Daneshenaft logo
جمعه 29 دی ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
یکشنبه 28 آبان ماه 1396 | کد مطلب : 11470
برنامه‎های وزارت نفت برای ارتقای نظام نگهداری و تعمیرات


حبیب‎اله بیطرف، معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت/ بازسازی و نوسازی تاسیسات روسطحی بالادست صنعت نفت و واگذاری مدیریت بهره‎برداری برخی از تاسیسات از اهم برنامه‎های وزارت نفت در مسیر ارتقای نظام نگهداری و تعمیرات است.

 برنامه بازسازی و نوسازی تاسیسات روسطحی بالادستی صنعت نفت در چهار مرحله دنبال میشود که مرحله نخست به مطالعه، صورتبرداری و تحلیل وضعیت موجود تاسیسات از سوی مشاوران ایرانی اختصاص دارد. در مرحله دوم، مطالعه مفهومی عملکرد تاسیسات و طراحی پایه تاسیسات بهینه از سوی مشاور مادر بینالمللی و در مرحله سوم، طراحی جزئیات هر یک از تاسیسات بر اساس طراحی پایه از سوی مشاوران ایرانی انجام میشود و مرحله چهارم هم به برگزاری مناقصات پروژههای بازسازی و نوسازی از سوی پیمانکاران ایرانی اختصاص مییابد.بر این اساس، پیش بینی می شود پس از گذراندن این چهار مرحله، عملیات اجرایی پروژه‌های بازسازی و نوسازی تاسیسات رو سطحی از ابتدای سال ٩٨ آغاز شود. در همین حال، برنامه واگذاری مدیریت بهرهبرداری تاسیسات به عنوان یکی دیگر از برنامههای اساسی وزارت نفت به منظور ارتقای نظام نگهداری و تعمیرات مورد توجه قرار دارد و هدف این است در بخش مدیریت بهرهبرداری از دانش روز دنیا برخوردار شویم. بر این اساس، نیروگاه رودشور، الگوی خوبی در این زمینه است بهطوری‌که شرکت زیمنس از همان ابتدا مدیریت بهرهبرداری نیروگاه را هم در اختیار گرفت و به این ترتیب در این نیروگاه با سیستمی مبتنی بر استانداردهای کیفی روبه‌رو هستیم.

 

نظام مدیریت داراییهای فیزیکی راهگشاست

ارتقای اداره کل راهبری نظام نت معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت به اداره کل نظام مدیریت دارایی‌های فیزیکی مهم است. تدوین برنامه آموزشی برای ارتقای توانمندی بهرهبرداران بر اساس استانداردهای نت، تدوین دستورالعملهای اجرایی برای استقرار تدریجی نظام مدیریت دارایی های فیزیکی در شرکت‌های عملیاتی، تدوین استانداردهای ذیربط با مشارکت سازمان استاندارد در سطح ملی، تهیه شیوهنامه ارزیابی و اعطای صلاحیت مشاوران نظام مدیریت داراییهای فیزیکی، سیاستگذاری، برنامهریزی، هدایت و استقرار سامانههای نرمافزاری یکپارچه مدیریت داراییهای فیزیکی و انجام مطالعات بهبود و ارتقای ساختار و سازمان برای نظام مدیریت داراییهای فیزیکی از دیگر برنامههای وزارت نفت به منظور بهبود نظام نگهداری و تعمیرات در این وزارتخانه است. نظام مدیریت داراییهای فیزیکی راهگشا است و این نظام مدیریت داراییهای فیزیکی اجزای متفرق را یکپارچه و همراستا میکند. این مدیریت، مدیریتی چند وجهی مشتمل بر بهره برداری، تعمیرات، بازسازی، نگهداری، ارتقای فناوری و نوسازی است و تنها به مدیریت بهرهبرداری منحصر نمیشود. در واقع در مفهوم جدید مدیریت داراییهای فیزیکی، فقط بهرهبرداری مدیریت نمی شود، بلکه داراییها مدیریت میشود.

 

نگهداری را مقدم بر تعمیرات بدانیم

برنامههای توسعهای ایران از سال ۱۳۲۷ آغاز و اجرای پنج برنامه توسعهای پیش از انقلاب اسلامی و پنج برنامه توسعهای پس از انقلاب اسلامی ادامه یافته است. از نخستین برنامه توسعهای ایران تا به امروز که در برنامه ششم توسعه قرار داریم، محور توجهات همواره به پدیدآوری طرحها بوده و در این مسیر، فعالیتهای خوبی هم صورت گرفته است؛ اما در حوزه نگهداری و تعمیرات هنوز راه زیادی در پیش داریم. در کشور ما پدیدآوری و بهرهبرداری از طرحها و پروژههای دولتی در چارچوب نظام فنی و اجرایی انجام میشود، بر این اساس، مدت زمان فرآیند پدیدآوری حدود ۳ تا ۴ سال و فرآیند بهرهبرداری حدود ۳۰ تا ۴۰ سال پیش بینی میشود. در ایران تمام توجهات به مراحل پدیدآوری معطوف است و بیش از ۹۵ درصد ضوابط و مقررات فنی، دستورالعملهای اجرایی، استانداردها و روش‌های انجام اقدامات مربوط به مراحل پدیدآوری است؛ در حالیکه ۹۰ درصد چرخه عمر طرحها و تاسیسات در دوران بهرهبرداری است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.سالانه تأسیسات و تجهیزات جدیدی در قالب طرح‌ها و پروژه‌های توسعه ای به صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی افزوده می شود و همزمان نیز تجهیزات بسیاری به دلیل فرسودگی زودرس و عدم کارایی از سرویس خارج می شوند، در فرهنگ ما، نگهداری مقدم بر تعمیرات نیست و تجهیزات تا زمانی که از کار نیفتادهاند در کانون توجه قرار نمی گیرند. ساخت تأسیسات مستلزم هزینه، زمان و فناوریهای بالاست، قطع یا کاهش تولید در تأسیسات زیربنایی علاوه بر کاهش درآمد، عواقب اجتماعی و بعضا سیاسی خواهد داشت؛ از سوی دیگر بهرهبرداری و تولید حداکثری به هر قیمتی جایز نیست بلکه تولید پایدار در اولویت است.

 

۴۰۰ میلیارد دلار؛ ارزش جایگزینی داراییهای فیزیکی صنعت نفت ایران

هم اکنون عالیترین سطح مدیریت نت، مدیریت بر اساس سرویسدهی عملکرد در زمان بهره برداری است. ارزش جایگزینی داراییهای فیزیکی صنعت نفت ایران حدود ۴۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است و متوسط هزینهکرد سالانه بین المللی برای نظام نگهداری و تعمیرات حدود ۲ تا ۲,۵ درصد ارزش داراییهاست. درصد هزینه نت در صنعت نفت ایران حدود سه برابر متوسط جهانی است و متوسط نرخ راندمان تولید ۱۰ تا ۳۰ درصد پایینتر از ظرفیت اسمی است. نظام بهرهبرداری و نگهداشت و تعمیرات به دلیل برونسپاری ناقص و فقدان ساختار و سازوکارهای مناسب از کارآمدی کافی برخوردار نیست. در عین حال ساختار نیروی انسانی و مدیریت بهرهبرداری ما هم دارایی محور نیست و بیشتر وظیفه محور است. به این ترتیب نظام بهره برداری نیاز به تحول اساسی دارد. نهادینه شدن مبحث مدیریت داراییهای فیزیکی نیازمند فرهنگسازی است و مدیران ارشد سازمانها و شرکتها باید در این فرهنگسازی پیشقدم باشند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت، نفت‌داران بزرگ جهان همچون اوپک و روسیه عوامل متعدد کاهنده قیمت نفت همچون افزایش شاخص دلار، نفت‌شیل و افزایش میزان تولید نفت آمریکا و ذخایر جهانی نفت را نادیده بگیرند، به واقع نمی‌دانند با تهدید خودروهای برقی چه کنند؟!
از زمان تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یکی از مهم‌ترین اقداماتی که متعاقب توسعه بنگاه‌های بزرگ صنعتی و زنجیره‌های تامین این بنگاه‌ها صورت گرفت، توسعه منطقه‌ای بوده است.
آخرین نشست سالانه و سراسری سهامداران خرد و کلان هلدینگ خلیج فارس که در روزهای پایانی مهرماه برگزار شد، حامل یک پیام نوآورانه و جدید بود:

يادداشت
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ دید صرف اقتصادی و کسب درآمد از برگزاری نمایشگاه و به تبع آن افزایش هزینه‌های شرکت در نمایشگاه با بهانه‌های واهی، رویه‌ای غلط و به شدت برخلاف منافع ملی و اقتصاد کشور است.
مقدم شركت‌كنندگان و بازدیدكنندگان را به چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و انرژی كیش گرامی می‌داریم.
عبدالرسول دشتی/ هفته گذشته فرصتی فراهم شد تا به اتفاق تعدادی از مدیران هلدینگ خلیج فارس با سفر به لردگان از مراحل پیشرفت اجرائی این طرح بازدید داشته باشیم.
مریم شریعتی، كارشناس روابط عمومی و ارتباطات/ دانش روابط عمومی با آن كه عمری بیش از صدسال ندارد، اما چنان نقش حیاتی در تداوم موفقیت سازمان ها پیدا كرده است كه ناگزیر باید نگاهی اساسی به آن بیندازیم.
امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت/ استحکام درونی برجام و توازن منافع یکی از دلایل تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از سوی ترامپ، رییس جمهوری آمریکا است.
گفتمان
دبیر مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران: اهمیت به تحقیقات، زیر‌ساخت‌ها را در کشور می‌سازد.
برای راحتی حال پرسنل و خانواده‌های محترم آنها مرکز مشاوره در یک فضای مناسب راه‌اندازی شده است. در 6 ماهه نخست سال 2500 نفر به این مرکز مراجعه داشته‌اند که از این تعداد 206 نفر بازنشسته بوده اند.
گزارش: مهدی فتحی/ دانش نفت: نفتکش سانچی ۹ روز در دل آب با آتش جنگید ولی در نهایت غرق شد و به زیر آب رفت اما ابهامات آن از قبیل چگونگی برخورد دو کشتی، دقایق پر التهابی که به دریانوردان گذشته است،‌ دلیل نجات نیافتن کارکنان و پرسش‌های دیگر همچنان در کانال‌های خبری رسمی و غیررسمی دست به دست می‌چرخد.
بر اساس مطالعات انجام شده، اقامت در مناطق مسکونی مجاور با صنایع پتروشیمی منجر به افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد، ریه، مغز و خون خواهد شد، هم چنین این آلودگی ها باعث ایجاد مشکلات باروری، عقیم شدن، سقط و تولد نوزادان دارای نقص ژنتیکی می شود.
The year 2018, for a few days since that day, has been good for oil, with the fall in storage, the oil price trend has risen and black gold has entered the canal at $ 68 per barrel.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :