Daneshenaft logo
دوشنبه 27 دی ماه 1400 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
مقالات سایت
جایگاه پژوهشگاه در فناورمحور شدن صنعت نفت مهم است و خلق ارزش در صنعت نفت نیازمند دانش و فناوری است.صنعت نفت را می‌توان افزون بر مزیت‌هایی که در همه دوره‌ها در کشور ایجاد کرده است به‌عنوان تکیه‌گاه اقتصادی کشور برشمرد.
شنبه 18 دی ماه 1400
اول دی‌ماه «روز صنعت حفاری» و چهل‌ودومین سالگرد تاسیس شرکت ملی حفاری ایران به فرمان مبارک حضرت امام خمینی (ره) را به تلاشگران و سخت‌کوشان این صنعت تبریک عرض می‌کنم.
شنبه 4 دی ماه 1400
با اجرای پروژه‌های بسته دوم از طرح‌های کلان پژوهشی حوزه اکتشاف، شبکه گسترده‌ای از بازیگران حوزه پژوهش و فناوری شکل گرفته است.
جمعه 26 آذر ماه 1400
با توجه به موقعیت کشور ما و همسایگی با پنج کشور عضو اکو و با توجه به شرایط تحریمی که در آن هستیم باید تلاشی شود که روابطمان را دستکم با کشورهای همسایه گسترش دهیم که این قرارداد سوآپ گاز در این زمینه به ما کمک می‌کند.
شنبه 20 آذر ماه 1400
صنعت ارزآور پتروشیمی امروزه به یکی از مولفه‌های تاثیرگذار در پیشرفت اقتصادی کشور ما تبدیل گردیده است و از حیث اهمیت در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد تا بدانجا که از منظر چشم انداز و نیز افق ترسیم شده برای آن می بایست ایران در جایگاه نخستین تولید‌کننده مواد و کالاهای پتروشیمی از لحاظ ارزش در منطقه قرار گیرد.
شنبه 13 آذر ماه 1400
شاید بارها با این تعریف مواجه شده باشیم که میزان مصرف بسیاری از کالاها و نیازهای شهروندان در کشورها، بیش از میانگین سایر کشورها یا میانگین جهانی است.
شنبه 13 آذر ماه 1400
قیمت ۱۰۰ دلار برای طلای سیاه را دور از انتظار است و بر این باور است که بازار در شرایط پساکرونا به عرضه بیشتری نیاز ندارد. ۷۰ تا ۸۰ دلار، قیمت شیرین برای نفت است.
جمعه 21 آبان ماه 1400
زمستان به زودی فرا می‌رسد و تأسیسات صنعت نفت و گاز باید خود را برای رویارویی با مشکلات سرما آماده کنند.
شنبه 15 آبان ماه 1400
برنامه احیای تجارت گاز با ترکمن‌ها؛
ایران و ترکمنستان می‌توانند با تعریف همکاری استراتژیک تبدیل به بازی‌گردان‌های اصلی تجارت گاز منطقه شوند؛ موضوعی که نیازمند پیگیری وزارت نفت است. ترکمنستان نقش ویژه‌ای در پازل ایران برای تبدیل شدن به هاب گازی منطقه دارد.
شنبه 1 آبان ماه 1400
در سال‌های اخیر به شکل قابل‌ملاحظه‌ای بر مقدار ذخایر نفتی امارات متحده عربی افزوده شده است. این مسئله سبب شده است مقام‌های سیاسی امارات با اعتمادبه‌نفس بیشتری در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و بازارهای جهانی انرژی عمل کنند و حتی به رقابت و اختلاف با عربستان نیز دامن بزنند.
دوشنبه 26 مهر ماه 1400
جهان باید سرمایه‌گذاری در زمینه انرژی پاک را تا سال ۲۰۳۰ سه برابر کند تا تغییرات اقلیمی قابل مهار شود.
دوشنبه 26 مهر ماه 1400
قیمت بنزین در حال رکورد زدن است؛
کانادا هم بعد از آمریکا وارد بحران انرژی شده است. بر این اساس، یک بحران حاد انرژی در حال نمایان شدن در آمریکای شمالی است، زیرا مصرف کنندگان برای پر کردن اتومبیل های خود و گرم کردن خانه های خود با قیمت های بیشتری مواجه هستند.
شنبه 17 مهر ماه 1400
بازار جهانی نفت چشم به راه 500 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری است؛
صنعت اکتشاف باید به میزان قابل توجهی بیشتر هزینه کند به خصوص اگر تقاضا برای نفت و گاز تا سال ۲۰۲۵ از سطح پیش از پاندمی فراتر رود.
شنبه 17 مهر ماه 1400
حرکت به سمت انرژی‌های نو به منظور کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی اجتناب‌ناپذیر است. تا وقتی قیمت انرژی ارزان است مصرف‌کنندگان اعم از مردم عادی و صنایع دنبال بهینه‌سازی نیستند، زیرا این مبالغ سهم زیادی در هزینه‌های آنها ندارد.
شنبه 20 شهریور ماه 1400
در فرایند آفرینش‌ از نظر روحی‌ و جسمی، زن از همان‌ گوهری‌ آفریده‌ شده‌ که‌ مرد آفریده‌ شده‌ است و هر دو جنس‌ در جوهر و ماهیت، یکسان‌ و یگانه‌اند و تمایز و فرقی‌ در حقیقت‌ و ماهیت‌ میان‌ زن‌ و مرد نیست.
شنبه 6 شهریور ماه 1400
مهمترین چالش صنعت نفت این است که امکان فروش وجود ندارد و تا زمانی که این مشکل برطرف نشود چالش‌های زیادی در این صنعت وجود دارد بنابراین امیدواریم که این مشکل برطرف شود تا بتوانیم سایر مشکلات را برطرف کنیم.
یکشنبه 31 مرداد ماه 1400
در سیستم نظام توزیع برق کشور باید یک برنامه‌ریزی صحیح به کار گرفته شود تا هنگامی که هوا پنج درجه یا ده درجه گرم‌تر شد و گرما زودتر از موعد همیشگی آمد، از قطع شدن برق مردم آن هم بدون نظم و بدون برنامه جلوگیری شود.
یکشنبه 31 مرداد ماه 1400
خبرنگاران و اصحاب رسانه با توجه به جایگاه اثرگذار خود در تبئین و برآورده نمودن انتظارات افکار عمومی می‌توانند در مسیر توسعه و تعالی صنعت پتروشیمی آنچنان که شایسته این صنعت پیشرو است نقش‌آفرین باشند.
شنبه 16 مرداد ماه 1400
فکر اولیه تنوع‌بخشی به پایانه‌های صادرات نفت به دهۀ ۶۰ و سال‌های جنگ تحمیلی برمی‌گردد.
شنبه 9 مرداد ماه 1400
طرح ملی و راهبردی انتقال نفت خام گوره به جاسک در سواحل مکران در ایستگاه آخر قرار گرفت و روز پنج شنبه گذشته یک فروند کشتی نفتکش اقیانوس‌پیما با ظرفیت ۱۰۰هزار تن (۷۰۰ هزار بشکه) که به گوی شناور متصل شده و بارگیری نفت خام سنگین را انجام داد و به مقصد صادراتی حرکت کرد و به این ترتیب عملیات بارگیری و صادرات نخستین محموله نفت ایران از جاسک و دریای عمان، انجام ‌شد.
دوشنبه 4 مرداد ماه 1400
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
عدم سرمایه‌گذاری بر روی میادین نفتی و گازی کشورمان شرایط خاصی را از حیث افت تولید نفت و گاز برای صنعت نفت کشورمان ایجاد کرده است.
با نگاهی اجمالی اما دقیق به شرکت‌های پیمانکاری در حوزه پروژه‌های صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و البته دیگر صنایع می‌توان آنها را از نظر تخصصی و تکامل در طول حیاتشان به چند گروه تقسیم کرد.
حذف ایران از میان غول‌های نفت و گاز جهان بدترین خبر ممکن برای صنعت نفتی است که قدمتی 117 ساله دارد.

يادداشت
فرامرز پریزی، کارشناس ارشد روابط عمومی/ روابط عمومی چه نقشی در توسعه پایدار و حفاظت از محیط زیست دارد؟ این پرسشی است که شاید ذهن بسیاری از ما را به خود مشغول داشته است و در پاسخ به آن ابتدا باید دانست که توسعه پایدار مبتنی بر حفظ محیط زیست چیست سپس بررسی کرد که نقش روابط عمومی در این عرصه چیست.
با سوختن هر مترمکعب گاز ده هزار کیلو کالری انرژی تولید می شود. حال می‌خواهیم محاسبه نمائیم که برای گرم کردن یک خانه با طول و عرض ۴ متر و ارتفاع ۲.۵ متر چه میزان گاز طبیعی مورد نیاز است. فرض کنیم یک روز سرد زمستان است و ما می خواهیم دمای این خانه را از صفر درجه به ۲۰ درجه سانتی‌گراد برسانیم.
طبق بررسی جدید، نروژ بالاترین سهم را در استفاده از انرژی تجدیدپذیر در میان کشورهای جهان دارد.
عماد رفیعی، کارشناس نفت و انرژی/ توانایی فنی برای ساخت پتروپالایشگاه‌ها وجود دارد. تامین مالی این طرح‌ها از مسیر اعطای تنفس خوراک تسهیل شده است و این امتیاز نه تنها باعث جذب سرمایه‌های داخلی شده، بلکه اکنون فاینانسورهای خارجی نیز برای سرمایه‌گذاری ابراز تمایل کرده‌اند.
مدیرعامل شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان گفت: اکنون ۷۸ هزار مشترک گاز طبیعی در این استان وجود دارد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :