Daneshenaft logo
یکشنبه 31 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
یکشنبه 28 آبان ماه 1396 | کد مطلب : 11470
برنامه‎های وزارت نفت برای ارتقای نظام نگهداری و تعمیرات


حبیب‎اله بیطرف، معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت/ بازسازی و نوسازی تاسیسات روسطحی بالادست صنعت نفت و واگذاری مدیریت بهره‎برداری برخی از تاسیسات از اهم برنامه‎های وزارت نفت در مسیر ارتقای نظام نگهداری و تعمیرات است.

 برنامه بازسازی و نوسازی تاسیسات روسطحی بالادستی صنعت نفت در چهار مرحله دنبال میشود که مرحله نخست به مطالعه، صورتبرداری و تحلیل وضعیت موجود تاسیسات از سوی مشاوران ایرانی اختصاص دارد. در مرحله دوم، مطالعه مفهومی عملکرد تاسیسات و طراحی پایه تاسیسات بهینه از سوی مشاور مادر بینالمللی و در مرحله سوم، طراحی جزئیات هر یک از تاسیسات بر اساس طراحی پایه از سوی مشاوران ایرانی انجام میشود و مرحله چهارم هم به برگزاری مناقصات پروژههای بازسازی و نوسازی از سوی پیمانکاران ایرانی اختصاص مییابد.بر این اساس، پیش بینی می شود پس از گذراندن این چهار مرحله، عملیات اجرایی پروژه‌های بازسازی و نوسازی تاسیسات رو سطحی از ابتدای سال ٩٨ آغاز شود. در همین حال، برنامه واگذاری مدیریت بهرهبرداری تاسیسات به عنوان یکی دیگر از برنامههای اساسی وزارت نفت به منظور ارتقای نظام نگهداری و تعمیرات مورد توجه قرار دارد و هدف این است در بخش مدیریت بهرهبرداری از دانش روز دنیا برخوردار شویم. بر این اساس، نیروگاه رودشور، الگوی خوبی در این زمینه است بهطوری‌که شرکت زیمنس از همان ابتدا مدیریت بهرهبرداری نیروگاه را هم در اختیار گرفت و به این ترتیب در این نیروگاه با سیستمی مبتنی بر استانداردهای کیفی روبه‌رو هستیم.

 

نظام مدیریت داراییهای فیزیکی راهگشاست

ارتقای اداره کل راهبری نظام نت معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت به اداره کل نظام مدیریت دارایی‌های فیزیکی مهم است. تدوین برنامه آموزشی برای ارتقای توانمندی بهرهبرداران بر اساس استانداردهای نت، تدوین دستورالعملهای اجرایی برای استقرار تدریجی نظام مدیریت دارایی های فیزیکی در شرکت‌های عملیاتی، تدوین استانداردهای ذیربط با مشارکت سازمان استاندارد در سطح ملی، تهیه شیوهنامه ارزیابی و اعطای صلاحیت مشاوران نظام مدیریت داراییهای فیزیکی، سیاستگذاری، برنامهریزی، هدایت و استقرار سامانههای نرمافزاری یکپارچه مدیریت داراییهای فیزیکی و انجام مطالعات بهبود و ارتقای ساختار و سازمان برای نظام مدیریت داراییهای فیزیکی از دیگر برنامههای وزارت نفت به منظور بهبود نظام نگهداری و تعمیرات در این وزارتخانه است. نظام مدیریت داراییهای فیزیکی راهگشا است و این نظام مدیریت داراییهای فیزیکی اجزای متفرق را یکپارچه و همراستا میکند. این مدیریت، مدیریتی چند وجهی مشتمل بر بهره برداری، تعمیرات، بازسازی، نگهداری، ارتقای فناوری و نوسازی است و تنها به مدیریت بهرهبرداری منحصر نمیشود. در واقع در مفهوم جدید مدیریت داراییهای فیزیکی، فقط بهرهبرداری مدیریت نمی شود، بلکه داراییها مدیریت میشود.

 

نگهداری را مقدم بر تعمیرات بدانیم

برنامههای توسعهای ایران از سال ۱۳۲۷ آغاز و اجرای پنج برنامه توسعهای پیش از انقلاب اسلامی و پنج برنامه توسعهای پس از انقلاب اسلامی ادامه یافته است. از نخستین برنامه توسعهای ایران تا به امروز که در برنامه ششم توسعه قرار داریم، محور توجهات همواره به پدیدآوری طرحها بوده و در این مسیر، فعالیتهای خوبی هم صورت گرفته است؛ اما در حوزه نگهداری و تعمیرات هنوز راه زیادی در پیش داریم. در کشور ما پدیدآوری و بهرهبرداری از طرحها و پروژههای دولتی در چارچوب نظام فنی و اجرایی انجام میشود، بر این اساس، مدت زمان فرآیند پدیدآوری حدود ۳ تا ۴ سال و فرآیند بهرهبرداری حدود ۳۰ تا ۴۰ سال پیش بینی میشود. در ایران تمام توجهات به مراحل پدیدآوری معطوف است و بیش از ۹۵ درصد ضوابط و مقررات فنی، دستورالعملهای اجرایی، استانداردها و روش‌های انجام اقدامات مربوط به مراحل پدیدآوری است؛ در حالیکه ۹۰ درصد چرخه عمر طرحها و تاسیسات در دوران بهرهبرداری است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.سالانه تأسیسات و تجهیزات جدیدی در قالب طرح‌ها و پروژه‌های توسعه ای به صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی افزوده می شود و همزمان نیز تجهیزات بسیاری به دلیل فرسودگی زودرس و عدم کارایی از سرویس خارج می شوند، در فرهنگ ما، نگهداری مقدم بر تعمیرات نیست و تجهیزات تا زمانی که از کار نیفتادهاند در کانون توجه قرار نمی گیرند. ساخت تأسیسات مستلزم هزینه، زمان و فناوریهای بالاست، قطع یا کاهش تولید در تأسیسات زیربنایی علاوه بر کاهش درآمد، عواقب اجتماعی و بعضا سیاسی خواهد داشت؛ از سوی دیگر بهرهبرداری و تولید حداکثری به هر قیمتی جایز نیست بلکه تولید پایدار در اولویت است.

 

۴۰۰ میلیارد دلار؛ ارزش جایگزینی داراییهای فیزیکی صنعت نفت ایران

هم اکنون عالیترین سطح مدیریت نت، مدیریت بر اساس سرویسدهی عملکرد در زمان بهره برداری است. ارزش جایگزینی داراییهای فیزیکی صنعت نفت ایران حدود ۴۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است و متوسط هزینهکرد سالانه بین المللی برای نظام نگهداری و تعمیرات حدود ۲ تا ۲,۵ درصد ارزش داراییهاست. درصد هزینه نت در صنعت نفت ایران حدود سه برابر متوسط جهانی است و متوسط نرخ راندمان تولید ۱۰ تا ۳۰ درصد پایینتر از ظرفیت اسمی است. نظام بهرهبرداری و نگهداشت و تعمیرات به دلیل برونسپاری ناقص و فقدان ساختار و سازوکارهای مناسب از کارآمدی کافی برخوردار نیست. در عین حال ساختار نیروی انسانی و مدیریت بهرهبرداری ما هم دارایی محور نیست و بیشتر وظیفه محور است. به این ترتیب نظام بهره برداری نیاز به تحول اساسی دارد. نهادینه شدن مبحث مدیریت داراییهای فیزیکی نیازمند فرهنگسازی است و مدیران ارشد سازمانها و شرکتها باید در این فرهنگسازی پیشقدم باشند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
موضوع افزایش ضریب بازیافت میادین نفتی ایران به طور بی‌واسطه‌ای گره سختی به موضوع سرمایه و سرمایه‌گذاری خورده است، چه اینکه افزایش هر بشکه نفت از چاه‌های نفتی به منابع مالی و سرمایه‌گذاری بر روی این چاه‌های ایران بستگی دارد.
ایران یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان نفت و گاز طبیعی در جهان محسوب می‌گردد. با توجه به اینکه منابع نفتی و گازی، اصلی‌ترین منبع طبیعی زیر زمینی در ایران است، شاید بتوان از دیدگاه کالایی و ملی، آن را به عنوان اصلی‌ترین و مهمترین کالای تولید شده در کشور دانست.
محسن حائری‌ نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO) / اوپک سال‌هاست در بازار جهانی نفت دارای نقش کلیدی است و می‌توان آن را «مدیریت بازار» شناخت و OPEC نقش سازنده‌ای در مدیریت بازار داشته است و می‌تواند ثبات لازم را در بازار نفت به وجود آورد و هدف از تشکیل این سازمان چیزی جز ایجاد یک اجماع با هدف کنترل قدرت و زیاده‌خواهی‌های شرکت‌های بزرگ نفتی که بر ذخایر مالکان نفت چنگ زده بودند نبوده است.

يادداشت
مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس اخیرا در گفتگو با رسانه‌ها (نیپنا سه‌شنبه 5 تیر‌ماه 97) و انتشار آن در برخی جراید دیگر، در حالی از تولید 45 میلیون تن محصول در شرکت‌های زیرمجموعه صحبت کرده است که اجرای تعدادی از طرح‌های در دست اجرای این شرکت بر اساس دیدگاه جدید وی و عدم تامین بودجه مورد نیاز دچار تاخیر و بلاتکلیفی شده‌اند.
سیدمهدی حسینی، کارشناس ارشد حوزه انرژی/ نفت که همیشه بازیگر اصلی صحنه کنش‌های سیاسی آمریکا و ایران بوده است این بار هم با خروج ترامپ از برجام در صدر لیست تحریم‌ها علیه ایران قرار گرفته است.
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
گفتمان
داریوش مختاری، کارشناس حوزه آب/ آلودگی آب دریا موجب بروز بیماری‌های پوستی در صیادان می‌شود و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.
The issue of increasing the recycling rate of Iranian oilfields is directly linked to the issue of capital and investment, which is dependent on the growth of barrels of oil from oil wells to finance and investment on these wells in Iran.
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :