Daneshenaft logo
شنبه 24 آذر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 22 تیر ماه 1397 | کد مطلب : 12146
نگاهی به اظهارات اخیر مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج‌فارس؛
ورود نیروهای کارآموز یا حرفه‌ای در بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور؟!


دانش نفت: از جمله نکات مهمی که مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس به عنوان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور در صحبت اخیر خویش با کارکنان این شرکت داشته است، این مطلب بود که هلدینگ خلیج‌فارس جای نیروهای حرفه‌ای است و این شرکت جای کارآموزی نیست.

مدیرعامل مترویی هلدینگ خلیج‌فارس در این رابطه گفته: «ستاد هلدینگ خلیج‌فارس جای کارآموزی نیست. اینجا قرار است کسانی که کارآموزی کرده‌اند، بیایند بهره‌وری داشته باشند. بیایند خیر آن برسد به سازمان». وی در ادامه گفته: «ما توی مترو افراد را از صفر می‌گرفتیم، کلی روی آنها سرمایه‌گذاری می‌کردیم، نیروها را آنجا پرورش می‌دادیم و آنها را می‌ساختیم. من اینجا از نیروهای حرفه‌ای باید استفاده کنم. اگر نیرویی احساس می‌کند به معنای واقعی حرفه‌ای نیست مطمئن باشید یه جایی مشکل پیدا می‌کند با من، با ما، با ساختار جدید. سعی کنیم خودمان را از نظر حرفه‌ای ارتقاء بدهیم. این حرف من خطاب به مدیران شرکت هم هست، خطاب به کارکنان و خودم هم هست».

اما شنیده‌ها حاکی از آن است؛ ارزیابی نیروهایی که آقای ربیعی پس از انتصاب خویش همراه با خود به این هلدینگ آورده است، صداقت در گفته‌های وی مبنی بر استفاده از نیروهای حرفه‌ای را زیر سوال می‌برد. بنابراین اگر شنیده‌های دانش‌نفت قرین به صحت باشد، سوالات از مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس به شرح ذیل است؛  

- آیا معاون مالی و سرمایه‌گذاری تازه منصوب شده از سوی ایشان، سابقه کارآموزی در پتروشیمی و آشنایی با مباحث مالی این صنعت را داشته است؟ آیا پیش از آمدن جناب ربیعی به هلدینگ خلیج‌فارس حتی برای جلسات معمولی هم گذر ایشان به یکی از ساختمان‌های نفت و پتروشیمی افتاده بوده است؟

- جناب ربیعی در مورد شخصی که به عنوان مدیرمالی هلدینگ خلیج‌فارس منصوب کرده‌اند، چه نظری دارند؟ آیا ایشان دوره‌های کارآموزی را گذرانده و اکنون بهره‌وری و خیرشان دارد به هلدینگ خلیج‌فارس می‌رسد؟

- جناب ربیعی در مورد شخص دیگری که به عنوان معاونت مجامع و امور شرکت‌ها منصوب کرده‌اند چه نظری دارند؟ آیا ایشان حرفه‌ای بوده‌اند؟ مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس در سخنان اخیر گفته بودند: «اگر نیرویی احساس می‌کند به معنای واقعی حرفه‌ای نیست، مطمئن باشید یک جای کار مشکل پیدا می‌کند با من، با ما، با ساختار جدید». حال سوال این است که به راستی به فاصله یک ماه پس از انتصاب، خبری از این مدیر منصوب ایشان در ستاد هلدینگ خلیج‌فارس نیست. آیا ایشان خبر دارند ایشان کجا تشریف برده‌اند؟ نکند چون خیلی حرفه‌ای نبوده‌اند با جناب ربیعی به مشکل خورده‌اند؟

- نظرتان در مورد رییس روابط عمومی که منصوب کرده‌اید، چیست؟ آیا ایشان را در حوزه روابط عمومی متخصص و حرفه‌ای می‌دانید؟

- در مورد راننده سابقتان که همراه با خود آورده‌اید چه نظری دارید؟ آیا او را هم حرفه‌ای می‌دانید؟ می‌شود بگویید این یکی در چه کاری حرفه‌ای است؟

- نظرتان در مورد رییس حراستی که منصوب کرده‌اید چیست؟ چون شنیده شده است که ایشان بازنشسته شهرداری هستند.

- گفته‌اید در مترو نیروها را از صفر گرفته و آنها را پرورش می‌دادید، تربیت می‌کردید و می‌ساختید. آیا قبل از آمدن به هلدینگ خلیج‌فارس، خلاصه‌ای از تاریخچه پتروشیمی را خوانده‌اید تا بدانید پتروشیمی برای تمام نیروها از ابتدای استخدام، دوره های آموزشی عمومی و تخصصی برگزار می‌کرده و تا الان که دیگر جذب و استخدام نیروی رسمی ندارد، دوره های آموزشی تخصصی ضمن خدمت را بطور مرتب برای تمامی نیروها، اعم از رسمی و قراردادی انجام می‌دهد؟

-  آیا اطلاعی از طرح تربیت نیروهای ماهر که در زمان حضور مهندس نعمت‌زاده برگزار شد و جوانان بیکار را در سراسر کشور آموزش‌های تخصصی می‌داد تا در هرجای این کشور بتوانند به عنوان یک تکنسین و نیروی فنی به توسعه و آبادی کشور کمک کنند، دارید؟

پر واضح است که در مجموعه وزارت نفت حرفه‌ای بودن به معنای داشتن تخصص، تجربه و آشنایی کامل با شرکت متبوع و سازمان های هم عرض می‌باشد. بر این اساس، این امید وجود داشت که با توجه به حضور جناب ربیعی در هلدینگ ساتا، ایشان تا حدی با مباحث پتروشیمی آشنا باشند، هرچند بیشتر مثال های ایشان از مترو است و خودشان را مترویی خطاب کرده‌اند.

- آیا مدیرعامل کنونی هلدینگ می‌دانند که قبل از ایشان و در ابتدای دولت نهم، مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی فردی بود که مثل ایشان سابقه کار در مترو را داشت و آمده بود تا پتروشیمی را به تعبیر خودش آباد و اصلاح کند، اما عمر مدیریتش به زور به 9 ماه رسید؟ در پایان امیدواریم دوران حضور جناب ربیعی در هلدینگ خلیج‌فارس توام با خیر و خوشی باشد تا اگر روزی مانند آن مدیر، ناچار به ترک پتروشیمی گردید، روی بازگشت و دیدار رودر رو با همکاران سابق خویش در هلدینگ خلیج‌فارس را داشته باشد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اجلاس اوپک 175 با تصمیم بر کاهش یک میلیون و دویست هزار بشکه‌ای نفت در وین به پایان رسید اما نمی‌توان از آینده نامعلوم این سازمان 58 ساله اظهار نگرانی نکرد.
بر اساس آمار منتشر شده بانک جهانی نمودار شدت انرژی ایران در چند سال اخیر روندی تقریبا صعودی دارد؛ یعنی نه تنها شدت انرژی کاهش پیدا نکرده بلکه در بازه ۱۴ ساله افزایش پیدا کرده است.
محسن دلاویز، مشاور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ انرژی در اقتصاد و امنیت سیاسی کشورها نقشی اساسی دارد و نحوه مصرف آن نیز تعیین کننده درجه توسعه یافتگی کشورهاست.

يادداشت
علیرضا سلطانی، کارشناس حوزه انرژی/ گستردگی و تنوع منابع نفت و گاز از یک سو و پایین بودن قیمت حامل‌های انرژی در کشور، ایران را به یکی از بالاترین کشورهای مصرف کننده سوخت‌های فسیلی بدل کرده، مصرف گاز طبیعی در ایران معادل مصرف گاز در کشور چین و همچنین معادل کل مصرف کشورهای حوزه اتحادیه اروپاست.
حسین علیمراد، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی/ شرکت ملی صنایع پتروشیمی می‌تواند به عنوان یک حامی در فرآیند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به منظور کاهش ریسک سرمایه‌گذاری حضور یابد.
محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس/ با افزایش نرخ دلار نزدیک به هزاران میلیارد تومان درآمد مازاد برای دولت ایجاد شده است و بانک مرکزی پاسخی در خصوص محل هزینه‌کرد این درآمد نمی‌دهد.
علی شمس اردکانی، رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران/ در این سال‌ها بهتر بود به‌جای آن که منبع درآمد ایران، پول نفت باشد، از آن در سرمایه‌گذاری برای تولید و اشتغال‌زایی استفاده شده بود؛ چراکه نفت دارایی نسل بعدی است و کسی حق حراج آن را ندارد.
احمد محبی، کارشناس انرژی/ خیز آمریکا و عربستان برای تصاحب بازار گاز عراق که با هدف کاهش نفوذ اقتصادی ایران در عراق و ایجاد بازاری جدید برای خود است، اگرچه راه به جایی نخواهد برد اما نیازمند توجه و هوشیاری کشورمان است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :