Daneshenaft logo
سه شنبه 28 خرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 8 تیر ماه 1397 | کد مطلب : 12117
نسخه‌ای برای هدایت سرمایه‌های سرگردان
احمد مددی

کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی دلایل بحران ارزی ایجاد شده در کشور را ایجاد جو روانی، عدم کفایت لازم در هدایت نقدینگی‌های سرگردان، تصمیمات لحظه‌ای، سیاستگذاری‌های اشتباه ارزی و احتمال تشدید تحریم‌های خارجی ارزیابی می‌کنند.

بر این اساس، هجوم سرمایه‌های سرگردان به بازارهای زود نقد شونده از جمله طلا و ارز آشفتگی عجیبی را به اقتصاد ایران تحمیل کرده است. نقدینگی موجود در جامعه که بالغ بر 1500 هزار میلیاردتومان تخمین زده می شود، هر دفعه از یک بازار سر در می آورد. گاهی بورس را رکورددار می‌کند، گاهی ارز را به عرش می برد و گاهی بازار طلا و سکه را «سکه» می‌کند!

اینک همه کارشناسان اقتصادی متفق‌القول می‌گویند که حتی ریشه اصلی گرانی‌های اخیر نیز در حجم نقدینگی است. واقعیت آنجاست که حجم نقدینگی از 460 هزار میلیارد تومان به حدود سه برابر در مدت 5 سال رسیده که البته در دست همه مردم به نسبت تساوی نیست و لامحاله پیداست که این سیل نقدینگی به هر بازاری سرک بکشد، آن بازار را با خود خواهد برد! در چنین شرایطی پر واضح خواهد بود که قیمت ارز سر به فلک بکشد و دشمنان منطقه ای ما نیز سر از پا نشناسند و با فخر و خوشحالی تیتر بزنند: «ریال ایران بی‌ارزش‌ترین واحد پول جهان! ».

اما راه چاره چیست که سرمایه های سرگردان و نقدینگی موجود در اقتصاد ایران در مسیر درست و بهینه قرار گیرد و نگرانی‌های مردم برطرف گردد. به باور نگارنده، چنانچه این سرمایه ها در هر بازار افزایش دهنده تولید ناخالص ملی و  تولید ناخالص داخلی که سرازیر شود، رهاوردش آبادانی و توسعه کشور و آرامش سرمایه‌های مردم خواهد بود. به باور نگارنده، پروژه‌های صنعت نفت به عنوان ستون خیمه اقتصاد ایران، یکی از نقاط امن و تضمین شده‌ای است که می‌تواند سرمایه‌های خرد و کلان مردم را جذب نماید و طی یک دوره مشخص سود متناسب و البته چشمگیری را برای مردم به همراه داشته باشد. به طور مشخص و منظور این یادداشت، واگذاری سهام شرکت های سودده نفتی و همچنین مشارکت مردم در توسعه ۲۹ میدان نفتی است. دکتر روحانی، رئیس جمهوری نیز در آیین افتتاح رسمی فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس تاکید کرد که باید سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس را در اختیار مردم قرار دهیم. به گفته دکتر روحانی، «بدون تردید با عرضه سهام این پالایشگاه همان ساعت‌های اولیه با اقبال سرمایه‌گذاران و مردم روبه‌رو خواهد شد، باید سرمایه در مسیر درست قرار گیرد و این جزو وظایف ماست». همچنین مصوبه شورای اقتصاد درباره افزایش تولید از ۲۹ میدان نفتی کاملا رنگ و بوی ایرانی دارد چه اینکه قرار است این 29 میدان با سرمایه و تجهیزات ایرانی توسعه یابند. کارشناسان معتقدند؛ این اقدام وزرات نفت در سپردن 29 میدان نفتی به ایرانی ها، گامی مهم در تبیین درست اقتصاد مقاومتی، اشتغال‌زایی پایدار، هدایت سرمایه‌های سرگردان و رونق کسب و کار خواهد بود.

اما اهمیت مصوبه شورای اقتصاد درباره افزایش تولید از ۲۹ میدان نفتی آنجاست که با اجرای این طرح، ظرف سه سال، ۴۶۰ میلیون بشکه به تولید ۲۹ میدان نفتی اضافه می‌شود. قرار است منابع مالی این ۲۹ طرح که برای نگهداشت و افزایش تولید میدان‌های در حال بهره‌برداری در ایلام، خوزستان، گچساران، فلات قاره و فارس طراحی شده است از طریق مردم تامین شود. نکته جالب و قابل تامل این 29 میدان بومی‌سازی آن است چه اینکه همه فعالیت‌های مربوط به افزایش برداشت از این میدان‌ها به شرکت‌های ایرانی واگذار خواهد شد و بدین ترتیب این برای اولین بار خواهد بود که تا این حد به شرکت‌های ایرانی اعتماد شده است. در همین حال، بیش از ۷۵ درصد تجهیزات برای توسعه برداشت‌ها ایرانی است و فهرست مفصلی از تجهیزات ایرانی ضمیمه قرارداد می‌شود که پیمانکاران مکلفند این تجهیزات را از شرکت‌های ایرانی خریداری کنند. نکته دیگر توسعه 29 میدان وجه محرومیت‌زدایی آن است چه اینکه چهار درصد از کل مبلغ درآمدی صرف رسیدگی به مناطق اجرای طرح‌ها شده و طرح‌هایی برای محرومیت‌زدایی در این مناطق اجرا خواهد شد. اما بازپرداخت تمام اصل و فرع پول از محل ۵۰ درصد درآمدهای اضافی حاصل از اجرای طرحها صورت خواهد پذیرفت. در حال حاضر مناقصات این طرح‌ها که بالغ بر 6 میلیارد دلار خواهد بود، در جریان است و قراردادها در سال جاری آغاز می‌شود و مدت اجرای طرح از زمان اولیه دو سال است که براین اساس ظرف سه سال ۴۶۰ میلیون بشکه به تولید اضافه می‌شود و سپس تا ۲ میلیارد بشکه به نسبت خط‌های تخلیه، افزایش تولید خواهیم داشت که درآمد زیادی برای کشور ایجاد می‌کند. این یکی از بهترین طرح‌هایی بوده که به گفته وزیر نفت کشورمان طراحی شده و با کمک صددرصدی شرکت‌های ایرانی به نتیجه می‌رسد. کلام پایانی اینکه؛ بی‌تردید، با اجرا و توسعه 29 میدان، نقدینگی 1500 هزار میلیاردتومانی به سمت صفر گرایش پیدا خواهد کرد و دیگر شاهد تنش‌های مقطعی و طوفان های سهمگین لحظه ای در بازارهای زود نقد شونده نخواهیم بود. البته تاکید می کنم تعریف و اجرای فرایند توسعه این میادین بایستی در سریع‌ترین زمان و با بالاترین شفافیت صورت پذیرد تا مردم و صاحبان سرمایه با اعتماد و آرامش به این سرمایه‌گذاری مطمئن قدم بگذارند. لامحاله در اقتصادی که آن روزانه هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می‌شود، یگانه راه ممکن، هدایت سرمایه‌های مردم به کسب و کارها و پروژه‌هایی است که در کشورمان از ارزش افزوده بالایی برخوردارند. 

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
این روزها و در این فضاى خوش‌بینى تازه ایجاد شده در کشور در آستانه سفر نخست وزیر ژاپن به ایران، یاد روزهاى پس از برجام مى‌افتم که در فضاى امیدوارى و خوش‌بینی عجیب آن روزها، وقتى مى‌گفتم برجام نقطه عطف اقتصاد ایران نیست و با آنکه گشایش‌هایى را ایجاد مى‌کند اما ما را وارد دوره تازه اقتصاد نمى‌کند، به گالوم گالیور، بدبین، کاسب تحریم و هزار انگ دیگر متهم مى‌شدم.
نکته کلیدی سخنان محمدی، تاکید او بر جهش دوم صنعت پتروشیمی است؛ آنجا که گفت: بی‌تردید می‌توان با هم‌افزایی، انطباق و همدلی شرکت‌ها و هلدینگ‌های پتروشیمی، روند تحقق «جهش دوم» صنعت «پیشرو پتروشیمی» را با راه‌اندازی طرح‌های نیمه تمام و افزایش ظرفیت این صنعت عملی کرد.
حدود ۱۰ ماه از خروج توتال از قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی می‌گذرد و علیرغم اینکه قرار بود شرکت ملی نفت چین جایگزین توتال در این قرارداد شود، هنوز خبری از چینی‌ها نشده است؛ با این وجود وزیر نفت به تازگی از ادامه مذاکرات با این کشور خبر داده است.

يادداشت
ظرفیت موجود در صادرات فرآورده‌های نفتی به کشورهای منطقه و به‌ویژه افغانستان یکی از فرصت‌های مناسب ایران برای عبور از تحریم‌های نفتی است و رفتن به سمت تولید محصولات پترو پالایشگاهی می‌تواند نقش مهمی در جهت تحقق شعار رونق تولید ایفا کند.
عقیل براتی، رییس پژوهش و فناوری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ سه پروژه فناورانه در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت اجرا می شود و برای این پروژه‌ها مصوبه‌های شورای پژوهش و هیئت مدیره شرکت ملی نفت دریافت شده است.
با تصویب و تعیین نرخ خرید تضمینی برق روزهای خوبی در انتظار انرژی‌های تجدیدپذیر است و پیش بینی می شود، حجم سرمایه‌گذاری غیردولتی در این بخش که به بیش از 124 هزار میلیارد ریال رسیده بهتر هم خواهد شد.
محمدمهدی مرادنژاد، کارشناس صنعت پتروشیمی/ 60 تا 70 درصد محصولات پتروشیمی ایران تا آخرین حلقه زنجیره ارزش می‌رود و مهمترین مشکل در صنعت پتروشیمی ایران خوراک مایع و ال‌پی‌جی است که باید برای آن فکری کرد.
رویا خالقی/ داده‌های حجیم (Big Data) یکی از اصطلاحاتی است که این روزها در حوزه تحلیل داده‌ها زیاد شنیده می‌شود و مدت‌هاست برای اشاره به حجم‌ عظیمی از داده‌ها که از سوی سازمان‌های بزرگی مانند گوگل یا ناسا ذخیره و تحلیل می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
گفتمان
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.
مهندس نیما باقرسایی، بیش از 17 سال سابقه كار مفید در حوزه‌های مهندسی، ساخت و بازرگانی را در رزومه کاری خویش ثبت کرده است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :