Daneshenaft logo
چهارشنبه 26 دی ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 1 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11598
گام اول شرایط شرکت در جایزه ملی مدیریت انرژی
سهیل میزانی، دبیر اجرایی جایزه ملی مدیریت انرژی

جایزه ملی مدیریت انرژی با این دیدگاه طراحی گردیده است که امکانی را برای شرکت‌ها و مراکزی که حداقل الزامات مشخص شده قانونی را برای مقدار مصرف انرژی خود رعایت نموده‌اند، فراهم آورد که بتوانند نتایج تلاش‌ها و اقدامات خود را در معرض دید متخصصان انرژی قرار داده و فعالیت‌های خود را به محک آزمون بسپارند.

به بیان دقیق‌تر فقط کسانی اجازه حضور در این جایزه را دارند که انطباق میزان مصرف آنها با معیارهای تعیین شده اثبات شده باشد.این معیارها همان استانداردهایی می‌باشند که توسط سازمان ملی استاندارد ایران تدوین گردیده و منتشر شده‌اند.تائید انطباق و یا عدم انطباق با معیارهای مصرف و استانداردهای مذکور تحت نظارت دفتر نظارت بر اجرای استاندارد خدمات و معیار مصرف انرژی که یکی از واحدهای زیر مجموعه این سازمان می‌باشد صورت می‌پذیرد.البته به صورت بدیهی انجام نظارت ها و بازرسی‌ها بصورت مستقیم توسط این بخش صورت نگرفته و عملیات اجرایی توسط شرکت های بازرسی فنی صورت می‌گیرد که براساس اصول تعریف شده و دستورالعم‌های تدوین شده به عنوان مراکز ذیصلاح، مورد تائید سازمان ملی استاندارد ایران و دفتر نظارت بر اجرای استاندارد خدمات و معیار مصرف انرژی مي‌باشند.

این استانداردها در بخش فرآیندی موضوعات ذیل را بر می گیرد:

1. سیمان

2. آجر

3. آلومینیوم

4. آهک

5. گچ

6. شیشه

7. قند و شکر

8. کاغذ

9. مواد پلاستیکی

10. کاشی و سرامیک

11. تایر و تیوپ

12. اوراق فشرده چوبی

13. روغن نباتی

14. آهن و فولاد

15. روغن موتور

16. چدن

17. ریخته‌گری

18. لبنیات

19. نفت

20. الفین

21. آمونیاک

22. متانول

23. اوره

24. آروماتیک

25. برق

26. انتقال گاز طبیعی

27. انتقال فرآورد‌های نفتی

28. گاز طبیعی

29. ساختمان‌های مسکونی

30. ساختمان‌های غیرمسکونی

31. گلخانه‌‌های تجاری

32. کمپوت و کنسرو

33. کنسانتره و آبمیوه

34. سرب

35. نمک‌زدایی نفت خام

36. گاز و گاز مایع

37. یوتیلیتی پالایشگاه های نفت و گاز

38. مرغداری

مجموعه‌های صنعتی که در این استانداردها و معیارهای مصرف آنها مورد توجه قرار گرفته و مقادیری مشخص برای آنها تدوین گردیده است، همان صنایعی هستند که به عنوان مصرف کنندگان عمده انرژي شناخته می‌شوند.به این ترتیب با توجه به دیدگاه موجود در طراحی الگوی جایزه ملی مدیریت انرژی و نیز نظر به اینکه سازمان ملی استاندارد ایران در کنار چهار مرجع دیگر شامل سازمان مدیریت صنعتی، سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) ، ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فنآوری ریاست جمهوری یکی از اعضاء کمیته راهبری این جایزه و یکی از طرفین تفاهم نامه اجرای آن می‌باشد، لذا فقط صنایعی می‌توانند در این جایزه شرکت نمایند که جزو این مجموعه استانداردها محسوب شوند.ساير الزامات الگوي جايزه پس از تاييد تطبيق شركت متقاضي با معيار مصرف انرژي، مورد بررسي قرار مي‌گيرد. پس از انجام كليه ارزيابي‌ها وطي تمامي مراحل بررسي، شركت‌ها بر اساس الگوي مشخص شده تعيين رتبه گرديده و بصورت ساليانه نتايج در همايش ملي جايزه ملي مديريت انرژي معرفي مي‌گردند. اين همايش در سال جاري نيز مانند سال گذشته در دي ماه برگزار مي‌گردد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
برنده مزایده اخیر پتروشیمی بیستون کرمانشاه همان مالک پالایشگاه کرمانشاه است، پالایشگاهی که به شیوه‌ای غیرقانونی در سال ٩٥ واگذار شده است.
غالب بودن وجه اقتصادی توافق پاریس به دلیل هدف قرار گرفتن حوزه انرژی ایجاب می‌کند که اسناد بالادستی اقتصادی با اقدامات موردنظر توافق پاریس، تطابق داشته باشد، امری که مورد غفلت قرارگرفته است.
اعمال و تشدید تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران به‌ویژه تحریم‌های آیسا (داماتو) و به دنبال آن تحریم‌های اخیر، ایجاب می‌کند راه‌حل‌های جدیدی به منظور مقابله با این تحریم‌ها پیش گرفته شود.

يادداشت
کورش هاشمی، پروانه غریبی/ موتورهای کنونی تولیدی برای خودروهای سواری در کشور، در بازه توانی ۱۱۳-۵۷ اسب بخار و بازه گشتاوری ۱۴۸-۱۰۱ نیوتن‌متر هستند و حجم این موتورهای چهار سیلندر ۱,۴ تا ۱.۸ لیتر با مصرف سوخت ۷.۲ تا ۱۲.۸ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. این فاصله بسیار زیاد با میانگین مصرف سوخت خودروها در دنیا بیانگر بیش از دو دهه عقب‌ماندگی در این عرصه است.
شعیب بهمن، رییس موسسه راهبردپژوهان جهان معاصر/ یکصدوهفتادوپنجمین نشست اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در حالی در وین برگزار شد که برخی کشورها از تصمیم‌گیری‌های کلی و بدون اجماع برخی کشورها ناراضی بودند.
محمد میرزایی/ آلودگی هوا به عنوان چهارمین عامل مرگ و میر در جهان شناخته می‌شود و بر اساس مطالعات انجام شده ۱۰ درصد از مرگ و میرهای موجود در ایران بر اثر آلودگی هوا اتفاق می‌افتد، به‌طوری که در سال ۲۰۱۶، آلودگی هوا سبب مرگ ۳۳ هزار نفر در ایران شده است.
فرهاد قلی‌نژاد، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر/ برای بهره‌برداری از میدان گازی مشترک با قطر، صنایع در مدت ۳۵ ماه فرصت استقرار در منطقه را داشتند، به همین علت مهلت پرداختن به ضوابط زیست‌محیطی برای آنها فراهم نمی‌شود و مجوزی هم برای آنها صادر نمی‌شود که در ادامه همین نداشتن مجوز، زمینه‌ساز تخلفات و مشکلات بعدی شده است.
امیر دودآبی‌نژاد، معاون فنی سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق/ مشکل اصلی انرژی‌های تجدیدپذیر تجمیع منابع مالی عوارض برق است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :