Daneshenaft logo
شنبه 28 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 24 آذر ماه 1396 | کد مطلب : 11573
به یاد بنیانگذار صنعت نوین در ایران
دکتر منصور معظمی، رییس هیات عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)/ دکتر رضا نیازمند یکی از چهره‌های ماندگارصنعت بود که موفق شد با ایجاد و تاسیس به موقع الزامات و زیر‌ساخت‌های توسعه کشور به‌ویژه سازمان مدیریت صنعتی و سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران( ایدرو) موجی از پیشرفت و توسعه یافتگی در صنایع ایران را ایجاد نماید.

تفکر والای دکتر نیازمند را می‌ توان ازمطالعه و کنکاش در اساسنامه  دو سازمان بزرگ که توسط ایشان بنیانگذاری شد، احصاء و بیان نمود. نخست سازمان مدیریت صنعتی که در 55 سال پیش ایجاد نمود و رسالت آن را کمک به مدیریت صنایع کشور و آسیب شناسی، عارضه یابی بنگاههای زیانده و اصلاح ساختار فنی، مدیریتی و مالی بنگاهها قرار داد و دیگری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران که نیم قرن توسعه صنعتی کشور را هدایت و راهبری نموده است.در  اساسنامه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران به استقلال و اختیار عمل این سازمان بعنوان یکی از مدل‌های خروج از بروکراسی رایج در نظام های اداری کشور توجه ویژه شده است که این مهم منبعث از تفکری کار آفرین و توسعه گرا و خواهان پیشرفت کشور و فتح قله های ترقی بدون موانع بازدارنده بود.در فرازی از اساسنامه ایدرو بر کمک این سازمان به ایجاد و توسعه صنایع دانش بنیان  و فناور محوردر نیم قرن پیش اشاره شده است که این نکته نیز نشان از تفکر آینده نگر و دانش محور زنده یاد دکتر نیازمند دارد.با گذشت بیش از 50 سال از تاسیس این سازمان، اساسنامه ایدرو کماکان مرجع تنظیم بسیاری از ساختار های صنعتی وتوسعه ای کشور می باشد.زند یاد دکتر نیازمند طی سال‌ها مدیریت بر سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران همچون معماری خلاق و توانمند صنایع بزرگی همچون: ماشین سازی تبریز، تراکتورسازی تبریز، ماشین سازی اراک، کارخانه ذوب آلومینیوم اراک را بنیان نهاد و این صنایع و زنجیره های تامین آنها موجبات اشتغالزایی و توسعه شهر های بزرگ صنعتی اراک و تبریز را  فراهم نمود.دکتر «رضا نیازمند» همچنین در کنار فعالیت‌های صنعتی، در زمینه پژوهش و تالیف خصوصاً در حوزه معارف دینی و قرآنی فعال بوده و کتاب «شرحی بر: قرآن به ترتیب موضوع» در دو جلد (جلد اول: آیات محکمات قرآن، جلد دوم: علوم جدید در قرآن) که در سال 1394 منتشر شد، از آثار پژوهشی او در همین زمینه است.از ایشان بیش از 17 جلد کتاب و دهها مقاله با موضوعات گوناگون به یاد گار مانده است.اینجانب به پاس قدردانی از زحمات این بزرگمرد صنعت کشور، چه در ایام سلامت و چه در ایام  کسالت همواره ملاقات‌های صمیمانه با ایشان داشته و از مشورت‌های گرانبهای وی بهره‌مند می شدم .بیتردید تاریخ از ایشان به عنوان پدر مدیریت صنعتی کشور یاد خواهد نمود.

روحش شاد و یادش گرامی باد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سرانجام سازوکار بورس نفت از سوی شرکت ملی نفت ایران اعلام شد که بر اساس آن فروش به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر سنا) بصورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد.
استفاده از قرارداد پالایش که به Processing agreement معروف است، یکی از روش‌‌هایی است که کشور می‌‌تواند به وسیله آن و از طریق فروش فرآورده‌های نفتی در زمان بسیار کوتاه، دستیابی به درآمدهای ارزی خود را تضمین کند.
با نزدیک شدن موعد تحریم‌های نفتی ایران، راهکارهای مختلف مقابله با تحریم طی مذاکره بین ایران و اروپا درحال بررسی است؛ مذاکراتی که هرچند تاکنون جزئیات آن اعلام نشده اما به اعتقاد کارشناسان به‌نظر نتیجه‌بخش است و آینده نفت ایران آن‌طور که آمریکا آرزو می‌کرد، سیاه نخواهد شد.

يادداشت
عبدالرسول دشتی، کارشناس پتروشیمی و رییس اسبق ستاد کارت سوخت/ استفاده از کارت سوخت مزایای زیادی دارد و در دوره‌ای که اجرا می شد، توسط مردم مدیریت مصرف سوخت در حال انجام بود.
هندی‌ها رسما اعلام کردند در دوران تحریم نمی توانند واردات نفت از ایران را صفر کنند و وادرات از ایران را تنها کمی کاهش خواهند داد.
محسن آقایی/ تولید مستمر گاز از فازهای پارس جنوبی و میادین گازی شرکت نفت مناطق مرکزی، این فرصت طلایی را پیش روی تدبیرپردازان صنعت نفت کشورمان قرار داده که با جایگزین کردن گاز به جای فرآورده در صنایع مختلف و نیروگاه‌ها، نسبت به صادرات فرآورده های نفتی به بازارهای منطقه‌ای و جهانی اقدام کنند.
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :