Daneshenaft logo
سه شنبه 4 اردیبهشت ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 15 مهر ماه 1396 | کد مطلب : 11300
صنعت هوشمندسازی شهرها ( Smart Cities) ضرورت اجتناب‌ناپذیر قرن بیست‌ویکم


ابوالفضل کیانی بختیاری، معاون برنامه‌ریزی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران/ توسعه­ شهری منجر به تغییر الگو در قرن 21 شده است و فعالیت­ های پژوهشی برای شهرهای هوشمند با مشارکت مستقیم نهادهای صنعتی و سیاسی، متخصصان و جامعه­ی علمی در اولویت قرار گرفته است.

سازمان ملل برآورد می‌کند بین سال­ های 2015 و 2050 جمعیت جهان تا 32 درصد، یعنی از 7.2 به 9.7 میلیارد نفر افزایش خواهد یافت، در حالی که جمعیت شهری تا 63 درصد، از 3.9 تا 6.3 میلیارد نفر افزایش خواهد یافت. برآوردهای کنونی نشان می ­دهد تا سال 2030 بیش از 60 درصد از جمعیت جهان در شهرها زندگی خواهند کرد.

نیاز به شهر­سازی به ­دلیل مهاجرت جمعیت از مناطق روستایی به شهرها به امید زندگی بهتر (کار، تحصیل، درمان، دسترسی به فرهنگ و ...) و از سوی دیگر به­دلیل مهاجرت از کشورهای فقیر یا به­ دلیل درگیری ­های اجتماعی و نظامی به­ سمت کشورهای صنعتی اجتناب ناپذیر است. در سال 2050 هند به 1.7 میلیارد نفر، جمعیت کلان­شهر بمبئی (42 میلیون) و دهلی نو (36 میلیون) خواهد رسید، چین تقریباً در 1.34 میلیارد نفر ثابت خواهد شد و شهر شانگهای (21 میلیون) خواهد بود، در حالی که جمعیت نیجریه و اندونزی به­ ترتیب به بیش از 399 میلیون و 321 میلیون نفر خواهد رسید.

هرچه سیاره ما "شهری ­تر" می­ شود، شهرها باید هوشمندتر شوند. شهر­سازی گسترده برای مدیریت پیچیدگی زندگی شهری نیاز به روش ­های جدید و نوآورانه دارد.

با گسترش اینترنت اشیا و تاثیرات آن بر حوزه‌ خدمات، هم اکنون شاهد ظهور شهرهای هوشمند هستیم. به گزارش موسسه‌ی مک کینزی تا سال ۲۰۲۰ صنعت شهرهای هوشمند بازاری معادل ۴۰۰ میلیارد دلار خواهد داشت که از ۶۰۰ شهر در سراسر دنیا تشکیل می‌شود. بر اساس این تحقیق این شهرهای ۶۰ درصد از تولید ناخالص ملی کل دنیا را در سال ۲۰۲۵ تولید خواهند کرد.

تقدماتی که یک شهر را هوشمند می‌سازد عبارتند از:

مدیریت هوشمند انرژی:

در شهرهای هوشمند کلیه‌ ساختمان‌های اداری و مسکونی کارایی بالاتری داشته و انرژی کمتری مصرف می‌کنند. الگوی مصرف انرژی در این ساختمان‌ها مورد تحلیل قرار گرفته و کلیه‌ اطلاعات جمع‌آوری و ثبت می‌شوند. شبکه‌های هوشمند توزیع برق نیز بخش دیگری از توسعه شهرهای هوشمند را بر عهده دارند. بکارگیری سیستم روشنایی هوشمند برای اماکن عمومی و خیابان‌ها اولین و ساده‌ترین گام برای ورود به این حوزه محسوب می‌شوند.

حمل و نقل هوشمند:

شهرهای هوشمند از سیستم‌های حمل­ونقل چندگانه، چراغ‌های راهنمایی هوشمند و پارکینگ‌های هوشمند پشتیبانی می‌کنند.

مدیریت هوشمند کلان داده‌ها:

حجم عظیم اطلاعات و داده‌ها که توسط شهرهای هوشمند جمع‌آوری می‌شوند باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند تا به راهکارها و اطلاعاتی سودمند برای دستگاه‌های مدیریتی و نیز شهروندان تبدیل شوند.

زیرساخت‌های هوشمند:

 با بکارگیری زیرساخت‌های هوشمند شهری، امکان تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده و استفاده از نتایج این تحلیل‌ها برای برنامه‌ریزی میزان نیاز به منابع در آینده و اجرای برنامه‌های حفظ و نگهداری شهر مهیا می‌شود. برای مثال، سنجش دائمی کیفیت آب می‌تواند وجود آلودگی در آب را در ابتدایی‌ترین مراحل آن آشکار کرده و از یک فاجعه جلوگیری کند.

تبادل هوشمند داده‌ها:

اگر به دنبال تحقق شهر هوشمند هستیم باید بدانیم که تبادل پیوسته اطلاعات بین سیستم‌های مختلف شهری و خصوصی اهمیتی جدی دارد.

دستگاه‌های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا:

یک جزء کلیدی که همه چیز را در یک شهر هوشمند به هم گره می‌زند اینترنت اشیا است. در یک شهر هوشمند اطلاعات توسط سنسورها جمع‌آوری شده و با تبادل این اطلاعات امکان مدیریت لحظه‌ای سیستم‌های پیچیده‌ شهری فراهم می‌شود. هرچه وابستگی به سنسورها بیشتر می‌شود، اهمیت اعتبار داده‌ها و سیستم انتقال این داده‌ها نیز افزایش می‌یابد.

تک‌تک این فناوری‌ها در کنار یکدیگر بکارگرفته می‌شوند تا یک شهر هوشمند شود. هم زمان با رشد جمعیت در جهان و حرکت جمعیت به سمت مناطق شهری نیاز به شهرهای هوشمندتر برای استفاده بهینه از منابعِ در دسترس بیشتر می‌شود.

بطور خلاصه توسعه شهرهای هوشمند به میزان زیادی به سطح هوش شبکه های الکتریکی (برق) بستگی دارد که باید از تامین انرژی الکتریکی برای تمام مصرف‌کنندگان اطمینان حاصل کند و تضمین کند که برخی از ویژگی‌های شهر از جمله بهبود بهره‌وری بدست می‌آیند، اما مهم‌ترین جنبه هماهنگی آسان بین مدیریت شهری، اپراتورهای زیرساخت‌های مختلف و کسانی است که مسئول امنیت و سلامت عمومی هستند.

شبکه‌های هوشمند قادر هستند مصرف‌کنندگان را به تغییر و اصلاح بار آنها در شرایط بحرانی تحریک کنند تا زیرساخت الکتریکی را بدون تاثیر نگه دارند (مهم‌ترین آنها سیاست، آتش نشانان و بیمارستان‌ها هستند، تمام آنها به برق وابسته هستند). سیستم‌های اتوماسیون برای عیب‌یابی داخلی، به ترمیم و بازسازی منبع برق از مناطق دارای مسیرهای پشتیبان کمک خواهند کرد. تولید محلی برای پاسخ‌گویی به تقاضا برای مدت زمان‌های کوتاه استفاده می‌شود. جامعه (صنعت، بخش تجاری، بخش مسکونی) به طور خودکار با کاهش بار الکتریکی به چنین روشی پاسخ می‌دهد تا به ترمیم سریع منبع برق کمک نماید. سیستم‌های حمل و نقل و ترافیک با سیستم انرژی همگام و همزمان خواهند شد تا از عملکرد جاده‌های بحرانی اطمینان حاصل شود. اطلاعات لجستیک روزانه جمع‌آوری خواهند شد و توسط تمام وسایل موجود، به ویژه با استفاده از شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی در اختیار جامعه عمومی قرار می‌گیرد.

بهره‌وری و ایمنی به طور قابل توجهی توسط مزیت دقت و صحت اطلاعات بهبود خواهند یافت. در ایران حرکت به سمت هوشمندسازی شهرها را آغاز کرده ایم. مرکز گسترش فناوری اطلاعات( مگفا) وابسته به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، اقدام به آماده‌سازی زیرساخت‌های مورد نیاز فناوری اینترنت اشیا و تجهیزات مخابراتی لازم جهت تبادل و پایش اطلاعات کرده است. امیدواریم به زودی در سراسر کشور شاهد ارائه خدمات شهرهای هوشمند به هموطنان عزیزمان باشیم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
1-یكی از مدیران ارشد نفت اخیراً به من گفت: مناطق نفتخیز جنوب در حال حاضر روزی بیش از ٣ میلیون بشكه نفت تولید می‌كند اما حال و روز بودجه‌ای‌اش اصلا خوب نیست و احتمال دارد با افت جدی تولید نفت مواجه شود.
تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در سوریه موجب شد که قیمت نفت پس از مدتها از عدد 70 دلار در هر بشکه بگذرد.
بیش از 9 میلیارد دلار محصولات بخش معدن و صنایع معدنی در سال 96 صادر شده است.

يادداشت
زینب‌خاتون ایرانی، دانشجوی دکترای مدیریت کسب و کار حرفه ای DBA/ امروزه یکی از راه‌های دسترسی به بازارهای اقتصادی حضور در بخش‌های فرهنگی و انجام فعالیت های عام‌المنفعه شهرها و حتی کشورها است.
پیام باقری، نایب رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران/ نرخ بالای خوراک اختصاص داده شده برای تولید برق صادراتی، سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه در این زمینه را توجیه‌پذیر نمی‌کند.
حجت سیدعلی حسینی، پژوهشگر مطالعات اسلامی/ امروزه تعاملات اقتصادی از روند سنتی خود پا فراتر گذاشته و پول‌های فضای مجازی و بدون پشتوانه‌ مانند شبکه‌های لایت کوین و «بیت‌کوین» در رقابت با ارزهای متعارف در بازار جهانی توجه بسیاری را به خود جلب نموده که نوشته پیشرو درصدد بررسی چیستی و چگونگی این مسئله است.
دانش نفت: شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس یکی از هلدینگ‌های مهم و استراتژیک در صنعت پتروشیمی ایران و خاورمیانه است که پس از خصوصی‌سازی‌های صورت گرفته تحت لوای اصل 44 قانون اساسی تشکیل شده است.
حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ/ تمام متقاضیان غیردولتی، پس از نصب سامانه خورشیدی مورد تأیید این شرکت در شهر تهران، می‌توانند به فروش انرژی حاصل از تولید نیروگاه خورشیدی اقدام کنند.
گفتمان
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :