Daneshenaft logo
یکشنبه 31 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 1 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11598
گام اول شرایط شرکت در جایزه ملی مدیریت انرژی
سهیل میزانی، دبیر اجرایی جایزه ملی مدیریت انرژی

جایزه ملی مدیریت انرژی با این دیدگاه طراحی گردیده است که امکانی را برای شرکت‌ها و مراکزی که حداقل الزامات مشخص شده قانونی را برای مقدار مصرف انرژی خود رعایت نموده‌اند، فراهم آورد که بتوانند نتایج تلاش‌ها و اقدامات خود را در معرض دید متخصصان انرژی قرار داده و فعالیت‌های خود را به محک آزمون بسپارند.

به بیان دقیق‌تر فقط کسانی اجازه حضور در این جایزه را دارند که انطباق میزان مصرف آنها با معیارهای تعیین شده اثبات شده باشد.این معیارها همان استانداردهایی می‌باشند که توسط سازمان ملی استاندارد ایران تدوین گردیده و منتشر شده‌اند.تائید انطباق و یا عدم انطباق با معیارهای مصرف و استانداردهای مذکور تحت نظارت دفتر نظارت بر اجرای استاندارد خدمات و معیار مصرف انرژی که یکی از واحدهای زیر مجموعه این سازمان می‌باشد صورت می‌پذیرد.البته به صورت بدیهی انجام نظارت ها و بازرسی‌ها بصورت مستقیم توسط این بخش صورت نگرفته و عملیات اجرایی توسط شرکت های بازرسی فنی صورت می‌گیرد که براساس اصول تعریف شده و دستورالعم‌های تدوین شده به عنوان مراکز ذیصلاح، مورد تائید سازمان ملی استاندارد ایران و دفتر نظارت بر اجرای استاندارد خدمات و معیار مصرف انرژی مي‌باشند.

این استانداردها در بخش فرآیندی موضوعات ذیل را بر می گیرد:

1. سیمان

2. آجر

3. آلومینیوم

4. آهک

5. گچ

6. شیشه

7. قند و شکر

8. کاغذ

9. مواد پلاستیکی

10. کاشی و سرامیک

11. تایر و تیوپ

12. اوراق فشرده چوبی

13. روغن نباتی

14. آهن و فولاد

15. روغن موتور

16. چدن

17. ریخته‌گری

18. لبنیات

19. نفت

20. الفین

21. آمونیاک

22. متانول

23. اوره

24. آروماتیک

25. برق

26. انتقال گاز طبیعی

27. انتقال فرآورد‌های نفتی

28. گاز طبیعی

29. ساختمان‌های مسکونی

30. ساختمان‌های غیرمسکونی

31. گلخانه‌‌های تجاری

32. کمپوت و کنسرو

33. کنسانتره و آبمیوه

34. سرب

35. نمک‌زدایی نفت خام

36. گاز و گاز مایع

37. یوتیلیتی پالایشگاه های نفت و گاز

38. مرغداری

مجموعه‌های صنعتی که در این استانداردها و معیارهای مصرف آنها مورد توجه قرار گرفته و مقادیری مشخص برای آنها تدوین گردیده است، همان صنایعی هستند که به عنوان مصرف کنندگان عمده انرژي شناخته می‌شوند.به این ترتیب با توجه به دیدگاه موجود در طراحی الگوی جایزه ملی مدیریت انرژی و نیز نظر به اینکه سازمان ملی استاندارد ایران در کنار چهار مرجع دیگر شامل سازمان مدیریت صنعتی، سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق (ساتبا) ، ستاد بهینه‌سازی انرژی و محیط زیست معاونت علمی و فنآوری ریاست جمهوری یکی از اعضاء کمیته راهبری این جایزه و یکی از طرفین تفاهم نامه اجرای آن می‌باشد، لذا فقط صنایعی می‌توانند در این جایزه شرکت نمایند که جزو این مجموعه استانداردها محسوب شوند.ساير الزامات الگوي جايزه پس از تاييد تطبيق شركت متقاضي با معيار مصرف انرژي، مورد بررسي قرار مي‌گيرد. پس از انجام كليه ارزيابي‌ها وطي تمامي مراحل بررسي، شركت‌ها بر اساس الگوي مشخص شده تعيين رتبه گرديده و بصورت ساليانه نتايج در همايش ملي جايزه ملي مديريت انرژي معرفي مي‌گردند. اين همايش در سال جاري نيز مانند سال گذشته در دي ماه برگزار مي‌گردد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
موضوع افزایش ضریب بازیافت میادین نفتی ایران به طور بی‌واسطه‌ای گره سختی به موضوع سرمایه و سرمایه‌گذاری خورده است، چه اینکه افزایش هر بشکه نفت از چاه‌های نفتی به منابع مالی و سرمایه‌گذاری بر روی این چاه‌های ایران بستگی دارد.
ایران یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان نفت و گاز طبیعی در جهان محسوب می‌گردد. با توجه به اینکه منابع نفتی و گازی، اصلی‌ترین منبع طبیعی زیر زمینی در ایران است، شاید بتوان از دیدگاه کالایی و ملی، آن را به عنوان اصلی‌ترین و مهمترین کالای تولید شده در کشور دانست.
محسن حائری‌ نژاد، کارشناس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO) / اوپک سال‌هاست در بازار جهانی نفت دارای نقش کلیدی است و می‌توان آن را «مدیریت بازار» شناخت و OPEC نقش سازنده‌ای در مدیریت بازار داشته است و می‌تواند ثبات لازم را در بازار نفت به وجود آورد و هدف از تشکیل این سازمان چیزی جز ایجاد یک اجماع با هدف کنترل قدرت و زیاده‌خواهی‌های شرکت‌های بزرگ نفتی که بر ذخایر مالکان نفت چنگ زده بودند نبوده است.

يادداشت
مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس اخیرا در گفتگو با رسانه‌ها (نیپنا سه‌شنبه 5 تیر‌ماه 97) و انتشار آن در برخی جراید دیگر، در حالی از تولید 45 میلیون تن محصول در شرکت‌های زیرمجموعه صحبت کرده است که اجرای تعدادی از طرح‌های در دست اجرای این شرکت بر اساس دیدگاه جدید وی و عدم تامین بودجه مورد نیاز دچار تاخیر و بلاتکلیفی شده‌اند.
سیدمهدی حسینی، کارشناس ارشد حوزه انرژی/ نفت که همیشه بازیگر اصلی صحنه کنش‌های سیاسی آمریکا و ایران بوده است این بار هم با خروج ترامپ از برجام در صدر لیست تحریم‌ها علیه ایران قرار گرفته است.
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
گفتمان
داریوش مختاری، کارشناس حوزه آب/ آلودگی آب دریا موجب بروز بیماری‌های پوستی در صیادان می‌شود و سلامت آنها را به خطر می‌اندازد.
The issue of increasing the recycling rate of Iranian oilfields is directly linked to the issue of capital and investment, which is dependent on the growth of barrels of oil from oil wells to finance and investment on these wells in Iran.
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :