Daneshenaft logo
دوشنبه 23 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 3 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11490
فرآیندها و چالش‌های صنعت ذخیره‌سازی گاز طبیعی
علی تیموری یادکوری- کارشناس ارشد مطالعات انرژی

ذخیره‌سازی گاز طبیعی در جهان بیش از یک قرن تاریخچه دارد.

طی یک قرن گذشته این صنعت چالش‌های متعددی را در راه توسعه و تثبیت جایگاه خود در کشورهای مختلف در ساختارهای زیرزمینی از جمله مخازن تخلیه شده هیدروکربوری، آبخوان‌ها، مغارهای نمکی و سایر فضاهای زیرزمینی پشت سر گذاشته است. دستاورد این صنعت بین‌المللی که در بیش از 38 کشور جهان گسترده شده است بالغ بر ایجاد و توسعه 715 مخزن ذخیره سازی با حجم گاز عملیاتی ذخیره شده بیش از 393 میلیارد مترمکعب می‌باشد.

پر واضح است کشورهایی که موازنه تولید و مصرف گاز طبیعی در آنها برقرار نبوده است در این راه تلاش و ممارست بیشتری داشته‌اند تا بتوانند نوسانات موجود در چرخه مدیریت انرژی کشور را با تکیه بر واردات گاز از کشورهای همسایه و ذخیره‌سازی آن در ساختارهای زیرزمینی به منظور مدیریت مصرف در روزهای اوج سرما و رخدادهای غیر منتظره نگهداری نمایند.

به طور کلی رشد و توسعه صنعت ذخیره سازی گاز طبیعی در کشورهای جهان به سه مرحله تقسیم می گردد که به ترتیب می‌توان مرحله رشد مقدماتی، مرحله رشد فزاینده و نهایتاً مرحله توسعه پایدار نامید. به عنوان مثال دو کشور صاحب نام ایالات متحده امریکا و روسیه در این تقسیم بندی مدت زمان 13 سال را صرف رشد مقدماتی نموده و 46-35 سال را بر توسعه و رشد فزاینده متمرکز شده اند. امروزه ارزیابی، غربالگری، ایجاد، توسعه و مدیریت سیستم و فرآیندهای مربوط به ذخیره سازی گاز طبیعی در کشورهایی که توسعه یافته اند تخصص های مختلف را در این امر به خوبی و به شکل موثری مشارکت داده‌اند. گزارش‌ها حکایت از توسعه 66% از ساختارهای ذخیره‌سازی جهان در این کشورها دارد.

صنعت گاز طبیعی بواسطه وجود ذخیره‌سازی گاز در قالب افزایش کارایی، افزایش اطمینان، میزان رضایت‌مندی و نتیجتاً رشد بازار سود قابل ملاحظه‌ای در جهان داشته است. به همین دلیل صنعت گاز تمایل زیادی در عرصه بین‌المللی در جهت توسعه ذخیره سازی گاز از خود نشان می دهد. بررسی تاریخچه ذخیره سازی کشور چین با وجود عمر 20 ساله این صنعت و آسیب‌شناسی آن چالش‌های متعددی را که امروزه با آن دست و پنجه نرم می کند را به شرح ذیل آشکار ساخته است:

1- عدم وجود مدیریت یکپارچه صنعت ذخیره‌سازی و وجود مراجع تصمیم‌گیری متعدد

2-  وجود حوزه‌های رسوبی در شمال و شمال غرب چین  و فاصله زیاد از قطب‌های مصرف در شمال شرق این کشور

3- وجود مخازن با خواص کیفی ضعیف و یا ساختارهای نمکی عمیق و یا خیلی کم عمق که هزینه های توسعه مضاعفی را بر صنعت تحمیل می نماید.

4- عدم توسعه دانش فنی و ترسیم استراتژی قوی در ذخیره سازی گاز طبیعی

5- عدم وجود شاخص اقتصادی برای ذخیره سازی گاز بدلیل ترکیب با فعالیت های دیگر از نظر تجاری و حسابرسی

آمارها نشان می دهد که متوسط سرانه گاز عملیاتی هر ساختار ذخیره سازی در جهان 550 میلیون متر مکعب می باشد که با این احتساب از تعداد کل ساختارهای توسعه یافته بالغ بر 76 % ساختارها دارای میزان ذخیره کمتری از متوسط سرانه جهانی می باشد. اگر چه تصمیم گیری در این خصوص به مقتضیات جغرافیایی و اقتصادی کشورها بستگی دارد ولی صرفاً با تکیه بر ظرفیت گاز عملیاتی ساختار نمی توان گفت توجیه اقتصادی ندارد. بطوری که در بالا ذکر شده است تفاوت قیمت فروش گاز در تابستان و زمستان عامل مهم و موثری در جذابیت و پایداری امر ذخیره سازی گاز می باشد. یکی از چالش های کشور چین فروش تابستانه و زمستانه گاز طبیعی به قیمت یکسان بوده که در مقایسه با کشورهایی همچون آلمان و ایالات متحده آریکا از موضع ضعف و مشکل برخوردار است.

ذخیره سازی گاز طبیعی در کشور ایران صرف نظر از موقعیت جغرافیایی و مخازن و منابع مستعد امر ذخیره سازی در مسیر توسعه نیز از فرآیندها و چالش هایی که به تفصیل به آنها پرداخته شد مستثنی نیست و به نظر می رسد در حال گذار از مرحله رشد مقدماتی باشد. برخی از چالش هایی که در کشور چین باعث کم رنگ شدن نقش صنعت ذخیره سازی به وقوع پیوسته است نیز ممکن است در کشور ایران مانع از رشد فزاینده این صنعت شود. پس لازم است با تدبیر و مدیریت جامع بر مسائل و استفاده از تجربیات دیگران راه  را بر آنچه نامطلوب است ببندیم و با ایجاد فرصت های جذاب سرمایه گذاری به منظور توسعه و شناسایی و اختصاص مخازن مستعد این امر  در پی اعتلای جایگاه رفیع این صنعت باشیم.  

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت‌کوره با کیفیت و تامین‌کننده اصلی سوخت کشتی‌ها در منطقه از یک طرف و دارا بودن بنادر و شرایط جغرافیایی از سوی دیگر دارای موقعیت استثنایی برای توسعه سوخت‌رسانی دریایی است که متاسفانه با توجه به این پتانسیل‌ها هنوز تا جایگاه شایسته خود فاصله زیادی دارد.
کشور امارات در حالی بازاری انحصاری در بانکرینگ دارد که بخش قابل توجهی از مواد اولیه خود را به صورت خام از ایران خریداری می‌کند.
کارت سوخت با هدف جلوگیری از قاچاق سوخت به خارج از کشور و مدیریت مصرف سوخت مجددا احیا می‌شود.

يادداشت
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
عزت‌الله صیادنیا طیبی، دانشجوی دکترای اقتصاد نفت دانشگاه علامه طباطبایی/ بازار نفت مثل هر کالایی در دنیا تابع عرضه و تقاضاست ولی استراتژیک بودن این کالا باعث شده در بحث عرضه و تقاضا جوانب دیگری علاوه بر منافع اقتصادی را دخیل بدانیم.
عمده‌ترین معامله‌گران نفت جهان انتظار ندارند قیمت نفت در سال آینده میلادی از ۶۵ دلار برای هر بشکه کمتر شود و فراتر رفتن این قیمت‌ها از مرز ۱۰۰ دلار را محتمل می‌دانند.
محسن جلیلوند، مدرس روابط بین‌الملل/ کمتر از یک ماه به آغاز دور دوم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا باقی مانده است و با وجود اینکه مقامات این کشور تاکید دارند این تحریم‌ها بسیار برای ایران خطرناک است، اما برخی مقامات دولتی معتقدند که هرآنچه باید بعد از تحریم ۱۳ آبان رخ می‌داد، طی سه ماه گذشته انجام شده است و قرار نیست اتفاق بسیار بزرگی رخ دهد.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :