Daneshenaft logo
سه شنبه 28 خرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 12 مرداد ماه 1397 | کد مطلب : 12197
گام نهایی قانون منع به کارگیری بازنشستگان در صنعت نفت برداشته شد؛
نسیم جوانی در صنعت نفت


از بین معاونان وزیر نفت، تنها مهندس صادق‌آبادی، بازنشسته نیست و سایر معاونان وزیر، جای خود را به مدیران جدید خواهند داد.

دانش نفت: کمتر از دو ماه فرصت باقی مانده تا بازنشستگان صنعت نفت نیز مانند سایر مدیران بازنشسته در دستگاههای دیگر جای خود را به جوانان دهند. اتفاقی که شایسته بود زودتر از اینها رخ می داد تا امکان حضور جوانان در بخشهای مدیریتی صنعت نفت فراهم شود تا پیشکسوتان صنعت، در قامت مشاوره به جوانان، آنان را همراهی کنند تا صنعت نفت هم از تجربه پیشکسوتان بهره مند شود و هم روح جوانی بر صنعت دمیده شود.

تعداد مدیرانی که در صنعت نفت به سن بازنشستگی رسیده اند و باید کنار بروند کم نیست اما حداقل 12 نفر از مدیران ارشد صنعت نفت در بین بازنشستگان قرار دارند که همگی از مدیران شایسته ای بودند که سالها در صنعت نفت تلاش کردند و اکنون زمان بهره گیری از نیروی جوانان به جای آنها رسیده است. البته بیژن زنگنه وزیر نفت پیش از ابلاغ چنین قانونی هم تلاش کرد تا جوانان را به صنعت نفت وارد کند و در همین راستا، یکی از معاونت های خود را به یک جوان سپرد؛ صادق آبادی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی. اما حال، روند جابجایی مدیران سرعت بیشتری می‌گیرد.

قانون منع به کارگیری بازنشستگان در ۲۹ اردیبهشت ماه سال ۹۵ طبق اصل ۱۲۳ قانون اساسی به تایید شورای نگهبان رسید و در تاریخ ۴ خرداد ماه همان سال نیز از سوی مجلس شورای اسلامی تایید شد اما آن قانون کامل نبود و نیاز به بررسی مجدد پیدا کرد تا اینکه در نخستین روزهای مردادماه، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با ۱۹۴ رای موافق، این قانون را اصلاح کرده و دامنه استثناهای آن را کاهش دادند. پیش از این اصلاحیه، نمایندگان مجلس، سفرا و معاونین وزیر مستثنی بودند که با اصلاحیه جدید، این افراد هم مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان خواهند شد. اما چه کسانی از وزارت نفت می‌روند و چه کسانی جایگزین آنها خواهند شد؟

بالاترین سمت، قائم مقام وزیر نفت است. خانم مرضیه شاهدایی که مدتی نیز مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بود و با هدف نشان دادن نگرش مثبت وزیر نفت به زنان، به این سمت منصوب شد اکنون باید در کنار سایر بازنشستگان، از این منصب کناره‌گیری کند. البته معلوم نیست چه کسی جایگزین او می‌شود، اما شاید با توجه به وضعیت کنونی صنعت نفت و ابلاغیه وزیر نفت برای صرفه جویی و تشریفاتی بودن سمت قائم مقام وزیر، دیگر این منصب به کل در وزارت نفت حذف شود.

از بین معاونان وزیر نفت، تنها صادق آبادی، مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی بازنشسته نیست و سایر معاونان وزیر، باید جای خود را به مدیران جدید بدهند. علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران و سید رضا نوروززاده، مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی هم کنار خواهند رفت. جالب اینجاست که نوروززاده سال گذشته به عنوان مدیر عامل پتروشیمی انتخاب شد و حالا باید کنار برود.

برای مدیریت عاملی شرکت ملی نفت، نام های چون محسن پاک نژاد، معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور تولید، سید صالح هندی، مدیر اکنشاف شرکت ملی نفت و رضا خلیلی معاون کنونی مدیرعامل شرکت ملی نفت در امور عملیات غیرصنعتی شنیده می شود و برای شرکت ملی گاز و جایگزینی مهندس عراقی، مدیر عامل موفق و خوشنام گاز، هم گویا نام آیدین ختلان، حسن منتظر تربتی، مدیر عامل شرکت مهندسی و توسعه گاز و بهزاد بابازاده مطرح شده است. برای جانشینی نوروززاده در شرکت ملی صنایع پتروشیمی، احتمال انتخاب آیدین ختلان وجود دارد. او که چند ماه پیش به عضویت هیات مدیره شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، به عنوان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور درآمد، حالا شانس اول نشستن بر کرسی شرکت ملی صنایع پتروشیمی است.

رکن الدین جوادی، معاون وزیر نفت در امور نظارت بر منابع هیدروکربوری؛ امیرحسین زمانی نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت؛ حبیب الله بیطرف، معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت؛ و سید اصغر هندی، مشاور حقوقی و بین‌الملل بیژن زنگنه و عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران هم باید مسئولیت خود را ترک کنند و نامهای مختلفی برای جایگزینی آنها مطرح شده است.

شجاع الدین بازرگانی، معاون امور حقوقی و مجلس وزیرنفت نیز که در دوره وزرای مختلف، این مسئولیت را بر عهده داشت، حالا باید کنار برود و محسن دلاویز به دلیل توان تعامل بالا با نمایندگان مجلس، مهمترین گزینه جایگزینی بازرگانی محسوب می شود که در سال گذشته هم نامش برای این مسئولیت مطرح شده بود. هرچند که او به تازگی به عنوان مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت انتخاب شده و شاید به همین دلیل در مسئولیت کنونی خود باقی بماند.

غلامرضا منوچهری، معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم باید مسئولیت خود را تحویل دهد. از سلبعلی کریمی و رضا دهقانی به عنوان گزینه های احتمالی جانشینی منوچهری یاد شده است.

 حسین کاظم پوراردبیلی، نماینده ایران در اوپک و بیژن عالی پور، مدیرعامل شرکت ملی نفتخیز جنوب نیز باید از سمت خود خداحافظی کنند.

بر این اساس، باید دید این گمانه زنی ها تا چه حد رنگ واقعیت به خود می گیرد اما نکته مهم این است که در آستانه اجرایی شدن تحریم‌ها، وزیر نفت قطعا زودتر از پایان یافتن مهلت شصت روزه، مدیران جایگزین را انتخاب خواهد کرد تا با توجه به باقی ماندن کمتر از سه سال از عمر دولت فعلی، مدیران جدید از فرصت کافی برای تسلط بر زیرمجموعه و پیشبرد برنامه‌های خود را داشته باشند. ضمن اینکه مصوبه مجلس، فرصتی مناسب برای پوست اندازی صنعت نفت است تا با روی کار آمدن مدیران جدید، شاهد تحولی جدید در صنعت نفت و پیشبرد برنامه های وزارتخانه با قدرت ریسک بالاتر و محافظه کاری کمتری باشیم.

 

اسامی مدیران بازنشسته نفت

رکن الدین جوادی،  معاون وزیر نفت در امور نظارت بر منابع هیدروکربوری

امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین الملل و بازرگانی وزیر نفت                                       

شجاع الدین بازرگانی، معاون امور حقوقی و مجلس وزیرنفت

حبیب الله بیطرف، معاون امور مهندسی، پژوهش و فناوری وزیر نفت

علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران

حمیدرضا عراقی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران

رضا نوروززاده، مدیرعامل شرکت ملی پتروشیمی

سید اصغر هندی، عضو هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران

غلامرضا منوچهری، معاون امور توسعه و مهندسی مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران

حسین کاظم پوراردبیلی، نماینده ایران در اوپک

بیژن عالی پور، مدیرعامل شرکت ملی نفتخیز جنوب

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
این روزها و در این فضاى خوش‌بینى تازه ایجاد شده در کشور در آستانه سفر نخست وزیر ژاپن به ایران، یاد روزهاى پس از برجام مى‌افتم که در فضاى امیدوارى و خوش‌بینی عجیب آن روزها، وقتى مى‌گفتم برجام نقطه عطف اقتصاد ایران نیست و با آنکه گشایش‌هایى را ایجاد مى‌کند اما ما را وارد دوره تازه اقتصاد نمى‌کند، به گالوم گالیور، بدبین، کاسب تحریم و هزار انگ دیگر متهم مى‌شدم.
نکته کلیدی سخنان محمدی، تاکید او بر جهش دوم صنعت پتروشیمی است؛ آنجا که گفت: بی‌تردید می‌توان با هم‌افزایی، انطباق و همدلی شرکت‌ها و هلدینگ‌های پتروشیمی، روند تحقق «جهش دوم» صنعت «پیشرو پتروشیمی» را با راه‌اندازی طرح‌های نیمه تمام و افزایش ظرفیت این صنعت عملی کرد.
حدود ۱۰ ماه از خروج توتال از قرارداد طرح توسعه فاز ۱۱ میدان گازی پارس جنوبی می‌گذرد و علیرغم اینکه قرار بود شرکت ملی نفت چین جایگزین توتال در این قرارداد شود، هنوز خبری از چینی‌ها نشده است؛ با این وجود وزیر نفت به تازگی از ادامه مذاکرات با این کشور خبر داده است.

يادداشت
ظرفیت موجود در صادرات فرآورده‌های نفتی به کشورهای منطقه و به‌ویژه افغانستان یکی از فرصت‌های مناسب ایران برای عبور از تحریم‌های نفتی است و رفتن به سمت تولید محصولات پترو پالایشگاهی می‌تواند نقش مهمی در جهت تحقق شعار رونق تولید ایفا کند.
عقیل براتی، رییس پژوهش و فناوری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ سه پروژه فناورانه در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت اجرا می شود و برای این پروژه‌ها مصوبه‌های شورای پژوهش و هیئت مدیره شرکت ملی نفت دریافت شده است.
با تصویب و تعیین نرخ خرید تضمینی برق روزهای خوبی در انتظار انرژی‌های تجدیدپذیر است و پیش بینی می شود، حجم سرمایه‌گذاری غیردولتی در این بخش که به بیش از 124 هزار میلیارد ریال رسیده بهتر هم خواهد شد.
محمدمهدی مرادنژاد، کارشناس صنعت پتروشیمی/ 60 تا 70 درصد محصولات پتروشیمی ایران تا آخرین حلقه زنجیره ارزش می‌رود و مهمترین مشکل در صنعت پتروشیمی ایران خوراک مایع و ال‌پی‌جی است که باید برای آن فکری کرد.
رویا خالقی/ داده‌های حجیم (Big Data) یکی از اصطلاحاتی است که این روزها در حوزه تحلیل داده‌ها زیاد شنیده می‌شود و مدت‌هاست برای اشاره به حجم‌ عظیمی از داده‌ها که از سوی سازمان‌های بزرگی مانند گوگل یا ناسا ذخیره و تحلیل می‌شوند مورد استفاده قرار می‌گیرد.
گفتمان
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.
مهندس نیما باقرسایی، بیش از 17 سال سابقه كار مفید در حوزه‌های مهندسی، ساخت و بازرگانی را در رزومه کاری خویش ثبت کرده است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :