Daneshenaft logo
دوشنبه 29 بهمن ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 12 مرداد ماه 1397 | کد مطلب : 12197
گام نهایی قانون منع به کارگیری بازنشستگان در صنعت نفت برداشته شد؛
نسیم جوانی در صنعت نفت


از بین معاونان وزیر نفت، تنها مهندس صادق‌آبادی، بازنشسته نیست و سایر معاونان وزیر، جای خود را به مدیران جدید خواهند داد.

دانش نفت: کمتر از دو ماه فرصت باقی مانده تا بازنشستگان صنعت نفت نیز مانند سایر مدیران بازنشسته در دستگاههای دیگر جای خود را به جوانان دهند. اتفاقی که شایسته بود زودتر از اینها رخ می داد تا امکان حضور جوانان در بخشهای مدیریتی صنعت نفت فراهم شود تا پیشکسوتان صنعت، در قامت مشاوره به جوانان، آنان را همراهی کنند تا صنعت نفت هم از تجربه پیشکسوتان بهره مند شود و هم روح جوانی بر صنعت دمیده شود.

تعداد مدیرانی که در صنعت نفت به سن بازنشستگی رسیده اند و باید کنار بروند کم نیست اما حداقل 12 نفر از مدیران ارشد صنعت نفت در بین بازنشستگان قرار دارند که همگی از مدیران شایسته ای بودند که سالها در صنعت نفت تلاش کردند و اکنون زمان بهره گیری از نیروی جوانان به جای آنها رسیده است. البته بیژن زنگنه وزیر نفت پیش از ابلاغ چنین قانونی هم تلاش کرد تا جوانان را به صنعت نفت وارد کند و در همین راستا، یکی از معاونت های خود را به یک جوان سپرد؛ صادق آبادی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی. اما حال، روند جابجایی مدیران سرعت بیشتری می‌گیرد.

قانون منع به کارگیری بازنشستگان در ۲۹ اردیبهشت ماه سال ۹۵ طبق اصل ۱۲۳ قانون اساسی به تایید شورای نگهبان رسید و در تاریخ ۴ خرداد ماه همان سال نیز از سوی مجلس شورای اسلامی تایید شد اما آن قانون کامل نبود و نیاز به بررسی مجدد پیدا کرد تا اینکه در نخستین روزهای مردادماه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۹۴ رای موافق، این قانون را اصلاح کرده و دامنه استثناهای آن را کاهش دادند. پیش از این اصلاحیه، نمایندگان مجلس، سفرا و معاونین وزیر مستثنی بودند که با اصلاحیه جدید، این افراد هم مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان خواهند شد. اما چه کسانی از وزارت نفت می‌روند و چه کسانی جایگزین آنها خواهند شد؟

بالاترین سمت، قائم مقام وزیر نفت است. خانم مرضیه شاهدایی که مدتی نیز مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بود و با هدف نشان دادن نگرش مثبت وزیر نفت به زنان، به این سمت منصوب شد اکنون باید در کنار سایر بازنشستگان، از این منصب کناره‌گیری کند. البته معلوم نیست چه کسی جایگزین او می‌شود، اما شاید با توجه به وضعیت کنونی صنعت نفت و ابلاغیه وزیر نفت برای صرفه جویی و تشریفاتی بودن سمت قائم مقام وزیر، دیگر این منصب به کل در وزارت نفت حذف شود.

از بین معاونان وزیر نفت، تنها صادق آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بازنشسته نیست و سایر معاونان وزیر، باید جای خود را به مدیران جدید بدهند. علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و سید رضا نوروززاده، مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی هم کنار خواهند رفت. جالب اینجاست که نوروززاده سال گذشته به عنوان مدیر عامل پتروشیمی انتخاب شد و حالا باید کنار برود.

برای مدیریت عاملی شرکت ملی نفت، نام های چون محسن پاک نژاد، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید، سید صالح هندی، مدیر اکنشاف شرکت ملی نفت و رضا خلیلی معاون کنونی مدیرعامل شرکت ملی نفت در امور عملیات غیرصنعتی شنیده می شود و برای شرکت ملی گاز و جایگزینی مهندس عراقی، مدیر عامل موفق و خوشنام گاز، هم گویا نام آیدین ختلان، حسن منتظر تربتی، مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه گاز و بهزاد بابازاده مطرح شده است. برای جانشینی نوروززاده در شرکت ملی صنایع پتروشیمی، احتمال انتخاب آیدین ختلان وجود دارد. او که چند ماه پیش به عضویت هیات مدیره شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، به عنوان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور درآمد، حالا شانس اول نشستن بر کرسی شرکت ملی صنایع پتروشیمی است.

رکن الدین جوادی، معاون وزیر نفت در امور نظارت بر منابع هیدروکربوری؛ امیرحسین زمانی نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت؛ حبیب الله بیطرف، معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت؛ و سید اصغر هندی، مشاور حقوقی و بین‌الملل بیژن زنگنه و عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران هم باید مسئولیت خود را ترک کنند و نامهای مختلفی برای جایگزینی آنها مطرح شده است.

شجاع الدین بازرگانی، معاون امور حقوقی و مجلس وزیرنفت نیز که در دوره وزرای مختلف، این مسئولیت را بر عهده داشت، حالا باید کنار برود و محسن دلاویز به دلیل توان تعامل بالا با نمایندگان مجلس، مهمترین گزینه جایگزینی بازرگانی محسوب می شود که در سال گذشته هم نامش برای این مسئولیت مطرح شده بود. هرچند که او به تازگی به عنوان مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت انتخاب شده و شاید به همین دلیل در مسئولیت کنونی خود باقی بماند.

غلامرضا منوچهری، معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم باید مسئولیت خود را تحویل دهد. از سلبعلی کریمی و رضا دهقانی به عنوان گزینه های احتمالی جانشینی منوچهری یاد شده است.

 حسین کاظم پوراردبیلی، نماینده ایران در اوپک و بیژن عالی پور، مدیرعامل شرکت ملی نفتخیز جنوب نیز باید از سمت خود خداحافظی کنند.

بر این اساس، باید دید این گمانه زنی ها تا چه حد رنگ واقعیت به خود می گیرد اما نکته مهم این است که در آستانه اجرایی شدن تحریم‌ها، وزیر نفت قطعا زودتر از پایان یافتن مهلت شصت روزه، مدیران جایگزین را انتخاب خواهد کرد تا با توجه به باقی ماندن کمتر از سه سال از عمر دولت فعلی، مدیران جدید از فرصت کافی برای تسلط بر زیرمجموعه و پیشبرد برنامه‌های خود را داشته باشند. ضمن اینکه مصوبه مجلس، فرصتی مناسب برای پوست اندازی صنعت نفت است تا با روی کار آمدن مدیران جدید، شاهد تحولی جدید در صنعت نفت و پیشبرد برنامه های وزارتخانه با قدرت ریسک بالاتر و محافظه کاری کمتری باشیم.

 

اسامی مدیران بازنشسته نفت

رکن الدین جوادی،  معاون وزیر نفت در امور نظارت بر منابع هیدروکربوری

امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت                                       

شجاع الدین بازرگانی، معاون امور حقوقی و مجلس وزیرنفت

حبیب الله بیطرف، معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت

علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران

حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران

رضا نوروززاده، مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی

سید اصغر هندی، عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران

غلامرضا منوچهری، معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران

حسین کاظم پوراردبیلی، نماینده ایران در اوپک

بیژن عالی پور، مدیرعامل شرکت ملی نفتخیز جنوب

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
شرکت ملی گاز ایران با گذشت چهار دهه از پیروزی انقلاب اسلامی موفق شده است کارنامه درخشانی از عملکرد گازرسانی شهری، روستایی، نیروگاهی و صنعتی در کنار دستیابی به سهمی از تجارت جهانی گاز ارائه دهد.
رشد ۲۱ برابری ظرفیت نصب شده، ۹ برابری مجتمع‎ها، ۳۳,۵ برابری تولید محصولات و ۳۷ برابری صادرات، همه و همه از دستاورد‌های صنعت پتروشیمی ایران در ۴۰ سال اخیر است.
حسین سلیمانی، کارشناس ارشد فناوری اطلاعات و فعال انرژی در شرکت فرا سکو عسلویه/ یکی از اصلی‌ترین مسائلی که در سال‌های اخیر مورد توجه بیشتر کشورهای پیشرفته صنعتی است موضوع صرفه‌جویی در انرژی و منابع است.

يادداشت
احمد یارمحمدی، کارشناس حوزه انرژی/ بررسی‌ها نشان می‌دهد در صورتی که تعهدات فعلی ایران در توافقنامه پاریس اجرایی شود ١٥ درصد از ارزش تولیدات صنعت نفت و گاز کشور کاسته خواهد شد.
ظرفیت انتقال فرآورده‌های نفتی کشور با خطوط لوله در سال ۹۶ در مقایسه با سال ۵۷، ۹ برابر افزایش یافته و در سال ۹۶، رکورد انتقال بیش از ۱۲۳ میلیارد لیتر نفت‌خام و فرآورده ثبت شده است.
ایمان نیکزاد، کارشناس ارشد انرژی/ الجزایر از سال ۱۹۵۸ به جرگه تولیدکنندگان نفت پیوسته و در سال ۱۹۶۹ عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) شده است.
صادق مردانی، کارشناس انرژی/ نباید از راهکارهای نافی هم برای فروش نفت استفاده کرد و اگر بدنبال شکستن تحریم های نفتی هستیم، عرضه نفت در بورس ابزار آن است.
قاسمعلی بازآیی، مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران/ فاوا به دنبال صنعت نفت یادگیرنده است و ایجاد زمینه‌های مناسب و مطلوب برای دستیابی به صنعت نفت پیشرفته، برنامه‌ریزی و هوشمندسازی فرآیندهای کسب‌وکار الکترونیک صنعت نفت، استقرار فراگیر و یکپارچه کاربردها و خدمات فاوا در صنعت نفت، ارتقای کارآیی و اثربخشی ارکان مدیریتی و اجرایی و دستیابی به سهم مناسب خدمات فنی و مهندسی از بازارهای هدف، از اهداف مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات شرکت ملی نفت ایران است.
گفتمان
انجام خرید یا عقد قرارداد با گروه تخصصی IRSYSTEM ، ضمن بهره مندی از کالایی درجه یک و در سطح جهانی، آغازی است بر تعهدی مستمر که طی برنامه زمانبندی دقیق اجرا شده و پس از استقرار اولیه سامانه با ارائه خدمات آموزشی و پشتیبانی فنی و گارانتی معتبر در راستای جلب رضایت مشتریان و کارفرمایان تکمیل خواهد شد.
درخواست و انتظار من از مقام عالی وزارت نفت این است که سازمان بهداشت و درمان بیشتر حمایت شود و بیشتر مورد توجه باشد و خدمات عزیزان و همکاران ما بیشتر دیده شود.
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :