Daneshenaft logo
پنجشنبه 6 تیر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
چهارشنبه 8 اسفند ماه 1397 | کد مطلب : 22782
اولین مجری زن در تاریخ شرکت مهندسی و توسعه نفت منصوب شد؛
انتصابی از جنس جسارت و شجاعت در شركت متن
احمد مددی

زنان همواره نقشی بایسته و شایسته در توسعه صنعت نفت ایفا کرده اند، اما گلایه بحق و درستی که آنان در 110 سالگی صنعت نفت مطرح می کنند، نیز بایستی مورد بررسی قرار گیرد.

برای تبیین دقیق موضوع بایستی نگاهی به آمارها در زمینه بانوان داشته باشیم. نگاهي آماري به وضعيت زنان شاغل در صنعت نفت نشان مي دهد كه هم اكنون بيش از 8 درصد از كاركنان صنعت نفت ایران را زنان تشكيل مي دهند كه در دورترين مناطق عملياتي اين صنعت مسووليت هاي مهمي را بر دوش دارند. همچنين براساس آمارهاي موجود، بيشترين گروه سني شاغل در اين صنعت را زنان 30 تا 34 ساله تشكيل مي دهند و 31.5 درصد از زنان شاغل در اين صنعت حداقل 15 سال سابقه خدمت دارند. 48 درصد از بيش از 6 هزار نيروي زن شاغل قرارداد مستقيم در اين وزارتخانه نيز داراي مدرك ليسانس و بالاتر هستند.

اما آمارها نشان مي دهد، از ميان اين همه زن تحصيلكرده در صنعت نفت، حدود 7 درصد در مناصب مديريتي حضور دارند كه در مقايسه با كشورهاي توسعه يافته كه زنان سهمي برابر با مردان در سمت هاي مديريتي و ارشد دارند، سهم بسيار كمي است.

پر واضح است که از گذشته، پست های مدیریتی در صنعت نفت کاملا مردانه تفویض شده و با تغییر پست ها، دوباره به مردان سپرده شده است، اين در شرايطي است كه به نسبت ترکیب جمعیتی زنان نسبت به مردان در صنعت نفت، میانگین سهم سواد زنان نسبت به مردان بیشتر است، اما در سالهای گذشته تعدادی از زنان از لحاظ ارتقاء سازمانی در سمت های خود یا فریز شده اند یا به ندرت به سطوح سرپرستی ارتقا یافته اند.

اما جای بسی خوشبختی است که وزارت نفت دولتهای یازدهم و دوازدهم نسبت به زنان توانمند و متعهد، نگاه تازه ای دارد. این نگاه جدید در سخنان چندباره مهندس زنگنه وزیر نفت کشورمان بارها تبلور یافته است. مهندس زنگنه در فرصت ها و بزنگاههای مختلف بر نقش کلیدی زنان در توسعه و پیشبرد امور صنعت نفت تاکید کرده و این نقش کلیدی را مورد تحسین قرار داده است و حتی صراحتا عنوان کرده است که؛ «برای سپردن مشاغل مدیریتی به بانوان مضایقه ای ندارم».

با تاکیدها و تاییدهای وزیر نفت بر جایگاه زنان، نگاه حاکم بر مدیران صنعت نفت بایستی برگرفته از منویات مقام عالی وزارت و پرهیز از نگاه جنسیتی و تمرکز جدی بر شایسته سالاری باشد. بی تردید، زنان برای رسیدن به پستهای بالاتر نیازمند حمایت و پشتیبانی مدیران صنعت نفت هستند.

بر این اساس، انتصاب اخیر در شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران را بایستی در چارچوب اجابت منویات و خواست منطقی وزیر نفت ارزیابی کرد. انتصابی که در سالروز ولادت حضرت فاطمه (س) و روز زن محقق شد و طی آن با حکم تورج دهقانی، مدیرعامل شرکت متن، نخستین مجری زن در تاریخ شرکت مهندسی و توسعه نفت منصوب و بدین ترتیب کام زنان صنعت نفت در چهل سالگی انقلاب با این انتصاب شیرین شد و زنان عیدی بزرگی از صنعت نفت گرفتند.

بر این مبنا، انتصاب سرکار خانم مرجان محمدی به عنوان سرپرست طرح احداث مخازن استراتژیک نفت خام شرکت متن، نشان از اعتماد عمیق مدیران صنعت نفت به مدیران زن صنعت نفت است که تعهد و توانمندی را در خود به منصه ظهور رسانده اند. با وجود چنين نگاه بدیعی به جایگاه و شان کاری زنان، فرصتی بی بدیل برای این قشر فرهیخته صنعت نفت به وجود آمده که با سختكوشي و تلاش بيشتر توانايي هاي خود را اثبات كنند. در همین حال، ناظران و تحلیلگران این انتصاب را نشان دهنده جسارت و شجاعت دکتر تورج دهقانی، مدیر عامل متن در پذیرش مسئولیت و ریسک و سپردن امور حساس اجرایی به زنان صنعت نفت ارزیابی می کنند. پیش از این نیز مسعود کرباسیان، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و معاون وزیر نفت در حکمی «تالین منصوریان» را به عنوان مدیر سرمایه‎گذاری و کسب‎وکار این شرکت منصوب کرده بود. بدین ترتیب، صنعت نفت که تا چندی پیش به عنوان صنعتی مردانه به شمار می رفت و زنان امکان راه یافتن به پست های ارشد مدیریتی در آن را نداشتند، اما در دولت یازدهم و دوازدهم، این روند تغییر کرد و زنان به تدریج در پست های مختلف منصوب شدند. آنچه مبرهن است؛ با حمایت و پشتیبانی مهندس زنگنه و سایر مدیران ارشد صنعت نفت، هم اکنون هيچ مانع ظاهري براي دست يابي زنان به سمت هاي مديريتي در صنعت نفت وجود ندارد و زنان مي توانند با دست يابي به دانش، شخصيت حرفه اي و سلامت كاري، در رده هاي بالاي مديريتي حضور يابند، بنابراین تحقق حضور برابر زنان با مردان در صنعت نفت به عنوان يكي از مهمترين گلوگاه های صنعتی برای حضور زنان در بخش صنعت کشور، نيازمند تلاش، صبوري، اعتماد به نفس و نيز معرفي شايستگي هاي خویش است.

کلام پایانی اینکه؛ مسير رشد، توسعه و بالندگي کشور از مسير بالندگي و اهمیت دادن به زنان آن جامعه مي گذرد و ايجاد فرصت هاي برابر این مسیر رشد و بالندگی را به بلوغ کامل خواهد رساند، اتفاقي كه با انتصاب يك زن توانمند به عنوان مجری و سرپرست طرح احداث مخازن استراتژیک نفت خام شرکت متن در حال شكل گيري است و نويدي خوش، امیدبخش و شیرین براي حضور موثر ديگر زنان سختکوش و متعهد این سرزمین در رده هاي ارشد مديريتي كشور است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سیدحمید حسینی، فعال اقتصادی در حوزه صادرات فرآورده‌های نفتی/ وزارت نفت دائم با مشتریان صوری روبه‌روست که می‌خواهند از کارش سر در بیاورند و به‌جای خرید نفت، اطلاعات ما را به آمریکا بفروشند.
کوروش کرم‌پور حقیقی، عضو هیئت‌ رئیسه کمیسیون انرژی مجلس/ هرگونه اخلال در روند فروش نفت و ارزآوری از این حوزه، آسیب‌های جبران‌ناپذیری را به دولت در حوزه مالی می‌زند.
روزگار غریبی شده است. در این زمانه عجیب و غریب، وزیر نفت که پرچمدار مبارزه با تحریم‌های نفتی ایالات متحده است، بی‌رحمانه و غیر‌منصفانه زیر شدیدترین انتقادات و هجمه‌ها قرار گرفته است.

يادداشت
ایمان نیکزاد، کارشناس ارشد انرژی/ اکوادور یکی از اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است که با تولید میانگین روزانه حدود ۵۵۰ هزار بشکه نفت خام، پنجمین تولیدکننده نفت خام آمریکای جنوبی و با ۸.۳ میلیارد بشکه ذخایر نفت خام، سومین کشور این منطقه پس از ونزوئلا و برزیل از نظر میزان ذخایر نفتی به شمار می‌رود.
ایران هم‌اکنون در مجتمع‌های پتروشیمی زاگرس، خارک، فن‌آوران و مرجان ظرفیت تولید سالانه بیش از ۶.۶ میلیون تن متانول را دارد و براساس شواهد موجود، تا پنج‌ سال آینده این مقدار به ۲۵ میلیون تن خواهد رسید.
غلامرضا شرفی، عضو کمیسیون انرژی مجلس/ توسعه ظرفیت پالایشگاهی و پتروپالایشگاه‌ها ازجمله راهکارهای مقابله با تحریم‌های نفتی محسوب می‌شود و تحریم‌های آمریکا را می‌توان با رفتن به سمت تولید فراورده‌های نفتی بی اثر کرد.
ظرفیت موجود در صادرات فرآورده‌های نفتی به کشورهای منطقه و به‌ویژه افغانستان یکی از فرصت‌های مناسب ایران برای عبور از تحریم‌های نفتی است و رفتن به سمت تولید محصولات پترو پالایشگاهی می‌تواند نقش مهمی در جهت تحقق شعار رونق تولید ایفا کند.
عقیل براتی، رییس پژوهش و فناوری شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت/ سه پروژه فناورانه در شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت اجرا می شود و برای این پروژه‌ها مصوبه‌های شورای پژوهش و هیئت مدیره شرکت ملی نفت دریافت شده است.
گفتمان
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.
مهندس نیما باقرسایی، بیش از 17 سال سابقه كار مفید در حوزه‌های مهندسی، ساخت و بازرگانی را در رزومه کاری خویش ثبت کرده است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :