Daneshenaft logo
شنبه 30 دی ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 3 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11490
فرآیندها و چالش‌های صنعت ذخیره‌سازی گاز طبیعی
علی تیموری یادکوری- کارشناس ارشد مطالعات انرژی

ذخیره‌سازی گاز طبیعی در جهان بیش از یک قرن تاریخچه دارد.

طی یک قرن گذشته این صنعت چالش‌های متعددی را در راه توسعه و تثبیت جایگاه خود در کشورهای مختلف در ساختارهای زیرزمینی از جمله مخازن تخلیه شده هیدروکربوری، آبخوان‌ها، مغارهای نمکی و سایر فضاهای زیرزمینی پشت سر گذاشته است. دستاورد این صنعت بین‌المللی که در بیش از 38 کشور جهان گسترده شده است بالغ بر ایجاد و توسعه 715 مخزن ذخیره سازی با حجم گاز عملیاتی ذخیره شده بیش از 393 میلیارد مترمکعب می‌باشد.

پر واضح است کشورهایی که موازنه تولید و مصرف گاز طبیعی در آنها برقرار نبوده است در این راه تلاش و ممارست بیشتری داشته‌اند تا بتوانند نوسانات موجود در چرخه مدیریت انرژی کشور را با تکیه بر واردات گاز از کشورهای همسایه و ذخیره‌سازی آن در ساختارهای زیرزمینی به منظور مدیریت مصرف در روزهای اوج سرما و رخدادهای غیر منتظره نگهداری نمایند.

به طور کلی رشد و توسعه صنعت ذخیره سازی گاز طبیعی در کشورهای جهان به سه مرحله تقسیم می گردد که به ترتیب می‌توان مرحله رشد مقدماتی، مرحله رشد فزاینده و نهایتاً مرحله توسعه پایدار نامید. به عنوان مثال دو کشور صاحب نام ایالات متحده امریکا و روسیه در این تقسیم بندی مدت زمان 13 سال را صرف رشد مقدماتی نموده و 46-35 سال را بر توسعه و رشد فزاینده متمرکز شده اند. امروزه ارزیابی، غربالگری، ایجاد، توسعه و مدیریت سیستم و فرآیندهای مربوط به ذخیره سازی گاز طبیعی در کشورهایی که توسعه یافته اند تخصص های مختلف را در این امر به خوبی و به شکل موثری مشارکت داده‌اند. گزارش‌ها حکایت از توسعه 66% از ساختارهای ذخیره‌سازی جهان در این کشورها دارد.

صنعت گاز طبیعی بواسطه وجود ذخیره‌سازی گاز در قالب افزایش کارایی، افزایش اطمینان، میزان رضایت‌مندی و نتیجتاً رشد بازار سود قابل ملاحظه‌ای در جهان داشته است. به همین دلیل صنعت گاز تمایل زیادی در عرصه بین‌المللی در جهت توسعه ذخیره سازی گاز از خود نشان می دهد. بررسی تاریخچه ذخیره سازی کشور چین با وجود عمر 20 ساله این صنعت و آسیب‌شناسی آن چالش‌های متعددی را که امروزه با آن دست و پنجه نرم می کند را به شرح ذیل آشکار ساخته است:

1- عدم وجود مدیریت یکپارچه صنعت ذخیره‌سازی و وجود مراجع تصمیم‌گیری متعدد

2-  وجود حوزه‌های رسوبی در شمال و شمال غرب چین  و فاصله زیاد از قطب‌های مصرف در شمال شرق این کشور

3- وجود مخازن با خواص کیفی ضعیف و یا ساختارهای نمکی عمیق و یا خیلی کم عمق که هزینه های توسعه مضاعفی را بر صنعت تحمیل می نماید.

4- عدم توسعه دانش فنی و ترسیم استراتژی قوی در ذخیره سازی گاز طبیعی

5- عدم وجود شاخص اقتصادی برای ذخیره سازی گاز بدلیل ترکیب با فعالیت های دیگر از نظر تجاری و حسابرسی

آمارها نشان می دهد که متوسط سرانه گاز عملیاتی هر ساختار ذخیره سازی در جهان 550 میلیون متر مکعب می باشد که با این احتساب از تعداد کل ساختارهای توسعه یافته بالغ بر 76 % ساختارها دارای میزان ذخیره کمتری از متوسط سرانه جهانی می باشد. اگر چه تصمیم گیری در این خصوص به مقتضیات جغرافیایی و اقتصادی کشورها بستگی دارد ولی صرفاً با تکیه بر ظرفیت گاز عملیاتی ساختار نمی توان گفت توجیه اقتصادی ندارد. بطوری که در بالا ذکر شده است تفاوت قیمت فروش گاز در تابستان و زمستان عامل مهم و موثری در جذابیت و پایداری امر ذخیره سازی گاز می باشد. یکی از چالش های کشور چین فروش تابستانه و زمستانه گاز طبیعی به قیمت یکسان بوده که در مقایسه با کشورهایی همچون آلمان و ایالات متحده آریکا از موضع ضعف و مشکل برخوردار است.

ذخیره سازی گاز طبیعی در کشور ایران صرف نظر از موقعیت جغرافیایی و مخازن و منابع مستعد امر ذخیره سازی در مسیر توسعه نیز از فرآیندها و چالش هایی که به تفصیل به آنها پرداخته شد مستثنی نیست و به نظر می رسد در حال گذار از مرحله رشد مقدماتی باشد. برخی از چالش هایی که در کشور چین باعث کم رنگ شدن نقش صنعت ذخیره سازی به وقوع پیوسته است نیز ممکن است در کشور ایران مانع از رشد فزاینده این صنعت شود. پس لازم است با تدبیر و مدیریت جامع بر مسائل و استفاده از تجربیات دیگران راه  را بر آنچه نامطلوب است ببندیم و با ایجاد فرصت های جذاب سرمایه گذاری به منظور توسعه و شناسایی و اختصاص مخازن مستعد این امر  در پی اعتلای جایگاه رفیع این صنعت باشیم.  

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت، نفت‌داران بزرگ جهان همچون اوپک و روسیه عوامل متعدد کاهنده قیمت نفت همچون افزایش شاخص دلار، نفت‌شیل و افزایش میزان تولید نفت آمریکا و ذخایر جهانی نفت را نادیده بگیرند، به واقع نمی‌دانند با تهدید خودروهای برقی چه کنند؟!
از زمان تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یکی از مهم‌ترین اقداماتی که متعاقب توسعه بنگاه‌های بزرگ صنعتی و زنجیره‌های تامین این بنگاه‌ها صورت گرفت، توسعه منطقه‌ای بوده است.
آخرین نشست سالانه و سراسری سهامداران خرد و کلان هلدینگ خلیج فارس که در روزهای پایانی مهرماه برگزار شد، حامل یک پیام نوآورانه و جدید بود:

يادداشت
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ دید صرف اقتصادی و کسب درآمد از برگزاری نمایشگاه و به تبع آن افزایش هزینه‌های شرکت در نمایشگاه با بهانه‌های واهی، رویه‌ای غلط و به شدت برخلاف منافع ملی و اقتصاد کشور است.
مقدم شركت‌كنندگان و بازدیدكنندگان را به چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و انرژی كیش گرامی می‌داریم.
عبدالرسول دشتی/ هفته گذشته فرصتی فراهم شد تا به اتفاق تعدادی از مدیران هلدینگ خلیج فارس با سفر به لردگان از مراحل پیشرفت اجرائی این طرح بازدید داشته باشیم.
مریم شریعتی، كارشناس روابط عمومی و ارتباطات/ دانش روابط عمومی با آن كه عمری بیش از صدسال ندارد، اما چنان نقش حیاتی در تداوم موفقیت سازمان ها پیدا كرده است كه ناگزیر باید نگاهی اساسی به آن بیندازیم.
امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت/ استحکام درونی برجام و توازن منافع یکی از دلایل تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از سوی ترامپ، رییس جمهوری آمریکا است.
گفتمان
دبیر مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران: اهمیت به تحقیقات، زیر‌ساخت‌ها را در کشور می‌سازد.
برای راحتی حال پرسنل و خانواده‌های محترم آنها مرکز مشاوره در یک فضای مناسب راه‌اندازی شده است. در 6 ماهه نخست سال 2500 نفر به این مرکز مراجعه داشته‌اند که از این تعداد 206 نفر بازنشسته بوده اند.
گزارش: مهدی فتحی/ دانش نفت: نفتکش سانچی ۹ روز در دل آب با آتش جنگید ولی در نهایت غرق شد و به زیر آب رفت اما ابهامات آن از قبیل چگونگی برخورد دو کشتی، دقایق پر التهابی که به دریانوردان گذشته است،‌ دلیل نجات نیافتن کارکنان و پرسش‌های دیگر همچنان در کانال‌های خبری رسمی و غیررسمی دست به دست می‌چرخد.
بر اساس مطالعات انجام شده، اقامت در مناطق مسکونی مجاور با صنایع پتروشیمی منجر به افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد، ریه، مغز و خون خواهد شد، هم چنین این آلودگی ها باعث ایجاد مشکلات باروری، عقیم شدن، سقط و تولد نوزادان دارای نقص ژنتیکی می شود.
The year 2018, for a few days since that day, has been good for oil, with the fall in storage, the oil price trend has risen and black gold has entered the canal at $ 68 per barrel.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :