Daneshenaft logo
سه شنبه 24 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 22 تیر ماه 1397 | کد مطلب : 12146
نگاهی به اظهارات اخیر مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس؛
ورود نیروهای کارآموز یا حرفه‌ای در بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور؟!


دانش نفت: از جمله نکات مهمی که مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس به عنوان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور در صحبت اخیر خویش با کارکنان این شرکت داشته است، این مطلب بود که هلدینگ خلیج‌فارس جای نیروهای حرفه‌ای است و این شرکت جای کارآموزی نیست.

مدیرعامل مترویی هلدینگ خلیج‌فارس در این رابطه گفته: «ستاد هلدینگ خلیج‌فارس جای کارآموزی نیست. اینجا قرار است کسانی که کارآموزی کرده‌اند، بیایند بهره‌وری داشته باشند. بیایند خیر آن برسد به سازمان». وی در ادامه گفته: «ما توی مترو افراد را از صفر می‌گرفتیم، کلی روی آنها سرمایه‌گذاری می‌کردیم، نیروها را آنجا پرورش می‌دادیم و آنها را می‌ساختیم. من اینجا از نیروهای حرفه‌ای باید استفاده کنم. اگر نیرویی احساس می‌کند به معنای واقعی حرفه‌ای نیست مطمئن باشید یه جایی مشکل پیدا می‌کند با من، با ما، با ساختار جدید. سعی کنیم خودمان را از نظر حرفه‌ای ارتقاء بدهیم. این حرف من خطاب به مدیران شرکت هم هست، خطاب به کارکنان و خودم هم هست».

اما شنیده‌ها حاکی از آن است؛ ارزیابی نیروهایی که آقای ربیعی پس از انتصاب خویش همراه با خود به این هلدینگ آورده است، صداقت در گفته‌های وی مبنی بر استفاده از نیروهای حرفه‌ای را زیر سوال می‌برد. بنابراین اگر شنیده‌های دانش‌نفت قرین به صحت باشد، سوالات از مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس به شرح ذیل است؛  

- آیا معاون مالی و سرمایه‌گذاری تازه منصوب شده از سوی ایشان، سابقه کارآموزی در پتروشیمی و آشنایی با مباحث مالی این صنعت را داشته است؟ آیا پیش از آمدن جناب ربیعی به هلدینگ خلیج‌فارس حتی برای جلسات معمولی هم گذر ایشان به یکی از ساختمان‌های نفت و پتروشیمی افتاده بوده است؟

- جناب ربیعی در مورد شخصی که به عنوان مدیرمالی هلدینگ خلیج‌فارس منصوب کرده‌اند، چه نظری دارند؟ آیا ایشان دوره‌های کارآموزی را گذرانده و اکنون بهره‌وری و خیرشان دارد به هلدینگ خلیج‌فارس می‌رسد؟

- جناب ربیعی در مورد شخص دیگری که به عنوان معاونت مجامع و امور شرکت‌ها منصوب کرده‌اند چه نظری دارند؟ آیا ایشان حرفه‌ای بوده‌اند؟ مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس در سخنان اخیر گفته بودند: «اگر نیرویی احساس می‌کند به معنای واقعی حرفه‌ای نیست، مطمئن باشید یک جای کار مشکل پیدا می‌کند با من، با ما، با ساختار جدید». حال سوال این است که به راستی به فاصله یک ماه پس از انتصاب، خبری از این مدیر منصوب ایشان در ستاد هلدینگ خلیج‌فارس نیست. آیا ایشان خبر دارند ایشان کجا تشریف برده‌اند؟ نکند چون خیلی حرفه‌ای نبوده‌اند با جناب ربیعی به مشکل خورده‌اند؟

- نظرتان در مورد رییس روابط عمومی که منصوب کرده‌اید، چیست؟ آیا ایشان را در حوزه روابط عمومی متخصص و حرفه‌ای می‌دانید؟

- در مورد راننده سابقتان که همراه با خود آورده‌اید چه نظری دارید؟ آیا او را هم حرفه‌ای می‌دانید؟ می‌شود بگویید این یکی در چه کاری حرفه‌ای است؟

- نظرتان در مورد رییس حراستی که منصوب کرده‌اید چیست؟ چون شنیده شده است که ایشان بازنشسته شهرداری هستند.

- گفته‌اید در مترو نیروها را از صفر گرفته و آنها را پرورش می‌دادید، تربیت می‌کردید و می‌ساختید. آیا قبل از آمدن به هلدینگ خلیج‌فارس، خلاصه‌ای از تاریخچه پتروشیمی را خوانده‌اید تا بدانید پتروشیمی برای تمام نیروها از ابتدای استخدام، دوره های آموزشی عمومی و تخصصی برگزار می‌کرده و تا الان که دیگر جذب و استخدام نیروی رسمی ندارد، دوره های آموزشی تخصصی ضمن خدمت را بطور مرتب برای تمامی نیروها، اعم از رسمی و قراردادی انجام می‌دهد؟

-  آیا اطلاعی از طرح تربیت نیروهای ماهر که در زمان حضور مهندس نعمت‌زاده برگزار شد و جوانان بیکار را در سراسر کشور آموزش‌های تخصصی می‌داد تا در هرجای این کشور بتوانند به عنوان یک تکنسین و نیروی فنی به توسعه و آبادی کشور کمک کنند، دارید؟

پر واضح است که در مجموعه وزارت نفت حرفه‌ای بودن به معنای داشتن تخصص، تجربه و آشنایی کامل با شرکت متبوع و سازمان های هم عرض می‌باشد. بر این اساس، این امید وجود داشت که با توجه به حضور جناب ربیعی در هلدینگ ساتا، ایشان تا حدی با مباحث پتروشیمی آشنا باشند، هرچند بیشتر مثال های ایشان از مترو است و خودشان را مترویی خطاب کرده‌اند.

- آیا مدیرعامل کنونی هلدینگ می‌دانند که قبل از ایشان و در ابتدای دولت نهم، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی فردی بود که مثل ایشان سابقه کار در مترو را داشت و آمده بود تا پتروشیمی را به تعبیر خودش آباد و اصلاح کند، اما عمر مدیریتش به زور به 9 ماه رسید؟ در پایان امیدواریم دوران حضور جناب ربیعی در هلدینگ خلیج‌فارس توام با خیر و خوشی باشد تا اگر روزی مانند آن مدیر، ناچار به ترک پتروشیمی گردید، روی بازگشت و دیدار رودر رو با همکاران سابق خویش در هلدینگ خلیج‌فارس را داشته باشد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
ایران به عنوان بزرگترین تولیدکننده نفت‌کوره با کیفیت و تامین‌کننده اصلی سوخت کشتی‌ها در منطقه از یک طرف و دارا بودن بنادر و شرایط جغرافیایی از سوی دیگر دارای موقعیت استثنایی برای توسعه سوخت‌رسانی دریایی است که متاسفانه با توجه به این پتانسیل‌ها هنوز تا جایگاه شایسته خود فاصله زیادی دارد.
کشور امارات در حالی بازاری انحصاری در بانکرینگ دارد که بخش قابل توجهی از مواد اولیه خود را به صورت خام از ایران خریداری می‌کند.
کارت سوخت با هدف جلوگیری از قاچاق سوخت به خارج از کشور و مدیریت مصرف سوخت مجددا احیا می‌شود.

يادداشت
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
عزت‌الله صیادنیا طیبی، دانشجوی دکترای اقتصاد نفت دانشگاه علامه طباطبایی/ بازار نفت مثل هر کالایی در دنیا تابع عرضه و تقاضاست ولی استراتژیک بودن این کالا باعث شده در بحث عرضه و تقاضا جوانب دیگری علاوه بر منافع اقتصادی را دخیل بدانیم.
عمده‌ترین معامله‌گران نفت جهان انتظار ندارند قیمت نفت در سال آینده میلادی از ۶۵ دلار برای هر بشکه کمتر شود و فراتر رفتن این قیمت‌ها از مرز ۱۰۰ دلار را محتمل می‌دانند.
محسن جلیلوند، مدرس روابط بین‌الملل/ کمتر از یک ماه به آغاز دور دوم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا باقی مانده است و با وجود اینکه مقامات این کشور تاکید دارند این تحریم‌ها بسیار برای ایران خطرناک است، اما برخی مقامات دولتی معتقدند که هرآنچه باید بعد از تحریم ۱۳ آبان رخ می‌داد، طی سه ماه گذشته انجام شده است و قرار نیست اتفاق بسیار بزرگی رخ دهد.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :