Daneshenaft logo
یکشنبه 27 مرداد ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 31 خرداد ماه 1398 | کد مطلب : 23131
تدارک تعجب‌برانگیز خط فشار علیه وزارت نفت


سیدحمید حسینی، فعال اقتصادی در حوزه صادرات فرآورده‌های نفتی/ وزارت نفت دائم با مشتریان صوری روبه‌روست که می‌خواهند از کارش سر در بیاورند و به‌جای خرید نفت، اطلاعات ما را به آمریکا بفروشند.

 آن‌وقت خط فشار علیه وزارت نفت تدارک دیده شده؛ این موضوع تعجب برانگیز است. در پاسخ به این پرسش که آیا پشت‌پرده حمله‌های اخیر به وزیر نفت، گروهی مافیایی مترصد دریافت فرصت ویژه است؟ بایستی گفت: «من نمی‌خواهم دوستان را متهم به سودجویی و منفعت‌طلبی کنم، اما در چنین شرایطی احتمال چنین اتفاقی بسیار بالاست. باید این افراد پاسخ دهند ترامپ صادرات نفت ایران را تحریم کرده یا زنگنه؟ واقعا پرسش مهمی است. فکر می‌کنم عده‌ای ناآگاهانه به دلیل نا اطمینانی به زنگنه، تصور دارند وضع کنونی ناشی از عملکرد نامناسب مدیران کنونی است در حالی که فضا به هم ریخته است». «بالاخره خیلی‌ها در قامت مشتری وارد میدان می‌شوند و می‌خواهند بفهمند حساب‌های بانکی ما کجاست و از چه طریقی می‌توانیم نفت را منتقل کنیم، از این رو تشخیص مشتری واقعی از مشتری غیرواقعی کار بسیار پیچیده‌ای است. در حقیقت این افراد که برخی با توصیه و سفارش می‌آیند، می‌خواهند به جای خرید نفت از ما اطلاعات ما را به آمریکا بفروشند. طبیعی است حساسیت در این دوره بالا باشد و نتوان به هر کسی اطمینان کرد. حالا برخی دلواپسان به این موضوع توجه ندارند».

تجربه تحریم را داریم؛ تجربه ترامپ را نه

درباره تفاوت شرایط کنونی با دوره پیشین تحریم‌ها بایستی عنوان کرد: «ما تجربه تحریم را داریم؛ اما تجربه ترامپ را نداریم. شخصیت ترامپ با شخصیت اوباما متفاوت است. پیش‌تر اوباما از رؤسای جمهوری کشورها می‌خواست با ایران همکاری نکنند، اما ترامپ امروز به یک توصیه و سفارش بسنده نمی‌کند. واقعیت این است که ترامپ شخصا پیگیر ماجراست و بسیاری از رؤسای کشورها تاکید دارند که ازسوی وی زیر فشار هستند. در کنار دولت آمریکا، FBI و CIA و حتی ارتش آمریکا وارد عمل شده‌اند تا مانع فعالیت اقتصادی ما در جهان شوند. البته بالاخره ما راهی را پیدا می‌کنیم، اما باید واقعیت‌ها را در نظر گیریم».

اوضاع کشور استثنایی است

رفتار مشتریان نیز نسبت به دوره پیش تغییر جدی کرده است، «این بار کاهش صادرات نفت ایران به دلیل شکل بازار جهانی نفت است. ردگیری نفت ایران کار چندان دشواری نیست؛ به عبارت دیگر ۳۰ تا ۴۰ پالایشگاه در جهان هستند که نفت ایران را مصرف می‌کنند و با توجه به تهدیدهای آمریکا کمتر پالایشگاهی حاضر است ریسک کند تا نفت ما را بخرد زیرا آمریکایی‌ها حتی مدیران پالایشگاه‌ها را هم تحریم می‌کنند».«در ضمن فشار بیمه‌ای و بانکی نیز بسیار بالاست؛ بیمه‌ها با ما همکاری نمی‌کنند و فشار نظام بانکی به بالاترین حد ممکن در این سال‌ها رسیده است. با این وضع نمی‌توان از کم‌کاری‌ها گفت بلکه باید بپذیریم که اوضاع در کشور استثنایی است. تحریم برای هیچ کجا آبادانی و توسعه به همراه نداشته است بلکه سبب شده مشکلات فراوانی متوجه این کشورها شود».

طبیعی است برای فروش نفت به هر پیشنهادی اعتماد نشود

در پاسخ به این پرسش درباره بابک زنجانی هم بایستی گفت: «آن زمان متوجه شده بودم وی بر اساس روابطی که داشت، یک میلیون و چهارصد هزار تن مازوت گرفته بود تا بفروشد. خوب ایشان هیچ تجربه‌ای در بازار نداشت. یادم هست خودم محموله فرآورده نفتی در بندرعباس داشتم و با هر کدام از مشتریان تماس می‌گرفتم، می‌گفتند که با تخفیف ۲۰ تا ۵۰ دلاری می‌خرند. تعجب کردم و پرسیدم چه اتفاقی رخ داده؟ گفتند شرکت فالک در امارات با قیمت‌های بسیار خوبی در حال فروش محموله است. اتفاقا من به آن شرکت زنگ زدم و از آنها پرسیدم محموله را از کجا آوردید، گفتند از ایران. پیگیری‌های من رسید به شرکت نفت و آقایی جوان به نام بابک زنجانی؛ همان جا اعلام کردم که این شرکت قصد پرداخت پول ندارد. این شرکتی ورشکسته است که می‌خواهد خود را نجات بدهد پس پولی پرداخت نمی‌کند و منابع ما را حراج کرده است. خلاصه اینکه آنجا بود که اسم بابک زنجانی به گوشم خورد».«فروش نفت خام در بازار جهانی به این سادگی نیست. بابک زنجانی چند محموله نفت خام را گرفته بود، اما فقط توانست یک محموله را بفروشد و بقیه محموله‌ها را پس داد و رقم آن از بدهی‌هایش کم شد. حالا برخی ادعای فروش نفت دارند، طبیعی است در این موقعیت حساس وزیر نفت و مجموعه همکارانش ابا دارند که نفت را به هر کسی بدهند و به هر پیشنهادی اعتماد کنند. در این بازار باید خیلی محتاط بود».

بودن یا نبودن زنگنه، مشکل صادرات نفت ما نیست

زنجانی یک بانک در مالزی و یکی دیگر در تاجیکستان تاسیس کرده بود؛ اما نکته مهم این بود که کارهای مالی‌اش هم قلابی بود. سوئیفت تقلبی صادر می‌کرد. برای نمونه شرکت نفت به وی پول داده بود حواله‌ای برای شخصی صادر کند، سوئیفت تقلبی صادر کرده بود تا نشان دهد پول را پرداخت کرده است. زنجانی آدم چندان پیچیده‌ای نبود، پرونده‌اش هم کاملا روشن است، بلوف زیاد می‌زد. از هر دری وارد شد، اما سرانجام بازار را خراب کرد و نگذاشت روند طبیعی طی شود. یعنی در دوره تحریم خودش به عاملی برای برهم ریختن بازار تبدیل شد. حالا در این شرایط است که باید بگوییم مراقب به هم ریختن دوباره بازار باید بود. بودن یا نبودن زنگنه، مشکل صادرات نفت ما نیست. مشکل ما جای دیگری است، آن وقت اینجا با هم می‌جنگیم و فشار می‌آوریم.

حمله به وزارت نفت در شرایط کنونی نتیجه خوبی ندارد

حداقل در فضای کنونی هر مدیری بیش از ۱۰ درصد نمی‌تواند بر روند فعالیت‌ها تاثیر گذارد و «بیمه، کشتیرانی، بانک‌ها و پالایشگاه‌ها ترسیده اند و عقب رفته اند. همان‌طور که گفتم دائم با مشتریان صوری روبرو هستید که می‌خواهند از کارتان سر در بیاورند و به‌جای خرید نفت، اطلاعات ما را به آمریکا بفروشند، آن وقت خط فشار علیه وزارت نفت تدارک دیده شده است. این موضوع کمی تعجب برانگیز است». «الان در ایران تاجرانی که قدرت نقل و انتقال پول ندارند، از گردونه خارج شده اند. بانک‌ها همکاری نمی‌کنند، در نتیجه عمده نقل و انتقال پول افتاده دست صرافی‌ها. الان بهترین موقعیت برای فعالیت ادم‌هایی است که می توانند پول جابجا کنند. البته این کار فسادزا هم هست. همین حالا چهار صراف در زندان هستند. البته اینها به‌واسطه فعالیت صرافی زندان نیفتاده اند، برخی از آنها شرکت صوری درست کرده و ارز نیاوردند، اسنادسازی کرده و وارد کار صادرات فرآورده‌های نفتی شده‌اند و فرآورده را در دوبی به قیمت بازار آزاد فروختند. حواله‌های بانکی ایران در بانک‌های خاص خارج از کشور هم ۳ تا ۵ درصد زیر قیمت خرید و فروش می‌شود و اتفاقا سود بالایی در این کار هست. طرف حواله را می‌گیرد و به واسطه توانایی اش به پول تبدیل می‌کند و سود بالایی می‌برد. حالا باید توجه کنیم که اگر نتوانیم راه درست پیدا کنیم اول خود شرکت نفت که ۱۴.۵ درصد از درآمدش را از محل صادرات نفت تامین می کند، دچار مشکل می‌شود و بعد پروژه‌ها بی‌پول می‌ماند و پرداخت حقوق کارمندان دشوار می‌شود و سرانجام هم اقتصاد آسیب می‌بیند. در این فضا به‌جای پرداختن به اصل ماجرا، به وزارت نفت و شخص وزیر حمله می‌کنند. نتیجه این رفتار کاملا روشن است. اتفاق خوبی رخ نخواهد داد».

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
افزایش ضریب بازیافت، بزرگترین چالش فناوری صنعت نفت ایران است؛ این سخن بارها از زبان مدیران قدیم و جدید صنعت نفت بر زبان رانده شده است اما این چالش بزرگ هیچگاه مرتفع نگردیده است.
محسن حائری‌نژاد، رئیس تحقیق و توسعه شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (OICO)/ صنعت نفت ایران یکی از مهمترین ذخایره دارنده همزمان نفت و گاز در دنیاست و از طرفی در دهه‌های آینده سوخت‌های متعارف و به طور مشخص نفت و گاز نقش اصلی را در تأمین انرژی جهان بازی می کنند.
با تصویب ورود شرکت ملی گاز ایران به حوزه بالادست صنعت نفت در اساسنامه این شرکت، راه برای ایجاد زنجیره ارزش گاز هموارتر می‌شود.

يادداشت
هوشنگ فضلی، کارشناس ارشد مسئولیت اجتماعی حوزه مشاور اجتماعی وزیر نفت/ به‌طور معمول زمانی که سخن از مفهوم شرکت و به‌ویژه شرکت خصوصی پیش می‌آید، پیش‌فرض ذهنی افراد به دغدغه‌های اقتصادی و سوددهی معطوف می‌شود. از اساس این ذهنیت درست است، زیرا ماهیت وجودی یک شرکت بر مقوله کسب‌وکار معطوف به سودآوری است.
محمد امین راد/ ۲ خرداد ۱۳۹۸ - کاردار آمریکا در بغداد اخبار مربوط به معافیت عراق از تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران در زمینه واردات برق و گاز را تایید کرد.
بررسی طرح‌های پالایشی کشور نشان می‌دهد که تنها روش مدنظر برای تامین مالی این قبیل از پروژه‌ها، استفاده از فاینانس خارجی بوده است در حالی که نقدینگی کشور به حدود 2000 هزار میلیارد تومان رسیده و برای ساخت سالانه یک پالایشگاه 250 هزار بشکه‌ای، جذب 3 درصد از این نقدینگی برای راه اندازی پالایشگاه‌های کشور کافی است.
نام اقتصاد مقاومتی که به میان می‌آید، باید صنعت پتروشیمی ایران را از پیشگامان این راه دانست که با حرکت در این مسیر کارنامه‌ای موفق ثبت کرده است. گواه این موضوع طرح‌های مختلف پتروشیمی است که در سال های اخیر افتتاح شده و نتیجه آن با رشد و تنوع تولید و همچنین صادرات برای اقتصاد کشور همراه بوده است.
حسن ضیا کاشانی، مدیرعامل اسبق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران/ اکنون تنها ابزاری که برای کنترل مصرف سوخت در اختیار ما قرار دارد، استفاده از کارت هوشمند سوخت است.
گفتمان
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.
مهندس حسین تولا، مدیریت برنامه‌ریزی طرح‌ها و توسعه تجاری شرکت توسعه پتروایران را بر عهده دارد.
عصام‌الدین فیروزبخت، مدیرفاوای شركت توسعه پتروایران، دارای 23 سال سابقه فعالیت تخصصی در زمینه توسعه راهكارهای فناوری اطلاعات و ارتباطات در صنعت نفت است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :