Daneshenaft logo
شنبه 30 دی ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 15 مهر ماه 1396 | کد مطلب : 11300
صنعت هوشمندسازی شهرها ( Smart Cities) ضرورت اجتناب‌ناپذیر قرن بیست‌ویکم


ابوالفضل کیانی بختیاری، معاون برنامه‌ریزی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران/ توسعه­ شهری منجر به تغییر الگو در قرن 21 شده است و فعالیت­ های پژوهشی برای شهرهای هوشمند با مشارکت مستقیم نهادهای صنعتی و سیاسی، متخصصان و جامعه­ی علمی در اولویت قرار گرفته است.

سازمان ملل برآورد می‌کند بین سال­ های 2015 و 2050 جمعیت جهان تا 32 درصد، یعنی از 7.2 به 9.7 میلیارد نفر افزایش خواهد یافت، در حالی که جمعیت شهری تا 63 درصد، از 3.9 تا 6.3 میلیارد نفر افزایش خواهد یافت. برآوردهای کنونی نشان می ­دهد تا سال 2030 بیش از 60 درصد از جمعیت جهان در شهرها زندگی خواهند کرد.

نیاز به شهر­سازی به ­دلیل مهاجرت جمعیت از مناطق روستایی به شهرها به امید زندگی بهتر (کار، تحصیل، درمان، دسترسی به فرهنگ و ...) و از سوی دیگر به­دلیل مهاجرت از کشورهای فقیر یا به­ دلیل درگیری ­های اجتماعی و نظامی به­ سمت کشورهای صنعتی اجتناب ناپذیر است. در سال 2050 هند به 1.7 میلیارد نفر، جمعیت کلان­شهر بمبئی (42 میلیون) و دهلی نو (36 میلیون) خواهد رسید، چین تقریباً در 1.34 میلیارد نفر ثابت خواهد شد و شهر شانگهای (21 میلیون) خواهد بود، در حالی که جمعیت نیجریه و اندونزی به­ ترتیب به بیش از 399 میلیون و 321 میلیون نفر خواهد رسید.

هرچه سیاره ما "شهری ­تر" می­ شود، شهرها باید هوشمندتر شوند. شهر­سازی گسترده برای مدیریت پیچیدگی زندگی شهری نیاز به روش ­های جدید و نوآورانه دارد.

با گسترش اینترنت اشیا و تاثیرات آن بر حوزه‌ خدمات، هم اکنون شاهد ظهور شهرهای هوشمند هستیم. به گزارش موسسه‌ی مک کینزی تا سال ۲۰۲۰ صنعت شهرهای هوشمند بازاری معادل ۴۰۰ میلیارد دلار خواهد داشت که از ۶۰۰ شهر در سراسر دنیا تشکیل می‌شود. بر اساس این تحقیق این شهرهای ۶۰ درصد از تولید ناخالص ملی کل دنیا را در سال ۲۰۲۵ تولید خواهند کرد.

تقدماتی که یک شهر را هوشمند می‌سازد عبارتند از:

مدیریت هوشمند انرژی:

در شهرهای هوشمند کلیه‌ ساختمان‌های اداری و مسکونی کارایی بالاتری داشته و انرژی کمتری مصرف می‌کنند. الگوی مصرف انرژی در این ساختمان‌ها مورد تحلیل قرار گرفته و کلیه‌ اطلاعات جمع‌آوری و ثبت می‌شوند. شبکه‌های هوشمند توزیع برق نیز بخش دیگری از توسعه شهرهای هوشمند را بر عهده دارند. بکارگیری سیستم روشنایی هوشمند برای اماکن عمومی و خیابان‌ها اولین و ساده‌ترین گام برای ورود به این حوزه محسوب می‌شوند.

حمل و نقل هوشمند:

شهرهای هوشمند از سیستم‌های حمل­ونقل چندگانه، چراغ‌های راهنمایی هوشمند و پارکینگ‌های هوشمند پشتیبانی می‌کنند.

مدیریت هوشمند کلان داده‌ها:

حجم عظیم اطلاعات و داده‌ها که توسط شهرهای هوشمند جمع‌آوری می‌شوند باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند تا به راهکارها و اطلاعاتی سودمند برای دستگاه‌های مدیریتی و نیز شهروندان تبدیل شوند.

زیرساخت‌های هوشمند:

 با بکارگیری زیرساخت‌های هوشمند شهری، امکان تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده و استفاده از نتایج این تحلیل‌ها برای برنامه‌ریزی میزان نیاز به منابع در آینده و اجرای برنامه‌های حفظ و نگهداری شهر مهیا می‌شود. برای مثال، سنجش دائمی کیفیت آب می‌تواند وجود آلودگی در آب را در ابتدایی‌ترین مراحل آن آشکار کرده و از یک فاجعه جلوگیری کند.

تبادل هوشمند داده‌ها:

اگر به دنبال تحقق شهر هوشمند هستیم باید بدانیم که تبادل پیوسته اطلاعات بین سیستم‌های مختلف شهری و خصوصی اهمیتی جدی دارد.

دستگاه‌های هوشمند مبتنی بر اینترنت اشیا:

یک جزء کلیدی که همه چیز را در یک شهر هوشمند به هم گره می‌زند اینترنت اشیا است. در یک شهر هوشمند اطلاعات توسط سنسورها جمع‌آوری شده و با تبادل این اطلاعات امکان مدیریت لحظه‌ای سیستم‌های پیچیده‌ شهری فراهم می‌شود. هرچه وابستگی به سنسورها بیشتر می‌شود، اهمیت اعتبار داده‌ها و سیستم انتقال این داده‌ها نیز افزایش می‌یابد.

تک‌تک این فناوری‌ها در کنار یکدیگر بکارگرفته می‌شوند تا یک شهر هوشمند شود. هم زمان با رشد جمعیت در جهان و حرکت جمعیت به سمت مناطق شهری نیاز به شهرهای هوشمندتر برای استفاده بهینه از منابعِ در دسترس بیشتر می‌شود.

بطور خلاصه توسعه شهرهای هوشمند به میزان زیادی به سطح هوش شبکه های الکتریکی (برق) بستگی دارد که باید از تامین انرژی الکتریکی برای تمام مصرف‌کنندگان اطمینان حاصل کند و تضمین کند که برخی از ویژگی‌های شهر از جمله بهبود بهره‌وری بدست می‌آیند، اما مهم‌ترین جنبه هماهنگی آسان بین مدیریت شهری، اپراتورهای زیرساخت‌های مختلف و کسانی است که مسئول امنیت و سلامت عمومی هستند.

شبکه‌های هوشمند قادر هستند مصرف‌کنندگان را به تغییر و اصلاح بار آنها در شرایط بحرانی تحریک کنند تا زیرساخت الکتریکی را بدون تاثیر نگه دارند (مهم‌ترین آنها سیاست، آتش نشانان و بیمارستان‌ها هستند، تمام آنها به برق وابسته هستند). سیستم‌های اتوماسیون برای عیب‌یابی داخلی، به ترمیم و بازسازی منبع برق از مناطق دارای مسیرهای پشتیبان کمک خواهند کرد. تولید محلی برای پاسخ‌گویی به تقاضا برای مدت زمان‌های کوتاه استفاده می‌شود. جامعه (صنعت، بخش تجاری، بخش مسکونی) به طور خودکار با کاهش بار الکتریکی به چنین روشی پاسخ می‌دهد تا به ترمیم سریع منبع برق کمک نماید. سیستم‌های حمل و نقل و ترافیک با سیستم انرژی همگام و همزمان خواهند شد تا از عملکرد جاده‌های بحرانی اطمینان حاصل شود. اطلاعات لجستیک روزانه جمع‌آوری خواهند شد و توسط تمام وسایل موجود، به ویژه با استفاده از شبکه‌های رسانه‌های اجتماعی در اختیار جامعه عمومی قرار می‌گیرد.

بهره‌وری و ایمنی به طور قابل توجهی توسط مزیت دقت و صحت اطلاعات بهبود خواهند یافت. در ایران حرکت به سمت هوشمندسازی شهرها را آغاز کرده ایم. مرکز گسترش فناوری اطلاعات( مگفا) وابسته به سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، اقدام به آماده‌سازی زیرساخت‌های مورد نیاز فناوری اینترنت اشیا و تجهیزات مخابراتی لازم جهت تبادل و پایش اطلاعات کرده است. امیدواریم به زودی در سراسر کشور شاهد ارائه خدمات شهرهای هوشمند به هموطنان عزیزمان باشیم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت، نفت‌داران بزرگ جهان همچون اوپک و روسیه عوامل متعدد کاهنده قیمت نفت همچون افزایش شاخص دلار، نفت‌شیل و افزایش میزان تولید نفت آمریکا و ذخایر جهانی نفت را نادیده بگیرند، به واقع نمی‌دانند با تهدید خودروهای برقی چه کنند؟!
از زمان تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یکی از مهم‌ترین اقداماتی که متعاقب توسعه بنگاه‌های بزرگ صنعتی و زنجیره‌های تامین این بنگاه‌ها صورت گرفت، توسعه منطقه‌ای بوده است.
آخرین نشست سالانه و سراسری سهامداران خرد و کلان هلدینگ خلیج فارس که در روزهای پایانی مهرماه برگزار شد، حامل یک پیام نوآورانه و جدید بود:

يادداشت
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ دید صرف اقتصادی و کسب درآمد از برگزاری نمایشگاه و به تبع آن افزایش هزینه‌های شرکت در نمایشگاه با بهانه‌های واهی، رویه‌ای غلط و به شدت برخلاف منافع ملی و اقتصاد کشور است.
مقدم شركت‌كنندگان و بازدیدكنندگان را به چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و انرژی كیش گرامی می‌داریم.
عبدالرسول دشتی/ هفته گذشته فرصتی فراهم شد تا به اتفاق تعدادی از مدیران هلدینگ خلیج فارس با سفر به لردگان از مراحل پیشرفت اجرائی این طرح بازدید داشته باشیم.
مریم شریعتی، كارشناس روابط عمومی و ارتباطات/ دانش روابط عمومی با آن كه عمری بیش از صدسال ندارد، اما چنان نقش حیاتی در تداوم موفقیت سازمان ها پیدا كرده است كه ناگزیر باید نگاهی اساسی به آن بیندازیم.
امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت/ استحکام درونی برجام و توازن منافع یکی از دلایل تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از سوی ترامپ، رییس جمهوری آمریکا است.
گفتمان
دبیر مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران: اهمیت به تحقیقات، زیر‌ساخت‌ها را در کشور می‌سازد.
برای راحتی حال پرسنل و خانواده‌های محترم آنها مرکز مشاوره در یک فضای مناسب راه‌اندازی شده است. در 6 ماهه نخست سال 2500 نفر به این مرکز مراجعه داشته‌اند که از این تعداد 206 نفر بازنشسته بوده اند.
گزارش: مهدی فتحی/ دانش نفت: نفتکش سانچی ۹ روز در دل آب با آتش جنگید ولی در نهایت غرق شد و به زیر آب رفت اما ابهامات آن از قبیل چگونگی برخورد دو کشتی، دقایق پر التهابی که به دریانوردان گذشته است،‌ دلیل نجات نیافتن کارکنان و پرسش‌های دیگر همچنان در کانال‌های خبری رسمی و غیررسمی دست به دست می‌چرخد.
بر اساس مطالعات انجام شده، اقامت در مناطق مسکونی مجاور با صنایع پتروشیمی منجر به افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد، ریه، مغز و خون خواهد شد، هم چنین این آلودگی ها باعث ایجاد مشکلات باروری، عقیم شدن، سقط و تولد نوزادان دارای نقص ژنتیکی می شود.
The year 2018, for a few days since that day, has been good for oil, with the fall in storage, the oil price trend has risen and black gold has entered the canal at $ 68 per barrel.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :