Daneshenaft logo
سه شنبه 4 اردیبهشت ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 3 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11490
فرآیندها و چالش‌های صنعت ذخیره‌سازی گاز طبیعی
علی تیموری یادکوری- کارشناس ارشد مطالعات انرژی

ذخیره‌سازی گاز طبیعی در جهان بیش از یک قرن تاریخچه دارد.

طی یک قرن گذشته این صنعت چالش‌های متعددی را در راه توسعه و تثبیت جایگاه خود در کشورهای مختلف در ساختارهای زیرزمینی از جمله مخازن تخلیه شده هیدروکربوری، آبخوان‌ها، مغارهای نمکی و سایر فضاهای زیرزمینی پشت سر گذاشته است. دستاورد این صنعت بین‌المللی که در بیش از 38 کشور جهان گسترده شده است بالغ بر ایجاد و توسعه 715 مخزن ذخیره سازی با حجم گاز عملیاتی ذخیره شده بیش از 393 میلیارد مترمکعب می‌باشد.

پر واضح است کشورهایی که موازنه تولید و مصرف گاز طبیعی در آنها برقرار نبوده است در این راه تلاش و ممارست بیشتری داشته‌اند تا بتوانند نوسانات موجود در چرخه مدیریت انرژی کشور را با تکیه بر واردات گاز از کشورهای همسایه و ذخیره‌سازی آن در ساختارهای زیرزمینی به منظور مدیریت مصرف در روزهای اوج سرما و رخدادهای غیر منتظره نگهداری نمایند.

به طور کلی رشد و توسعه صنعت ذخیره سازی گاز طبیعی در کشورهای جهان به سه مرحله تقسیم می گردد که به ترتیب می‌توان مرحله رشد مقدماتی، مرحله رشد فزاینده و نهایتاً مرحله توسعه پایدار نامید. به عنوان مثال دو کشور صاحب نام ایالات متحده امریکا و روسیه در این تقسیم بندی مدت زمان 13 سال را صرف رشد مقدماتی نموده و 46-35 سال را بر توسعه و رشد فزاینده متمرکز شده اند. امروزه ارزیابی، غربالگری، ایجاد، توسعه و مدیریت سیستم و فرآیندهای مربوط به ذخیره سازی گاز طبیعی در کشورهایی که توسعه یافته اند تخصص های مختلف را در این امر به خوبی و به شکل موثری مشارکت داده‌اند. گزارش‌ها حکایت از توسعه 66% از ساختارهای ذخیره‌سازی جهان در این کشورها دارد.

صنعت گاز طبیعی بواسطه وجود ذخیره‌سازی گاز در قالب افزایش کارایی، افزایش اطمینان، میزان رضایت‌مندی و نتیجتاً رشد بازار سود قابل ملاحظه‌ای در جهان داشته است. به همین دلیل صنعت گاز تمایل زیادی در عرصه بین‌المللی در جهت توسعه ذخیره سازی گاز از خود نشان می دهد. بررسی تاریخچه ذخیره سازی کشور چین با وجود عمر 20 ساله این صنعت و آسیب‌شناسی آن چالش‌های متعددی را که امروزه با آن دست و پنجه نرم می کند را به شرح ذیل آشکار ساخته است:

1- عدم وجود مدیریت یکپارچه صنعت ذخیره‌سازی و وجود مراجع تصمیم‌گیری متعدد

2-  وجود حوزه‌های رسوبی در شمال و شمال غرب چین  و فاصله زیاد از قطب‌های مصرف در شمال شرق این کشور

3- وجود مخازن با خواص کیفی ضعیف و یا ساختارهای نمکی عمیق و یا خیلی کم عمق که هزینه های توسعه مضاعفی را بر صنعت تحمیل می نماید.

4- عدم توسعه دانش فنی و ترسیم استراتژی قوی در ذخیره سازی گاز طبیعی

5- عدم وجود شاخص اقتصادی برای ذخیره سازی گاز بدلیل ترکیب با فعالیت های دیگر از نظر تجاری و حسابرسی

آمارها نشان می دهد که متوسط سرانه گاز عملیاتی هر ساختار ذخیره سازی در جهان 550 میلیون متر مکعب می باشد که با این احتساب از تعداد کل ساختارهای توسعه یافته بالغ بر 76 % ساختارها دارای میزان ذخیره کمتری از متوسط سرانه جهانی می باشد. اگر چه تصمیم گیری در این خصوص به مقتضیات جغرافیایی و اقتصادی کشورها بستگی دارد ولی صرفاً با تکیه بر ظرفیت گاز عملیاتی ساختار نمی توان گفت توجیه اقتصادی ندارد. بطوری که در بالا ذکر شده است تفاوت قیمت فروش گاز در تابستان و زمستان عامل مهم و موثری در جذابیت و پایداری امر ذخیره سازی گاز می باشد. یکی از چالش های کشور چین فروش تابستانه و زمستانه گاز طبیعی به قیمت یکسان بوده که در مقایسه با کشورهایی همچون آلمان و ایالات متحده آریکا از موضع ضعف و مشکل برخوردار است.

ذخیره سازی گاز طبیعی در کشور ایران صرف نظر از موقعیت جغرافیایی و مخازن و منابع مستعد امر ذخیره سازی در مسیر توسعه نیز از فرآیندها و چالش هایی که به تفصیل به آنها پرداخته شد مستثنی نیست و به نظر می رسد در حال گذار از مرحله رشد مقدماتی باشد. برخی از چالش هایی که در کشور چین باعث کم رنگ شدن نقش صنعت ذخیره سازی به وقوع پیوسته است نیز ممکن است در کشور ایران مانع از رشد فزاینده این صنعت شود. پس لازم است با تدبیر و مدیریت جامع بر مسائل و استفاده از تجربیات دیگران راه  را بر آنچه نامطلوب است ببندیم و با ایجاد فرصت های جذاب سرمایه گذاری به منظور توسعه و شناسایی و اختصاص مخازن مستعد این امر  در پی اعتلای جایگاه رفیع این صنعت باشیم.  

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
1-یكی از مدیران ارشد نفت اخیراً به من گفت: مناطق نفتخیز جنوب در حال حاضر روزی بیش از ٣ میلیون بشكه نفت تولید می‌كند اما حال و روز بودجه‌ای‌اش اصلا خوب نیست و احتمال دارد با افت جدی تولید نفت مواجه شود.
تشدید تنش‌های ژئوپلیتیکی در سوریه موجب شد که قیمت نفت پس از مدتها از عدد 70 دلار در هر بشکه بگذرد.
بیش از 9 میلیارد دلار محصولات بخش معدن و صنایع معدنی در سال 96 صادر شده است.

يادداشت
زینب‌خاتون ایرانی، دانشجوی دکترای مدیریت کسب و کار حرفه ای DBA/ امروزه یکی از راه‌های دسترسی به بازارهای اقتصادی حضور در بخش‌های فرهنگی و انجام فعالیت های عام‌المنفعه شهرها و حتی کشورها است.
پیام باقری، نایب رییس هیات مدیره سندیکای صنعت برق ایران/ نرخ بالای خوراک اختصاص داده شده برای تولید برق صادراتی، سرمایه‌گذاری برای احداث نیروگاه در این زمینه را توجیه‌پذیر نمی‌کند.
حجت سیدعلی حسینی، پژوهشگر مطالعات اسلامی/ امروزه تعاملات اقتصادی از روند سنتی خود پا فراتر گذاشته و پول‌های فضای مجازی و بدون پشتوانه‌ مانند شبکه‌های لایت کوین و «بیت‌کوین» در رقابت با ارزهای متعارف در بازار جهانی توجه بسیاری را به خود جلب نموده که نوشته پیشرو درصدد بررسی چیستی و چگونگی این مسئله است.
دانش نفت: شرکت هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس یکی از هلدینگ‌های مهم و استراتژیک در صنعت پتروشیمی ایران و خاورمیانه است که پس از خصوصی‌سازی‌های صورت گرفته تحت لوای اصل 44 قانون اساسی تشکیل شده است.
حسین صبوری، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ/ تمام متقاضیان غیردولتی، پس از نصب سامانه خورشیدی مورد تأیید این شرکت در شهر تهران، می‌توانند به فروش انرژی حاصل از تولید نیروگاه خورشیدی اقدام کنند.
گفتمان
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.
اسدالله قره‌خانی، سخنگوی کمیسیون انرژی/ برای اینکه بتوانیم تمام عوارضی که مشترکان در راستای حمایت از انرژی‌های تجدیدپذیر پرداخت می‌کنند از معبر سازمان برنامه و بودجه عبور دهیم اهرم‌های نظارتی در نظر گرفته‌ایم.
ابراهیم خوش‌گفتار، عضو هیأت مدیره سندیکای تولیدکنندگان برق/ برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، راهی جز تقویت و تشویق وجود ندارد و سرمایه‌گذاران برای سرمایه‌گذاری در این بخش‌ باید تشویق شوند.
تعریف از این منطقه را زیاد شنیده بودم به‌ویژه حرکت با شناورها روی آبی بیکران خلیج فارس! بنادر سیراف و خارگ و زیبایی‌های خاص این مناطق را در سفری گروهی با خبرنگاران، تجربه کرده ولی پس از گذشت یکی دو سال، باز هم مشتاق‌تر از گذشته، به انتظار این سفر رویایی بودم.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :