Daneshenaft logo
پنجشنبه 28 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 24 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11566
تولید بنزین یورو 5، ثمره حمایت از ساخت داخل؛
نقش شایسته شرکت «اسپک» در حمایت از شرکت‌های تولید‌کننده داخلی
محسن آقایی/ انتظار می‌رود در سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» با حمایت بیش از پیش از شرکت‌ اسپک به عنوان حامی ویژه تولیدکنندگان و سازندگان داخلی، راه برای توسعه و تولید تجهیزات و کالاهای مدرن و کارا در کشور فراهم گردد.

 

به ثمر نشستن تولید بنزین با استاندارد یورو 5 در پالایشگاه ستاره خلیج فارس در چند هفته گذشته اتفاق بسیار بزرگی در صنعت نفت کشور بود که کام ملت ایران را شیرین کرد. این شیرینی ذائقه مردم کشورمان از آن جهت مهم و راهبردی است که تولید این نوع «بنزین مدرن»،  نیازمند به کارگیری و استفاده از آخرین فناوری‌ها و دانش روز جهانی است و حال آنکه بنزین فوق پاک یورو 5 نه با تکنولوژی خارجی که با ایده، فکر و تکنولوژی صنعتگران ایرانی به سرانجام مطلوب رسید. در این میان، کاتالیست‌های فوق حساس تولید داخل در ایجاد این نوع بنزین، نقش اساسی و ارزنده‌ای ایفا کرده است. توليد این نوع كاتاليست‌ها علاوه بر تجهيزات توليد، نياز به دانش فني بالا داشته و جزو صنايع «های‌تک» (High-Tech) محسوب مي‌شود و توليد تجاري آنها فقط در سايه امكانات پژوهشي گسترده و استفاده از محققان بسيار خبره و ارتباط تنگاتنگ با مراكز تحقيقاتي و علمي قابل دستیابی است. وقتی می شنویم که شرکتی داخلی موفق به ساخت این نوع کاتالیست شده و آن را در پالایشگاه ستاره خلیج فارس با موفقیت به کار گرفته است به ایرانی بودنمان افتخار می کنیم. دلیل این بالندگی نیز تایید کارشناسان و خبرگان صنعت پالایش  و به‌ویژه متخصصان راه‌اندازی مگاپروژه‌های صنعت نفت است. در این زمینه، مهندس مهرداد داودی، مدیرعامل شرکت اویکو، (شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت) از شرکت‌های خوشنام در عرصه راه‌اندازی می‌گوید: «کاتالیست مورد استفاده در واحد ایزومریزاسیون در نوع خود از حساس‌ترین کاتالیست‌ها بوده که با کوچک‌ترین تغییر در میزان رطوبت، سولفور، گازهای مونواکسید و دی‌اکسیدکربن نه تنها تولید با کیفیت مورد نظر محقق نخواهد شد، بلکه کاتالیست نیز کارایی خود را از دست خواهد داد.» به گفته وی، «کاتالیست به کار رفته در این پالایشگاه از تولیدات داخلی بوده و توسط شرکت اکسیرنوین و با حمایت شرکت اسپک ساخته شده است. در حقیقت ساخت این کاتالیست باعث شد که سرانجام بزرگترین دستاورد پروژه یعنی تولید حدود 12 میلیون لیتر در روز بنزین یورو 5 (در فاز اول) در شرایط کنونی محقق شود.»

آنچه مبرهن است؛ نقش شرکت اسپک به عنوان حامی ساخت داخل این کاتالیست‌ها بسیار مهم و اساسی بوده است. تولید این کاتالیست به عنوان یک محصول «های‌تک» در کشور در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و قطع وابستگی به تولیدات خارجی، کاری ارزشمند بوده و حضور متخصصان این شرکت در طول دوره راه‌اندازی از زمان بارگذاری کاتالیست تا راه‌اندازی واحد و انجام کنترل‌های لازم در شتاب‌بخشی بهره‌برداری واحد ایزومریزاسیون بسیار تاثیرگذار بوده است.

نکته مهم اینکه تولید و ساخت این کاتالیست فوق حساس آن هم توسط متخصصان داخلی بار دیگر ثابت کرد که در صورت حمایت از کارشناسان کشورمان، می‌توان حتی مهم‌ترین و پیچیده‌ترین قطعات مورد نیاز صنعت نفت را تولید نمود. بنابراین انتظار می‌رود در سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» با حمایت بیش از پیش از شرکت‌ اسپک به عنوان حامی ویژه تولیدکنندگان و سازندگان داخلی، راه برای توسعه و تولید تجهیزات و کالاهای مدرن و کارا در کشور فراهم گردد.

در این میان، اختصاص تسهیلات کم بهره و یا استفاده از منابع ارزی صندوق توسعه ملی در جهت حمایت از ساخت داخل می‌تواند راهگشا باشد.  در این راستا می‌توان با شناسایی شرکت‌های فعال و خوشنام در زمینه ساخت قطعات حساس صنعت نفت، تسهیلات مناسب را در اختیار آنان قرار داد. این اقدام علاوه بر رشد و شکوفایی صنایع و افزایش توانمندی داخلی، گام ارزشمندی در جهت خودکفایی و بومی‌سازی قطعات پیشرفته مورد نیاز صنعت نفت خواهد بود. بر این اساس،  شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات و مواد شیمیایی صنایع پتروشیمی (اسپک)  با حمایت تام و کمال از شرکت‌های سازنده داخلی، نقش بایسته و شایسته خویش را در توسعه و پیشرفت کشور به بهترین نحو به منصه ظهور رسانده است. 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
کینه عربستان نسبت به کشورمان واقعا «شتری» است. این کشور گویی قصد ندارد از دشمنی و عداوت کینه‌توزانه‌اش بر علیه کشورمان دست بردارد و همچنان خود را به عنوان بزرگترین کینه‌توز و دشمن منطقه ای ایران معرفی می‌کند.
سیدحسن صالحی، رییس امور پژوهش و فنآوری شرکت گاز استان همدان/ صنعت گاز جمهوری اسلامی ایران با قدمتی بیش از نیم قرن حضور مؤثر، قریب به چهار دهه پر افتخار آن متعلق به سال‌های بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی است.
دانش نفت: از جمله نکات مهمی که مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس به عنوان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور در صحبت اخیر خویش با کارکنان این شرکت داشته است، این مطلب بود که هلدینگ خلیج‌فارس جای نیروهای حرفه‌ای است و این شرکت جای کارآموزی نیست.

يادداشت
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
این شرکت تقریبا سهم شاخص و جایگاه برجسته‌ای در میزان رشد، پیشرفت، توسعه، ایجاد ثروت و کسب درآمد برای صنعت پتروشیمی کشور و فناوری های مرتبط ندارد. حال این سوال مطرح است که آیا این رتبه و جایگاه نازل برای مدیریت کلان صنعت پتروشیمی قابل قبول است؟ بدون تردید، پاسخ صنعت منفی است.
اگر ضریب بازیافت‌مان بالاتر بود با این نفت قابل استحصالی که کشف شده است می‌توانستیم ۱۵۰ میلیارد بشکه نفت بیشتر تولید کنیم. این ۱۵۰ میلیارد بشکه همان نفتی است که در این شرایط زیر زمین می‌ماند و به آن دسترسی نخواهیم داشت.
گفتمان
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :