Daneshenaft logo
پنجشنبه 21 آذر ماه 1398 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
پنجشنبه 3 مرداد ماه 1398 | کد مطلب : 23232
تحریم فرصتی برای دوری بودجه از نفت


سید حسن حسینی شاهرودی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی/ کاهش فروش نفت موهبتی از سوی دشمنان ما است و کاهش تولید نفت فرصتی برای دوری بودجه از درآمدهای نفتی است.

 از برنامه پنجم خصوصاً از سال گذشته دولت مکلف شد که بودجه را از نفت جدا کرده و در حقیقت درآمدهای نفتی را در بودجه به حداقل برساند چرا که چنین شرایطی پیش بینی می‌شد. ساز و کار بودجه غیر نفتی به این شکل بود که دولت می‌بایست رقمی را از فروش نفت در اختیار صندوق توسعه ملی قرار داده و سال به سال هم به آن بیفزاید.

برداشت دولت از صندوق توسعه ملی

اگر این امر رعایت می‌شد امروز می‌بایست ورودی اعتبارات نفتی به صندوق توسعه ملی به بالای ۵۰ تا ۶۰ درصد می‌رسید رقمی که برای کارهای زیرساختی و اقتصادی کشور ذخیره و به صورت وام به بنگاه‌های اقتصادی داده می‌شود و نه به عنوان منابع درآمدی دولت. اما متأسفانه آنچه در سال‌های اخیر شاهد بودیم این است که دولت دست اندازی‌هایی به این صندوق داشته و برخی مشکلاتش را در حوزه‌های آب، راه، کشاورزی و … را از این راه برطرف کرده است. اتفاقی که در یک‌ساله اخیر رخ داده که امروز در اوجش قرار داریم این است که فروش نفت به حداقل رسیده است اما از نظر ما موهبتی الهی است که به دست دشمنان ما رقم می‌خورد و ما را در شرایطی قرار می‌دهد که مجبور باشیم بودجه مان را بدون نفت ببندیم و اتکا کنیم به دیگر درآمدهایی که دولت قرار بود منابع را از آن تأمین کند.

قرار بود جلوی فرار مالیاتی گرفته شود

یکی از منابعی که قرار بود دولت به آن ورود کند جلوگیری از فرار مالیاتی بنگاه‌های اقتصادی دولتی و همچنین غیردولتی است که این مهم تاکنون انجام نشده و لذا قانون آن مصوب شده است. هر چه شرایط بر ما سخت‌تر شود، گویا بیشتر به سمت استقلال و اقتصاد مقاومتی پیش می‌رویم و در این راه توفیق کسب می‌کنیم.

تقابل باید اقتصادی باشد نه نظامی

تنگه هرمز و خلیج فارس در اختیار ایران اسلامی است ما راهکارهای فراوانی را در دست داریم و ایران بدون چالش نظامی می‌تواند محدودیت را شامل تمام کشورهای نفت‌خیز منطقه کند که اگر بنا باشد ما از فروش نفت محروم شویم و نفتکش‌های ما توقیف شود، این رخداد در درون هرمز و خلیج فارس نیز می‌تواند صورت گیرد. ما باید تقابل‌مان در منطقه اقتصادی باشد و نه نظامی و: این قدرت در ایران وجود دارد که بدون استفاده از قوه نظامی، به واسطه ظرفیت‌های موجود در جنوب، شرایطی را ایجاد کنیم که دیگران هم وضعیت ما را درک کنند و مجبور شوند در عرصه بین المللی از مظلومیت ایران حمایت و با این راهزنی مقابله کنند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
در پایان نشست کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با وزیر نفت، جمله‌ای به نقل از وزیر در رسانه‌ها با این مضمون منتشر شد: قانع نشدند و قصد قانع شدن هم ندارند!!!
طرح استیضاح وزیر نفت در مجلس کلید خورده و ناکارآمدی در انعقاد قراردادهای میدان‌های مشترک نفتی و گازی از دلایل این استیضاح عنوان شده؛ حال آنکه دستاوردهای ملموس وزارت نفت در پارس جنوبی و غرب کارون، توسعه میدان‌های مشترک را به پای ثابت فهرست نقاط قوت این وزارتخانه بدل کرده است.
زنگنه یکی از معماران کلیدی الگوی اقتصاد مقاومتی ایران در مسیر ایجاد ارزش‌افزوده و تبدیل دارایی‌های فکری به توسعه اقتصادی و همچنین خودکفایی در منابع اصلی به شمار می‌رود.

يادداشت
علی گلمرادی، عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی/ یکی از معضلات اساسی کشور، اتکا بودجه دولت به فروش نفت خام است و این موضوع در برهه‌های مختلف بر عملکرد دولت برای اداره کشور تاثیرات منفی گذاشته است.
سیروس تالاری، رییس هیات مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران/ با توجه به این‌که پنج میلیارد دلار در سال ظرفیت صادرات تجهیزات صنعت نفت در کشور وجود دارد، تقاضای ما از دولت این است که روی این موضوع سرمایه‌گذاری کند.
سیدمحمد میرزامحمدزاده/ فعالیت‌های عام‎ المنفعه وزارت نفت که بر اساس مسئولیت‌های اجتماعی آن انجام می‌شود، گستردگی‌های بسیاری دارد. شرکت ملی نفت ایران به عنوان یکی از شرکت‌های زیرمجموعه این وزارتخانه، فعالیت‌های مسئولیت‌های اجتماعی خود را از مسیر مدیریت نظارت بر طرح‌های عمرانی مناطق نفت‎خیز محقق می‌کند.
عربستان سعودی پس از استقبال سرد سرمایه‌گذاران خارجی حتی با ارزش‌گذاری پایین‌تر ۱.۷ تریلیون دلار، به سرمایه‌گذاران داخلی و منطقه‌ای برای فروش ۱.۵ درصد از سهام آرامکو تکیه کرده است.
فرهاد احمدی، مدیرعامل سابق شرکت ملی و مهندسی ساختمان نفت/ اصلاح آیین نامه قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی ضرورت دارد و باید در سرمایه‌‌گذار خارجی اطمینان ایجاد کنیم، تضامین لازم را حاصل کنیم تا وارد شود.
گفتمان
بیش از چهار سال از ایجاد مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت می‌گذرد و در این مدت از سوی این مرکز فراخوان‌های متعددی در حوزه‌های مختلف اعلام، دوره‌های آموزشی متناسب با هر حرفه برگزار و حتی گواهی صلاحیت منتخبان یکی از حرفه‌ها (مدیریت پروژه) اعطا شده است.
همیشه سیاست چند قدم جلوتر از اقتصاد پیش رفته و برای آن تصمیم‌‌گیری کرده است. به طوری که جایی برای رقابت میان عرصه‌های صنعتی وجود ندارد.
با توجه به رشد مصرف، تولید متانول ایران تا چهار سال آینده به بیش از ۲۵ میلیون تن خواهد رسید که چین و آمریکا هم بیشتر از این میزان تولید خواهند کرد، اما به همان میزان که تولید افزایش می‌یابد، رشد مصرف هم بالا خواهد رفت.
من فضا را باز نمی‌کنم که یکسری بیایند دوباره بابک زنجانی درست کنند. حتما چنین اجازه‌ای نمی‌دهم، بارها گفته‌ام تا زمانی که این امانت دست من است با همه وجود تلاش می‌کنم که از این امانت مردم حفاظت کنم حتی به قیمت جانم که هیچ، به قیمت آبرویم هم ان‌شاءالله نمی‌گذارم از پول ملت ببرند. نمی‌گذارم از این پول ببرند و من بمانم.
مهندس مهدی حاجی حسین‌زاده، مدیرعامل شرکت پتروایران کیش در گفتگو با دانش نفت، آخرین فعالیت‌ها و دستاوردهای شرکت پتروایران کیش را در زمینه‌های مختلف کاری تشریح کرد. آنچه در پی می آید مشروح این گفتگوست که از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :