Daneshenaft logo
دوشنبه 2 بهمن ماه 1396 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 1 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11600
پایبندی وزارت نفت به الزامات حقوق شهروندی
شجاع‌الدین بازرگانی، نماینده وزیر نفت در امور شهروندی/ وزارت نفت به الزامات حقوق شهروندی باور دارد و به مخالفین خود هم احترام می‌گذارد. وظیفه هر حکومتی حفظ حقوق شهروندان خود است و حفظ و کرامت حقوق شهروندی جزو اهداف و برنامه‌های دولت تدبیر و امید است، این رویکرد به طور شاخص و جدی در سرفصل‌های دولت قرار گرفته و پیگیری می‌شود.

حقوق شهروندی دارای جنبههای اجتماعی، سیاسی و مدنی است، در آموزههای دینی ما نیز به حقوق شهروندی تاکید شده تا جایی که امام علی (ع) میفرمایند رابطه حقوقی مردم و حکومت متقابل است، مردم حقوقی دارند و حکومت نیز در مقابل مردم تکالیفی دارد و نمیتواند به بهانههای گوناگون، آن را نادیده بگیرد یا سلب کند و در مقابل، حکومت نیز حقوقی دارد و مردم باید آن را رعایت کنند. بر این اساس،  رییس جمهوری هم تاکید کرد که حقوق شهروندی باید به یک خواست، مطالبه و فرهنگ عمومیتبدیل شود، حقوق شهروندی باید در نزد آحاد مردم نهادینه شده و مردم و حکومت به حقوق خود آشنا شوند. بر این مبنا، باید زمینه مناسب برای آشنایی مردم با حقوق خود و مطالبه آن از دولت و داشتن حق پرسشگری در جامعه فراهم شود؛ در مقابل مسئولان هم باید خود را در برابر مطالبات مردم پاسخگو بدانند تا مردم و حکومت به حقوق موردنظر خود دست یابند و سرانجام جامعهای توسعه یافته با معیارهای ارزشی، اخلاقی و مدنی داشته باشیم. انتقاد و مخالفت دلسوزانه، منصفانه و کارشناسانه حق مردم است که البته این موضوع به سود مسئولان نیز تمام خواهد شد، زیرا این موضوع سبب میشود تا اشکالات و نواقص مدیریتی برطرف و احساس رضایتمندی بین حکومت و مردم تقویت شود و مردم به راحتی حقوق خود را مطالبه کنند، بدون تردید این موضوع به پیشرفت کشور و اصلاح امور کمک خواهد کرد.

 

سعه صدر وزارت نفت در برابر حجم وسیع تخریب و اتهام

مردم حق انتقاد و مخالفت در چارچوب منصفانه و کارشناسانه را دارند، طی سالهای اخیر، در دولت یازدهم و با آغاز بهکار دولت دوازدهم، وزارت نفت با بدترین هجمهها به شخص وزیر و معاونان وی از طریق وسایل ارتباط جمعی، سایتها و دیگر شبکههای اجتماعی روبهرو بودیم، اما در برخورد با حجم وسیع تخریب و اتهام از خود سعه صدر و سکوت و مدارا نشان دادیم و همچون گذشته اقدام قضایی و بازدارنده حقوقی نیز انجام ندادیم. در این خصوص، به تحصن دانشجویان دانشگاه صنعت نفت در مقابل وزارت نفت اشاره میکنم که برخی شعارها و خواستههای این دانشجویان غیرمنطقی و غیرمتعارف بود که در این مورد نیز ما کوچکترین عکسالعملی از خود نشان ندادیم، این امر بیانگر آن است که لازمه حقوق شهروندی سعه صدر و پذیرش انتقاد است. طی سالهای اخیر تنها در ۲ یا ۳ مورد که تهمتها متوجه شخصیت حقیقی مسئولان وزارت نفت بود استیفای حق کردیم، این کار نیز در باره رعایت حقوق شهروندی انجام شده است، این افراد ضمن اینکه مسئولیت دارند، اما در عین حال شهروند جمهوری اسلامیایران محسوب میشوند و وظیفه داریم برای احقاق حقوق آنها نیز تلاش کنیم. برخی رویکردها و عملکردهای وزارت نفت در باره احقاق حقوق شهروندی، توجه به بانوان، جوانگرایی، گازرسانی به شهرها و روستاهای مختلف کشور، بهینه سازی مصرف سوخت، تولید بنزین باکیفیت، اطلاع رسانی شفاف و دقیق و پاسخگویی به مخاطبان و غیره برخی از عملکردهای وزارت نفت در حوزه حقوق شهروندی است. نیمیاز جمعیت کشور را زنان و بانوان ما تشکیل میدهند، این قشر ظرفیتهای فراوانی دارد که باید از ظرفیت آنها در سطوح مختلف از جمله صنعت نفت استفاده کرد. هرچند به دلیل ظرفیت اشباع شده در صنعت نفت، محدودیتهایی وجود دارد، اما به همان مقدار که مجوز استخدام گرفتهایم هیچ ممیزی بین آقایان و بانوان اعمال نکردهایم. رفع محدودیت در پذیرش دختران در دانشگاه نفت و بهکارگیری بانوان در سطوح بالای مدیریتی در این وزارتخانه انجام شده است، وزارت نفت، تنها وزارتخانهای بود که یکی از بانوان به عنوان معاون وزیر انتخاب شد و هم اکنون نیز خانم شاهدایی به عنوان قائم مقام وزیر نفت منصوب شده است، حتی در مذاکرات مهم قراردادی در حوزه نفت نیز ۳ تا ۴ خانم جوان تحصیلکرده در نهایی شدن الگوی جدید قراردادهای نفتی نقش داشتند و یا یکی از بانوان رییس صندوق بازنشستگی صنعت نفت است که همه این موارد نشان از اهمیت زنان در حوزههای مختلف سطوح مدیریتی بهویژه صنعت نفت است.

 

جوانگرایی از شعارهای وزیر نفت

جوانگرایی یکی از شعارهای وزیر نفت است، از این رو در وزارت نفت این بحث اهمیت فراوانی دارد و هم اکنون آقای وزیر دستیاران جوانی دارد که در حوزههای مختلف مشورت میدهند و البته برخی سطوح میانی ما را نیز جوانان مدیریت میکنند، این موضوع از اهداف ماست که باید هرچه بیشتر به سمت جوانگرایی حرکت کنیم. در همین حال، وزارت نفت در مناطق نفت خیز تلاش دارد تا از منابع خود پروژههای مختلفی از جمله آموزشی، ورزشی، محیط زیستی و غیره احداث کند تا مردم آن مناطق از آن بهرهمند شوند که به نظرم این موضوع نیز به احقاق حقوق شهروندی میانجامد.بر این اساس، گازرسانی به شهرها و روستاهای کشور را نیز نوعی احقاق حقوق شهروندی است. نفت و گاز متعلق به مردم است، به طوری که تا پایان شهریورماه امسال به ۹۶,۴ درصد شهرها و ۷۴ درصد روستاها گازرسانی شده و پیش بینی میشود تا پایان سال ۹۶، ۹۸ درصد شهرها و ۷۷ درصد روستاهای کشور از نعمت گاز برخوردار شوند، هم اکنون بیشتر شهرها و روستاهای کشور از گاز خانگی بهرهمند هستند، گازرسانی آثار مثبت اقتصادی و اجتماعی و آسایش و رفاه و حتی سالم سازی محیط زیست و جلوگیری از آلودگی هوا را در پی خواهد داشت.

 

حمایت وزارت نفت از طرحهای بهینه‌سازی مصرف سوخت

در قالب بند ۱۲ قانون رفع موانع تولید، ما از طرحهای سرمایه گذاری برای بهینه سازی مصرف سوخت حمایت میکنیم، به عنوان مثال قرارداد ما با وزارت راه و شهرسازی برای تقویت ناوگان ریلی کشور، گاز سوز کردن اتوبوسها و اصلاح سیستم عایق سازی ساختمانها که کاهش شدت مصرف انرژی و کمک به حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی هوا را در پی خواهد داشت، از جمله موارد بهینه‌سازی در مصرف سوخت است که این موضوع نیز در جهت احقاق حقوق شهروندی تعریف میشود.در خصوص جایگاههای عرضه سوخت و فرآوردههای نفتی نیز بایستی گفت: وضع ظاهری، شکل و ظاهر برخی جایگاههای عرضه سوخت که بسیاری نیز به بخش خصوصی واگذار شده است در وضع مطلوبی قرار ندارد، جایگاههای عرضه سوخت باید کیفیت و خدمات جانبی مناسب داشته باشند که این موضوع نیز خواسته و مطالبه مردم است. در همکاری وزارت نفت، سازمان ملی استاندارد ایران و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در بحث جایگاههای عرضه سوخت مسئولیت اجتماعی هر نهاد مشخص شده است، جایگاه دار، وزارت نفت، وزارت کار و رفاه اجتماعی و سازمان استاندارد از وظایف خود باخبر هستند.همچنین در تولید بنزین با کیفیت، صنعت پالایش ما سابقه طولانی دارد و برخی پالایشگاهها نیز فناوریهای پیشرفته ندارند، پالایشگاهها هزینهبر هستند و سهامداران تمایلی به استفاده از فناوری بالا را ندارند، باوجود این، ۲ پالایشگاه آبادان و اراک در فرآیند توسعه و استفاده از فناوریهای پیشرفته قرار گرفتهاند که محصول با استاندارد یورو ۴ تولید میکند و امیدواریم به یورو ۵ ختم شود، هم اکنون به غیر از شهرهای بزرگ بسیاری دیگر از شهرهای کشور همچون اراک، همدان، البرز، قم، بروجرد، قزوین و شهرهای آبادان و خرمشهر از بنزین یورو ۴ استفاده میکنند.

 

مشارکت صاحبنظران در تدوین طرح‌ها

در همین حال و در تدوین طرحها و همچنین رویکردها از مشارکت صاحبنظران برخورداریم، در تدوین الگوی جدید قراردادهای نفتی، وزارت نفت از نظر بسیاری از متخصصان استفاده کرد و حتی آنهایی که با این الگوی قراردادی مخالف بودند سرمیز مذاکره با وزیر نفت و کارشناسان گفتوگو کردند، این نیز نوعی استفاده از دیدگاههای کارشناسی و احترام به حقوق شهروندی است. بی تردید،  امروز در وزارت نفت همه رویدادها ثبت میشود، دسترسی به اطلاعات و شکایات و همچنین انتشار مناقصات و غیره امروز در سامانه و پورتال وزارت نفت قابل مشاهده است و مردم به راحتی میتوانند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
حتی اگر در خوشبینانه‌ترین حالت، نفت‌داران بزرگ جهان همچون اوپک و روسیه عوامل متعدد کاهنده قیمت نفت همچون افزایش شاخص دلار، نفت‌شیل و افزایش میزان تولید نفت آمریکا و ذخایر جهانی نفت را نادیده بگیرند، به واقع نمی‌دانند با تهدید خودروهای برقی چه کنند؟!
از زمان تاسیس سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یکی از مهم‌ترین اقداماتی که متعاقب توسعه بنگاه‌های بزرگ صنعتی و زنجیره‌های تامین این بنگاه‌ها صورت گرفت، توسعه منطقه‌ای بوده است.
آخرین نشست سالانه و سراسری سهامداران خرد و کلان هلدینگ خلیج فارس که در روزهای پایانی مهرماه برگزار شد، حامل یک پیام نوآورانه و جدید بود:

يادداشت
گروه مطالعات و تحقیقات دانش نفت/ دید صرف اقتصادی و کسب درآمد از برگزاری نمایشگاه و به تبع آن افزایش هزینه‌های شرکت در نمایشگاه با بهانه‌های واهی، رویه‌ای غلط و به شدت برخلاف منافع ملی و اقتصاد کشور است.
مقدم شركت‌كنندگان و بازدیدكنندگان را به چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت و انرژی كیش گرامی می‌داریم.
عبدالرسول دشتی/ هفته گذشته فرصتی فراهم شد تا به اتفاق تعدادی از مدیران هلدینگ خلیج فارس با سفر به لردگان از مراحل پیشرفت اجرائی این طرح بازدید داشته باشیم.
مریم شریعتی، كارشناس روابط عمومی و ارتباطات/ دانش روابط عمومی با آن كه عمری بیش از صدسال ندارد، اما چنان نقش حیاتی در تداوم موفقیت سازمان ها پیدا كرده است كه ناگزیر باید نگاهی اساسی به آن بیندازیم.
امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت/ استحکام درونی برجام و توازن منافع یکی از دلایل تمدید تعلیق تحریم‌های هسته‌ای از سوی ترامپ، رییس جمهوری آمریکا است.
گفتمان
دبیر مرکز تحقیقات بیماری‌های غیر واگیر پژوهشگاه علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران: اهمیت به تحقیقات، زیر‌ساخت‌ها را در کشور می‌سازد.
برای راحتی حال پرسنل و خانواده‌های محترم آنها مرکز مشاوره در یک فضای مناسب راه‌اندازی شده است. در 6 ماهه نخست سال 2500 نفر به این مرکز مراجعه داشته‌اند که از این تعداد 206 نفر بازنشسته بوده اند.
گزارش: مهدی فتحی/ دانش نفت: نفتکش سانچی ۹ روز در دل آب با آتش جنگید ولی در نهایت غرق شد و به زیر آب رفت اما ابهامات آن از قبیل چگونگی برخورد دو کشتی، دقایق پر التهابی که به دریانوردان گذشته است،‌ دلیل نجات نیافتن کارکنان و پرسش‌های دیگر همچنان در کانال‌های خبری رسمی و غیررسمی دست به دست می‌چرخد.
بر اساس مطالعات انجام شده، اقامت در مناطق مسکونی مجاور با صنایع پتروشیمی منجر به افزایش ریسک ابتلا به سرطان کبد، ریه، مغز و خون خواهد شد، هم چنین این آلودگی ها باعث ایجاد مشکلات باروری، عقیم شدن، سقط و تولد نوزادان دارای نقص ژنتیکی می شود.
The year 2018, for a few days since that day, has been good for oil, with the fall in storage, the oil price trend has risen and black gold has entered the canal at $ 68 per barrel.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :