Daneshenaft logo
دوشنبه 23 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 15 مهر ماه 1396 | کد مطلب : 11300
صنعت هوشمندسازی شهرها ( Smart Cities) ضرورت اجتناب‌ناپذیر قرن بیست‌ویکم


ابوالفضل کیانی بختیاری، معاون برنامه‌ریزی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران/ توسعه­ شهری منجر به تغییر الگو در قرن 21 شده است و فعالیت­ های پژوهشی برای شهرهای هوشمند با مشارکت مستقیم نهادهای صنعتی و سیاسی، متخصصان و جامعه­ی علمی در اولویت قرار گرفته است.

سازمان ملل برآورد می‌کند بین سال­ های 2015 و 2050 جمعیت جهان تا 32 درصد، یعنی از 7.2 به 9.7 میلیارد نفر افزایش خواهد یافت، در حالی که جمعیت شهری تا 63 درصد، از 3.9 تا 6.3 میلیارد نفر افزایش خواهد یافت. برآوردهای کنونی نشان می ­دهد تا سال 2030 بیش از 60 درصد از جمعیت جهان در شهرها زندگی خواهند کرد.

نیاز به شهر­سازی به ­دلیل مهاجرت جمعیت از مناطق روستایی به شهرها به امید زندگی بهتر (کار، تحصیل، درمان، دسترسی به فرهنگ و ...) و از سوی دیگر به­دلیل مهاجرت از کشورهای فقیر یا به­ دلیل درگیری ­های اجتماعی و نظامی به­ سمت کشورهای صنعتی اجتناب ناپذیر است. در سال 2050 هند به 1.7 میلیارد نفر، جمعیت کلان­شهر بمبئی (42 میلیون) و دهلی نو (36 میلیون) خواهد رسید، چین تقریباً در 1.34 میلیارد نفر ثابت خواهد شد و شهر شانگهای (21 میلیون) خواهد بود، در حالی که جمعیت نیجریه و اندونزی به­ ترتیب به بیش از 399 میلیون و 321 میلیون نفر خواهد رسید.

هرچه سیاره ما "شهری ­تر" می­ شود، شهرها باید هوشمندتر شوند. شهر­سازی گسترده برای مدیریت پیچیدگی زندگی شهری نیاز به روش ­های جدید و نوآورانه دارد.

با گسترش اینترنت اشیا و تاثیرات آن بر حوزه‌ خدمات، هم اکنون شاهد ظهور شهرهای هوشمند هستیم. به گزارش موسسه‌ی مک کینزی تا سال ۲۰۲۰ صنعت شهرهای هوشمند بازاری معادل ۴۰۰ میلیارد دلار خواهد داشت که از ۶۰۰ شهر در سراسر دنیا تشکیل می‌شود. بر اساس این تحقیق این شهرهای ۶۰ درصد از تولید ناخالص ملی کل دنیا را در سال ۲۰۲۵ تولید خواهند کرد.

تقدماتی که یک شهر را هوشمند می‌سازد عبارتند از:

مدیریت هوشمند انرژی:

در شهرهای هوشمند کلیه‌ ساختمان‌های اداری و مسکونی کارایی بالاتری داشته و انرژی کمتری مصرف می‌کنند. الگوی مصرف انرژی در این ساختمان‌ها مورد تحلیل قرار گرفته و کلیه‌ اطلاعات جمع‌آوری و ثبت می‌شوند. شبکه‌های هوشمند توزیع برق نیز بخش دیگری از توسعه شهرهای هوشمند را بر عهده دارند. بکارگیری سیستم روشنایی هوشمند برای اماکن عمومی و خیابان‌ها اولین و ساده‌ترین گام برای ورود به این حوزه محسوب می‌شوند.

حمل و نقل هوشمند:

شهرهای هوشمند از سیستم‌های حمل­ونقل چندگانه، چراغ‌های راهنمایی هوشمند و پارکینگ‌های هوشمند پشتیبانی می‌کنند.

مدیریت هوشمند کلان داده‌ها:

حجم عظیم اطلاعات و داده‌ها که توسط شهرهای هوشمند جمع‌آوری می‌شوند باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند تا به راهکارها و اطلاعاتی سودمند برای دستگاه‌های مدیریتی و نیز شهروندان تبدیل شوند.

زیرساخت‌های هوشمند:

 با بکارگیری زیرساخت‌های هوشمند شهری، امکان تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده و استفاده از نتایج این تحلیل‌ها برای برنامه‌ریزی میزان نیاز به منابع در آینده و اجرای برنامه‌های حفظ و نگهداری شهر مهیا می‌شود. برای مثال، سنجش دائمی کیفیت آب می‌تواند وجود آلودگی در آب را در ابتدایی‌ترین مراحل آن آشکار کرده و از یک فاجعه جلوگیری کند.

تبادل هوشمند داده‌ها:

اگر به دنبال تحقق شهر هوشمند هستیم باید بدانیم که تبادل پیوسته اطلاعات بین سیستم‌های مختلف شهری و خصوصی اهمیتی جدی دارد.

دستگاه‌های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا:

یک جزء کلیدی که همه چیز را در یک شهر هوشمند به هم گره می‌زند اینترنت اشیا است. در یک شهر هوشمند اطلاعات توسط سنسورها جمع‌آوری شده و با تبادل این اطلاعات امکان مدیریت لحظه‌ای سیستم‌های پیچیده‌ شهری فراهم می‌شود. هرچه وابستگی به سنسورها بیشتر می‌شود، اهمیت اعتبار داده‌ها و سیستم انتقال این داده‌ها نیز افزایش می‌یابد.

تک‌تک این فناوری‌ها در کنار یکدیگر بکارگرفته می‌شوند تا یک شهر هوشمند شود. هم زمان با رشد جمعیت در جهان و حرکت جمعیت به سمت مناطق شهری نیاز به شهرهای هوشمندتر برای استفاده بهینه از منابعِ در دسترس بیشتر می‌شود.

بطور خلاصه توسعه شهرهای هوشمند به میزان زیادی به سطح هوش شبکه های الکتریکی (برق) بستگی دارد که باید از تامین انرژی الکتریکی برای تمام مصرف‌کنندگان اطمینان حاصل کند و تضمین کند که برخی از ویژگی‌های شهر از جمله بهبود بهره‌وری بدست می‌آیند، اما مهم‌ترین جنبه هماهنگی آسان بین مدیریت شهری، اپراتورهای زیرساخت‌های مختلف و کسانی است که مسئول امنیت و سلامت عمومی هستند.

شبکه‌های هوشمند قادر هستند مصرف‌کنندگان را به تغییر و اصلاح بار آنها در شرایط بحرانی تحریک کنند تا زیرساخت الکتریکی را بدون تاثیر نگه دارند (مهم‌ترین آنها سیاست، آتش نشانان و بیمارستان‌ها هستند، تمام آنها به برق وابسته هستند). سیستم‌های اتوماسیون برای عیب‌یابی داخلی، به ترمیم و بازسازی منبع برق از مناطق دارای مسیرهای پشتیبان کمک خواهند کرد. تولید محلی برای پاسخ‌گویی به تقاضا برای مدت زمان‌های کوتاه استفاده می‌شود. جامعه (صنعت، بخش تجاری، بخش مسکونی) به طور خودکار با کاهش بار الکتریکی به چنین روشی پاسخ می‌دهد تا به ترمیم سریع منبع برق کمک نماید. سیستم‌های حمل و نقل و ترافیک با سیستم انرژی همگام و همزمان خواهند شد تا از عملکرد جاده‌های بحرانی اطمینان حاصل شود. اطلاعات لجستیک روزانه جمع‌آوری خواهند شد و توسط تمام وسایل موجود، به ویژه با استفاده از شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی در اختیار جامعه عمومی قرار می‌گیرد.

بهره‌وری و ایمنی به طور قابل توجهی توسط مزیت دقت و صحت اطلاعات بهبود خواهند یافت. در ایران حرکت به سمت هوشمندسازی شهرها را آغاز کرده ایم. مرکز گسترش فناوری اطلاعات( مگفا) وابسته به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، اقدام به آماده‌سازی زیرساخت‌های مورد نیاز فناوری اینترنت اشیا و تجهیزات مخابراتی لازم جهت تبادل و پایش اطلاعات کرده است. امیدواریم به زودی در سراسر کشور شاهد ارائه خدمات شهرهای هوشمند به هموطنان عزیزمان باشیم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت‌کوره با کیفیت و تامین‌کننده اصلی سوخت کشتی‌ها در منطقه از یک طرف و دارا بودن بنادر و شرایط جغرافیایی از سوی دیگر دارای موقعیت استثنایی برای توسعه سوخت‌رسانی دریایی است که متاسفانه با توجه به این پتانسیل‌ها هنوز تا جایگاه شایسته خود فاصله زیادی دارد.
کشور امارات در حالی بازاری انحصاری در بانکرینگ دارد که بخش قابل توجهی از مواد اولیه خود را به صورت خام از ایران خریداری می‌کند.
کارت سوخت با هدف جلوگیری از قاچاق سوخت به خارج از کشور و مدیریت مصرف سوخت مجددا احیا می‌شود.

يادداشت
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
عزت‌الله صیادنیا طیبی، دانشجوی دکترای اقتصاد نفت دانشگاه علامه طباطبایی/ بازار نفت مثل هر کالایی در دنیا تابع عرضه و تقاضاست ولی استراتژیک بودن این کالا باعث شده در بحث عرضه و تقاضا جوانب دیگری علاوه بر منافع اقتصادی را دخیل بدانیم.
عمده‌ترین معامله‌گران نفت جهان انتظار ندارند قیمت نفت در سال آینده میلادی از ۶۵ دلار برای هر بشکه کمتر شود و فراتر رفتن این قیمت‌ها از مرز ۱۰۰ دلار را محتمل می‌دانند.
محسن جلیلوند، مدرس روابط بین‌الملل/ کمتر از یک ماه به آغاز دور دوم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا باقی مانده است و با وجود اینکه مقامات این کشور تاکید دارند این تحریم‌ها بسیار برای ایران خطرناک است، اما برخی مقامات دولتی معتقدند که هرآنچه باید بعد از تحریم ۱۳ آبان رخ می‌داد، طی سه ماه گذشته انجام شده است و قرار نیست اتفاق بسیار بزرگی رخ دهد.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :