Daneshenaft logo
پنجشنبه 21 آذر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 17 خرداد ماه 1398 | کد مطلب : 23089
بزرگترین آفت روابط عمومی
عبدالرسول دشتی

چندی پیش یکی از دوستان رسانه یادداشتی با مضمون «آرایش جنگی» در حوزه نفت نوشته و با توجه به لطفی که نسبت به من داشت لینک آن را برایم ارسال کرده بود.

 

برداشت من از کلیت جمع بندی مقاله آن بود که منتقدان به نوعی در حال بازی در زمین و به نفع دشمن داخلی و خارجی هستند. دوستانه پاسخ کوتاهی برایش ارسال کردم که اگرچه سبک احساسی ویژه در نوشته‌هایش را می پسندم ولی به عنوان یک کارمند رسمی شاغل در وزارت نفت (پتروشیمی) با کلیت مطلبی که منتشر کرده مخالفم. من بزرگترین آفت یک روابط عمومی را بهویژه این روزها در این حرکت اشتباه می بینم که تلاش داشته باشند جواب رسانه های منتقد را توسط رسانه‌های دوست و همراه و با زبان آنها ارائه دهند. یک روابط عمومی آگاه در هر شرایطی و در برابر هر توهین یا اتهامی باید در درجه نخست خودش پاسخگو باشد و علاوه بر پاسخگوئی هر لحظه از تعامل مثبت با رسانه‌ها غافل نماند. تفسیر من طی چندین دوره مسئولیت‌های مختلف به ویژه در ارتباط با رسانه ها در این ضرب المثل خلاصه می شده «با دوستان مروت با دشمنان مدارا». بنابراین هرگز باور نداشته ام که حتی منتقدان غیر منصف را نیز کاملا از خود برانیم. آخرین جمله من خطاب به دوست نویسنده مقاله این بود که اگر «وزارت نفت کمی نیک نظر کند حتما پرِ خویش را در این هجمه‌ها می‌یابد. »

روابط عمومی باید خود هرگونه جوابیه و توضیح لازم را تهیه کرده و از رسانه های همراه بخواهد آن را هرچه گسترده تر منتشر کنند. به همین سیاق اگر تمایل دارد به موضوع خاصی بیشتر و گسترده تر پرداخته شود اطلاعات اولیه را در اختیار رسانه های همراه قرار داده و از آنان بخواهد بر اساس دیدگاه‌های تحلیلی خویش در آن زمینه مطلب نوشته و منتشر کنند تا یک خط مشی از جنبه‌های گوناگون ولی بر مدار نگاه مثبت و همراه اندیشی اطلاع‌رسانی شود. روابط عمومی‌های ما باید صاحب سبک، دیدگاه و قلم بوده و بتوانند در هر زمینه‌ای دیدگاههای تحلیلی خویش نسبت به برنامه‌های سازمانی که مسئولیت این بخشِ آن را بر عهده دارند نوشته و منتشر کنند. اما این تمام مسئولیت یک روابط عمومی نیست. توجه به مباحث درون سازمانی به‌ویژه ارزیابی شرایط کارکنان از دیگر نکات بسیار مهمی است که همکاران این حوزه باید نسبت به آن توجه ویژه داشته و آنچه برداشت و ارزیابی می کنند را به اطلاع مدیران مربوطه برسانند. عدم توجه به شرایط، انتظارات و بی اطلاعی از میزان رضایتمندی شغلی در درون هر سازمان می تواند منجر به بی تفاوتی و بی انگیزگی کارکنان در تمام رده‌های شغلی شود. بدیهی است در صورت ایجاد چنین وضعیتی آنچه بیشتر اهمیت پیدا می کند، باید این باشد که به جای اینکه در میان کارکنان معترض به دنبال رد پای دشمن بگردیم، کمی با تامل و هشیارانه دلایل ایجاد چنین شرایطی را در پستوی تصمیماتی جستجو کنیم که بروز روحیه بی‌انگیزگی و بی‌تفاوتی در میان کارکنان را موجب شده است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
در پایان نشست کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با وزیر نفت، جمله‌ای به نقل از وزیر در رسانه‌ها با این مضمون منتشر شد: قانع نشدند و قصد قانع شدن هم ندارند!!!
طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس کلید خورده و ناکارآمدی در انعقاد قراردادهای میدان‌های مشترک نفتی و گازی از دلایل این استیضاح عنوان شده؛ حال آنکه دستاوردهای ملموس وزارت نفت در پارس جنوبی و غرب کارون، توسعه میدان‌های مشترک را به پای ثابت فهرست نقاط قوت این وزارتخانه بدل کرده است.
زنگنه یکی از معماران کلیدی الگوی اقتصاد مقاومتی ایران در مسیر ایجاد ارزش‌افزوده و تبدیل دارایی‌های فکری به توسعه اقتصادی و همچنین خودکفایی در منابع اصلی به شمار می‌رود.

يادداشت
علی گلمرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی/ یکی از معضلات اساسی کشور، اتکا بودجه دولت به فروش نفت خام است و این موضوع در برهه‌های مختلف بر عملکرد دولت برای اداره کشور تاثیرات منفی گذاشته است.
سیروس تالاری، رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران/ با توجه به این‌که پنج میلیارد دلار در سال ظرفیت صادرات تجهیزات صنعت نفت در کشور وجود دارد، تقاضای ما از دولت این است که روی این موضوع سرمایه‌گذاری کند.
سیدمحمد میرزامحمدزاده/ فعالیت‌های عام‎ المنفعه وزارت نفت که بر اساس مسئولیت‌های اجتماعی آن انجام می‌شود، گستردگی‌های بسیاری دارد. شرکت ملی نفت ایران به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، فعالیت‌های مسئولیت‌های اجتماعی خود را از مسیر مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‎خیز محقق می‌کند.
عربستان سعودی پس از استقبال سرد سرمایه‌گذاران خارجی حتی با ارزش‌گذاری پایین‌تر ۱.۷ تریلیون دلار، به سرمایه‌گذاران داخلی و منطقه‌ای برای فروش ۱.۵ درصد از سهام آرامکو تکیه کرده است.
فرهاد احمدی، مدیرعامل سابق شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت/ اصلاح آیین نامه قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی ضرورت دارد و باید در سرمایه‌‌گذار خارجی اطمینان ایجاد کنیم، تضامین لازم را حاصل کنیم تا وارد شود.
گفتمان
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :