Daneshenaft logo
پنجشنبه 28 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 24 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11573
به یاد بنیانگذار صنعت نوین در ایران
دکتر منصور معظمی، رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)/ دکتر رضا نیازمند یکی از چهره‌های ماندگارصنعت بود که موفق شد با ایجاد و تاسیس به موقع الزامات و زیر‌ساخت‌های توسعه کشور به‌ویژه سازمان مدیریت صنعتی و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران( ایدرو) موجی از پیشرفت و توسعه یافتگی در صنایع ایران را ایجاد نماید.

تفکر والای دکتر نیازمند را می‌ توان ازمطالعه و کنکاش در اساسنامه  دو سازمان بزرگ که توسط ایشان بنیانگذاری شد، احصاء و بیان نمود. نخست سازمان مدیریت صنعتی که در 55 سال پیش ایجاد نمود و رسالت آن را کمک به مدیریت صنایع کشور و آسیب شناسی، عارضه یابی بنگاههای زیانده و اصلاح ساختار فنی، مدیریتی و مالی بنگاهها قرار داد و دیگری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران که نیم قرن توسعه صنعتی کشور را هدایت و راهبری نموده است.در  اساسنامه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به استقلال و اختیار عمل این سازمان بعنوان یکی از مدل‌های خروج از بروکراسی رایج در نظام های اداری کشور توجه ویژه شده است که این مهم منبعث از تفکری کار آفرین و توسعه گرا و خواهان پیشرفت کشور و فتح قله های ترقی بدون موانع بازدارنده بود.در فرازی از اساسنامه ایدرو بر کمک این سازمان به ایجاد و توسعه صنایع دانش بنیان  و فناور محوردر نیم قرن پیش اشاره شده است که این نکته نیز نشان از تفکر آینده نگر و دانش محور زنده یاد دکتر نیازمند دارد.با گذشت بیش از 50 سال از تاسیس این سازمان، اساسنامه ایدرو کماکان مرجع تنظیم بسیاری از ساختار های صنعتی وتوسعه ای کشور می باشد.زند یاد دکتر نیازمند طی سال‌ها مدیریت بر سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران همچون معماری خلاق و توانمند صنایع بزرگی همچون: ماشین سازی تبریز، تراکتورسازی تبریز، ماشین سازی اراک، کارخانه ذوب آلومینیوم اراک را بنیان نهاد و این صنایع و زنجیره های تامین آنها موجبات اشتغالزایی و توسعه شهر های بزرگ صنعتی اراک و تبریز را  فراهم نمود.دکتر «رضا نیازمند» همچنین در کنار فعالیت‌های صنعتی، در زمینه پژوهش و تالیف خصوصاً در حوزه معارف دینی و قرآنی فعال بوده و کتاب «شرحی بر: قرآن به ترتیب موضوع» در دو جلد (جلد اول: آیات محکمات قرآن، جلد دوم: علوم جدید در قرآن) که در سال 1394 منتشر شد، از آثار پژوهشی او در همین زمینه است.از ایشان بیش از 17 جلد کتاب و دهها مقاله با موضوعات گوناگون به یاد گار مانده است.اینجانب به پاس قدردانی از زحمات این بزرگمرد صنعت کشور، چه در ایام سلامت و چه در ایام  کسالت همواره ملاقات‌های صمیمانه با ایشان داشته و از مشورت‌های گرانبهای وی بهره‌مند می شدم .بیتردید تاریخ از ایشان به عنوان پدر مدیریت صنعتی کشور یاد خواهد نمود.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
کینه عربستان نسبت به کشورمان واقعا «شتری» است. این کشور گویی قصد ندارد از دشمنی و عداوت کینه‌توزانه‌اش بر علیه کشورمان دست بردارد و همچنان خود را به عنوان بزرگترین کینه‌توز و دشمن منطقه ای ایران معرفی می‌کند.
سیدحسن صالحی، رییس امور پژوهش و فنآوری شرکت گاز استان همدان/ صنعت گاز جمهوری اسلامی ایران با قدمتی بیش از نیم قرن حضور مؤثر، قریب به چهار دهه پر افتخار آن متعلق به سال‌های بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی است.
دانش نفت: از جمله نکات مهمی که مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس به عنوان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور در صحبت اخیر خویش با کارکنان این شرکت داشته است، این مطلب بود که هلدینگ خلیج‌فارس جای نیروهای حرفه‌ای است و این شرکت جای کارآموزی نیست.

يادداشت
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
این شرکت تقریبا سهم شاخص و جایگاه برجسته‌ای در میزان رشد، پیشرفت، توسعه، ایجاد ثروت و کسب درآمد برای صنعت پتروشیمی کشور و فناوری های مرتبط ندارد. حال این سوال مطرح است که آیا این رتبه و جایگاه نازل برای مدیریت کلان صنعت پتروشیمی قابل قبول است؟ بدون تردید، پاسخ صنعت منفی است.
اگر ضریب بازیافت‌مان بالاتر بود با این نفت قابل استحصالی که کشف شده است می‌توانستیم ۱۵۰ میلیارد بشکه نفت بیشتر تولید کنیم. این ۱۵۰ میلیارد بشکه همان نفتی است که در این شرایط زیر زمین می‌ماند و به آن دسترسی نخواهیم داشت.
گفتمان
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :