Daneshenaft logo
شنبه 28 مهر ماه 1397 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 1 دی ماه 1396 | کد مطلب : 11601
التهاب در برنامه‌های کلان و راهبردی سازمان‌ها با تغییر مدیر ارشد آنها
مریم بهرامی‌نسب، دکترای مدیریت استراتژیک و کارشناس ارشد حوزه صنعت نفت، گاز و پتروشیمی/ مدیریت و مدیر واژه‌هایی هستند که به‌طور عمومی‌هر روز و به کرات با آن سرو کار داریم.

حال تعاریف، عملکرد، نقش آنها و تفاوتهای موجود هدف این یادداشت و نگارنده آن نمیباشد، چرا که بهطور عمومیمیدانیم مدیریت فرآیند به کارگیری موثر و کارآمد منابع مادی و انسانی در برنامه‌ریزی، سازماندهی، بسیج منابع و امکانات، هدایت و کنترل است برای دستیابی به اهداف سازمانی و اجراکننده این فرآیند مدیر میباشد و در نهایت این مدیر اجرایی است که روند حرکت از وضع موجود به سوی وضعیت مطلوب را در سازمان هدایت می‌نماید.

حال چرا در برخی جوامع سازمانی کشورمان نظاره‌گر آن هستیم که با تغییر مدیر عامل در سازمانها به ویژه سازمانهای بزرگ همه چیز دستخوش التهاب شده، بعضاً با تغییرات اساسی مواجه میشود و با برگشت به عقب آسیبهای مشهود و نامشهود بسیاری به بار میآید که اتلاف منابع، دوباره کاری و بی انگیزگی شاید ازجمله موارد مشهود عمومیآن باشد. به عبارت کلی تر، وقتی شخصی در جایگاه مدیر عامل از سیستم خارج  میشود کار آن سیستم  مختل شده و یا از کارمیافتد، اشکال کار کجاست؟ سیستم که باید کار خود را انجام دهد!! سیستمیکه فرآیند تعریف شده دارد چگونه است که با اخلال مواجه میشود؟ مگر نه آن است که سازمانهای بزرگ همه مدعی داشتن برنامههای کلان راهبردی میباشند و به نحوه شایسته از آن نامبرده، در ارائه عملکرد خود در موقعیتهای مختلف به وفور آن را بهعنوان سندی افتخار آمیز ارائه مینمایند؟ آیا این فقط یک برنامه مدون است؟ آیا این شوی تبلیغاتی و نمایشی برای همسو شدن با دیگران و راضی نگه داشتن ذینفعان است ؟ و... یا سندی است که به آن متعهد بوده و سازمان را بر اساس آن هدایت و کنترل مینمایند؟

 در اینجا با فرض اینکه سازمانها به عنوان سیستمهای پویا عملکرده و دارای برنامههای راهبردی و کلان هستند، سئوال این است چرا با تغییر مدیریت ارشد یک سازمان، سازمان ملتهب شده و گاه تمامیبرنامههای قبلی با هر درصد پیشرفت ابتر مانده و برنامههای جدید شروع میشود. حال آنکه برنامههای راهبردی خود دارای دوره زمانی تعریف شده، برای رسیدن به نتیجه و اهداف استراتژیک مشخص شده میباشند.

با بررسی میدانی در برخی سازمانها و نحوه تدوین برنامههای راهبردی آنها مشاهده میگردد در اکثر موارد برنامههای راهبردی و استراتژیک از سوی مدیر عامل وقت تدوین ودر اختیار هیئت مدیره قرار میگیرد و شخص مدیر عامل، مدیر اجرایی برنامههای پیشنهادی خویش نیز میشود. اگر این روند را روال طبیعی فرآیند انتصاب مدیر عامل در سازمان در نظر بگیریم پس دور از انتظار  نیست که با تغییر مدیر عامل برنامههای تدوینی او درست یا نادرست معوق مانده و جانشین بعدی با ایدههای جدید، سلایق مختلف و نگرشهای گوناگون مبادرت به ارائه برنامههای جدید نماید.  

حال سوال این است: آیا در سازمانهای بزرگ وقت آن نرسیده است که به جز اساسنامه در هیئتهای مدیره با استفاده از تجربه و تخصص بدنه اصلی سازمان که برای آن هم راهکارهای بسیاری وجود دارد برنامههای کلان راهبردی تدوین و در اختیار مدیر عامل منتخب قرار گیرد و ایشان برنامههای اجرایی و عملیاتی خود را جهت برنامه استراتژیک و راهبردی سازمان در اختیار هیئت مدیره  قراردهد؟

آیا همچنان باید با دید سنتی مدیرعامل، برنامه استراتژیک و راهبردی سازمان را بدهد و هیئتهای مدیره فقط تصویب‌کننده آن باشند و با تغییر مدیر ارائه دهنده برنامه ضمانت اجرایی برنامه ارائه شده یا در حال اجرا نیز از بین برود و با یک تغییر و جابجایی سازمان دچار التهاب گردد؟

آیا بهتر نیست در سازمانهای بزرگ مدیران عامل به جای ایفای نقش تدوینگری برنامهها فقط نقش اجرایی سیاستهای کلان مالکان و هیئت مدیره سازمان را داشته باشند؟ که با جابجایی و تغییر، عقب نشینی نصیب سازمان نگردد؟ به نظر صاحب نظران کدام مطلوب تر است؟ و کلام آخر آیا زمان آن نرسیده است در سازمانهای بزرگ و آنهایی که قطبهای استراتژیک میباشند، برنامهها و سیاستهای کلان راهبردی در حوزههای مختلف بهصورت تخصصی تدوین و رصد گردد تا با تغییر مدیر عامل کل مجموعه دستخوش تغییرات نگرشی، رفتاری، جناحی و سلیقه ای نگردد و بهعبارت کلی تر مالکیت از مدیریت جدا شده، مدیر عامل، مدیر اجرایی باشد تا با کوچکترین تغییر مدیریتی منتظر سونامیوابطال برنامههای تدوین شده نباشیم؟ ... و در ادامه خواهیم دانست که کدام مدیر عامل موفق تر است؟ آن مدیرعاملی که از خارج سازمان منصوب میشود و یا آن مدیرعاملی که از داخل انتصاب میگردد؟ تصمیمیدشوار برای هیئت مدیره. 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.
اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
سرانجام سازوکار بورس نفت از سوی شرکت ملی نفت ایران اعلام شد که بر اساس آن فروش به صورت ۲۰ درصد ریالی و ۸۰ درصد ارزی خواهد بود که تسویه بخش ریالی (بر اساس نرخ تسعیر سنا) بصورت نقدی قبل از تحویل محموله و تسویه بخش ارزی به صورت اعتباری، با ارائه ضمانت‌نامه بانکی تعهد پرداخت ریالی معتبر از بانک‌های مورد قبول شرکت ملی نفت ایران، پس از تحویل محموله صورت می‌گیرد.
استفاده از قرارداد پالایش که به Processing agreement معروف است، یکی از روش‌‌هایی است که کشور می‌‌تواند به وسیله آن و از طریق فروش فرآورده‌های نفتی در زمان بسیار کوتاه، دستیابی به درآمدهای ارزی خود را تضمین کند.
با نزدیک شدن موعد تحریم‌های نفتی ایران، راهکارهای مختلف مقابله با تحریم طی مذاکره بین ایران و اروپا درحال بررسی است؛ مذاکراتی که هرچند تاکنون جزئیات آن اعلام نشده اما به اعتقاد کارشناسان به‌نظر نتیجه‌بخش است و آینده نفت ایران آن‌طور که آمریکا آرزو می‌کرد، سیاه نخواهد شد.

يادداشت
عبدالرسول دشتی، کارشناس پتروشیمی و رییس اسبق ستاد کارت سوخت/ استفاده از کارت سوخت مزایای زیادی دارد و در دوره‌ای که اجرا می شد، توسط مردم مدیریت مصرف سوخت در حال انجام بود.
هندی‌ها رسما اعلام کردند در دوران تحریم نمی توانند واردات نفت از ایران را صفر کنند و وادرات از ایران را تنها کمی کاهش خواهند داد.
محسن آقایی/ تولید مستمر گاز از فازهای پارس جنوبی و میادین گازی شرکت نفت مناطق مرکزی، این فرصت طلایی را پیش روی تدبیرپردازان صنعت نفت کشورمان قرار داده که با جایگزین کردن گاز به جای فرآورده در صنایع مختلف و نیروگاه‌ها، نسبت به صادرات فرآورده های نفتی به بازارهای منطقه‌ای و جهانی اقدام کنند.
عسگر سرمست، کارشناس ارشد حوزه انرژی و محیط زیست/ موافقت‌نامه پاریس مطابق با برنامه‌های ملی کره‌جنوبی است و این کشور حتی بدون این معاهده نیز، به سمت کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای خواهد رفت.
علیرضا سلطانی، کارشناس اقتصاد انرژی/ پس از خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران به‌ویژه تحریم‌های نفتی، شناسایی و راه‌های مقابله با اقدام‌های تحمیلی آمریکا و کاهش مخاطرات ناشی از این اقدام‌ها در عرصه اقتصادی به دغدغه اصلی سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
گفتمان
مزیت‌هایی از جمله بازار گسترده فروش، حجم کم محموله‌ها و تبادلات مالی خرد فرآورده‌های نفتی نسبت به نفت خام موجب می‌شود که تحریم فروش فراورده به راحتی تحریم نفت خام صورت نپذیرد.
ایران با وجود منابع غنی نفت بالاترین رتبه شدت مصرف انرژی را حتی نسبت به کشورهای نفت‌خیز دارد.
دو عضو اوپک، سردمداری جهانی ضدیت با ایران را در بازار نفت به‌عهده گرفته‌اند. این کاملا روشن است. این کار نه در عالم همسایگی و نه در عالم همکاری، صحیح نیست.
حسن خسروجردی، رییس سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی/ درباره مانع اصلی فروش نفت در بورس بایستی گفت: وزارت نفت توقع دارد بر خلاف رویه‌های جهانی در ازای فروش نفت خام به بخش خصوصی، بهای محموله را در موعد تحویل و به صورتی نقدی دریافت کند.
هاتف ستاری، کارشناس ارشد حقوق نفت/ کارشناسان حقوق نفت معتقدندکه سرمایه گذاران خارجی با مدل قراردادهای بیع متقابل آشنایی بیشتری دارند و ایران با استفاده از مدل اصلاح شده آن می‌توانست سرعت بیشتری در جذب سرمایه خارجی داشته باشد.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :