Daneshenaft logo
پنجشنبه 27 دی ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 24 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11563
نگاهی تحلیلی به تکنولوژی‌های نوظهور و تاثیرات آن بر آینده جهان؛
تکنولوژی‌های تخریب‌گر تحول‌ساز


ابوالفضل کیانی بختیاری، معاون برنامه‌ریزی و توسعه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران / روند توسعه تکنولوژی و ظهور و بروز تکنولوژی‌های جدید در عرصه‌های صنعتی، تجاری، خدماتی، بهداشتی و درمانی، کشاورزی و کلیه جنبه‌های اجتماعی و اقتصادی، بی‌وقفه بوده و در حوزه‌های مختلف تسری یافته است.

تقریباً هر گونه پیشرفت تکنولوژیک به عنوان یک نقطه عطف به شمار آمده و فهرست "رویدادهای بزرگ آینده" هر روز گسترده‌تر می‌شود. برخی از تکنولوژی‌ها دارای پتانسیل تخریب و تغییر اساسی وضع موجود، تغییر شیوه زندگی و کار، تنظیم مجدد منابع ارزش و ایجاد محصولات و خدمات کاملاً جدید هستند.


شناسایی تکنولوژی‌های بااهمیت

تکنولوژی‌های مهم و دارای بزرگترین پتانسیل تأثیرات اقتصادی، که می‌توانند از حوزه‌های مختلف علمی ناشی شوند، دارای چهار ویژگی اصلی می‌باشند: نرخ‌های تغییرات تکنولوژیکی بالا، حوزه تأثیر گسترده، ارزش اقتصادی بزرگ و وسیع حوزه‌های متأثر، پتانسیل تأثیر اقتصادی مخرب.

اینترنت موبایل

تنها چند سال است که تجهیزات سیّار متصل به اینترنت، از یک امکان تجملاتی برای افراد محدود، به شیوه زندگی بیش از یک میلیارد نفر که دارنده گوشهای هوشمند و تبلت هستند، تبدیل شده‌است. در ایالات متحده امریکا، بالغ بر 30% وبگردی و 40% شبکه‌های اجتماعی در سال 2013 بر روی تجهیزات موبایل بوده و در سال 2015، وبگردی بی‌سیم از وبگردی متصل باسیم، پیشی گرفته‌است. پوشش کامل جغرافیایی و گسترش برنامه‌های کاربردی، کاربران را قادر ساخته‌است تا امورات روزمره خود را با شناخت و تعامل با دنیای فیزیکی انجام دهند. تکنولوژی اینترنت موبایل و رابطهای کاربری و اشکال جدید شامل تجهیزات پوشیدنی به سرعت در حال گسترش است. اینترنت موبایل، همچنین در حوزه کسب و کارها و بخش عمومی کاربرد داشته و امکان ارائه کارآمدتر بیشتر خدمات و ایجاد فرصتهای افزایش بهر‌وری نیروی کار را فراهم ساخته‌است. در کشورهای در حال توسعه، اینترنت موبایل میلیاردها نفر را به دنیای متصل، اضافه خواهد کرد.

 

اینترنت موبایل

Mobile Internet

کاهش روزافزون قیمت و افزایش مداوم قابلیت تجهیزات محاسباتی موبایل و ارتباطات اینترنتی.

تأثیر اقتصادی بالقوه در سال 2025 در کاربردهای اصلی: 3.7 تا 10.8 تریلیون دلار

10 تا 20% کاهش هزینه بالقوه در مداوای بیماری‌های صعب‌العلاج از طریق مونیتورینگ سلامتی از راه دور

تکنولوژی‌های تشکیل دهنده

کاربردهای کلیدی

- تکنولوژی‌های بی‌سیم

- تجهیزات کوچک و کم‌هزینه محاسباتی و ذخیره‌سازی

- تکنولوژی‌های پیشرفته نمایش، رابطهای طبیعی کاربر

- باتریهای پیشرفته کم هزینه

- عرضه خدمات

- بهره‌وری نیروی کار

- ارزش افزوده برای مصرف کننده در استفاده از خدمات اینترنت موبایل

 

 اتوماسیون نیروی کار دانش-محور

پیشرفتهای هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و رابطهای طبیعی کاربر (مانند تشخیص صدا)، خودکارسازی عمده وظایف نیروی کار دانش-محور را (که مدتهای مدیدی انجام آنها توسط ماشین غیرممکن یا غیرعملی قلمداد می‌گردید) امکانپذیر ساخته‌است. برای نمونه برخی کامپیوترها می‌توانند پرسشهای غیرساختار یافته بپرسند و لذا کارکنان یا مشتریان می‌توانند اطلاعات لازم را بدون آموزش تخصصی، کسب نمایند. این روند فرصتهایی برای تغییر در چگونگی سازماندهی و انجام کارهای دانش-محور فراهم می‌سازد. ابزارهای تحلیلی پیشرفته می‌تواند برای افزودن استعداد و مهارت کارکنان ماهر مورد استفاده قرار گرفته و بخشهای بیشتری از وظایف کارکنان دانش-محور توسط ماشین انجام شود و همچنین امکان خودکارسازی کامل برخی از مشاغل فراهم می‌گردد.

اتوماسیون فعالیتهای دانش‌محور

Automation of Knowledge Work

سیستم‌های نرم‌افزاری هوشمند جهت انجام وظایف و فعالیتهای دانش-محور

تأثیر اقتصادی بالقوه در سال 2025 در کاربردهای اصلی: 5.2 تا 6.7 تریلیون دلار

افزایش بهره‌وری نیروی کار می‌تواند معادل خروجی 110 تا 140 میلیون نیروی کاری تمام وقت باشد.

تکنولوژی‌های تشکیل دهنده

کاربردهای کلیدی

هوش مصنوعی، یادگیری ماشین

رابط‌های طبیعی کاربر

تکنولوژی‌های کلان-داده (Big Data)

یادگیری هوشمند در حوزه آموزش

تشخیص و اکتشاف دارو در حوزه بهداشت و سلامت

پایش، قراردادها/پتنت‌ها در بخش حقوقی

سرمایه‌گذاری و حسابداری در بخش مالی

اینترنت اشیاء

اینترنت اشیاء-نهفته‌سازی سنسورها و اکچواتورها در ماشین‌ها و سایر اشیاء فیزیکی برای اتصال آنها به دنیای متصل- با سرعت در حال گسترش است. از مونیتورینگ جریان محصولات در یک کارخانه تا اندازه‌گیری رطوبت در مزرعه محصولات و ردیابی جریان آب در لوله‌های تأسیساتی، اینترنت اشیاء امکان مدیریت دارایی، بهینه‌سازی عملکرد و ایجاد مدلهای جدید تجاری را برای کسب و کارها و سازمانهای بخش عمومی فراهم می‌سازد. با مونیتورینگ از راه دور، اینترنت اشیاء همچنین پتانسیل بزرگی برای بهبود سلامتی بیماران مبتلا به بیماریهای مزمن و تأثیرگذاری بر هزینه‌های رو به افزایش مراقبتهای بهداشتی و سلامتی را دارد. بر اساس پیش‌بینی Bain & Company، تا سال 2020، درآمدهای سالانه فروشندگان سخت‌افزار، نرم‌افزار و راه‌حل‌های جامع اینترنت اشیا(IOT) ، به بیش از 470 میلیارد دلار می‌رسد.

بر اساس پیش‌بینی جنرال ‌الکتریک (General Electric)، ‌سرمایه‌گذاری در اینترنت اشیا صنعتی (IIOT) به بیشترین مقدار 60 تریلیون دلار در طول 15 سال آینده می‌رسد.

مطابق پیش‌بینی IHS، بازار IOT از 15.4 میلیارد دستگاه در سال 2015 به 30.7 میلیارد دستگاه در سال 2020 و 75.4 میلیارد دستگاه در سال 2025 افزایش خواهد یافت.

اینترنت اشیاء

Internet of Things

شبکه‌های متشکل از حسگرها و اکچواتورهای ارزان برای جمع‌آوری داده‌ها، نظارت، تصمیم‌گیری و بهینه‌سازی فرآیند

تأثیر اقتصادی بالقوه در سال 2025 در کاربردهای اصلی: 2.7 تا 6.2 تریلیون دلار

امکان بالقوه بهبود بهره‌وری به میزان 36 تریلیون دلار در هزینه‌های عملیاتی صنایع کلیدی متأثر (ساخت و تولید، بهداشت و سلامت، معدن)

تکنولوژی‌های تشکیل دهنده

کاربردهای کلیدی

حسگرهای پیشرفته و کم هزینه

تجهیزات بی‌سیم و نزدیک محل مانند شناسایی مبتنی بر امواج رادیویی (RFID)

بهینه‌سازی فرآیند بویژه در ساخت و تولید و تدارکات

استفاده کارآمد از منابع طبیعی مانند اندازه‌گیری هوشمند و منازل هوشمند

ارائه خدمات سلامت از راه دور، مدلهای کسب و کار ارتقاء یافته با حسگرها

تکنولوژی ابر

با استفاده از تکنولوژی ابر، هر برنامه کامپیوتری یا خدمت می‌تواند بر روی شبکه‌ای از اینترنت، با حداقل نیاز یا بدون نیاز به نرم‌افزار محلی یا توان پردازشی ارائه شود. برای این کار، منابع IT  (نظیر منابع محاسباتی یا ذخیره‌سازی) بر مبنای نیاز در دسترس قرار می‌گیرند و هنگام نیاز به ظرفیت اضافی بدون نیاز به سرمایه‌گذاری اضافی مستقیم در سخت‌افزار جدید یا برنامه‌نویسی، به صورت بی‌سیم اضافه می‌شوند. تکنولوژی ابر، رشد فزاینده خدمات مبتنی بر اینترنت، از جستجو تا رسانه و ذخیره‌سازی داده‌های شخصی (تصاویر، کتابها، موسیقی)، به همراه توانمندیهای پردازشی که تجهیزات سیار اینترنتی را قادر می‌سازد تا کارهایی نظیر پاسخ به دستورات گفتاری یا جهت‌یابی را انجام دهند. تکنولوژی ابر همچنین می‌تواند اقتصاد IT را برای شرکتها و دولتها بهبود داده و نیز انعطاف‌پذیری و پاسخگویی بیشتر را فراهم سازد. نهایتاً این تکنولوژی می‌تواند مدلهای تجاری کاملاً جدید شامل تمامی انواع مدلهای خدمات پرداخت همزمان با حرکت را امکانپذیر سازد.

 

تکنولوژی ابر

Cloud Technology

استفاده از منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری کامپیوتری برای ارائه خدمات بر بستر اینترنت یا یک شبکه

تأثیر اقتصادی بالقوه در سال 2025 در کاربردهای اصلی: 1.7 تا 6.2 تریلیون دلار

امکان بالقوه بهبود بهره‌وری در زیرساختهای فناوری اطلاعات، توسعه برنامه‌های کاربردی و بسته‌های نرم‌افزاری

تکنولوژی‌های تشکیل دهنده

کاربردهای کلیدی

نرم‌افزارهای مدیریت ابر – مانند virtualization، metering

سخت افزار دیتا سنتر، شبکه‌های پرسرعت

نرم افزار و پلاتفرم به عنوان سرویس (SaaS، PaaS)

ارائه خدمات و برنامه‌های کاربردی اینترنتی مبتنی بر ابر

بهره‌وری فناوری اطلاعات در سطح شرکتها

رباتیک پیشرفته

طی چند دهه گذشته، رباتیک صنعتی در مشاغل سخت فیزیکی، خطرناک یا کثیف نظیر جوشکاری و رنگ مورد استفاده قرار گرفته‌است. امروزه با توجه به پیشرفتهای سریع در بینایی ماشین، هوش مصنوعی، ارتباطات ماشین-ماشین، حسگرها و اکچوراتورها، رباتهای پیشرفته‌تر احساس، مهارت و هوشمندی بیشتری کسب کرده‌اند. برنامه‌ریزی و تعامل با این رباتها برای کارگران راحت‌تر شده و بکارگیری آنها در کنار کارگران با ایمنی بیشتری همراه شده‌است. این پیشرفتها می‌تواند منجر به جایگزینی ربات با انسان در وظایف و مشاغل تولید و نیز در تعداد بیشتری از مشاغل خدماتی نظیر تمیزکاری و نگهداری شود. تبلور این تکنولوژی و استفاده از آن در انواع جدیدی از رباتهای جراحی، پروتزهای رباتیک، بریسهای اسکلت خارجی، به افراد دارای محدودیت حرکتی، امکان زندگی طبیعی‌تر و بهبود کیفیت زندگی را می‌دهد.

رباتیک پیشرفته

Advanced Robotics

رباتهای توانمند با حسگرها، چابکی و هوشمندی ارتقاء یافته، جهت خودکارسازی هر چه بیشتر وظایف و فعالیتها

تأثیر اقتصادی بالقوه در سال 2025 در کاربردهای اصلی: 1.7 تا 4.5 تریلیون دلار

امکان بهبود زندگی 50 میلیون معلول و کم توان حرکتی

تکنولوژی‌های تشکیل دهنده

کاربردهای کلیدی

هوش مصنوعی، بینایی کامپیوتری

رباتیک چابک پیشرفته، حسگرها

رباتیک پراکنده

اسکلت خارجی رباتیک

رباتیک صنعتی/ ساخت و تولید

رباتهای خدمتکار- تدارک غذا، نظافت و نگهداری

جراحی رباتیک، افزوده انسان

رباتهای شخصی و خانگی – برای مثال جهت نظافت و مزرعه‌داری

2-6- وسائط نقلیه مستقل و  شبه-مستقل

در حال حاضر امکان ایجاد خودروها، کامیون‌ها، هواپیما و قایقهایی که کاملاً مستقل یا نیمه مستقل هستند فراهم شده‌است. از هواپیمای بدون سرنشین در میدان جنگ تا اتومبیل خودران گوگل، تکنولوژی‌های بینایی ماشین، هوش مصنوعی، حسگرها و اکچواتورها که امکان ساخت این ماشین‌ها را پدید آورده‌اند، به سرعت در حال گسترش و توسعه است. طی دهه آینده، هواپیماها و شناورهای بدون سرنشین تجاری شده و با هزینه پائین، می‌تواند برای گستره‌ای از کاربردها مورد استفاده قرار گیرد. خودروها و کامیونهای مستقل می‌تواند انقلابی در حمل و نقل زمینی به وجود آورد. در کنار این روندها، ارزش قابل توجهی در سیستم‌هایی که به راننده‌ها در هدایت، توقف و جلوگیری از برخورد و تصادف مساعدت می‌نمایند، وجود دارد. منافع بالقوه خودروها و کامیون‌های مستقل شامل مواردی نظیر افزایش ایمنی، کاهش آلاینده‌های CO2، زمان در دسترس برای استراحت یا کار و افزایش بهره‌وری در صنایع حمل و نقل می‌باشد.

 

 

وسائط نقلیه مستقل و شبه مستقل

Autonomous of near-autonomous vehicles

وسایل نقلیه‌ای که در بیشتر موقعیت‌ها، به صورت مستقل یا نزدیک به مستقل ردیابی و عمل می‌کنند

تأثیر اقتصادی بالقوه در سال 2025 در کاربردهای اصلی: 0.2 تا 1.9 تریلیون دلار

امکان نجات سالانه بین 30000 تا 150000 زندگی در حوادث مهلک ترافیکی

تکنولوژی‌های تشکیل دهنده

کاربردهای کلیدی

هوش مصنوعی، بینایی کامپیوتری

حسگرهای پیشرفته- مانند رادار و لیدار، GPS

ارتباطات ماشین – ماشین

اتومبیل‌ها و کامیون‌های خودران

ژنومیک نسل جدید

در ژنومیک نسل جدید، پیشرفتهای علوم در تعیین توالی (رمزگشایی) و اصلاح ژنتیکی با آخرین دستاوردها و توانمندی‌های تحلیل داده‌های بزرگ ترکیب می‌گردد. امروزه تعیین توالی ژنوم انسانی در چند ساعت و با چند هزار دلار قابل انجام است که این کار در قالب پروژه ژنوم انسانی در گذشته، 13 سال طول کشیده و بالغ بر 2.7 میلیارد دلار هزینه در بر داشته‌است. با تعیین سریع توالی ژنی و بهره‌گیری از توان محاسباتی پیشرفته، دانشمندان می‌توانند نحوه تأثیر تغییرات ژنتیکی بر بیماریها و صفات مشخص را به جای سعی و خطا، به طور سیستماتیک بررسی و تست نمایند. ماشینهای رومیزی تعیین توالی ژنی، می‌توانند برای اهداف تشخیصی روتین با هزینه نسبتاً پائین مورد استفاده قرار گرفته و به صورت بالقوه با انطباق روشهای درمانی با بیمار، فرآیند درمان را بهبود دهند. گام بعدی بیولوژی ترکیبی (توانایی شخصی‌سازی دقیق ارگانیسم‌ها بوسیله DNA نوشتاری) خواهد بود. این پیشرفتها در توان و قابلیت دسترسی علوم ژنتیک، می‌تواند تأثیر عمیق بر صنعت داروسازی، کشاورزی و تولید مواد ارزشمند مانند سوختهای زیستی داشته و فرآیند اکتشاف دارو را تسریع نماید.

ژنومیک نسل جدید

Next-generation Genomics

تعیین سریع و کم هزینه توالی ژنی، آنالیز پیشرفته و بیولوژی ترکیبی (یعنی writing DNA)

تأثیر اقتصادی بالقوه در سال 2025 در کاربردهای اصلی: 0.7 تا 1.6 تریلیون دلار

افزایش طول عمر و بهبود زندگی، بیش از 75% تأثیرات اقتصادی را به خود اختصاص می‌دهد. این اثرات از کاربردهایی نظیر تشخیص سریعتر بیماری‌ها و داروهایی جدید حاصل خواهد شد.

تکنولوژی‌های تشکیل دهنده

کاربردهای کلیدی

تکنولوژی‌های پیشرفته تعیین توالی DNA

تکنولوژی‌های سنتز DNA

داده‌های بزرگ و آنالیز پیشرفته

مداوای بیماری‌ها

کشاورزی

تولید مواد باارزش‌تر

ذخیره‌سازی انرژی

تکنولوژی ذخیره‌سازی انرژی مشتمل بر باتریها و سایر سیستم‌هایی است که انرژی در آنها برای کاربردهای آتی، نگهداری و ذخیره می‌شود. باتریهای لیتیوم-یونی و سلولهای سوختی برای تأمین انرژی وسایل نقلیه الکتریکی یا هیبریدی و میلیاردها تجهیزات الکترونیکی مصرفی سیار مورد استفاده قرار گرفته‌است. عملکرد و راندمان باتریهای لیتیوم-یون افزایش قابل توجهی پیدا کرده و قیمت آنها طی دهه گذشته به شدت کاهش پیدا کرده‌است. طی دهه آینده، پیشرفت تکنولوژی ذخیره‌سازی انرژی، می‌تواند منجر به رقابتی شدن قیمتی خودروهای الکتریکی (هیبریدی، هیبریدی برقی و تمام الکتریکی) با موتورهای احتراق داخلی شود. در شبکه برق، سیستم‌های پیشرفته ذخیره‌سازی می‌تواند به یکپارچه‌سازی انرژی بادی و خورشیدی، بهبود کیفیت با کنترل تغییرات فرکانس، تعدیل بار و کاهش هزینه از طریق عدم نیاز به گسترش زیرساختها شود. در اقتصادهای در حال توسعه، سیستم‌های خورشیدی مبتنی بر باتری امکان عرضه پایدار انرژی را فراهم می‌سازد.

ذخیره‌سازی انرژی

Energy Storage

تجهیزات و یا سیستم‌های فیزیکی برای ذخیره‌سازی انرژی جهت استفاده‌های آتی

تأثیر اقتصادی بالقوه در سال 2025 در کاربردهای اصلی: 0.1 تا 0.6 تریلیون دلار

بخش قابل توجهی از فروش وسائل نقلیه (40 تا 100%) در سال 2025، می‌تواند به خودروهای برقی یا هیبریدی اختصاص یابد.

تکنولوژی‌های تشکیل دهنده

کاربردهای کلیدی

تکنولوژی‌های باتری- برای مثال لیتیوم-یون یا سلولهای سوختی

تکنولوژی‌های مکانیکی – نظیر pumped hydro، گاز فشرده

مواد پیشرفته، نانو مواد تکنولوژی‌های سنتز DNA

داده‌های بزرگ و آنالیز پیشرفته

وسایل نقلیه الکتریکی و هیبرید

انرژی پراکنده – شامل غیرمتصل به شبکه (off-grid)

ذخیره شبکه در مقیاس تأسیسات (Utility-scale grid storage)

چاپ سه بُعدی

تکنولوژی چاپ سه بُعدی به طور گسترده‌ای توسط طراحان محصول و سرگرمی و بخشی از زمینه‌های ساخت و تولید مورد استفاده قرار گرفته‌است. با وجود این عملکرد و کارایی ماشین‌آلات تولید افزودنی بهبود پیدا کرده، محدوده مواد گسترش پیدا کرده و قیمتها (هم پرینتر و هم مواد) به سرعت در حال کاهش است که این عوامل تکنولوژی چاپ سه‌بُعدی را به نقطه‌ای رسانده که شاهد بکارگیری گسترده توسط مصرف‌کنندگان و حوزه‌های بیشتر ساخت و تولید خواهد بود. با استفاده از چاپ سه‌بُعدی، ایده مستقیماً از یک فایل طراحی سه‌بُعدی به یک قطعه یا محصول نهایی تبدیل شده و به طور بالقوه مراحل متعددی از فرآیند ساخت صنعتی را حذف می‌نماید. با استفاده از این تکنولوژی، تولید بر اساس تقاضا که پیامدهای جالبی در زنجیره‌های تأمین و انبارش قطعات یدکی دارد، امکانپذیر می‌شود. چاپ سه‌بُعدی منجر به کاهش ضایعات مواد در فرآیندهای تولیدی شده و اشیاء و قطعاتی را که تولید آنها با روشهای سنتی، سخت یا غیرممکن است، ایجاد می‌کند. دانشمندان توانسته‌اند حتی ارگانها را با استفاده از یک تکنیک چاپ جوهرافشان برای لایه‌گذاری سلولهای بنیادی انسانی با داربست پشتیبان، پرینت بیولوژیکی نمایند.

چاپ سه‌بُعدی

3-D printing

تکنیک‌های ساخت افزودنی‌ها که اشیاء را با پرینت متوالی لایه‌هایی از مواد با استفاده از مدلهای دیجیتال ایجاد می‌کند.

تأثیر اقتصادی بالقوه در سال 2025 در کاربردهای اصلی: 0.2 تا 0.6 تریلیون دلار

استفاده مصرف کنندگان از پرینت سه بُعدی می‌تواند 35 تا 60% صرفه‌جویی در هزینه بازای هر محصول چاپ شده داشته و درجه بسیار بالایی از شخصی‌سازی را فراهم آورد.

تکنولوژی‌های تشکیل دهنده

کاربردهای کلیدی

زینترینگ انتخابی با لیزر (SLS)

مدل‌سازی لایه‌نشانی ذوب شده (FDM)

استریولیتوگرافی (SLA)

زینترینگ مستقیم فلز (DMLS)

پرینترهای سه بُعدی برای استفاده مصرف کنندگان

ساخت مستقیم محصولات

ساخت ابزار و قالب

بایوپرینت بافت (نسج) و ارگان‌ها

مواد پیشرفته

طی چند دهه گذشته، دانشمندان روشهایی را برای تولید مواد با مشخصات باورنکردنی اختراع کرده‌اند؛ مواد هوشمند که خود-ترمیم یا خود-تمیز شونده هستند؛ فلزات حافظه‌دار که می‌توانند به اشکال اصلی خود برگردند؛ سرامیکها و کریستالهای پیزوالکتریک که فشار را به انرژی تبدیل می‌کنند؛ و نانوموادها. نانوموادها با سرعت بالایی بهبود یافته، قابلیت کاربرد گسترده‌ای داشته و ظرفیت بلند مدتی برای پیشبرد تأثیرات اقتصادی عظیم را دارا هستند. در مقیاس نانو (کمتر از 100 نانومتر) مواد معمولی خصوصیات جدیدی کسب می‌کنند- واکنش‌پذیری بیشتر، خصوصیات الکتریکی غیرمعمول، استحکام فوق‌العاده بازای واحد وزن- که این خصوصیات امکان تهیه انواع جدیدی از داروها، پوششهای بسیار نرم، کامپوزیتهای مقاوم‌تر و ... را فراهم می‌سازد. با استفاده از مواد نانونی پیشرفته مانند گرافین و نانولوله‌های کربنی، می‌توان انواع جدیدی از نمایشگرها و باتریهای فوق کارآمد و سلولهای خورشیدی، ایجاد کرد. شرکتهای دارویی پیشرفتهای خوبی در تحقیق برای استفاده از نانوذرّه‌ها جهت درمانهای دارویی هدفمند برای بیماری‌هایی نظیر سرطان، به دست آورده‌اند.

مواد پیشرفته

Advanced Materials

مواد دارای ویژگیهای برتر نظیر مقاومت و رسانایی بهتر یا قابلیت‌های ارتقاء یافته نظیر قابلیت‌های حافظه یا خود ترمیمی (self-healing)

تأثیر اقتصادی بالقوه در سال 2025 در کاربردهای اصلی: 0.2 تا 0.5 تریلیون دلار

نانوداروها می‌تواند جهت انتقال و ارسال داروهای هدف به 20 میلیون بیمار سرطانی در کل دنیا در سال 2025 مورد استفاده قرار گیرد.

تکنولوژی‌های تشکیل دهنده

کاربردهای کلیدی

گرافین (Graphene)

نانو لوله‌های کربنی

نانوذرات – مانند ذرات طلا و نقره در مقیاس نانو

سایر مواد پیشرفته و هوشمند- مانند مواد پیزوالکتریک، فلزات حافظه دار، مواد خود ترمیم

نانوالکترونیک، نمایشگرها

نانوداروها، حسگرها، کاتالیست‌ها، کامپوزیتهای پیشرفته

ذخیره انرژی، سلولهای خورشیدی

مواد شیمیایی و کاتالیستهای پیشرفته

اکتشاف و بازیابی پیشرفته نفت و گاز

توانایی استخراج منابع غیرسنتی نفت و گاز از بسترهای سخره‌ای شیل، یک تحول تکنولوژیکی است که طی حدود چهار دهه توسعه پیدا کرده‌است. با ترکیب حفاری افقی و شکافت هیدرولیکی، دسترسی اقتصادی به ذخایر نفت و گاز شناخته شده در ایالات متحده امریکا و سایر مناطق، که استخراج آنها با روشهای سنتی حفاری، اقتصادی نبود فراهم شده‌است. تأثیرات بالقوه این تکنولوژی، توجهات زیادی را برانگیخته است. با بهبودهای مستمر، این تکنولوژی به میزان قابل توجهی دسترسی به سوختهای فسیلی را برای دهه‌های متمادی افزایش داده و فرصت مناسبی برای صنایع انرژی‌بر نظیر صنایع پتروشیمی ایجاد کرده‌است. توسعه تکنولوژی اکتشاف و بازیابی نفت و گاز، حتی می‌تواند منجر به ذخایر جدید غیرمتعارف شامل متان بستر زغالسنگ ماسه سنگ فشرده و آذر یخ (که به عنوان هیدرات متان نیز شناخته می‌شود) شده و پتانسیل معرفی انقلاب انرژی دیگری را دارد.

روشهای پیشرفته استخراج و بازیافت نفت و گاز

Advanced oil and gas exploration and recovery

پیشرفتهای تکنیکهای اکتشاف و بازیافت که استخراج نفت و گاز از ذخایر غیرمتعارف را اقتصادی می‌کند.

تأثیر اقتصادی بالقوه در سال 2025 در کاربردهای اصلی: 0.1 تا 0.5 تریلیون دلار

امکان تأمین 3.6 تا 6.2 بیلیون بشکه در سال معادل نفت از منابع نفت و گاز تا سال 2025

تکنولوژی‌های تشکیل دهنده

کاربردهای کلیدی

حفاری افقی

شکافت هیدرولیکی (fracking)

مونیتورینگ میکروارتعاشی (microseismic monitoring)

انرژی از استخراج سوخت، شامل گاز شیل، نفت سبک فشرده و متان از زغال سنگ

متان بستر زغال‌سنگ و هیدرات متان

انرژی تجدیدپذیر

منابع انرژی تجدیدپذیر نظیر خورشیدی، بادی، برقابی و امواج اقیانوس، امیدواری به منابع لایتناهی انرژی را بدون از بین بردن منابع طبیعی، ایجاد تغییرات آب و هوایی یا نگرانی در مورد رقابت با سوختهای فسیلی، ایجاد کرده‌است. تکنولوژی سلولهای خورشیدی با سرعت در حال رشد است. در دو دهه گذشته، هزینه انرژی تولیدی با سلولهای خورشیدی از حدود 8 دلار در هر وات ظرفیت، به یک دهم تقلیل پیدا کرده‌است. انرژی بادی سهم رو به افزایشی در تولیدی انرژی‌های تجدیپذیر دارد. منابع انرژی تجدیدپذیر نظیر خورشیدی و بادی، در مقیاس تجاری و صنعتی در امریکا و اروپا مورد استفاده قرار گرفته و کشورهای چین، هند و سایر اقتصادهای نوظهور، برنامه‌های بلندپروازانه‌ای برای استفاده از آنها داشته که رشد اقتصادی بیشتر را همزمان با تغییر ملاحظات رو به گسترش در زمینه آلودگی، به همراه خواهد داشت.

برق تجدیدپذیر – خورشیدی و بادی

Renewable electricity- solar and wind

تولید الکتریسیته از منابع تجدیدپذیر و کاهش اثرات مخرب زیست محیطی

تأثیر اقتصادی بالقوه در سال 2025 در کاربردهای اصلی: 0.2 تا 0.3 تریلیون دلار

امکان بالقوه برای جلوگیری از انتشار آلاینده ها به میزان 1000 تا 1200 میلیون تن CO2 در سال تا 2025

تکنولوژی‌های تشکیل دهنده

کاربردهای کلیدی

سلولهای فتوولتائیک

توربین‌های بادی

انرژی خورشیدی متمرکز

انرژی هیدروالکتریک و امواج اقیانوس

انرژی زمین گرمایی

تولید انرژی

کاهش انتشار CO2

تولید پراکنده

نتیجه‌گیری

مالکان و رهبران کسب و کارها، سیاستگذاران و دولتها، نیاز دارند تا تکنولوژی‌های اثرگذار بر کسب و کارها را شناسایی کرده و سیاستهای مقتضی را برای تأمین منافع و انطباق با تغییرات تکنولوژیک اتخاذ نمایند. علاوه بر فهرست تکنولوژی‌های اثرگذار که در این گزارش تشریح گردید سایر تکنولوژی‌های نوظهور و در حال توسعه که در افقهای متفاوتی دارای پتانسیل اثرگذاری اقتصادی قابل توجهی خواهند بود عبارتند از: فناوری هسته‌ای نسل جدید (شکافت)، انرژی جوش هسته‌ای، پالایش کربن، تصفیه آب، محاسبات کوانتومی، نمایشگرهای انعطاف‌پذیر و سه بُعدی، شارژ بی‌سیم. پر واضح است که مواجهه با تغییرات تکنولوژیک و بهره‌برداری از فرصتهایی که در اثر این تغییرات ایجاد خواهد شد، نیازمند برنامه‌ریزی اقدامات مناسب در سطوح کلان سیاستگذاری، بخشها، شرکتها و بنگاههای اقتصادی و صنعتی است. با اینحال برخی خطوط راهنمایی که در طراحی و تعیین رویکردها مؤثر خواهند بود ارائه می‌گردد.

رهبران کسب و کارها

تکنولوژی‌های معرفی شده، می‌تواند برای مدت طولانی منشاء نوآوری در محصولات و خدمات، فرآیندهای کسب و کار و استراتژیهای تجاری باشد. شرکتها با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های جدید، به روشهای جدید توسعه و تولید محصولات، سازماندهی کسب و کار و دستیابی به مصرف کنندگان و مشتریان تجاری، دسترسی خواهند داشت. رهبران کسب و کارها باید در مورد زمان، چگونگی و نحوه بهره‌برداری از مزیتهای تکنولوژی‌های جدید تصمیم‌گیری نمایند.

در قرن 21، تمامی رهبران کسب و کارها باید تکنولوژی را درک کرده و دیدگاههای اختصاصی خود را در مورد بهره‌برداری از پیشرفتهای فناوری و محرکهای رشد اقتصادی، توسعه دهند. در دنیایی که با سرعت اینترنت در حال تغییر است، استراتژیها به سرعت عقب می‌مانند و لذا نظام برنامه‌ریزی باید با سرعت تغییرات هماهنگ شود. نظریه‌پردازان مدیریت به شرکتها نسبت به غفلت از تأثیر تکنولوژی‌های تخریبگر بر تغییر قواعد بازی و ابعاد بازار و تمرکز بیش از حد به بازارهای بزرگ موجود و منابع فعلی ایجاد ارزش، هشدار می‌دهند. رهبران کسب و کارها باید در زمان مناسب برای گسیختگی کسب و کار و سرمایه‌گذاری بر اساس تغییرات آماده شوند چرا که آنچه تجربه دو دهه اخیر نشان داده، شرکتهای موفق، به طور مداوم کسب و کارهای خود را بازتولید کرده‌اند. این امر نیازمند آزمون و سرمایه‌گذاری است. این سرمایه‌گذاری‌ها احتمالاً در کوتاه مدت سودآوری پورتفولیوی شرکت را کاهش می‌دهد ولی نهایتاً منبع اصلی رشد آتی بوده و تضمین کننده آینده تجارت خواهد بود.

برخی از بزرگترین فرصتها و چالشها برای رهبران کسب و کارها، از ابزارهای جدیدی که نحوه انجام کارها را متحول می‌سازند، ناشی می‌گردد. با تکنولوژی‌هایی نظیر رباتیک پیشرفته و خودکارسازی فعالیتهای دانش-محور، فرصتهای منحصر بفردی در اختیار شرکتها برای بهبود بهره‌وری قرار می‌گیرد. این ابزارها منجر به بازتعریف مشاغل در قالب فعالیتهای مشترک با ماشین یا انتقال یافته به ماشین‌ها و نیاز به مهارتهای جدید برای نیروی کار، می‌گردد. کارکنان دانش-محور، اساس و پایه موفقیت در آینده در تمامی بخشهای اقتصادی خواهند بود و تا سال 2025 برخی از شرکتهای صنعتی، به جای مونتاژکاران نیاز به بکارگیری طراحان و متخصصان رباتیک خواهند داشت.

بکارگیری فناوری‌های تخریبگر، ریسکهایی را در بر دارد که مدیریت ریسکها از اهمیت حیاتی برخوردار است. در بُعد داخلی، اثربخشی و یکپارچگی سازمانی با حذف یا تغییر برخی از مشاغل توسط تکنولوژی، تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. شرکتها از طریق تشریک مساعی کارکنان و طراحی مجدد مشاغل برای تمرکز بر مهارتهای ارزشمندتر و سرمایه‌گذاری در توسعه نیروی کار، می‌توانند این ریسکها را کاهش دهند. ریسکهای بیرونی شامل ریسکهای اشتهار و مقاومت مصرف کننده، و نیز موضوعات ایمنی و مقرراتی خواهد بود. برای نمونه مواد جدید می‌تواند تأثیرات پیش‌بینی نشده بر سلامت و ریسکهای زیست-محیطی را در بر داشته باشند. وسائط نقلیه مستقل، بدون برآوردن الزامات ایمنی، پذیرش مصرف کنندگان و برقراری مقررات و استانداردهای لازم توسط بدنه‌های قانونگذاری، تأثیر اقتصادی برآورد شده را محقق نخواهند کرد. رهبران کسب و کارها بایستی رویکرد مناسبی برای مدیریت ریسک در استفاده از فناوری‌های متحوّل‌ساز اتخاذ نمایند.

سیاستگذاران

از زمان انقلاب صنعتی، دولتها نقش روزافزونی در ترویج تکنولوژی‌های تخریبگر ایفا کرده‌اند. این نقش‌آفرینی از حمایت از تحقیقات پایه که منجر به توسعه میکروالکترونیک و انقلاب اینترنت گردید تا بسیج اقدامات هماهنگ نظیر پروژه ژنوم انسانی، برقراری استانداردها و تسهیل ظهور بازارهای جدید از طریق روشهایی مانند تنظیم قواعد و مقررات استفاده از طیف الکترومغناطیس برای مواردی نظیر تجهیزات اینترنت سیّار یا اینترنت اشیاء، را در بر می‌گیرد.

دولتها می‌توانند بکارگیری یا پیشرفت تکنولوژی را محدود سازند سیاستگذاری در این حوزه‌ها معمولاً با تناقضاتی روبرو است: افزایش بهره‌وری ناشی از اتوماسیون فعالیت‌های دانش-محور، اثرات بالقوه بر اشتغال دارد که می‌تواند تنشهای اجتماعی و اقتصادی را در پی داشته باشد. از سوی دیگر، گروههایی که منافع آنها در بکارگیری روشهای موجود قرار دارد که با گسترش تکنولوژی‌های تخریبگر، در معرض خطر قرار می‌گیرند، اغلب راههایی را برای اثرگذاری بر حوزه سیاستگذاری پیدا می‌کنند. با توجه به مقیاس اثرگذاری تکنولوژی‌های معرفی شده، مدیریت این تعارضات و تعدیل نیازهای شهروندان امروزی با نسلهای آتی، چالش عمده‌ای برای دولتها و سیاستگذاران محسوب می‌گردد.

دولتها باید رویکردهای تسهیل استفاده از تکنولوژی‌های جدید را با ملاحظه مدیریت ریسک، به روزرسانی نمایند. دولتها اغلب منابع مالی اولیه و مشوق‌های توسعه تکنولوژی را فرآهم آورده و حتی به عنوان خریداران اولیه برای تسریع در پیشرفت و بکارگیری تکنولوژی عمل می‌کنند. در گذشته، اقدامات و تلاشهای دولتها، اغلب شامل پروژه‌های بزرگ و درازمدت بوده‌است. در کنار اهمیت پیشبرد این برنامه‌های بزرگ-مقیاس، نظر به پیشرفت و پیچیدگی هر چه بیشتر تکنولوژی و رقابت مابین ملل به عنوان عامل محرک نوآوری، سیاستگذاران باید علاوه بر سرمایه‌گذاری در تحقیقات پایه، مدلهای کوچکتر و تکرارپذیرتری را برای توسعه تکنولوژی‌های خاص مستقر نمایند. به این نکته نیز باید توجه شود که بکارگیری زودهنگام تکنولوژی‌ها قبل از درک کامل، چالشهایی را در بر دارد. برای نمونه حمایت و پشتیبانی دولت برای پیشرفت مواد نانویی و شکافت هیدرولیکی (جهت بهره‌برداری از ذخایر غیرمعمول نفت و گاز) ضروری بوده و هر دو تکنولوژی، دارای ریسکهای بالقوه سلامتی و زیست-محیطی هستند که دولت مسئولیت پرداختن به آنها را دارد.

دولتها علاوه بر ایجاد و برقراری مشوقها برای توسعه و کاربرد تکنولوژیها، می‌توانند نقش مهمی را در تسهیل ایجاد شبکه‌هایی که به نوآوری شتاب بخشد، ایفا نمایند. با حمایت از تلاشهای مشترک در سطح ملی و بین‌المللی، دولتها به کسب و جذب تجارب جهانی و تقویت روابط فنی و تجاری فراتر از فاز تحقیقاتی برای تضمین تجاری‌سازی موفقیت‌آمیز، کمک می‌کنند.

تنظیم استانداردها در ارتباط با اکثر تکنولوژی‌های تخریبگر بسیار مؤثر بوده و دولتها در این فرآیندها اثرگذاری قابل توجهی دارند. برای مثال، اینترنت اشیاء نیاز به سطح بالایی از تعاملات درونی مابین حسگرهای مختلف و اکچواتورها در شبکه‌های عمومی و اختصاصی دارد. همچنین لازم است تا رابطها از ایمنی کافی برای تضمین عدم نفوذ هکرها و ویروسها برخوردار باشند. تحقق این شرایط نیازمند تنظیم و برقراری استانداردهای بین‌المللی است. دولتها باید در موضوعات حقوقی بین‌المللی حوزه تکنولوژی در ارتباط با مالکیت معنوی، مسئولیت‌پذیری و سایر موضوعات فرامرزی، همکاری و مشارکت نمایند.

بزرگترین چالشهای سیاستگذاری، در حوزه تأثیرات عمده تکنولوژی‌ها بر اشتغال خواهد بود. تجربه نشان داده است که با بکارگیری تکنولوژی‌های جدید، مشاغل جدید با ارزش افزوده بالا ایجاد شده (در درازمدت) که مشاغل از دست رفته را جبران می‌نماید. با این وجود، افزایش بهره‌وری (در اثر بکارگیری تکنولوژی) بدون نوآوری که منجر به ایجاد مشاغل با ارزش افزوده بالا شود، بیکاری و مشکلات اقتصادی را در بر خواهد داشت و برخی از تکنولوژی‌ها نظیر اتوماسیون کارهای دانش-محور، نیاز به مهارت بالای کارکنان خواهد داشت. نظر به این که مقادیر زیادی از مشاغل، تحت تأثیر تکنولوژیهایی نظیر رباتیک و اتوماسیون فعالیتهای دانش-بنیان قرار خواهند گرفت، سیاستگذاران باید پیامدهای بالقوه افزایش فاصله مابین کارگران ماهر و غیرماهر را در نظر داشته باشند. مشکلات توسعه نیروی کاری بر اساس نیاز اقتصاد مبتنی بر های-تک، با مرور زمان بروز خواهد کرد و اقتصادهای پیشرفته در حال حاضر با کمبود کارگران ماهر بویژه در حوزه‌های فنی مواجه هستند. بدین ترتیب سیاستگذاران (و کارفرمایان) علاوه بر آموزش مهارت جوانان برای ورود به جامعه نیروی کار، بایستی سیاستها و رویکردهای پشتیبانی از کل نیروی کار و بازآموزی را اتخاذ نمایند.

سیاستگذاران فرصت بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوظهور برای مواجهه با چالشهای سال 2025 را دارا هستند. به عنوان نمونه اینترنت موبایل و پیشرفتهای حوزه اتوماسیون دانش-محور، آموزش تعاملی و شخصی‌شده برای دانش‌آموزان و کارگران را بدون محدودیت مکانی، امکانپذیر می‌سازد. این تکنولوژی‌ها توسط دولتها برای ارائه خدمات با اثربخشی و پاسخگویی بیشتر می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. این تکنولوژی‌ها همچنین برای پاسخگویی و مواجهه جوامع با چالشهای عمده نظیر فقر و تغییرات آب و هوایی به جوامع کمک خواهند کرد.

در نهایت، سیاستگذاران باید رویکردهای مواجهه با موضوعات تکنولوژیک را مورد ارزیابی و بازبینی قرار دهند. چرا که تکنولوژی به پیشرفت خود در بسیاری از جبهه‌ها ادامه داده و توسعه آن، چالشهای جدیدی را برای جامعه و دولت ایجاد می‌کند. بدین ترتیب دولتها نمی‌توانند بی‌تفاوت بوده یا واکنشی عمل کنند. بسیار دیر خواهد بود اگر سیاستگذاران منتظر بمانند تا ببینند تروریستهای بیولوژیک، چه کارهایی را می‌توانند با یک دستگاه ارزان رمزگشایی ژنی، انجام دهند. سیاستگذاران باید شیوه‌های مناسب برای ارزیابی تکنولوژی داشته و معیارهای مناسبتری برای برآورد و ارزیابی ارزش تکنولوژی‌های نوظهور انتخاب نمایند. همانطور که در این گزارش مشخص گردید، ارزش تکنولوژی، می‌تواند در مزیتهایی که برای کاربران ایجاد می‌کند (مانند ارزش افزوده برای مصرف کننده که قابلیت اندازه‌گیری با سنجه‌های GDP را ندارد)، نهفته باشد. معیارهای اندازه‌گیری فعالیتهای اقتصادی، نظیر GDP، شاخصهای مهمی هستند ولی لازم است سیاستگذاران به ابعاد جامع رفاه اجتماعی و اقتصادی نیز توجه نمایند.

 

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
برنده مزایده اخیر پتروشیمی بیستون کرمانشاه همان مالک پالایشگاه کرمانشاه است، پالایشگاهی که به شیوه‌ای غیرقانونی در سال ٩٥ واگذار شده است.
غالب بودن وجه اقتصادی توافق پاریس به دلیل هدف قرار گرفتن حوزه انرژی ایجاب می‌کند که اسناد بالادستی اقتصادی با اقدامات موردنظر توافق پاریس، تطابق داشته باشد، امری که مورد غفلت قرارگرفته است.
اعمال و تشدید تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه تحریم‌های آیسا (داماتو) و به دنبال آن تحریم‌های اخیر، ایجاب می‌کند راه‌حل‌های جدیدی به منظور مقابله با این تحریم‌ها پیش گرفته شود.

يادداشت
کورش هاشمی، پروانه غریبی/ موتورهای کنونی تولیدی برای خودروهای سواری در کشور، در بازه توانی ۱۱۳-۵۷ اسب بخار و بازه گشتاوری ۱۴۸-۱۰۱ نیوتن‌متر هستند و حجم این موتورهای چهار سیلندر ۱,۴ تا ۱.۸ لیتر با مصرف سوخت ۷.۲ تا ۱۲.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. این فاصله بسیار زیاد با میانگین مصرف سوخت خودروها در دنیا بیانگر بیش از دو دهه عقب‌ماندگی در این عرصه است.
شعیب بهمن، رییس موسسه راهبردپژوهان جهان معاصر/ یکصدوهفتادوپنجمین نشست اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در حالی در وین برگزار شد که برخی کشورها از تصمیم‌گیری‌های کلی و بدون اجماع برخی کشورها ناراضی بودند.
محمد میرزایی/ آلودگی هوا به عنوان چهارمین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می‌شود و بر اساس مطالعات انجام شده ۱۰ درصد از مرگ و میرهای موجود در ایران بر اثر آلودگی هوا اتفاق می‌افتد، به‌طوری که در سال ۲۰۱۶، آلودگی هوا سبب مرگ ۳۳ هزار نفر در ایران شده است.
فرهاد قلی‌نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر/ برای بهره‌برداری از میدان گازی مشترک با قطر، صنایع در مدت ۳۵ ماه فرصت استقرار در منطقه را داشتند، به همین علت مهلت پرداختن به ضوابط زیست‌محیطی برای آنها فراهم نمی‌شود و مجوزی هم برای آنها صادر نمی‌شود که در ادامه همین نداشتن مجوز، زمینه‌ساز تخلفات و مشکلات بعدی شده است.
امیر دودآبی‌نژاد، معاون فنی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق/ مشکل اصلی انرژی‌های تجدیدپذیر تجمیع منابع مالی عوارض برق است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :