Daneshenaft logo
یکشنبه 27 مرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 17 خرداد ماه 1398 | کد مطلب : 23089
بزرگترین آفت روابط عمومی
عبدالرسول دشتی

چندی پیش یکی از دوستان رسانه یادداشتی با مضمون «آرایش جنگی» در حوزه نفت نوشته و با توجه به لطفی که نسبت به من داشت لینک آن را برایم ارسال کرده بود.

 

برداشت من از کلیت جمع بندی مقاله آن بود که منتقدان به نوعی در حال بازی در زمین و به نفع دشمن داخلی و خارجی هستند. دوستانه پاسخ کوتاهی برایش ارسال کردم که اگرچه سبک احساسی ویژه در نوشته‌هایش را می پسندم ولی به عنوان یک کارمند رسمی شاغل در وزارت نفت (پتروشیمی) با کلیت مطلبی که منتشر کرده مخالفم. من بزرگترین آفت یک روابط عمومی را بهویژه این روزها در این حرکت اشتباه می بینم که تلاش داشته باشند جواب رسانه های منتقد را توسط رسانه‌های دوست و همراه و با زبان آنها ارائه دهند. یک روابط عمومی آگاه در هر شرایطی و در برابر هر توهین یا اتهامی باید در درجه نخست خودش پاسخگو باشد و علاوه بر پاسخگوئی هر لحظه از تعامل مثبت با رسانه‌ها غافل نماند. تفسیر من طی چندین دوره مسئولیت‌های مختلف به ویژه در ارتباط با رسانه ها در این ضرب المثل خلاصه می شده «با دوستان مروت با دشمنان مدارا». بنابراین هرگز باور نداشته ام که حتی منتقدان غیر منصف را نیز کاملا از خود برانیم. آخرین جمله من خطاب به دوست نویسنده مقاله این بود که اگر «وزارت نفت کمی نیک نظر کند حتما پرِ خویش را در این هجمه‌ها می‌یابد. »

روابط عمومی باید خود هرگونه جوابیه و توضیح لازم را تهیه کرده و از رسانه های همراه بخواهد آن را هرچه گسترده تر منتشر کنند. به همین سیاق اگر تمایل دارد به موضوع خاصی بیشتر و گسترده تر پرداخته شود اطلاعات اولیه را در اختیار رسانه های همراه قرار داده و از آنان بخواهد بر اساس دیدگاه‌های تحلیلی خویش در آن زمینه مطلب نوشته و منتشر کنند تا یک خط مشی از جنبه‌های گوناگون ولی بر مدار نگاه مثبت و همراه اندیشی اطلاع‌رسانی شود. روابط عمومی‌های ما باید صاحب سبک، دیدگاه و قلم بوده و بتوانند در هر زمینه‌ای دیدگاههای تحلیلی خویش نسبت به برنامه‌های سازمانی که مسئولیت این بخشِ آن را بر عهده دارند نوشته و منتشر کنند. اما این تمام مسئولیت یک روابط عمومی نیست. توجه به مباحث درون سازمانی به‌ویژه ارزیابی شرایط کارکنان از دیگر نکات بسیار مهمی است که همکاران این حوزه باید نسبت به آن توجه ویژه داشته و آنچه برداشت و ارزیابی می کنند را به اطلاع مدیران مربوطه برسانند. عدم توجه به شرایط، انتظارات و بی اطلاعی از میزان رضایتمندی شغلی در درون هر سازمان می تواند منجر به بی تفاوتی و بی انگیزگی کارکنان در تمام رده‌های شغلی شود. بدیهی است در صورت ایجاد چنین وضعیتی آنچه بیشتر اهمیت پیدا می کند، باید این باشد که به جای اینکه در میان کارکنان معترض به دنبال رد پای دشمن بگردیم، کمی با تامل و هشیارانه دلایل ایجاد چنین شرایطی را در پستوی تصمیماتی جستجو کنیم که بروز روحیه بی‌انگیزگی و بی‌تفاوتی در میان کارکنان را موجب شده است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
افزایش ضریب بازیافت، بزرگترین چالش فناوری صنعت نفت ایران است؛ این سخن بارها از زبان مدیران قدیم و جدید صنعت نفت بر زبان رانده شده است اما این چالش بزرگ هیچگاه مرتفع نگردیده است.
محسن حائری‌نژاد، رئیس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ صنعت نفت ایران یکی از مهمترین ذخایره دارنده همزمان نفت و گاز در دنیاست و از طرفی در دهه‌های آینده سوخت‌های متعارف و به طور مشخص نفت و گاز نقش اصلی را در تأمین انرژی جهان بازی می کنند.
با تصویب ورود شرکت ملی گاز ایران به حوزه بالادست صنعت نفت در اساسنامه این شرکت، راه برای ایجاد زنجیره ارزش گاز هموارتر می‌شود.

يادداشت
هوشنگ فضلی، کارشناس ارشد مسئولیت اجتماعی حوزه مشاور اجتماعی وزیر نفت/ به‌طور معمول زمانی که سخن از مفهوم شرکت و به‌ویژه شرکت خصوصی پیش می‌آید، پیش‌فرض ذهنی افراد به دغدغه‌های اقتصادی و سوددهی معطوف می‌شود. از اساس این ذهنیت درست است، زیرا ماهیت وجودی یک شرکت بر مقوله کسب‌وکار معطوف به سودآوری است.
محمد امین راد/ ۲ خرداد ۱۳۹۸ - کاردار آمریکا در بغداد اخبار مربوط به معافیت عراق از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در زمینه واردات برق و گاز را تایید کرد.
بررسی طرح‌های پالایشی کشور نشان می‌دهد که تنها روش مدنظر برای تامین مالی این قبیل از پروژه‌ها، استفاده از فاینانس خارجی بوده است در حالی که نقدینگی کشور به حدود 2000 هزار میلیارد تومان رسیده و برای ساخت سالانه یک پالایشگاه 250 هزار بشکه‌ای، جذب 3 درصد از این نقدینگی برای راه اندازی پالایشگاه‌های کشور کافی است.
نام اقتصاد مقاومتی که به میان می‌آید، باید صنعت پتروشیمی ایران را از پیشگامان این راه دانست که با حرکت در این مسیر کارنامه‌ای موفق ثبت کرده است. گواه این موضوع طرح‌های مختلف پتروشیمی است که در سال های اخیر افتتاح شده و نتیجه آن با رشد و تنوع تولید و همچنین صادرات برای اقتصاد کشور همراه بوده است.
حسن ضیا کاشانی، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران/ اکنون تنها ابزاری که برای کنترل مصرف سوخت در اختیار ما قرار دارد، استفاده از کارت هوشمند سوخت است.
گفتمان
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :