Daneshenaft logo
جمعه 30 فروردین ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 18 اسفند ماه 1397 | کد مطلب : 22814
حرف‌های مشترک زنگنه و سبحانی در صنعت نفت اما بدون عکس یادگاری!


وزیر نفت روز پنج‌شنبه گذشته یکی از مهمترین کلنگ‌های تاریخ صنعت پتروشیمی ایران در «کرخه» به زمین زد، کلنگی که به زمین خوردن آن برای همه خیر و برکت داشت، برای آن نماینده مجلسی که با این کلنگ‌ها به دنبال حفظ جایگاهش در مجلس بود تا وزیر نفتی که با یک کلنگ می‌خواهد برای چند روزی هم که شده از فشار منتقدان و دلواپسان رها شود.

در تاریخ صنعت پتروشیمی تا بخواهید از این دست کلنگ‌ها به زمین خورده است، برخی از کلنگ‌ها با گذشت بیش از یک دهه هنوز روی زمین مانده و کلنگ‌های دیگری که حالا زمینه‌ساز توسعه صنعت پتروشیمی ایران شدند اما بدون شک کلنگ‌ها هم می‌دانند که در چه طرح‌های زمینه‌ساز توسعه صنعت پتروشیمی و حافظ محیط زیست و منابع آبی کشور بودند و در چه طرح‌هایی زمینه‌ساز یک خیانت تاریخی در کشور شده‌اند.

خط لوله اتیلن غرب مصداق بارز یک کلنگ‌زنی اشتباه در تاریخ پتروشیمی ایران و جهان است، میلیاردها دلار خرج پارس جنوبی شد تا تولید اتان افزایش یابد، دوباره چند میلیارد دلار خرج کردیم تا پتروشیمی کاویان را برای تولید اتیلن و سپس خط لوله یک‌هزار و 200 کیلومتری انتقال اتیلن بسازیم، به همین جا قانع نشدیم دوباره دست به جیب شدیم پتروشیمی‌های مختلفی در شهرهای غرب و شمال غرب ایران ساختیم که همگی صرفا محصولاتی تکراری را تولید کنند و حالا که هم اتان داریم و اتیلن، این محصول ارزشمند را بیش از 1000 کیلومتر از جنوبی‌ترین نقطه ایران به شمالی غربی شهرهای کشور منتقل می‌کنیم، پلی‌اتیلن تولید کرده و دوباره بیش از 1000 کیلومتر را به جنوب منتقل می‌کنیم تا آن را به چین و هند بفروشیم.

مدیران شرکت‌های پتروشیمی مسیر خط لوله اتیلن غرب می‌گویند، روزانه 50 تا 70 دستگاه کامیون و تریلی محصولات صادراتی آنها را از مهاباد، کردستان، کرمانشاه، لرستان و ... بار می‌زنند تا به جنوب بیاورند بار کشتی‌ها کنیم و سپس به بازار صادر شود. کلنگی که روز اول برای ساخت خط اتیلن غرب زمین خورد هم امروز می‌داند که قرار بود با ساخت خط اتیلن غرب صنایع میان‌دستی و پایین‌دستی بیشتری در غرب و شمال غرب ایران احداث شود اما دریغ از کلنگ ساخت یک شهرک پتروشیمی که با هدف تکمیل زنجیره ارزش پلی اتیلن در غرب کشور که به زمین خورده باشد.

کلنگی که هفته جاری در اندیمشک به زمین خورد یک تفاوت اساسی با تمامی کلنگ‌هایی دارد که در طول بیش از 15 سال گذشته تاکنون در صنعت پتروشیمی کشور به زمین خورده است، این کلنگ بیش از آنکه فرق زمین نگون‌بخت کرخه و اندیمشک را شکاف بدهد بر پیکره یک سنت نانوشته و غلط در تاریخ معاصر صنعت پتروشیمی ایران فرود آمد، کلنگی که شاه بیت آن توسط «جعفر ربیعی» مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس این چنین گفته شد «این کلنگ‌زنی بهانه‌ای است که برای توسعه صنایع میان‌دستی صنعت پتروشیمی»، کلنگ پتروشیمی اندیمشک به زمین خورد تا به غفلتی سی و چند ساله در صنعت پتروشیمی ایران پایان دهیم و نکته جالبش اینجاست این کلنگ مهم در دوره مدیریت «ربیعی» در هلدینگ خلیج فارس خورد. همان مدیری که می‌گویند، مترویی است، ماشین امضا شده، تخصص ندارد، کلنگی را به زمین زده که تاکنون ژنرال‌های این صنعت از زمین زدنش عاجز و ناتوان بودند.

در روی دیگر سکه این کلنگ زنی باید گفت، ایران با وجود در اختیار داشتن بزرگترین ذخایر اتان و متان جهان حتی یک طرح تولید اتیلن اکساید گازی ندارد و هر چقدر پول خرج تولید پلی اتیلن‌های تکراری، اتیلن گلایکول‌ها، اوره، آمونیاک و متانول کردیم اما کل سهم محصول استراتژیک «اتیلن اکساید» ایران به 140 هزار تن در سال هم نمی‌رسد آن هم با خوراک نفتا !

کلنگ طرح جدید اتیلن اکساید اندیمشک به زمین خورد تا به جای زمین، فرق یک تفکر اشتباه سنتی و غلط در تاریخ معاصر پتروشیمی ایران را شکاف دهد که هرچقدر صنایع بالادستی پتروشیمی را با هدف خام‌فروشی و صادرات ارزان محصولات تکراری توسعه دهیم الان زمان توسعه صنایع میان‌دستی است تا جای صادرات اتیلن و اتیلن گلایکول سراغ تولید محصولاتی برویم که ارزش آنها به جای تن با کیلوگرم محاسبه و پرداخت می‌شود.

باور کنید، کلنگ طرح جدید پتروشیمی اندیمشک خوشبخت‌ترین کلنگ تاریخ این صنعت ارزش‌آفرین است، هنوز در شوک زیبای آغاز عصر توسعه صنایع میان‌دستی صنعت پتروشیمی خارج نشدیم که خبر رسیده است که کاتالیست تمام ایرانی تولید «اتیلن اکساید» به میزان 600 تن در سال با حمایت «اسپک» و مشارکت «اکسیر نوین فرآیند آسیا» و پژوهش و فن‌آوری پتروشیمی آغاز شده است.

اسپکی که به‌عنوان اولین شرکت ایرانی تولید سه دانش فنی و لایسنس تمام ایرانی سه محصول کاملا پرمصرف و استراتژیک را کلید زده و 98 را به سالی تبدیل می‌کند که اولین مجتمع پتروشیمی تمام ایرانی، ایران در مدار بهره‌برداری قرار می‌گیرد این بار قبل ساخت یک مجتمع پتروشیمی خیال مدیرانش را از وجود کاتالیست تولید راحت کرده است.

اگر تمامی عکس‌های یادگاری افتتاح و بهره‌برداری مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاهی ایران در طول 6 سال گذشته را نگاه کنید امکان ندارد عکس و تصویری را پیدا کنید که وزیر نفت و مدیرعامل اسپک را در یک تصویر در کنار هم ببنید اما «بیژن زنگنه» و «جلیل سبحانی» این ادعا را به اثبات رسانده‌اند که بدون گرفتن سلفی و عکس‌های یادگاری مشترک می‌توانند از فاصله چند کیلومتری هم با هم صحبت کنند و این طبیعت صنعت نفت است که بدون مکالمه مستقیم هم می‌توان به یک دیالوگ و ادبیات مشترک رسید، صدایی که برای شنیده شدن آن نه نیازی به توئیت دارید و نه خرید شیرینی جشن استعفا ...

منبع: انرژی‌نیوز

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
بر اساس آخرین آمارها، هم‌اکنون صادرات نفت ایران در دو هفته اخیر در پایین‌ترین سطح ممکن قرار گرفته است و بنابر آمار ‏به‌دست آمده از سه مؤسسه ردیابی نفتکش‌ها، ایران در ماه آوریل کمتر از یک ‏میلیون بشکه نفت در روز صادر کرده و این درحالی‌ است که تنها چند روز دیگر از معافیت‌های تحریمی ‏باقیمانده است.
وزارت نفت برای فروش نفت در دوران تحریم باید از روش‌هایی استفاده کند که برای حاکمیت کاملاً شفاف بوده و برای دشمن شفاف نباشد.
ریاض نسبت به آینده اقتصادی آمریکا خوش‌بین نیست و تمایل به حذف دلار از معاملات نفتی عربستان را می‌توان به روند رو به رکود اقتصاد آمریکا مرتبط دانست.

يادداشت
سرنوشت فاز 11 که به غیر از فاز ۱۴، تنها فاز توسعه‌نیافته بزرگ‌ترین میدان گازی جهان در طرف ایران محسوب می‌شود، به نتیجه مذاکرات با چین گره خورده است.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ نمایندگان مجلس شورای اسلامی مصوب کردند که گزارش مربوط به تخلفات شرکت پالایشگاه نفت کرمانشاه عمدتا پیرامون شیوه قیمت گذاری و نحوه واگذاری این شرکت به بخش خصوصی به قوه قضاییه ارسال شود.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ با توجه به اینکه چالش صد سال اخیر کشور ما موضوع توسعه است، باید روی مفاهیمی چون بهینه‌سازی مصرف سوخت، کاهش شدت مصرف انرژی و واقعی کردن قیمت انرژی در ایران به اجماع رسیده و همگرایی داشته باشیم.
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ به دلیل کاهش شدید تولید نفت عربستان و ونزوئلا، عرضه نفت در بازار جهانی نفت محدود شده است، اما همچنان نشانه‌های ناهمخوانی درباره دورنمای تقاضای نفت و سطح ذخیره‌سازی مشاهده می‌شود.
در بودجه سالیانه نروژ، دولت مجاز است کسری بودجه غیرنفتی را حداکثر به میزان سود سالیانه صندوق بازنشستگی، از درآمد‌های نفتی تأمین کند. مقدار سود سالیانه صندوق در طول سال‌های گذشته بین 3 تا 4 درصد متغیر بوده است.
گفتمان
بیژن زنگنه، وزیر نفت در نشست با نمایندگان استان خوزستان: اهواز پر از خط لوله است و هیچ جایی مانند این شهر در خطر نیست و از فکر کردن به این موضوع شب‌ها، خواب ندارم. بارها در مجلس و از تریبون‌های مختلف اعلام کردم که تأسیسات صنعت نفت فرسوده است و همکاران ما در مناطق نفت‌خیز با چنگ و دندان آن را اداره می‌کنند.
عربستان سعودی و امارات در حال ساخت سیستم‌های قدرتمند و پیشرفته انرژی خورشیدی هستند و امیدوار هستند که این حرکت گام بزرگی در حرکت دو کشور به سوی بهره‌برداری از منابع مختلف و غیرفسیلی انرژی در دهه آینده باشد
انجام خرید یا عقد قرارداد با گروه تخصصی IRSYSTEM ، ضمن بهره مندی از کالایی درجه یک و در سطح جهانی، آغازی است بر تعهدی مستمر که طی برنامه زمانبندی دقیق اجرا شده و پس از استقرار اولیه سامانه با ارائه خدمات آموزشی و پشتیبانی فنی و گارانتی معتبر در راستای جلب رضایت مشتریان و کارفرمایان تکمیل خواهد شد.
درخواست و انتظار من از مقام عالی وزارت نفت این است که سازمان بهداشت و درمان بیشتر حمایت شود و بیشتر مورد توجه باشد و خدمات عزیزان و همکاران ما بیشتر دیده شود.
تنها حمایتی که ما لازم داریم این است که کارفرمایان محترم مطالبات را سر موعد پرداخت کنند. متاسفانه در حال حاضر مطالباتی داریم که از اسفند ۹۴ تا به امروز مانده است و هنوز پرداخت نشده است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :