع، پاكدست، متخصص و دارای روابط مؤثر با اصحاب رسانه، تعامل مثبت با مجلس و حاكمیت و از همه مهم‌تر هماهنگ و همسو با تفكرات شیخ الوزرا به بسیاری از چالش‌های صنعت نفت در مقطع كنونی و آتی پایان خواهد داد. بر این اساس، دلسوزان نفت به جد نگران پسازنگنه هستند.

بی‌تردید ٤ سال آتی زنگنه نیز مانند برق و باد می‌گذرد و از همین حالا بایستی تفكرات زنگنه در مدیریت و بدنه نفت جاری و ساری شده و این تفكر می‌تواند نقشه راه صنعت نفت در پس از ١٤٠٠ شمسی را ترسیم نماید.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
برنده مزایده اخیر پتروشیمی بیستون کرمانشاه همان مالک پالایشگاه کرمانشاه است، پالایشگاهی که به شیوه‌ای غیرقانونی در سال ٩٥ واگذار شده است.
غالب بودن وجه اقتصادی توافق پاریس به دلیل هدف قرار گرفتن حوزه انرژی ایجاب می‌کند که اسناد بالادستی اقتصادی با اقدامات موردنظر توافق پاریس، تطابق داشته باشد، امری که مورد غفلت قرارگرفته است.
اعمال و تشدید تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه تحریم‌های آیسا (داماتو) و به دنبال آن تحریم‌های اخیر، ایجاب می‌کند راه‌حل‌های جدیدی به منظور مقابله با این تحریم‌ها پیش گرفته شود.

يادداشت
کورش هاشمی، پروانه غریبی/ موتورهای کنونی تولیدی برای خودروهای سواری در کشور، در بازه توانی ۱۱۳-۵۷ اسب بخار و بازه گشتاوری ۱۴۸-۱۰۱ نیوتن‌متر هستند و حجم این موتورهای چهار سیلندر ۱,۴ تا ۱.۸ لیتر با مصرف سوخت ۷.۲ تا ۱۲.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. این فاصله بسیار زیاد با میانگین مصرف سوخت خودروها در دنیا بیانگر بیش از دو دهه عقب‌ماندگی در این عرصه است.
شعیب بهمن، رییس موسسه راهبردپژوهان جهان معاصر/ یکصدوهفتادوپنجمین نشست اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در حالی در وین برگزار شد که برخی کشورها از تصمیم‌گیری‌های کلی و بدون اجماع برخی کشورها ناراضی بودند.
محمد میرزایی/ آلودگی هوا به عنوان چهارمین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می‌شود و بر اساس مطالعات انجام شده ۱۰ درصد از مرگ و میرهای موجود در ایران بر اثر آلودگی هوا اتفاق می‌افتد، به‌طوری که در سال ۲۰۱۶، آلودگی هوا سبب مرگ ۳۳ هزار نفر در ایران شده است.
فرهاد قلی‌نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر/ برای بهره‌برداری از میدان گازی مشترک با قطر، صنایع در مدت ۳۵ ماه فرصت استقرار در منطقه را داشتند، به همین علت مهلت پرداختن به ضوابط زیست‌محیطی برای آنها فراهم نمی‌شود و مجوزی هم برای آنها صادر نمی‌شود که در ادامه همین نداشتن مجوز، زمینه‌ساز تخلفات و مشکلات بعدی شده است.
امیر دودآبی‌نژاد، معاون فنی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق/ مشکل اصلی انرژی‌های تجدیدپذیر تجمیع منابع مالی عوارض برق است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :