Daneshenaft logo
شنبه 28 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 24 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11566
تولید بنزین یورو 5، ثمره حمایت از ساخت داخل؛
نقش شایسته شرکت «اسپک» در حمایت از شرکت‌های تولید‌کننده داخلی
محسن آقایی/ انتظار می‌رود در سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» با حمایت بیش از پیش از شرکت‌ اسپک به عنوان حامی ویژه تولیدکنندگان و سازندگان داخلی، راه برای توسعه و تولید تجهیزات و کالاهای مدرن و کارا در کشور فراهم گردد.

 

به ثمر نشستن تولید بنزین با استاندارد یورو 5 در پالایشگاه ستاره خلیج فارس در چند هفته گذشته اتفاق بسیار بزرگی در صنعت نفت کشور بود که کام ملت ایران را شیرین کرد. این شیرینی ذائقه مردم کشورمان از آن جهت مهم و راهبردی است که تولید این نوع «بنزین مدرن»،  نیازمند به کارگیری و استفاده از آخرین فناوری‌ها و دانش روز جهانی است و حال آنکه بنزین فوق پاک یورو 5 نه با تکنولوژی خارجی که با ایده، فکر و تکنولوژی صنعتگران ایرانی به سرانجام مطلوب رسید. در این میان، کاتالیست‌های فوق حساس تولید داخل در ایجاد این نوع بنزین، نقش اساسی و ارزنده‌ای ایفا کرده است. توليد این نوع كاتاليست‌ها علاوه بر تجهيزات توليد، نياز به دانش فني بالا داشته و جزو صنايع «های‌تک» (High-Tech) محسوب مي‌شود و توليد تجاري آنها فقط در سايه امكانات پژوهشي گسترده و استفاده از محققان بسيار خبره و ارتباط تنگاتنگ با مراكز تحقيقاتي و علمي قابل دستیابی است. وقتی می شنویم که شرکتی داخلی موفق به ساخت این نوع کاتالیست شده و آن را در پالایشگاه ستاره خلیج فارس با موفقیت به کار گرفته است به ایرانی بودنمان افتخار می کنیم. دلیل این بالندگی نیز تایید کارشناسان و خبرگان صنعت پالایش  و به‌ویژه متخصصان راه‌اندازی مگاپروژه‌های صنعت نفت است. در این زمینه، مهندس مهرداد داودی، مدیرعامل شرکت اویکو، (شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت) از شرکت‌های خوشنام در عرصه راه‌اندازی می‌گوید: «کاتالیست مورد استفاده در واحد ایزومریزاسیون در نوع خود از حساس‌ترین کاتالیست‌ها بوده که با کوچک‌ترین تغییر در میزان رطوبت، سولفور، گازهای مونواکسید و دی‌اکسیدکربن نه تنها تولید با کیفیت مورد نظر محقق نخواهد شد، بلکه کاتالیست نیز کارایی خود را از دست خواهد داد.» به گفته وی، «کاتالیست به کار رفته در این پالایشگاه از تولیدات داخلی بوده و توسط شرکت اکسیرنوین و با حمایت شرکت اسپک ساخته شده است. در حقیقت ساخت این کاتالیست باعث شد که سرانجام بزرگترین دستاورد پروژه یعنی تولید حدود 12 میلیون لیتر در روز بنزین یورو 5 (در فاز اول) در شرایط کنونی محقق شود.»

آنچه مبرهن است؛ نقش شرکت اسپک به عنوان حامی ساخت داخل این کاتالیست‌ها بسیار مهم و اساسی بوده است. تولید این کاتالیست به عنوان یک محصول «های‌تک» در کشور در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی و قطع وابستگی به تولیدات خارجی، کاری ارزشمند بوده و حضور متخصصان این شرکت در طول دوره راه‌اندازی از زمان بارگذاری کاتالیست تا راه‌اندازی واحد و انجام کنترل‌های لازم در شتاب‌بخشی بهره‌برداری واحد ایزومریزاسیون بسیار تاثیرگذار بوده است.

نکته مهم اینکه تولید و ساخت این کاتالیست فوق حساس آن هم توسط متخصصان داخلی بار دیگر ثابت کرد که در صورت حمایت از کارشناسان کشورمان، می‌توان حتی مهم‌ترین و پیچیده‌ترین قطعات مورد نیاز صنعت نفت را تولید نمود. بنابراین انتظار می‌رود در سال «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» با حمایت بیش از پیش از شرکت‌ اسپک به عنوان حامی ویژه تولیدکنندگان و سازندگان داخلی، راه برای توسعه و تولید تجهیزات و کالاهای مدرن و کارا در کشور فراهم گردد.

در این میان، اختصاص تسهیلات کم بهره و یا استفاده از منابع ارزی صندوق توسعه ملی در جهت حمایت از ساخت داخل می‌تواند راهگشا باشد.  در این راستا می‌توان با شناسایی شرکت‌های فعال و خوشنام در زمینه ساخت قطعات حساس صنعت نفت، تسهیلات مناسب را در اختیار آنان قرار داد. این اقدام علاوه بر رشد و شکوفایی صنایع و افزایش توانمندی داخلی، گام ارزشمندی در جهت خودکفایی و بومی‌سازی قطعات پیشرفته مورد نیاز صنعت نفت خواهد بود. بر این اساس،  شرکت طراحی مهندسی و تامین قطعات و مواد شیمیایی صنایع پتروشیمی (اسپک)  با حمایت تام و کمال از شرکت‌های سازنده داخلی، نقش بایسته و شایسته خویش را در توسعه و پیشرفت کشور به بهترین نحو به منصه ظهور رسانده است. 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سرانجام سازوکار بورس نفت از سوی شرکت ملی نفت ایران اعلام شد که بر اساس آن فروش به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر سنا) بصورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد.
استفاده از قرارداد پالایش که به Processing agreement معروف است، یکی از روش‌‌هایی است که کشور می‌‌تواند به وسیله آن و از طریق فروش فرآورده‌های نفتی در زمان بسیار کوتاه، دستیابی به درآمدهای ارزی خود را تضمین کند.
با نزدیک شدن موعد تحریم‌های نفتی ایران، راهکارهای مختلف مقابله با تحریم طی مذاکره بین ایران و اروپا درحال بررسی است؛ مذاکراتی که هرچند تاکنون جزئیات آن اعلام نشده اما به اعتقاد کارشناسان به‌نظر نتیجه‌بخش است و آینده نفت ایران آن‌طور که آمریکا آرزو می‌کرد، سیاه نخواهد شد.

يادداشت
عبدالرسول دشتی، کارشناس پتروشیمی و رییس اسبق ستاد کارت سوخت/ استفاده از کارت سوخت مزایای زیادی دارد و در دوره‌ای که اجرا می شد، توسط مردم مدیریت مصرف سوخت در حال انجام بود.
هندی‌ها رسما اعلام کردند در دوران تحریم نمی توانند واردات نفت از ایران را صفر کنند و وادرات از ایران را تنها کمی کاهش خواهند داد.
محسن آقایی/ تولید مستمر گاز از فازهای پارس جنوبی و میادین گازی شرکت نفت مناطق مرکزی، این فرصت طلایی را پیش روی تدبیرپردازان صنعت نفت کشورمان قرار داده که با جایگزین کردن گاز به جای فرآورده در صنایع مختلف و نیروگاه‌ها، نسبت به صادرات فرآورده های نفتی به بازارهای منطقه‌ای و جهانی اقدام کنند.
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :