Daneshenaft logo
سه شنبه 4 اردیبهشت ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
یکشنبه 28 آبان ماه 1396 | کد مطلب : 11470
برنامه‎های وزارت نفت برای ارتقای نظام نگهداری و تعمیرات


حبیب‎اله بیطرف، معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت/ بازسازی و نوسازی تاسیسات روسطحی بالادست صنعت نفت و واگذاری مدیریت بهره‎برداری برخی از تاسیسات از اهم برنامه‎های وزارت نفت در مسیر ارتقای نظام نگهداری و تعمیرات است.

 برنامه بازسازی و نوسازی تاسیسات روسطحی بالادستی صنعت نفت در چهار مرحله دنبال میشود که مرحله نخست به مطالعه، صورتبرداری و تحلیل وضعیت موجود تاسیسات از سوی مشاوران ایرانی اختصاص دارد. در مرحله دوم، مطالعه مفهومی عملکرد تاسیسات و طراحی پایه تاسیسات بهینه از سوی مشاور مادر بینالمللی و در مرحله سوم، طراحی جزئیات هر یک از تاسیسات بر اساس طراحی پایه از سوی مشاوران ایرانی انجام میشود و مرحله چهارم هم به برگزاری مناقصات پروژههای بازسازی و نوسازی از سوی پیمانکاران ایرانی اختصاص مییابد.بر این اساس، پیش بینی می شود پس از گذراندن این چهار مرحله، عملیات اجرایی پروژه‌های بازسازی و نوسازی تاسیسات رو سطحی از ابتدای سال ٩٨ آغاز شود. در همین حال، برنامه واگذاری مدیریت بهرهبرداری تاسیسات به عنوان یکی دیگر از برنامههای اساسی وزارت نفت به منظور ارتقای نظام نگهداری و تعمیرات مورد توجه قرار دارد و هدف این است در بخش مدیریت بهرهبرداری از دانش روز دنیا برخوردار شویم. بر این اساس، نیروگاه رودشور، الگوی خوبی در این زمینه است بهطوری‌که شرکت زیمنس از همان ابتدا مدیریت بهرهبرداری نیروگاه را هم در اختیار گرفت و به این ترتیب در این نیروگاه با سیستمی مبتنی بر استانداردهای کیفی روبه‌رو هستیم.

 

نظام مدیریت داراییهای فیزیکی راهگشاست

ارتقای اداره کل راهبری نظام نت معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت به اداره کل نظام مدیریت دارایی‌های فیزیکی مهم است. تدوین برنامه آموزشی برای ارتقای توانمندی بهرهبرداران بر اساس استانداردهای نت، تدوین دستورالعملهای اجرایی برای استقرار تدریجی نظام مدیریت دارایی های فیزیکی در شرکت‌های عملیاتی، تدوین استانداردهای ذیربط با مشارکت سازمان استاندارد در سطح ملی، تهیه شیوهنامه ارزیابی و اعطای صلاحیت مشاوران نظام مدیریت داراییهای فیزیکی، سیاستگذاری، برنامهریزی، هدایت و استقرار سامانههای نرمافزاری یکپارچه مدیریت داراییهای فیزیکی و انجام مطالعات بهبود و ارتقای ساختار و سازمان برای نظام مدیریت داراییهای فیزیکی از دیگر برنامههای وزارت نفت به منظور بهبود نظام نگهداری و تعمیرات در این وزارتخانه است. نظام مدیریت داراییهای فیزیکی راهگشا است و این نظام مدیریت داراییهای فیزیکی اجزای متفرق را یکپارچه و همراستا میکند. این مدیریت، مدیریتی چند وجهی مشتمل بر بهره برداری، تعمیرات، بازسازی، نگهداری، ارتقای فناوری و نوسازی است و تنها به مدیریت بهرهبرداری منحصر نمیشود. در واقع در مفهوم جدید مدیریت داراییهای فیزیکی، فقط بهرهبرداری مدیریت نمی شود، بلکه داراییها مدیریت میشود.

 

نگهداری را مقدم بر تعمیرات بدانیم

برنامههای توسعهای ایران از سال ۱۳۲۷ آغاز و اجرای پنج برنامه توسعهای پیش از انقلاب اسلامی و پنج برنامه توسعهای پس از انقلاب اسلامی ادامه یافته است. از نخستین برنامه توسعهای ایران تا به امروز که در برنامه ششم توسعه قرار داریم، محور توجهات همواره به پدیدآوری طرحها بوده و در این مسیر، فعالیتهای خوبی هم صورت گرفته است؛ اما در حوزه نگهداری و تعمیرات هنوز راه زیادی در پیش داریم. در کشور ما پدیدآوری و بهرهبرداری از طرحها و پروژههای دولتی در چارچوب نظام فنی و اجرایی انجام میشود، بر این اساس، مدت زمان فرآیند پدیدآوری حدود ۳ تا ۴ سال و فرآیند بهرهبرداری حدود ۳۰ تا ۴۰ سال پیش بینی میشود. در ایران تمام توجهات به مراحل پدیدآوری معطوف است و بیش از ۹۵ درصد ضوابط و مقررات فنی، دستورالعملهای اجرایی، استانداردها و روش‌های انجام اقدامات مربوط به مراحل پدیدآوری است؛ در حالیکه ۹۰ درصد چرخه عمر طرحها و تاسیسات در دوران بهرهبرداری است و باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.سالانه تأسیسات و تجهیزات جدیدی در قالب طرح‌ها و پروژه‌های توسعه ای به صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی افزوده می شود و همزمان نیز تجهیزات بسیاری به دلیل فرسودگی زودرس و عدم کارایی از سرویس خارج می شوند، در فرهنگ ما، نگهداری مقدم بر تعمیرات نیست و تجهیزات تا زمانی که از کار نیفتادهاند در کانون توجه قرار نمی گیرند. ساخت تأسیسات مستلزم هزینه، زمان و فناوریهای بالاست، قطع یا کاهش تولید در تأسیسات زیربنایی علاوه بر کاهش درآمد، عواقب اجتماعی و بعضا سیاسی خواهد داشت؛ از سوی دیگر بهرهبرداری و تولید حداکثری به هر قیمتی جایز نیست بلکه تولید پایدار در اولویت است.

 

۴۰۰ میلیارد دلار؛ ارزش جایگزینی داراییهای فیزیکی صنعت نفت ایران

هم اکنون عالیترین سطح مدیریت نت، مدیریت بر اساس سرویسدهی عملکرد در زمان بهره برداری است. ارزش جایگزینی داراییهای فیزیکی صنعت نفت ایران حدود ۴۰۰ میلیارد دلار برآورد شده است و متوسط هزینهکرد سالانه بین المللی برای نظام نگهداری و تعمیرات حدود ۲ تا ۲,۵ درصد ارزش داراییهاست. درصد هزینه نت در صنعت نفت ایران حدود سه برابر متوسط جهانی است و متوسط نرخ راندمان تولید ۱۰ تا ۳۰ درصد پایینتر از ظرفیت اسمی است. نظام بهرهبرداری و نگهداشت و تعمیرات به دلیل برونسپاری ناقص و فقدان ساختار و سازوکارهای مناسب از کارآمدی کافی برخوردار نیست. در عین حال ساختار نیروی انسانی و مدیریت بهرهبرداری ما هم دارایی محور نیست و بیشتر وظیفه محور است. به این ترتیب نظام بهره برداری نیاز به تحول اساسی دارد. نهادینه شدن مبحث مدیریت داراییهای فیزیکی نیازمند فرهنگسازی است و مدیران ارشد سازمانها و شرکتها باید در این فرهنگسازی پیشقدم باشند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
1-یكی از مدیران ارشد نفت اخیراً به من گفت: مناطق نفتخیز جنوب در حال حاضر روزی بیش از ٣ میلیون بشكه نفت تولید می‌كند اما حال و روز بودجه‌ای‌اش اصلا خوب نیست و احتمال دارد با افت جدی تولید نفت مواجه شود.
تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در سوریه موجب شد که قیمت نفت پس از مدتها از عدد 70 دلار در هر بشکه بگذرد.
بیش از 9 میلیارد دلار محصولات بخش معدن و صنایع معدنی در سال 96 صادر شده است.

يادداشت
زینب‌خاتون ایرانی، دانشجوی دکترای مدیریت کسب و کار حرفه ای DBA/ امروزه یکی از راه‌های دسترسی به بازارهای اقتصادی حضور در بخش‌های فرهنگی و انجام فعالیت های عام‌المنفعه شهرها و حتی کشورها است.
پیام باقری، نایب رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران/ نرخ بالای خوراک اختصاص داده شده برای تولید برق صادراتی، سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه در این زمینه را توجیه‌پذیر نمی‌کند.
حجت سیدعلی حسینی، پژوهشگر مطالعات اسلامی/ امروزه تعاملات اقتصادی از روند سنتی خود پا فراتر گذاشته و پول‌های فضای مجازی و بدون پشتوانه‌ مانند شبکه‌های لایت کوین و «بیت‌کوین» در رقابت با ارزهای متعارف در بازار جهانی توجه بسیاری را به خود جلب نموده که نوشته پیشرو درصدد بررسی چیستی و چگونگی این مسئله است.
دانش نفت: شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس یکی از هلدینگ‌های مهم و استراتژیک در صنعت پتروشیمی ایران و خاورمیانه است که پس از خصوصی‌سازی‌های صورت گرفته تحت لوای اصل 44 قانون اساسی تشکیل شده است.
حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ/ تمام متقاضیان غیردولتی، پس از نصب سامانه خورشیدی مورد تأیید این شرکت در شهر تهران، می‌توانند به فروش انرژی حاصل از تولید نیروگاه خورشیدی اقدام کنند.
گفتمان
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :