Daneshenaft logo
شنبه 24 آذر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 12 مرداد ماه 1397 | کد مطلب : 12197
گام نهایی قانون منع به کارگیری بازنشستگان در صنعت نفت برداشته شد؛
نسیم جوانی در صنعت نفت


از بین معاونان وزیر نفت، تنها مهندس صادق‌آبادی، بازنشسته نیست و سایر معاونان وزیر، جای خود را به مدیران جدید خواهند داد.

دانش نفت: کمتر از دو ماه فرصت باقی مانده تا بازنشستگان صنعت نفت نیز مانند سایر مدیران بازنشسته در دستگاههای دیگر جای خود را به جوانان دهند. اتفاقی که شایسته بود زودتر از اینها رخ می داد تا امکان حضور جوانان در بخشهای مدیریتی صنعت نفت فراهم شود تا پیشکسوتان صنعت، در قامت مشاوره به جوانان، آنان را همراهی کنند تا صنعت نفت هم از تجربه پیشکسوتان بهره مند شود و هم روح جوانی بر صنعت دمیده شود.

تعداد مدیرانی که در صنعت نفت به سن بازنشستگی رسیده اند و باید کنار بروند کم نیست اما حداقل 12 نفر از مدیران ارشد صنعت نفت در بین بازنشستگان قرار دارند که همگی از مدیران شایسته ای بودند که سالها در صنعت نفت تلاش کردند و اکنون زمان بهره گیری از نیروی جوانان به جای آنها رسیده است. البته بیژن زنگنه وزیر نفت پیش از ابلاغ چنین قانونی هم تلاش کرد تا جوانان را به صنعت نفت وارد کند و در همین راستا، یکی از معاونت های خود را به یک جوان سپرد؛ صادق آبادی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی. اما حال، روند جابجایی مدیران سرعت بیشتری می‌گیرد.

قانون منع به کارگیری بازنشستگان در ۲۹ اردیبهشت ماه سال ۹۵ طبق اصل ۱۲۳ قانون اساسی به تایید شورای نگهبان رسید و در تاریخ ۴ خرداد ماه همان سال نیز از سوی مجلس شورای اسلامی تایید شد اما آن قانون کامل نبود و نیاز به بررسی مجدد پیدا کرد تا اینکه در نخستین روزهای مردادماه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۹۴ رای موافق، این قانون را اصلاح کرده و دامنه استثناهای آن را کاهش دادند. پیش از این اصلاحیه، نمایندگان مجلس، سفرا و معاونین وزیر مستثنی بودند که با اصلاحیه جدید، این افراد هم مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان خواهند شد. اما چه کسانی از وزارت نفت می‌روند و چه کسانی جایگزین آنها خواهند شد؟

بالاترین سمت، قائم مقام وزیر نفت است. خانم مرضیه شاهدایی که مدتی نیز مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بود و با هدف نشان دادن نگرش مثبت وزیر نفت به زنان، به این سمت منصوب شد اکنون باید در کنار سایر بازنشستگان، از این منصب کناره‌گیری کند. البته معلوم نیست چه کسی جایگزین او می‌شود، اما شاید با توجه به وضعیت کنونی صنعت نفت و ابلاغیه وزیر نفت برای صرفه جویی و تشریفاتی بودن سمت قائم مقام وزیر، دیگر این منصب به کل در وزارت نفت حذف شود.

از بین معاونان وزیر نفت، تنها صادق آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بازنشسته نیست و سایر معاونان وزیر، باید جای خود را به مدیران جدید بدهند. علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و سید رضا نوروززاده، مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی هم کنار خواهند رفت. جالب اینجاست که نوروززاده سال گذشته به عنوان مدیر عامل پتروشیمی انتخاب شد و حالا باید کنار برود.

برای مدیریت عاملی شرکت ملی نفت، نام های چون محسن پاک نژاد، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید، سید صالح هندی، مدیر اکنشاف شرکت ملی نفت و رضا خلیلی معاون کنونی مدیرعامل شرکت ملی نفت در امور عملیات غیرصنعتی شنیده می شود و برای شرکت ملی گاز و جایگزینی مهندس عراقی، مدیر عامل موفق و خوشنام گاز، هم گویا نام آیدین ختلان، حسن منتظر تربتی، مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه گاز و بهزاد بابازاده مطرح شده است. برای جانشینی نوروززاده در شرکت ملی صنایع پتروشیمی، احتمال انتخاب آیدین ختلان وجود دارد. او که چند ماه پیش به عضویت هیات مدیره شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، به عنوان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور درآمد، حالا شانس اول نشستن بر کرسی شرکت ملی صنایع پتروشیمی است.

رکن الدین جوادی، معاون وزیر نفت در امور نظارت بر منابع هیدروکربوری؛ امیرحسین زمانی نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت؛ حبیب الله بیطرف، معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت؛ و سید اصغر هندی، مشاور حقوقی و بین‌الملل بیژن زنگنه و عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران هم باید مسئولیت خود را ترک کنند و نامهای مختلفی برای جایگزینی آنها مطرح شده است.

شجاع الدین بازرگانی، معاون امور حقوقی و مجلس وزیرنفت نیز که در دوره وزرای مختلف، این مسئولیت را بر عهده داشت، حالا باید کنار برود و محسن دلاویز به دلیل توان تعامل بالا با نمایندگان مجلس، مهمترین گزینه جایگزینی بازرگانی محسوب می شود که در سال گذشته هم نامش برای این مسئولیت مطرح شده بود. هرچند که او به تازگی به عنوان مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت انتخاب شده و شاید به همین دلیل در مسئولیت کنونی خود باقی بماند.

غلامرضا منوچهری، معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم باید مسئولیت خود را تحویل دهد. از سلبعلی کریمی و رضا دهقانی به عنوان گزینه های احتمالی جانشینی منوچهری یاد شده است.

 حسین کاظم پوراردبیلی، نماینده ایران در اوپک و بیژن عالی پور، مدیرعامل شرکت ملی نفتخیز جنوب نیز باید از سمت خود خداحافظی کنند.

بر این اساس، باید دید این گمانه زنی ها تا چه حد رنگ واقعیت به خود می گیرد اما نکته مهم این است که در آستانه اجرایی شدن تحریم‌ها، وزیر نفت قطعا زودتر از پایان یافتن مهلت شصت روزه، مدیران جایگزین را انتخاب خواهد کرد تا با توجه به باقی ماندن کمتر از سه سال از عمر دولت فعلی، مدیران جدید از فرصت کافی برای تسلط بر زیرمجموعه و پیشبرد برنامه‌های خود را داشته باشند. ضمن اینکه مصوبه مجلس، فرصتی مناسب برای پوست اندازی صنعت نفت است تا با روی کار آمدن مدیران جدید، شاهد تحولی جدید در صنعت نفت و پیشبرد برنامه های وزارتخانه با قدرت ریسک بالاتر و محافظه کاری کمتری باشیم.

 

اسامی مدیران بازنشسته نفت

رکن الدین جوادی،  معاون وزیر نفت در امور نظارت بر منابع هیدروکربوری

امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت                                       

شجاع الدین بازرگانی، معاون امور حقوقی و مجلس وزیرنفت

حبیب الله بیطرف، معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت

علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران

حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران

رضا نوروززاده، مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی

سید اصغر هندی، عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران

غلامرضا منوچهری، معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران

حسین کاظم پوراردبیلی، نماینده ایران در اوپک

بیژن عالی پور، مدیرعامل شرکت ملی نفتخیز جنوب

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
اجلاس اوپک 175 با تصمیم بر کاهش یک میلیون و دویست هزار بشکه‌ای نفت در وین به پایان رسید اما نمی‌توان از آینده نامعلوم این سازمان 58 ساله اظهار نگرانی نکرد.
بر اساس آمار منتشر شده بانک جهانی نمودار شدت انرژی ایران در چند سال اخیر روندی تقریبا صعودی دارد؛ یعنی نه تنها شدت انرژی کاهش پیدا نکرده بلکه در بازه ۱۴ ساله افزایش پیدا کرده است.
محسن دلاویز، مشاور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ انرژی در اقتصاد و امنیت سیاسی کشورها نقشی اساسی دارد و نحوه مصرف آن نیز تعیین کننده درجه توسعه یافتگی کشورهاست.

يادداشت
علیرضا سلطانی، کارشناس حوزه انرژی/ گستردگی و تنوع منابع نفت و گاز از یک سو و پایین بودن قیمت حامل‌های انرژی در کشور، ایران را به یکی از بالاترین کشورهای مصرف کننده سوخت‌های فسیلی بدل کرده، مصرف گاز طبیعی در ایران معادل مصرف گاز در کشور چین و همچنین معادل کل مصرف کشورهای حوزه اتحادیه اروپاست.
حسین علیمراد، مدیر سرمایه‌گذاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی/ شرکت ملی صنایع پتروشیمی می‌تواند به عنوان یک حامی در فرآیند سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به منظور کاهش ریسک سرمایه‌گذاری حضور یابد.
محمد حسن‌نژاد، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس/ با افزایش نرخ دلار نزدیک به هزاران میلیارد تومان درآمد مازاد برای دولت ایجاد شده است و بانک مرکزی پاسخی در خصوص محل هزینه‌کرد این درآمد نمی‌دهد.
علی شمس اردکانی، رییس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران/ در این سال‌ها بهتر بود به‌جای آن که منبع درآمد ایران، پول نفت باشد، از آن در سرمایه‌گذاری برای تولید و اشتغال‌زایی استفاده شده بود؛ چراکه نفت دارایی نسل بعدی است و کسی حق حراج آن را ندارد.
احمد محبی، کارشناس انرژی/ خیز آمریکا و عربستان برای تصاحب بازار گاز عراق که با هدف کاهش نفوذ اقتصادی ایران در عراق و ایجاد بازاری جدید برای خود است، اگرچه راه به جایی نخواهد برد اما نیازمند توجه و هوشیاری کشورمان است.
گفتمان
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :