Daneshenaft logo
شنبه 28 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 1 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11600
پایبندی وزارت نفت به الزامات حقوق شهروندی
شجاع‌الدین بازرگانی، نماینده وزیر نفت در امور شهروندی/ وزارت نفت به الزامات حقوق شهروندی باور دارد و به مخالفین خود هم احترام می‌گذارد. وظیفه هر حکومتی حفظ حقوق شهروندان خود است و حفظ و کرامت حقوق شهروندی جزو اهداف و برنامه‌های دولت تدبیر و امید است، این رویکرد به طور شاخص و جدی در سرفصل‌های دولت قرار گرفته و پیگیری می‌شود.

حقوق شهروندی دارای جنبههای اجتماعی، سیاسی و مدنی است، در آموزههای دینی ما نیز به حقوق شهروندی تاکید شده تا جایی که امام علی (ع) میفرمایند رابطه حقوقی مردم و حکومت متقابل است، مردم حقوقی دارند و حکومت نیز در مقابل مردم تکالیفی دارد و نمیتواند به بهانههای گوناگون، آن را نادیده بگیرد یا سلب کند و در مقابل، حکومت نیز حقوقی دارد و مردم باید آن را رعایت کنند. بر این اساس،  رییس جمهوری هم تاکید کرد که حقوق شهروندی باید به یک خواست، مطالبه و فرهنگ عمومیتبدیل شود، حقوق شهروندی باید در نزد آحاد مردم نهادینه شده و مردم و حکومت به حقوق خود آشنا شوند. بر این مبنا، باید زمینه مناسب برای آشنایی مردم با حقوق خود و مطالبه آن از دولت و داشتن حق پرسشگری در جامعه فراهم شود؛ در مقابل مسئولان هم باید خود را در برابر مطالبات مردم پاسخگو بدانند تا مردم و حکومت به حقوق موردنظر خود دست یابند و سرانجام جامعهای توسعه یافته با معیارهای ارزشی، اخلاقی و مدنی داشته باشیم. انتقاد و مخالفت دلسوزانه، منصفانه و کارشناسانه حق مردم است که البته این موضوع به سود مسئولان نیز تمام خواهد شد، زیرا این موضوع سبب میشود تا اشکالات و نواقص مدیریتی برطرف و احساس رضایتمندی بین حکومت و مردم تقویت شود و مردم به راحتی حقوق خود را مطالبه کنند، بدون تردید این موضوع به پیشرفت کشور و اصلاح امور کمک خواهد کرد.

 

سعه صدر وزارت نفت در برابر حجم وسیع تخریب و اتهام

مردم حق انتقاد و مخالفت در چارچوب منصفانه و کارشناسانه را دارند، طی سالهای اخیر، در دولت یازدهم و با آغاز بهکار دولت دوازدهم، وزارت نفت با بدترین هجمهها به شخص وزیر و معاونان وی از طریق وسایل ارتباط جمعی، سایتها و دیگر شبکههای اجتماعی روبهرو بودیم، اما در برخورد با حجم وسیع تخریب و اتهام از خود سعه صدر و سکوت و مدارا نشان دادیم و همچون گذشته اقدام قضایی و بازدارنده حقوقی نیز انجام ندادیم. در این خصوص، به تحصن دانشجویان دانشگاه صنعت نفت در مقابل وزارت نفت اشاره میکنم که برخی شعارها و خواستههای این دانشجویان غیرمنطقی و غیرمتعارف بود که در این مورد نیز ما کوچکترین عکسالعملی از خود نشان ندادیم، این امر بیانگر آن است که لازمه حقوق شهروندی سعه صدر و پذیرش انتقاد است. طی سالهای اخیر تنها در ۲ یا ۳ مورد که تهمتها متوجه شخصیت حقیقی مسئولان وزارت نفت بود استیفای حق کردیم، این کار نیز در باره رعایت حقوق شهروندی انجام شده است، این افراد ضمن اینکه مسئولیت دارند، اما در عین حال شهروند جمهوری اسلامیایران محسوب میشوند و وظیفه داریم برای احقاق حقوق آنها نیز تلاش کنیم. برخی رویکردها و عملکردهای وزارت نفت در باره احقاق حقوق شهروندی، توجه به بانوان، جوانگرایی، گازرسانی به شهرها و روستاهای مختلف کشور، بهینه سازی مصرف سوخت، تولید بنزین باکیفیت، اطلاع رسانی شفاف و دقیق و پاسخگویی به مخاطبان و غیره برخی از عملکردهای وزارت نفت در حوزه حقوق شهروندی است. نیمیاز جمعیت کشور را زنان و بانوان ما تشکیل میدهند، این قشر ظرفیتهای فراوانی دارد که باید از ظرفیت آنها در سطوح مختلف از جمله صنعت نفت استفاده کرد. هرچند به دلیل ظرفیت اشباع شده در صنعت نفت، محدودیتهایی وجود دارد، اما به همان مقدار که مجوز استخدام گرفتهایم هیچ ممیزی بین آقایان و بانوان اعمال نکردهایم. رفع محدودیت در پذیرش دختران در دانشگاه نفت و بهکارگیری بانوان در سطوح بالای مدیریتی در این وزارتخانه انجام شده است، وزارت نفت، تنها وزارتخانهای بود که یکی از بانوان به عنوان معاون وزیر انتخاب شد و هم اکنون نیز خانم شاهدایی به عنوان قائم مقام وزیر نفت منصوب شده است، حتی در مذاکرات مهم قراردادی در حوزه نفت نیز ۳ تا ۴ خانم جوان تحصیلکرده در نهایی شدن الگوی جدید قراردادهای نفتی نقش داشتند و یا یکی از بانوان رییس صندوق بازنشستگی صنعت نفت است که همه این موارد نشان از اهمیت زنان در حوزههای مختلف سطوح مدیریتی بهویژه صنعت نفت است.

 

جوانگرایی از شعارهای وزیر نفت

جوانگرایی یکی از شعارهای وزیر نفت است، از این رو در وزارت نفت این بحث اهمیت فراوانی دارد و هم اکنون آقای وزیر دستیاران جوانی دارد که در حوزههای مختلف مشورت میدهند و البته برخی سطوح میانی ما را نیز جوانان مدیریت میکنند، این موضوع از اهداف ماست که باید هرچه بیشتر به سمت جوانگرایی حرکت کنیم. در همین حال، وزارت نفت در مناطق نفت خیز تلاش دارد تا از منابع خود پروژههای مختلفی از جمله آموزشی، ورزشی، محیط زیستی و غیره احداث کند تا مردم آن مناطق از آن بهرهمند شوند که به نظرم این موضوع نیز به احقاق حقوق شهروندی میانجامد.بر این اساس، گازرسانی به شهرها و روستاهای کشور را نیز نوعی احقاق حقوق شهروندی است. نفت و گاز متعلق به مردم است، به طوری که تا پایان شهریورماه امسال به ۹۶,۴ درصد شهرها و ۷۴ درصد روستاها گازرسانی شده و پیش بینی میشود تا پایان سال ۹۶، ۹۸ درصد شهرها و ۷۷ درصد روستاهای کشور از نعمت گاز برخوردار شوند، هم اکنون بیشتر شهرها و روستاهای کشور از گاز خانگی بهرهمند هستند، گازرسانی آثار مثبت اقتصادی و اجتماعی و آسایش و رفاه و حتی سالم سازی محیط زیست و جلوگیری از آلودگی هوا را در پی خواهد داشت.

 

حمایت وزارت نفت از طرحهای بهینه‌سازی مصرف سوخت

در قالب بند ۱۲ قانون رفع موانع تولید، ما از طرحهای سرمایه گذاری برای بهینه سازی مصرف سوخت حمایت میکنیم، به عنوان مثال قرارداد ما با وزارت راه و شهرسازی برای تقویت ناوگان ریلی کشور، گاز سوز کردن اتوبوسها و اصلاح سیستم عایق سازی ساختمانها که کاهش شدت مصرف انرژی و کمک به حفظ محیط زیست و کاهش آلودگی هوا را در پی خواهد داشت، از جمله موارد بهینه‌سازی در مصرف سوخت است که این موضوع نیز در جهت احقاق حقوق شهروندی تعریف میشود.در خصوص جایگاههای عرضه سوخت و فرآوردههای نفتی نیز بایستی گفت: وضع ظاهری، شکل و ظاهر برخی جایگاههای عرضه سوخت که بسیاری نیز به بخش خصوصی واگذار شده است در وضع مطلوبی قرار ندارد، جایگاههای عرضه سوخت باید کیفیت و خدمات جانبی مناسب داشته باشند که این موضوع نیز خواسته و مطالبه مردم است. در همکاری وزارت نفت، سازمان ملی استاندارد ایران و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در بحث جایگاههای عرضه سوخت مسئولیت اجتماعی هر نهاد مشخص شده است، جایگاه دار، وزارت نفت، وزارت کار و رفاه اجتماعی و سازمان استاندارد از وظایف خود باخبر هستند.همچنین در تولید بنزین با کیفیت، صنعت پالایش ما سابقه طولانی دارد و برخی پالایشگاهها نیز فناوریهای پیشرفته ندارند، پالایشگاهها هزینهبر هستند و سهامداران تمایلی به استفاده از فناوری بالا را ندارند، باوجود این، ۲ پالایشگاه آبادان و اراک در فرآیند توسعه و استفاده از فناوریهای پیشرفته قرار گرفتهاند که محصول با استاندارد یورو ۴ تولید میکند و امیدواریم به یورو ۵ ختم شود، هم اکنون به غیر از شهرهای بزرگ بسیاری دیگر از شهرهای کشور همچون اراک، همدان، البرز، قم، بروجرد، قزوین و شهرهای آبادان و خرمشهر از بنزین یورو ۴ استفاده میکنند.

 

مشارکت صاحبنظران در تدوین طرح‌ها

در همین حال و در تدوین طرحها و همچنین رویکردها از مشارکت صاحبنظران برخورداریم، در تدوین الگوی جدید قراردادهای نفتی، وزارت نفت از نظر بسیاری از متخصصان استفاده کرد و حتی آنهایی که با این الگوی قراردادی مخالف بودند سرمیز مذاکره با وزیر نفت و کارشناسان گفتوگو کردند، این نیز نوعی استفاده از دیدگاههای کارشناسی و احترام به حقوق شهروندی است. بی تردید،  امروز در وزارت نفت همه رویدادها ثبت میشود، دسترسی به اطلاعات و شکایات و همچنین انتشار مناقصات و غیره امروز در سامانه و پورتال وزارت نفت قابل مشاهده است و مردم به راحتی میتوانند به این اطلاعات دسترسی داشته باشند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سرانجام سازوکار بورس نفت از سوی شرکت ملی نفت ایران اعلام شد که بر اساس آن فروش به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر سنا) بصورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد.
استفاده از قرارداد پالایش که به Processing agreement معروف است، یکی از روش‌‌هایی است که کشور می‌‌تواند به وسیله آن و از طریق فروش فرآورده‌های نفتی در زمان بسیار کوتاه، دستیابی به درآمدهای ارزی خود را تضمین کند.
با نزدیک شدن موعد تحریم‌های نفتی ایران، راهکارهای مختلف مقابله با تحریم طی مذاکره بین ایران و اروپا درحال بررسی است؛ مذاکراتی که هرچند تاکنون جزئیات آن اعلام نشده اما به اعتقاد کارشناسان به‌نظر نتیجه‌بخش است و آینده نفت ایران آن‌طور که آمریکا آرزو می‌کرد، سیاه نخواهد شد.

يادداشت
عبدالرسول دشتی، کارشناس پتروشیمی و رییس اسبق ستاد کارت سوخت/ استفاده از کارت سوخت مزایای زیادی دارد و در دوره‌ای که اجرا می شد، توسط مردم مدیریت مصرف سوخت در حال انجام بود.
هندی‌ها رسما اعلام کردند در دوران تحریم نمی توانند واردات نفت از ایران را صفر کنند و وادرات از ایران را تنها کمی کاهش خواهند داد.
محسن آقایی/ تولید مستمر گاز از فازهای پارس جنوبی و میادین گازی شرکت نفت مناطق مرکزی، این فرصت طلایی را پیش روی تدبیرپردازان صنعت نفت کشورمان قرار داده که با جایگزین کردن گاز به جای فرآورده در صنایع مختلف و نیروگاه‌ها، نسبت به صادرات فرآورده های نفتی به بازارهای منطقه‌ای و جهانی اقدام کنند.
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :