Daneshenaft logo
پنجشنبه 28 تیر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 1 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11601
التهاب در برنامه‌های کلان و راهبردی سازمان‌ها با تغییر مدیر ارشد آنها
مریم بهرامی‌نسب، دکترای مدیریت استراتژیک و کارشناس ارشد حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی/ مدیریت و مدیر واژه‌هایی هستند که به‌طور عمومی‌هر روز و به کرات با آن سرو کار داریم.

حال تعاریف، عملکرد، نقش آنها و تفاوتهای موجود هدف این یادداشت و نگارنده آن نمیباشد، چرا که بهطور عمومیمیدانیم مدیریت فرآیند به کارگیری موثر و کارآمد منابع مادی و انسانی در برنامه‌ریزی، سازماندهی، بسیج منابع و امکانات، هدایت و کنترل است برای دستیابی به اهداف سازمانی و اجراکننده این فرآیند مدیر میباشد و در نهایت این مدیر اجرایی است که روند حرکت از وضع موجود به سوی وضعیت مطلوب را در سازمان هدایت می‌نماید.

حال چرا در برخی جوامع سازمانی کشورمان نظاره‌گر آن هستیم که با تغییر مدیر عامل در سازمانها به ویژه سازمانهای بزرگ همه چیز دستخوش التهاب شده، بعضاً با تغییرات اساسی مواجه میشود و با برگشت به عقب آسیبهای مشهود و نامشهود بسیاری به بار میآید که اتلاف منابع، دوباره کاری و بی انگیزگی شاید ازجمله موارد مشهود عمومیآن باشد. به عبارت کلی تر، وقتی شخصی در جایگاه مدیر عامل از سیستم خارج  میشود کار آن سیستم  مختل شده و یا از کارمیافتد، اشکال کار کجاست؟ سیستم که باید کار خود را انجام دهد!! سیستمیکه فرآیند تعریف شده دارد چگونه است که با اخلال مواجه میشود؟ مگر نه آن است که سازمانهای بزرگ همه مدعی داشتن برنامههای کلان راهبردی میباشند و به نحوه شایسته از آن نامبرده، در ارائه عملکرد خود در موقعیتهای مختلف به وفور آن را بهعنوان سندی افتخار آمیز ارائه مینمایند؟ آیا این فقط یک برنامه مدون است؟ آیا این شوی تبلیغاتی و نمایشی برای همسو شدن با دیگران و راضی نگه داشتن ذینفعان است ؟ و... یا سندی است که به آن متعهد بوده و سازمان را بر اساس آن هدایت و کنترل مینمایند؟

 در اینجا با فرض اینکه سازمانها به عنوان سیستمهای پویا عملکرده و دارای برنامههای راهبردی و کلان هستند، سئوال این است چرا با تغییر مدیریت ارشد یک سازمان، سازمان ملتهب شده و گاه تمامیبرنامههای قبلی با هر درصد پیشرفت ابتر مانده و برنامههای جدید شروع میشود. حال آنکه برنامههای راهبردی خود دارای دوره زمانی تعریف شده، برای رسیدن به نتیجه و اهداف استراتژیک مشخص شده میباشند.

با بررسی میدانی در برخی سازمانها و نحوه تدوین برنامههای راهبردی آنها مشاهده میگردد در اکثر موارد برنامههای راهبردی و استراتژیک از سوی مدیر عامل وقت تدوین ودر اختیار هیئت مدیره قرار میگیرد و شخص مدیر عامل، مدیر اجرایی برنامههای پیشنهادی خویش نیز میشود. اگر این روند را روال طبیعی فرآیند انتصاب مدیر عامل در سازمان در نظر بگیریم پس دور از انتظار  نیست که با تغییر مدیر عامل برنامههای تدوینی او درست یا نادرست معوق مانده و جانشین بعدی با ایدههای جدید، سلایق مختلف و نگرشهای گوناگون مبادرت به ارائه برنامههای جدید نماید.  

حال سوال این است: آیا در سازمانهای بزرگ وقت آن نرسیده است که به جز اساسنامه در هیئتهای مدیره با استفاده از تجربه و تخصص بدنه اصلی سازمان که برای آن هم راهکارهای بسیاری وجود دارد برنامههای کلان راهبردی تدوین و در اختیار مدیر عامل منتخب قرار گیرد و ایشان برنامههای اجرایی و عملیاتی خود را جهت برنامه استراتژیک و راهبردی سازمان در اختیار هیئت مدیره  قراردهد؟

آیا همچنان باید با دید سنتی مدیرعامل، برنامه استراتژیک و راهبردی سازمان را بدهد و هیئتهای مدیره فقط تصویب‌کننده آن باشند و با تغییر مدیر ارائه دهنده برنامه ضمانت اجرایی برنامه ارائه شده یا در حال اجرا نیز از بین برود و با یک تغییر و جابجایی سازمان دچار التهاب گردد؟

آیا بهتر نیست در سازمانهای بزرگ مدیران عامل به جای ایفای نقش تدوینگری برنامهها فقط نقش اجرایی سیاستهای کلان مالکان و هیئت مدیره سازمان را داشته باشند؟ که با جابجایی و تغییر، عقب نشینی نصیب سازمان نگردد؟ به نظر صاحب نظران کدام مطلوب تر است؟ و کلام آخر آیا زمان آن نرسیده است در سازمانهای بزرگ و آنهایی که قطبهای استراتژیک میباشند، برنامهها و سیاستهای کلان راهبردی در حوزههای مختلف بهصورت تخصصی تدوین و رصد گردد تا با تغییر مدیر عامل کل مجموعه دستخوش تغییرات نگرشی، رفتاری، جناحی و سلیقه ای نگردد و بهعبارت کلی تر مالکیت از مدیریت جدا شده، مدیر عامل، مدیر اجرایی باشد تا با کوچکترین تغییر مدیریتی منتظر سونامیوابطال برنامههای تدوین شده نباشیم؟ ... و در ادامه خواهیم دانست که کدام مدیر عامل موفق تر است؟ آن مدیرعاملی که از خارج سازمان منصوب میشود و یا آن مدیرعاملی که از داخل انتصاب میگردد؟ تصمیمیدشوار برای هیئت مدیره. 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
کینه عربستان نسبت به کشورمان واقعا «شتری» است. این کشور گویی قصد ندارد از دشمنی و عداوت کینه‌توزانه‌اش بر علیه کشورمان دست بردارد و همچنان خود را به عنوان بزرگترین کینه‌توز و دشمن منطقه ای ایران معرفی می‌کند.
سیدحسن صالحی، رییس امور پژوهش و فنآوری شرکت گاز استان همدان/ صنعت گاز جمهوری اسلامی ایران با قدمتی بیش از نیم قرن حضور مؤثر، قریب به چهار دهه پر افتخار آن متعلق به سال‌های بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی است.
دانش نفت: از جمله نکات مهمی که مهندس جعفر ربیعی، مدیرعامل هلدینگ خلیج‌فارس به عنوان بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور در صحبت اخیر خویش با کارکنان این شرکت داشته است، این مطلب بود که هلدینگ خلیج‌فارس جای نیروهای حرفه‌ای است و این شرکت جای کارآموزی نیست.

يادداشت
احمد مددی طائمه، دانشجوی دکترای مدیریت حرفه‌ای کسب و کار DBA/ یكی از عناصر عمده در مدیریت، برنامه‌ریزی است. برنامه‌ریزی شالوده عناصر مدیریتی و فرایندی است كه سازمان‌ها در قالب آن، همه فعالیت‌ها وكوشش‌های خود را در مورد اهداف مورد نظر، راه رسیدن به آن و چگونگی طی مسیر را در یكدیگر تركیب و ادغام كرده و هدف از اجرای آن دستیابی به نتایج سازمانی است.
اگر بیشتر کشورهای جهان از دستور ترامپ پیروی کنند، ظرفیت مازاد تولید نفت جهان تا پایان سال جاری میلادی به صفر می‌رسد. این بدتر از دوران شوک نفتی در سال‌های ۱۹۷۹ و ۲۰۰۸ میلادی است.
مسعود صباغی/ استفاده از ظرفیت ۱۵۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی در مسیر توسعه صنعت نفت، فروش ریالی نفت خام در بورس و توسعه پتروپالایشگاه‌ها به منظور کاهش فروش نفت خام ۳ راهبرد اساسی است که در این زمینه پیشنهاد می‌شود.
این شرکت تقریبا سهم شاخص و جایگاه برجسته‌ای در میزان رشد، پیشرفت، توسعه، ایجاد ثروت و کسب درآمد برای صنعت پتروشیمی کشور و فناوری های مرتبط ندارد. حال این سوال مطرح است که آیا این رتبه و جایگاه نازل برای مدیریت کلان صنعت پتروشیمی قابل قبول است؟ بدون تردید، پاسخ صنعت منفی است.
اگر ضریب بازیافت‌مان بالاتر بود با این نفت قابل استحصالی که کشف شده است می‌توانستیم ۱۵۰ میلیارد بشکه نفت بیشتر تولید کنیم. این ۱۵۰ میلیارد بشکه همان نفتی است که در این شرایط زیر زمین می‌ماند و به آن دسترسی نخواهیم داشت.
گفتمان
ساعت چهار بامداد روز شنبه پنجم خرداد ۱۳۹۷ ۱۱۰ سال از نخستین فوران نفت در ایران و خاورمیانه گذشت.
اقدامات و فعالیت‌های چشمگیر وزارت نفت ایران در دولت‌های یازدهم و دوازدهم در پارس جنوبی، شتاب تندی را به توسعه این منطقه زرخیز داده است.
دانش نفت: شرکت اسپک و شرکت زیرمجموعه آن (شرکت اکسیر فرآیند نوین آسیا) در نمایشگاه 23 صنعت نفت، بسیار فعالانه عمل کرد و با عقد تفاهم نامه با شرکت های دولتی، رکوردی جالب توجه از خود بر جای گذاشت.
نیروی خورشیدی با ۱۶۰.۸ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری که ۱۸ درصد رشد سالانه داشت، در سطح جهانی سرمایه‌گذاری بیشتری نسبت به هر فناوری دیگری جذب کرد و چین پیش‌برنده این سرمایه‌گذاری بود.
وحید شاه‌رضایی، کارشناس روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس/ سرزمین ایران اسلامی در منطقه خاورمیانه با امنیت مثال‌زدنی که دارد مستعد سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف می‌باشد. با توجه به اینکه ساختار اقتصاد ایران دولتی بوده و بخش خصوصی قدرت عمل زیادی ندارد لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی از اولویت‌های اساسی جهت توسعه اقتصادی کشور به نظر می‌رسد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :