Daneshenaft logo
سه شنبه 24 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 8 تیر ماه 1397 | کد مطلب : 12117
نسخه‌ای برای هدایت سرمایه‌های سرگردان
احمد مددی

کارشناسان و صاحبنظران اقتصادی دلایل بحران ارزی ایجاد شده در کشور را ایجاد جو روانی، عدم کفایت لازم در هدایت نقدینگی‌های سرگردان، تصمیمات لحظه‌ای، سیاستگذاری‌های اشتباه ارزی و احتمال تشدید تحریم‌های خارجی ارزیابی می‌کنند.

بر این اساس، هجوم سرمایه‌های سرگردان به بازارهای زود نقد شونده از جمله طلا و ارز آشفتگی عجیبی را به اقتصاد ایران تحمیل کرده است. نقدینگی موجود در جامعه که بالغ بر 1500 هزار میلیاردتومان تخمین زده می شود، هر دفعه از یک بازار سر در می آورد. گاهی بورس را رکورددار می‌کند، گاهی ارز را به عرش می برد و گاهی بازار طلا و سکه را «سکه» می‌کند!

اینک همه کارشناسان اقتصادی متفق‌القول می‌گویند که حتی ریشه اصلی گرانی‌های اخیر نیز در حجم نقدینگی است. واقعیت آنجاست که حجم نقدینگی از 460 هزار میلیارد تومان به حدود سه برابر در مدت 5 سال رسیده که البته در دست همه مردم به نسبت تساوی نیست و لامحاله پیداست که این سیل نقدینگی به هر بازاری سرک بکشد، آن بازار را با خود خواهد برد! در چنین شرایطی پر واضح خواهد بود که قیمت ارز سر به فلک بکشد و دشمنان منطقه ای ما نیز سر از پا نشناسند و با فخر و خوشحالی تیتر بزنند: «ریال ایران بی‌ارزش‌ترین واحد پول جهان! ».

اما راه چاره چیست که سرمایه های سرگردان و نقدینگی موجود در اقتصاد ایران در مسیر درست و بهینه قرار گیرد و نگرانی‌های مردم برطرف گردد. به باور نگارنده، چنانچه این سرمایه ها در هر بازار افزایش دهنده تولید ناخالص ملی و  تولید ناخالص داخلی که سرازیر شود، رهاوردش آبادانی و توسعه کشور و آرامش سرمایه‌های مردم خواهد بود. به باور نگارنده، پروژه‌های صنعت نفت به عنوان ستون خیمه اقتصاد ایران، یکی از نقاط امن و تضمین شده‌ای است که می‌تواند سرمایه‌های خرد و کلان مردم را جذب نماید و طی یک دوره مشخص سود متناسب و البته چشمگیری را برای مردم به همراه داشته باشد. به طور مشخص و منظور این یادداشت، واگذاری سهام شرکت های سودده نفتی و همچنین مشارکت مردم در توسعه ۲۹ میدان نفتی است. دکتر روحانی، رئیس جمهوری نیز در آیین افتتاح رسمی فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس تاکید کرد که باید سهام پالایشگاه ستاره خلیج فارس را در اختیار مردم قرار دهیم. به گفته دکتر روحانی، «بدون تردید با عرضه سهام این پالایشگاه همان ساعت‌های اولیه با اقبال سرمایه‌گذاران و مردم روبه‌رو خواهد شد، باید سرمایه در مسیر درست قرار گیرد و این جزو وظایف ماست». همچنین مصوبه شورای اقتصاد درباره افزایش تولید از ۲۹ میدان نفتی کاملا رنگ و بوی ایرانی دارد چه اینکه قرار است این 29 میدان با سرمایه و تجهیزات ایرانی توسعه یابند. کارشناسان معتقدند؛ این اقدام وزرات نفت در سپردن 29 میدان نفتی به ایرانی ها، گامی مهم در تبیین درست اقتصاد مقاومتی، اشتغال‌زایی پایدار، هدایت سرمایه‌های سرگردان و رونق کسب و کار خواهد بود.

اما اهمیت مصوبه شورای اقتصاد درباره افزایش تولید از ۲۹ میدان نفتی آنجاست که با اجرای این طرح، ظرف سه سال، ۴۶۰ میلیون بشکه به تولید ۲۹ میدان نفتی اضافه می‌شود. قرار است منابع مالی این ۲۹ طرح که برای نگهداشت و افزایش تولید میدان‌های در حال بهره‌برداری در ایلام، خوزستان، گچساران، فلات قاره و فارس طراحی شده است از طریق مردم تامین شود. نکته جالب و قابل تامل این 29 میدان بومی‌سازی آن است چه اینکه همه فعالیت‌های مربوط به افزایش برداشت از این میدان‌ها به شرکت‌های ایرانی واگذار خواهد شد و بدین ترتیب این برای اولین بار خواهد بود که تا این حد به شرکت‌های ایرانی اعتماد شده است. در همین حال، بیش از ۷۵ درصد تجهیزات برای توسعه برداشت‌ها ایرانی است و فهرست مفصلی از تجهیزات ایرانی ضمیمه قرارداد می‌شود که پیمانکاران مکلفند این تجهیزات را از شرکت‌های ایرانی خریداری کنند. نکته دیگر توسعه 29 میدان وجه محرومیت‌زدایی آن است چه اینکه چهار درصد از کل مبلغ درآمدی صرف رسیدگی به مناطق اجرای طرح‌ها شده و طرح‌هایی برای محرومیت‌زدایی در این مناطق اجرا خواهد شد. اما بازپرداخت تمام اصل و فرع پول از محل ۵۰ درصد درآمدهای اضافی حاصل از اجرای طرحها صورت خواهد پذیرفت. در حال حاضر مناقصات این طرح‌ها که بالغ بر 6 میلیارد دلار خواهد بود، در جریان است و قراردادها در سال جاری آغاز می‌شود و مدت اجرای طرح از زمان اولیه دو سال است که براین اساس ظرف سه سال ۴۶۰ میلیون بشکه به تولید اضافه می‌شود و سپس تا ۲ میلیارد بشکه به نسبت خط‌های تخلیه، افزایش تولید خواهیم داشت که درآمد زیادی برای کشور ایجاد می‌کند. این یکی از بهترین طرح‌هایی بوده که به گفته وزیر نفت کشورمان طراحی شده و با کمک صددرصدی شرکت‌های ایرانی به نتیجه می‌رسد. کلام پایانی اینکه؛ بی‌تردید، با اجرا و توسعه 29 میدان، نقدینگی 1500 هزار میلیاردتومانی به سمت صفر گرایش پیدا خواهد کرد و دیگر شاهد تنش‌های مقطعی و طوفان های سهمگین لحظه ای در بازارهای زود نقد شونده نخواهیم بود. البته تاکید می کنم تعریف و اجرای فرایند توسعه این میادین بایستی در سریع‌ترین زمان و با بالاترین شفافیت صورت پذیرد تا مردم و صاحبان سرمایه با اعتماد و آرامش به این سرمایه‌گذاری مطمئن قدم بگذارند. لامحاله در اقتصادی که آن روزانه هزار میلیارد تومان به نقدینگی کشور اضافه می‌شود، یگانه راه ممکن، هدایت سرمایه‌های مردم به کسب و کارها و پروژه‌هایی است که در کشورمان از ارزش افزوده بالایی برخوردارند. 

 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت‌کوره با کیفیت و تامین‌کننده اصلی سوخت کشتی‌ها در منطقه از یک طرف و دارا بودن بنادر و شرایط جغرافیایی از سوی دیگر دارای موقعیت استثنایی برای توسعه سوخت‌رسانی دریایی است که متاسفانه با توجه به این پتانسیل‌ها هنوز تا جایگاه شایسته خود فاصله زیادی دارد.
کشور امارات در حالی بازاری انحصاری در بانکرینگ دارد که بخش قابل توجهی از مواد اولیه خود را به صورت خام از ایران خریداری می‌کند.
کارت سوخت با هدف جلوگیری از قاچاق سوخت به خارج از کشور و مدیریت مصرف سوخت مجددا احیا می‌شود.

يادداشت
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
عزت‌الله صیادنیا طیبی، دانشجوی دکترای اقتصاد نفت دانشگاه علامه طباطبایی/ بازار نفت مثل هر کالایی در دنیا تابع عرضه و تقاضاست ولی استراتژیک بودن این کالا باعث شده در بحث عرضه و تقاضا جوانب دیگری علاوه بر منافع اقتصادی را دخیل بدانیم.
عمده‌ترین معامله‌گران نفت جهان انتظار ندارند قیمت نفت در سال آینده میلادی از ۶۵ دلار برای هر بشکه کمتر شود و فراتر رفتن این قیمت‌ها از مرز ۱۰۰ دلار را محتمل می‌دانند.
محسن جلیلوند، مدرس روابط بین‌الملل/ کمتر از یک ماه به آغاز دور دوم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا باقی مانده است و با وجود اینکه مقامات این کشور تاکید دارند این تحریم‌ها بسیار برای ایران خطرناک است، اما برخی مقامات دولتی معتقدند که هرآنچه باید بعد از تحریم ۱۳ آبان رخ می‌داد، طی سه ماه گذشته انجام شده است و قرار نیست اتفاق بسیار بزرگی رخ دهد.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :