Daneshenaft logo
جمعه 30 فروردین ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
چهارشنبه 8 اسفند ماه 1397 | کد مطلب : 22782
اولین مجری زن در تاریخ شرکت مهندسی و توسعه نفت منصوب شد؛
انتصابی از جنس جسارت و شجاعت در شركت متن
احمد مددی

زنان همواره نقشی بایسته و شایسته در توسعه صنعت نفت ایفا کرده اند، اما گلایه بحق و درستی که آنان در 110 سالگی صنعت نفت مطرح می کنند، نیز بایستی مورد بررسی قرار گیرد.

برای تبیین دقیق موضوع بایستی نگاهی به آمارها در زمینه بانوان داشته باشیم. نگاهي آماري به وضعيت زنان شاغل در صنعت نفت نشان مي دهد كه هم اكنون بيش از 8 درصد از كاركنان صنعت نفت ایران را زنان تشكيل مي دهند كه در دورترين مناطق عملياتي اين صنعت مسووليت هاي مهمي را بر دوش دارند. همچنين براساس آمارهاي موجود، بيشترين گروه سني شاغل در اين صنعت را زنان 30 تا 34 ساله تشكيل مي دهند و 31.5 درصد از زنان شاغل در اين صنعت حداقل 15 سال سابقه خدمت دارند. 48 درصد از بيش از 6 هزار نيروي زن شاغل قرارداد مستقيم در اين وزارتخانه نيز داراي مدرك ليسانس و بالاتر هستند.

اما آمارها نشان مي دهد، از ميان اين همه زن تحصيلكرده در صنعت نفت، حدود 7 درصد در مناصب مديريتي حضور دارند كه در مقايسه با كشورهاي توسعه يافته كه زنان سهمي برابر با مردان در سمت هاي مديريتي و ارشد دارند، سهم بسيار كمي است.

پر واضح است که از گذشته، پست های مدیریتی در صنعت نفت کاملا مردانه تفویض شده و با تغییر پست ها، دوباره به مردان سپرده شده است، اين در شرايطي است كه به نسبت ترکیب جمعیتی زنان نسبت به مردان در صنعت نفت، میانگین سهم سواد زنان نسبت به مردان بیشتر است، اما در سالهای گذشته تعدادی از زنان از لحاظ ارتقاء سازمانی در سمت های خود یا فریز شده اند یا به ندرت به سطوح سرپرستی ارتقا یافته اند.

اما جای بسی خوشبختی است که وزارت نفت دولتهای یازدهم و دوازدهم نسبت به زنان توانمند و متعهد، نگاه تازه ای دارد. این نگاه جدید در سخنان چندباره مهندس زنگنه وزیر نفت کشورمان بارها تبلور یافته است. مهندس زنگنه در فرصت ها و بزنگاههای مختلف بر نقش کلیدی زنان در توسعه و پیشبرد امور صنعت نفت تاکید کرده و این نقش کلیدی را مورد تحسین قرار داده است و حتی صراحتا عنوان کرده است که؛ «برای سپردن مشاغل مدیریتی به بانوان مضایقه ای ندارم».

با تاکیدها و تاییدهای وزیر نفت بر جایگاه زنان، نگاه حاکم بر مدیران صنعت نفت بایستی برگرفته از منویات مقام عالی وزارت و پرهیز از نگاه جنسیتی و تمرکز جدی بر شایسته سالاری باشد. بی تردید، زنان برای رسیدن به پستهای بالاتر نیازمند حمایت و پشتیبانی مدیران صنعت نفت هستند.

بر این اساس، انتصاب اخیر در شرکت مهندسی و توسعه نفت ایران را بایستی در چارچوب اجابت منویات و خواست منطقی وزیر نفت ارزیابی کرد. انتصابی که در سالروز ولادت حضرت فاطمه (س) و روز زن محقق شد و طی آن با حکم تورج دهقانی، مدیرعامل شرکت متن، نخستین مجری زن در تاریخ شرکت مهندسی و توسعه نفت منصوب و بدین ترتیب کام زنان صنعت نفت در چهل سالگی انقلاب با این انتصاب شیرین شد و زنان عیدی بزرگی از صنعت نفت گرفتند.

بر این مبنا، انتصاب سرکار خانم مرجان محمدی به عنوان سرپرست طرح احداث مخازن استراتژیک نفت خام شرکت متن، نشان از اعتماد عمیق مدیران صنعت نفت به مدیران زن صنعت نفت است که تعهد و توانمندی را در خود به منصه ظهور رسانده اند. با وجود چنين نگاه بدیعی به جایگاه و شان کاری زنان، فرصتی بی بدیل برای این قشر فرهیخته صنعت نفت به وجود آمده که با سختكوشي و تلاش بيشتر توانايي هاي خود را اثبات كنند. در همین حال، ناظران و تحلیلگران این انتصاب را نشان دهنده جسارت و شجاعت دکتر تورج دهقانی، مدیر عامل متن در پذیرش مسئولیت و ریسک و سپردن امور حساس اجرایی به زنان صنعت نفت ارزیابی می کنند. پیش از این نیز مسعود کرباسیان، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران و معاون وزیر نفت در حکمی «تالین منصوریان» را به عنوان مدیر سرمایه‎گذاری و کسب‎وکار این شرکت منصوب کرده بود. بدین ترتیب، صنعت نفت که تا چندی پیش به عنوان صنعتی مردانه به شمار می رفت و زنان امکان راه یافتن به پست های ارشد مدیریتی در آن را نداشتند، اما در دولت یازدهم و دوازدهم، این روند تغییر کرد و زنان به تدریج در پست های مختلف منصوب شدند. آنچه مبرهن است؛ با حمایت و پشتیبانی مهندس زنگنه و سایر مدیران ارشد صنعت نفت، هم اکنون هيچ مانع ظاهري براي دست يابي زنان به سمت هاي مديريتي در صنعت نفت وجود ندارد و زنان مي توانند با دست يابي به دانش، شخصيت حرفه اي و سلامت كاري، در رده هاي بالاي مديريتي حضور يابند، بنابراین تحقق حضور برابر زنان با مردان در صنعت نفت به عنوان يكي از مهمترين گلوگاه های صنعتی برای حضور زنان در بخش صنعت کشور، نيازمند تلاش، صبوري، اعتماد به نفس و نيز معرفي شايستگي هاي خویش است.

کلام پایانی اینکه؛ مسير رشد، توسعه و بالندگي کشور از مسير بالندگي و اهمیت دادن به زنان آن جامعه مي گذرد و ايجاد فرصت هاي برابر این مسیر رشد و بالندگی را به بلوغ کامل خواهد رساند، اتفاقي كه با انتصاب يك زن توانمند به عنوان مجری و سرپرست طرح احداث مخازن استراتژیک نفت خام شرکت متن در حال شكل گيري است و نويدي خوش، امیدبخش و شیرین براي حضور موثر ديگر زنان سختکوش و متعهد این سرزمین در رده هاي ارشد مديريتي كشور است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
بر اساس آخرین آمارها، هم‌اکنون صادرات نفت ایران در دو هفته اخیر در پایین‌ترین سطح ممکن قرار گرفته است و بنابر آمار ‏به‌دست آمده از سه مؤسسه ردیابی نفتکش‌ها، ایران در ماه آوریل کمتر از یک ‏میلیون بشکه نفت در روز صادر کرده و این درحالی‌ است که تنها چند روز دیگر از معافیت‌های تحریمی ‏باقیمانده است.
وزارت نفت برای فروش نفت در دوران تحریم باید از روش‌هایی استفاده کند که برای حاکمیت کاملاً شفاف بوده و برای دشمن شفاف نباشد.
ریاض نسبت به آینده اقتصادی آمریکا خوش‌بین نیست و تمایل به حذف دلار از معاملات نفتی عربستان را می‌توان به روند رو به رکود اقتصاد آمریکا مرتبط دانست.

يادداشت
سرنوشت فاز 11 که به غیر از فاز ۱۴، تنها فاز توسعه‌نیافته بزرگ‌ترین میدان گازی جهان در طرف ایران محسوب می‌شود، به نتیجه مذاکرات با چین گره خورده است.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که گزارش مربوط به تخلفات شرکت پالایشگاه نفت کرمانشاه عمدتا پیرامون شیوه قیمت گذاری و نحوه واگذاری این شرکت به بخش خصوصی به قوه قضاییه ارسال شود.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ با توجه به اینکه چالش صد سال اخیر کشور ما موضوع توسعه است، باید روی مفاهیمی چون بهینه‌سازی مصرف سوخت، کاهش شدت مصرف انرژی و واقعی کردن قیمت انرژی در ایران به اجماع رسیده و همگرایی داشته باشیم.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ به دلیل کاهش شدید تولید نفت عربستان و ونزوئلا، عرضه نفت در بازار جهانی نفت محدود شده است، اما همچنان نشانه‌های ناهمخوانی درباره دورنمای تقاضای نفت و سطح ذخیره‌سازی مشاهده می‌شود.
در بودجه سالیانه نروژ، دولت مجاز است کسری بودجه غیرنفتی را حداکثر به میزان سود سالیانه صندوق بازنشستگی، از درآمد‌های نفتی تأمین کند. مقدار سود سالیانه صندوق در طول سال‌های گذشته بین 3 تا 4 درصد متغیر بوده است.
گفتمان
بیژن زنگنه، وزیر نفت در نشست با نمایندگان استان خوزستان: اهواز پر از خط لوله است و هیچ جایی مانند این شهر در خطر نیست و از فکر کردن به این موضوع شب‌ها، خواب ندارم. بارها در مجلس و از تریبون‌های مختلف اعلام کردم که تأسیسات صنعت نفت فرسوده است و همکاران ما در مناطق نفت‌خیز با چنگ و دندان آن را اداره می‌کنند.
عربستان سعودی و امارات در حال ساخت سیستم‌های قدرتمند و پیشرفته انرژی خورشیدی هستند و امیدوار هستند که این حرکت گام بزرگی در حرکت دو کشور به سوی بهره‌برداری از منابع مختلف و غیرفسیلی انرژی در دهه آینده باشد
انجام خرید یا عقد قرارداد با گروه تخصصی IRSYSTEM ، ضمن بهره مندی از کالایی درجه یک و در سطح جهانی، آغازی است بر تعهدی مستمر که طی برنامه زمانبندی دقیق اجرا شده و پس از استقرار اولیه سامانه با ارائه خدمات آموزشی و پشتیبانی فنی و گارانتی معتبر در راستای جلب رضایت مشتریان و کارفرمایان تکمیل خواهد شد.
درخواست و انتظار من از مقام عالی وزارت نفت این است که سازمان بهداشت و درمان بیشتر حمایت شود و بیشتر مورد توجه باشد و خدمات عزیزان و همکاران ما بیشتر دیده شود.
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :